Ichoemuker. Na tien jaar. Grote keu] iïïïSal Nu Internationale Televisie VAitLpA Xtt&vitie. Conductrice zonder remmen. Over het visrecht op tle Eem in vroeger tijden. Instituut Practicum aanvang nieuwe cursussen Machineschrijven en Stenografie. Meningen van onze lezers, KINDERWAGENS HET KLEUTERHUIS SOEST. Autorijlessen Autorijschool 0. Engel 100% Haarverzorging J. KOPPEL. ETSE; I00RN IN DE HOEK. in Zomer Sticlitsclié Schoen! HflmER hand Gelei VRIJDAG 11 JUNI 1954. 32e JAARG SOESTERI OURANT Verschijnt iedere Diasdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - pa UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het was 6 Juni precies 10 jaar geleden, dat de invasie in Normandië begon, de invasie, die uiteindelijk Hitier en consor ten volledig zou doen capituleren. Met enige sobere plechtigheden is dit feit herdacht en de president van Frankrijk, René Coty, leidde, als de officiële gast heer van Frankrijk, de geallieerde plech tigheden, die te Saint Mère-l'Eglise, te Pont Audemer, te Deauville en Hoiïfleur, Carentan, Bayeux en andere plaatsen, be roemd geworden uit die tijd, werden ge houden. „Deze invasie betekende", zo zei de pre sident, „dat het tijdperk van vluchtige en onzekere bondgenootschappen en coalities voorgoed voorbij was." De vrije landen moeten op ieder gebied hun samenwer king bewaren en verder uitbreiden tot een opbouwend en organisch geheel. Er zijn, zoals te doen gebruikelijk, bij de ze gelegenheid meer toespraken en rede voeringen gehouden, doch men zou het als symbool kunnen zien, dat Maarschalk Montgomery er de voorkeur aan gaf, naar het kerkhof van Colleville te gaan, waar 2000 van zijn soldaten liggen begraven. „Ik houd niet van die officiële drukte", moet de maarschalk hebben gezegd. Laten wij daar eens bij stilstaan, want als wij op de laatste tien jaar terugzien; als wij vaststellen, wat er van alle goede voornemens, die ons na de overwinning op het Nazi-dom bezielden, is overgebleven; als wij de feiten stellen tegenover „de of ficiële drukte", dankan men zich in denken, dat men er beter aan doet, zich te bepalen tot de herdenking op een kerkhof. Eisenhower, de tegenwoordige president van Amerika, die tien jaar geleden de in vasie leidde, had een speciale boodschap doen zenden. „Het is jammer, dat de oude wapenbroeders uit elkaar zijn gegaan. Maar dat is nog geen reden om te wanho pen", verklaarde Eisenhower. Och neen, wat zouden wij wanhopen? Hadden wij onze verwachtingen tien jaar geleden niet te hoog gespannen Wij droomden ons na die invasie een heer lijke toekomst. Een ieder begreep toen, dat de bevrijding nog maar een kwestie van tijd zou zijn. Wonderlijke tegenstelling. De Franse pre sident, die nu vaststelt, dat met de inva sie de tijd van „onzekere bondgenoot schappen" voorbij was tegenover de uit spraak van Amerika's president, die het betreurt, dat de oude wapenbroeders uit elkaar zijn gegaande oude wapen broeders, die tien jaar geleden - de een in het Oosten, de ander in het Westen - alle ihögeiïjke krachten inspanden om tot oen' gezamenlijke overwinning te komen. Zonder de schuldvraag op te werpen, mag men toch de vraag stellen: wat hebben wij, wat heeft de wereld in tien jaar met die overwinning gedaan Zij vormde de United Nations, die door het veto-recht vele malen tot machteloos heid werd gedoemd, met alle respect voor het vele goede, dat de Verenigde Naties desondanks wist te bereiken. De „oude kameraden" trokken na de over winning niet meer één lijn. De tegenstel ling kwam maar al