Rijwiel Solex Naar de totstandkoming van een cultureel centrum. fUGERS RIJWIELEN Wim van Boxel. Uw adres Witte Pompen Opdat wij niet vergeten. Autorijlessen Autorijschool D. Engel WEK DE GAL IN UW LEVER OP ROUW- e0 TROUW- VeAqulde. 9<Mep.e£" SOEST. IN DE HOEK. ALLEEN BIJ ONS! Bruine Heren Sport schoen, Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 7 MEI 1954. 32e JAARGANG No. 36. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag» Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTBAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De nog voortdurend groeiende samenge steldheid van het maatschappelijk leven, gepaard gaande aan een steeds voort schrijdend perfectionnisme op elk gebied, heeft tot noodlottig gevolg een toene mende bureaucratisering en centrali sering van het bestuur. Wat eertijds tot de vraagstukken behoor de waarover de vroede vaderen in onze gemeenteraden breedvoerig discussieer den, vordert thans een zodanige mate van specialistische deskundigheid, dat verre weg het overgrote merendeel der raads leden bij het bepalen van hun standpunt niet anders kan doen dan afgaan op de voorlichting van ter zake kundigen. Om slechts enkele onderdelen terloops aan te halen noemen we de bebouwïngsuitleg, de woningbouw, het onderwijs, de open bare nutsbedrijven als gas, water en elec- triciteit, de sociale voorzieningen en het financieel- en personeelsbeleid. De des kundigheid, welke een volledig verant woorde behartiging van al deze voorzie ningen eist, is zo groot, dat het meren deel der gemeenten afzonderlijk zelfs niet in staat moet worden geacht de daarvoor nodige geschoolde krachten te kunnen op leveren. Dit werd dan ook een der voor naamste oorzaken van een steeds afbrok kelende gemeentelijke zelfstandigheid. Het deed tevens meer en meer de nood zaak naar voren komen van gemeentelijke samenwerking op een toenemend aantal gebieden van het openbaar maatschappe lijk leven. De nieuwe wet op de samen werking betekent dan ook voor vele des kundigen het begin van een nieuw tijd perk in het moderne gemeentebeleid. Moet men uit dit alles de gevolgtrekking maken, dat de zelfstandige gemeente haar betekenis in deze moderne tijd voor een goed deel in ons staatsbestel heeft ver loren Wij menen hierop volmondig te mogen antwoorden: in genendele. Ook al zaL men moeten aanvaarden, dat tal van onderwerpen van overheidszorg aan de directe heerschappij der gemeentebestu ren zijn komen te ontvallen, daarnaast blijft voor de gemeenten, als de grondpei- lers van onze democratische staat de zorg om te voorkomen, dat het individu in de massa verloren gaat en de specialistische deskundigheid met dictatoriale macht wordt bekleed. Een juiste instelling op de nieuwe moderne tijd met zijn haast onge kende mogelijkheden voor de techniek, de noodzaak om allerlei belangen door middel van samenwerking in groter ver band te behartigen, betekent voor de ge meenten, dat zij, ieder op de wijze als het -beat vijtrce.d-.oïrA mot-- t --ar pla&icohjUc gesteldheid, meer dan ooit moet stre ven naar een sociale samenleving. De voortschrijdende mechanisatie en spe cialisatie vormen een ernstig dreigement voor de gemeente als werkelijke levens gemeenschap. Elke samenhang tussen de gemeentenaren raakt verloren, de belang stelling in gemeentezaken verslapt omdat de gemiddelde leek niet meer in staat is ze te beoordelen. Hoe groter het gemeen telijk verband, des te ernstiger is dit dreigend tekort aan burgerzin. Wil de ge meente haar vooraanstaande plaats in ons democratisch staatsbestel handhaven, dan zal in de moderne maatschappij haar culturele taak op de voorgrond moeten staan. Te bedenken valt daarbij, dat een succesrijke vervulling van deze taak een bepaalde instelling van haar bestuurders vereist. Geenszins zullen zij zich daarbij