m Ongehoorzaamheid? 21 Woningen onbewoonbaar verklaard. Grote keuze Grootse 8-Landenreis zonder Paspoort Radio Schoemaker. Vissersvreugd. Geen woningen voor grote gezinnen te Soesterberg. Drie dagen of een week vacantie? Europa in Uw huis FUGERS RADIO Pas op voor bescherming! VAN ESSEN W. VAN TOL Kinderzitjes. fUGERS RIJWIELEN Autorijlessen Autorijschool D. Engel IN DE HOEK. in Zomerschoenen Sticlitsclie Schoenliuizen VRIJDAG 4 JUNI 1954. 32e JAARGANG No. 44. SOESTERffibüRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN VVEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Een leger is een instrument van een re gering, dat dit nodig heeft om het grond gebied der natie te verdedigen tegen aan vallen van buiten af en om, als zij dit no dig acht, haar besluiten gewapender hand te doen eerbiedigen. Toen dan ook de Duitsers in 1940 ons land aanvielen, werd het Nederlandse leger in gezet om te trachten die aanval af te slaan en uit de geschiedenis zijn voorbeel den te over om te bewijzen, dat de rege ring dit militaire apparaat ook wel eens gebruikt om haar besluiten te doen eer biedigen of om het politieapparaat te ver sterken. Zo werd in het verleden - b.v. bij de z.g. aardappelrelletjes te Amsterdam - de militaire macht ingezet. De gewapende macht is dan ook, gelijk beschreven staat in artikel 12, de Krijgs tucht betreffende, fundament van de staat en van de regering. Doch nu is generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt gekomen met een zienswijze, die wel heel sterk afwijkt van de alge meen gangbare. Deze generaal-majoor is niet de eerste de beste, niet zo maar een mannetje, dat ook wel eens wat wil zeggen, doch een mili tair van wie men, getuige zijn rang, wel mag verwachten, dat hij „zo maar" niet wat beweert. Als oud-commandant van de 7 December- divisie hield hij in een propaganda-bijeen- komst van het Veteranen Legioen Neder land - ook jongens, die er wat van weten - een toespraak, waarin hij beweerde, dat de eerste politionele actie in Indonsië te vroeg was geëindigd. De soldaten hadden gewoon door moeten vechten. Zij hadden zich niet aan het bevel van de regering moeten storen, dat'zij het vuren moesten stakendan was de zaak veel beter in orde gekomen. Zo'n uitspraak van één der hoogste mili tairen, al komt hij dan wat laat, omdat die eerste politionele actie reeds in 1947 werd uitgevoerd, geeft toch te denken. Zij zou ten gevolge kunnen hebben, dat de hele wereld er door op z'n kop werd ge zet. Want voortbouwende op deze ge dachte, zou de generaal, die het met een regeringsbesluit niet eens was, kunnen zeggen: Niets mee te maken, doorvechten, jongens. Een stapje verder zou de kolonel, die het wél met het regeringsbesluit eens was, het bevel kunnen geven: wij houden er mee op, waarna de majoor, de kapitein of de luitenant er weer een tegenoverge stelde mening op na zouden kunnen hou den. Ja, waarom zou de gewone soldaat in de vuurlinie niet op een gegeven mo ment kunnen zeggen: „ze kunnen me nog veel meer vertellen, maar ik vind het nu welletjes" of, andersom, „ik vecht nog 'n beetje door", gesteld al, dat er zulke sol daten in de vuurlinie zijn te vinden Het is een vreemd geval met die generaal Dürst Britt. Op zijn uitspraak is hij van meerdere kan ten aangevallen en zelfs de chef van de generale staf, generaal Hasselman, heeft er zijn, vernietigend, oordeel over uitge sproken. Die kende slechts één geval, waarin de militair en ook de niet-militair het recht en de plicht heeft, gehoorzaam heid aan de regering te weigeren: name lijk alleen indien het geweten geweld wordt aangedaanom der consciëntie wille, zoals in de laatste regels van ons Wilhelmus is