te duidelijk aan het licht en hoewel tot dusver het Westen voor oorlogsgeweld gespaard bleef, de koude oftewel de zenuwenoorlog woedde meer dan erg. En overal elders in de wereld rommelt het. In Korea, Indo-China, Pakistan, Ma rokko, Tunis, Oost-Duitsland met zijn zui veringen; in Amerika zelf, waar de com munistenjacht soms in de ogen van het Westen belachelijke proporties heeft aan genomen. Na tien jaar is het wel duidelijk gewor den, dat de overwinning niet bepaald ze genrijke gevolgen had, ook voor Frankrijk niet, dat met geweldige binnenlandse ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 Ziet het op z'n best met Prijzen vanaf f495.of vanaf f28.45 per maand. Het gebrek aan arbeidskrachten Bij 't Amsterdams vervoerbedrijf Heeft, dat werd nu weer bewezen, Nog 't een en ander om het lijf. 't Personeelsgebrek werd nijpend, Daarom werd er, welgeteld, Een viertal lieve conductrices Door de heren aangesteld. O, wat werd de tram nu fleurig Door dat vrouw'lijk element, Maar men had er niet gerekend Met het vrouw'lijk temp'rament. Want een juffrouw, heet gebakerd, Zoals meen'ge juffrouw is, Deed, wat nooit is voorgekomen In de tramgeschiedenis. Zij gaf tas en geld en kniptang Aan de instructeur en toen Liet zij heel de boel maar waaien En ging met vervroegd pensioen. Kom terug, o lieve juffrouw, Ik verzoek U dit met klem, U bent het enige wat fleur geeft Aan de Amsterdamse tram. moeilijkheden heeft te kampen en nóg geen vertrouwen kan stellen in het her nieuwde Duitsland. Geen reden om te wanhopen Wij zouden het president Eisenhower gaarne na zeg gen. De verwarring in deze wereld noopt er echter niet toe, erg optimistisch te zijn. Steeds weer moeilijkheden met de vroege re kameraad", die, inzonderheid in het Oosten, rustig zijn weg gaat en die, in te genstelling met het Westen, nauwkeurig weet wat hij wil. Tien jaar na de invasieAls wij de vraag stellen: hebben wij na die tien jaar gekregen, wat wij ervan verwachtten, is onze jubel van tien jaar geleden gerecht vaardigd geweest, dan antwoordden wij: in zekere zin wél, maarmen had er meer, veel meer van kunnen maken Gelukkig dat wij aan dat meerdere toch nog in vrede kunnen werken. Wie in de week voor Pinksteren toevallig aan de Eem is geweest en daar gezien heeft hoe verschrikkelijk het water ver ontreinigd was, zal de toevoeging: „in vroeger tijden" tamelijk overbodig vinden. Vergeleken met vroeger is de Eem als vis water wel heel erg achteruit gegaan. Uit de weinige gegevens, die wij hebben kun nen vinden, blijkt in ieder geval heel dui delijk, dat het vroeger wel degelijk de moeite waard was om in de Eem te vissen. Zeshonderdvijftig jaar geleden, in het jaar 1305 werd Adam van Lokhorst door Jo- han de Kleyne beleend met de gerechten Soest en Hees. Deze Johan de Kleyne was abt van de St. Paulus-abdij te Utrecht. De St. Paulus-abdij was de voortzetting van het door Ansfridus gestichte klooster Ho- horst of Heiligenberg, tussen Amersfoort en Hamersveld. Ansfridus had uitgebrei de bezittingen gekregen in die streken, die later aan de St. Paulus-abdij overgingen. Des Vrijdags na Sint Maarten, in de win ter van het jaar 1325, verkocht Adam van Lokhorst de gerechten Soest en Hees aan Heer Sweder van Abcoude, een ridder, die meende ook rechten op deze streken te hebben. Deze verkoop had enkel betrek king op de belening; de grond bleef eigen dom van de St. Paulus-abdij. Alle voorde len, opbrengsten en rechten van het leen goed kwamen dus nu aan Sweder van Ab coude, o.a. de jacht- en