mogen stellen op het standpunt van de overheid, die op dit terrein zelfstandig haar maatregelen treft en daarmede de culturele taak aan zich trekt. Alles wat met cultuur te maken heeft draagt het stempel van individuele personen en daar naast: van een groot aantal organisaties, opgebouwd en tot stand gekomen middels een aanzienlijke verscheidenheid van grondslagen. Wanneer het gemeentebestuur de fout beging door op dit terrein zelfstandig naar eigen inzicht haar gang te gaan en zodoende het werk uit handen van par ticuliere organisaties te nemen, dan is hiervan te vrezen de doodsteek aan de cultuur. Het voorbeeld van nazi-Duitsland levert hierbij wel het meest overtuigende bewijs hoe het zeker niet moet. De taak voor de overheid, i.c. de gemeente, is hier secun dair. Zij zal het particulier initiatief moe ten steunen, het stimuren, in goede ba nen helpen leiden en waar nodig coördi neren. De gemeente zal, te beginnen bij de jeugd, op cultureel terrein voor alles er naar moeten streven om de particulie re zelfwerkzaamheid waar nodig te hel pen op gang brengen en deze zoveel als maar enigszins mogelijk is in te schake len. Niets heeft funester gevolgen dan dat de particulieren op de overheid zouden gaan leunen. Opdat de gemeenschap haar cultureel peil zo hoog mogelijk kan opvoeren zal de ge- Raleigh Betaling in overleg KERKSTRMU S -S0EST-TEL.203Q Muziekhandel Molenstraat 9, Soest, tel. 2272 INSTRUMENTEN Zo juist ontvangen grote collectie accordepns n guitaren, originele import-instrumenten. BLADMUZIEK Studie-muziek, Amusements-, Klassieke- en Jazz-muziek. LESSEN Privé en club, op alle instru menten. Wij leveren ook op termijnbeta ling en.... geven U zelfs GRA TIS accordeons, guitaren en man dolines. Vraagt hiervoor vrijblij vend inlichtingen. meente voor alles de daartoe noodzake lijke voorwaarden moeten helpen ver schaffen. Te denken valt hierbij voorna melijk aan sport- en speelvelden, gymna stieklokalen en aan zalen voor culturele doeleinden. Het gemeentebestuur van Soest, zich van haar taak op dit gebied ten volle bewust, heeft in een onlangs ge houden vergadering van de gemeenteraad het voornemen te kennen gegeven te wil len overgaan tot de instelling van een commissie aan welke zal worden opge dragen de mogelijkheid te onderzoeken of en op welke wijze kan worden tegemoet gekomen aan de behoefte van een passen de zaal-accomodatie en de daartoe nodige plannen te ontwerpen. Voorop is daarbij wel zeer terecht gesteld, dat het hier geen zuiver gemeentelijke commissie betreft, maar veel meer wordt beoogd een com missie uit de gemeentenaren. Niets zou ook eenvoudiger zijn dan van gemeente wege een plan te laten ontwerpen voor de stichting van een cultureel centrum, hetgeen in de afgelopen jaren in enkele gemeenten metterdaad is geschied. Maar daargelaten de vraag, of de hoger toezicht houdende organen de oprichting van ge meentewege van een zodanig gebouw voor Soest wel zouden bekrachtigen, zal het in elk opzicht aanbeveling verdienen, dat hetgeen op dit gebied mocht worden tot stand gebracht van den beginne af aan de volle sympathie en belangstelling heeft van de gemeentenaren zelve. Het gemeen tebestuur zal aan deze totstandkoming slechts voor zoveel nodig enige leiding en financiële medewerking mogen verlenen. Zou onverhoopt en naar niet mag worden verwacht blijken, dat er bij de bevolking geen of een te geringe interesse bestaat voor dit werk dan is het zeker niet ver antwoord dat het gemeentebestuur het desondanks daarmede belast. Het is voor geen enkel inwoner van Soest een geheim, dat er in deze gemeente geen zaalgelegenheid bestaat, welke voldoet aan een minimum van redelijkerwijs te stellen vereisten, een zaal-accomodatie derhalve waar men culturele en ook op het gebied der zuivere ontspanning lig gende