ZW1TSAL Moeilijkheden met Indonesië. De Geldersen in Soest. Oezo,ncfe Baöfes *0 I Bruin Hr. Loafer Philips Televisie Radio Schoemaker Struikelblokken. GESLAAGD Instituut Practicum Machineschrijven en Stenografie. Autorijlessen Autorijschool D. Engel DE SPORTWEEK 1954. Soester GLAS- EN VERF HANDEL ORGEL5[ PIANO'S STEMMEN - REPARATIE VERHUUR W. VAN TOL SOEST. IN DE HOEK. Alleen bij ons voor slechts f 19.95 Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 2 JULI 1954. 32e JAARGANG No. 52. SOESTER(f)ÖURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Als het niet zo droevig was, zou men het grappig kunnen noemen, dat plotseling anderhalf jaar nadat Nederland zich hiertoe bereid had verklaard de Indo nesische regering mededeelde, dat zij een herziening van de Nederlands-Indonesi sche Unie gewenst achtte en dat zij die „knellende Uniebanden" wilde verbre ken. Als die banden voor de Indonesische re gering zo knellend zijn, waarom hebben zij dan anderhalf jaar gewacht om de besprekingen over die Unie, welke door een kabinetscrisis in Indonesië werd af gebroken, te hervatten, hoewel onze re gering zich daartoe onmiddellijk bereid verklaarde. Dat is punt één. Bovendien mag wel eens worden gezegd, dat Indo nesië, dadelijk nadat het zijn zelfstandig heid had verkregen, anders gezegd: toen wij Indonesië cadeau hadden gegeven, de conferenties, die 2 maal per jaar vol gens dat Uniestatiüut zouden worden ge houden, niet nodig vond. Slechts twee maal, in 1950, werden deze conferenties gehouden en daarna geloofde men het wel. Er staat tegenover, dat hier te lande ge leidelijk aan het begrip groeide, dat ons land er te vlug bij was geweest, de han den geheel van het vroegere koloniale bezit af te trekken. Men begon te begrij pen, dat Indonesië er nog niet rijp voor was, zelfstandig in de wereld op te tre den. Edoch, gedane zaken nemen geen keer. Wij waren, om 't maar eens popu lair te zeggen, Indonesië kwijt. Wij pas ten ons aan aan de nieuwe tijd, die er tegen was, dat er een of ander land België dan uitgesloten nog over koloniën kon beschikken. De koloniale tijd had afgedaan. Zou men nu denken, dat Indonesië te vreden was met hetgeen zij had be reikt Al heel spoedig bleek, dat onze Oosterse vrienden niet voldaan zouden zijn voor en aleer ook het laatste „bol werk van het Nederlandse imperialisme", Nieuw Guinea of West Irian van „de onderdrukker" zou zijn bevrijd. Had voor het Nederlandse begrip Indo nesië afgedaan, dit gold geenszins voor Nieuw-Guinea. Dit gebied hadden wij behouden en voor zover de maatschap pijen, die tot voor kort in Indonesië werk en welvaart brachten hun belang stelling niet elders, bijvoorbeeld op Abes- sinië richtten, werd voor Nieuw Guinea .T-ot 'nart V-or» Hoor 'Inmiddels werd in ons vroegere eilan denrijk de stemming meer en meer anti- Nederlands gemaakt. Van alles wat mis liep kreeg of krijgt Nederland de schuld, de Nederlander, die, zoals bij de jongste verklaring van de Indonesische delegatie, nota bene bij haar vertrek naar de con ferentie, nog bleek, volgens haar nog .steeds een koloniale economie voert en die door zijn grote cultuurmaatschappijen de bevolking uitzuigt en voor zich laat werken. Oud-Indischmensen weten wel, dat het met die Indonesiërs moeilijk onderhan delen is. Zij zeggen „ja" en doen „neen". Nu de besprekingen in Den Haag zijn be gonnen, is het dan ook gewenst er de nadruk op te leggen, dat Nederland voet bij stuk dient te houden. Nieuw Guinea is naar ons