Geslaagd concert van „Semper Avanti Aan Jhr. Mr. D. J. de Geer en het Nederlandse Volk. Voor de warmere dagen een heerlijk luchtig kapsel. Dameskapsalon J. KOPPEL. Winkelbeurs opent hedenavond. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG II MEI 1954. 32e JAARGANG No. 37. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTBAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Enige repercussies op ons artikel hadden wij wel verwacht. Jhr mr De Geer geeft in het algemeen blijken niet op de hoogte te zijn van de Zuiderzee-materie, ander zijds geeft hij toe, dat hij over ,,Lely's ei gen verantwoordelijkheid voor de inge treden vertraging niet kan oordelen. Maar wel oordeelt hij, dat Lely met ongekend succes zijn „dagtaak volbracht". Hoe kan dit een gefundeerd oordeel zijn over deze „dagtaak", indien jhr De Geer geen kennis draagt van de technische factoren en de loop der historie op Zui- derzee-gebied Het heeft ons verwonderd, dat jhr De Geer de Biographie „Lely, de bedwinger der Zuiderzee" niet heeft gelezen. Wij hebben het steeds als een plicht be schouwd, om aangevallen landgenoten en hen, die 'n rol vervulden in enig geschrift, daarvan op de hoogte te brengen. De redacteur van de Soester Courant stel de ons daartoe ook ruim in de gelegenheid. Die onbekendheid van jhr De Geer met een en ander, maakt, dat wij veel te uit voerig zouden worden, met een volledige beantwoording van het artikel van jhr De Geer. Maar.... even wachten met het Zuider- zee-succes. Over animositeit tussen De Geer en Le ly hebben we niet gerept; dat de verstand houding goed is geweest, werpt echter 'n nieuw licht op datgene wat gebeurd is. Want wel schreef jhr De Geer: „Zijn (Le ly) tekort aan spaarzaamheid kwam ove rigens voort uit zijn warme liefde voor de belangen, die hem toevertrouwd waren en die hem wel eens de ogen deden slui ten voor andere belangen, welker goede behartiging toch onmisbaar was ook voor het slagen van zijn eigen werk". Hier voert jhr De Geer de rede als ie mand, die weer wél op de hoogte meent te wezen van Lely's „dagtaak" en „warme liefde voor de hem toevertrouwde belan gen". Maar wat heeft nu Lely's warme liefde te maken met de anderhalf millioen, die hij geheel nodeloos in het water smeet bij de Noordersluis te IJmuiden, door een te grote diepte van 14.40 meter te verdiepen tot 15 meter Gezien de overschrijding van de begroting, zal het bedrag wel meer dan 2,25 millioen be dragen. Doch het gaat niet alleen om de grootte van de verspilde som, maar ook om de geestesgesteldheid bij Lely en de onjuiste voorstellingen, die daarover wor den gegeven. Zo wist Lely zeer goed, dat de Wieringermeerdijk, gebouwd bij open Zuiderzee, duurder zou worden en zoute kwel zou optreden. Hij wist van deze be zwaren uitnemend gebruik te maken in zijn strijd tegen het plan Kraus. Maar niet zodra stond zijn wet van de 18de Juni 1918 op het punt aangenomen te worden, of Lely maakte van „droogmaking van vier gedeelten van de afgesloten Zuiderzee", deze redactie: „droogmaking van gedeel ten van de af te sluiten Zuiderzee". Zelden zullen enkele woorden op ver zoek van een Minister in een wetsartikel gewijzigd zoveel belastingpenningen hebben gevergd. De kosten bedroegen ruim 7.000.000.De Wieringermeer dijk werd 1 meter hoger dan hij zou ge worden zijn, wanneer men de afsluitdijk eerst gesloten zou hebben en daarna Be gonnen zou zijn met de Wieringermeer dijk. Nu hadden de heren Bongaerts, de Muralt en IJzerman voorgesteld hiervoor te le zen: „droogmaking van gedeelten van de Zuiderzee". Als dat in de wet was geko men, dan zou dit hebben betekend, dat men ook ten Noorden van de afsluitdijk had mogen inpolderen. En juist dit wilde Lely steeds voorkomenHij streefde er naar dat zijn plan zou gevolgd worden, maar hij gebruikte daarbij steeds onaan vechtbare middelen. (Zacht gezegd.) Wat