manifestaties in de vorm van mu ziek, toneel, voordracht, cabaret en dans kan houden op een zodanige wijze, dat de ze volledig tot hun recht komen. Deze ac- comodatie dient derhalve zo te zijn, dat niet alleen datgene wat de uitvoerenden brengen ten volle tot zijn recht kan ko men, maar evenzeer, dat ook voor de be zoekers de outillage dusdanig is, dat zij van het gebodene ten volle kunnen genie ten. Dit laatste is niet reeds het geval wan neer de zaal accoustiek niet te kort schiet, maar evenmin, wanneer men gebruik moet maken van ongemakkelijke zitplaatsen, deze niet behoorlijk zijn opgesteld en ge- dan wel de garderobe een bron van ge rechtvaardigde ergernis oplevert. En zo zijn er nog diverse factoren, waaraan voor een aan redelijke eisen voldoende zaal-ac comodatie aandacht behoort te worden be steed. De taak der commissie zal zeer om vangrijk zijn en zij ziet zich geplaatst voor een groot aantal vragen van organisatori sche en technische aard. Ongetwijfeld zal zij zich bij de aanvang harer werkzaam heden moeten weten te voorzien van het nodige documentatie-materiaal. Zij zal haar plannen moeten weten aan te pas sen aan de grootte en de samengesteld heid der gemeente, daarbij rekening hou dend met de te verwachten toekomstige ontwikkeling. Vooral zal er tegen moeten worden gewaakt, dat een project ontstaat van te grote omvang, hetwelk na verwe zenlijking zou blijken de noodzakelijke behoefte verre te overtreffen. Ook de voor de onovertroffen is Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2165 Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden, tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine da gelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stram heid en pijn. plaats-bepaling is een factor waaraan zeer veel gelegen is. Voorts zal de com missie zich moeten verdiepen in het vraagstuk der financiering en exploitatie, waarbij mede aan de orde komt de vraag naar de meest geëigende beheersvorm. Te dien aanzien doen zich tal van mo gelijkheden voor. Met dit alles zijn voor de vuist weg enkele der meest voor de hand liggende vraagpunten naar voren gehaald. Genoeg evenwel, om aan te to nen, dat een verantwoord en goed gedo cumenteerd advies alleen kan worden verwacht van een. veelzijdig en deskundig samengestelde commissie. Hier mag ter loops worden gewaarschuwd tegen een herhaaldelijk begane fout, dat maar al te vaak personen in commissies worden gehaald op grond van antecedenten, die voor het werk in de betreffende commis sie van hen gevraagd van geen enkele be tekenis zijn. Dit schaadt uiteraard in be langrijke mate het hoogst bereikbare re sultaat van haar arbeid. Ook daarom is het zo van belang, dat de voorbereiding om te geraken tot een op dit gebied passende gelegenheid in han den wordt gelegd rechtstreeks van de be volking, omdat hierbij de belangen van in de gemeente gevestigde neringdoenden rechtstreeks zijn betrokken. Of men met aanvaarding van deze opdracht tot resul taten zal geraken is ongetwijfeld van ve lerlei factoren afhankelijk. Dit werk vraagt van de commissie ontegenzeggelijk een grote mate van tact en wijs beleid; zij zal ook voor alles contacten moeten weten te leggen op de daarvoor geëigende plaat sen en zich daarbij niet te gemakkelijk op het standpunt mogen stellen, dat zij het gemeentebestuur achter zich heeft, bereid en in staat de moeilijkheden op te van gen. Boven alles zal van de wijze van sa menstelling der commissie het resultaat van haar arbeid goeddeels afhangen. Haar leden zullen voor het werk dat hen wacht ieder voor zich de bekwaamheid moeten bezitten welke ter bereiking van het uiteindelijk doel van betekenis is. Wanneer de in te stellen commissie er in mocht slagen haar taak tot een succesvol einde te brengen dan zal zij aan de gehe le bevolking