te m II m 'er. De grote lijn. Grote keuze Internationale Televisie een feit! Hollandse Nieuwe. Het probleem der Wichelroede. Gazelle, Raleigh en Locomotief. fUGERS RIJWIELEN Soester GLAS- EN VERF HANDEL Samuel Pitius op de Synode van Utrecht (1606). SOEST. FUGERS Autorijlessen Autorijschool D. Engel IN DE HOEK. in Zomerschoenen Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 28 MEI 1954. 32e JAARGANG No. 42. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De val van Dien Bien Phoe, waarover de kranten de laatste weken zo veel hebben gemeld, is slechts een mijlpaal in de strijd, die tegen het communisme, zowel in het Oosten als in het Westen, wordt gevoerd. Bijna alles wat er tegenwoordig interna tionaal gebeurt is terug te brengen tot „angst voor, dan wel strijd tegen het communisme". De matadoren van deze strijd zijn de Ver enigde Staten van Amerika en de gehele politiek, zowel binnenslands als ver bui ten de Amerikaanse grenzen, is erop ge richt, het communisme zo niet te ver nietigen, dan toch wel het zoveel moge lijk afbreuk te doen. Dat in onze Westerse ogen het genees middel vaak erger is dan de kwaal, kun nen wij aantonen, door het noemen van een enkel.e naam: MacCarthy. Amerika tegen het communisme. Daarop is ook de buitenlandse politiek gebaseerd. Politiek wordt alles in het werk gesteld, om de invloed van Moskou te fnuiken. Dat daarbij de leus geldt: het doel heiligt de middelen, wordt ons in het Westen zo langzamerhand duidelijk. Hoe zegenrijk enerzijds de Marshall-hulp werkte, aan de andere kant doet Amerika alles om de militaire macht van zijn bond genoten te vergroten. Daartoe dient het Atlantische Pact in het Westen, wat de deelnemers zeer veel kost. Daartoe dient ook het Pact in het Oosten. Amerika stelt macht tegenover macht en zijn bondgeno ten zien zich ertoe gedwongen, hierbij zo veel als in hun vermogen ligt, te helpen. Wij hebben al eens betoogd, dat het moei lijk is, volledig op de hoogte te zijn van wat er in de landen achter het IJzeren gordijn gebeurt. Alleen de 1 Mei-parades, die telken jare op het Rode Plein te Mos kou worden gehouden, zouden een- aan wijzing kunnen zijn, dat Rusland, hoe vre delievend het volgens de Communisten, ook hier in Nederland, ook zou zijn, noch tans het kruit droog houdt. Ook ten aanzien van de Waterstofbom bestaat er in Amerika niet de illusie, dat Rusland deze niét zou bezitten. Bovendien heeft de strijd op Korea en nu ook weer in Indo-China wel bewezen, dat de opstandelingen over het modernste wapentuig beschikken. Het gevolg van een en ander is, dat degenen, die de be wapening voorstaan en die door dik en dun beweren, dat alleen door een krachti ge bewapening de door ailen zo vurig ge wenste vrede kan worden gehandhaafd, de wind in de zeilen hebben. Tot nu toe. Want het valt niet te ontken nen, dat er buiten Amerika een kentering is op te merken. Men is het niet in alles meer met „de grote broer" eens. Het zint de Westerse mogendheden niet zo erg, dat ook West-Duitsland voor de verdediging van Europa wordt ingeschakeld, al kan men ervan overtuigd zijn, dat in de troe pen der Franse Unie een groot aantal personen zijn, die van het krijgsbedrijf hun handwerk hebben gemaakt, die na de val van Duitsland in het Vreemdelingen legioen hebben getekend. Nochtans heeft het Westen naar buiten zijn eenheid en vaste wil bewaard om de vrede ten koste van alles te handhaven. Ten koste van alles Om die vrede te handhaven worden da gelijks in alle beschaafde Europese lan den de dienstplichtigen met de moderne, schier alles vernietigende wapens ver trouwd gemaakt en om die vrede te hou den offert men dagelijks millioenen voor de legers. Bewapenen.... bewapenen! Het schijnt evenwel zo langzamerhand door te dringen, dat er ook nog andere, meer efficiënte manieren zijn om het communisme te bestrijden. Teveel wordt nog gesteund op geweld, waarbij wordt vergeten, dat het communisme geen vat op de mensen kan krijgen, indien men een welvarende, tevreden bevolking kan kwe ken. Alle interessante programma's bij U thuis Philips Televisie vanaf f495. Ook betaling ia overleg. H Q2QB3Ë ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE I V.