Democratie en Dictatuur. ANTOINE Dameskapsalon J. KOPPEL. Koninginnedag in Soest IN DE HOEK. SOEST. wereldbekende Parijse Haarkunstenaar Officiële Mededelingen. Lunchroom - Restaurant „üDe. VjeA(^d&%ylte4iel'' DINSDAG 4 MEI 1954. 32e JAARGANG No. 35. SOESTER(0 OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Laten wij eerlijk bekennen, dat wij, voor zover we dan geen abonné zijn op „De Waarheid', de .Nederlandse „Prawda", wij slechts weinig of niets weten van het geen zich in het grote, onmetelijke Rus land afspeelt. En als wij misschien wèl op „De Waar heid" zijn geabonneerdweten wij het al evenmin. Want gelijk vroeger, in de jaren vóór en dadelijk na veertig de Nazibladen alles wat in Duitsland gebeurde goed praatte en anders uitleggen dan degenen, die niet onder invloed van het Nazisme stonden, zo belicht „De Waarheid" van tegenwoor dig alles wat in Rusland gebeurt van de meest rooskleurige kant, met het gevolg, dat de heren van de Amsterdamse Kei zersgracht hun doel hopeloos voorbij schieten. Het eerste woord critiek op de Russische toestanden, op de maatregelen, die de machthebbers er nemen, op de voorstel len, die in internationaal verband worden gedaan, moeten wij nog lezen. Het is daar achter het IJzeren Gordijn allemaal rozengeur en maneschijn.... Zoals hier te lande alle maatregelen, die verbeterin gen voor het werkende volk inhouden, worden afgekeurd en meestentijds ge toetst aan de militaire uitgaven. Om een enkel voorbeeld te geven: Dat Amsterdam nog geen tunnel onder het IJ heeft, is toe te schrijven aan de hoge be- wapeningskosten; dat er nog woningnood heerst is de schuld van de regering, die liever voor een in de ogen der commu nisten onzinnige, bewapening gelden vo teert. Zo zouden we kunnen doorgaan. Van al les krijgt de bewapening de schuld. Het gevolg van deze tactiek is, dat voorstel len, ook al zijn ze nog zo redelijk, die uit de communistische hoek komen, door on ze binnenlandse politici reeds worden ver oordeeld, enkel en alleen, omdat de com munisten het voorstel doen. Het is met hen zoals Uilenspiegel eens van zichzelf heeft gezegd: de mensen hebben een he kel aan me, maar ik heb het er ook naar gemaakt. Het is dan ook geen wonder, dat alles wat van communistische 'zijde over Rusland wordt geschreven, door menigeen botweg van de hand wordt gewezen. Men hecht eenvoudig geen geloof aan deze voorlich ting, waarop dan onmiddellijk dient te volgen: de voorlichters hebben het er dan ook naar gemaakt. Ditzelfde ver schijnsel hebben wij destijds voor de inval der Duitsers kunnen vaststellen ten aanzien van Duitsland. En. terecht, hetgeen later wel is gebleken Wij genoten de eer persoon lijk uitgenodigd te worden door de voor zijn inspirerende show in het Kurhaus te Scheveningen. Vanzelfsprekend hebben wij van deze uit nodiging gebruik gemaakt en hopen ook U hiervan te laten profiteren. BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 Nu kan men zich afvragen, waarom der gelijke voorlichting niet wordt verboden. Men heeft diezelfde vraag ook wel voor 1940 gesteld, toen alles wat Duitsland deed door sommige bladen werd verheerlijkt en men de ideologieën van het Nazi-be wind in onze volksvertegenwoordiging vrijuit kon horen verkondigen. Wij heb ben evenwel een democratisch geregeerd land. De vrijheid, welke de democratie aan haar staatsburgers geeft, de vrijheid van het woord, de vrijheid van drukpers zijn in onze Grondwet verankerd en de democratie zou tot dictatuur worden, in dien men ten deze de rechten van de mens niet zou handhaven. Het moeilijke in dit geval is echter, dat de democratie verloren zou gaan, indien de politieke partijen, die op enigerlei wij ze het dictatuurschap voorstaan, vol ledig aan de macht zouden komen. Dat