van Soest een niet genoeg te loven weldaad hebben bewezen. Niet alleen zal daarmede het eigenlijke doel worden bereikt gelegen in een hoger op voeren van het culturele leven, maar ook zal daarmede ongetwijfeld zakelijk be schouwd in brede kring winst worden geboekt, wanneer men bedenkt dat aan trekkelijke zaalruimte gelegenheid biedt tot het aantrekken van vreemdelingen voor het houden van congressen, tentoon stellingen e.d. Moge in het waarachtig be lang van Soest het werk der commissie in brede kring de steun ondervinden wel ke het verdient en daarmede tot volledig succes voeren. Tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945 liggen vijf jaren. In het licht van de eeuwigheid bezien zijn deze vijf jaren een microsco pisch klein deel van de tijd. In onze men selijke tijdelijkheid waren het 5 lange, bange jaren, waarin ons volksbestaan werd aangerand, onze vrijheid werd ge knecht en velen de strijd met hun leven betaalden. Ons leger capituleerde voor de over macht in die zonnige dagen van Mei 1940, onze Koningin, haar kinderen en klein kinderen vluchtten, onze regering vlucht te en vreemden regeerden over ons. Al spoedig ontsprong de vonk van het verzet. Geestelijk gaf ons volk zich niet over. Dit verzet groeide toen de greep van de bezetter knellender werd, toen de vrijheid werd gesmoord, toen moord en roof een soort Duits recht scheen te zijn, toen vaderlandsliefde, trouw en eer al leen voor Duitsers mochten gelden. De afkeer van ons vreedzaam volk van de dictatuur, de liefde voor zijn vrijheid de den het verzet groeien en steeds talrijker vielen de doden. Zij vielen opdat wij mochten leven. Vijf lange, bange jaren, met een hongerwinter tot slot, alsof de nacht over ons viel. Toen kwam die 5e Mei, die Vrijdagavond, toen ons „kristalletje" het ongelooflijke bericht doorgaf: „De Duitsers zijn bereid tot onvoorwaardelijke overgave. Wie vermag de grootte van het 5-jarig leed te peilen, wie kent nog de grootte van onze dankbaarheid. 1940-1945. Dit tijdvak herdachten wij Dinsdag en Woensdag. Doden-appèl en Stille Tocht. Wie, ter wille van 't geluk van heden, het leed van vroeger wil oproepen, die moet het Doden-appèl, dat jaarlijks in Soesterberg wordt gehouden, meemaken. Voor de 9e maal sinds de oorlog, trok Dinsdagmiddag, te 3 uur, een lange stoet van deelnemers, vanaf het vliegveld naar de fusilladeplaats. Meerdere oud-illegalen van Soest, de Burgemeester, familieleden en nabestaanden, delegaties van land- en luchtmacht, de Soesterbergse padvinders- groep en vele andere personen liepen zwijgend over de zandpaadjes naar de aarden wal, waarop de nationale vlag halfstof hing. Uit alle delen van Nederland zijn daar mannen gefusilleerd.- Soms gingen twee broers gelijktijdig de dood in of was het een vader, die met zijn zoon werd te rechtgesteld. Een ruw houten kruis is op deze plaats opgericht, waaromheen een beplanting is aangebracht. De heer J. W. Ooms, voorzitter van de raad van oud-illegalen beklom de heu vel en zei: Hier op deze plaats werden vele vaderlanders, die streden voor de vrijheid, voor onze vrijheid, gefusilleerd door Duitse vuurpeletons. Hierna werden de namen van de gesneu velden voorgelezen. Drie en dertig namen van evenzoveel mensen. Twee minuten stilte volgden en daarna hing de Burgemeester de krans van de oud-illegaliteit aan het houten kruis. Nadat Soesterbergse zangers en zangeres sen het „Ecce quo modo moritur" had den gezongen, defileerden de aanwezigen langs het monument en werden bloemen neergelegd. In „Braamhage". Des avonds te 8 uur, waren enige hon derden personen naar Braamhage geko men. Drie groepen maakten vanaf drie punten de stille tocht en de deelnemers troffen reeds personen bij het witte kruis aan, hetwelk achter in „Braamhage", na bij de fundering van het toekomstige mo