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TELEF.2;92l In de grote haringschool Wordt weer les gegeven, Meester Haring heeft een vin f Bezwerend opgeheven. Haringkinders hoort van mij Hoe de mensenkind'ren De ontwik'kling van ons ras Trachten te verhind'ren. Met de rechten van de school Maakt men korte metten, Wellicht zit straks heel deze klas Gevangen in hun netten. Misschien zal straks een van ons De eerste haring wezen, Waar men in de mensenkrant Verhalen van kan lezen. Eén ding zij ons tot een troost, Dit wil ik wel omlijnen: Dat één van jullie beter is Dan liters medicijnen. Een tevreden mens, die voor zich en de zijnen het brood kan verdienen - en dan liefst een boterham met wat er op - is immuun voor de lokstem van Moskou. Dit geldt voor de Westerse beschaafde landen, maar ook voor die van het nabije en verre Oosten. Als de lijn van de grote politiek meer in deze richting kan worden omgebogen, dan zou er veel, zo niet alles zijn gewonnen. Dan zou men zich niet on gerust meer behoeven te maken over bommen en ander oorlogstuig, waarvan men de uitwerking niet meer in de hand heeft, doch die krachten ontketenen, wel ke de mens zelf uiteindelijk zullen vernie tigen. In deze richting wordt reeds gewerkt. Het zou zo moeten zijn, dat daarnaast geen bewapening meer nodig zou zijn. Er kan niet worden gezegd, dat het rap port, dat de Commissie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstralenprobleem heeft doen verschijnen, een storm van verontwaardiging in Nederland heeft doen opsteken. Men kan hooguit zeggen, dat men er aan vankelijk met enige verwondering van kennis heeft genomen, ofschoon deze commissie, December 1948 ingesteld door de Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen - een commissie dus, die zuiver we tenschappelijk te werk zou gaan - een oordeel uitsprak, dat in één woord ver nietigend moet worden genoemd. Alles wat met wichelroede en met aardstra- len heeft te maken toch, werd door deze commissie „baarlijke nonsens" genoemd. Men zou mogen verwachten, dat een zo wetenschappelijke commissie, die onder leiding stond van prof Clay, zo'n oordeel niet op losse gronden zou uitspreken. Het kon deze commissie bekend zijn, dat er zeer velen in den lande zijn, die alle ge loof in aardstralen hebben en die ook hei lig geloven in de kastjes, die zij voor duur geld gekocht hadden en die de schadelijke invloed van de stralen zoden opheffen. De commissie verzekert, dat zij alle mo gelijke proeven met wichelroedelopers heeft verricht en dat al die proeven geen enkel aanwijsbaar resultaat opleverden. Bedrog.allemaal bedrog. Weten schappelijk gezien hebben de aardstralen afgedaan. Is dat nu werkelijk zo De psychologische wetenschap is nog be trekkelijk jong. Er gebeuren tal van din gen tussen hemel en aarde en ook op de aarde, waarvoor wetenschappelijk geen verklaring kan worden gegeven. De ge wone mens vat dit samen onder de uit spraak: de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Om een enkel voorbeeld te noemen: wie een eeuw geleden zou hebben voorspeld, dat men in zijn huiskamer met behulp van een toestel zou kunnen zien, wat vele mijlen verder gebeurde, zou als een on zinnige fantast zijn uitgekreten. En tóch zijn radio en televisie gemeen goed ge worden. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Nu is het te betreuren, dat de leider der wetenschappelijke commissie, prof. Clay, reeds voor het instellen dier commissie een tegenstander was van alles wat met de wichelroede te maken had. Geheel on bevooroordeeld schijnt het onderzoek dus niet te zijn geweest, hetgeen na de ver schijning van het rapport door een ande re deskundige, eveneens een professor, prof dr S. W. Tromp, uitvoerig werd uit eengezet. Prof Tromp is van mening, dat het wi chelroedeverschijnsel zeer zeker bestaat en hij dringt er op aan, dat er meer ob jectieve onderzoekingen zullen worden gehouden. Zoals hier te lande en in En geland reeds gedurende twee jaar onder auspiciën van de Stichting ter bevorde ring van de Psychische Physica reeds ge schiedde. Intussen heeft ook een man van de practijk, de wichelroedeloper J. G. Miere- met, zich verdedigd tegen de aanval, die de wetenschappelijke commissie op de wichelroedekunst enop zijn bedrijf heeft gedaan. Want niet alleen dat de heer Mieremet wichelroedeloper is en de aardstralen kan aanwijzen, hij brengt ook kastjes in de handel, die, onder de naam van Poverni-apparaten tal van tevreden afnemers in de hoogste kringen moet heb ben gevonden. Zelfs voor het Ministerie van Justitie wer den twee van die toestellen geleverd, waarvoor een rekening van 250.vol daan werd, terwijl de Prijsbeheersing had vastgesteld, dat die kastjes met 25. dik waren betaald. Dat zou nog te duur zijn, indien juist is, dat deze kastjes, zo als de studiecommissie van de Kon. Ned. Academie zegt, volkomen waardeloos zijn. Al met al is het vraagstuk dêr aardstra- Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergeestraat 52 - Tel. 2707 len nog niet veel verder gekomen. Enerzijds zien we nu de „wetenschap", die alles bestrijdt, anderzijds zien wij eveneens wetenschappelijke mensen, die in de wichelroede alle vertrouwen heb ben, doch die, zoals prof Tromp, het dure kastje humbug noemen. Daartussen zit de gewone mens. De mens, die door ziekte gekweld of door de dood van zijn geliefden tot wanhoop gebracht, zich vastklampt aan de hoop, dat door het opsporen van de aardstralen en door de mogelijkheid van onschadelijk maken dier invloeden, aan zijn ongeluk een eind kan komen. De mens dient tegen zichzelf meermalen te worden beschermd. Het komt ons dan ook voor, dat ook deze mens het recht heeft op bescherming. Is het onderzoek der wetenschappelijke commissie niet zuiver geweest, is men bij de beoordeling ervan te goeder trouw buiten de schreef gegaan, laat men dan de zaak opnieuw, onpartijdig, doen on derzoeken. Slechts een der partijen kan gelijk heb ben. Ze bestaan, of ze bestaan niet. Het vraagstuk is echter wel van zo groot be lang, dat zekerheid hierover geboden is. Van een onzer leeers, die, evenals wij, graag snuffelt in de historie van Soest, ontvingen wij onderstaande bijdrage, waaraan wij gaarne een plaats verlenen. Omstreeks 1600 trachtte de predikanten in onze Provincie een bijeenkomst te be leggen om de moeilijkheden en ongere geldheden, die zich de laatste tijd hadden voorgedaan, te bespreken. Na het over winnen van verschillende tegenwerkin gen, kwam in 1606 de synode bijeen. „Acta of Handelingen van den synode der kercken, des Stigts Utrecht, gehou den binnen Utrecht in het Catharinen Covent, op den 8ste, 9de ende 10e Julij, in 't jaer ons Heeren 1606, ten overstaen van eenige Gecommitteerde der selver Provincie". Op de 8ste Juli 1606. des morgens te 9 uur, kwamen de „Kerckendienaers" uit de steden en dorpen van Utrecht bijeen, voor het houden van een synode. Ook de predikant var* Soest was aanwe zig en wel een zekere Samuel Pitius. Uit de omliggende steden en dorpen worden o.a. genoemd: Hendrick Mertensz van Eemnes; Cornelius van Dungen van Baarn en ter Eem, Jacob Jacobsz Moy van Bun schoten en