\fioemuker B3SÉHI Leve de Koningin. Gederailleerd. Herdenking. De grote vier in Genève. Van week tot week in Soest. Gazelle - Raleigh - Locomotief SOEST. „©e VeJiyutde. Tbttefiel" ORGELS^ Autorijlessen Autorijschool D. Engel IN DE HOEK. ALLEEN BIJ ONS! Bruine Heren Sport schoen, Stichtsche Schoenliuizen VRIJDAG 30 APRIL 1954. 32e JAARGANG No. 34. SOESTER(()OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Wij herdenken Vandaag viert H.M. de Koningin temid den van allen, die haar lief en dierbaar zijn, haar 45ste verjaardag en heel ons land viert die verjaardag dankbaar mee. Dankbaar, omdat wij in Koningin Julia- na een vorstin bezitten, die in lief en leed volkomen met ons meeleeft. Een hechte band bindt het Oranjehuis aan ons volk, nu en door de jaren heen. Deze band werd verscheidene malen in de historie beproefd. Hij werd soms schijnbaar verbroken, doch telkens weer werd hij door een Oranje verstevigd en versterkt. Wij zullen binnenkort weer herdenken, hoe ons land van de overheersing werd bevrijd, maar nu reeds past het ons er dankbaar aan te herinneren, dat ons vor stenhuis voor 'die bevrijding het symbool is. Er moge verschil van mening bestaan over de wijze waarop deze bevrij ding zal worden gevierd, over de viering van de Koninginnedag bestaat geen afwij kende mening. Het is feest, ook in ons dorp en men uit er zijn vreugde over, dat een geliefd vorstin haar verjaardag viert. Een geliefd vorstin Zij is toch 'n centrale figuur in ons volks bestaan geworden. Een centrale figuur in het land. maar ook als moeder van haar gezin. Zij, de eenvoudige moeder, is een lichtend voorbeeld voor tal van moderne niet voor haar taak berekende moeders. Wie herinnert zich niet die September dag, dat de „oude Koningin" op het bal- con van het Paleis te Amsterdam als eer ste riep: „Leve de Koningin", de kreet, die nadien nog zo vele malen door een ongekend aantal Nederlanders zou wor den herhaald, telken male als zij de ge liefde vorstin zagen. Leve de Koningin Naast de eenvoud, die onze vorstin ken merkt, is er ook een koninklijke waardig heid, de statie, die zij ook met eenvoud, maar daardoor juist zo gewoon en na tuurlijk weet uit te dragen. Dit geldt niet alleen de Koningin zelf, maar ook haar gezin, de vier prinsessen en haar gemaal. Onze sportieve en in het belang van ons land altijd zo actieve Prins Bernhard heeft eveneens in de harten der Nederlanders een grote plaats veroverd. Wij leven mee met het wel en wee van onze Koninklijke Familie op Soestdijk. Als we terugzien op de 30ste April 1909, toen het land zich opmaakte om de ge boorte van een Oranjetelg te vieren, toen werd bekend gemaakt, dat 's avonds om tien minuten voor zeven Koningin Wilhelmina het leven had geschonken aan een cfoctiter' was bij velen de eerste gedachte: geen prins. Doch in de jubel voor de bestendigheid van het Oranjehuis werd deze lichte teleurstelling al spoedig naar de achtergrond gedreven en de ge schiedenis heeft die vreuede voor de toen geboren dochter bevestigd. „Juliaantje" heeft in onze harten altijd een warme plaats gehad. De ouderen on der ons hebben met belangstelling haar opvoeding gevolgd. Zij hebben met inge nomenheid gezien, hoe onze vorstin werd voorbereid voor haar grootse taak, welke zij nu op eminente wijze vervult. „Wie ben ik, dat ik zo iets mag doen zo stelde Koningin Juliana zichzelf de vraag toen zij haar moeder opvolgde. Wij kunnen er slechts op antwoorden, omdat zij een Oranje is. een telg uit het ge slacht, waarvan Koningin Wilhelmina, de gelukkige grootmoeder, die thans dit gro te feest van haar dochter mag meemaken, eens getuigde: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen." Nooit genoeg voor Nederland. Ons land is er innig dankbaar voor zulk een vorstin de zijne te mogen noemen, 'n koningin, die koninklijk is en toch de een voudige moeder, de goede, eenvoudige, begrijpende mens, die zowel in tijden van voorspoed als in tijden van nood en el lende ons allen een lichtend voorbeeld is. Het is feest in