vastgelegd: Dan dat ick Godt den Heere der hoochsten mhjesteit heb moeten obedieren (gehoorzamen) in der gerechtigheidt. Alle drie chefs van staven hebben duide lijk kenbaar gemaakt, dat generaal b. d. Dürst Britt het genoemde artikel 12 ver keerd heeft uitgelegd. Zij beschouwen zijn woorden zelfs als een ondermijning der krijgstucht, als een aantasting van de ge hoorzaamheidsplicht van elke militair, ongeacht rang of stand. Het bovenstaande schreven wij om dui delijk te doen uitkomen, dat wij ten volle de gedachte onderschrijven, dat het leger met Philips - Televisie 6 JUNI Zwitserland: Narcissenfeest. Italië: Bezoek aan het Vaticaan. 8 JUNI: Nederlands programma. 10 JUNI Frankrijk: Reportage uit Ver- saille; variétéprogramma uit Parijs; avondfeest te Versailles. 11 JUNI: Nederlands programma. 12 JUNI Engeland: Athletiek-kampioen- schappen; parade voor Koningin Elisa- beth; paardententoonstelling; avond zwerftocht door Londen, VAN WEEDESTRAAT 36A - TEL. 2792 Wat maal ik nog om Molotof, Wat deert mij die Chinese sof Ik kan de kranten missen. Met al dat nare nieuws en zo, 'k Heb maling aan de radio, Het is zo ver: 'k ga vissen. Al staat de wereld op z'n kop, Ik zocht mijn snoer en hengel op En moet me sterk vergissen, Al klinkt dit wellicht iets te bout, Als iets of iemand mij weerhoudt Weer ouderwets te vissen. Ik haal de hengel uit de kast, Ik heb de fietsen opgetast, En tussen kroost en lissen Laat ik m'n dobbertje weer neer, Dan ben 'k niet langer een meneer, Maar 'n vent, die fijn gaat vissen. achter de regering moet staan. Als de belangen van ons land op het spel staan, moet de regering op het leger kun nen rekenen. Maar nu vragen wij: Waarom zonden wij onze jongens naar ons oude Indië Toch niet omdat onze belan gen daar geen gevaar liepen Waarom lieten duizenden zonen van ons volk daar hun leven Zij vielen toch in de strijd om de verdediging van onze belan gen. En niet alleen om onze belangen. Ook om de belangen van het Indische volk zelf, zoals in de latere jaren maar overduidelijk gebleken is. Uit alles, wat nadien bekend geworden is, mag wel worden aangenomen, dat het be vel om het vuren te staken niet de wens was en niet de instemming had van de toenmalige regering, maar dat er andere, buitenlandse machten waren, die hiertoe dwongen. Machten, die wellicht nu gaar ne zouden zien, dat Indonesië nog door Nederanders bestuurd werd. Wetende, dat het de politiek was, welke hier het laatste woord sprak, kunnen wij ons de mening van generaal Dürst Britt indenken en bewonderen wij zijn moed om die mening tot uiting te brengen. „Politiek is vies" hebben wij eens horen zeggen. De Soester Raad bijeen. De raad van onze geemente kwam Dins- avond bijeen onder voorzitterschap van onze Burgemeester. De heer Dorrestein (A.R.) was afwezig. Na de gebruikelijke opening kwam de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 12 April 1954. Onveranderd vastgesteld. De heer R. HILHORST (K.V.P.) dient di rect hierna een motie van orde in, om niet langer dan tot 10.30 uur te vergade ren, zoals Dinsdag reeds door ons ge meld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de P.U.E.M., betrekking hebbende op de spanning van de electri- citeit, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Dr ORANJE (V.V.D.) zegt, dat de brief van de P.U.E.M. de indruk geeft, dat er met de stroomvoorziening in Soest ei genlijk niets aan de hand is. Spr. wenst hierop na het zomer-seizoen terug te ko men. Conform besloten. b. Adres van het Bestuur fier Vereniging „Zonnegloren" inzake medewerking in gevolge artikel 72 juncto artikel 126, der de lid, der Lager Onderwijswet 1920, om op het terrein van het