Henricus Joannis en Arnoldus Oortcampius uit Amersfoort. Stuk voor stuk kregen zij gelegenheid om mede te delen, hoe het in de hun toever trouwde Gemeente gesteld was met de Kerk. Uit deze verklaringen blijkt, dat men met nogal veel moeilijkheden had te kampen. Zo verklaarde de bedienaar van de kerk uit Soest, dat hij een redelijk gehoor had, maar evenals verschillende andere predi kanten, klaagde hij over „superstitiën" (bijgeloof, waarmede hij Roomse gebrui ken bedoelde) en verder: „datter noch geen psalmen sijn ingevoert; dat de Overheden den Schoolmeester opsulcke conditie aengenomen hebben, dat hij geen psalmen singen sou, op poene (straf fe) van gecasseert (ontslagen) te worden; dat andersins, sonder sulck belet, den Schoolmeester wel daertoe gesind soude sijn, ende de gemeente daerin geen moeite en soude maeken." De medewerking van de plaatselijke over heid scheen dus nogal wat te wensen over te laten. In 1606 schijnt het grootste deel van de Soester bevolking nog Katholiek te wezen, wat de houding van de overheid wel verklaart. Aangezien van de bijna 500 inwoners van Baarn er ongeveer 40 tot 50 onder het ge hoor van de predikant behoorde, kunnen wij wel aannemen, dat er van de ruim 600 inwoners van Soest er ongeveer 60 tot de kudde van Pitius behoorde. Pitius verhaalt verder: „Dat sy tevooren hadden versocht, dat men de doop bedie nen ende den houwelick bevestigen sou den in de huysen, doch dat nu meestal afgebracht sijn". Doop en huwelijk moes ten van de overheid dus maar thuis ge schieden en niet in de kerk, waaruit dus weer blijkt, hoe onwelwillend zij tegen over de Hervormden stond. Echter schijnt Pitius de Gemeentebestuurderen toch te hebben kunnen overhalen hun houding te wijzigen. „Claechde mede, dat d'huysluyden by haer selfs singen „Christus is opgestaen" ende de psalmen niet en willen toelaten; dat oock eenige, de huwelickse proclama- tien gedaen sijnde, haer in de kercke in den echten staet niet en laten bevestigen. Oock, dat hij noch geen Avondmael en had bedient, ter oorsaecke van de superstitiën, daer de huysluyden noch mede ingeno men sijn; meenden, datter wel eenige on der de gemeente sijn, die geneycht sijn om ten Avondmael te gaen, maar geene onder de Wet. Seyde mede, datter eenige sijn geneycht tot de psalmen, maar door dien datter eenige rijke huysluyden sijn, die de psalmen niet en willen toelaten, deselve nog niet en konnen ingevoert worden; synode mede dat hy nog geen dia- conye en heeft, doordien d'armen bij d' huysluyden selve onderhouden worden." Uit het laatste blijkt dus, dat de Soesters zelf voor hun armen zorgden en dat een ondersteuning vanwege de kerk in die tijd „nog" niet nodig of gewenst was. Op de 9e Juli werden de verslagen in de aanwezigheid van de betrokken predikant door de vergadering besproken. Als laat- sten moesten des middags die van Wou denberg, Soest, Eemnes en Baarn zich IORGEL5n PIAN05 STEMMEN OMBOUWEN E WI/AM Tni NIEUWEWEG 103 f VHIl IUL TELEFOON 2968 uit de zaal begeven. Alles werd echter in orde bevonden: „Is niet gehoort dan alle goet." Bij de volgende Synode te Utrecht, in 1612, wordt Samuel Pitius niet meer ge noemd. Predikant voor Soest is dan: Rey- nerus Oosterzee. De Schoolmeester-Coster uit bovenstaand verslag is zeer waarschijnlijk: Goort Jan sen, waarover in de Soester Courant van 2 Januari 1954 geschreven is bij de ge schiedenis over onze dorpsschool. De man zal het niét gemakkelijk hebben gehad, tussen twee vuren: aan de ene kant de predikant, aan de andere kant een bevol king, die voor het grootste deel tegen de nieuwe richting was. BRANDBEVEILIGING GEMEENTE-TOREN. B. en W. hebben de raad voorgesteld de gemeentetoren (de toren van de Oude Kerk aan de Torenstraat) tegen brandge vaar te beveiligen. Kerk en