Nederland, het is feest in Soest, feest, omdat wij een koningin heb ben, die in alle lagen der bevolking ge liefd is. Moge onze vorstin voor ons en voor haar gezin nog vele jaren gespaard blijven. Het spijt mij, dat ik U nogmaals verzoe ken moet een kanttekening te mogen ma ken bij een in Uw blad opgenomen artikel. Was dit eerst om de nagedachtenis van een overleden, door mij hooggeachten staatsman in bescherming te nemen, thans is het om den heer Oekman in be scherming te nemen tegen hallucinaties, die hem nodeloze smart veroorzaken. Hij meent, dat schrijver dezes in zijn huis gevangen zit en dat het tijd wordt daar aan een eind te maken en „genade voor recht te laten gelden". Die gevangenschap is een hallucinatie. Mijn vrijheid van beweging wordt door niets beperkt dan door het advies van een bevriend medicus, die mij ten vorigen ja- re ried, niet langer 's zomers hoge bergen te beklimmen, gelijk ik in de voorafgaan- 't Begint al goed, dat moet ik zeggen, Want de stemming is gedrukt, 't Schijnt dat deze conferentie Reeds bij voorbaat is mislukt. Alles lijkt soms zo genoeg'lijk, Allen zijn ze even braaf, Ze zullen met een lach poseren Voor meneer de fotograaf. Ze zullen ook wel weer dineren Bij genoegelijk gepraat En de wereld wacht gelaten Op 't uiteindelijk resultaat. Achter de gesloten deuren Wordt over ons lot beslist, Zal men ruiterlijk bekennen: We hebben ons weer vergist Wordt het net weer zo'n fiasco Als ten tijde van Berlijn Ze willen graag de GROTE VIER zijn, Maar wat zijn ze dikwijls klein. Gaan ze onverrichter zake uit elkaar; verleen ik gul Een nieuwe naam aan 't grote viertal En noem ze voortaan GROTE NUL de jaren nog gedaan had, daar zulks op mijn leeftijd, al gevoelde ik dit niet, ge vaarlijk voor mijn gezondheid was. Ik heb toen dit advies gevolgd en mij dus het laatste jaar tot een vacantieverblijf in veiliger oord bepaald. Het „genade voor recht" is een andere hallucinatie. Niet van „recht", maar van een „rechterlijke dwaling" is hier spra ke. Een der hoogste magistraatspersonen in ons land heeft mij destijds doen we ten, dat „alle juristen het er over eens zijn, dat dit geen uitspraak volgens de wet is". Natuurlijk is dit met een korreltje zout te nemen. Behalve de leden van het oordelend college, die door het terrein, waarop zij tijdelijk werkten, en door de lugubere gevallen, die hun daarbij dage lijks voor ogen kwamen, in bijzondere ma te vatbaar waren voor donkere suspicies, zullen er ook nog wel andere deskundigen geweest zijn, die na de ellende, die wij doorleefd hadden, en na het wezenlijk landverraad daarbij gepleegd, hun even wicht nog niet hadden hervonden. Maar de geciteerde woorden vormen toch wel een aanwijzing, hoe reeds toen in breden kring over het vonnis gedacht werd. Een ander bekwaam jurist schreef mij: „Uw mening, dat een volstrekt onzijdi ge en onkreukbare rechterlijke macht een van de waardevolste goederen van ons volk was en is, deel ik ten volle. Naar mijn mening verhoudt zich echter de rechterlijke macht tot de bijzondere recht spraak als het normale proces zich ver houdt tot het politieke. De laatstgenoem de soort heeft naar mijn overtuiging ech ter niets van doen met rechtspraak en dus ook niet met onzijdigheid en recht vaardigheid. De politieke processen van alle tijden en plaatsen (ook achter het ijzeren gordijn) hebben dit gemeen. Het spreekt vanzelf, dat het bovenstaande niet geldt voor de berechting van hen, die misdrijven naar het gemene recht hebben gepleegd". Nóg een ander jurist, die destijds de op voering in ons land bijwoonde van het uit het Engels vertaalde toneelstuk „Jo- han van Oldenbarnevelt", gegeven tij dens de viering van diens 400sten geboor tedag schreef mij, onder die opvoering telkens te hebben moeten, denken aan mijn proces. Ook mijnerzijds is destijds in een pleitrede op het gelijksoortige aspect van die procedure gewezen, terwijl deze herinnering aldus besloten werd: „Ik weet dat afgronden mij scheiden van den heros uit dat drama. Maar ik weet óók, dat, wanneer