Br. Lely. Vrijdag a.s., Koninginnedag, na 12 uur GESLOTEN. SOEST. IN DE HOEK. U zult er 10 jaar jonger uitzien. Dameskapsalon J. KOPPEL. zijn de SOESTER SLAGERS Officiële Mededelingen. Burgerlijke stand. DINSDAG 27 APRIL 1954. 32e JAARGANG No. 33. SOESTER ()OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn- per kwart, f 185 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT In Uw nummer van Vrijdag j.1. komt een artikel voor, waarop ik gaarne enige kanttekeningen zou maken. Ik ben den schrijver natuurlijk dankbaar voor de vriendelijke woorden, die aan mijn adres worden gericht. Maar het zou mij leed doen indien dit geschied was ten koste van de nagedachtenis van een man, dien ik buitengewoon hoog geacht heb. Er schijnt een boek uitgekomen te zijn, waarin het mijn schuld genoemd wordt, dat dr. Lely de Wieringermeer niet meer droog en de afsluitdijk niet meer dicht heeft gezien. De geachte schrijver vraagt vooreerst, of dit zo erg zou zijn, als het waar was. Op dit punt kan ik hem bijvallen. Lely im mers heeft een groot deel van den afsluit dijk voltooid gezien en wist dat het plan tot stand zou komen. Er is een herinne ring opgeroepen aan Mozes, die het be loofde land niet mocht ingaan. Maar ik heb ergens gelezen, dat het voor Mozes tenslotte gelukkiger is geweest op Nebo te sterven dan den eersten zwaren tijd in het nog te verwerven land mee te ma ken. Kan het ook voor Lely niet een ze gen geweest zijn, dat na zijn met onge kend succes volbrachte dagtaak de nacht voor hem viel, vóórdat de grote ellende losbrak, eerst zes jaar lang in het ge terroriseerde buurland, en daarna over de rest van de wereld. Een ellende, die nie mand feller kon treffen dan dezen ruste- lozen bouwer aan werken des vredes, aan welvaart en vooruitgang. Over het tweede door den schrijver aan geroerde punt, Lely's eigen verantwoor delijkheid voor de ingetreden vertraging, kan ik niet oordelen. Maar wèl stel ik er prijs op, den indruk weg te nemen dien, ofschoon niet be doeld, voornoemd artikel zou kunnen wekken, dat er ooit enige animositeit heeft bestaan tussen ons beiden. Schrijver dezes heeft jarenlang in de Ka mer met Lely op de aangenaamste wijze samengewerkt en herinnert zich niet ooit enig persoonlijk geschil met hem gehad te hebben. Hij was naast ingenieur staats man, in stricter zin dan ik mij dat van één zijner vakgenoten herinner. Dat hij als minister wel eens zorgen gaf aan zijn ambtgenoot van financiën, is waarschijn lijk en werd dan ook nu en dan vernomen. Zelf heb ik er geen ervaring van, daar wij, hoewel beiden meermalen tot het ambt geroepen, nooit tezamen in één Ka binet gezeten hebben. Zijn tekort aan spaarzaamheid kwam overigens voort uit zijn warme liefde voor de belangen die hem toevertrouwd waren en die hem wel eens de ogen deden sluiten voor andere belangen, welker goede behartiging toch onmisbaar was ook voor het slagen van zijn eigen werk. Dit zal dan wel eens moeilijkheden gegeven hebben met het departement van financiën. Speciaal met de afdeling Generale Thesaurie, waar een zijdigheid evenmin altijd vermeden werd. Een bekwaam Thesaurier-Generaal heb ik eens horen zeggen: ,,Een Nederlands ingenieur kent geen groter lust dan land tot water en water tot land te maken". Dit sloeg dan op kanalenaanleg en in polderingen. Dat in een tijd van zware economische crisis ook de uitgaven voor de Zuider zeewerken beperkt werden, is juist en heb ik gaarne voor mijn verantwoording genomen. Te méér, daar het niet alleen om die uitgaven ging, maar ook om de beperking van andere uitgaven mogelijk te maken en daarvoor het juiste klimaat te scheppen. In zulk een tijd menen ve len, dat bij voorkeur de belangen, die hun- zelf bijzonder ter harte gaan, worden aangetast" en dat al het andere groten deels ongedeerd blijft. Daarom is psycho logisch besparing over een zo breed mo gelijk front geraden. De toenmalige mi nister van Waterstaat ging er dan ook volkomen mee