PUROl Soest ia t geweer tegen Rijkswaterstaat. TWEEDE BLAD Eventjes terzijde De Gemeente-secretaris geeft college. Meningen van onze lezers. SOEST. De Soester Raad bijeen. 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen d.d. 31 Mei 1954 en 15 Juni 1954. Zonder bemerlking goedgekeurd 2. Ingekomen stukken: a. Verzoek van het bestuur der Stichting Engendaalschool om medewerking inzake aanschaffing van leermidelen ten behoeve van de van der Huchtschool, met voor stel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Conform besloten. b. Verzoek van het bestuur der Vereni ging „Een school met de Bijbel" te Soest om medewerking tot de aanbouw van twee lokalen aan de Groen van Prins- tererschool, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Conform besloten. c. Verzoek van de Utrechtse Christelijke Boeren- en Tuindersbond te Baarn om een gemeentelijke bijdrage in het tekort van de Chr. Landbouwschool te Baarn over 1953, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Conform besloten. d. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten betreffende controle administraties, met voorstel van B. en W. deze voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. e. Aanbieding 2e begrotingswijziging 1954, overeenkomstig art. 22 van de „Ge meenschappelijke Regeling" met betrek king tot de bescherming Bevolking in de Kring Utrecht IV. Conform besloten. 3. Crediet-aanvrage voor riolering van de Middel wijkstraat. Nadat de heer Oranje de motie, waarover wij Dinsdag reeds uitvoerig schreven, had inge diend, zedde de heer A. P. HILHORST (K.V.P.), dat hij de motie ten volle onder steunt. Spr. aoht het treurig, dat nu de rij wiel- en wandelpaden weer moeten worden op gebroken en dat veel kostbaar materiaal ver loren zal gaan. Er moet voorkomen wonden, dat hier en overal in Nederland deze gang van zaken 2al worden gevolgd. Mevrouw LANDWEER (C.H.) aoht het onjuist, dat gasbuizen, die nog 60 jaar mee kunnen, nu waardeloos worden gemaakt, een -ver spilling, die economisch onjuist is. De heer GRIFT (P.v.d.A.) wijst er op, dat ook bij de verbetering van de Van Weede- straat en Burg. Grothesitraat hetzelfde ge val zich zal voordoen, zodat de geleidelijke verliezen nog veel groter worden. De ge hele fractie staat achter de motie, zegt spr. en hij dringt er op aan, dat van dit crediet niet eerder uitgaven zullen worden gedaan voor men tot het uiterste is gegaan. Wethouder VAN ZADELHOFF (KV.P.) neemt de motie namens B. en W. over en zegt, dat ook B. en W. zeer getroffen zijn door de handelwijze van Rijkswaterstaat. In April kreeg men bericht, dat er een asfalt- spuitlaagje over het stenen wegdek zou worden aangebracht, doch in Mei schreef men, dat voor 1 Juli alle voorzieningen door de gemeente getroffen moesten zijn, want het wegdek kreeg een betonaefaltlaag. Laat men liever eerst de Birkstraat onder handen ne men, daar gebeuren de meeste ongelukken, aldus spr. Spr. verzoekt het crediet te ver strekken onder voorwaarde, dat het uiterste beproefd wordt om te voorkomen hetgeen Rijkswaterstaat dwingt te doen. Wanneer we hierin falen, dan zullen we de riolering moeten leggen. De heer ORANJE (V.V.D.) wenst de gedachte „wanneer we falen'' volkomen naar de ach tergrond te schuiven. Wethouder VAN ZADELHOFF merkt op, dat de heer Oranje zelf heeft toegegeven, dat de Rijkswaterstaat het formele recht heeft te handelen, zoals is geschreven. De heer ORANJE (V.V.D.): Formele rech ten kunnen onfatsoenlijk zijn. Wethouder VAN ZADELHOFF wijst er op, dat een nieuw riool toch moet komen, alleen het tijdstip van legging zou door deze handeling eerder komen dan het mo ment van totale verslijting van het oude riool. De motie wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals het crediet van van f 35.000. Krabben en peuteren maakt de JT1UAU* kwaal steeds erger. De helder |i 1#cla/f vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN Ui A Tfe HUIDAANDOENINGEN li. UW. II- VLOEISTOF - BALSEM ZEEP 4. Voorstellen tot vaststelling van a. Een