deze sententie werd gehand haafd, ik op één punt aan hem gelijk zou zijn: onschuldig veroordeeld wegens een misdrijf, dat ik het laatste van alle misdrijven in staat zou zijn geweest te plegen." De smedige stukjes van den heer Oek man waren mij totdusver een geliefde ru briek in ons orgaan. Onverschillig, of ik het er steeds mee ééns was. En onver schillig, of het ging over hinderlijke bo men, donkere wegen, chaos in Indonesië, of nog iets anders. Hij kon den vinger leggen op een wonde, of soms ook slechts menen dit te doen, zonder dat de ge moedelijke wijze, waarop dit geschiedde, iemand wezenlijk ergeren kon. Maar hij trede niet buiten zijn terrein. En spreke niet van een gevangenis, die fictief is. En nog veel minder van een „genade", waar aan geen behoefte is en die aan het woord uit Spreuken doet denken: „De barmhar tigheden der goddelozen zijn wreed". De heer Oekman behoort in dat gezelschap niet thuis. DE GEER. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR36» SOESTDIJK TELEF.2792 De Damclub „De Variant" had, ter gele genheid van Pasen, twee grootmeesters uit de Nederlandse Damwereld willen uitnodigen. De grote kosten hieraan ver bonden deed dit schone plan echter te niet gaan. De Variant-leden lieten zich niet uit het veld en nog minder van hun dambord slaan en organiseerden een eieren-dam- festijn. Het zetten in de partijen ging op bevel en het hoge tempo vergde veel van de deel nemers. De gelukkigsten gingen met heel'veel en de minder gelukkigen met veel eieren naar huis, maar de taart, die verloot werd, daar bleven de Varianters fris van. Daar hebben twee verslaggevers voor gezorgd. Zoals bekend komt het monument voor de gevallenen in „Braamhage", al zal dit niet vóór 5 Mei van dit jaar het geval zijn. Binnenkort zullen we er wel meer van horen. Het schijnt, dat alles in diep geheim voor bereid wordt, ten spijt van het feit, dat dit monument opgericht wordt voor hen die vielen voor de democratie, een staatsvorm, waarin openbaarheid een der belangrijkste steunpilaren is. Op 5 Mei, de dag van onze bevrijding, gaan we de jonge kiezers leren wat Bur gerschap en Burgerzin is. Zij, die in 1954 voor het eerst aan de verkiezingen deel namen, zijn door het gemeentebestuur uitgenodigd om in het St. Josephgebouw bijeen te komen. „Burgerschap en Burgerzin" heet het boekje, dat deze jonge burgers gratis- voor-niets van het gemeentebestuur ont vangen en bovendien spreekt des mid dags over dit onderwerp niemand minder dan prof dr W. R. Heere, hoogleraar te Tilburg. De Soester 23-jarigen zullen tonen, dat zij burgerzin bezitten en de zaal van St. Joseph geheel vullen. We vieren vandaag Koninginnedag en we hebben hedenmorgen weer gedefileerd voor onze jarige vorstin. We hebben dit Koningin Juliana, die heden haar vijf en veertigste verjaardag viert. (Foto T. van der Reijken.) al jaren gedaan als goede en naaste buur van Koningin Juliana en in geen land kent men een dergelijke grootse manifes tatie van trouw en sympathie in zo'n simpele vorm. Helaas bekruipt ons de gedachte, dat, doordat de organisatie prachtisch geheel in Baarnse handen is, wij Soestenaren niet meer zo gewenst zijn. Vorig jaar wilde men onze trouwe P.V.O. niet hetzelfde recht geven als de Baarnse Harmonie, doch Toon Hooft en zijn makkers lieten zich niet de tuin uit sturen. Hedenmorgen kwam P.V.O. er he lemaal niet meer aan te pas en toen we het programma van het défilé door Baarn opgesteld lazen, toen hebben we gezegd: Horen wij Soestenaren er nog bij of niet Erg veel zin om tegen een dergelijke chauvinisme op te tornen hebben we niet. Ook voor onze Koningin geldt, dat een goede buur beter is dan een verre vriend. Ook dit jaar zullen weer, gelijk overal el ders in het land, te Soest en Soesterberg op 4 Mei tochten gehouden worden naar een centraal punt. waar wij in stilte de slachtoffers van oorlog en bezetting zul len herdenken. Eén avond in het jaar treden wij uit de baan van het jachtige bestaan. Wat wij in het leven najagen en wat ons