moet nu volgen Moet gewezen wor den op Lely's brochure „Nieuwe havens voor Amsterdam, uit zee toegankelijk, vrij van spoorwegbruggen en vrij van sluizen"? In deze uitgave werd voorgesteld de ha vens te IJmuiden af te breken en halver wege IJmuiden in de houtrakpolder een nieuwe haven te bouwenEen plan, dat het zeewater diep in het land zou heb ben gebracht, met een kapitaalverspilling die onberekenbaar zou zijn geweest. Geen wonder dat Amsterdam er niet aan wilde. Toch schreef mr Jansma: „De brochure van 1912 bewijst echter te meer, over hoeveel originaliteit en koenheid van conceptie Lely beschikte". Ja, origineel - zelfs zeer oorspronkelijk - maar welk een wanbegrip omtrent finan ciële en zout-factoren spreekt er uit dit voorstel. Een koenheid van conceptie Deze vindt men bij Hendric Stevin, die in 1667 al havens te IJmuiden wilde bou wen, maar „het gewelt en vergif (zoutwa ter) buiten het Verenigt Nederlant sloot." Jhr De Geer schreef De toenmalige minister van Waterstaat ging er dan ook volkomen mee accoord. Dat dr Lely er anders over zou hebben gedacht, is mij noch ambtelijk noch per soonlijk ooit gebleken". Hier spreekt Jhr De Geer's onbekendheid met de historie. Wat was er gebeurd Op 4 Augustus 1921 richtte Jhr De Geer een scherpzinnig gesteld betoog aan zijn ambgenoot van Waterstaat - minister König - waarin De Geer een advies van de Zuiderzeeraad aan kritiek (vinnige cri- tiek zegt mr Jansma) onderwierp. Deze brief is een getuigenis van Jhr De Geer's bekwaamheid als Financier-polemist en van zijn zedelijke moed. Want wie in die dagen met kritiek kwam, of wat anders wilde dan Lely, die werd - naar een term door Lely gebruikt - „afgemaakt". Hoofd onderwijzer Ulehake schreef dan ook in zijn tweede brochure „Niemand hunner zal zeker ten tweede male trachten den ontwerper van 't plan Ulehake onwelwillend te bejegenen", enz. In, de Tweede Kamer heerste een zodani ge stemming, dat ir Bongaerts, welke de naam Piaam (die van IJ. van der Meulen is, 1866) uit het wetsontwerp wilde lich ten, teneinde meer vrijheid bij de uit voering te verkrijgen, niet voldoende on dersteund werd door zijn medeleden. (La ter moest de wet op dit punt gewijzigd worden. Piaam bleek onhoudbaar). Ir Bongaerts schreef: „Echter heeft de, men kan zeggen enigszins zenuwachtige toestand van de coüte que coüte voorstan ders van de drooglegging der Zuiderzee gewrocht, dat t.a.v. dergelijk amendement zulk wantrouwen bestond, dat daarover niet eens de discussie kon worden ge opend." (Dat had Lely kunnen voorko men.) Uit de brief van Minister De Geer aan de Zuiderzeeraad zullen we niet citeren. Het is echter een bewonderenswaardig stuk. En de Geer's tegenspeler was mr Vis sering, vice-voorzitter van de Zuiderzee raad en president van de Ned. Bank. Doch mr Jansma liet volgen: „Minister König zag zich dus door den beheerder van 's lands geldmiddelen de wet voorge schreven niet verder doorgaan, dan nodig is om te verhinderen, dat de reeds tot stand gekomen werken hun waarde ver liezen. Hij besloot De Geer's brief om prae-advies te zenden aan Lely als voor zitter van de Zuiderzeeraad, met machti ging het dagelijks bestuur van dien Raad in de zaak te kennen". Hieruit blijkt, dat niet Minister König, maar Lely de auctor intellectuales was van de brief, waarvan hieronder sprake is Mr Jansma: „Op 12 September zond Lely hem (minister König) uitvoerig ant woord Wij kunnen deze thans laten rusten en ons beperken tot de zeer diplo matieke wijze, waarop Lely voorstelde aan de wensen van de Minister van Fi nanciën te voldoen". (Wordt vervolgd.) W. H. VAN ZUTPHEN. BRAAMVVEG 84 TELEFOON 2045 Hedenavond opent de Winkeiersvereni- ging „Soest" de voorjaarsbeurs 1954 voor het Soester publiek, nadat de officiële opening door onze Burgemeester zal zijn verricht. Daar het voornemen bestaat in het najaar wederom een beurs