OPENING eiZE uLtu-eAko-o-p, HEDENAVOND Voor de Chinese muur. Herinneringen aan de Kerkebuurt. Zwitsalette Fugers Radio. Hoppenbrouwers - Dames- en Herenmodes Van Hall - Bazar de Luxe. u~o-o~>udeet Autorijlessen Autorijschool D. Engel VACANTIETIJD KOMKOMMERTIJD ROUW- eo TROUW- SOEST. Na examen met vacantie WITTE POMPEN van de nieuwe ETALAGE-GALERIJ aan de Van Weedestraat le Soester Muziekhandel en Muziekschool Zo'n Locomotief v.a. f 141.-. FUGERS RIJWIELEN Van week tot week in Soest. IN DE HOEK. STICHTSCHE SCHOENENHÜÏZEN. SOESTERBERG. VRIJDAG 16 JULI 1954. 32c JAARGANG No. 57. SOESTERUOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De capitulatie van Japan in Augustus 1945 braoht voor Ghina, dat toen reeds vele ja ren in staat van oorlog met Japan verkeerde, geenszins een vrede, waarbij men zich aan de opbouw zou kunnen wijden. Br bralk een burgeroorlog uit. waarbij de re geringstroepen onder Tsjang Kai-Sjek het gehele, immens grote vasteland moesten prijs geven om zich op het eiland Formosa te rug te trekken. Nadien was China zichzelf niet meer. Het grote, communistische China ook wel Pe king China, naar de hoofdstad genoemd werd 21 September 1949 tot Volksrepubliek uitgeroepen, terwijl het leger van Tsjang Kai-Sjek. ongeveer 130.000 man sterk, zich op Formosa. het schone eiland, terug trok. Ohina Wat was China Tsjang Kai- Sjek beschouwde zidh als de endge en ware vertegenwoordiger van het Hemelse Rijk, doch de feiten waren, dat hij slechts over een, in verhouding tot het grote China klein eiland, de macht had. Het grote China was communistisch geworden, bet had en kreeg de steun van Moskou en trachtte meermalen, met steun van die grote broer, lid te worden van de Verenigde Naties. Het is te begrijpen, dat de Verenigde Na ties er, kort nadat Tsjang Kai-Sjek zich met zijn wapenbroeders op het eiland had terug getrokken, niet veel voor voelden, de ver tegenwoordigers van het oude China naar_ huis te zenden en hem door een commu-7 nist te doen vervangen. Men wilde eerstï wel eens zien, hoe de toestand zich daarj. verder ontwikkelde. Vooral Amerika, wiens gehele politiek op de bestrijding der commu nisten is gebaseerd', voelde er niets voor Communistisch China toe te laten en zo bleef de vertegenwoordiger van Tsjang Kai-Sjek in de V.N. de schijn ophouden, dat het niet-cammundstisch China nog altijd de grote mogendheid was. Nu moeten wij even vaststellen, dat het door de communisten veroverde en nadien bestuurde China niet minder dan 500 mil- lioen inwoners telt. Deze mensen vormen met elkaar het grootste volk ter wereld en het is. afgezien van elke politieke houding, eigenlijk dwaasheid, dat men zo'n volk buiten een organisatie wenst te houden, die alle volken der wereld wil omvatten. Het is eveneens een dwaasheid, Ohina te doen ver tegenwoordigen door 'n klein nationalistisch gedeelte en daarbij net te doen alsof er in het grote China de laatste jaren niets is veranderd. Bovendien is nu wel gebleken, dat de regering van Mao Tse-toeng, de voor zitter van de centrale regeringsraad der Chinese Volksrepubliek, de madht zo ste vig in handen heeft, dat Tsjang Kai-Sjek er niet meer aan te pas kan komen. Bij verscheidene regeringen, niet-communis- tisdh georiënteerd, heerst dan ook de me ning, dat nu zo langzamerhand de tijd is gekomen, het grote China tot de Bond der Volken toe te laten. Tot degenen, die deze mening zijn toegedaan, behoort in de eer ste plaats Engeland, dat trouwens het re giem van Mao heeft eikend. Ten deze openbaart zioh wel de tegenstel ling tot