hebben wij maar al te duidelijk onder vonden. Nu kan worden gezegd, dat ons land ten deze de les van '40-'45 goed heeft geleerd. Wij weten, dat degenen, die de dictatuur voorstaan, de mond het eerst vol hebben over de vrijheid, welke de democratie ook hun moet schenken. Wij merkten dit de zer dagen weer bij de actie, die Duitse Nationalisten in het grensgebied in Elten ondernamen. Wij merkten het aan het optreden van Duitse heethoofden te Arnhem, waar zelfs het Horst Wessel- lied werd gezongen. Heerst er ten deze een andere mentali teit dan te onzent, hetzelfde kan worden getuigd van de opvattingen, die de com munisten er hier te lande op na houden. Enerzijds de verafgoding van wat er in Rusland oncontroleerbaar achter het IJzeren Gordijn gebeurt, anderzijds een profiteren van de voordelen der demo cratie, waarop scheldkanonades nochtans niet achterwege blijven. Hoewel het vaak moeilijk is hierbij het hoofd koel te houden, is dit toch geboden. Omdat de democratie anders zichzelf ten gronde zou richten. Sombere weersvoorspellingen ten spijt werd ook deze Koninginnedag weer een feest, waarop de Oranje-zon weer scheen en een dag, waarop ook Soest de ver jaardag van onze Koningin meevierde. De kerkklokken luidden om 8 uur de feestdag in en toen de klanken waren verstrooid klonk de feestmuziek van onze Soester Harmonie P.V.O., die naar het Koningin Emma Monument trok. Daar stonden honderden kinderen opge steld, die met een plechtig „Wilt heden nu treden" de aubade voor de Burgemees ter inzetten. Onze Burgemeester sprak de jeugd toe en wees op de grote betekenis, welke. Oranje voor Nederland heeft en waarop men zich op Koninginnedag moet bezin nen. Het „Wij willen Holland houen", „Waar de blanke top der duinen" en „Ferme jon gens, stoere knapen" werd besloten met een gedragen „Wilhelmus". Hierna stapte de jeugd achter P.V.O. aan en trok men langs de hoofdweg naar het gemeentehuis, waar voor de Burgemees ter werd gedefileerd. Het Bloemen-defiló- Te 9 uur reeds trokke'n veie Soestenaren naar het Paleis, het middelpunt van deze nationale feestdag. Op de Vredehofstraat werd de drukte steeds groter van met oranje getooide, grote en kleine mensen, op weg naar de jarige vorstin. Autobussen uit vele plaatsen van ons land brachten vele landgenoten aan, die in de richting van de Oranjeboom werden gedirigeerd. Vijftien tot twintig duizend mensen ston den vanaf het Paleis tot aan de Oranje boom te wachten tot het tijdstip, dat het hek van het paleis voor hen zou open gaan. Behalve deze wachtenden waren er duizenden, die het weggedeelte vóór het paleis omzoomden. Te half elf was het zover. De jarige vor stin kwam met haar gemaal en haar kin deren op het bordes, om de felicitaties van Nederland in ontvangst te nemen. Tevoren had de Koningin in het paleis 20 gebrekkige kinderen, afkomstig uit verschillende sanatoria, ontvangen en die bleven in de kamer naast het bordes de gasten van de Koningin, die hen liet voorzien van taart en limonade. Het 160 man tellende zangkoor „De Maastrichter Staar" stond op het gras veld opgesteld, terwijl aan weerszijden van de trappen het Wognum's dameskoor en het dameskoor „Van knop tot bloem" uit Gieten stonden aangetreden. De laatstgenoemde dames zongen het Drentse Volkslied en nauwelijks waren deze klanken verstorven of de Leidse Studenten overhandigden hun jaarlijkse oorkonde aan de Koningin, per estafette naar Soestdijk gebracht. Daarachter kwamen de duizenden: man nen, vrouwen en kinderen, invaliden en groepen, jeugdorganisaties en schoolgroe- pen. Een lange onafzienbare stoet van mensen, die één keer per jaar onze Ko ningin en haar gezin van dichtbij mogen zien. Ook dit jaar was de plaatselijke huldi ging uitgegroeid tot een nationale, getui ge de