te houden, is deze beurs minder omvangrijk, zodat de stands nu ondergebracht konden worden in de zalen van Hotel Eemland. De deelnemende winkeliers zullen in hun stands weer een keur van artikelen eta leren, terwijl verschillende deelnemers met speciale artikelen naar voren komen. Evenals vorige jaren heeft het bestuur van de Winkeliersvereniging ook thans weer voor verschillende attracties ge zorgd. Door alleen al Uw toegangsbewijs goed te bewaren kunt U door een der deelnemende winkeliers met een aardige prijs verrast worden. Dat ook de politie en de V.V.V. het nut van deze winkelbeurs inzien, blijkt wel uit het feit, dat ook zij met een stand aan deze beurs zullen deelnemen. Wij twijfelen er niet aan of de Soestena- ren zullen ook nu weer de activiteit vam de deelnemers weten te waarderen en dit tot uiting brengen in een bezoek aan de beurs. De deelnemende winkeliers zijn: Foto Astra, Soesterbergsestraat 24. Bazar de Luxe, Van Weedestraat 31. Ton Beuken, Soesterbergsestraat 1. J. Geijtenbeek, Burg. Grothestraat 4. J. C. Brouwer, Steenhoffstraat 64. F. D. Gerth, Laanstraat 66. J. C. van Haarlem, Van Weedestraat 45. J. Hoppenbrouwers, Van Weedestraat 44. Fa. F. v. d. Hoven, Koninginnelaan 25. J. H. Kwak, Soesterbergsestraat 6. C. J. Schaddelee, Torenstraat 6. W. Sukel, Beukenlaan 58. H. C. Schoemaker, Van Weedestraat 36a. Uiterdijk en Pieneman, Van Weedestraat 29 en 9D. D. Waal, Koninginnelaan 22. Modeatelier „Colette", Burg. Grothestr. 13. Een volle Eemland-zaal heeft Zondag ge noten van een prachtig concert, gegeven door de Koorvereniging „Semper Avan ti", onder leiding van Lex Karsemeijer en met de solisten Albert Kos (bariton) en Pierre Palla (piano). Het leeuwenaandeel van de avond lag in handen van Semper Avanti, welk koor zich, onder haar bekwame leiding, in een klein aantal jaren tot een koor van naam heeft weten op te werken. Zij spelen het klaar de prachtige doch moeilijke muziek van oude meesters, zoals De Prez en Pa- lestrina voor te dragen op een wijze, die ieders bewondering afdwingt. meerdere volksliederen in verschillende bewerkingen. Het kwam mij voor, dat het koor na de pauze gemakkelijker zong en daardoor slaagde het knap geschreven Adoramus te buitengewoon goed. De volksliederen die we te horen kregen waren ten dele bewerkt door de heer Karsemeijer en door de componist Berend Diekerhof, die zelf in de zaal aanwezig was. Gevoelige Franse en Duitse volks liedjes werden afgewisseld met liedjes in onze eigen taal, die vol zaten met geesti ge, harmonische en rythmische wendin gen en tegenstellingen. Koor en dirigent Het eerste deel van het programma ver meldde het \ve Maria van Josquin de Prez en de Missa Brevis van da Palestrina. Voor het eerste stuk m'n compliment voor de rustige en besliste wijze van zingen van dit uiterst moeilijke stuk. Het feit, dat het als eerste nummer gezongen werd maakt de prestatie des te groter. Vervolgens de Missa Brevis. Dit prachtige werk was voor het koor een zware op gaaf, vooral als men ziet naar Gloria en Credo. Het werk werd echter goed ge zongen. Het eerste deel werd besloten met O vos Omnes, eveneens van da Palestrina en een jubelend gezongen Exultate van Scarlatti. Na de pauze vermeldde het program, bui ten een Adoramus te van de dirigent zelf, maakten hiervan dankbaar gebruik en lieten ons horen welke effecten met koor zang bereikt kunnen worden. Ook de solisten hadden een dankbaar ge hoor. De bariton zong o.a. enkele aria's van Handel en zijn tijdgenoten en na de pauze op voortreffelijke wijze enkele Schubert-liederen. Pierre Palla liet zich horen in de vertol king van Bach's Italienisches Concert en de Bes-Dur variatie Impromptu van Schubert, welke laatste hij zeer voortref felijk speelde. Alle aanwezigen dankten de uitvoerenden met een langdurig applaus, als gevolg waarvan Pierre Palla en het koor tot 'n