Een jaar na de Revoke. SOEST. IN DE HOEK. KINDERWAGENS HET KLEUTERHUIS DINSDAG 15 JUNI 1954. 32e JAARGANG No. 47. SOESTER OURANT Abonn- per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De opzienwekkende ongeregeldheden in Oost-Duitsland, op 17 Juni van het vorige jaar, zijn nog niet uit onze herinnering verdwenen. Thans, een jaar na de uitbars ting van dit verzet tegen communistische onderdrukking, staat ons nog levendig voor de geest welk een heroïsche strijd in Oost-Berlijn en andere steden van Oost- Duitsland geleverd werd. Hoe met blote hand opgetrokken werd tegen de brute kracht van zwaarbewapende tanks. Meer echter dan de uiterlijke vorm van dit ver zet is van waarde gebleken, de geest waaruit het voortkwam. Het was een vlammende verontwaardiging, die zich hier demonstreerde tegen het vertrappen van de meest elementaire rechten van de mens. Haard van verzet. Het was niet verwonderlijk, dat de Oost- duitse autoriteiten het uitbreken van de opstand aangrepen, om fel te ageren tegen West-Duitse en Amerikaanse agenten. Zij zouden schuld gedragen hebben aan de opstand. De feiten logenstraften echter deze bewering. Want maar al te vlug bleek immers, dat er gesproken kon wor den van een spontane opstand. Hier waren geen vreemde elementen in 't spel, maar het gehele verzet werd gedra gen door de inwoners van Oost-Duitsland. De grootste kracht bij de opstand ging uit van de dicht bevolkte gebieden en indu strie-centra. Duidelijk valt dit op te ma ken uit de cijfers, welke de percentages weergeven van personen uit deze gebie den, die behoorden tot de 1200 arrestan ten. Voor Berlijn en Brandenburg was dit percentage 24, Mecklenburg 11, Sachsen- Anhalt 33, Sachsen 18 en Thuringen 14. De ongeregeldheden vonden voor 41 °/o plaats in steden en dorpen met minder dan 5000 inwoners, 40 °/o in steden tussen 5000 en 30.000 inwoners en slechts voor 19 °/o in steden met meer dan 30.000 inwo ners. Opstandige communisten. De voorafgaande cijfers tonen wel over tuigend aan, dat de ongeregeldheden van 17 Juni 1953 werkelijk een algemene volksopstand genoemd kunnen worden. Juist omdat in kleinere plaatsen, waar openlijk verzet zoveel gevaarlijker is dan in grote steden ook ongeregeldheden plaats vonden, was het in feite een gene rale opstand. Bovendien blijkt het alge meen karakter uit het feit, dat zowel mannen als vrouwen in alle leeftijden er aan deelnamen. Ongeveer 10 °/o van de opstandelingen was beneden 20 jaar, bij na 50 °/o boven 30 jaar en ongeveer 10 van hen bestond uit vrouwen. Hoe groot de ontevredenheid in Oost- Duitsland was op het moment dat de on geregeldheden uitbraken, wordt wel ge demonstreerd door het merkwaardige feit, dat velen die tegen de communistische onderdrukking demonstreerden, lid wa ren van een communistische organisatie. Van de gearresteerde vrouwen was onge veer 10 lid van S.E.D., 5 °/o van een nevenorganisatie, terwijl van de vrouwen beneden 30 jaar ongeveer een vijfde deel was aangesloten bij de communistische jeugdbeweging F.D.J. Ook bij de manne lijke arrestanten bleken er velen lid te zijn van communistische organisaties. Van de jongeren was 27 °/o aangesloten bij de F.D.J., terwijl zelfs 10 °/o behoorde tot de Volkspolitzei Invloed ex-nazi's gering. Ook andere overtuigende bewijzen zijn aan te voeren, dat werkelijk in alle lagen van de bevolking deelgenomen werd aan de opstand. Onder de gearresteerden ble ken zich o.a. ambtenaren, academici, zelf standigen en werklieden te bevinden. De grootste deelname aan de ongeregeldhe den kwam echter van de vakarbeiders, die 35 °/o uitmaakten van de