besluit tot herziening van de uit breidingsplannen in hoofdzaak voorzover betreft de tot die plannen behorende verklaring. Conform besloten. b. Een besluit tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen van enige percelen langs de Rijksweg, n.1. v. Wee- destraat en Middelwijkstraat. Conform besloten. c. Een besluit tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan „Aanv'ullings- plan Van Lenneplaan". De heer VAN WELY (V.V.D.) herinnert er aan, dat Gedeputeerde Staten niet goedkeurden, dat een strook grond van 20 meter werd afgenomen. Nu wordt voorgesteld 'n erf afscheiding van 4 té mtr, doch dit is in strijd met de bouwverordening, wel ke minstens 9 meter voorschrijft. Wethouder VAN ZADELHOFF antwoordt, dat het bouwplan is gewijzigd en er negen me ter afstand tussen de huizen (aan de achterkant) zal blijven. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) wijst op een bepaling in het uitbreidingsplan, waar in staat, dait een landbouwbedrijf-oppervlak te van 8 H.A. ndet gesplitst mag worden, doch spr. wenst vastgelegd te zien, dat dit wel mo gelijk is bij een „zuivere" splitsing. Bij verkoop van een landbouwbedrijf moet het n.1. mogelijk zijn, dat, een nieuwe boerderij kan worden gebouwd. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt. dat deze mogelijkheid bestaat en B. en W. hiervoor vergunning kunnen geven. 5. Voorstel tot wijziging van de Bouw verordening. B. en W. stellen voor. dat B. en W. vrijstel ling kunnen geven van heit bepaalde in ar tikel 41 van de Bouwverordening, waarin wordt geëist, dat de buitenwanden van een gebouw, geen woning zijnde, altijd uit steen of beton moeten bestaan, wanneer dit gebouw op geringer afstand dan 20 meter is gele gen van andere niet op hetzelfde erf geplaats te gebouwen. Conform besloten. 6. Voorstellen tot het onbewoonbaar ver klaren van de woningen Verlengde Kolo- nieweg 4a en Lange Brinkweg 56a. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) vraagt of de betrokken bewoners dit voorstel weer uit de krant hebben moeten lezen of dat zij bericht hebben gehad. De VOORZITTER zegt, dait de eigenaren en de bewoners geen 'bericht hebben gekregen. Na dat het besluit is genomen ontvangt men hiervan bericht. De 'heer HILHORST zou uit een oogpunt van fatsoen gaarne gezien hebben, dat een be richt voordien gezonden zou zijn. De VOORZITTER zegt, dat deze woningen niet meer te verbeteren zijn, hetgeen de heer HILHORST bestrijdt en hij vraagt wie van de raadsleden deze woningen gezien heeft. De heer SCHAAFSMA (A.R.) blijkt deze woningen te hebben gezien en verklaart, dat de onbewoonbaar-verklaring zeer terecht wordt gedaan. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 7. Schrijven van M. Hilhorst, Koren weg 7. Soest, verzoekende hem schadeloos te stellen wegens onbewoonbaarverklaring van de aan hem toebehorende woning Korenweg 5, met voorstel van B. en W. De heer ORANJE (V.V.D.) wijst er op, dat in dit adres een zin voortkomt, waarin ge zegd wordt, dat een vorig schrijven van adressant de raad nooit heeft berei/kt. Hier wordt B. en "W. ten laste gelegd, dat zij een brief aan de raad niet aan de raad hebben doorgegeven. Ook het prae-advies op deze eerste brief heeft spr. nimmer gehoord. Als iemand een brief aan de raad richt, dan dient deze brief de raad te bereiken. Spr. hoopt, dat B. en W. het in beginsel hiermee eens zijn. De VOORZITTER zegt, dat getracht'zal wor den deze brief te achterhalen. Mevrouw POLET (P.v.d.A.) herinnert aan de opdracht van de raad, een 4-tal jaren gele den aan B. en W. gegeven, waarin afgesproken werd, dat de raad een lijstje zou ontvangen van de stukken, welke in behandeling zijn bij B. en W. De VOORZITTER: Ik zou willen zeggen De heer ORANJE: Mea culpa. De heer VAN WELY (V.V.D.) zegt, dat adressant zich er over beklaagt, dat hij niet geweten heeft, dat deze woning onbewoonbaar verklaard zou worden, anders zou hij dit huis niet hebben gekocht. Bovendien schrijft hij. dat de gemeente in dieze woning een gezin heeft ondergebracht, welke de wo ning heeft uitgewoond. De VOORZITTER geeft graag toe, dat B. en W. geen helderzienden zijn, doch als zij dat wel waren, zou het toch niet passen, dat zij kopers van huizen stroppen bezorgen. Het huis was leeg toen het werd verkocht en verder moet iedere koper weten wat hij doet. Het voorstel, om afwijzend op dit schrijven te beschikken, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 8. Voorstel tot vaststelling van een va- cantieregeling op grond van de Winkel sluitingswet 1951 voor de slagerswinkels. Conform besloten. 