dilo- wijls verdeelt, wordt op deze avond ter zijde gesteld. Gelukkig beschouwen velen dit uur als een gave én als een plicht. Laten steeds grotere groepen, zowel van ouderen als van jongeren, aan deze sa menkomsten mededoen. Laten wij samen stil zijn in dankbaarheid dat wij dit mogen en kunnen doen, ter wijl onze gedachten vertoeven bij hen, die zich gaven opdat ons dit ogenblik van in vrijheid gedenken geschonken kon worden. De Burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. Officiële Mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9,-lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de firma Hil- horst en De Bruin, Smitsweg nr. 43, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzinepompinstallatie met een ondergrondse benzinetank van 3000 li ter inhoud, alsmede een handpomp, op het perceel, gelegen aan de Smitsweg, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 3888. Gedurende tien dagen na dagtekening de zer bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren te gen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 11 Mei a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeente huis een openbare zitting worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep zijn ge rechtigd de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemach tigde op de bovenbedoelde zitting is ver schenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene, die zonder op de openbare zit ting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Soest, 27 April 1954. KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL2030 SCHOOLTAND VERZORGING INGESTELD. Als 14e gemeente in het Gooi heeft onze gemeente zich aangesloten bij de „Stich ting ter bevordering van de schooltand- verzorging in het Gooi en Omgeving", waardoor bereikt is geworden, dat voort aan op onze Soester scholen de tandarts de kinderen bezoekt, hun gebitten con troleert en zo nodig behandelt. Het betreft hier de kinderen van de eerste klassen, die onder deze tandverzorging vallen. Het heeft in onze gemeente heel wat voe ten in de aarde gehad vóór Woensdag morgen tandarts De Ruiter uit Hilversum in de openbare school in de Kerkebuurt, het eerste Soester jongetje op zijn be- handelingsstoel kreeg. Niet dat het jon getje tegenstribbelde, integendeel, hij stapte met bravour naar de tandarts, doch enige jaren is er gepraat en getracht voordat deze schooltandverzorging een feit werd. Soest probeerde een eigen dienst in te stellen en toen dat niet ging werd aansluiting gezocht bij genoemde stichting. Woensdagmorgen werd, zoals gezegd, een begin gemaakt met deze schooltandver zorging en daarbij waren aanwezig Mevr. Straalman-Cremer, voorzitster; de heer W. G. Zaalberg van Zeist, secretaris-rent meester van deze stichting, alsmede de wethouders De Haan en v. d. Arend, de raadsleden Mevr. Polet en Mevr. Land weer, de heer Peet en het hoofd van de Kerkebuurt-school, de heer Van Ieperen. Mevrouw Straalman-Cemer sprak in een inleidend woord haar grote vreugde uit over de aansluiting van Soest bij de Stichting. Toen wij met dit werk wilden beginnen, aldus spreekster, leek het een bijzonder experiment, doch de tandart sen zagen hierin zelf een belangrijke taak. terwijl er enthousiaste medewerking kwam van gemeentebesturen en school hoofden. Er waren ook schoolbesturen en gemeentebesturen, die bedenkingen had den. Men was er tegen, dat van de ouders .v van de verantwoordelijkheid werd weggenomen. Spr. wees er op, dat de ouders niet altijd ieder half jaar met hun kinderen naar de tandarts gaan, het wordt vergeten en zolang de kinderen geen pijn voelen blijft de gang naar de tandarts uit. Het gevolg is, dat de gebitten verwaar loosd worden met alle gevolgen van dien voor de toekomst. De cijfers tonen aan, hoe grote schade er door deze veronacht zaming wordt toegebracht aan het blij vende gebit. Deze schade aan de volksge zondheid te voorkomen, vereist een mas sale aanpak en dit kan op de beste wijze geschieden door de behandeling op school te doen plaats