personen, die vroegere leden waren van militaire orga nisaties als het leger, de S.S. en S.A. Van de 1200 arrestanten bleken er slechts 26 ofwel 2 °/o officier te zijn geweest, ter wijl 194 (16 °/o) een rang van soldaat tot en met sergeant had bekleed. Verder wa ren er slechts 34 voormalige leden van de N.S.D.A.P. en 18 van het N.S.K.K. of N.S.F.K. bij. De invloed van vroegere na zi's op de opstand is dus zeer. gering ge weest Betekenis van ongeregeldheden. Wanneer thans teruggezien wordt op de opstand, dan komt vrijwel vanzelf de vraag op, of er in feite nu ook iets is be reikt met dit openlijk verzet. Het is moei lijk om de resultaten ervan uit te druk ken in concrete cijfers of tastbare gevol gen. Een volksopstand zoals in Oost-Duits land plaats vond, ontstaat trouwens nooit met een speciaal oogmerk, of om zekere doelstellingen te bereiken. Dit was zuiver een losbarsten van opgekropte woede, welke zich sinds jaren in de Oostduitsers had vastgezet. Wanneer de opstand tevo ren was georganiseerd met het doel er re sultaten mee te behalen, dan was het wel licht nooit tot openlijk verzet gekomen. Dan zou immers bij de voorbereiding al te zeer de machteloosheid gesproken hebben, om zonder middelen tegen een gewapende macht op te trekken. De grote betekenis welke de ongeregeldheden van 17 Juni 1953 evenwel altijd zullen blijven behou den is, dat op die dag aan de wereld ge toond werd, dat het communisme lang en aanhoudend kan onderdrukken, maar dat het eens tot een uitbarsting komt. Dit feit alleen reeds is van zeer groot belang ge weest. Van waarde is de opstand ook ge weest, omdat door het verzet tegen het „volksdemocratisch" bewind de ogen van velen in andere landen zijn opengegaan, die geloofden, dat de communisten niets dan het beste met het volk voor hebben. De Burgemeester had deze avond geopend en het doel van de avond geprezen om Oosterland weer eens in het centrum van de belangstelling te plaatsen. De jeugd en de dames- en herengroepen van de Soester Turnclub demonstreerden hun vaardigheid, terwijl leerlingen van de Van der Huchtschool, onder leiding van de heer L. R. Bongers, volksdansjes de monstreerden. Het mannenkoor „Apollo", onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer G. v. d. Schepop, completeerde dit programma met zomerse en stemmige zang. Het weer was de organisatoren niet bij zonder gunstig en droeg bij tot een te klei ne belangstelling. De algehele leiding had de heer J. J. v. d. Linde, directeur van de Soester Turnclub, terwijl de piano-begeleiding in goede handen was bij de heer P. de Geus. Het programma werd vlot gebracht en door de toeschouwers blijkens hun applaus op prijs gesteld. BROMFIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Op het gedeelte Middelwijkstraat, waar, door weigering van grondafstand, het rij- OPENLUCHTUITVOERING TEN BATE VAN OOSTERLAND. De Soester Turnclub hield haar jaarlijkse gymnastiekuitvoering ditmaal in de open lucht en met medewerking van de Man- nenzangverenigng „Apollo", de Soester Harmonie en een volksdansgroepje, be staande uit leerlingen van de Van der Huchtschool had men een non-stop pro gramma samengesteld, hetwelk Zaterdag avond op 't S.E.C.