visrechten. De vis rechten niet alleen in de Eem, maar in alle wateren in de gerechten Soest en Hees. In de loop van de volgende twee' eeuwen zijn deze visrechten op de stad Amers foort overgegaan. Hoe dit .in zijn werk is gegaan is ons niet bekend. Wel weten we, dat Amersfoort de visserij op de Eem aan de meestbiedende verpachtte. De namen van sommige pachters zijn ons overgeleverd. Botter, Parmentier, Hees- wijk, Outerf, Van Schaak (Schaik), Thiens en Murray. Deze verpachtingen bestonden zelfs nog in de Napoleontische tijd. De regeerders van Amersfoort hadden de Eem verdeeld in vier vakken, die zowel ieder afzonderlijk als tezamen konden worder^v er pacht. Het eerste vak liep van de Koppelpoort tot aan de Melm, het tweede vak vandaar tot aan Eembrugge, terwijl het overblijvende deel de vakken 3 en. 4 vormde. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de om liggende dorpen en gehuchten het niet al tijd even nauw namen met de voorschrif ten en bepalingen van de stad, wat betreft het ongeoorloofde vissen in de Eem. Die van Soest en Baarn, van Eembrugge en Eemdijk, van Coelhorst en Hillenhorst enz. verschalkten menig visje. De stad zag zich daarom genoodzaakt om straffen op het ongeoorloofde vissen te stellen. Werd iemand voor de eerste maal betrapt, dan verspeelde hij 3 Carolus guldens plus zijn fuik met vis; voor de tweede maal kostte het hem 6 Carolus guldens en zijn fuik met vis; voor de derde maal betrapt, moest de overtreder „voorkomen" ter „ar bitrale correctie", waarbij de straf nader zou worden vastgesteld. Verschillende malen heeft Amersfoort ge tuigen opgeroepen, om te bewijzen, dat alleen zij en niemand anders het recht be zat van de visserij op de Eem. Torenstraat 2D - Telefoon 2100 - Soest Heden voor Tevens aanvang Voorbereidingscursus voor het Middenstandsexamen 1955. Aanmelding dagelijks. Zo werd in 1643, op 27 Juni, Jan Gerrit sen Logen, wonende op of aan de Bun- schoterdijk, oud 44 jaar, opgeroepen. Hij getuigde, dat zijn overgrootvader, vader en vele andere oude mannen, altijd gewe ten en gezegd hadden, dat die van Amers foort het visrecht op de Eem bezaten tot op de Zuiderzee, „zover men een witte zwaan op zee kon zien." Ongeveer in deze tijd gebeurde het ook, dat een zekere Dirk Gerritsen, visser en schuitenvoerder van beroep, oud 80 jaren, met zeven andere mannen door de stad er op uit werden gestuurd, om te vissen op de Eem tot aan de Zuiderzee en alle fuiken van onbevoegden die hij zou vin den weg te halen en te brengen aan het stadhuis, We kunnen gevoeglijk aanne men, dat er ook wel enige fuiken van clandestiene vissers uit Soest op die ma nier in Amersfoort terecht zijn gekomen. Of het veel geholpen zal hebben valt ech ter te betwijfelen, gezien de jacht- en vis- instincten, die tot vandaag de dag nog bij verschillende van onze inwoners aanwe- zal zijn F. de W. DE STRIJD IN INDONESIë. In de dagbladen werd de kwestie Gene raal Dürst Britt tot en met besproken. In Uw nummer van Vrijdag j.1. levert Uw redactie ook commentaar hierover. Waar gaat het feitelijk om Niet om het domweg niet uitvoeren van een gegeven bevel; dan is het hek van de dam. Een belangrijk artikel in het Reglement van Krijgstucht is echter, dat een militai re chef bij het uitvoeren van een taak, in dien hij bemerkt, dat de omstandigheden zonder dat de opdrachtgever deze ka11, overzien, zodanig zijn veranderd, dat de uitvoerder van de taak meent, dat het al gemeen militair belang er bij gebaat is, dat de order niet of op andere wijze moet worden