nrtdal MIS OSIECK De gebarste bom. KOMT Grote keuze in Zomerschoenen 15 Juli ia „De Bosvijver 20.15 uur. Mendement-Prent. DE SPORTWEEK 1954. KINDERWAGENS HET KLEUTERHUIS Autorijlessen Autorijschool D. Engel Berini M 21 [UGERS RIJWIELEN SOEST. Reserveert nu reeds een middag of avond. Er staat U iets groots te wachten! IN DE HOEK. Stichtsche Schoexihuizen VRIJDAG 9 JULI 1954. 32e JAARGANG No. 55. OURANT SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 De ommekeer van de Kon. Nederlandse Voetbalbond, die ten aanzien van de amateursbepalingen volkomen overstag ging, toen bleek, dat anderen er kans toe zagen de spelers te gaan honoreren een feit, waarover in sportkringen heel veel drukte wordt gemaakt heeft een diepere ondergrond dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Jarenlang toch heeft deze Bond kunnen tegenhouden, dat de spelers op het groene veld iets van het vele geld, dat zij bij elkaar trapten, zouden ontvangen. Men heeft het amateursblazoen zuiver gehouden totdatde kentering kwam en het deze Bond duidelijk werd, dat een meerderheid daar niet langer genoegen mee nam en dat men zich niet wilde laten ringeloren. Want uiteindelijk kwam dit handhaven der amateursbepalingen, tot in het belachelijke vaak toe, hierop neer. De paarden die haver verdienden kregen ze niet Men kan een Nederlander met allerlei bepalingen en reglementen lang dwars zitten, net zo lang tot het hem verveelt. Het geval met die voetbalbond zit dan ook dieper dan men algemeen denkt. Het is in feite hetzelfde verschijnsel dat wij opmerkten bij de zogenaamde sane ring van de melkhandel. Dat „nam" men ook niet langer, ook dat ging te ver. Zo goed als de voetbalkruik „barstte", zo goed keerde kort tevoren de publieke opinie zich tegen de overgereglementeer- de melkhandel, met het gevolg, dat ook hier tegenmaatregelen moesten worden genomen. Iets regelen, iets reglementerende geordende samenleving kan er niet bui ten. Er zijn echter grenzen en die grenzen worden op velerlei terrein langzamer hand zo ver overschreden, dat het wel tot een uitbarsting moet komen. Is het nu verwonderlijk, dat die Voetbalbond zijn draai nam Och, eigenlijk niet. Men redt eenvoudig wat er te redden is, voor dat men voor algehele chaos staat. Zo ging het bij de melkvoorziening even eens. De Nederlander hecht aan zijn vrijheid. Hij wil zich niet door anderen de wet laten voorschrijven enals er wat te verdienen is, is hij graag van de partij. Nu is er in ons land ontegenzeggelijk een neltong, om zich vrij te maken van veie administratieve banden, die de bur ger in zonderheid de laatste jaren zijn aangelegd. In de tweede Kamer wordt lang en breed gediscussieerd over wijziging van de Omzetbelasting, die niet alleen een aantal middenstanders verlichting moet brengen, maar die hen ook en mis schien voelen de belanghebbenden dat als het vaarnaamste zullen bevrijden van veel administratieve rompslomp. Het zakenleven wordt zo langzamerhand vergeven van de bepalingen en de wet ten waaraan men zich heeft te houden en die men geacht wordt te kennen. De lonen zijn zogenaamd vastgelegd. Ver hogingen mogen niet meer worden ge geven tenzij de regering zulks decreteert en dan wordt er niet naar gevraagd of de bedrijven dit allemaal kunnen dragen. Er zijn echter ook bedrijven, waar er van dat vastleggen der lonen maar bitter weinig terecht komt. Er zijn ons geval len in het bouwbedrijf bekend, waar iemand, die reeds f 70.ontving bij een andere firma „schoon" meer dan honderd gulden in handen kreeg. Een betontim- merman, die ten hoogste f 60.mocht verdienen kon f 80.