toegift werden gedwongen. GERARD VAN DE SCHEPOP. BINNENKORT WEER SPORTWEEK. Op de ledenvergadering, welke de Soes ter Sport-Federatie Vrijdagavond in het Oranje-Hotel hield, werd besloten de be staande contributie-regeling te laten ver vallen, zodat de aangesloten verenigingen niet meer per lid contributie verschuldigd zijn. Iedere vereniging betaalt als entree geld een bedrag van 15.en daarna niets meer. De voorzitter, de heer W. van Schaffelaar, sprak de verwachting uit, dat de vereni gingen bij sportevenementen ook de kas van de S.S.F. zouden gedenken en stelde K.P.S. ten voorbeeld, die op dè Bevrij dingsdag een voetbalwedstrijd heeft ge organiseerd ten bate van de S.S.F. De sportweek neemt vastere vormen aan en op dit ogenblik is het navolgende raamprogramma reeds klaar: Donderdag 1 Juli: Openingsmars. Vrijdag 2 Juli: Motor-polowedstrijd. Zaterdag 3 Juli Sportdag K.P.S. en gymnastiek-demon- straties. Maandag 5 Juli: halve competi tie volleybal. Dinsdag 6 Juli: Wielerwed strijd voor bakkers, slagers e.d., doch ook een wedstrijd voor wielrenners van „Tem po", Pedaaïridders", „Adelaar" e. d. ver enigingen. Woensdag 7 Juli, Jeugd-sport- dag. Donderdag 8 Juli; Loop door Soest, korfbalwedstrijden voor junioren en se nioren en voetbalwedstrijden. Vrijdag 9 Juli: Zwemwedstrijden en motorsport. Za terdag 10 Juli motor-behendigheidswed- strijden. Het slot van de sportweek zal 'n concours hippique zijn van nationale allure, welke op Zaterdag 17 Juli zal wor den gehouden. GROTE DEELNAME AAN DE BEVRIJDINGSMARS. De Bevrijdingsmars, welke voorheen op de Bevrijdingsdag werd gehouden, kon ditmaal pas Zaterdagavond doorgang vin den, doch dit deed aan het geheel geen afbreuk. Voorafgegaan door de Soester Harmonie P.V.O. en begeleid door de drumbands van de Gymnastiekver. „Olympia" en de Hilversumse padvinders, trok een kleur rijke tocht door Soestdijk. Wethouder Van Zadelhoff reikt de prij zen van de Bevrijdingsmars uit. Vanaf de Korte Brinkweg marcheerden de leden van „Olympia", R.K.E.H.B.O., Crescendo, Soester Turnclub, B.D.C., gid sen, kabouters, verkenners, de zwemver eniging „De Duinkikkers" en de Soester Politie Sport Vereniging over de Burgem Grothestraat, Koninginnelaan, Beetzlaan, Wald. Pyrmontlaan, Prins Bernhardlaan en Van Weedestraat naar het raadhuis, waar de loco-burgemeester, Wethouder W. G. van Zadelhoff, vergezeld van Wet houder De Haan en de gemeentesecretaris, het défilé afnam. Zeer velen hebben langs de route en rond het raadhuis de mars gade geslagen, welke besloten werd met een bijeenkomst in de zaal van Eemland. Hier sprak de heer Van Zadelhoff een woord van dank tot de Soester Sport Fe deratie en getuigde van het zeer geslaagd zijn van deze mars. De prijzen reikte de heer Van Zadelhoff als volgt uit: Afdeling Jeugd: 1. Jeugdgroep Olympia, 54,4 punten. 2. S.T.C., 46 punten. 3. Hop man Masselmangroep, 43,2 punten. Afdeling volwassenen: 1. Soester Politie Sport Vereniging, 54,4 punten. 2. Olym pia, 47,8 punten. 3. Crescendo, 42,9 punten. LAATSTE SEIZOEN-UITVOERING VAN KINDERVREUGD. De toneelgroep van de Speeltuinvereni ging „Kindervreugd" gaf Zaterdagavond in „Eemland" een opvoering van de klucht „Het schandaal in de Groene Ka- katoe". De verschillende rollen in dit vermake- Wanneer ik goed ben ingelicht geschied de de stille tocht op de avond van de 4e Mei ongeorganiseerd. Verschil met de ge organiseerde tochten van vorige jaren was er echter niet te bespeuren of men zou het te laaf komen van een der groe pen als zodanig moeten zien. Door dit te laat komen viel naar mijn gevoel de plech tige 2 minuten stilte nogal in het water. Ik had het gevoel, dat, door de stoornis van de nog een plaatsje zoekende mensen, niemand wist of de „stille minuten" reeds waren verstreken. Toen dan ook „Apollo" het sein kreeg maar met haar liederen te beginnen, zul len er niet veel