uitgevoerd, hij verplicht is het' initiatief te nemen om dit te doen. Of hiervan kwestie was kan ik niet beoor delen. Het gezegde van de Chef Gen. Staf, dat gehoorzaamheid moet worden geweigerd indien het geweten geweld wordt aange daan, in m.i. nonsens. Ik ben het overigens met Uw redactie eens, dat „Politiek vies is" en dat Gene raal D. B. het recht (en de plicht) heeft zijn mening openbaar te maken. Hoogachtend VAN KUIJK< Hartmanlaan 12, Soest. BOOTTOCHT RODE KRUIS. Nu wij, na de onvergetelijke boottocht var; 6 dagen, georganiseerd door 't Rode KruL voor patiënten, die reeds jaren bedlegerig zijn, weer thuis zijn, wil ik gaarna na mens de 71 deelnemers de oprechte danl: uitspreken voor al het genotene en de z prachtige verzorging die wij mochten on dervinden. Maandag 24 Mei vertrokken we met prachtig weer van Utrecht en ging de vaart langs Rhenen, Deventer, Harderr wijk, Amsterdam, IJmuiden, Amsterdam, Utrecht. Overal langs de route was grote belang stelling en een hartelijke ontvangst. Het zou teveel plaatsruimte innemen al les te beschrijven wat we zagen en hoe wc hebben genoten op deze prachtige boot. Tot Zaterdag (thuiskomst) was het heer-- lijk zomerweer en hebben we die dagen onze zorg en verdrietelijkheden* groten deels eens kunnen vergeten door alles wat te zien was en waarvan we volop genoten. Het was gelijk een kleurenfilm die ons voorbij trok en vooral de Zuiderzeewer ken, waar we lange stoomden, hekbpn.;--"-JOk geweldige indruk bij ons achtergelaten. De verzorging aan boord was geweldig; heerlijk eten en volop van alle goeds. Uit Soest waren 5 patiënten aan boord, waaronder ook ik mij bevond. Grote dank komt toe aan H. H. Doktoren, verplegend personeel en allen, die ons zo prachtig en liefdevol hebben verzorgd. Bovenal ook dank aan het Rode Kruis, dat ons dit alles deed genieten. Dat zo'n reis veel geld kost kunt U zich zeker wel indenken. Hartelijk, hartelijk dank aan hen, die ons dit hebben doen beleven. G. JEKEL. Vosseveldlaan 51, Soest-Zuid. Keuze uit ruim 60 modellen. Wij rijden U vrijblijvend naar onze Showroom in Hilversum. Alle reparaties in 4 dagen terug. Steenhoffsrvaat 62 Telefoon 2282 „TEMPO" ORGANISEERDE PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. Evenals vorig jaar organiseerde de Soes- ter ren- en toervereniging „Tempo" de provinciale kampioenschappen wielren nen voor amateurs van de provincies Utrecht en Gelderland, alsmede een selec tiewedstrijd voor nieuwelingen uit beide provincies. Ook ditmaal had men de beschikking over het parcours Bosstraat, Nieuweweg, Beu kenlaan, Laanstr., Dorresteinweg, Wiek- sloterweg, Schoolstraat, Den Blieklaan. Te 3 uur startten 53 amateurs en 5 minu ten later volgden 52 nieuwelingen die 7 ronden reden, totaal 56 kilometer. De amateurs moesten een afstand afleg gen van 168 kilometer. Met een flink tempo werd al dadelijk strijd geleverd. Na vier ronden had de be kende Utrechtse renner Gijs Pauw de kop genomen met G. de Korte uit Utrecht en H. v. d. Broek uit Breukelen, die verge zeld werden van een 4-tal nieuwelingen. In de 5e ronde waren de uitlopers van de nieuwelingen reeds achterhaald en tot het eind bleef men in peleton bijeen, waar door met een eindsprint de beslissing moest vallen. J. W. Smits uit Arnhem werd nummer 1 in een tijd van 1 uur, 26 minuten en 4 seconden, gevolgd door J. Rademakers te Utrecht, B. van Gerwen te Hedel, B. Kor- ver, Utrecht en H. Jongerius, Utrecht. De strijd bij de amateurs was intussen voortgegaan. De kopgroep zoals hierbo ven