We bouwen 34 woningen te Soesterberg. Soesterbergse arts van blaam gezuiverd. IN DE HOEK. De Soester Raad bijeen. SOEST. DINSDAG 29 JUNI 1954 32e JAARGANG No. 51 SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Gisteravond kwam de raad van onze ge meente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de Burge meester. De heren De Haan (P.v.d.A.) en Klaren- beek (K.V.P.) waren afwezig. Na opening met gebed komt de navol gende agenda in behandeling 1. Ingekomen stukken: Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten betreffende controle administraties, met voorstel van B. en W. deze voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. 2. Voorstel tot vaststelling van besluiten inzake het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijs wet 1920 aan a. het RK .Schoolbestuur te Soest voor het aanbrengen van enige verbeteringen aan de R K. Jongensschool. Conform besloten. b. Het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het stichten van een gymnastieklokaal met handenarbeid-lokaal op het terrein van de R.K. Ulo-school. Conform besloten. 3. Voorstel tot weigering van medewer king ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 voor de stichting van 'n school voor B.L.O. op het terrein van het Sanatorium „Zonnegloren". Conform besloten. 4. Voorstel tot het bouwen van woning wetwoningen te Soesterberg. Conform besloten. De VOORZITTER zegt terug te willen komen op een -opmerking van de heer Clemens (K.V.P.) in de vorige vergade ring gedaan, betreffende het weigeren van medische assistentie van een arts te Soesterberg, inzake een aanrijding. Spr. deelt mede, dat uit een onderzoek is gebleken, dat de gemeentearts niet te bereiken was en dat toen iemand de aan gevallen arts heeft gealarmeerd. Volgens mededeling van de huishoudster van de ze arts, was deze niet thuis en bevond hij zich te Amersfoort. Zodra hij thuis was, zou hij de politie van zijn thuis komst verwittigen. De heer CLEMENS (K.V.P.) zegt een schrijven van een advocaat te hebben ontvangen (de advocaat van dr Hagen doorn, de arts waarom het ging). Spr. weet, dat een meisje naar deze arts is gegaan om hem te verzoeken te ko men. Dit meisje heelt van de huishoud ster ten antwoord gekregen, dat zij daar voor naar de gemeentearts moest gaan. Spr. acht een dergelijke uitlating van 'n huishoudster eigenaardig. „In ieder ge val, ik heb gezegd, dat deze arts wei gerde te komen en ik was dus onjuist voorgelicht. Ik neem deze woorden on voorwaardelijk terug onder excuses aan de arts. Ik doe dit, omdat dit een morele plicht is en niet omdat een advocaat mij hiertoe sommeert", alsdus spr., die de advocaat verwijst naar artikel 53 der gemeentewet betreffende de onschend baarheid van raadsleden. Eigenaardig vindt spr. het, dat er thans een afspraak is gemaakt met de artsen, dat zij direct zullen komen, wanneer om hun hulp wordt verzocht. Er is nu in ieder geval een afspraak, waarmee de volgende slachtoffers gebaat zullen zijn, want slachtoffers zullen er zeker nog meer komen, zegt spr. en hij wijst er op, dat sindsdien weer twee on gelukken zijn gebeurd. Spr. dringt nog maals aan op plaatsing van een bord „Oversteekplaats wielrijders" bij het kruispunt Van Weerden Poelmanstraat en op plaatsing van borden met het verzoek aan het verkeer om snelheid te minderen terwille van de kinderen. De VOORZITTER wijst er op, dat be doelde afspraak met de Soesterbergse artsen van de vorige zomer dateert. Het bord aan de Van Weerden Poelmanstraat zal wel geplaatst mogen worden. De plaatsing van de andere borden is al eens afgestuit op een weigering van Rijks waterstaat. Spr. wil het verzoek daartoe nogmaals doen, nu verschillende raads leden hierop mede aandringen. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) hoopt, dat de kinderen niet zullen vertrouwen op het verzoek aan de automobilisten op dergelijke borden gedaan. Hij wijst hierbij op de borden, die terwille van de schooljeugd geplaatst zijn aan de rijks weg, waaraan het snelverkeer zich niet stoort. Mevrouw LANDWEER (C.H.) verzoekt de voorzitter een verzoek aan Rijkswa terstaat te doen namens de gehele raad. Mevrouw POLET acht het onjuist bij verkeersongevallen altijd de schuld op de automobilisten te werpen. Zeker bij de dodelijke ongevallen te Soesterberg piet. oorspronkelijke commissie aan B. en W. heeft gepresenteerd en deze commissie zorgt voor de totstandkoming van het monument. Voor het monument behoeft niet geheid te worden. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers, was - voorgelicht door het oude comité - ontstemd over de plaats van het monument, doch heeft, na een onderzoek ter plaatse, aan B. en W. me degedeeld, dat men „buitengewoon inge nomen is met deze plaats en dat er in Soest geen betere plaats denkbaar is". Op vragen van de heer VAN WELY (V.V.D.) zegt de voorzitter, dat het ter)- rein achter het V.V.V.-huisje spoedig in "J. Cf*» Z.K.H. Prins Bernhard, die heden zijn 43e verjaardag herdenkt. De VOORZITTER erkent, dat bedoelde ongelukken te wijten waren aan onoplet tendheid, doch niet aan onoplettendheid van de automobilisten. Dit neemt niet weg, dat de gemiddelde automobilist op deze weg hard rijdt en dan plotseling in een bebouwde kom komt, waarbij de brede rijweg hen niet dwingt tot vaart minderen. Een verlichting van de weg zou uitkomts geven, daar op deze druk ke weg altijd met gedimd licht gereden moet worden. De heer SCHAAFSMA (A.R.) zegt, dat de gemeentearts de arts is voor ongeval len, doch dat zijn plaatsvervanger in Zeist woont. Als deze laatste ook niet thuis is, dan moet een derde arts worden gewaarschuwd. Spr. laakt dit systeem en zegt, dat de gemeentearts en zijn plaatsvervanger beiden in Soesterberg moeten wonen. Spr. acht het onjuist, dat de heer Cle mens in de vorige vergadering zo hard van stapel is gelopen. De VOORZITTER zegt, dat er geen plaatsvervangend gemeentearts bestaat. Zoals iedere arts kan een gemeentearts zijn eigen plaatsvervanger aanwijzen. De politie waarschuwt bij een ongeval de gemeentearts en mocht deze niet thuis zijn, dan wordt iedere andere arts te hulp geroepen. DE RONDVRAAG. Mevrouw LANDWEER (C.H.) informeert naar de speeltuin-kwestie in Soestdijk. Is de overeenkomst tussen de twee speel tuinverenigingen al gesloten. Hoe is het met de plaatsing van het monument. De VOORZITTER deelt mede, dat de bei de speeltuinverenigingen medegedeeld hebben in beginsel accoord te gaan met een samenwerking. Een concept van deze samenwerking is gemaakt en enkele punten worden nog bezien. Betreffende het monument zegt spr., dat men een dezer dagen met de opbouw be gint. Er is een nieuwe commissie, die zich een week na het aftreden van de orde zal zijn, n.1. als de stenen voor het monument weg zijn. De politie let op het nakomen van de snoeiplicht van heggen en struiken in de hoektuinen. Het obsta kel aan de Middelwijkstraat vindt zijn oorzaak in het feit, dat men met de eige naar niet tot overeenstemming is geko men omtrent de prijs van de grond. Bij het leggen van de riolering in die straat komt dit probleem weer ter sprake. De heer SCHAAFSMA (A.R.) vraagt waarom B. en W. aan een Soesterberg's caféhouder verboden hebben een sierge- veltje voor zijn pand te plaatsen doch dit verbod weer introkken toen 3 Soes terbergse raadsleden een hernieuwd ver zoek tot plaatsing ondersteunden. De VOORZITTER antwoordt, dat de schoonheidscommissie tot afwijzing van dit verzoek adviseerde, doch het bleek, dat een dergelijk geveltje van grote eco nomische waarde was en het verzoek van de drie raadsleden is toen ingewilligd, echter met dien verstande, dat deze ver gunning alleen voor de zomermaanden geldt. De heer VAN ANDEL (C.H.) vraagt uit breiding van een verzoek van Mevrouw Polet op een vorige vergadering gedaan, om tijdens de raadsvergadering niet 1 doch 2 kopjes koffie te serveren. Alleen het woord serveren verzoekt spr. te veranderen in presenteren, daar de raad toch de gast is van de gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat dit verzoek is ingewilligd en voortaan koffie gepresenteerd wordt. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) vraagt hoe het staat met de overname van het verlengde van de Wieksloot, waarop de voorzitter antwoordt, dat in beginsel overeenstemming is bereikt met de eigenaren. Dr ORANJE (V.V.D.) zegt in de Soester Courant gelezen te hebben, dat in de verkiezingstijd de politie een rondgang maakte door de gemeente, om diegenen te noteren, die verkiezingsbiljetten had- Het was me wel opgevallen, dat het ge zelschap waarin ik vorige week op een avond verzeild was geraakt, met nogal zure gezichten zat te kijken, maar ik had, als zojuist gearriveerd, uiteraard niet door, wat de reden daarvan was. Binnen 5 minuten was het mij echter zo duidelijk als een klontje. Om het gesprek wat op gang te bren gen vroeg ik of het gezelschap enige in teresse had voor de zonsverduistering, welke morgen plaats heeft. M'n lieve, daar had ik me een onderwerp aangesneden en even vreesde ik voor handtastelijkheden, want dit gezelschap, dat in een van onze badplaatsen ver bleef, maakte een zonsverduistering mee, die al ruim 3 weken duurde. En waar je in het huis van een gehange ne niet over de strop spreekt, verwekte mijn vraag, of iemand interesse had voor een verduistering van een paar minuten, een tomeloos tumult. Stuk voor stuk hadden ze veel geld uit gegeven om aan het strand in de zon te kunnen liggen en het was uitgedraaid op regen, kou, wind en achter gordijntjes van het pension zitten kankeren op de mannen van De Bilt. Toen de gemoederen weer wat tot beda ren waren gekomen en men mij geloof de, dat het inderdaad argeloosheid was en geen lage opzet om over een zonsver duistering te spreken, kwam het gesprek op ons klimaat en toen bleek mij over duidelijk, dat mijn idee van enige weken geleden, dat onze overheid inzake ons klimaat nodig iets moet doen, zo gek nog niet was. We waren het er over eens, dat het niet zo gemakkelijk zal zijn, maar in de al les overkoepelende P.B.O. is vast nog wel een plaatsje. Wanneer de P.B.O. dan de aanstonds ge nationaliseerde V.V.V. opdracht geeft contact op te nemen met de Sahara-Ara- bieren, die wild zijn van vreugde wan neer ze een paar regendruppels zien, dan kunnen we misschien tot een vacantie- woningruilcentrale komen. U zult er echter goed aan doen bij rui ling Uw kleedjes op te nemen. H. OEKMAN. den opgehangen. „Ik dacht aan een grap je van de krant, doch ik vernam, dat dit werkelijkheid was", zegt spr. en hij vraagt: „Kan de voorzitter mij de ver zekering geven, dat hier sprake was van een politioneel grapje De VOORZITTER: „Over het werk van de politie geef ik geen inlichtingen. Het is niet zoals in de krant stond vermeld." Hierna wordt de zitting gesloten en wordt aan de raadsleden een toelichting gegeven over de ziektekosten-verzeke ring van het gemeentepersoneel. TWEE STUIVERS HOOP. Als men arm is en men heeft slechts voor twee stuivers hoop, zon in het hart en warmte om zich heen, dan kan men zich zeer rijk voelen. Zo rijk voelt zich Antonio, de hoofdrolspeler in „Twee stuivers hoop", de voortreffelijke Ita- laanse film, waarin de levensblijheid het wint van de ellende van een armzalig bestaan, en die Donderdag a.s. in het City-Theater vertoond wordt. Na de opmerkelijke successen, die de Italianen reeds met de verfilming van de armoede behaalde, hebben wij hier weer een film die door sfeer, milieutekening en figuurtypering met verbluffende tref zekerheid het armoedige leven in en om een klein dorpje in de bergen belicht, maar nu met een plus. Dat plus is de warme blijmoedigheid, waarmee de hele historie doordrenkt is. „Twee stuivers hoop" tekent ons mensen, die onder de meest ellendige en armelij ke omstandigheden, de rijke Italiaanse zon, die hen beschijnt, in het hart ge sloten hebben en daarmee 's mensen bes te regeneratiemateriaal, de hoop, verwor ven en bewaard hebben. Een film, rijk aan humor en gevoel en met vele onvergetelijke scènes, die de toeschouwer met innig plezier ondergaat. B.D.C. WON TOURNOOI. Het D.O.S.C.-tournooi te Den Dolder is door B.D.C. gewonnen door een 21 overwinning in de finale op D.O.S.C. Voor de rust leidde G. Huurdeman de overwinning in met een goed doelpunt. Na de rust werd het 20 door een doel punt van v. d. Berg. In het laatste kwar tier redden de tegenstanders de eer.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1