9. Voorstel tot overplaatsing van de on derwijzeres M. F. Olde van de O.L. School Kerkebuurt naar de nieuwe O.-L. School te Soest-Zuid. Conform besloten. 10. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende het verlenen van studiebeurzen en -toelagen. Conform besloten. 11. Crediet-aanvrage voor het treffen van voorzieningen aan de ambtswoning van de directeur van het Gasbedrijf. De VOORZITTER deelt mede. dat de commis sie Gasbedrijf en de financiële commissie het in ddt voorstel genoemde crediet van ƒ5000.verlaagd wil zien tot ƒ3000. B. en W. nemen deze wijziging over, waar na het voorstel wordt goedgekeurd. 12. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening en de bedrijfsrekeningen voor 1952. Conform besloten. 13. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de N.V. Bouw- kas Noord Nederlandse Gemeenten aan een van haar spaarders te verstrekken geldlening. Conform besloten. 14. Voorstel tot vaststelling van een In terim-Ziektekostenregeling voor 1954. Conform besloten. 15. Voorstel tot aankoop van grond: a. gelegen nabij de Duinweg van Mevr. F. Hilhorst- Groenestijn. Conform besloten. b. gelegen nabij de Verlengde Schoolweg van A. Tammer te Soesterberg. Conform besloten. c. gelegen nabij de Laanstraat en het 2e Weteringpad van de erven W. Bos boom. Conform besloten. (De heer Butzelaar (K.V.P.) blijft buiten, stemming.) in elk huisgezin: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten 16. Voorstel tot nadere verhuur van een gedeelte van de op de buitenplaats „Braamhage" staande garage aan H. J. M. Pieper. Conform besloten. B. en W. stellen voor de gemeentelijke leges voor paspoorten te verlagen van ƒ5.tot ƒ2.50, met ingang van 15 Juli 1954. De heer VAN ANDEL (C.H.) leest uit een krantenverslag voor, dat de Minister van mening is, dat een paspoort slechts in totaal 5.behoort te kosten. Hiervoor zijn richt lijnen verstrekt. De VOORZITTER: Dit zijn richtlijnen, welke schijnbaar aan andere instanties werden ge- geven dan de gemeenten. In Amersfoort, Hil versum en Zeist bedraagt het legesgeld ook 2.50. De heer SCHAAFSMA (A.R.) stelt voor de leges terug <te brengen op 1. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) vraagt of de werkzaamheden, welke voor de ambtenaren verbonden zijn aan het klaarmaken van een paspoort, zodanig zijn, dat 1.een te kleine vergoeding is. De VOORZITTER wijst er op, dat leges-gel den een bron van inkomsten voor de ge meente zijn en dat 2.50 het minimum is. De gemeente heeft het meeste werk aan het klaarmaken van een paspoort. De pro- vincde doet er weinig aan en het Rijk geeft het boekje. (De bedde laatste instanties reke nen ieder ook 2.50. zodat een paspoort in onze gemeente 7.50 gaat kosten.) De VOORZITTER stelt hierna voor een punt aan de agenda toe te voegen, n.1. de wette lijk voorgeschreven medewerking te verle nen aan de bouw van een nieuwe Chr. v.g.l.o school op ..Braamhage" en het ver strekken van een crediet ten behoeve van de bouw van dieze school. De VOORZITTER deelt mede, dat dit punt slechts oppervlakkig behandeld is kunnen worden door de onderwijs- en financiële commissie. Het schoolbestuur heeft uiteraard veel haast en de raad kan deze toestemming tenslotte toeh niet weigeren. Mevrouw LANDWEER (C.H.) zegt, dat voor de aanvang van de vergadering dit voorstel pas in de commissies kwam en dat dit voor spr. reden is dit voorstel niet aan te nemen. De VOORZITTER wijst er op, dat de raad al leen de