sanatorium ten be hoeve van de school voor b.l.o., een nieuw gebouw te stichten, met voorstel om dit adres in handen tc stellen van B. en W. om prae-advies. Conform besloten. c. Mededeling, dat de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen voor 1950, door de gemeenteraad, voorlopig vastgesteld op 9 Mei 1952, ongewijzigd door de Gedepu teerde Staten van Utrecht zijn vastgesteld op 30 Maart 1954. Voor kennisgeving aangenomen. d. Besluit van B. en W. d.d. 13 April 1954, tot het verstrekken van een hypothecaire geldlening en een voorschot aan IJ. van Meeuwen te Hilligersberg. Conform besloten. e. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten betreffende controle administraties met voorstel van B. en W. deze voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. f. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest inzake het verlenen van medewer king, als bedoeld in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, t.a.v enige verbete ringen t.b.v. de R.K. Jongensschool. Conform besloten. 3. Verzoek om ontheffing van het bepaal de in de verordening ex art. 4, le lid, 2e, der Hinderwet (1875) van de Benzine en Petroleum Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam, voor het hebben van 2 on dergrondse benzinebewaarplaatsen met elk een inhoud van 10.000 liter, alsmede 1 ondergrondse benzinetank van 6000 li ter, in de kom van Soesterberg, met voor stel van B. en W. Conform besloten. 4. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van diverse woningen. De VOORZITTER stelt voor het voorstel zodanig te amenderen, dat voor bewo ners-eigenaars van panden niet de ontrui- mingstermijn van zes maanden geldt. Een langdurige discussie volgt hierna, waaruit blijkt, dat de hoofdingenieur van Wederopbouw destijds aan de gemeente Soest het verzoek heeft gericht om alle Soester krotwoningen te controleren en onbewoonbaar te verklaren. Daar dit verzoek de indruk gaf, dat dit toekomst- werk was, werd in die geest ook geant woord. Toen vroeg wederopbouw een lijst van dergelijke woningen, doch het gemeentebestuur bevroedde niet, dat We deropbouw zelf de hand aan de ploeg ging slaan. Aan de raad wordt nu voorgesteld 21 door Wederopbouw aangewezen wonin gen onbewoonbaar te verklaren en als de raad dit niet doet dan treft Gedeputeer de Staten voorzieningen tot onbewoon baarverklaring. Verschilende leden uiten hun afkeer over dit negeren van de gemeentelijke zelfstandigheid, terwijl andere leden er op wijzen, dat op deze lijst woningen staan, die nog lang niet de slechtste zijn en zeer bouwvallige woningen op deze lijst ontbreken. Een verzoek om dit '-oorstel terug te ne men en een nieuwe, door Gemeentewer ken samengestelde lijst in te dienen, strandde op de dwangpositie, waarin men was komen te verkeren. De slagzin „voor elk opgeruimd krot een bouwvolume voor een nieuw huis" genoot weinig belangstelling, bij een deel van de raad. De heer R. HILHORST (K.V.P.) was de krachtigste opposanten hij wees er op, dat door het aanbrengen van een bordje „onbewoonbaar verklaarde woning" de betrokken huizen nog havelozer worden. Bovendien krijgt de eigenaar geen nieu we woning. Wel een andere woning, zei de heer P. A. HILHORST (K.V.P.). Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) wijst op de mogelijkheid, om, als de nieu we huizen op 't Hart klaar zijn, aan B. en W. op te dragen voorrang te verlenen aan gezinnen uit de onbewoonbaar verklaar de woningen. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) merkt hierbij op, dat dan de schijn gewekt wordt, dat de Burgemeester de urgentie beoor deelt en de woningen toewijst, waarop de heer VAN ZADELHOFF repliceert, dat de raad dit recht wel degelijk heelt. De beide heren HILHORST waren zeer verwonderd over deze opmerking. De stemming van het voorstel R. Hil- horst, om een nieuw» lijst op te maken, geeft het volgende resultaat. Vóór: Mevr. Landweer en de heren Klarenbeek, But- zelaar, A. P. Hilhorst, R. Hilhorst (allen K.V.P.), Van Andel (C.H.), V'an Wely (V.V.D.). Tegen: de A.R.- en P.v.d.A.- fractie, alsmede dr. Oranje (V.V.D.), Cle- mens en Zoetelief (K.V.P.). Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 11-7 aangenomen met dezelfde leden vóór, die bij het eerste voorstel tegen stemden. 5. Verzoek van diverse verenigingen te Soesterberg, d.d. 25 Maart 1954, om toe passing van een meer gedifferentieerde woningbouw in de toekomst, met voorstel van B. en W. De heer CLEMENS (K.V.P.) licht het adres toe met verschillende cijfers en zegt, dat het advies van B. en W., om het adres „voor kennisgeving aan te nemen", weinig elegant is. Spr. wijst op Amers- voor slechts f 495.—. f i i foort, waar wel woningen voor grote ge zinnen worden gebouwd. Mevrouw POLET (P.v.d.A.) zegt bij de begroting voor meer gedifferentieerde woningbouw gepleit te hebben en dringt aan om de woningvoorraad op te nemen en de behoeften aan woningen in cijfers vast te stellen. Tevens vraagt spr. aan dacht voor woningen voor bejaarden. Dr. ORANJE vindt de Soesterbergse cij fers niet verontrustend. De VOORZITTER zegt, dat „voor kennis- ving aannemen" niet betekent „geen waardering hebben" Wij staan niet afwij zend tegen de bouw van grotere wonin gen, doch in de eerste plaats moest er ge bouwd worden voor die categorie van de bevolking, waaronder de grootste nood was. Langzamerhand zullen we wel wat woningen bouwen voor grotere gezinnen al blijft het moeilijk vast te stellen hoe veel dit er moeten zijn. Een overzicht van de woningvoorraad is wel te maken, zegt spr., doch hij wijst er op, dat als er ge constateerd wordt, dat sommige kleine gezinnen in een te groot huis wonen, er geen dictatoriale macht is, om die men sen te verplaatsen. Spr. is huiverig voor mooie statistieken, omdat deze bedriege- lijk zijn en tot verkeerde conclussies In bezettingstijd voelden vrije Nederlanders niets voor die zgn. „bescherming". Wij begrepen dat dit alleen een mooi woord was. Zo is het ook met de bescherming van de ogen met een goedkope zonne bril. Kies verantwoorde oogbescherming door een zonnebril van de vakman. op de bres voor oogbescherming. „DE BRI LLE N SPECIALIST". Birkstraat 2 - Soest - Telefoon 2874 STEMMEN OMBOUWEN NIEUWE WEG 103 TELEFOON 2968 aanleiding kunnen geven. De huisvesting voor bejaarden is moeilijk, doch hierme de zijn B. en W. doende. Conform het voorstel wordt besloten. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) vraagt hierna aandacht en medewerking van de leden in drie problemen 1. Woningen voor grote gezinnen, waar van de huur hoog zal zijn en waarvoor eventueel sociale bijstand zal moeten worden toegekend. 2. Woningen voor bejaarden met al of niet een verzorgingstehuis, waarbij spr. er nogmaals de aandacht op vestigt, dat vele mensen het huis niet willen verlaten, waarin zij hun leven lang hebben ge woond, welke opmerking de dank van Mevrouw Landweer ontlokt. 3. Woningcomplexen voor onmaatschap- pelijken. 6. Voorstel tot vaststelling van een wijzi ging van de verordening op de openbare wegen, het openbaar water en de ge meentekade. Conform besloten. 7. Voorstel betreffende plaatsing van een wachthuisje bij de halte „Ons Belang" te Soesterberg van de N.V. Nederlandse Buurt-Vervoer Maatschappij. Conform besloten. 