„schoon" opstrij ken. Naast de zogenaamd „zwarte" lonen ziet de werkman zijn „schoon" loon, dat wil Op veler verzoek wordt gespeeld o.a. Mondschein Sonate, Alla Turca, Mozart en werken van Chopin en Tschaikowsky. Entree 2. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Zou het werk'lijk hommeles worden Op het politiek terrein? Is het slechts een incidentje, Ofzou het echte ruzie zijn? Is 't gedaan met samenwerking En de toestand nu critiek Of is het van beide kanten Een partijtje politiek? Zelfs een leek zal dra bemerken Het is niet alles koek en ei En wij krijgen nu waax-schijnlijk Weer eens een partij er bij. 'k Hoor het kabinet al kraken, 't Scheelt tenminste niet zo veel, 't Is straks niet meer te gebruiken. Arme Drees en arme Beel Laten we het beste hopen, Zó'n ruzie komt toch niet te pas, Want het was nu juist zo prettig, Dat het hier zo rustig was. zeggen, het bedrag, dat hij in handen krijgt, nadat alle premies voor zijn ver zekering (werkloosheid, ziekte e.d. als mede loonbelasting enz.) zijn afgetrok ken. Het geld dat hij zijn vrouw kan thuisbrengen. De „zwarte" lonen kunnen niet meer zwart worden ge boekt. Daarvoor worden de bedragen te hoog en geen boekhouder kan daar langer wijs uit. Zij zijn echter een noodzakelijk kwaad geworden, wil men zijn mensen op het werk houden. De baas, die daar niet in meegaat, kan zijn zaak wel sluiten. In theorie is het beginsel: bevroren lonen en vaste prijzen heel moi, mits men zich hieraan in de praktijk ook houdt en men zich eraan kan houden. Als ook hier de bom zou barsten Misschien zijn we er al aan toe. Te Amsterdam staakten de loodgieters reeds, omdat zij, als vakmensen, minder ontvingen dan ongeschoolde werklieden, werkzaam bij hetzelfde bouwwerk. Met een sympathiek gebaar besloot de winnaar van de wielercourse in de Schaepmanstraat en omgeving de 5e dag van de Sportweek. Het was C. Vermeulen uit Amersfoort, die in de tijd van 1 uur, 18 minuten en 22 seconden de 60 kilome ter-rit had gewonnen en de helft van de hem geschonken bloemen spontaan af stond aan Lauri de Regt, de Soester- naar, die verslagen werd in de eindsprint en als nummer 2 eindigde. De renners aan de start. Het was er fel en spannend toegegaan op dit kleine parcours, waarin de 4 boch ten veel van de renners vergden. Drie en dertig wielrenners, leden van „Tempo" alhier, „De Adelaar" te Hilversum en „De Pedaalridders" te Amersfoort startten onder grote belangstelling van het pu bliek ,dat rijen dik, het parcours om zoomde. Het peleton aanvankelijk dicht bijeen, werd na de eerste valpartij ge wijzigd en er vormde zich een kopgroep, bestaande uit P. v. d. Broek (Tempo), A. Pol (A'foort), A. Wedler (A'foort en J. Schans (A'foort), welke in een straf tempo een kleine voorsprong behield op de hoofdgroep, waarvan 5 achterblijvers door de kopgroep werden ingehaald. Er werd zo hard gereden, dat na 12 ronden al 6 renners 1 ronde achterstand hadden en 4 renners een achterstand van 2 ron den boekten. De loop door Soest. Door een valpartij geraakte de kopgroep terug in het peleton, doch met nog 25 ron den te rijden bracht Vermeulen (A'foort) weer veel leven in de brouwerij