aller begrip Nederlands gebied en dient ook Neder lands te blijven. In de eerste plaats tot heil van dit eiland zelf, dat voor een groot deel nog tot de onontwikkelde ge bieden behoort, maar ook uit respect voor hetgeen wij, ook in het verleden, in de Oost deden en nog doen. Een ander punt is, dat na de terugtrek king van Nederland uit Indonesië het communisme er meer en meer macht heeft gekregen. Daar het communisme er in de eerste plaats belang bij heeft een land econo misch te ontredderen om voor haar idee- en en ideologieën een goede voedingsbo dem te hebben, richtte dit communisme zich vooral op de werkzaamheden van het buitenlandse en dus ook Nederlandse kapitaal, voor zover het zich niet uit de ze streken had teruggetrokken. vanaf f 49S. of contant f 49.80 en 18 x f 28.45 p. maand Van Weedestraat 36A - Telefoon 2792 jhnltdjCL Z°nnebruin Nee, het wil nog steeds niet vlotten Met het plan der E.D.G., Blijkbaar valt de samenwerking Nog niet zo bijzonder mee. Er liggen heel wat struikelblokken Op die lange, lange weg, d'Europese samenwerking Ondervindt een massa pech. En de doodgewone mensen Schudden eventjes hun hoofd, Want waar blijft de gulden vrijheid Die men ons had beloofd Conferenties zonder einde, Altijd zonder resultaat, Kijkdaar vliegt weer een minister, Die ter conferentie gaat. Straks een Benelux-bij eenkomst, Conferenties zonder tal En je weet al van te voren Wat het straks weer worden zal. Weer een zaal vol met ministers Keurig netjes op een rij, En ria afloop, jadan heeft men Weer een struikelblok er bij Bij hun vertrek uit Indonesië hebben de gedelegeerden van dit land er blijk van gegeven, dat zij met die communistische ideeën al zo zeer zijn besmet, dat zij een mening verkondigen over „imperialis tische uitzuigers, die uit het zweet en bloed van het Indonesische volk hun winsten persen", die een rechtgeaard Nederlanders het bloed naar de slapen stuwt. Het is een tactische fout een der gelijke delegatie te zenden en wij willen alleen maar hopen, dat zulke dwaze uit latingen de sfeer van de conferentie niet vertroebelen, maar dat men er ander zijds van Nederlandse zijde de kracht uit put alle domme en onredelijke eisen met een krachtig neen van de hand te wij- De eerste helft van de 16e eeuw is voor Soest geen erg rustige tijd geweest. In 1515 was Karei V Heer der Nederlan den geworden. Van de Bisschop van Utrecht wist hij gedaan te krijgen, dat deze het wereldlijk bestuur over het Sticht aan hem overdroeg. Pas in 1543 kreeg Karei V ook het Hertogdom Gel der in zijn bezit. Voordat het zover was, heeft Karei nogal wat last gehad met Gelder. In de vooraf gaande eeuwen had Gelre reeds meerma len begerige blikken geworpen op Amers foort, dat niet zo ver van het Gelderse grondgebied aflag. Ze hadden het zelfs al eens in hun bezit gehad. Het lag prach tig dichtbij om nu en dan eens te wor den aangevallen, waarbij dan tevens de omgeving kon worden geplunderd. Van zelfsprekend kreeg Soest dan ook het nodige te verduren. Na verschillende strooptochten van de Geldersen in het Sticht, waren er in 1528 vredesonderhandelingen aan de gang tus sen Karei V met de Bisschop van Utrecht en de Hertog van Gelder. En nu volgt een onbegrijpelijke episode uit de toenmalige geschiedenis. Tijdens de onderhandelingen kreeg de Hertog van Karei V toestemming om een strooptocht te ondernemen in Gooi- en Eemland en de Hertog liet zich niet on betuigd. Op 5 September van dat jaar trok hij er op uit. Soest kwam al