8. Voorstel tot vaststelling van een va- cantieregeling voor kruidenierswinkels. De heer R. HILHORST (K.V.P.) wijst er op, dat 2 maal 3 dagen geen vacantie be tekent. Dit betekent drie dagen vrij en 3 dagen dubbel hard werken. De Coöpe ratie en het grootwinkelbedrijf in Soest hebben in deze aanvrage voor vacantie geen stem gehad. De Collectieve Arbeids overeenkomst zegt duidelijk, dat de werk nemers 6 aaneengesloten dagen vacantie moeten hebben. Een week sluiten voor de helft van de kruideniers en daarna een week voor de andere helft is de oplossing. Mevr. LANDWEER (C.H.) ziet in het voorstel, dat alleen rekening gehouden wordt met de bedrijven, doch niet met de klanten in casu de huisvrouwen. Mtevrouw POLET (P.v.d.A.) meent, dat het personeel de dupe wordt-bij 'n rege ling van tweemaal drie dagen. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) wijst er op, dat de raad de kruideniers geen week va cantie kan opdringen als zij zelf twee maal drie dagen vragen. De heer BROUWER (A.R.) is het hiermee eens en zegt, dat het personeel toch wel de wettelijk voorgeschreven vacantie zal krijgen. De VOORZITTER deelt mede, dat de kruideniers hun zaken zoveel kunnen sluiten als zij willen, doch dat zij de ge meenteraad verzoeken hun afspraken wettelijk te sanctionneren. Het nakomen van de C.A.O. is een zaak van de kruide niers zelf. Mevr. POLET (P.v.d.A.) zou graag zien, dat B. en W. aan de kruideniers een lijstje van de vacantie van het perso neel verzoeken, hetgeen de voorzit ter beantwoordt met de opmerking, dat B. en W. in deze geen bevoegdheid heb ben. 9. Voorstel tot het verlenen van een aan vullend crediet, waaruit aan beeldende kunstenaars opdrachten kunnen worden verleend voor decoratieve aankleding. dr ORANJE (V.V.D.) wijst er op, dat een dergelijk crediet alleen beschikbaar ge steld wordt voor nieuwbouw-scholen en dat het onderhavige crediet een verbou wing geldt. De heer SCHAAFSMA (A.R.) informeer de wie over de aard van de decoratieve versiering zeggenschap heeft en door wel ke principes men werd geleid. Is er ook toezicht van de raad in deze, vraagt spr. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) deelt mede, dat B. en W. de normen voor deze credietverlening minder scherp hebben KERKSTRAAT 3 SOEST:TEL2030 Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 gesteld dan de regering en dat deze ver bouwing van de Ulo-school een struc tuur-verandering is, welke met nieuw bouw gelijk te stellen is. B. en W. zullen over de aard van de beedhouwwerken beslissen. Conform het voorstel wordt besloten. Daar het bijna 10.30 uur is nam de voor zitter eerst in behandeling: 27. Voorstel tot aankoop van grond van: a. gelegen aan de Ericaweg van G. G. Eg- bers; Conform besloten. b. gelegen nabij de Verlengde Schoolweg van Th. H. Rijper; Conform besloten. c. gelegen aan de Soesterbergsestraat van P. Floor; Conform besloten. d. gelegen aan de Sportweg te Soester berg van H. van Burgsteden; Conform besloten. e. gelegen aan de Middelwijkstraat van P. A. Kuijer. Conform besloten. 28. Voorstel tot verkoop van grond Vindt U ook niet lezer, dat het zo zoetjes aan tijd wordt, dat onze regering iets gaat doen om ons te beschermen tegen de meer dan erge klimatologische omstandigheden, waaonder wij hier leven Voor een land als het onze, waar sociale voorzieningen zijn getroffen van de wieg tot het graf, via bevallingstoelage, kinder bijslag, meel-, melk- en botertoeslag, schilder- en bouwpremie, ziektewet en Dreesverzorging, om zo in het wilde weg maar iets op te noemen, is het eigenlijk een klein beetje beschamend, dat onze re gering zelfs nog geen enkele maatregel in studie heeft om ons te beschermen tegen de nukken van moeder natuur. Nee, nu moet U niet lachen of Uw schou ders ophalen en