de Amerikaanse politiek, die in alles anti-commiunistisch is en de oude, door de jaren heen met succes gevoerde politiek van Engeland, die veel diplomati- soher is ingesteld en er van uit gaat. dat men met honing meer vliegen vangt dan met azijn. Toch zal Amerika zich met hand en tand tegen de toelating van de Chinese Volks republiek verzetten. Amerika vreest in deze toelating een. versterking van het Rode blok in de Verenigde Naties. Men haalt lie ver het paard van Troje niet binnen en men voorziet zelfs, dat toelating van Rood China wel eens de doodsteek voor de Ver enigde Naties zou kunnen zijn. Hiertegenover staat, dat men zonder de medewerking van Ohina er niet op behoeft te rekenen, dat er ooit rust in Azië zal komen. Met de communisten wordt onderhandeld over Korea en Indo-China. Hiertegen schijnen geen bezwaren te zijn. Die bezwaren komen eerst, als men officieel tot de erkenning moet komen, dat dit grote, nu communis tisch georiënteerde volk van belang is voor het handhaven van het politieke evenwicht. Telkens weer worden pogingen ondernomen om China als lid van de V.N. eikend te krijgen. Tot nu toe zonder resultaat. Noch tans lijkt de tijd niet ver af. dat men deze koers zal moeten wijzigen. Uit praotische overwegingen, om de vrede in Oost-Azië, met medewerking dan van het grote China, verzekerd te krijgen. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instrncteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Als ieder met vacantie is. Dan gaat het imet de kranten mis. Wie zal de nieuwsdorst lessen Wanneer de zon maar even schijnt. Leest men geen krant en dan verdwijnt Dus ook de interesse. Dat noemt men de komkommertijd, Dan wordt de mensheid weer verblijd Met wat .onschuldig liegen". Dan lees je weer in iedi're krant, Dat men in een of ander land Weer schotels heeft zien vliegen. Dan duikt op een of and're top Weer een geweldig monster op. Waarover men kan schrijven Men houdt die nieuwtjes in depót Dat gaat reeds vele jaren zo En zal wel steeds zo blijven. Men stuurt dat nieuws de wereld rond. Men stopt de diuim weer in de mond En dan maar heerlijk zuigen. Komkommers smaken lekker fris. Men kan als 't komkommertijd weer is Slechts onbekommerd juichen. De grote koppen in de krant Bezorgen altijd onrust, want De geest zoekt slechts expansie. Hoera voor de komkommertijd, Want die brengt onbekommerdheid, Hoerahet is vacantietijd. Vóórdat het uit Nijkerk afkomstige bak kersgeslacht Van. der Flier in het schil derachtige huis met de witte gevel, naast de Ned. Hervormde Kerk en tegenover de Peter van de Bremerweg (vroeger Zwar- teweg), betrok, was deze bakkerij geduren de het grootste deel van de vorige eeuw in handen van bakker Veenendaal, die uit Hilversum geboortig was. Verschillende van zijn nazaten wonen nog in Soest en de omliggende plaatsen. Een van de vele kinderen van bakker Veenendaal, die in het bekende bakkers huis geboren werden, is onderwijzer ge worden: E. J. Veenendaal. Van 1859- '62 was hij hoofd van de school aan de Lage Vuursche en daarna tot 1889 hoofd van de School met de Bijbel in de Laan straat te Baarn. Meester Veenendaal was een gezellige verteller. Op latere leeftijd dacht hij graag en met weemoed terug aan zijn jeugdjaren in en om het ouder lijk huis in de Soester Kerkebuurt. In 1904 gaf hij een bundeltje levensherin neringen uit onder de titel „Oude Kennis sen". Zijn jeugdherinneringen aan de Kerkebuurt zijn voor ons, die VA eeuw later leven dan de tijd waarover hij schrijft, wel interessant. We geven hier het een en