accoord. Dat dr. Lely er anders over zou hebben gedacht, is mij noch ambtelijk noch persoonlijk ooit ge bleken. Ik moge met deze weinige regelen vol staan. Ter vermijding van een onjuiste voorstelling, die voornoemd artikel - ge heel tegen de bedoeling van de schrij ver - zou kunnen wekken over de hou ding van een man aan wien ik de beste herinneringen bewaar, zijn ze geschreven. Er is reeds teveel misverstand en wan trouwen in de wereld. Van zulk misverstand getuigt hier en daar zelfs dit zo vriendelijk bedoelde ar tikel. Maar dit Iaat ik nu ter zijde. DE GEER. STRAATNAMEN. De Raad der gemeente Soest; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders d.d. 9 Maart 1954, le afd., no. 428; besluiten: a. aan het gedeelte van de Veldmaarsch. Montgomeryweg, beginnende bij de spoor wegovergang Soestduinen en aan de daarop aansluitende door het Rijk aange legde weg, uitkomende op de Amersfoort- sestraat te Soesterberg, de naam te ge ven van „Van Weerden Poelmanweg" b. aan het verdere gedeelte van de Veld maarschalk Montgomeryweg, lopende over de Soester berg (het z.g. Hoogt) tot aan de aangebrachte afsluiting de naam te geven van „Soester Hoogt". ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Soest; gelet op artikel 76 der Lager Onderwijswet 1920; brengen ter algeme ne kennis, dat de Raad dier gemeente, in zijn vergadering, gehouden op 12 April 1954, besloten heeft de wettelijk voorge schreven medewerking te verlenen ten aanzien van de navolgende aanvragen: a. van het R.K. Schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van gordijnen en enige leermiddelen, behoudens de aan schaffing van een kleine kaart van Pa lestina welke is geweigerd, ten behoeve van de R.K. Meisjesschool voor g.l.o.; b. van het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel", gevestigd te Soest, voor de verbetering van het sani tair, het veranderen van de inrichting in één leslokaal en dë verbetering van de verlichting van de Chr. School te Hees. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, kan iedere ingezetene en het schoolbestuur van deze besluiten bij Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht in beroep komen. Soest, 15 April 1954. UITBREIDINGSPLANNEN. De Burgemeester van Soest; gelet op art. 37, lid 2, der Woningwet; brengt ter alge mene kennis, dat gedurende het tijdvak van 22 April 1954 tot en met 19 Mei 1954 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen 1. een ontwerp-herziening van de uitbrei dingsplannen in hoofdzaak voor deze gemeente, zoals deze gewijzigd zijn en wel, voorzover betreft de tot die plannen behorende „verklaring"; 2. een ontwerp partieel uitbreidingsplan regelende de bestemming in onderdelen voor de percelen kad. bekend sectie A no. 3253 en 3252 ged. (oud 2975 en 2976), als mede sectie H nrs. 7654 (oud 2654), 6443 en 7653 (6442), gelegen langs de Rijksweg (Van Weedestraat en Middelwijkstraat) in de gemeente Soest. ONOPLETTENDE MOTORRIJDER. Op de spoorwegovergang nabij de Ossen- üamweg had een aanrijding plaats tussen een auto en een motorrijwiel. De motor rijder reed achter een auto de overweg over, doch zag niet, dat de automobilist rechtsaf sloeg, waardoor hij tegen auto botste. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide voertuigen werden beschadigd. SLAAGS MET DE POLITIE. Een 25-jarige Soestenaar, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag op luidruchti ge wijze huiswaarts keerde, werd door de politie tot slilte gemaand. De jongeman wenste niet aangehouden te worden en diende een der politiemannen een klap toe, terwijl hij beledigende termen ge bruikte. Het resultaat was, dat hij naar het bureau werd overgebracht, alwaar enige processenverbaal werden opge maakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Leesboek, zilverbon van 2.50, jongens rijwiel, halsketting, padvindersriem, pad- vindershoed, speelgoedauto, groene por- temonnaie, K.N.V.B.