heel gauw aan de beurt. Het werd grondig ge plunderd en bovendien plat gebrand. De andere dorpen in de buurt kregen de schrik te pakken en sloten een overeen komst met de Hertog, terwijl ze ook nog gijzelaars moesten geven, opaat zij zich later niet zouden bedenken. De Amersfoorters kwamen echter in verzet bij Karei V en ze stuurden er een legertje op uit om de Geldersen te verja gen. Na een kleine schermutseling trok ken de plunderaars naar hun eigen ge bied terug. Maar Soest bleef met zijn verbrande en leeggeroofde huizen zitten. De vertegenwoordiger die Karei V naar Amersfoort stuurde om over deze kwes tie te spreken, droeg de volgende naam: Willem, Graaf van Rennenberg, Heer van Zuylen, Soezereng, enz. In 1543 werd Soest nogmaals het slacht offer van de invallen der Geldersen. De bekende en beruchte Maarten van Ros- sem, een dapper en groot veldheer, maar van wie verteld wordt, dat van hem het voox M.U.L.O., Gymn. of H.B.S.? Dan naar Torenstraat 2D - Telefoon 2100 - Soest voor het volgen van een spoedopleiding Tevens aanmelding voor de opleiding van directie-assistente en algemeen secretaresse. Aanmelding dagelijks. gezegde is: „Het branden is het Magnifi cat van de oorlog", had gehoord, dat Amersfoort van plan was om het Gelder se Nijkerk te veroveren. Op 4 Juli 1543 sloeg hij het beleg voor de stad en na de vijfde stormloop viel Amersfoort. De plundering werd afge kocht met 80.000 dukaten van 24 stuivers elk. Maar in de dagen daarvoor hadden zijn troepen eerst de omgeving afge stroopt. Leusden, Soest en. andere dorpen moesten het ontgelden. Niets was voor de soldaten van Maarten van Rossem heilig. Kloosters leverden doorgaans een rijke buit op. Mariënburg, het Klooster der Brigitten, gelegen onder de parochie Soest, werd geplunderd en in brand gestoken. Dit was ook het lot van het Klooster Mariënhof, het man nenklooster, gelegen in de Birk, dicht bij Amersfoort en bewoond door de Conven- tualen, die leefden volgens de Regel van Augustinus. Deze Birktenaren hadden reeds 127 jaar in de Birk gewoond, maar na de plunde ring door Maarten van Rossem verhuis den zij naar Amersfoort, waar het bin nen de muren veiliger was. Van de plundering van het klooster der Brigitten bestaat nog een geschreven ge tuigenis van Henrica van Erp, Abdisse van het vrouwenklooster buiten de mu ren van Utrecht. In de Jaarboeken van haar klooster schrijft zij: dat kloos ter van Zoest, die Brigitten, spolieerden die knechten ook, ende daar waren noch twee of drie Joffren in 't Convent geble ven, daar gingen die knechten qualijk mede om." Commentaar overbodig. Ongeveer 300 jaar later schreef Potgieter een gedicht over deze plundering. Het is erg romantisch en de inhoud is ontspro ten aan de fantasie van de dichter. De historische achtergrond is echter juist. Wij laten het hier volgen met de volgen de toelichting: De hoofdpersoon, Wouter dè Wilde, had in zijn jonge jaren eens 'n priester beroofd, die zich toen niet erg dapper had gedragen. De biechtvader van de nonnen, uit het gedicht, bleek nu de zelfde priester te zijn. De katholieke le zers gelieven te bedenken, dat Potgieter niet Katholiek was en het gedicht meer dan 100 jaar geleden werd geschreven. HET KLOOSTER MARIëNBURG door E. J. Potgieter. Maarten van Rossem kwam Hoog slaat de vlam 't Stift der Brigitten uit Rijk is de buit. Maar, wie de nonnen kust, Of bij den beker rust, Of naar het werpspel ziet, Wouter de Wilde niet; Hij ligt in 't eikenbosch, Bloedend op het