ander eruit weer. „Ik. ben geboren in het eerste deel der negentiende eeuw, in het huis vlak te genover de herberg De Drie Ringen. „Als jongen heb ik menige voet in die herberg gezet om er boodschappen te doen, om er de Oprechte Haarlemsche Courant, destijds de hoofdlectuur, te brengen of te halen, om met de kinderen des huizes te spelen, en zo voort. Ook heb ik er, in 't hoekje van de haard, onder de hoge, brede schouw gezeten, de boerenknechts en meiden gadegesla gen, die onder de krassende tonen, welke een plattelands-virtuoos aan zijn vedel ontlokte, op lederen en houten schoeisels dansten en op hun manier pret hadden en kermis hielden. Natuurlijk ging dit ge paard met het genot van een glaasje „klare", dat met een pijpesteel omge roerd werd, en onder het aanheffen van deunen, die van het ene geslacht naar het andere overgeplant waren en zon der ophouden herhaald werden. Och, wat hadden die mensen een pret „Het huis, waarin ik het levenslicht aanschouwde, staat nog (1904) op de zelfde plaats; en al is die woning in wendig veranderd, uitwendig heeft ze nog dezelfde vorm als in mijn jeugd. „O, wat al herinneringen verrijzen voor mijn geest, als ik U zie, liefelijke wo ning, waar ik de eerste achttien jaren mijns levens doorbracht, waar ik als vrij kind en ongedwongen ronddartelde, als knaap onbezorgd mij kon ontwikkelen „Ieder mens, die een beetje gelezen en gestudeerd heeft, meent op zekere leef tijd een vers te moeten maken. Ik had op zeventienjarige leeftijd ook zo'n bui. Ik houd het nu voor rijmelarij, maar in de tijd toen het kiekentje uit de dop kwam, zag ik er met een zeker welge vallen op neer: Vriendje! hoor eens even, Sla naar Soest het oog! Ziet gij daar die woning, Zo ietwat omhoog, Met dien witten gevel? (Kom, eens goed getuurd!) Over de „Drie Ringen" In de Kerkebuurt. Vlak naast 's Heren tempel, 't Is een huis, vrij groot, Daar vóór een der ramen Naast de deur ligt brood. Bovenaan de deurpost Kunt gij duid'lijk zien 't Nommer van de woning Of: C 17. „In 't zelfde jaar, waarin ik het zo even aangehaalde rijmpje neerschreef, stond ik op de zolder voor het geopend ven ster. Ik herinner 't mij nog goed. 't Was tegen de avond en ik verbeeldde mij het ouderlijk huis verlaten te hebben en in de vreemde te zijn en schreef het vol gende neer (fragment): O heerlijk gezicht! Onbetaalbare vreugd! Wat kan mijn gemoed toch meer strelen Dan 't ouderlijk huis, het verblijf mijner jeugd, Dat schouwspel kan nimmer vervelen. Nog staat gij, gedenkstuk van liefde en trouw, Beschaduwd door 't prachtige lommer, Beschut voor gevaar en bevrijd tegen rouw, Nog vreemdeling in ramp en in kommer. Daar staat gij, als altijd bekoorlijk en schoon, Verblijfplaats van hen, die mij minnen; Nog spreidt gij een lieflijke eenvoud ten toon, Als beeld van de eenvoud daarbinnen. Daar binnen is alles ter ruste gedaald, Daar is het thans somber en donker; Maar buiten wordt gij op het heerlijkst bestraald Door 't schitterend sterrengeflonker. Door Luna (de maan), die fiere vorstin van de nacht, Die hoger en hoger gaat stijgen, Wordt lieflijk en vriendlijk U hulde gebracht, Hoe dringt thans haar glans door de twijgen! „Opgemerkt zij, dat de speling van het maanlicht door de takken van de prach tige, reusachtige lindeboom tegenover de ouderlijke woning mij enige der voor gaande regels ingaf. Uw adres voor het hurm mm kleding BAARN, TEL. „O die linde, die linde! als zij klappen kon, wat zou zij veel uit mijn jeugdige leeftijd kunnen verhalen! „Minstens van mijn vierde jaar af heb ik enige