genoemd was aangevuld door Stolker, Wassink, v. d. Bosch, Pol en Voorend, doch dit duurde niet lang, want met toom loos geweld verhoogde Pauw zijn tempo, waardoor enkele renners weer op het pe leton terugvielen. Dit peleton was inmid dels aardig gedund. Het tempo werd velen te machtig en met nog 8 ronden te rijden waren nog maar 18 renners in de cours, die 5 minuten ach terstand hadden op de kopgroep Pauw, v. d. Broek, De Korte en Stolker. In de laatste ronden wist het viertal de voorsprong te vergroten en haalden zij de achtersten van het peleton in. In een razend snelle sprint ging het vier- H tal op de finish af en het was Pauw, wiens krachten het sterkste bleken, waardoor hij kampioen van Utrecht werd. De uitslag was: Amateurs: 1. G. Pauw, Utrecht, 4 uur, 28 min., 58 sec., kaïnpioen van Utrecht. 2. H. v. d. Broek, Breukelen, zelfde tijd. 3. C. de Korte, Utrecht, zelfde tijd. 4. M. Stol ker, Zuilen. 5. H. Budde, Zutphen, 4 uur, 38 min., 5 sec., kampioen van Gelderland. 6. H. Wolf, Wezep, 7. L. Pardoel, Hedel, 8. T. Timmermans, Arnhem. 9. G. Voorend, Bodegraven. 10. A. Roelofs, Arnhem. 11. J. Westerhout, Amersfoort. De Soester deelnemers hebben op 2 na de strijd gestaakt. De twee, die de strijd heb ben volgehouden kregen van de heer J. v. d. Broek, voorzitter van „Tempo", een be ker uitgereikt. Het waren A. Drost (ama teur) en P. v. d. Broek (Nieuweling). De heer v. d. Broek sloot dit wielerfestijn met een dankwoord aan gemeentebestuur en politieautoriteiten voor de grote mede werking. Ds VAN KRUGTEN GING VOOR IN DE OUDE KERK. Na ruim een jaar ziek te zijn geweest ging ds Van Krugten op de Eerste Pinksterdag voor in de Dienst des Woord in de Oude Kerk. Hét kerkgebouw was geheel bezet en on der het gehoor van de predikant bevond zich ook H.M. de Koningin. Zowel uit de opkomst, de zang van de gemeente, als uit de prediking naar aan leiding van Hand. 2 4, „Zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest", sprak de grote dankbaarheid voor de hereniging van predikant en gemeente. In het najaar zal ds Van Krugten zijn pas torale taak weer volledig mogen hervat ten. MET GULLE HAND VOOR OOSTERLAND. Zoals reeds bekend gemaakt, organiseren de Soester Turnclub, de Muziekvereni ging P.V.O. en de mannenzangvereniging „Apollo" op Zaterdag 12 Juni a.s. een openluchtdemonstratie op het S.E.C.-ter- rein aan de Schrikslaan, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de door Soest geadopteerde gemeente Oosterland. Spontaan hebben de heren J. J. v. d. Lin de, M. Larssen en G. v. d. Schepop, resp. directeuren van de S.T.C., dirigent van P.V.O. en directeur van „Apollo", zich be reid verklaard geheel belangeloos hun medewerking aan deze avond te verlenen. Om ook de belangstelling te trekken van het publiek uit het overige deel van Soest, wordt er begonnen met een mars door de deelnemers(sters), welke om 5.45 uur start op dc Soosterbergsestraat (pleintje). Via Kerkstraat, Torenstraat, Middelwijk straat, Steenhoffstraat, Van Weedestraat, B. Grothestraat, Koninginnelaan, Nieuw- straat en Schrikslaan gaat het naar het S.E.C.