vinden. Een kind bezoekt niet graag een tandarts, doch als hij op school komt dan heeft er een merkwaardige wisselwerking plaats. Het bravourkind laat zien, dat het niet bang is en de overigen willen niet onder doen voor deze. Er ontstaat 'n goede ver standhouding tussen tandarts en kind, niet het minst door de paedagogische kwa liteiten van tandarts en assistenten. Zegenrijk werk is er door de stichting in de achter ons liggende jaren reeds ver richt en wij ondervinden grote waarde ring voor ons werk, al is er niet overal het juiste begrip voor. Ten aanzien van de schoolbesturen, die principieel tegen deze schooltandverzor ging zijn, zei spr., dat de tijd voor de stichting zal pleiten. De bezwaren van schoolhoofden met betrekking tot de sto ring, die de tandarts op de school zou ver oorzaken, wees spr. van de hand en zij verwees naar de vlotheid en de korte tijdsduur van de behandeling, waarover Lunchroom - Restaurant Burgem. Grothestr. 37 - Soestdijk (over City-theater) - Telefoon 2537 Intiem interieur. Prima consumpties. Gelegenheid tot vergaderen. Recepties en Partijen - Eig. D. P. Bart geen klachten zijn binnengekomen. Het verzet van de tandartsen - ook in Soest - besprekend, zei spr.: „Men zou iedere tandarts de spreuk „De cost gaet voor de baet uit" moeten sturen. De ernstige tanddefecten krijgt de niet- schooltandarts toch en bovendien hij heeft niet veel particuliere patiëntjes van jeugdige leeftijd. Later krijgt hij patiën ten met goed onderhouden gebitten en zal zijn taak een controlerende zijn. Ook de tandarts heeft de roeping om de lij dende mensheid te dienen en het er mee eens te zijn, dat slechte gebitten moeten worden voorkomen. Spr. wees verder op het instrumentarium van de schooltandarts, dat niet veel ruim te in beslag neemt, doch geheel volledig is en zei, dat deze vorm van tandverzor ging (de goedkoopste manier dank zij de bijdragen van ziekenfondsen en gemeen tebesturen) zal voorkomen, dat in de toe komst onze jeugd een kunstgebit zal dra gen, terwijl vele ziekten, voortspruiten de uit slechte gebitten worden voorkomen. Spr. hoopte, dat Soest niet de laatste ge meente* zal zijn, die zich bij de school tandverzorging aansluit en dat Soest zelf tevreden zal zijn over haar genomen be sluit. Spr. dankte het gemeentebestuur voor de medewerking en verklaarde, dat Soest ingeschakeld was in de school tandverzorging. Wethouder De Haan heette de stichting vertegenwoordigers welkom namens het gemeentebestuur en releveerde het pogen om een eigen schooltandartsendienst op te richten. Toen dit niet gelukte werd er bij STEMMEN OMBOUWEN PIANO'S Wt/AN Tril nieuweweg 103 VAN IUL TELEFOON 2968 de buren aangeklopt, hetgeen niet tever geefs gebeurde. Spr. zei, dat ook Soest doordrongen was van het nut van de schooltandverzor ging en hoopte, dat de laatste bezwaren van de Soester tandartsen thans over wonnen zouden zijn. Tandarts G. de Ruiter uit Hilversum kreeg hierna zijn eerst© Soester patiën tjes, die het kennelijk helemaal niet grie zelig vonden bij de meneer in de witte jas. HERDENKING GEVALLENEN. Gewoonte getrouw zal ook dit jaar op de avond voorafgaande aan de Bevrijdings dag, dus op Dinsdag 4 Mei a.s., in het park „Braamhage" de herdenking plaats vinden van hen, die vielen door oorlog en bezetting. Vanaf drie punten in de gemeente, n.1. het voormalige Rosarium, het pleintje Soesterbergsestr.-Eikenlaan en 't pleintje Beukenlaan-Beetzlaan, zal de stille tocht naar „Braamhage" wederom aanvangen. Aan de deelnemers aan deze stille tocht wordt verzocht zich een kwartier voor het vertrek te verzamelen, daar precies van alle punten wordt vertrokken op de vol gende tijden: 7.45 uur Rosarium, 7.15 uur pleintje Soesterbergsestraat en 7.30 uur hoek Laanstraat-Beetzlaan en Beuken laan. Gelijk bekend mogen geen vlaggen en vaandels worden meegevoerd, terwijl het evenmin is toegestaan in uniform, uitge sloten dienstuniform, aan de stille tocht deel te nemen. Wel mogen bloemen door deelnemers of verenigingen worden