heugenis. Ik heb het voorrecht gehad nooit op een bewaarschool te zijn gebracht en ik kon mij vrij ontwik kelen in de buitenlucht. „Onvergetelijk zijn mij daarom die linde boom, de zandhoop, het kerkhof en de kerkhofsmuur, om van de andere zaken alsnog te zwijgen. Daar hield ik mijn vrije en ordeoefeningen. Dat klauteren tegen de brede wortels van die linde boom op, dat springen en dartelen om die lindeboom heen, o wat een genot! En die zandhoop, niet ver van ons huis, bij het mesthok. Daar klommen e'n klau terden wij op, en daar rolden en buitel den wij af, dat het zo'n aard had. En dan dat baden door de plassen, dat lopen op de kerkhofsmuur, die niet hoog, maar van boven plat was, wat was het een blijdschap, als we die geheel konden af lopen zonder er af te vallen. „Ook het kerkhof was onze speelplaats. Het kerkhof grensde aan onze tuin. Uit de tuin konden wij er gemakkelijk op komen en aan de voorzijde van ons huis was 't afgesloten door een ijzeren hek. Op dat kerkhof waren bloempjes te plukken en steentjes te zamelen en ka pellen te vangen en grafzerken te be zichtigen, en nog meer te zien en te doen, dat ik nu niet meer weet. In later jaren bekeek ik die grafzerken met een geheel ander oog, dan toen ik een kind was. Een der zerkopschriften berichtte, dat aldaar begraven lag baron Snouc- kaert van Schauburg, commandeur der Duitse Orde, Balije van Utrecht, wat aanleiding gaf tot nader onderzoek om trent de betekenis daarvan. Maar als kind deed ik als een kind en speelde ik krijgertje over de graven en groef ik in de zandhoop een grafje, zoals ik de doodgraver op de Godsakker had zien doen. Dat gemeenzame verkeer met het kerkhof heeft o.a. de vrucht gehad, dat ik steeds gelachen heb om de vrees, die bij velen voor de akker der doden heerst, zodat zij bij avond er niet over zouden durven wandelen, en ook, dat ik geen geloof sla aan de bewering der autori teiten op geneeskundig gebied, dat het verblijf dicht bij een kerkhof allerscha delijkst zou zijn voor de gezondheid. Tot dat ik de leeftijd van twintig jaar had bereikt, was ons talrijk gezin nooit met enige ziekte bezocht!" Toen hij 4% jaar was, ging hij naar school, de enige school in Soest, n.1. die in de Eemstraat. Over zijn herinneringen aan die dorpsschool een volgend maal. Voor ditmaal willen we eindigen met de hoop uit te spreken, dat toch eindelijk spoedig stappen zullen worden onderno men om het zo treurig verwoeste witte bakkershuis, dat eens een sieraad was van Soest en dat aan de Kerkebuurt zulk een schilderachtig accent gaf, weer in zijn oude vorm op te bouwen! STERTOCHT P.V.O. De verenigingen welke deelnemen aan de door de Harmonie „P.V.O." op morgen te houden Stertocht zullen de navolgende routes maken. „Concordia", Baarn, 3 uur vanaf Braam- hage, Burg. Grothestraat, Heuvelweg, Noorderweg, Vredehof straat, Regentesse- laan, Van Sraelenlaan, Mariastraat, Nieuwstraat, Schaepmanstraat, Hartweg, Vinkenweg, Schrikslaan, Beetzlaan, Hel- lingweg, K. Bergstraat, Julianaplein, P.T.T. Fanfare „Crescendo", Hilversum, 3 uur vanaf Braamhage, Burg. Grothe straat, Kon.laan, Korteweg, Beckeringh- straat, Nieuwstraat, Vinkenweg, Nachte- gaalweg, Beetzlaan, Kon.laan, Juliana- laan, Julianaplein. Nijkerks Stedelijk Fanfarecorps, Nijkerk, 2 uur 40 min. vanaf Birkstraat hoek Bar- tolottilaan, Gallenkamppelsweg, Soester- GESLAAGD. Van de R.K. School voor U.L.O., alhier, slaagden Woensdag bij het te Utrecht ge houden examen voor het Praktijkdiploma Machineschrijven de navolgende leerlin gen: Hans van Beekum, Johnny v. Dor- resteyn, Richard v. Logtenstein, Wim Ze.?