mos. „Bid voor de ziele mijn, Vroom nonnekijn Ik heb van jongsaf aan Oevels gedaan. Sinds ik de wapens droeg, Pionderde ik nooit genoeg; Door de gracht, op den muur Moordde ik in vloed en vuur. Zorg dat ik, eer ik sterf, Aflaat verwerv' 't Harte met God in vreê, Deert haar zijn wee, Wenkt zij heur biechtvaêr toe Dat hij zich spoê. Zie, hij knielt naast hem nêer; Maar niet boetvaardig meer Heft hij zich met vlammend oog Wouter de Wilde omhoog, En in zijn hand de bus, Antwoordt hij aldus „Boete 't Was hoons genoeg, Dat mij versloeg Dien ik op Friesche kust Kwelde naar lust Die van den ezel viel, Wijl ik zijn teugel hiel, En toen zijn buidel laf 't Baardeloos jonkske gaf, Dat flink zijn proefstuk deed, - 'k Peis dat gij 't weet „Wrake!" en de busse knalt Zie hoe hij valt 't Koorhemd met bloed bemorst, 't Lood in de borst. „Staakt nu, vroom nonnekijn, 't Preevlen en vloeken dijn Hij vindt den hemel wel; Ik weet den weg ter hel; 'k Ben toch op 't Haagsche feest Vaandrig geweest „Keurmede ai mijn paard, Honderden waard, t Wordt aan uw Stift gegund; Vang het, zoo gij kunt. 't Werpt in zijn zachtsten draf Nonnen en Paters af Beur Uw Abdisse er op; 't Schudt met den trotschen kop. Hoe zij er scheef op zit Ha, welk een rid „Wat is mij priesterbloed, Stervend nog zoet Maarten van Rossems knecht Zwijmt als hij 't zegt; Maar voor zijn laatste snik Slaat hij nog eens den blik Woest naar het laaije vuur, Dat van de Kloostermuur Vonkelend nederspat ,,'t Magnificat Opmerking Keurmede (Lat.: curmetum), was in vroe ger tijden een teken van dienstbaarheid. Als een tot dienstbaarheid verplichte huisvader kwam te overlijden, had de Heer het recht, 't beste pand of juweel uit het huis op te eisen. Werd er niets van waarde gevonden, dan werd de rechterhand van de dode afge sneden en de Heer aangeboden. Als cur metum kon ook dienen het beste pak, of het beste beest uit de stal. Als iemand, die te paard in de oorlog diende (edelen en voorname burgers), stierf, waren zij paard en wapens voor de Koning of Heer. Had hij geen paard, dan moesten er 10 schellingen betaald worden, of het huis of het land vervielen aan de Heer. Hieruit ontstond het gebruik, dat som mige ridders een „handpaard" voor hun begrafenisstoet lieten uitlopen, dat dan aan de kerk moest worden gegeven. Hierop doelt Potgieter in het voorgaande gedicht. Mensen zonder paard gaven een of ander kostbaar geschenk. F. de W Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instracteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Maandag gaat de sportweek verder en dan is de beurt aan de Soester Volleybal spelers om hun sport te demonstreren en uit te maken welk Soester volleybal team kampioensteam is. De in de vorige weken gehouden volley bal-competitie vindt n.l. dan haar beslag met de finales. Gespeeld wordt op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan: Veld I: S.P.S.V. I-Olym- pia I en Olympia I-Olympia II. Veld 2: S.V.V.-Olympia II en S.P.S.V. Il-Olym- pia II. Veld 3: S.V.V. (dames)-Olympia (dames). Wielerwedstrijden. Niet alleen echte wielrenners komen Dinsdagavond in actie, doch ook de sla gers- en bakkersjongens en dergelijke nijvere lieden, die beroepshalve gewend zijn 'n transport- of bakfiets voort te be wegen. Op het parcours Schaepmanstraat, Troel- strastraat en Groen van Prinstererstraat zullen zij een spannende race te zien geven. Daarna zullen wielrenners van de Soester vereniging „Tempo", de Hilver- umse vereniging „De Adelaar" en de Amersfoortse vereniging „De Pedaalrid- tiers" strijd leveren in een zgn. inter- elub ontmoeting. Deze avond begint om 6.30 uur met een wedstrijd voor Junioren van 14-16 jaar. De loop door Soest. Woensdagavond, te 7 uur, wordt gestart voor de hardloopwedstrijd „De loop loor Soest". Bekende athleten hebben Hiervoor ingeschreven en zij volgen het navolgende parcours: Start op het S.E.C.