meegevoerd, welke op de herdenkingsplaats aan de voet van het kruis mogen worden neergelegd. In „Braamhage" zal om 8 uur precies twee minuten stilte in acht genomen worden, waarna het mannenkoor „Apol- lo" enige stemmige liederen ten gehore zaL brengen, waarmede de plechtigheid Wordt besloten. Aan de ingezetenen wordt verzocht, ten teken van stille hulde, te 6 uur de vlag gen halfstok te hangen, terwijl bovendien aan de zakenlieden en caféhouders wordt gevraagd op ditzelfde uur hun zaken te sluiten. Het is uiteraard geoorloofd zich achter de stoet onder weg aan te sluiten. OUD-SOESTENAAR !N NIEUW-ZEELAND DODELIJK VERONGELUKT. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Boerse, destijds technisch ambtenaar bij Gemeente-Werken alhier, die in 1951 met zijn gezin naar Nieuw-Zeeland emigreer de, is aldaar door een ongeval om het le ven gekomen. Op een bouwwerk kwam hij te vallen en werd met zware kneuzingen naar een zie kenhuis vervoerd. Kort daarna overleed hij. De heer Boerse had in de loop van enige jaren een aannemersbedrijf opgebouwd. Hij laat een vrouw en vier jeugdige kin deren achter. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Zuiveren ontsmet uw huio met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. FANTASIERIJK JONGETJE. Een inwoonster alarmeerde de politie, daar haar 8-jarig zoon thuis was geko men met een horloge. Dit horloge zou hem aangeboden zijn geworden door een onbekende man op de Hooiweg, die in ruil daarvoor vroeg of het jongetje met hem meeging. De jongen pakte het horlo ge aan en zette het op een lopen. De poli tie is fel belust op dergelijke onbekende mannen en stelde een uitgebreid onder zoek in. Daarbij werd de jongen aan de tand gevoeld en toen bleek, dat hij zijn verhaal had gefantaseerd. Het horloge had hij van 'n buurmeisje gekregen dat 'n doosje met sieraden had weggenomen en haar vriendjes en vriendinnetjes had be dacht, OPRICHTING U.V.V. AFDELING SOEST. Dinsdag j.1. werd ten huize van Mevrouw Van Ginkel-Mohrmann, in aanwezigheid van de Provinciale voorzitster der U(nie) V(rouwelijke) Vrijwilligers), Mej. M. Ger ritsen, de afdeling Soest opgericht. Laatstgenoemde dame zette de doelstel lingen der U.V.V. uiteen, welke alsvolgt luiden: 1. Bij de Nederlandse vrouw het bewust zijn te versterken van haar verantwoor delijkheid voor het welzijn der gemeen schap. 2. Dit welzijn daadwerkelijk te bevorde ren voor zover het kan geschieden door de samenwerking van Nederlandse vrou wen met als leidend beginsel naastenlief de en hulpvaardigheid. Daarna ging men over tot het vormen van een bestuur, hetwelk als volgt werd samengesteld: Mevr. A. Peters-Zanen, Steenhoffstraat 34, voorzitster. Mevr. J. M. van Ginkel- Mohrmann, Wilhelminalaan 3, vice-voor- zitster. Mevrouw A. M. Lommen-v. d. Graaf, Heüvelweg 41, secretaresse. Mej. Mr. M. E. v. d. Hurk, Sophialaan 15, pen-, ningm., giro 166791. Mevr. S. A. Meurs- de Graaf, Dalw. 2, Algem. Adj. Mevr. M. C. Kruik-de Man, Van Straelenlaan 36, Propagandiste. Door de afdeling Soest, die momenteel ruim twintig leden telt, zal begonnen worden met het Bejaardenwerk, t.w. de stichting van een sociëteit en daarnaast Ontspanningsmiddagen. De commentaren op de uitslag der ver kiezingen voor de Provinciale Staten waren, naar gelang van de politieke ge zindheid der belanghebbenden, uiteraard verschillend. „De doorbraak zet door", „De doorbraak zet niet door", „Ze hebben wel winst, maar eigenlijk verlies", „We hebben wel verlies maar relatief winst" en andere ui tingen kon men na de verkiezingen ver nemen. Bij al deze voor verschillende mensen schokkende feiten kwam voor mij één uitslag het meest naar voren, namelijk, dat de C.P.N., hoe we het ook wringen en trachten te kleineren door plaatselijke verliezen, 9.000 stemmen méér kreeg dan in 1953, hoofdzakelijk verkregen in de grote steden. Dat vind ik een verontrustend verschijn sel en met geen drogreden weg te praten. Ondanks alle sociale verbeteringen, on danks we haast dagelijks in de bladen kunnen lezen hoe het