- gelaar, Jan Peek, Carel v. d. Dijssel, Theo 't Lam, Gé Wildenburg, Jan Kaats, Dinie Pohlman, Ineke v. Schalkwijk, Bea Jans sen, Dinie Rademaker, Ellie Majoor, Bep- pie Beuken, Joke v. d. Brink en Suze v. Hattum. BOOTTOCHTEN OP DE EEM. Reeds enkele jaren heeft de V.V.V. „Soest- Vooruit", in samenwerking met de V.V.V. „Baarns Bloei", boottochten op de Eem per botter georganiseerd. Ofschoon deze tochten op zichzelf een genoegen waren, voldeed de geboden scheepsaccomodatie niet geheel. Het is daarom verheugend te noemen, dat de Holland-Veluwe lijn dit jaar een proef wil nemen met de organisatie van Boot tochten op de Eem, voorlopig slechts op Zondagen, middels één harer kleinere sa- ion-passagiersboten „De Zuiderzee". Samenspreking van de genoemde V.V.V.'s met de eigenaren van de Jachthaven „De Watermolen" onder Eemnes, had tot re sultaat, dat aldaar wordt aangelegd tot het opnemen van passagiers vanuit Baarn. Vertrokken wordt van de Kleine Melm welke opstapplaats te bereiken is middels een wandeling van ongeveer 15 minuten vanaf de Oude Kerk langs de Eemweg. Kan men zich een prettiger of meer unie ker vacantie-belevenis indenken, dan een boottocht op de zich door het polderland schap kronkelende rivier, de Eem. Vooral het bezoek aan de monding van de Eem in het IJsselmeer en de kruistocht over het IJsselmeer naar Spakenburg, openen de wijdere perspectieven, die men in zijn vacantie telkenjare zoekt. Wij zouden zo zeggen: „Neemt de proef". GESLAAGD. Als costumière slaagden Willy Wolfsen en Bep Smeeing en voor Lingerie Willy Vei"- woerd en Jopie Akkerman, leerlingen van de R.K. Modevakschool. Cokkie Beyersbergen, Riet Blom, Riet Hil- horst, Janny v. d. Hoed, Mia Huygen, Joke v. d. Kant, Bep Visser, Corrie Voet en Els Werkhoven, leerlingen van de R.K. Meis jes V.G.L.O. school, behaalden het Linge rie-diploma. VIERDAAGSE PUZZLETOCHT. K.P.S. organiseert een nieuw soort rijwiel- puzzle-tocht. Op de avonden 27, 28, 29 en '30 Juli zal een avond-vierdaagse rijwiél- ouzzletocht worden gehouden. maar dan per PHOENIX RIJWIEL of SOLEX. Betaling in overleg. OLIE EN BENZINE. Steenlioffstraat 25 Telefoon 2185 Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten BENNY VREDEN IN HET ONGELIJK GESTELD. Zaterdag zal Benny Vreden, onze Soester radio-acteur, zijn bruidspaar, dat voorkomt in zijn programma onder de titel „Wij hebben de eerlaten emigreren, waarmede aan deze 14-daagse uitzending een einde komt. Dinsdagmorgen is dit besluit door Benny Vreden genomen, nadat de president van de Amsterdamse rechtbank, Mr J. Meihuizen, de Wereld-omroep in kort geding dn het ge lijk had gesteld. (t/o Ned. Middenstandsbank). iedere avond verlichting tot 11 uur. bergsesLr'aat, Kerkstraat, Torenstraat, Middelwijkstraat, Steenhoffstraat, Van Weedestraat, Prins Bernhardlaan, Oranje laan, A. Paulownalaan, Prins Hendriklaan, Julianaplein. Vrijwillige Brandweer-Harmonie, Bilt- hoven, 2 uur 40 min. vanaf Halte Soest- Zuid, Parklaan, Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Koekoekweg, Beetzlaan, Wal deck Pyrmontlaan, Julianaplein. Muziekvereniging „Forssando", Utrecht, 2 uur 21 min. vanaf Station Soest, Stati onsweg, Middelwijkstraat, Steenhoffstr., Raadhuisstraat, Lange Brinkweg, Korte Brinkweg, Burg. Grothestraat, Julianalaan, Julianaplein. Utrechtsche Muziekvereniging „Aurora", Utrecht, 3 uur 55 min. vanaf Halte Soest- dijk, Van Weedestraat, Burg. Grothestraat, Julianalaan, Julianaplein. ARTSEN- EN APOTHEKERDIENST. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de doktoren J. H. Tervoert, Linde laan 16, tel. 2705 en J. C. Rip, Soester- bergsestraat 16, tel. 2423. Zondag is geopend apotheek „Soest", Soes- terbergsestraat 8. Zoails men weet was Berany Vreden enige jaren aan de Wereld-Omroep verbonden, doch werd later wegens bezuiniging ontsla gen. Het programma-onderdeel „Wij hebben, de eer" werd vroeger door de Wereldomroep uitgezonden en deze Omroep eist thans het auteursrecht hiervan op. De rechtbank kende deze eis toe en legde een dwangsom op van 1000.voor iedere overtreding. Bovendien liet men Benny Vre den de (k06ten van het geding (ƒ90.—) be talen. „Dan gaat mijn bruidspaar maar emigreren" was het nuchtere commentaar van onze plaatsgenoot, toen hij het Paleis van Justitie verliet, omringd door artisten. ZAKENLIEDEN GAAN VOETTBALLEN. Hedenavond verlaten 11 Soester zakenlie den hun post achter toonbank en tapkast om op het K.PB.-terrein een voetbalwed strijd te spelen tegen K.P.S. QUO VADIS. De populaire roman „Quo Vadis" van Henryk Sienkiewicz sprak zodanig tot de verbeel ding van de massa, dat de film zich al spoe dig van dit werk meester maakte en ver- Geslaagd voor Uw examen? DAN EERST EVEN NAAR DE MOLENSTRAAT 9 TELEF. 2272 WANT ZONDER MUZIEKKENNIS IS UW ALGEMENE ONTWIKKE LING NIET VOLLEDIG. Wij bieden U: Een pracht collectie Guitaren (ook pastel-kleuren), Ac- cordeon's, Mandolines, Banjo's Blok fluiten en Mondharmonica's, tegen zeer lage prijzen, zodat voor iedere beurs een pracht instrument te verkrügen Is. Eventueel ook termijn-betaling. BLADMUZIEK in alle genre's voor radig. MUZIEKSCHOOL. CLUB- en PRIVELESSEN op alle instrumenten. sdheidene verfilmingen elkander opvolgden. En niet ten onrechte. Want wat is er beter geschikt voor het witte doek dan deze boeiende en levendige schildering uit de Romeinse tijd. De een bracht al pompeuzer dan de ander de ondergang van Nero en diens vergeefse strijd tegen het Christendom in beeld en nu kunnen wij in het City Theater kennis maken met de nieuwste versie, welke is uitgegroeid tot een schouwspel zo groots en verbluf fend als men nog nooit heeft gezien. Met een geraffineerde detaillering van een op gebouwd oud-Rome, 'n schittering van kledij en het voor de lens brengen van een on gekend grote mensenmenigte, heeft regisseur Mervyn Le Roy 'n film gemaakt, die na een aaneenschakeling van min of meer interessante gebeurtenissen aanzwelt tot een onweer staanbare climax, het werpen van de Chris tenen voor de leeuwen. Deze scènes vormen, met het brandende Rome, de hoogtepunten in de film, die zich, evenals het boek, niet aan een nauwgezette opsomming der historische feiten houdt, maar wat doet dit er toe De film is een schouwspel voor het oog en verdiept zich niet in problematiek. De spelers zijn allen aanvaardbaar in hun rol len waarbij Robert Taylor schittert als Mar- cus Vinicius en Peter Ustinov 'n prachtige uitbeelding geeft van de verdwaasde Nero. De bijzonder goede kleuren vervolmaken het geheel en dragen er belangrijk toe bij om een juiste indruk te krijgen van de grote kostbaar heid van deze productie. JONGETJE DOOR AUTO MEEGESLEURD. Dinsdagmiddag stak het 6-jarig zoontje van dr G. van Beurden de rijweg van de Steen hoffstraat over en werd door een passeren de auto gegrepen. Het jongetje werd een 8-tal meters meegesleurd en liep een her senschudding en een hoofdwonde op. Het ongeval gebeurde voor de ogen van de vader, die aan de overzijde van de straat stond en zijn zoon op aicfti toe zag lopen. KERKSTRAAT 3-S0ESMEL2O30 Over het weer zullen we het maar niet hebben. Het regent en het blijft regenen en alleen met een vacantie op Corsica zal U de regen kunnen ontlopen. Toch zijn de pensiongasten dit jaar weer in Soest gekomen en er zullen er nog meer komen, de regen ten spijt. De V.V.V. blaast een klein beetje leven in de brouwerij door boottochten te organiseren op de Eem en naar Spakenburg. Van andere activi teiten bemerkt de pensionhouder, U en ik niets. Ons openluchttheater wordt niet be speeld en we zijn verstoken van V.V.V.