-terrein aan de Schriks- laan werd uitgevoerd. Muziek, zang, gymnastiek en volksdans vormden een gevarieerd programma, waarvoor de belangstelling veel groter had moeten zijn, om het batig saldo voor het geadopteerde Oosterland te laten tel len. Een 400-tal grote en kleine Soestenaren hadden zich rond het podium geschaard, waarop P.V.O., na de mars door de ge meente, het programma opende met het „Voorwaarts Mars", een potpourri van W. Ciere. wiel- en wandelpad sterk is versmald, is Zaterdagavond een bromfietser door een auto gegrepen. De bromfietser H. L. de D. wilde de voor hem rijdende wielrijders op de rijweg pas seren, doch haalde daarbij vermoedelijk iets te veel naar links uit, waardoor hij door een achter hem rijdende auto, be stuurd door J. v. d. W. uit Baarn, werd aangereden. De bromfietser kwam ten val en werd aan hoofd en benen gewond. Op advies van dr Stroband werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Amers foort overgebracht. VOETGANGER DEED BROMFIETSER VERONGELUKKEN. Zaterdag reed de bromfietser W., wonen de aan de Gallenkamp Pelsweg, op de Ra- demakerstraat te Soesterberg tegen een geparkeerde militaire vrachtauto op, waarbij hij een hersenschudding en een flinke hoofdwonde opliep. Het ongeluk werd veroorzaakt door een onoplettende voetganger, waarvoor de j bromfietser plotseling moest uitwijken, j W. werd naar het ziekenhuis „De Lichten- j berg" te Amersfoort overgebracht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie per post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Karimata" (24 Juni). Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (29 Juni). Suriname: s.s. „Cotti- ca" (30 Juni). Unie van Zuid en Zuid-West Afrika: m.s. „Winchester Castle" (19 Juni). Canada: s.s. „Grote Beer" (20 Juni), s.s. „Maasdam" (24 Juni). Zuid-Amerikas.s. „Eva Peron" (28 Juni). Brazilië: m.s. Eem- land (21 Juni). Australië: via Engeland (19 Juni). Nieuw Zeeland: via Engeland (19 Juni). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. POSTAGENTSCHAP SOEST-ZUID. Wegens de jaarlijkse vacantie is het post agentschap Soest-Zuid gesloten van 21 tot en met 26 Juni a.s. Alle betaalstukken kunnen in die week op het hoofdpostkan toor Soest aangeboden worden. Ouden van dagen mogen hun maandelijk se rente, vervallende in de vacantieweek, vanaf heden komen afhalen, teneinde hen een loop naar 't hoofdpostkantoor te be sparen. OPRICHTING SOESTER VOLLEYBAL-VERENIGING. Naar wij vernemen is in onze gemeente een Volleybalvereniging opgericht onder de naam van „Soester Volleybal Vereni ging" (S.V.V.). De vereniging heeft voor haar speelavon den de beschikking over het terreintje ge legen achter het raadhuis. De trainingsavond voor de dames is vast gesteld op Donderdag, terwijl de heren Dinsdagsavonds trainen. Belangstellenden kunnen op deze avon den alle gewenste inlichtingen verkrijgen. Het bestuur is als volgt samengesteld: W. Kolthof, voorzitter. Secretaresse-penning- meesteresse Mej. A. Bosboom. Commissa ris E. Heupers. JEUGD-TOURNOOI S.E.C. Zondag kwamen de adspirant-elftallen van A.W., Baarn, B.V.C., Quick en S.E.C. in het S.E.C.-jeugdtournooi in het veld. De wedstrijden van tweemaal een kwar tier hadden een sportief en spannend ver loop. De uislagen waren: S.E.C.—BV.C. 4—0. A.W.—Baarn 0—1. Quick—S.E.C. 0—1. B.V.C.—Baarn 0—1. Quick—A.W. 0—6. S.E.C.—Baarn 0—1. A.W.B.V.C. 50. BaarnQuick 01. A.W.—S.E.C. 1—1. B.V.C.—Quick 0—6. De eindstand was: Baarn 8 punten. S.E.C. 5 punten. A.W. 5 punten. Quick 2 punten en B.V.C. 2 punten. Door strafschoppen moesten S.E.C. en A.W. uitmaken wie de 2e en wie de 3e prijs zou krijgen, waar bij S.E.C. won. De voorzitter van S.E.C. reikte de prij zen uit en dankte de jeugd-commissie en scheidsrechters voor hun medewerking. DE RONDE VAN SOEST. Zondag a.s. organiseren de Soester Brom fietsclub en de Ren- en Toervereniging „Tempo" de jaarlijkse „Ronde van Soest" over een parcours van 37 kilometer. De bromfietsers zullen een snelheid rij den van 18 en 24 kilometer per uur. Vanaf