doordat hij in de Schaepmanstraat een 50 meter voorsprong nam, energiek gevolgd door De Regt (Soest), waarbij de afstand tus sen deze twee uitlopers en het peleton tot op 20 meter werd teruggebracht. Bij de 2 uitlopers voegde zich De Boer (H'sum) en gedrieën bleken zij in hoog tempo niet te belagen door het peleton, hetwelk, doordat renners hadden o.pgege- ven en zij die 2 ronden achterstand had den uit de strijd waren genomen, gedund was tot 15 renners. De laatste 10 ronden brachten geen veran dering in de strijd en de eindstrijd zou de beslissing brengen uit 3 deelnemers. Het was Vermeulen, die het eerst de fi nish passeerde, gevolgd door De Regt, die De Boer achter zich liet. De sprint in het peleton bracht niet veel wijziging in de volgorde. De eindstand was: 1 C. Vermeulen (A' foort). 2. L. de Regt (Soest). 3. J. de Boer (Hilvrsum). 4. J. Schans (A'foort). 5. Wes terhout (A'foort). 6. v. d. Linden (A'foort). 7. H. de Bree (Soest). 8. J. Bakkus (A' foort). 9. P. v. Dijk (H'sum) 10. G. Bun schoten (Soest) op 1 ronde. 11 O. de Weerd (Soest) op 1 ronde. 12 J. de Jong (H'sum) op 1 ronde. 13 A. v. 't Klooster (Soest) op 2 ronden. De jeugdige v. 't Klooster kreeg voor zijn moedig volhouden een extra applaus, nadat Vermeulen en De Regt een ereron- de hadden gereden. Van 't Klooster kreeg Keuze uit ruim 60 modellen. Wij rijden U vrijblijvend naar onze Showroom in Hilversum. Alle reparaties in 4 dagen terug. Steenhoffstraat 62 Telefoon 2282 ook de zgn. Suikerprijs en vanuit het pu bliek ontving hij een valhelm. Tijdens de strijd werden verschillende premies uitgeloofd. Onder de vele toe schouwers bevond zich o.m. Wethouder van Zadelhoff. Een grote politiemacht zorgde voor een goede afzetting. De heer J. v. d. Broek, voorzitter van „Tempo", reikte de prijzen uit onder een woord van dank aan het gemeentebe stuur, politie, E.H.B.O. en controleurs. Vóór deze wedstrijd had een wedstrijd plaats voor niet-wielrenners, waarbij dus normale fietsen werden gebruikt. In deze 10 kilometerstrijd was het weer G. Ruttenberg, die de toon aangaf. Dit maal was hij ongenaakbaar voor zijn achtervolgers en hij won de strijd met 1 ronde voorsprong in de tijd van 22 min. 23 sec. De overigen kwamen alsvolgt aan: 2 C. Blankesteijn. 3 J. Coerman. 4 H. C. Schuurman. 5. W. v. Dijk. 6. A. Lamens. 7 J. Ruttenberg. K.V.S. tegen De Tovers. De deelnemer Schuurman, die met een zware transportfiets toch nog een 4e prijs wist te behalen, kreeg een extra prijs. De wedstrijd voor bakfietsen e.d. kreeg weinig deelnemers. De strijd over 5 kilometer ging tussen Th. Westerveld en A. Wehmann. Eerstgenoemde won met 1 ronde voorsprong. De loop door Soest. Een 15-tal lopers verschenen aan de start voor de traditionele loop door Soest, een wedstrijd over vier kilometer. De Soestenaren Swager, Monsjou, Rut tenberg, v. d. Kraats, Hodde en Smid moesten de strijd aanbinden tegen Jan v. Ginkel, nationaal kampioen van de Nèd. Politie Sport Bond, Schuurman uit Doorn, Dericks uit Hilversum, Jan de Jong uit Blaricum, v. d. Schaft uit Breu kelen en Jan Ploeg u.i De Bilt. Van start af nam Jan van Ginkel de kop en heeft deze practisch niet meer af gestaan. Na de eerste ronde over het S.E.C.-veld ging de groep over de Beetzlaan, Nachtegaalweg, Vinkenweg, Gedipl. A.N.W.B. Boods-instructcur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Laanstraat, Albert Hahnweg, Beetzlaan en Schrikslaan weer naar het S.E.C.