-terrein, waar van 7 uur tot 10 uur een non-stop-programma gegeven wordt door de genoemde verenigingen, aange vuld met een vijftiental volksdansen door een volksdansgroepje uit Soestdijk. Gezien het doel en het programma, dat vor elk wat wils biedt, wordt er gerekend op een grote belangstelling. DAMCLUB „DE VARIANT". In de promotie-degradatie-wedstrijden wist C. van Es een fraaie slagzet uit te voeren tegen G. Liefhebber, welke recht streeks tot winst leidde. In de partij J. v. d. Broek-R. Bout talmde eerstgenoemde te lang met damhalen, waardoor het re sultaat remise werd. De partij H. Kraaij- L. Vriens was van zeer goede kwaliteit en daar beide spelers geen blunders begin gen eindigde ook deze partij in remise. In de onderlinge competitie speelden J. Kreger en J. van Tuyl een mooie partij, welke door Kreger werd gewonnen. In de partijen E. v. Schaffelaar-T. van Barne- veld en H. Kooy-J. Abbel, ging de winst naar de zwartspelers. G. ColletE. Veer man speelden een zeer ingewikkelde par tij, waaruit Collet nog één puntje uit het vuur wist te slepen. De afgebroken partij tussen R. Damen en J. W. Ooms, welke in een 5 om 5 stand was afgebroken, werd na een tiental zet ten remise. Gcdipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 SCHOOLREISJES GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. Een schoolreisje van drie dagen was de hoogste klas van de Groen van Prinste- rerschool ditmaal beschoren. Per rijwiel maakten deze 6e klassers de reis naar het Chr. Vacantiecentrum Rhe- deroord in De Steeg bij Arnhem. Op de heenreis werd een bezoek gebracht aan de erebegraafplaats op de Grebbe- berg, terwijl vanuit Rhederoord uitstapjes werden gemaakt naar 't Arnhemse Open luchtmuseum, de speeltuin van de Wes- terbouwing, een bootreis op de Rijn e.d. Mede dank zij het mooie weer, de pretti ge sfeer in het vacantiecentrum, de prach tige omgeving en het minimale aantal lek ke banden hadden, de 6e klassers kostelij ke dagen. Niet minder genoten de leerlingen van de eerste, tweede en derde klas, die naar de Dierentuin in Rhenen gingen, waarbij de speeltuin niet werd overgeslagen. De vierde en vijfde klas gingen per auto bus een bezoek brengen o.a. aan het Rijks museum te Amsterdam, de St. Bavokerk te Haarlem en maakten een boottocht door de haven van IJmuiden. PHILATELISTEN VERGADERDEN. De afdeling Soest en omstreken van „Phi- latelica" hield haar maandelijkse verga dering in „De Schouw". Door de voorzitter werd o.m. medege deeld, dat de vereniging het plan heeft tot het oprichten van 'n z.g. nieuwtjesdienst, alleen voor Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen. Nu pogingen om in Soest ORGELS jj PIAN OSb STEMMEN OMBOUWEN TELEFOON 2968 een Philatelisten-loket te krijgen, hebben gefaald, wordt de behoefte aan een nieuw tjesdienst noodzakelijk geacht, temeer daar het ledental nog steeds stijgende is. Dit voorstel van het bestuur werd aange nomen, terwijl de heer J. Adriaans met de organisatie werd belast. Daarna hield de heer De Rooy een cause rie over „Grepen uit Ned. en O.G.". Hierbij werden een aantal oude brieven tentoongesteld afkomstig uit 1852, alsme de uit Interneringskampen. 1914-'18 en van Nederlandse Postkantoren in het ver re Oosten. Verder volgde een veiling en een verlo ting met ditmaal zeer fraaie prijzen. De heer Pijl uit Amersfoort was de gelukki ge prijswinnaar. Aan Uw kapsel besteden wij alle mo gelijke zorg. Maar dat niet alléén Ook de verzorging van Uw haarkleur, Uw hoofd- en gezichtshuid wordt met de grootste accuratesse uitge voerd. Hiervoor beschikken wij over de bes te praeparaten en zelfs een speciaal voor dit doel geconstrueerd toestel, dat in zijn soort enig in de wereld is. DAMESKAPSALON BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 AFSCHEID VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht stelt zich voor, in ver band mei. zijn aftreden, aan de ingezete nen der provincie, besturen van