toren werden bij beschikking van de Minister van Onderwijs K. en W. aangewezen als gebouwen, waarvoor bij K.B. bepalingen zijn gemaakt ter voor koming van brandgevaar. Kerk en toren werden daarbij vermeld als monumenten van geschiedenis en kunst. Voor het behoud van deze in een typisch oud dorpsgedeelte staande toren, welke op vele punten in het landsphap de om geving beheerst en uit historisch oogpunt een bijzondere waarde vertegenwoordigt, behoort een brandbeveiliging te worden aangebracht, zo schrijven B. en W. en de len mede, dat hierover correspondentie is gevoerd met het Ministerie van Onder wijs, K. en W., waarbij hen is geadviseerd een plan met begroting voor een „geslo ten sprinkler-installatie" met automati sche alarmering van de brandweer te doen opmaken. Een dergelijk plan met bijbehorende begroting tot een bedrag van 10.000.— is aangeboden door het technisch bureau Geveke en Co. te Am sterdam, als gevolg waarvan B. én W. verzochten een subsidie van 100 °/o te willen verlenen. De Minister heeft per 30 Maart beslist, dat enkele posten op deze begroting niet voor een Rijksbijdrage in aanmerking komen en daardoor is het eindbedrag van de be groting vastgesteld op 8659.In ge noemd bedrag is de minister bereid een Rijkssubsidie van 50 °/o te verlenen tot 'n maximum van 4330. Zie 't op zijn best met PHILIPS TELEVISIE KERKSTR.3 11H11 TEL.2766 VEEL MEER DAN EEN MILLiOEN VOOR HET RODE KRUIS. In het tijdvak van 24 Mei tot 6 Juni doet het Rode Kruis een beroep op ons om het te steunen in zijn werk. Moeten wij daar nog iets aan toevoegen Wij zijn geneigd te denken, dat nu wel zo langzamerhand elke Nederlander weet wat zijn Rode Kruis doet. En dat wil dan tegelijkertijd zeggen, dat elke Nederlander diep in de beurs zal tasten, als hem straks een bij drage wordt gevraagd. Toch is het misschien goed nog eens de puntjes op de i's te zetten. Het Nederlandsche Roode Kruis is een particuliere vereniging, die voor haar ar beid practisch geheel afhankelijk is van giften en contributies. Het wordt dus vol ledig gedragen door de sympathie van het Nederlandse volk. De leden - in totaal 500.000 - brengen per jaar ongeveer een bedrag van 750.000.aan contributie bijeen. Om echter het omvangrijke werk te kun nen verrichten heeft het Nederlandsche Rode Kruis veel meer dan één millioen gulden daarboven nodig. Duizenden vrij willigers verrichten in het Rode Kruis belangeloos hun zegenrijk werk. Maar het kost in deze tijd nu eenmaal enorm veel geld om de colonneleden, die hulp verrich ten bij ongelukken en rampen, behoorlijk uit te rusten, om „welfare"-werk in de zie kenhuizen te verrichten, boottochten voor invaliden te organiseren en boeken en tijdschriften voor zieken te verzame len en te verzenden. En dat zijn nog maar een paar van de onontbeerlijke taken, die het Rode Kruis in onze samenleving verricht. Een ieder kent het werk van de bloed transfusiedienst, de hoornvliescentra, de hulpposten langs de wegen en de strand- posten bij de badplaatsen. Dit is allemaal werk voor de naaste en dus voor ons Het Rode Kruis doet straks een beroep op ons. Laten we afspreken, dat het véél meer dan één millioen wordt. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instrncteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Op de winkelbeurs, welke kort geleden in de zalen van „Eemland" werd gehou den, was ook „Veilig Verkeer" met een stand aanwezig. Ik hoorde daar twijfel uitspreken of „zo iets" nu wel op een winkelbeurs thuis hoorde, maar wanneer iets foutief is ver ondersteld, dan is het wel de mening, dat de Veiligverkeerstand er niét hoorde. Feitelijk moest het zó zijn, dat bij iedere gelegenheid waar meer dan 10 Soestena- ren bij elkaar zijn, de heren Sonders en Wareman acte de precence konden