-kaart, portemonnaie met inhoud, armband, zilverbon van 1.-, kindermuts, bruine portemonnaie met inhoud, vloermat, zwarte hoed, bruine ac- te-tas, mestvork, welpenpet, dameshorlo ge, bruine dameshoed, vulpen, kampeer- pet, fietstas en diverse handschoenen. Paspoort, speelgoedauto, bovengebit, sleu tel, bruine portemonnaie, halsband, 2 paar sokken, blauwe muts, vulpotlood, por temonnaie met inhoud, 8 sleutels aan ring, zwarte ceintuur, rode autoped, rij wielsleuteltje, damestas met inhoud. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen op Woensdag en Zaterdag, van 14-16 uur. BROMFIETSER VIEL. De 62-jarige bromfietser v. d. W. kwam Zondagmiddag op de Birkstraat ongeluk kig te vallen. Met een ernstige hoofdwon de werd hij per ziekenauto naar zijn wo ning overgebracht. CONCERT DOOR P.V.O. Op Koninginnedag, Vrijdag a.s., zal de Soester Harmonie P.V.O.des avonds te 8 uur, in „Braamhage" een openlucht concert geven. Het uit te voeren program ma luidt: 1. Wilhelmus. 2. Kaiser Frie- drich-mars, C. Friedemann. 3. Voorwaarts Mars, potpourri, W. Ciere. 4. La Housar- de, wals, L. Ganne. 5. Steadfast and True, mars, C. Feike. 6. La Parade des Soldats de Bois, Leon Jessel. 7. Valse Interrom- pue, legende, L. Montagne. 8. The Gladia tors farewell, mars, K. L. Blankenburg. 9. American Patrol, F. W. Meacham. 10. Kaizer-Walzer, Joh. Strauss. 11. Luctor et Emergo, mars, B. Selberman. 12. Wien bleibt Wien, mars. Joh. Schrammel. NOG STEEDS MUNITIE. In een sloot aan de Peter van den Bree- mërweg werd een mortiergranaat aange troffen. Het gevaarlijke ding is door de politie verwijderd. AUTOMOBILIST STOPTE NIET. Surveillerende politiemannen gaven Vrij dagnacht een stopteken aan een passeren de automobilist. Deze stopte echter niet en gaf vol gas om in het nachtelijk duis ter te verdwijnen. Dank zij goede samen werking met de Amersfoortse politie werd de bestuurder binnen enige uren te Amersfoort gearresteerd. Het bleek, dat de auto van diefstal afkomstig was. OVERTREDING ARBEIDSWET. Een Soester fabrikant werd bekeurd, om dat hij 7 personen zonder vergunning overwerk had laten verrichten. Een andere ondernemer onderging het zelfde lot voor hetzelfde feit. GEBOREN: Anna Maria, dochter van G. M. Majoor, timmerman en J. A. Steman, Heuvelweg 15. Stephanus Johannes, zoon van A. N. Kuijer, expediteur en E. A. Hartman, Kolonieweg 2D. Gerrit Pieter, zoon van G. J. de Haan, militair en G. van Maanen, Waldeck Pyrmontlaan 1. Margreta Chris- tina, dochter van G. Schild, fotograaf en T. M. Tjaden, Burg. Grothestraat 14. Paul Douglas Gerard, zoon van F. L. Regens burg, militair en C. E. P. Ebbink, Soester- bergsestraat 158. Comelis Jacobus, zoon van W. Heideman, stempelzetter en J. W. Hornsveld, Burg. Grothestraat 23. Pie ter Johannes, zoon van R. Papenburg, fa brieksarbeider en L. Glavimans, Beuken laan 35a. Clasina Johanna Cornelia, doch ter van J. van der Meij, bloemist en C. H. Tolboom, Nieuweweg 86. Leendert, z. van L. Hoorweg, arts en J .Bakker, Vos- seveldlaan 8. ONDERTROUWD: Willem Karei Jacobus v. Vloten, 28 jaar, meubelmaker, Lindenlaan 4a en Diana Es- meralda Tschur, 21 jaar, verkoopster, W. Pyrmontlaan 9. Datum huwelijk: onbe paald. Steven Mooij, 27 jaar, magazijn meester, Zeist en Maria Huisman, tapijt- reparatrice, Eigendomweg 110. Datum hu welijk: onbepaald. Hendrikus Theodorus van 't Klooster, 24 jaar, monteur, Zel- dertseweg 3, Hoogland en Johanna Alei- da van Burgsteden, 27 jaar, zonder be roep, P. v. d. Breemerweg 17. Datum hu welijk: 19 Mei 1954. Leonard Koops, 26 jaar, chauffeur, Biltseweg 41 en Theodo- ra Kaats, 21 jaar, zonder beroep, Laan straat 76. Datum huwelijk: 12 Mei 1954. Hermanus van Drie, 30 jaar, chauffeur, Snippenlaan 30, De Bilt en Geertruida Hendrika Kaats, 26 jaar, naaister, Laan straat 76. Datum huwelijk: 12 Mei 1954. Otto Cornelis van der Veen, 37 jaar, mi litair, Amersfoortsestraat 104 en Erna Brandspiegel, 33 jaar, zonder beroep, O.Z. Voorburgwal 59, Amsterdam. Datum hu welijk: onbepaald. Jan Cornelis Maurice, 23 jaar, vertegenwoordiger, Van Lennep- laan 29a en Johanna Maria van Zuilen, 21 jaar, analyste, Franklinstr. 