behandeling van dit voorstel kan uit stellen tot b.v. volgende week, doch weigeren is niet mogelijk. De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt of de raad dan alleen maar tot taak heeft te controle ren of de Inspecteur l.o. het bouwplan heeft goedgekeurd. Dit zou betekenen, dat het werk van de raad een wassen neus is. De VOORZITTER wijst er op. dat de raad al leen het crediet beschikbaar heeft te stellen, doch met het bouwplan niets te maken heeft. Mevrouw LANDWEER (C.H.) zegt, dat zij het voorgestelde rieten dak van deze school gevaarlijk vindt. Zou hierover de raad niets te vertellen hebben Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat dit rieten dak met zorgvuldigheid is gekozen, in verband met de omgeving, waarin de school komt te staan. In andere plaatsen zijn ook scholen met rieten daken. De heer ORANJE (V.V.D.) constateert hier uit, dat de Schoonheidscommissie over deze aangelegenheid wel heeft mogen praten, doch de raad niet, waarop wethouder Van Zadel- hoff antwoordt, dat dit nodig is in verband met het verlenen van een bouwvergunning. Mevrouw POLET (P.v.dA.) zegt, dat de raad toch weten moet waarover men praat. De heer VAN WELY (V.V.D.) wil uitstel van dit punt. want de onjderwijscoonimisisde heeft geen tekening van het gebouw gezien. De VOORZITTER wijst er nogmaals op. dat de raad zich niet mag bemoeien met het plan op ach. De raad moet het advies van de inspecteur l.o. opvolgen. De passieve medewer king van de raad bestaat in het verstrekken van een crediet. Omtrent de besteding hier van heeft men niets te zeggen, dit is met alle zaken van het bijzonder onderwijs het geval. De heer VAN ANDEL (C.H.) herinnert aan de wijziging, welke de raad bracht in de cre diet-aanvrage inzake de restauratie van de ambtswoning van de directeur van het gas bedrijf. Ddt mocht wel en bij dit punt zou de raad geen zeggenschap hebben? Dit noemt spr. inconsequent. De VOORZITTER antwoordt, dat deze res tauratie geen uitvloeisel is van de wet op het lager onderwijs. De heer CLEMENS (K.V.P.) vraagt of een bezwaar, dat de raad zou maken tegen een rieten dak, niet geaccepteerd zou worden. De VOORZITTER zegt, dat dit inderdaad ndet geaccepteerd zal worden en geeft de gemeentesecretaris het woord om de raads leden in te lichten in deze materie. De SECRETARIS wijst de raad er op, dat al leen zeggenschap bestaat over de gemeen te-scholen. Over bijzondere scholen, welke aangevraagd worden door besturen van die scholen, heeft de raad niets te zeggen. Krachtens de wet maakt iedere bijzondere school aanspraak op medewerking van. de raad, krachtens de l.o.wet. 'n Bouwplan is on derhevig aan de goedkeuring van de Inspec teur l.o. en B. en W. Bij meningsverschil be slist de Minister. Overigens mogen rieten da ken wel ontworpen worden, dat heeft de raad zelf verordend. De heer ORANJE (V.V.D.): B. en W. zijn verantwoording schuldig aan de raad. De SECRETARIS antwoordt, dat ddt alleen is voor zaken, ctie vallen onder het dage lijks bestuur van de gemeente. De uitvoe ring van de l.o.-wet valt 'Hieronder niet. De VOORZITTER stelt voor het punt aan de agenda toe te voegen, hetgeen wordt goedge keurd. De gevraagde medewerking wondt hierna verleend en het crediet toegestaan. Rondvraag werd niet gehouden. De Ideale Gezinszalf Officiële Mededelingen. UITBREIDINGSPLANNEN. De Burgemeester van Soest gelet op art. 37 lid der woningwet, brengt ter algeme ne kennis, dat door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 12 Juli 1954 zijn vastgesteld: 1. een ontwerp-herziening van de uitbrei dingsplannen in hoofdzaak voor deze gemeente, zoals deze gewijzigd zijn en wel, voorzover betreft de tot die plan nen behorende „verklaring", 2. een ontwerp partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderde len voor de percelen kad. bekend sec tie A, nr. 3253 en 3252 ged. (oud 2975 en 2976), alsmede sectie H, nrs. 7654 oud 2654), 6443 en 7653 (6442), gelegen langs de Rijksweg (Van weedestraat •en Middel wijkstraat) in de gemeente Soest; 3. een ontwerp partieel uitbreidingsplan- „Aanvullingsplan van Lenneplaan". Deze plannen en herziening liggen vanaf Zaterdag 17 Juli a.s. voor een ieder ter in zage. Binnen 5 weken na afloop van die termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen het plan en de herziening indienen. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U opname van on derstaande, waarvoor bij voorbaat dank. Nu onze Soester Sportweek weer achter de rug is, wil ik gaarne iets zeggen over deze aangelegenheid. Er is verschenen week iets groots ver richt door de Sportfederatie. Wij heb ben kunnen genieten van alle soorten sport, waarbij het motorpolo, de wind- hondenrennen, de volleybal-eindstrijd, 't wielrennen en de slotavond in het open luchttheater de sportliefhebbers nog lang in het geheugen blijven. Dat het weer niet medewerkte was niet te wijten aan de organisatoren, wat me wel van het hart moet, is de ongedicipli- neerde houding van een gedeelte van onze jeugd en zelfs van vele ouderen. Waren de meeste valpartijen bij het wielrennen niet de schuld van het pu bliek, door steeds maar over het par cours te lopen? Dringt men bij het vol leybal niet steeds te veel op naar de spe lers Was het geen schande, dat bij de Loop door Soest een groot gedeelte van de jeugd op fietsen achter de lopers aan kwam, waardoor de achterblijvers geen gelegenheid kregen zich bij de kopgroep te voegen en zodoende hun kans ver speelden op een prijs? Ik ben het eens met een der bestuurs leden, die zei: „Ze leren het nooit in Soest". De politie kan niet overal tegelijk zijn. Er moet ook iets van het publiek zelf uitgaan. Wil men van de sport genieten, laten wij dan trachten zelf sportief te zijn en ons houden aan de regeling van de organiserende verenigingen. F. POSTHUMUS. 27 JAAR SANATORIUM „ZONNEGLOREN". Christelijk Nederland heeft de 27ste ver jaardag van het Sanatorium „Zonneglo ren" niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Met treinen, autobussen en auto's arri veerden Dinsdagmorgen honderden bezoe kers in het sanatorium, op het terrein waarvan weer de grote feesttent stond op gesteld. Hierin kwamen de velen bijeen om de di recteur-geneesheer Dr. J. A. W. Berghau- ser Pont, de adjunct directrice Zr. Kley en het bestuur van de Stichting „Zonne gloren" geluk te wensen. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van gezang 90: 1 en 5, waarna de heer E. Fritzsche, voorzitter van het be stuur, zijn gasten hartelijk welkom heette en memoreerde, dat vorig jaar geen jaar dag werd gehouden, wegens de waters noodramp, zodat de gelden, welke anders voor Zonnegloren zouden zijn geofferd, aan het rampenfonds ten goede kon den komen. Na gezang 112: 1 en 2 sprak Ds. D. v. Krugten, waarna hij in gebed voorging. Dr. J. A. W. Berghauser Pont sprak hier na zijn blijdschap uit zovele oud-patienten als gezonden weer te ontmoeten „Houdt de gelederen gesloten, om de tuberculose terug te dringen", zei spr. en hij wees er op, hoe in 1946 19000 t.b.-gevallen in ons land geconstateerd werden, welke getal in 1953 veel minder was, n.1. 12000. Deze 12000 zijn altijd nog 12000 teveel en ook „Zonnegloren" moet in de verdere strijd paraat blijven. Spr. deelde mede, dat de röntgenkamer voorzien was van een nieuwe apparatuur en het zusterhuis was uitgebreid. Spr. wees op de gelukkige omstandigheid, dat „Zonnegloren" er nog steeds in geslaagd was, voldoende zusters aan te trekken. De jeugdige patiënten krijgen thans bijzonder lager onderwijs en het bestuur tracht een schoolgebouw voor deze kinderen te stichten. Een grote wens van „Zonnegloren" is een intensieve nazorg voor de oud-patienten te bereiken. Spr. hoopte op de onverminderde be langstelling voor het werk van „Zonne gloren". Na deze toespraak was het woord en de daad aan de afgevaardigden uit vele plaat sen van ons land. Het was het echtpaar J. G. Will uit Am sterdam (70 en 72 jr.), defc het goede voor beeld gaf. Zij hadden samen „bijeen ge praat" en „geschooid" de som van 5065.