is gesteld met de vrijheid in de landen achter het IJzeren Gordijn, zijn er toch 9 duizend mensen meer, die hun stem uitbrachten op een partij, die, hiertoe in staat gesteld, alles zou afbreken wat in de westelijke landen aan menselijke waarden is opgebouwd. Natuurlijk mankeert hieraan nu ook nog wel het een en ander. Ik zou haast zeg gen gelukkig wel. Ik zou moeilijk kun nen leven in een staat waar niets meer te mopperen valt, maar ik vind het een huiverig idee, dat, ondanks de mensen kunnen zien en horen, de C.P.N. is ge groeid. Te meer is dit het geval na hetgeen ik vorige week te horen kreeg, toen ik een Soester C.P.N.-er de foto liet zien, waar op stond afgebeeld, op welke wijze Me vrouw Petrov „vrijwillig" Australië uit geleide werd gedaan. In een wurggreep van twee Sovjet-agenten, waaruit ge woonlijk geen boef ontsnapt. Weet U wat het commentaar van de Soes ter was „Een trucfoto". „Daar hebben ze mee geknoeid". Aan de hand van dit commentaar vind ik de stemmentoename begrijpelijk, maar daarom niet minder gevaarlijk. Mensen, die zo verblind zijn, dat zij geen rijp van groen meer kunnen onderscheiden, val len na een behoorlijke eenzijdige „voor lichting" als slachtoffer van een handige propagandist. Het zal niet gemakkelijk zijn hiertegen iets te doen. Ieder zal in zijn eigen om geving front moeten maken en trachten door voorlichting deze mensen uit hun gevaarlijke droom te helpen. H. OEKMAN. Een dure schoen voor weinig geld. allernieuwste model, origineel handwerk, t\< prima boxcalf, Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 Natuurlijk zijn voor dit werk vele han den en geld nodig. Soest heeft, zoals bekend, zeer veel inge zetenen, die tot de Ouden van Dagen ge teld kunnen worden. Er ligt dus een ruim arbeidsveld voor de afdeling open om 't leven der oudjes meer inhoud te geven. Bij de eerste ontspanningsmiddag, wel ke over enkele weken zal worden gege ven, hoopt men vele nieuwe leden te kun nen begroeten. ARTSEN- EN APOTHEEKDIEINST. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de artsen G. van Beurden, Steen hoffstraat 12 en H. J. Stroband, Henriette Blaeckweg 12. Zondag is geopend Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. VERGADERING BOERENLEENBANK. Dinsdagavond hield de Boerenleenbank alhier in hotel „De Gouden Ploeg" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. J. Koelman. Deze releveerde de verdiensten van de Boerenleenbanken na de watersnood van Februari 1953, toen zij een bedrag van 400.000.voor het Rampenfonds bijeen brachten. Ondanks sombere voorspellingen bleek in 1953 de economie van Nederland zich gun stig te ontwikkelen. Een grote toename van spaargelden viel te constateren, doch de belegging van deze gelden baart zorg in verband met de steeds dalende rente voet. Credietvoorschotten en hypotheken kunnen daarom in ruime mate beschik baar worden gesteld. Het aantal leden steeg tot 526 en met toe passelijke woorden herdacht de heer Koel man het ontvallen van het bestuurslid de heer Van Hofslot. De omzet bedroeg ruim 16 millioen gul den. Het aantal geregistreerde spaarbank boekjes steeg van 2676 tot 2883, met een saldo-tegoed van ruim drie millioen gul den. Per 31 December 1953 bedroeg het totaal der voorschotten onder borgstel ling en hypotheekverband ruim een mil lioen gulden. Door afschrijving van een bedrag groot 5000.kwam de boekwaarde van het kantoorgebouw op 55.000.De winst over het afgelopen boekjaar bedroeg 5.333.Door toevoeging van dit be drag aan het reservefonds stijgt dit fonds tot 190.963,21. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Koelman, periodiek aftredend, met al gemene stemmen herbenoemd. De heer A. P. Hilhorst werd opnieuw benoemd tot lid van de Raad van Toezicht. In de vacature ontstaan door het overlij den van de heer Van Hofslot, werd be noemd de heer P. G. Kok. De kassier van de bank, de heer C. v, d. Bremer, hield vervolgens een verhande ling over het onderwerp: „Voorschot en Credietverlening".

Soester Courant | 1954 | | pagina 1