- week, Bruidsweek, Spreukenweek of iets dergelijks. Wij vernemen tenminste nog niets. Leven in de brouwerij zal onze Soester Harmonie morgenmiddag en -avond bren gen. Vijf en vijftig jaar is ons muziekcorps oud (dat slaat niet op de leden, doch al leen op de vereniging) en onder leiding van Marinus Larsen is men weer op de goede weg, om de grote naam van weleer te heroveren. Morgen organiseert men ter gelegenheid van dit 11e lustrum een ster- tocht met mars-wedstrijd en des avonds is er feest op „Braamhage". Over loslopende honden gesproken. In Baarn ging de voorgestelde wijziging van de politieverordening niet door. Verschil lende raadsleden vonden de oplossing van het hondenprobleem een beetje te radicaal en het voorstel ging voorlopig van de baan. Om bij de Soester hond te blijven. Die zijn nog steeds in de gelegenheid, vuil nisbakken te doorzoeken, konijnen en kip pen dood te bijten en hun tanden in men senbenen te zetten. Zij lachen om de Soes ter politie-verordening. Vorige week stak in Soesterberg een dame met haar hond de rijweg over en toen zij Zeiinwmst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. aan de overkant was, liet zij haar hond los. Deze smeet prompt een bromfietser tegen de wereld, waardoor pijn en schade ontstond. De politie maakte procesverbaal op tegen de eigenaresse van de hond krachtens ar- tikei 39 van de politie-verordening, welke het laten loslopen van honden op verschil lende wegen (waaronder de rijkswee) ver biedt. Waarom moet je eerst gebeten of omver gelopen zijn, vóór de verordening wordt toegepast, vragen wij ons af. De Sportweek zit ons nog in de benen. Het werk van de Sport Federatie groeit lang zaam, zoals alles in Soest langzaam terecht Wanneer het niet een onzer raadsleden was geweest, die de zotte gang van zaken met die riolering in de Middelwijkstraat voor ons uit de doeken deed, zou ik het verhaal niet hebben geloofd. Verbijsterend is het te lezen met welk een nonchalant gemak sommige Rijksinstellingen met onze belastingpenningen omspringen, die wü met z'n allen vaak met pijn en slapeloze nachten opbrengen. Vaak wordt ten onrechte „gehakt" en sma lend gesproken over ambtenaren, maar met geschiedenissen als nu met betrekking tot de Middelwijkstraat is dit toch waaradhig geen wonder. Kunt U zioh indenken, dat zoiets dwaas zou kunnen gebeuren in het particuliere be drijfsleven Dat is toch uitgesloten Maar hier wordt het toch maar aangekleed of het de gewoonste zaak van de wereld is. Geen enkele directeur van welke commer ciële instelling ook, zou zioh kunnen hand haven, wanneer zoiets geks maar in z'n hoofd zou opkomen. Er zou worden ge vraagd waar hij met z'n hoofd tegenaan was gelopen. Nu is Rijkswaterstaat geen commerciële in stelling, maar waar zij hun werkzaamheden uitvoeren met door het volk bijeengebrachte gelden, behoorde feitelijk de zorgvuldigheid van -het beheer der gelden dn veel groter mate in acht te worden genomen dan bij een of andere N.V. Ik ben ten zeerste benieuwd of de motie, die door de raad werd