-ter rein en intussen waren verschillende lo pers op de kopgroep achter gekomen. Van hier ging de tocht over de Waldeck Pyrmontlaan, Julianalaan, Korte Berg straat, Hellingweg en Beetzlaan weer naar het S.E.C.-terrein, waar voor de laatste maal een ronde over het terx-ein gelopen moest worden. Jan van Ginkel ging onbedreigd over de finish, op korte afstand gevolgd door A. C. Schuurman uit Doorn en J. Swager uit Soest. Monsjou en Ruttenberg volg den en de rest kwam met tussenpozen aan de eindstreep. Op de Hellingweg zagen we Jan Ploeg vallen, doch hij wenste niet door de po litieauto meegenomen te worden. „Ik loop hem uit" was het verbeten ant woord van de goede sportsman, waaron der we ook Kees Smid willen scharen, die als laatste binnenkwam en volkomen kansloos tóch zijn 4 kilometer uitliep. Volleybalwedstrijd S.P.S.V.-Olympia. De eindstand was 1. J. van Ginkel, Baarn. 2. A. C. Schuurman, Doorn. 3. J. Swager, Soest. 4. B. Monsjou, Soest. 5. G. Ruttenberg, Soest. 4. B. Monsjou, Soest, 5. G. Ruttenberg, Soest. 6. A. v. d. Schaft, Breukelen. 7. Dericks, Hilver sum. 8. Jan Ploeg, De Bilt. 9. J. de Jong, Blaricum. 10. v. d. Kx-aats, Soest. 11. Hod de, Soest. 12. C. Smid, Soest. De prijzen werden verdeeld over Soeste naren en niet-Soestenaren. De Soestenaren kregen de prijzen als volgt verdeeld: 1. J. Swager. 2. B. Mon sjou. 3. G. Ruttenbex'g. De niet-Soestenaren: 1. J. v. Ginkel, Baaxm. 2. A. C. Schuurman, Doorn. 3. A. v. d. Schaft, Breukelen. Korfbal. Hierna werd korfbal gedemonstreerd in twee wedstrijden, waarbij de junioren van de Korfbalvereniging „Soest" tegen de junioren van het „Soester Kwartier" speelden. De wedstrijd eindigde onbeslist en door strafworpen wist K.V.S. te win nen. Het eerste twaalftal van K.V.S. speelde hierna tegen de Tovers uit Zeist. Heeft U de reeds gezien en geprobeerd: f 485.Betaling ia overleg. KERKSTRAAT 3^S0ÉS1I1TEL2030 De Zeistenaren gaven een goede spelop vatting te zien, doch ook de Soestenaren toonden goed spel. In de eerste helft leidden De Tovers met 20, doch daar na liep K.V.S. in en werd de stand 21. De gasten maakten in de tweede helft 't vierde doelpunt in deze wedstrijd, waar door zij met 31 winnaar werden van deze vlotte wedstrijd. Vervolg op blz. 2. OUDEN VAN DAGEN VAN OOSTER- LAND IN SOEST. Woensdagmorgen werd een 40-tal Ouden van dagen uit het door Soest geadop teerde Oosterland door onze Burgemees ter een welkom toegei'oepen in het res taurant van het Natuurbad. De door de Oosterlandse Oranjevereniging jaar lijks georganiseerde ouden van dagen- tocht, had ditmaal Soest en omgeving tot reisdoel, vooral omdat er sinds de Wa- tex-snood vriendschappelijke banden tus sen Soest en Oosterland zijn ontstaan. De ouden van dagen werden begeleid door de Burgemeester van Oosterland, de heer M. Laurense, de gemeenteontvan ger, de heer J. M. de Waal, alsmede door het bestuur van de Oranje-vereniging t° Oosterland en te half zeven uur des morgens was de autobus met dit gezel schap uit Oosterland gestart. „Vrienden van Oostei-land", zei onze Burgemeester tot het gezelschap in zijn welkomstwoord, waarin hij de Waters nood, de evacuatie, het verblijf in Soest en de talrijke bezoeken van Soest aan Oosterland releveerde. Spr. deelde mede, dat de Soester winke liers, die hun getroffen collega's in Oos terland hielpen, ook