nument was opgericht. Na de twee minuten stilte zong het Man nenkoor „Apollo", onder leiding van de heer G. J. v. d. Schepop, het „Ecce quo modo moritur" en 't „Beati Mortui", om daarna de bijeenkomst met het „Wilhel mus" te besluiten. Aan de voet van het kruis werden bloe men neergelegd. Ook bij deze bijeen komst was de Burgemeester aanwezig, alsmede enkele raadsleden. Voor' het Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPIL.LETJES oin die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zaelit middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter sLeverpil'®" eerst nam een groep padvinders en ver kenners aan de stille tocht deel. De heer Schreuder herdacht. Te 5 uur had eveneens de jaarlijks terug kerende herdenking plaats van de in No vember '42 in Neuengammen omgekomen corpschef van de Soester politie, de heer A. F. Schreuder. Bij de herinneringsplaquette in de hal van het politiebureau stonden vele leden van het politiecorps aangetreden, alsmede de zoon van de overledene, de heer F. Schreuder, inspecteur van politie te Velp. De heer C. van Es, hoofdinspecteur, her dacht de heer Schreuder, die „de beste ja ren van zijn leven heeft gegeven aan de Soester politie, waarvan hij afscheid nam op een wijze, die hem tot eer strekte". Spr. spoorde zijn mannen aan voort te gaan in de geest van de heer Schreuder. Namens het corps werd een krans aan de plaquette gehecht, terwijl de zoon van de overledene bloemen neerlegde. De Bevrijdingsdag. Dank zij de jeugd ging de bevrijdingsdag niet onopgemerkt voorbij. Georganiseerd door het Soester Jeugd-Contact opende de jeugd deze dag reeds te half zeven des morgens, op welk tijdstip pl.m. 150 pad- vindsters en padvinders stonden aange treden op het Kerkplein. Na het zingen van het „Wilt heden nu treden", droeg Mej. Ciska Blankert het gedicht „De doden" van Martinus Nijhoff voor. De Burgemeester sprak hierna over de betekenis en de waarde van de vrijheid, een vrijheid, die plichten, rechten en verantwoordelijkheid geeft. De nationale en Soester vlag werden hier na gehesen en de korte bijeenkomst werd met het „Wilhelmus" besloten. Jonge kiezers bijeen. Te 2.30 uur was er een bijeenkomst in het St. Jozefgebouw, door het gemeente bestuur belegd voor 23-jarige Soestena- ren, n.1. zij, die door het verkrijgen van het stemrecht als volwassen staatsburger beschouwd worden. De drie wethouders, de gemeentesecreta ris en de raadsleden Mevr. Polet, Mevr. Landweer en de heren Pieren en Zoete lief woonden deze bijeenkomst bij. De 32 jonge kiezers, die aanwezig konden zijn, kregen het boekje Burgei'schap en Burgerzin uitgereikt. Op het toneel stond een groot schilderij van H. M. de Koningin, geflankeerd door vlaggen en bloemen. Nadat 't Braamhage Cembalo Gezelschap, onder leiding van Maarten Kooy, de Trio- sonate E dur van Teleman had gespeeld, snrak de Burgemeester een woord van welkom tot prof Heere, de jonge kiezers en de medewerkers aan deze middag. „De betekenis van het burgerschap ont wikkelt zich met onze persoonlijkheid", zei de Burgemeester en hij wees erop, dat 't burgerschap relief krijgt, wanneer men het kiesrecht verkrijgt. Spr. had gaarne gezien, dat meedere jonge burgers aan wezig zouden zijn, doch het niet vrijaf hebben van velen is oorzaak van de min der grote opkomst. Luister goed, zei spr., en verwerk het ge sprokene in de komende jaren, dan be antwoordt deze middag aan zijn doei. Nogmaals speelde de muziek en daarna declameerde de heer H. J. Kademaker. Met het „Nieuw Nederlands lied" van Anton van Duinkerken en „Herinnering aan Holland" van wijlen de dichter Mars man, bracht hij op juiste wijze de sfeer van deze dag in deze bijeenkomst. Prof dr W. R. Heere, hoogleraar te Til burg, ving zijn rede aan met zijn gehoor de waarde van de 5e Mei voor te houden. Zijn