18, Amers foort. Datum huwelijk: 8 Mei 1954. Frie- drich Jakobus Enzlin, 27 jaar, kantoor bediende, Van Weelstraat 39b, Rotterdam Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Het ingezonden stuk van de Heer W. H. van Zutphen, onder het hoofd Jhr. Mr. de Geer en Dr. Ir. C. Lely, schenkt mij de gelegenheid op een onderwerp te ko men, geheel los van het verband, waar in het door de heer Van Zutphen is ge bracht. Iedere keer wanneer ik het huis passeer, waarin oud-minister De Geer (verplicht) moet verblijven, vraag ik mij af, of de straf, die deze oude Staatsman is opge legd in een tijd, dat er nogal wild met de strafmaat werd omgesprongen, nu niet voldoende is geweest en of het, gezien de leeftijd van jhr de Geer, niet hoog tijd is, dat wij genade voor recht laten gelden. Wanneer het waar is wat van hem be kend werd, zou ik willen zeggen: Nu is het wel genoeg. Vooral wanneer we zien, dat onze geallieerde vrienden aan Duitse Oorlogsmisdadigers, die heel wat ergers op hun geweten hebben, gratie verlenen. Ik weet natuurlijk wel, dat wij ons als onafhankelijke rechtsstaat niet hebben te spiegelen aan hetgeen anderen doen, maar ik vind, dat we met onze houding wel heel erg afsteken. Een ieder heeft gelukkig nog het recht er anders over te denken, maar ik vind, dat we, 10 jaar na de oorlog, niet meer, als Shylock, op het volle pond moeten blijven staan. Ik ben er van overtuigd, dat jhr De Geer met deze 10 na-oorlogse jaren een geeste lijke boete heeft gedaan, die niet licht is te tellen. Laat het niet zo zijn, dat we later moe ten zeggen: Ons wraakgevoel ging tot aan de dood. H. OEKMAN. MET EEN HAARKLEURING ZONDER PEROXIDE. De nieuwste vinding op dit gebied. VOORDELEN: Volkomen natuurlijke haarkleur. Geen hinderlijk bijkleuren. Niet alleen onschadelijk, maar zelfs een verzorging voor Uw haar. BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 en Gerda Christina Brandenburg, 25 jaar, verpleegster, Julianalaan 49. Datum hu welijk onbepaald. Ernst Adolf Merz, 32 jaar, koopman, Forst (Duitsland) en Teun- tje Bos, 30 jaar, verpleegster, Nieuweweg 64. Datum huwelijk: 25 Mei 1954. Herbert Karl Hohner, 30 jaar, accordeonbouwer, Hoge Naarderweg 93, Hilversum en Ilse Claire Bregje Theresia Appeldoorn, 22 jaar, tandartsassistente, Wilhelminalaan 29. Datum huwelijk: 27 Juli 1954. Steven van Soeren, 22 jaar, landbouwer, Lange Brinkweg 38 en Gerharda van de Veen, 20 jaar, werkster, Noorderweg 20. Datum huwelijk 14 Mei 1954. GEHUWD: Wilhelmus Johannes Hilhorst, 27 jaar, kruidenier, Nieuwstraat 15 en Alijda Wil- helmina Bernardina van den Brink, 26 jaar, winkeljuffrouw, Mariastr. 4. Adres na huwelijk: Nieuwstraat 15. Johannes Heemstra, 24 jaar, winkelier, Markt 10, Coevorden en Willy Vos, 22 jaar, zonder beroep, Soesterbergsestraat 12. Adres na huwelijk: ieder op eigen adres. Theodorus Jacobus Lieverse, 35 jaar, typograaf, Ko- ninginnelaan 133 en Johanna Hendrika van Breukelen, 29 jaar, naaister, Schaep- manstraat 66. Adres na huwelijk.' Konin- ginnelaan 127. Dirk Visch, 41 jaar, druk ker, Kolonieweg 2c en Jannetje Haar, 47 jaar, Lange Brinkweg 45. Adres na hu welijk: ieder op eigen adres. Anthonie Theodorus Westerveld, 19 jaar, metselaar, Beetzlaan 49 en Wilhelmina de Graaf, 18 jaar, dienstbode, Burg. Penstr. 7, Baarn. Adres na huwelijk: Beetzlaan 49. OVERLEDEN: Ouktje Maartje Zuidam, 52 jaar, zonder beroep, echtgenote van J. P. Boender, Schoohveg 6c. Adriana Willemina Krij ger, 67 jaar, zonder beroep, gehuwd ge weest met P. van der Klooster, Koningin- nelaan 171. Hendricus Theodorus Aloy- sius Revenberg, 73 jaar, zonder beroep, gehuwd met M. A. Passon, Talmalaan 29. Johanna Drulman, 73 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. Hilhorst, Nieuweweg 1.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1