deze dag in mate rieel opzicht hadden verzorgd, een daad, die, zoals de Burgemeester zei, voort vloeide uit de adoptie. Het verheugde spr., dat z'n Oosterlandse collega was mee gekomen en het bewees, dat de heer Lau rense 'n warm hart voor al zijn ingeze tenen heeft. De heer Laurense dankte voor dit harte lijk welkom en zei, dat de Oosterlandse ouden van dagen de verre reis gaarne er voor over hadden om te genieten van Soest en omgeving. Hij dankte het ge meentebestuur en de heer H. van Hal, alsmede de winkeliers voor de verzor ging van deze dag en zei, dat Oosterland de meest aangename herinnering bezit aan de hulp van de Soester middenstand. Vanaf het Natuurbad werd naar Soester- berg gereden, waar op korte afstand het landen en stijgen van de vliegtuigen werd gadegeslagen. Via Soesterberg reed de autobus over Huis ter Heide, Bos en Duin en Den Dolder naar Lage Vuursche, waar kof fie werd gepresenteerd en de lunchpak ketten werden aangesproken. Daarna 0 0 Zuiver en onsmet uw huid lllliovin/i met de helder vloeibare MIIIVI IPV DDD- De jeuk bedaart. Ull3ls||j|)de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN Tto Tfe HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP reed men naar Hilversum, waar de stad en de diverse studio's de bewondering van de Oosterlanders afdwongen. Blaricum, Laren (dwars door het ker misterrein) en Baarn werden eveneens aangedaan en tenslotte werd het Paleis en het Pullmann-monument bezichtigd. In hotel „De Gouden Ploeg" stond het diner gereed en aan tafel werden harte lijke woorden gesproken tot de Soester middenstand voor de medewerking aan deze dag. De heer C. J. Schaddelee, voox-zitter van de Winkeliei-svereniging „Soest" en Tante Jans van „De Gouden Ploeg" heb ben daar ervaren hoe deze medewerking op prijs werd gesteld. De rondrit door Gooi- en Eemland bleek de Oudjes zeer te zijn bevallen en meer deren wilden het volgend jaar terug ko men. In opgewekte stemming vertrok men te 5 uur uit Soest. De vriendschapsbanden met Oosterland zijn door deze dag weer verstevigd en het was prettig te ervaren, dat deze ont vangst, in adoptieverband, heeft bijgedra gen tot aangename verpozing van de oudjes uit het verleden jaar zo zwaar getroffen Oosterland. A.s. Vrijdag in het CITY-THEATER. Abonn. per kwart, 1-85 - per post 2.00 POSTGIRO No. 126156 PERPETUUM MOBILE. Toen een paar weken geleden de melk prijs voor de zoveelste keer weer eens met een centje werd verhoogd, dreigde er een complete melkoorlog Melkgroothandelaren uit het Oosten van het land dreigden het Westen stormen- dei-hand te gaan veroveren met goedko pe melk, omdat volgens hen de verhoging onzin was, de melksanering volgens som migen op zeer losse schroeven kwam te staan, kortom, het leek er even op of de melkhandel, die als haast geen ander is gekneveld door allerlei voorschriften, de boeien zou slaken en dat de vrije concur rentie terug zou komen. Er waren zelfs streken in ons land, waar de groot handel overging tot het terug betalen van de te veel betaalde cent per liter. Maar de heren in „Den Haag" zijn ook niet op hun achterhoofd gevallen en dachten: wanneer die melkheren de oog luikend toegestane cent versmaden, zal ik ook mijn slag maar slaan. Want, net nu het lawaai over die cent aan het luwen is, komt onze regering met de laconieke mededeling, dat de melk een cent duur der gaat worden, omdat zij het