ontroering ternauwernood verber gend releveerde spr. de 5 jaren roof, knechting en moord en zei, dat allen, die de rechtschending van Mei 1940 heeft meegemaakt en de bevrijding van Mei 1945, de 5e Mei zullen zien en aanvoelen als een groot symbool. Een symbool is het ook, als men 23 jaar is. Dan wordt er verondersteld, dat U me dezeggenschap wilt dragen in de demo cratische samenleving. Dan helpt de jon ge kiezer mede de volksvertegenwoordi gers aan te wijzen met zijn stembiljet. Met het stembiljet in de bus te deponeren bent U er echter niet af, zei prof Heere. U hebt meer te doen, want U bent vol wassen burger. U moet meewerken aan 't verenigingswerk in Uw woonplaats en aan de vele instellingen die ons volksbe staan dragen. Als we dit goed doen, dan kunnen we het Nederland houden waar op we zo trots zijn. Uw adres voor het huren van kleding BAARN. TEL. 2783 Spr. releveerde de tijd, dat de burgerij niets anders te doen had dan af te wach ten wat de vorst beslist had. Toen kwam de tijd, dat alleen de vooraanstaande burgers mochten meespreken. In 1850 nog maar 100 jaar geleden mochten 2 van iedere honderd burgers stemmen. In 1917 kwam het algemeen kiesrecht voor mannen. In 1919 werden ook de vrou wen toegelaten. Dit stemrecht geeft rechten en plichten. Wij hebben het recht om onze mensen aan te wijzen om hel l?~*d te regeren en wij hebben de plicht zien aan hen te on derwerpen. Breek niet af. Maak Uw ontevredenheid over iets kenbaar, daarvoor bezitten wij de vrijheid van vereniging en van druk pers, doch besef, dat er alleen vrijheid is in gebondenheid. Waardeer de onafhankelijke rechtspraak en de vrijheid op ieder terrein. Tien mil- lioen mensen regeren is geen kleinigheid. Het is een zeer ingewikkeld werk, want niet alleen gaat de bevolking in aantal vooruit, de geweldige vooruitgang in hy giëne, volkshuisvesting, bejaardenzorg, ORGEL5 PIANO'5 STEMMEN OMBOUWEN Wil AM Tfll NIEUWEWEG 103 RF= VHI1 IÜL TELEFOON 2968 f onderwijs e.d werd bereikt door goed be- stuurswerk, door inspanning, geld en wijsheid, doch speciaal door het dragen van verantwoordelijkheid. Burgerzin en Burgerschap eist, dat U me dewerker van de gemeenschap bent, niet toeschouwer door betaling van belasting als entree. De gemeente is de bakermat van de democratie, daarin kunt U leren goed burger te zijn. Nu en in de toekomst wordt in de ge meente vele malen een beroep op U ge daan. Aanvaardt dit. Draag medeverant woordelijkheid. dan zult U burger zijn. In Nederland zijn. wij bevoorrecht met velen, die veel vrije tijd geven om voor hun medemensen iets te zijn. Juist op de 5e Mei moet men denken aan burgerzin, welke in grote mate gedemon streerd werd in de 5 jaren oorlog. Een wonderlijk herstel maakte wij mee in de 9 jaren na de oorlog. Speciale rust, welvaart en sociale wetgeving kon be reikt worden dank zij de steun, die de bestuurders kregen van de gehele bevol king. Als men spr. in het buitenland vraagt hoe 10 millioen Nederlanders op 30 dui zend vierkante kilometer land kunnen leven, dan heeft spr. altijd met trots kun nen zeggen: omdat het verantwoordelijk heidsgevoel zo groot is in die Hollandse democratie, waarin burgerschap en bur gerzin aanwezig is en gekweekt wordt. Een krachtig applaus kreeg prof Heere van een zeer aandachtig gehoor, dat de bijeenkomst besloot met het Wilhelmus. De voetbalwedstrijd. Te half zeven vond op het K.P.S.-terrein een voetbalwedstrijd plaats tussen K.P.S. en Spakenburg ten bate van de Soester Sport-Federatie. Voor een talrijk publiek demonstreerde de Spakenburgers een zeer goede partij en zeven maal lieten zij K.P.S.