deelneming van de groepen, die provincies vertegenwoordigden. Zo zag men de drumband van de Katholieke Verkenners uit Arnhem, de Spullers en Daansers uit Hengelo, de Chr. Harmonie uit Drachten, de Chr. Muziekvereniging uit Groningen. Limburg had zijn Maas trichter Staar gezonden, doch het meest spectaculair was de vertegenwoordiging van Brabant, die een muziekcorps van de N.C.B.B. te paard had afgevaardigd. De vertegenwoordigers van Groningen, Limburg en Brabant kwamen met muziek en sloegen een uitstekend figuur. De Hengelo-ers demonstreerden volks dansen en, zoals alle anderen, hadden zij voor de jarige Koningin een cadeau mee gebracht, het meest originele cadeau van de dag, n.1. een midwinterhoorn, welke door de prinsessen Irene en Beatrix en later door Hendrik Weghorst uit Henge lo werd gedemonstreerd. Een geweldige hoeveelheid bloemen be dolven intussen de paleistrappen en aan de voeten van onze Koningin lag een prachtig bloemen-mozaik, de stille hulde van een stille mensenmenigte. Toch was er ditmaal te weinig spontaniteit en een teveel aan ordemaatregelen. „Doorlopen" was het parool, dat noodzakelijkerwijs klonk en de bloemen werden haastig door padvindsters uit de handen genomen. Het geheel gaf de indruk, dat de sponta niteit door het protocol werd onderdrukt. Ongedwongener werd 't geheel toen de Koningin, nadat het défilé was geëindigd, naar de provinciegroepen ging, dankte voor hun komst en daar de vele en veel soortige cadeaux in. ontvangst nam, waar onder vier paar klompen voor de prin sessen. De voetbalwedstrijden. Op het S.E.C.-terrein ving te 1 uur een wedstrijd aan tussen twee jeugd-elftallen. Er was een elftal, bestaande uit jongelui van 16-18 jaar, bestaande uit Den Dekker (A.F.C.), Loos (Vitesse), Smit (Helmondia), Blom (W.V.V.), Bruins (N.O.C.), Ten Broek (H.R.C.), Nederhand, Eden en Houtveen (H.V.C.), Heerschop en De Graaf (Donar). Het andere elftal bestond uit spelers van 18-20 jaar en wel Schouten (O.S.V.), Kar- regat (Volendam), Hamerling (Blauw Prins Bernhard ontvangt de beker_ ter uitreiking aan „Sparta". Wit), Wink (S.V.V.), v. d. Ham (Limbur- gia) v. Rost (Vitesse), Dahrs (Blauw Wit), Ter Welde (Goahcd), Van Hecrde (Velzen) en v. d. Steen (R.C.H.). In deze vlot gespeelde wedstrijd van de bloem van onze voetballende jeugd scoorde Nederhand het eerste doelpunt na 7 minuten. Met een doelpunt van Hout veen werd de stand gelijk en Van Heerde scoorde het derde doelpunt. Intussen was het terrein dicht omzoomd met naar schatting 6000 toeschouwers, die de wedstrijd Sparta-Eindhoven wil den zien met de internationals Terlouw, Teback en Van Melis. Zij werden teleurgesteld toen bleek, dat noch Terlouw noch Teback meespeelden, terwijl Van Melis overigens geen moeite deed om de toeschouwers in verrukking te brengen. Sparta bracht de meeste strijdlust op in deze wedstrijd, waarin men zich kenne lijk spaarde voor de belangrijke competi tie-wedstrijden, welke twee dagen later moesten worden gespeeld. Met twee doelpunten van Koning en Van Eden behaalde Sparta een 20 zege en behield daarmede de Koningin Juliana- beker, welke door Z.K.H. Prins Bernhard werd uitgereikt. Aanvoerder Wenneker van Sparta ont vangt de wisselbeker van Prins Bernhard. De Kinderspelen. Des middags werden door de Federatie van Buurtverenigingen kinderspelen ge houden op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan, waaraan een 600-tal kinde ren van 7-12 jaar deelnamen. De heer C. Goudriaan en zijn medewer kers zorgden voor een vlot verloop en be zorgden de kinderschare een zeer aan gename middag. De prijswinnaars waren: Blokjesrapen, meisjes van 7 jaar, Thea Duinkerken. Blokjesrapen, jongens van 7 jaar, Wim Peters. Vlagsteken, meisjes van 8 jaar, Marietje v. d. Deijssel. Vlagsteken, jon