restant subsidie op het koeienproduct niet lan ger verstrekt. Wanneer de heren groothandelaren van mening zijn, dat er voldoende op de melk wordt verdiend, is het intrekken van de subsidie volkomen logisch. We mogen van onze regering niet anders verwach ten. Iedereen, die maar een beetje wegwijs is in de melkaangelegenheid weet, dat aan de melk kapitalen worden verdiend en dat subsidie feitelijk water naar de zee dragen is. Mogelijk zijn er uitzonderin gen, maar die bevestigen dan de regel. Hoe het ook zij, het eind van het lied is, dat we voor de zoveelste keer een cent meer voor de melk gaan betalen, met het onprettige gevoel, dat het nood zakelijke van de verhoging zeer dubieus is en bij een vrije markt zeker niet zou plaats vinden. Waar insiders bovendien weten te vertel len, dat in het najaar de melkprijs wéér omhoog moet vanwege de hooi en zo, begint het er aardig op te lijken, dat we met de melkprijs het veel gezochte „perpetuum mobile" gevonden hebben. H. OEKMAN. en beneden de stadsprijzen. Soeeterberg6estraat 30 Tel. 2454 BROMFIETS WAS NIET GESTALD. De bromfiets, welke vorige week gesto len was en terug werd gevonden op de Akkerweg, werd niet uit de rijwielstal ling ontvreemd, zoals men uit ons be- richt kon opmaken, doch was gestald op de Schrikslaan. GYMNASTIEKLEIDER TREKT ZICH TERUG. Naar wij vernemen heeft de heer W. Egtberts alhier, leider van de Woens dagavondlessen van de Chr. Gymnastiek vereniging „Olympia", zijn functie neer gelegd met ingang van 't nieuwe lesjaar. SCHOOL-SPORTDAG. Dinsdag werd door 16 scholen met ca. 800 leerlingen deegenomen aan de schoolsportdag, welke op het S.E.C.-ter rein werd georganiseerd door de Com missie voor de lichamelijke opvoeding op de Soester scholen. Des morgens legden de leerlingen van de v.g.l.o.- en Ulo-scholen vaardigheidsproe- ven af, terwijl de leerlingen van de la gere scholen vanaf de Sparrenlaan een wandeling van 2x/z uur door de bossen maakten. Des middags waren de leerlingen van de v.g.l.o.- en Uloscholen aan de wande ling en moesten de leerlingen van de la gere scholen vaardigheidsproeven afleg gen. Regenbuien waren oorzaak, dat het pro gramma enige keren moest worden on derbroken, doch aan het enthousiasme van de jeugd en de onderwijskrachten deed dit geen afbreuk. Een voetbalwedstrijd tussen de leerkrach- gen van verschillende scholen kreeg een jeugdig publiek, dat met genoegen deze wedstrijd beleefde. De dag, die geopend was door de Bur gemeester, werd gesloten met een woord van de heer L. L. J. Heugen, consulent lichamelijke opvoeding te Hilversum, die de gemaakte resultaten bekend maak te en dank bracht aan gemeentebestuur, schoolbesturen en onderwijskrachten, in het bijzonder aan de heer R. de Jager, die de leiding van deze dag had. De uitslagen waren: V.g.l.o.- en Ulo-scholen: 1. R.K. Ulo school, 910 p. 2. Van der Huchtschool, 900 punten. 3. Chr. Ulo-school, 840 p. 4. Chr. v.g.l.o., 800 p. 5. R.K. v.g.l.o., 800 p. 6. Openbare Ulo Kerkebuurt, 750 p. Lagere scholen: 1. Openb. school Soester berg, 920 p. 2. St. Wxlübrordusschool, 910 p. 3. Chr. school Hees, 900 p. 4. v. d. Huchtschool, 900 p. 5. Chr. school Drie- hoeksweg, 880 p. 6. Groen van Prinste- rerschool, 880 p. 7. Openb. school Kerke buurt, 875 p. 8. Openb. school Beetzlaan, 870 p. 9. R.K. Jongensschool, 860 punten.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1