organisa* tie's, verenigingen, enz. die daarop prijs stellen, gelegenheid te geven van hem en van Mevrouw Reinalda afscheid te ne men op een de 29ste Juni a.s. te houden receptie in de zalen van het Provinciehuis te Utrecht, van 15-17 uur. R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Laski, Het dorp. - Montgomery, Zuster Caty van zaal zeven. - Murray, De ver overing van de Mount Everest. - Simon, De voddenrapers van Emmaus. - Uyldert, Geen huis, geen vaderland, Johannes Brahms. - Cronin, Om weer te leven. - Korck, De zingende bron. - Andres, De bruiloft der vijanden. - Meyer, Draaiboek voor Titia. - Barret, God's linkerhand. - Bauer, De geluidsmuur. - Stronkhorst, Kinderen der mensen. - Betlem, Wij bou wen een huis. - Leydensdorff, Het groene paradijs, m. - Louwen, Kaarsen voor de luchter. Detect. - Christie, Na de begra fenis. Detect. - Christie, Moord in Mesopo- tamië. Detect. - Floren, Verdwaalde ko gels. Wild-west. - Paton, De ijzeren wet. Tempest, Tamara's liefde. - Lennart, De wijde wereld, m. - Mons, Monsieur de Pa ris". Apperloo, De laatste tocht. - Purcell, Liefde is geduldig. - Multon, De geesel van Allah. - Brand, Bliksemflits. Wild- West. - Kortooms, Beekman en Beekman. Floren, De schaduw van mijn revolver. Wild-west. - Floren, Hard tegen hard. Wild-west. - Maybury, Bloemen voor de Bruid. - Seifert, Andrea Fields, vrouw en dokter. - Raynolds, De zondaar en Am- brosius. - Kielland, Soms is het leven ge vaarlijk. - White, Het rose huis. - Schut- tevaer-Velthuys, Bollen bloeiden om Pa rijs. - Speelman, De eeuwige drift. - Macken, De baai der tranen. - Verschoor- v. d. Vlis, Het boek van Inge Brands, m. - Karmel, Stephania. „TUINMAN" PLANTTE ONKRUID. De politie arresteerde de Amersfoorter B., die zich onledig hield met „tuinaanleg" in onze gemeente. Onbegrijpelijkerwijze ble ken er Soestenaren te zijn, die zich een tuinaanleg „aan de deur" lieten aansme ren. B. werkte de tuinen bij en verkocht dan planten en plantjes om het geheel te verfraaien. Dit ging goed totdat hij 'n klant trof, die het verschil tussen onkruid en kweekplanten kende. B. haalde planten uit de wildernis en van slootkanten en in deze handel was alles winst. DUIVENSPORT. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" nam deel aan een wedvlucht van af Orleans. Afstand 534 kilometer. In con cours waren 111 duiven, die te 6.30 uur werden gelost met Z.W.-wind. Aankomst le duif te 12.08.13 uur. Aan komst laatste prijsduif te 13.19.57 uur. De uitslag was: G. v. d. Broek 1 20. G. Hooy- er 2 12. R. Koster 3 23 26 33. W. Nieuwen- huis 4 7 11 14 36 37. Z.K.H. Prins Bern- hard 5 9 29. D. Bos 6 10. J. Onwezen 13. J. Duyser 8 34. Th. de Muynck 15 25. A. Dor- restein 16, 28, 31, 35. J. Mulder 17 18. C. Dijkman 19 30. E. van Daatselaar 21 22. J. Stalenhoef 24 32. G. Sukel 27. Ook de vereniging „De Zwaluw" nam deel aan de wedvlucht vanaf Orleans. In concours waren 109 duiven, welke te 6.10 uur uur 'iverden gelost met Z.W.- wind. Aankomst eerste duif te 12.01.40 uur, snelheid 1517.50 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif te 13.16.39 uur. met de prestatie, itgevoerd ie J.L.O.