aangenomen, iets zal uitrichten. Veel stel ik me daar niet van voor, temeer niet, omdat uit hetgeen het raadslid vertelde, ik de indruk kreeg, dat alles al in kannen en kruiken is. Van de spullen, welke in de weg zitten, als riolering en leidingen voor gas, water, electriciteit en telefoon, mogen we nog wel ge bruik maken, maar aankomen niet meer. Het is daarom begrijpelijk, dat B. en W. allereerst maatregelen wensten te treffen voor de riolering, opdat daarmede tenminste geen stagnatie zou ontstaan. Voor de rest voel ik het aan. alsof onze raad, met al mijn prive-respect voor de leden, bij Waterstaat c.s. in aanzien is als de befaamde Pierre Snot. H. OEKMAN. is SOEST - UTRECHT - BAARN komt. In opzet, deelname en publieke be langstelling ging het goed en hopelijk komen we via jaarlijkse sportweken tot een Soester gemeenschap, waarin zich meer burgerzin demonstreert dan nu. De nieuwste tak van sport, welke de Soes ter Sport Federatie thans gaat verzorgen is de 4-daagse wandelsport te Nijmegen. Al is de deelname individueel, de S.S.F. zal dit jaar aan de intocht van onze Soester wandelaars cachet geven. Evenwel is het nodig, dat alle Soester Vier daagse lopers zich daarvoor opgeven aan de S.S.F. p./a. W. v. Schaffelaar, Stad- honderslaan 62, tel. 2524. We krijgen dan eens een beeld van de deelneming aan dit groots wandelfestijn. Ongetwijfeld bereiken we er ook mee, dat de deelsnemersgroep jaarlijks groter zal worden. DE ZOMERFEESTEN VAN DE BUURTVERENIGING. De buurtvereniging „Oranje" brengt leven in de brouwerij. Elk jaar sinds haar be staan organiseert zij zomerfeesten, waar in de gehele plaats betrokken wordt. Voor dit jaar luidt het programma als volgt: 21 Juli, 8 uur n.m.: Optocht. Vertrek vanaf de speeltuin in de Gen. Spoorstraat. Mu ziek verzorgd door de Harmonie „St. Jo- seph". 22, 23 en 24 Juli: Groot Zomerfeest met meer dan 20 attracties op het feestterrein aan de Amersfoortsestraat. Zaterdag 24 Juli, 3 uur: Ronde van Soes terberg. Start en finish bij expeditie Tam mer aan de Gen. Winkelmanstraat. Par cours: Winkelmanstraat, Bospad, Kamp weg, v. Maarenstraat. 80 ronden moeten worden verreden. Zaterdag 24 Juli, 10 uur 's avonds: Groot vuurwerk op het feestterrein. NIEUWS VAN DE A.R.O.S. Dat de A. R. O. S., de Amateurs omroep Soesterberg, met opgewektheid en jeug dig enthousiasme het door haar gestelde doel blijft nastreven, moge weer blijken uit de volgende berichten: Lia Gouw en Bert Koreneef, leden van de A.R.O.S.zijn door de afdeling Minjon van de A.V.R.O. uitgenodigd om, zoals de uitnodiging luidt: wegens bijzondere ver diensten en grote activiteit betoond bij het Minjon werk" van 17 tot 24 Juli a.s. het zomerkamp in Woudenberg bij te wo nen. Weer iets anders, maar ook getui gend van groot idealisme, is het Jaericht, dat in het kader van de programma's voor de zieken, er op Zaterdag 17 Juli door de A.R.O.S. in het sanatorium „Zon negloren" een Russisch programma voor de aldaar vertoevende 14 Russische vluch telingen zal worden gegeven. Voor de samenstelling van dit programma maakten een reporter en een technicus van de A.R.O.S. op een Russische avond in Den Haag verschillende opnamen van zang en muziek. Voor de aanvulling van het programma brachten een tweetal Rus sische dames en Pater Methodius een be zoek aan de A.R.O.S.-Studio in Soes- telrberg. Het programma wordt geopend met het Wolgalied. MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dol- der, zal Zondag 18 Juli de artsendienst waarnemen.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1