- terrein, Schrikslaan, Beetzlaan, Nac'nte- gaalweg, Vinkenweg, Laanstraat, Albert dahnweg, Beetzlaan, Schrikslaan, S.E.C.- terrein rond, Schrikslaan Wald. Pyr- nontlaan, Julianalaan, Korte Bergstraat, Hellingw., Beetzlaan, Schrikslaan, S.E.C.- terrein rond, naar de finish op dit ter rein. De toeschouwers op het S.E.C.-terrein krijgen dus ditmaal meer waar voor hun geld dan vorig jaar. Zij zien niet alleen start en finish, doch ook nog een veld- ronde. Voor deze loop hebben o.a. ingeschreven Jan van Ginkel, C. Ruttenberg, P. Swa- ger, Nol v, Asch, Jan de Jong. Dirk Monsjou, Jan Ploeg, J. Z. Tonkelaar, A. C. Schuurman, Evert van de Horst e.a. Korfbalwedstrijden. Op dezelfde avond, te 8. 30 uur, vangen op het S.E.C.-terrein korf bal wedstrijden aan. De Soester Korfbalclub K.V.S. vaar digt haar junioren-twaalftal af tegen een junioren-team van de ver. „Soesterkwar- tier" en daarna spelen de senioren van K.V.S. tegen de senioren van „Soester- kwartier". Soest—Baarn, Donderdag staat in het teken van de voetbalsport. Dan zal de ontmoeting Soest-Baarn plaats hebben, welke in het verleden tot de spannendste derby's be hoorde. Baarn 1 verschijnt in een volledige op stelling: Luschen (doel); Natter en Broer- se (achter); Van Ginkel, Natter en Van Wilpe (midden); Hoenderdorp, Van Es, Hooijer, Onrust en Van Wilfe (voor). Er is ,een Soester elftal samengesteld, waarin spelers van de 4 Soester voetbal veren/gingen zijn opgesteld, n.l. Koedam K.P.Sl (doel); Ruttenberg, „Hees" en Ten Ipve, Sfi.C. (achter); Simons, B.D.C., Ad- itfJvon) jf E G, en.v. d Broek, S.E.C. (mid- tf.-n). „^Ridder, K.P.S., v. d. Berg, Van Vffooster, S.E.C. en Maarssen, S.E.C. (voor )t Rijwielpuzzlerit. De Vrijdag was gereserveerd voor zwem wedstrijden en waterpolowedstrijden. Helaas kon dit de goedkeuring van de Kon. Ned. Zwembond niet wegdragen (wegens het niet drie maanden tevoren indienen van de aanvrage hiertoe). In plaast daarvan, wordt een grootse rijwiel puzzlerit georganiseerd. Een groot aantal deelnemers heeft hier voor reeds ingeschreven en de koppels zullen strijden om de beker, welke de S.S.F. hiervoor beschikbaar stelde. Slot-avond. Het voorlopige slot van de sportweek wordt Zaterdag 10 Juli gehouden. Te 3 uur zullen op de Hildebrandlaan behendigheids wedstrijden plaats vinden voor auto's, motorrijwielen en bromfiet sen. Veel zal er gevergd worden van de stuurkunst en de behendigheid van de deelnemers. Des avonds te 8 uur wordt de sportweek gesloten met een bijeenkomst in het Openluchttheater, waarop de gymnastiek verenigingen „Crescendo" en „Olympia" hun kunnen zullen demonstreren, terwijl de Soester Knollenplukkers voor mu ziek zorgen en cabaret niet zal ontbre ken. De Burgemeester reikt dan ook de prij zen uit aan de winnaars van deze week. Deze sluiting is voorlopig, want het slot van de Sportweek 1954 wordt gehouden op Zaterdag 18 September met een groot concours hippique, hetwelk groter van opzet zal zijn dan vorig jaar. De winnaars van vorig jaar zullen hier op tegenwoordig zijn om hun wisselbe ker te verdedigen, terwijl ook vele land bouwers ditmaal tot de deelnemers zul len behoren. Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Officiële Mededelingen. ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 75 der Lager Onderwijs wet 1920, brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 28 Juni j.1., de mede werking is geweigerd ten aanzien van het adres van het bestuur der vereniging „Zonnegloren", om medewerking inge volge artikel 72 juncto 126, lid 3 van de Lager Onderwijswet, tot de stichting van een school voor buitengewoon lager on derwijs op het terrein van het Sanato rium „Zonnegloren". Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 75 der Lager Onderwijs wet 1920, brengen ter algemene kennis, dat door de Raad dier gemeente, in zijn vergadering van 28 Juni j.1. de wettelijk voorgeschreven medewerking is verleend ten aanzien van 1. het verzoek van 't R.K. schoolbestuur te Soest, inzake de bouw van een nieuw NIEUWEWEG 103 F TELEFOON 29 68 S gymnastieklokaal met bijbehorende was-, toilet- en opberggelegenheden en 'n han- denarbeidlokaal op het terrein van de R.K. Ulo-school aan de Steenhoffstr. 30A. 2. het verzoek van het R.K. Schoolbe stuur te Soest ten behoe\e van de R.K. Jongensschool, zulks met betrekking tot: a. de vergroting van de betegeling tot 600 M2.; b. de verplaatsing van het toegangshek; c. de vergroting van de rijwielbewaar plaats en het aanbrengen van een berg ruimte voor spelmateriaal, een en ander met weigering van medewerking tot de aanleg van gazonranden en beplanting. VEILIG VERKEERSPROEF. Evenals vorig jaar werd Woensdagavond 'n Veilig Verkeersproef gehouden, waar voor de politie-ambtenaren F. Sonders en J. C. M. Smit het initiatief namen. Voor deze proef meldden zich 16 auto mobilisten, 9 motor- en scooterrijders en 4 bromfietsers. De start had te 7 uur plaats nabij hotel Bosch en Duin en de deelnemers kregen een parcours van ongeveer 3 kwartier af te leggen door de gehele gemeente. Dank •zij de belangloze medewerking van 14 politiemannen, werden de gedragingen van de deelnemers onderweg nauwlet tend gadegeslagen en verkeersfouten werden op de indentiteitskaarten van de deelnemers aangetekend. Te 10 uur be hoorde ook deze 2e Veilig Verkeersproef weer tot het verleden en deelde de heer C. v. Es, hoofdinspecteur van politie, in Bosch en Duin de uitslag mee. Spr. dank te de organisatoren Sonders en Smit en de medewerkenden van deze avond. Van de 27 deelnemers werden er 5 afgewezen voor het behalen van het certificaat. Van de 22 geslaagden kregen er 9 de aanteke ning „met lof". De heer Sonders lichtte de gemaakte verkeersfouten toe en wees op het minieme verschil tussen geslaagd en „geslaagd met lof". De met lof geslaagden waren: Automo bilisten: Mevr. G. Brink^-Zimmermann en de heren J. Schothorst", J. Ittiks, A. v. Hattum en P. J. Regnery. Motói\-ijders: R. Jansen en P. V. d. Valk. SfcüDtetTijdersT J. Zwager. Bromfietsers: W. Hazeleger. Het certificaat kregen: Automobilisten: M. P. L. Bergers, W. Brouwer, N. Vellinga, J. H. van der Minne, C. M. P. Zimmerman, B. J. v. d. Linden, H. Werkhoven, F. Adam. Motorrijders: J. Willemsen, L. Noten boom en N. E. Koenes. Bromfietsers: A. Smit, J. Harskamp. DE VOLLEYBAL-COMPETITIE. Dinsdagavond werden voor de Soester Volleybal competitie de volgende wed strijden gespeeld: Olympia 1-Olympia 2 4-0 (15-4, 15-9, 15-3 15-12). S.P.S.V. 1Olympia 3 40 (15-5, 15-8, 15-4. 