- itigste.de X. )N 2279 Aan twee radio-geldinzamelj ge week een einde gekomei „Een ton voor Triëst". In beide gevallen waren mooi, vooral wanneer we op de vrijgevigheid en burg) publiek, de laatste tijd zo'n wordt gedaan. Enige tijd geleden wilde ik) ding van deze acties een hn< doch ik liet dit achterwege sympathieke acties geen sché Ik had namelijk willen vi geen schande is, dat, in eei links en rechts milliarden w<L ven en millioenen vermorst] wanbeheer en onkunde, voc „Loesje" en „Triëst" en nog goede instellingen op ve*r' via particulier initiatief ingezameld, terwijl we \j altijd halve maatregelen Ik weet wel, dat de op burgerzin etc. zou wor neer al dit soort zaken e sidies zouden worden daarom het particulh wordt uitgeschakeld, m zijn, dat sanatoria de n opnemen, kinderziekenl niet krijgen voor nood ringen, leiders van teh liden geen kans zien te t.b.c.-lijders in Triëst d ten, terwijl er nog J genezing zijn. Er zou ej ken, die ons het schaa ken zou jagen. O, komt U maar niet r kende bezwaren. Ik w horen zou krijgen. Dwi ik tóch volhouden, dat 1 dat 't mogelijk moet ZI van de gezamenlijke be zou al een prachtig beg: worden en ontelbare st alleen van particuliere hankelijk zijn. Hoe goe als we het nu doen blij en beneden de stad\ Soesterbergsestraat 30 De uitslag was: H. Gorissen 1.x- 2. J. van Maurik 3 4. G. Visser! Fulpen 6. F. Limburg 7 27. H. I 8 12 13. J. v. d. Brink 9 23. O. mann 10 11. Sj. Rijksen 14 21. A.\ 15. W. Krijt 16 24. C. v. d. Veen 17 Soest 18 22. A. van Kooij 19. R. dl fart 20 25. E. v. d. Broek 26. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinderschoen, rozenkrans, kistje c. groen wollen vest, portemonnaie më bril met hoorn montuur, dameshl ceintuur, zilverbon van 1.hoofl bezem, zwempak met handdoek, bl vulpen in etui, konijn, schilpad, pop| fer met wasgoed, meisjestas, padvin\ riem, kanarie, gymnastiekschoen, z\i bouvier, portemonnaie met geld en ft schroevendraaier, kinderleesboek, pa feuille met bescheiden en geld, dames! diverse handschoenen. Inlichtingen omtrent deze voorweri worden 's Woensdags en 's Zaterdags, 14 tot 16 uur, aan het politiebureau v\ strekt. Een vorstelijke handverzorging V.V. „ZONNEGLOREN"—R.O.W. 8—3. Dinsdagavond speelden op 't terrein achi ter hotel „De Schouw" de teams van Zon4 negloren en R.O.W. voor de zomeravond-i competitie. Vrij spoedig wisten, de Amersfoorters de leiding te nemen, doch de linksbuiten van Zonnegloren bracht voor de rust de stand op 2—1. Direct na de rust wist de mid- voor van R.O.W. de stand gelijk te ma ken. 22. Daarna nam Zonnegloren het initiatief en gaandeweg verbrokkelde dc tegenstand der Amersfoorters. Met regelmatige tussenpozen brachten de Soestenaren de stand op 82, terwijl in de laatste minuten de gasten een derde doelpunt scoorden. Eindstand 8 DIERENBESCHERMING. De inspecteur heeft in Mei zijn gewone I speurtochten naar ongerechtigheden ten 1 opzichte van dieren voortgezet. Een poes, die in een boom zat, en er niet uit dorst te komen, werd er, zij het met enige moeite, uitgehaald. Kettinghonden werden gecontroleerd en zo nodig werd er in de ligging verbetering aangebracht. Ook de drinkwatervoorziening van het vee tijdens de zeer droge periode had de volle aandacht. In het wandelpark Colenso huizen vele vogels en kwaadwillende jongens wil len daar nog wel eens nesten verstoren en uithalen. Met succes werd hier opgetre den. Bij controle van het woonwagen-! kamp ondervond de inspecteur weinig! medewerking van de bewoners. Het bleek I daar nogal vies te zijn en behalve paarden! en honden vinden daar ook vele ratten 'n bestaan, wat uiteraard voor de gezond heid van mens en dier niet bevorderlijk I is. Rest nog te vermelden, dat op Hemel vaartsdag leden der jeugdafdeling „De Kievit" 's morgens een wandeling hebben gemaakt door de bossen van Pijnenburg, onder leiding van de inspecteur.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1