gens van 8 jaar, Gerard Dorrestein. Hard lopen, meisjes van 9 jaar, Nelly Geyten- beek, Hardlopen, jongens van 9 jaar, Jan van Kampen. Baldragen, meisjes van 10 jaar, Jeantje Dorrestein. Was ophangen, meisjes van 11 jr., Wimmie Gijsink. Ring steken op versierde fietsen, jongens en meisjes van 12 jaar, Jeantje Sukkel. Mooiste rijwiel: Rietje Kuyvenhoven en Jan v. d. Brink. Zaklopen, jongens van 10 en 11 jaar, Dick Barring en Henk Hendriksen. Chr. Oranje-Ver. „Beatrix". In het St. Josephgebouw had des avonds de jaarlijkse bijeenkomst plaats van de Chr. Oranje-Vereniging „Beatrix". De volle zaal opende deze bijeenkomst met 2 coupletten van het Wilhelmus, waarna de heer Th. Scheurwater een korte feestrede uitsprak, waarin hij de sterke band tussen het Huis van Oranje en het Nederlandse volk memoreerde. Wasophangen door de meisjes tijdens de Kinderspelen. De heer Scheurwater bad de jarige Vor stin de allerbeste wensen toe, waarin ook het gezin van de Koningin werd betrok ken. De „Oranje Gesellen" uit Utrecht voer den hierna het historisch spel op „Een vesting viel". Hierin werd op zeer goede wijze het beleg en ontzet van Coevorden in 1813 uitgebeeld. Goede décors en fraaie costuums brachten het spel mede in de juiste sfeer. Een aandachtig publiek be loonde de spelers met veel applaus. Met zang en een slotwoord werd deze bijeenkomst besloten. Concert „P.V.O.". In „Braamhage" gaf P.V.O. op deze avond haar jaarlijks Koninginnedag-concert, waarvoor veel belangstelling bestond. Het vreugdevuur. Terwijl in Baarn, Amersfoort en Utrecht vuurwerken werden ontstoken werd op het terrein van de Ijsbaan aan de Eem- Het Vreugdevuur. straat een kolossale takkenhoop in brand gestoken. De belanstelling voor dit vuur tje was slechts gering en een vreugde vuur werd het niet. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 19 Mei a.s., zal worden ge voerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, poetpaden, waterleidin gen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht, waarbij de aan dacht erop wordt gevestigd, dat steeds blijkt, dat ten tijde van de schouwvoe- ring geconstateerd moet worden, dat niet altijd aan de schouwplicht wordt voldaan. In een dergelijk geval zal worden opge treden door het opmaken van proces-ver baal. Aan deze maatregel zal streng de hand worden gehouden. ONTGRONDING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, bij be sluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht, d.d. 13 April 1954, 2e afdeling nr. 955-685, aan de Utrechtse Waterleiding Maatschappij te Utrecht en haar rechtverkrijgenden behoudens rech ten van derden, tot wederopzegging ont heffing is verleend van de verbodsbepa lingen, genoemd in artikel 2 van de Ver ordening op de ontgrondingen Utrecht, voor het afgraven van een gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, No. 2000, welk besluit vanaf heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter secretarie dezer ge meente ter inzage is gelegd. Ingevolge artikel 6 van de Verordening op de ontgrondingen Utrecht staat van bovenvermelde beslissing voor alle be langhebbenden beroep open op Hare Ma jesteit de Koningin binnen vorengenoem de termijn. Het adres van beroep, gericht aan Hare Majesteit de Koningin, moet worden in gediend bij de Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO No. 126156 Op Koninginnedag heb ik, daar onze ge meente nu niet bepaald overliep van goe de festiviteiten, Baarn mijn clandizie ge gund en 's middags met de hele familie- hus naar het Pekingpark geweest. We hebben er een prettige middag door gebracht en zelfs het feit, dat ik, bij wij ze van spreken, op de schoot van de In specteur van de Belastingen zat, heeft de pret niet kunnen drukken. Jan