16-14). S.P.S.V. 2—Olympia 1 0—4 (7-15, 1-15, 9-15, 5-15). S.V.V. 1— S.P.S.V. 1 0—4 (21-5, 5-15, 7-15, 9-15). Olympia dames 2—S.V.V. dames 1, 1—3 (21-5, 16-4, 6-15, 10-15). K.P.S. WON VAN V.V.Z. Dinsdagavond had op het K.P.S.-terrein de ontmoeting plaats tussen de beide koplopers van de afdeling A van het district Amersfoort van de Zomeravond competitie, K.P.S. en V.V.Z. Na een gelijk opgaand begin kreeg V.V.Z. nabij het K.P.S.-doel een indirecte vrije schop te nemen, welke na fraai aangeven van Dirks, door Huygen met een fraai schot werd benut 01. V.V.Z.-trachtte hierna de voorsprong te vergroten en de K.P.S.-verdediging kreeg veel werk te verzetten zonder voor de aanval te zwichten. Tot de rust bleef V.V.Z. leiden en na de thee wist Huygen met een fraai schot de stand op 02 te brengen. De Paleismannen bleken niet ontmoe digd te worden en wisten het spel naar de V.V.Z.-helft te verplaatsen en mid- voor Langendijk verkleinde de achter stand spoedig tot 12. Hierna maakte de linksbinnen De Ridder met een goede kopbal de stand gelijk. K.P.S. was hierna niet meer te temperen en met snelle combinaties speelden de K.P.S.-ers de V.V.Z.-verdediging uit haar verband. Langendijk en Mooy brachten de stand op 24 en na een periode, waarin de V.V.Z.-doelman zijn club voor 'n debacle behoedde, scoorde Langen dijk en Mooy ieder nog een keer, zodat het einde kwam met een 26 overwin ning voor K.P.S., die hierdoor de leiding in de afdeling heeft genomen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van 't schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw Guinea: m.s. Oranje, 7 Juli. Ned. Antillen: m.s. Wil lemstad, 6 Juli. Suriname: m.s. Nestor, 14 Juli. Unie van Zuid- en Zuid-West Afri ka: s.s. Waterman, 2 Juli. m.s. Prins Wil lem van Oranje, 5 Juli. s.s. Rijndam, 7 Juli. Zuid Amerika: m.s. Yapeyu, 3 Juli. Brazilië: m.s. -Bintang, 5 Juli.Australië: via Engeland, 3 Juli, s.s. Strathaird, 8 Juli. Nieuw Zeeland: via Engeland, 3 Juli. Inlichtingen betreffende data van postpakkette- kantoren. FILMS IN DE7 Als eerste met Zonda- filming becca' komei reffende ikkette' ffnl par; •ngs- partijeist- Het was jammer, dat het Soester raads lid, bij zijn ruiterlijke erkenning, dat zijn bewering over het optreden van een Soesterbergse arts op verkeerde inlich tingen berust en daarvoor zijn excuses aanbood, daaraan toevoegde dit aan de hand van artikel 53 der gemeentewet ei genlijk niet behoefde te doen en dat de advocaat, die hem tot het inslikken van zijn woorden had gesommeerd, dit arti kel er maar eens op moest nalezen, want daarin staat iets over onschendbaarheid van een raadslid tijdens de zittingen. Met alle hoogachting voor ons raadslid, geloof ik, dat hij dit beter achterwege had kunnen laten, want al heeft hij for meel ook gelijk, moreel zeker niet. Artikel 53 waarborgt een raadslid wel onschendbaarheid, maar dat wil in onze samenleving nog niet zeggen, dat hij alles door die molen kan draaien. Een raadslid behoort vooraf terdege te onderzoeken of hetgeen hij in een raads vergadering zegt, wel op juiste gronden berust. Wanneer, ondanks gedaan onderzoek, achteraf blijkt, dat een raadslid dingen beweert, die een burger schade doen of zijn goede naam in gevaar brengt, het geen vooral in een kleine gemeente als de onze vlug kan gebeuren, behoort het terugnemen van het beweerde zonder enige reserve te geschieden. Iedere toespeling op: „eigenlijk ben ik onschendbaar" moet achterwege blijven, want artikel 53 is niet bedoeld om een raadslid de gelegenheid te geven om de zorgvuldigheid, die in het maatschappe lijk verkeer past, niet in acht te nemen. De reden van de verwijzing naar artikel 53 door het raadslid, moeten wij natuur lijk zoeken in de sommatie van de advo caat, hetgeen geen dagelijkse ervaring voor hem zal zijn. Maar hij moge zich gelukkig prijzen, dat wij in Nederland leven, want in een ander land zou het een prachtige aanleiding zijn geweest tot het stellen van een civiele vorderii%. H. OEKMAN. Allernieuwste snit, le soort Éoxcalf Kemleder zolen. Maakwijze: Original Goodyear Welt Malen40 tof 4o'. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 langstelling van acht jaar geleden, weer op het programma genomen te worden. Het van begin tot einde boeiende gege ven mag bekend genoeg geacht worden, want dit literair werk behoort nog steeds tot de meest gelezen romans. Evenals het boek, dat ons de klok doet vergeten, houdt de film ons in spanning en komen wij tot de overtuiging, dat re gisseur Alfred Hitchcock hier de beste prestatie van zijn leven heeft geleverd. In de Zondagmatinee en van Maandag tot en met Woensdag wippen wij over naar de vrolijkheid als de komiek Nils Poppe alle smokkelaars de loef afsteekt in zijn creatie van „Douane Boem". Want zelfs de meest geraffineerde is niet te gen dit schijnbaar onbeduidende manne tje opgewassen. Hij hoort, ziet, ruikt en vindt alles in deze aaneenschakeling van kolder-taferelen, die U beslist een ge noeglijke middag of avond bezorgen. CIRCUS MULLENS IN SOEST. Met 3 goed bezette voorstellingen (2 avondvoorstellingen en 1 middagvoor stelling, heeft het 3 manege-circus Jos Mullens ook kennis gemaakt met Soest. Soest kende Mullens niet, noch zijn circus want we zijn niet gewend, dat grote cir cussen Soest aandoen. Doch Soest heeft er kennis mee gemaakt en we me zeggen: met veel genoegen. We hebben het fascinerende bedr! zien, dat 3 jaar geleden door een brand werd getroffen en toen rand van de ondergang was gek] Het 3 uur lange programma, dat M| thans presenteert in de grootste c: tent welke Europa rijk is, is een saluut waard. Zeven en veertig nummers zijn in pi te regie getoond, boeiend in afwisselii vakmanschap. De klassieke paardei mers, de clowns, de luchtacrobatieki voet-antipodisten, de springplank-a baten, het leeuwennummer, de rolschi senartisten en de wonderkogel, dit heeft de Soestenaren geboeid. Zaterdagmiddag waren de Soester deren de gast van het circus en c. hen bevond zich Prinses Marijke, die nooit in 'n circus geweest was, zoals| zei. Prins Bernhard kent dit circus en heeft in de afgelopen jaren vele m; met dit circus contact gehad. Toen Prins onlangs een aanrijding kreeg, ving hij van dit circus een telegram het typisch circus-jargon „Hals und B< bruch". Z.K.H. heeft per brief medej deeld, dat hij deze „wens" zeer goed greep en dankte voor het medeleven. Een gedeelte van de Soester telefooit abonné's hebben op 'n andere wijze kerf nis gemaakt met dit circus. Vrijdagmiddal waren vele telefoons in Soest onbruik baar. Men kon niet bellen en men kor niet opgebeld worden. Bij onder*>el bleek, dat het circuspersoneel, met hel oog op de krachtige wind, de circustent extra hadden verankerd en lange ijzerei pennen in de grond had geslagen. toeJaiings-exam^ee van deze Pennen waren door een» °WebarneveIt-Gvfoonkabel gegaan, me* alle gevolgen I slaagde Tihskp dien" PTT-Personeel spoorde del !an de Groen van "k van deze telefo°nstoring op en E ^de de kabel, waarmede men Vrij- nog bezig was.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1