mensen zijn geweest, die onder de indruk van de stilte waren ge komen. Na het zingen was, zoals voor gaande jaren, de niet uitgesproken ge dachte van haast iedereen op de gezichten te lezen: „Wat nou „Is het afgelopen „Kan ik nu zonder hilariteit te veroorza ken me omkeren en weggaan Nee, met het begin en het slot van de her denking klopt 't niet en de organisatoren van de volgende herdenking zullen vooral hieraan hun aandacht moeten besteden. Eerstens moet er voor worden gezorgd, dat iedere groep laat ons zeggen vijf mi nuten vóór acht is gearriveerd. Er zal voor moeten worden gezorgd, dat laatkomers niet op hun tenen proberen zich tóch nog bij het monument te scharen, waar zij alleen maar stoornis veroorzaken en ergernis bij hen, die de moeite namen wél op tijd te zijn. Een simpele afzetting om klokke acht in de onmiddellijke omgeving van het monument is voldoende. Verder zal duidelijk moeten worden aan gegeven wanneer het acht uur is, b.v. door het ontsteken of doven van een lamp. Afgaan op het eindigen van het klokgelui is bij een beetje geroesemoes of wind waardeloos. Het einde der plechtigheid zouden we kunnen aangeven door het hijsen van een vlag, zoals ook elders plaats heeft. Wanneer vorige week niet iemand vol doende moed had verzameld om zich om te keren en weg te gaan, hadden we mis schien nog bij het kruis gestaan. H. OEKMAN. lijke stuk werden uitstekend en vlot ver tolkt en de aanwezigen, niet zoveel als gewoonlijk het geval is, hebben van een goede opvoering genoten. De voorzitter van „Kindervreugd", de heer Van Dijk, deelde aan het slot van de avond mede, dat de opbrengsten van de toneeluitvoeringen een grote financiële steun zijn geweest voor het speeltuin werk. Tevens kon hij mededelen, dat de onderhandelingen met het gemeentebe stuur zover waren gevorderd, dat het zo goed als zeker is, dat de vereniging nog deze zomer de beschikking zal krijgen over een terrein, dat als speeltuin zal kunnen worden ingericht. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. Donderdagavond kwam de afdeling Soest van de Bond van Ouden van Dagen in „De Gouden Ploeg" bijeen onder voorzitter schap van de heer W. F. van Riet. De heer Van Riet verwelkomde in het bijzonder de heer De Jongh, voorzitter van de afdeling Utrecht en de heer Uitert, voorzitter van de afdeling Amersfoort en besprak de werkzaamheden van het af gelopen kwartaal, in welk tijdvak veel succes geboekt was. Beide gasten voerden hierna het woord. De heer De Jongh behandelde het onder werp omtrent de totstandkoming van het ouderdoms-pensioen en vertelde van het initiatief van enige Rotterdammers, waar van de Bond van Ouden van Dagen met thans 55.000 leden een prachtig resultaat is. De heer Uitert gaf een beeld van de uitkering en toonde de grote voor uitgang hierin aan. Deze spreker wees op het grote werk van de Bond, waarvan al le Ouden van Dagen in hun belang lid be horen te zijn. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de penningmeester, werd gekozen de heer Struyk. In de rondvraag deelde de voorzitter me de, dat hij bereid was, iedere avond na 6 uur inlichtingen te verstrekken (behalve des Zaterdags) omtrent de Bond, te zij nen huize, Kerkpad 112 Z.Z.. Tien nieuwe leden werden op deze verga dering ingeschreven. NEVELSPUIT WAS ENIGSTE MOGELIJKHEID. In de nacht van Zondag op Maandag moest de brandweer uitrukken voor een brand, welke woedde in een grote schuur achter het huis van de landbouwer Dor- resteijnweg aan de Vaarderhoogtweg. De nevelspuit, die zeer snel aanwezig was, zoals gewoonlijk, was het vuur spoedig meester. Volgens deskundigen zou de omvang van deze brand niet te overzien zijn geweest, als de nevelspuit niet aanwezig was ge weest. De dichtstbijzijnde brandkraan was n.1. meer dan een kilometer van de brand verwijderd.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1