-doelman de bal uit het net halen. Vier maal scoor de K.P.S., zodat Spakenburg met 74 winnaar werd. In de pauze demonstreerde dames en he ren van de Gymnastiekvereniging „Cres cendo" paardspringen, terwijl leden van „Olympia" boerendansen uitvoerden. Jhr mr C. Dedel, intendant van het Pa leis Soestdijk, bood de aanvoerder van Spakenburg namens de Suesier Sport- Federatie een gedenkbord aan. Jeugd-bijeenkonist. Te 8 uur werd met het hijsen van de vlag en het zingen van het le couplet van het Wilhelmus de goed bezochte jeugd-bijeen- komst in het St. Josephgebouw geopend. Deze avond, belegd door het Soester Jeugd-Contact, werd ook door ouderen bezocht, o.a. door de Burgemeester, de ge meentesecretaris, de wethouders De Haan en v. d. Arend en verschillende raadsle den. Aize de Visser, voorzitter van het S.J.C., sprak woorden van protest tegen de voortschrijdende devaluatie van de vie ring van de 5e Mei, zich baserend op het gedicht van H. M. v. Randwijk: „Want vrijheid is geen marktwaar". Een bont programma, waarin samenzang o.l.v. Renske Nieuweg, declamatie, boe rendansen en de opvoering van een his torische schets werd hierna afgewex-kt. De historische schets „De drie burgers" werd, onder leiding van Nettie van Zoest, goed vertolkt, terwijl Aize de Visser zeer gevoelig het gedicht van Jan Campert „De achttien doden" declameerde. Deze in goede stijl gehouden avond werd met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus besloten. Lunchroom - Restaurant Burgern. Grothestr. 37 - Soestdijk (over City-theater) - Telefoon 2537 Intiem interieur. Prima consumpties. Gelegenheid tot vergaderen. Recepties en Partijen - Eig. D. P. Bart Officiële Mededelingen. INSCHRIJVING LEERLINGEN OPENBARE ULO-SCHOOL. De ouders, die hun kinderen met ingang van 1 September a.s. onderwijs wensen te doen geven aan de openbare uloschool, wordt verzocht hiervan opgave te doen aan het hoofd der school, de heer J. van der Wal, en wel op Donderdagavond 13 Mei a.s., van 7-8 uur, in het schoolgebouw aan de Middelwijkstraat en op Vrijdag3 avond 14 Mei a.s., van 7-8 uui", in de' school aan de Beetzlaan. SANATORIA ZONNEGLOREN EN SONNEVANCK. In de week van 10 tot 15 Mei a.s. zal we derom worden gehouden de jaarlijkse collecte voor de bovengenoemde sanato ria. Het is nog altijd nodig deze collecte te houden, teneinde de tuberculose-bestrij- ding zo goed mogelijk te kunnen hand haven. Voor de gezonden is het een ere- plicht om hieraan te moge medewerken. Daarom roept het comité U op om met milde hand en naar vermogen te geven. CALAMITY JANE. Van heden tot en met Zondag gaat in het City-Theater de bijzondere musical „Ca- lamity Jane", een nieuwe filmversie van een legendarische figuur uit het Verre Westen. Het is Doris Day, die hier de titelrol voor haar rekening neemt en daarmede een nieuwe zijde van haar talenten toont. Op kostelijke wijze speelt zij de „ruwe bolster-blanke pit", die in de stad der pioniers direct klaar staat met haar re volver, maar pas na vele dwaze en teleur stellende ervaringen leert hoe zij een Jaren geleden heb ik eens een hotelhou der ongelovig aangekeken toen hij mij zei: U kunt natuurlijk die brief wel in die brievenbus daarginds op de hoek gooien, maar wanneer U zeker wilt zijn, dat hij ook weggaat, doet U beter even naar het postkantoor te gaan. Deze bus ligt name lijk een beetje ver uit de route en wordt wel eens „vergeten", vooral wanneer het zulk beroerd weer is als nu". Ik geef toe, dat dit doet denken aan het verhaal van die treinmachinist, die het vertikte te stoppen bij een bepaald sta tion, omdat hij woorden had gehad met de stationchef. Om misverstand te voorkomen moet ik vertellen, dat die brievenbus niet in on ze gemeente stond. Daarvoor is de ser vice van onze plaatselijke P.T.T. te goed en te serieus. Maar in haar ijver om onze postale be langen zo goed mogelijk te behartigen, moet zij toch oppassen niet een te hoog tempo te nemen en zichzelf voorbij dra ven. Wanneer onze post, in haar verlangen