de Cier en zijn gezelschap deden hun best en een Fries muziekgezelschap speel de Hollandse liedjes. Het zonnetje scheen en bij gebrek aan stoelen zijn we maar in het gras gaan zit ten, zoals zovelen deden. Na een inleiding van veel liedjes uit „Kun je nog zingen", werd het Wilhelmus gezongen. Hierbij heb ik mij geërgerd. Van al die Koninginnedagvierders, die daar in de Pekingtuin op hun derrière zaten, kwam maar een enkeling overeind. Die luidop aan het kletsen waren, bleven luidop kletsen, die zo maar zaten te niksen ble ven zitten niksen en keken met verwon dering naar de enkeling die overeind was gekomen, om ons volkslied staande aan te horen. Bovendien stond een groepje lam- pepitten achter de rug van een militair, die in de houding stond, grimassen te ma ken. Het is maar goed, dat ons volk in de jaren '40-'45 voor het overgrote deel heeft be wezen pit te bezitten, die Nederlanders zich zo graag zien toegedacht, want een vreemdeling had hier gek staan kijken. Zouden we ons zelf de schande moeten aandoen om op programma's van derge lijke festiviteiten te vermelden: Een be hoorlijk Nederlander staat op wanneer het volkslied wordt gespeeld of gezongen? H. OEKMAN. Burgem. Grothestr. 37 - Soestdijk (over City-theater) - Telefoon 2537 Intiem interieur. Prima consumpties. Gelegenheid tot vergaderen. Recepties en Partijen - Eig.D.P. Bart VLEESVERKOOP. Morgen (Woendsag), te 9 uur, heeft we derom verkoop van vlees plaats aan het slachthuis. Ds. DE BKUIJN NAM PASTORALE WERK TER HAND. Ds. J. A. de Bruijn, die zich vorige week als predikant aan de Hervormde Gemeen te van Lage Vuursche verbond, zal te Soest voor de groep Hervormd-Gerefor meerden het pastorale werk ter hand ne men. Hij zal dus zoveel mogelijk zijn gees telijke arbeid in de kleine gemeente te Lage Vuursche gaan combineren met het werk te Soest. Zondagmorgen verbond hij zich tot deze arbeid met een predikatie over Johannes 21 14, waaruit déze woorden: „Het is de Heere". Het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerde Kerk, waarin de Her- vomd-Gereformeerden hun kerkdiensten houden, was geheel gevuld. In zijn predi katie wees ds De Bruijn er op, hoe Chris tus in Zijn genade de mensen eerst arm maakt, hoe Hij hen daarna rijk maakt, om hen vervolgens stil te maken. Met grote aandacht werd deze predikatie beluisterd, waarna de predikant zich met woorden van dank richtte tot het Bestuur der Evangelisatie, dat hem tot deze ar beid benoemd had. Hij hoopte, dat er in deze belangrijke groep de morgenbeur ten worden gewoonlijk door driehonderd mensen bezocht veel gebed voor zijn arbeid zou zijn en dat dit werk gezegend mag worden en dat de band aan Schrift en Belijdenis erdoor verstevigd zou wor den, tot uitbreiding van Gods Koninkrijk, want daar moet het immers om gaan. De heer J. W. Ooms sprak, als voorzitter der Evangelisatievereniging, tevens als voorzitter van de afdeling van de Geref. Bond, de predikant toe. Hij heette ds De Bruijn welkom in deze groep en hij ge waagde van de dankbaarheid, die er is. Het pastorale werk is van zeer veel be lang en dat ds De Bruijn deze taak hier op zich wil nemen, stemt tot verheugenis. Doch er is ook weemoed, omdat wij nooit mogen vergeten, dat wij niet legitiem zijn. Het werk der Evangelisatie is noodwerk en wij hopen zeer weer terug te keren in de Hervormde kerk. Haar verval is mede de schuld van ons, die te weinig vutrr hebben getoond en te weinig gebeden hebben voor het handhaven der belijde nis. Spr. herinnerde tenslotte aan Albert Schweitser, die gezegd heeft, dat het niet iedere zaaier gegeven is, de oogst te zien. Op verzoek van de heer Ooms zongen de aanwezigen de predikant toe de zegen bede uit Psalm 134.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1