- Velen kwamen na hen voor de microfoon, om de opbrengsten van collecten en giften aan te bieden. De penningmeester, de heer J. Jansen Sr., was met een grote lederen koffer volkomen paraat, om de geldstro men te verwerken. Giften van een rijksdaalder en tien gul den, afkomstig van oud-patienten en fa milieleden van patiënten, kwamen bij de penningmeester in stromen binnen en de ze giften werden even dankbaar en en thousiast ontvangen als de grote bedra gen. De Zonnegloren-afdeling uit Schie dam kwam met 1500.en, gedachtig de oude rivaliteit tussen Schiedam en Vlaar- dingen op dit gebied, volgde Vlaardingen met 1505.-. Prompt organiseerde Schie dam een collecte onder haar vertegen woordigers en met een bedrag van 40.- werden de Vlaardingers weer verslagen. De Vlaardingers - ditmaal zonder haring - lieten dit niet op zich zitten en terwijl de stroom van geld zonder oponthouden vloeiden, ook met opbrengsten van busjes en collecten op bruiloften, bracht Vlaar dingen staande de bijeenkomst nogmaals 57.bijeen. Het verhaal wordt eentonig, doch het was niet eentonig deze wedstrijd bij te wonen. Schiedam bracht nogmaals 140.58 bijeen en Vlaardingen reageerde hierop met een inzamelings-actie, welke 104.35 op bracht. Om Zuwbiand t» blussen: Eén of twee Rennies - klaar! En op 't zelfde moment. Da's een extra voordeel met Rennies. U hoeft nooit af te wachten of 't helpt. Rennies helpen altijd, iedereen. En U ondervindt dat op 't moment dat ge ze inneemt. Inderdaad, 't is net of U de brand uitblaast. Floep weg Rennies gebruikt U volkomen onopvallend. Wa ter of wat ook komt er niet aan te pas. En ze zijn één voor één verpakt prac- tisch en hygiënisch. U kunt ze zó bij U steken en hebt ze dan simpel weg voor 't grijpen. Bij de eerste aanwijzing. De afdeling Rotterdam spande daarna weer de kroon met 17500.waarna Amersfoort volgde met 5900. De heer Schuurman uit Utrecht, voor zitter van de vereniging van oud-patien ten deed het nog beter en had ditmaal 9000.bij zich, om aan de penning meester te overhandigen. De patiënten van „Zonnegloren", die dit alles per radio konden volgen bleven niet achter in deze strijd van offervaardigheid, als gevolg waarvan Zuster Kley met ont roering kon mededelen, dat patiënten van zaal I, Emmapaviljoen, 8.50 bijeen ge collecteerd hadden. Kersenplukkers uit de Befruwe, een rus tend „Zonnegloren"-zuster met een som van honderden guldens en grootouders van een klein patientje sloten tenslotte de geldstroom af. Toen kon het resultaat worden medege deeld. Een som van rond 40000.— was bijeen voor het fonds voor de bouw van een kerkgebouw bij het sanatorium. Hier voor is thans 110000.bijeen, waardoor „VAN DE SOESTER COURANT- VAN VRIJDAG 16 JULI 1954. de halve bouwsom benaderd wordt. Na de koffiemaaltijd kregen de aanwezi gen gelegenheid het sanatorium te bezich tigen, waarna men de openlucht-bazar be zocht. Door middel van allerlei attracties kwam nog veel geld binnen, mede door de verkoop van artikelen, welke door de patiënten gemaakt waren. De Soester Knollenplukkers illustreerden deze middag op hun wijze. DE DUINKIKKERS. Het jongensteam van De Duinkikkers speelden in Doorn tegen de adspiranten van Woestduin. Ongeveer 3 minuten na de aanvang doelpuntte Rob Meijer na 'n felle rush, nadat de. vorhoede enkele keren over en naast het doel had ge schoten. Uit een voorzet van de Soester achterhoede was het weer Rob Meijer, die de stand op 02 bracht. Na de rust kwamen de gastheren er wat beter in en verkleinden de achterstand, waarmede het einde kwam. De Duinkikkers herenploeg speelde te Amersfoort tegen A.Z. P.C. 5. Fred Maris scoorde nadat vele aanvallen op niets waren uitgelopen, doch de 01 voorsprong duurde niet lang, De Amers- foorters maakten niet alleen .gelijk, doch wisten de Soester doelman nog driemaal daarna te passeren. Eindstand 41. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Op de Rademakerstraat, nabij de Post weg, had een gecompliceerde aanrijding plaats. Toen een personenauto, komende uit de richting Amersfoort, naar links wilde uitwijken voor een bakfiets, die de weg overstak, reed deze pardoes te gen een aan de kant van de weg staan de militaire vrachtauto. Beide wagens, alsmede twee achter de vrachtauto staande auto's werden be schadigd. HOOFD'en KIESPIJN Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofopijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT TE LANGE VACANTIES. Wij zitten weer in de tijd der examens. De ene helft van Nederland ondervraagt en test de andere helft, welke eerste helft daarna met ernstige gezichten zit te beraadslagen, of op grond van de be haalde cijfers een of ander papiertje, dat we dan diploma noemen, kan worden uitgereikt. Ons goede vaderland hangt van diploma's en van papieren aan elkaar. Er is geen vak of beroep meer, waar geen enkel diploma voor wordt gevraagd. Er zijn in ons land inet veel mensen meer, die er prat op kunnen gaan, dat zij zich nooit in hun leven aan een of ander examen hebben onderworpen. Die examens zijn er de directe oorzaak van, dat ik mijn zoons op 5 Juli met grote vacantie heb thuis gekregen. Die knapen Er zijn in ons land niet veel mensen de overgangsexamens al weer achter de rug en nu mogen zij, als ik het goed heb, tot 5 September uitrusten van de ver moeienissen, die het schoolleven hun heeft gebracht. De leraren van deze jongens hebben nu andere dingen aan het hoofd. Die krachten worden nog wel een maand of zo bezig gehouden niet examineren van andere mensen. Ik hoor de tenminste van een insider, dat hij hooguit drie of vier weken vacantie krijgt. Inde tijd dat mijn zonen er de kantjes heerlijk aflopen, is die goede man drukker dan ooit in de weer. Met exa mineren. Nee, ik moet vooral niet denken, dat het onderwijzend en lerarend personeel het zo gemakkelijk heeft. Dat denk ik helemaal niet, ofschoon ik me er ook niet toe kan opschroeven, de heren te beklagen. Ik wil hier niet eens het bekende sommetje opschrijven, waar uit kan blijken, dat een onderwijzer maar één dag werkt en dat die ene dag dan nog de Konninginnedag is. Ik ben ook niet jaloers op mijn jongens, die nu een zee van vrije tijd voor zich hebben, een zee zo groot, dat zij er bijna in verdrinken. Zij zijn begin September dan ook weer blij dat aan hun vrijheid een einde komt en dat ze weer geregle menteerd aan het werk kunnen gaan. Wel wil ik er op wijzen, dat er, ondanks al het geroep over onderwijsvernieuwing en zo, er met die vacanties nog niets is veranderd. Met die examens trouwens ook niet. Ik zou met mijn lekenverstand zeggen, dat de laatste jaren het aantal van die examens nog aanzienlijk is toegenomen. Nu kunnen we zeggen een mens z'n lust is een mens z'n leven en waarom zouden wij ons niet voor alles en nog wat laten testen, maar aan de andere kant lijkt het me toch gewenst, er eens op te wijzen, dat onze grondopleiding door de maandenlange vacanties toch maar lelijk in de knel komt. Menige zwakke broeder op H.B.S. of op Gymnasium zou het er heel wat beter afbrengen, indien over de te verwerken stof een tijdje langer zou worden gedaan en die stof over een paar maanden méér kon worden uitgesmeerd. Het is nu zo, dat het tempo voor de gemiddelde leer ling te hoog is, zo hoog, dat een paar weken ziekte zo'n knaap als regel een jaar extra studie kost. Die weken haalt hij niet in. Om de leerstof in de betrekkelijke korte tijd van het schooljaar onder de knie te krijgen, moet er wel een tempo worden aangenomen, dat alleen de hoogstbe- gaafden vlot kunnen volgen. De anderen moeten dan bijlessen of met huiswerk cursussen worden „bijgespijkerd". Ik weet wel, dat ook de leraren hard moeten werken, te hard misschien. Maar het zou toch gewenst zijn, dat men eens een ander systeem dan het hardhollen of stilstaan ging toepassen. Als op de een of andere manier die overlange zomer- vacantie kon worden ingekort, dan zou men gedurende het schooljaar niet zó hard behoeven te hollen en er grote kans zijn, dat ook zij die iets minder begaafd zijn, de leerstof konden verwerken.

Soester Courant | 1954 | | pagina 5