denken:*Zou Oekman wel goed bij zijn hoofd zijn want ik heb er werkelijk ernstig over nagedacht. Weliswaar ben ik er nog niet uitgekomen, maar ik vind, dat Den Haag minstens met 'n studiecommissie zou kunnen komen. Er zijn waarachtig wel voor minder be langrijke zaken commissies ingesteld en waar we altijd graag nummer één zijn, ook als we gevaar lopen in onze vingers te snijden, ligt hier een kans om voor de wereld weer een goede beurt te maken. Is het met het weer in ons land niet bij de wilde spinnen af? Net ben je door een lange winter en je kolen heen, of je krijgt, via De Bilt, afwisselend hete en koude golven op je lichaam gesmeten, zodat er aan zieke mensen geen gebrek is. Daar moet iets tegen gedaan worden en het minst dat wij van onze regering mo gen eisen is het onmiddellijk instellen van een commissie ter bestudering van een in te stellen Natuur Egalisatiefonds. Het doel van 't N.E.F. zal moeten zijn alle Ne derlanders een behoorlijk klimaat te be zorgen om in te leven. Wanneer dit niet via de gebruikelijke di plomatieke weg is te verkrijgen, dan des noods met geweld, want millioenen Ne derlanders zijn ons klimaat beu. Bovendien voel ik er niets voor met mijn vacantie weer regen te hebben. H. OEKMAN. beneden de stadsprijzen. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 a. gelegen nabij de Nieuwstraat aan A. Strumpel; Conform besloten. b. gelegen aan de Birkstraat aan W. Groe- nesteijn; Conform besloten. c. gelegen nabij de Heideweg aan Mevr. E. P. Moossdorff-van Bommel. Conform besloten. 29. Voorstel tot wijziging van het besluit strekkende tot: a. Verkoop van grond, gelegen nabij de Burg. Grothestraat aan de Coöperatieve Vereniging voor Vrijzinnig Protestantse Bejaardenzorg G.A.; Conform besloten. b. Verkoop van grond, gelegen aan de Pieter de Hooghlaan en de Talmalaan aan de N.V. „Huis en Hof"; Conform besloten. c. verkoop van grond, gelegen aan de Talmalaan aan de Koningin Emma Huis houdschool. Conform besloten. 12. Voorstel tot vaststelling van beslui ten inzake het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 aan a. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van verduisteringsmaterieel voor één der lokalen van de R.K. Meisjes school voor V.G.L.O. ten behoeve van het vertonen van schoolfilms. Conform besloten. b. het bestuur der Vereniging „Een school met de Bijbel" te Soest voor de aanschaf fing van enige leermiddelen en. school- meubelen ten behoeve van de Chr. School te Hees. Conform besloten, c. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor uitbreiding en verbouwing van de R.K. ULO-school. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van een bij drage in de kosten van de deelnemers aan de op „Drakenburgh" te Lage Vuursche gehouden onderwijsconferentie. Conform besloten. 11. Voorstel tot beschikbaarstellen van 'n crediet t.b.v. de commissie voor de licha melijke opvoeding op de scholen in de ge meente Soest. Conform besloten. 13. Voorstel tot het niet in beroep gaan van het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring werd onthouden aan de 73e wijziging van de begroting 1953, inzake de verlening van 'n voorschot van 9.000.op de z.g. 5- jaarlijkse afrekening aan het bestuur van de Vereniging „De School met de Bijbel" te Soest. Conform besloten. Dan wijst de klok half elf uur aan en stelt de voorzitter voor de rest van de agenda af te werken. De heer R. HILHORST (K.V.P.) volhardt in zijn motie, welke in stemming wordt gebracht. Alleen de drie wethouders stemden tegen, zodat met 15-3 stemmen besloten wordt de vergadering te beëin digen, hetgeen ook plaats heeft.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1