ge ven met hun verkeerstafel. Hoe nodig het n.1. is, dat vooral de oude ren onder ons het een en ander over het moderne verkeer wordt bijgebracht, bleek op de verkeersstand overduidelijk. Ik zag een bekend Soester automobilist, die, na lang de kat uit de boom te hebben gekeken, de stap waagde om zich aan de „voorrangsregeltafel" te laten testen. Het was maar goed, dat de test vrij van boeten of straffen was, anders had het er voor deze autorijder maar zeer bedroe vend uitgezien. Wanneer we daarbij bedenken, dat de ge- examineerde alle tijd had om de situatie te bekijken en te berekenen, was het toch wel beangstigend, dat hij bij haast iedere kruising de voorrangssituatie verkeerd bekeek en van de 10 kruispunten er bij minstens 7 de claxon liet loeien, ten te ken, dat zijn inzicht fout was. Hoe handelen deze autorijders in de prac tijk, wanneer een fractie van een seconde vaak de limiet is om een beslissing te ne men Hoe nodig het is, dat vooral wij, ouderen, de regels voor een Veilig Verkeer er in stampen en ons er vooral aan houden, is dag in dag uit op de weg waar te nemen. Wij liggen, wat verkeerskennis betreft, bij de jeugd ver achter. Vraagt U dat maar eens aan de politie. Daarom leek het mij beter bij de ver keerstafel de eer van mijn familie maar te laten ophouden door mijn zoon. Pa ging wel even een kop koffie drinken. H. OEKMAN. en beneden de stadsprijzen. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 TAFELTENNIS DEMONSTRATIE. Als besluit van de derde open tafel tennis kampioenschappen van Soest, georgani seerd door de T.T.V. „Shot", zullen, even als de voorgaande jaren, de intenationals Cor du Buy en Will van Zoelen tafelten nis demonstreren van wereldklasse. Beide personen staan reeds jarenlang aan de top van ons Nederlands tafeltennis. Cor du Buy had de natuurlijke aanleg hiervoor en veroverde reeds op jeugdige leeftijd de eerste titels. Will van Zoelen was ouder toen hij als crack naar voren kwam. Deze speler is een voorbeeld voor iedere „sports-men", want alleen door regelmatig en constant trainen wist hij tot de top door te drin gen. Tesamen vertegenwoordigden beide spe lers reeds vele malen tafeltennissend Ne derland in wedstrijden tegen het buiten land. Morgenavond (Zaterdag) komen zij naar Soest en zullen in het St. Ludgardisge- bouw zowel enkel- als dubbelspel demon streren. Enkele leden van de plaatselijke T.T.V. „Shot" zullen hier ook in betrokken wor den. Aan deze avond gaat de finale hoofd overgangsklasse vooraf. Als besluit van deze avond zal een ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur zowel aan de winnaars in de tournooi- klassen als aan de winnaar van de wed strijd Du BuyVan Zoelen de prijzen uitreiken. Voor bijzonderheden leze men de adver tentie in dit nummer. SUBSIDIE NED. HERV. WIJKVERPLEGING. Het bestuur van de Stichting Ned. Herv. Gezondheidszorg „De Wijkverpleging" alhier, heeft om een subsidie van 2750. verzocht ten behoeve van de exploitatie over 1954. In 1953 werd een subsidie toegekend van 2000.terwijl over 1952 een bedrag van 1800.werd verstrekt. B. en W. stellen voor de gevraagde 2750 te verlenen en over 1952 nog een aanvul lende subsidie van 250.25 te verstrek ken. GROTER TERREIN VOOR BEJAARDEN-CENTRUM. Vorig jaar kocht de Coöperatieve Vereni ging voor Vrijzinnig Protestantse Bejaar denzorg alhier een gedeelte van het land goed Braamhage, ter grootte van 17650 vierkante meter. Het bestuur van genoemde vereniging heeft nu aan de raad verzocht haar niet 17650 dbch ca. 18050 M2. te verkopen te gen de vastgestelde prijs van 75.000. B. en W. stellen voor 't genoemde raads besluit te veranderen in dien zin, dat al leen het aantal vierkante meters daarin wordt vergroot.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1