de start, welke plaats heeft bij Restaurant „Zonneheuvel", worden de deelnemers langs de mooiste plekjes van In iedere gemeente zal het wel zo zijn, dat er over zaken, waarvan voor iedereen de oplossing voor de hand ligt, jaren lang moet worden gesproken. Ook in ons dorp zijn enige van die geval len te vinden, maar één ervan is wel zó in het oog lopend, dat ik het er nog maar eens op waag er voor de zoveelste keer op terug te komen. Ik heb hier het oog op het hek, dat in de Van Weedestraat voetpad en wielerpad geheel blokkeert. U kunt vanaf Den Helder over Amster dam enz. tot in Soestdijk rijden zonder ook maar één opstakel te vinden, maar wanneer U dan, omdat het zo lekker vlot gaat, in de Van Weedestraat even niet op let, maakt U een pracht kans armen en benen te breken over dat stomme geval. Vorige week zijn een paar Engelse wiel rijders tegen dat hek opgetornd. Alles bij elkaar liep het goed af, maar U kunt er verzekerd van zijn, dat onze ge meente in Leeds over de tong gaat. Zij verwachtte uiteraard zoiets afgrijse lijks als een hek op een fietspad in het geheel niet. Zij keken hun ogen uit aan hetgeen onze V.V.V. aan schoons heeft te bieden en za ten toen weer vlug op de cementtegels. „Damn" en „Bloody" waren niet van de lucht, maar feitelijk vond ik het toch een heel klein beetje jammer, dat zij óf de fietsen niet een pietsie beschadigd waren, want ik geloof niet, dat zij nu bij het po litiebureau zijn aangegaan om hun beklag in te dienen. Het hek blijft staan. Tot wanneer Zullen we eens wedden Ik houd het op 1965, wanneer er, volgens mensen die het weten kunnen, met het Lazarusbergplan wordt begonnen. Dan zou het bewuste perceel onteigend moeten worden. Waarom dit nu niet plaats heeft Ja waarom? Zou het komen doordat we in Soest wonen Ik ga er toe overhellen dit te" geloven, want ook hoorde ik beweren, ook al weer door iemand die het weten kan, dat het gehele geval daar reeds een oplossing had kunnen vinden wanneer onze gemeente 1000.méér had geboden. We hebben wel graag wat, maar het mag niet veel kosten. Door die ongelukkige duizend gulden blijft iedere wielrijder en bromfietser le vensgevaar lopen. H. OEKMAN. Keuze uit ruim 60 modellen. Wij rijden U vrijblijvend naar onze Showroom in Hilversum. Alle reparaties in 4 dagen terug. Steenhoffstraat 62 Telefoon 2282 Soest gevoerd. Naast vele fraaie prijzen zijn er ook enke le wisselbekers te winnen. Evenals vorige jaren zal deze rit onge twijfeld grote belangstelling trekken. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van Vrijdag. DAMCLUB „DE VARIANT". De uislagen van de onderlinge competitie zijn als volgt: L. VriensJ. v. d. Broek 20. R. BoutH. Nap 20. R. Damen E. Veerman 20. J. W. OomsG. Collet 11. T. TabernalJ. Kreger 02. J. Ab- belJ. Kentin 11. G. LiefhebberH. Kraay, afgebroken. GEVONDEN VOORWERPEN. Balpen, schakelriem, zaklantaarn, vulpen houder, padvindersdas, bos sleutels aan ring, bril, wollen sjaal, zadeldekje, capu chon van regenjas, lipssleutel en een paar kinderschoenen. Inlichtingen hieromtrent zijn te verkrij gen aan het politiebureau, iedere Woens dag en Zaterdag, van 14-16 jaar. CIRCUS TE SOEST. Het grote en wereldvermaarde 3 manege- renbaancircus Jos Mullens komt einde de zer week in Soest. Het circus, dat momenteel 6000 bezoekers kan bevatten, zal zijn tenten opslaan op het tussen de Soesterbergsestraat en het Driftje gelegen terrein. De eerste voor stellingen zullen waarschijnlijk begin vol gende week plaats vinden. De foto's in dit nummer werden ver zorgd door „Foto Astra", Soester bergsestraat 24,

Soester Courant | 1954 | | pagina 1