om alles zo vlug mogelijk te doen, de brie venbussen een kwartier eerder ledigt dan op de bus staat aangegeven, bereikt zij hetzelfde resultaat als in die gemeente, waar de verre bus op regenachtige dagen „vergeten" wordt Een paar jaar geleden heb ik al eens ver zocht de bussen niet te vroeg te willen lichten en wat mij betreft dit liever een kwartier te laat dan een minuut te vroeg te doen. Dit is eigenlijk een oratio pro domo, want, daar ik van nature niet de vlugste ben, maak ik steeds gebruik van de „laatste lichting" en dan nog altijd net op het nip pertje, waarbij ik vertrouw(de) op de stiptheid van onze P.T.T. Vorige week is de post mij weer te slim af geweest. Dit kwam omdat zij voor het startschot wegwaren. Maar zo luiden de spelregels niet. H. OEKMAN. Een dure schoen voor weinig geld. allernieuwste model, origineel handwerk, qjj prima boxcalf, Soesterbergsestraat 30 Tel.2454 mannenhart veroveren moet. Temperamentvol gaat zij door de film, waarbij zij van tijd tot tijd uit haar stoere rol terugvalt tot het genre dat wij altijd van haar gewend zijn, om op haar char mante wijze een pittige song ten beste te geven. Zij, die van uitstekend amuse ment houden, ongeacht hun leeftijd, heb ben hier een filmverrassing die men zich maar wensen kan, ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost ver zonden worden. De data, Waarop de cor respondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Oranje", 12 Mei. Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Japara", 13 Mei. Ned. Antillen: m.s. „Willemstad", 11 Mei. Suriname: s.s. „Cottica", 8 Mei. Unie van Zuid- en Zuid-West Afrika: m.s. „Stirling Castle", 8 Mei. Canada: s.s. „Nieuw Am sterdam", 8 Mei. Idem: s.s. „Rijndam", 12 Mei. Idem: s.s. „American Jurist", i3 Mei. Zuid Amerika, Argentinië en Chili: s.s. „Cordoba", 8 Mei. Brazilië en Uruguay: m.s. „Alhena", 12 Mei. Australië: via En geland, 8 Mei. Nieuw Zeeland: via Enge land, 8 Mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" hield Zondag haar eerste wed vlucht van dit seizoen vanaf Roosendaal, afstand 92 kilometer. In concours waren 319 duiven, die te 10.30 uur met Z.W. wind werden gelost. Aankomst eerste duif 11 uur, 29 min., 24 seconden. Aankomst laatste prijsduif 11 uur 40 min 6 sec. De gedetailleerde uit slag is: G. H, v. d. Broek 1 34 43 51 79. A. Waaij- enberg 2 3 10 44, John Duiser 4 12 19 23 42 48 58 73. E. van Daatselaar 5 54 66. W. Nieuwenhuis 6 7 14 16 36. Prins Bern- hard 8 9 15 30 31 32 56 63 64. J. Mets 11. G. Sukel 13 20 57. P. Wagner 17 35. A. J. van Dorrestein 18 27 28 41 46 49 59 75 77 78. E. Veennan 21 61. R. Koster 22 39 40 70 80. C. Dijkman 24 62. Jac Stalen hoef 25 33 68 69. G. Sikkelbein 26 55 76. D. J. Bos 29 53. J. Onwezen 37. Th. dé Muynck 38. A. Kaats 45. H. Spikman 47. J. Mulders 50 74. Th. Luytelaar 52 71. F. Groenestein 60 72. W. Roest 65. J. Gaas beek 67. DIERENBESCHERMING IN APRIL. April is voor de Vereniging tot bescher ming van diei'en een drukke maand ge weest. 5 April wei-d de algemene leden vergadering gehouden, die, hoewel maar matig bezocht, een prettig verloop had. De inspecteur ontplooide in April weer zijn gewone activiteiten en schonk spe ciaal zijn aandacht aan de kettinghonden, terwijl hij terdege zijn ogen openhield, om strikken voor het vangen van wild uit de bossen te verwijderen en jongens, die met katapulten op vogels schieten, op hun nummer te zetten. Twee mannen, die trachtten een hond te leren zwemmen, werden er door de inspecteur op gewe zen, dat dit met dit koude Aprilweer voor een hond niet direct een pleziertje is. Op Koninginnedag hebben de Kievitten onder leiding van de voorzitter en de in specteur aan het défilé voor het paleis deelgenomen en H.M. een bloemenmand aangeboden.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1