Mogelijkheden na Genève. Zomer 1954. SOEST. IN DE HOEK. Nu het eindelijk Zomeris een koffer van BRZKR DE LUXE Officiële Mededelingen. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954. 32e JAARGANG No. 60. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Ingevolge de overeenkomsten, te Genè ve gesloten, zal dus geleidelijk aan de wapenstilstand in de Indo-Chinese oor log een feit zijn geworden. Voor het staken van het vuren werden verschil lende data vastgesteld: in Noord Viet nam op 27 Juli, in Centraal Vietnam op 1 Augustus, in Laos op 6 Augustus, in Cambodsja op 7 Augustus en in Zuid Vietnam op 11 Augustus. De laatste Frans-Vietnamese troepen zul len op 19 Augustus Noord Indo-China verlaten door de havenstad Haifong te ontruimen. Het officiële vuren is gestaakt en de warme oorlog is voorlopig althans geëindigd, zodat wij ons weer ten volle aan het vredeswerk ofaan de koude oorlog kunnen wijden. Het is bekend, dat de Verenigde Staten van Amerika de verantwoordelijkheid van het gesloten bestand niet wenste te aanvaarden. President Eisenhower ver klaarde, dat hij die overeenkomsten niet bevredigend vond. Hij wilde ze echter niet becritiseren omdat hij geen betere op lossing aan de hand zou kunnen doen. Dat Amerika zijn kruit droog zal hou den, bleek wel uit de bedreiging, die Eisenhower erop liet volgen. Want al achtten de V.S. zich dan niet gebonden aan de verdragen, een schending van het accoord en hervatting der agressie zouden door Amerika zeer ernstig wor den opgenomen. Om een nieuwe agres sie te voorkomen blijven de V.S. vast houden aan een Z.O.-Azië-Pact. Nu heeft Amerika in Genève een goede kans om eendrachtig en eensgezind op te treden voor het Westen voorbij la ten gaan. Indien Engeland, Frankrijk en de V.S. gezamenlijk deze wapenstilstand hadden gegarandeerd en de Fransen daartoe alle militaire hulp hadden toe gezegd, dan had dit op het Oosten 'n heel wat betere indruk gemaakt dan de tweeslachtige houding, die Amerika tij dens Genève heeft aangenomen. Eigenlijk is de politiek van Amerika ten deze gespeend van alle werkelijk heidszin. Men kan er eenvoudig zijn ogen niet voor sluiten, dat Frankrijk daar in Indo-China in de hoek zat, waai de slagen vielen. Mendès France heeft die werkelijkheid voor ogen gehouden en hij heeft haar aanvaard en bereikt, dat er tenminste geen verder bloed ver goten werd. Nu dreigt Amerika alleen maar, dat hij zich met de zaken zal gaan bemoeien, als in de toekomst het bestand niet naar genoegen wordt nage komen. Wat zal nu de toekomst brengen Zal het mogelijk zijn, dat de Zuid-Oost- Aziatische landen in vrede naast het grote communistische China zullen le ven en bestaan Zouden zij nochtans een blok van afweer kunnen vormen tegen het uit het Oosten opdringende communisme Het grote voordeel van elke wapen stilstand en dit geldt dus ook voor Korea en voor Indo-China is, dat de bevolking zich weer kan gaan wijden aan de economische opbouw. Dit is wel het beste wapen waarmede de commu nistische tendenzen kunnen worden be streden. Meer dan elk pact zal een ge zonde economische ontwikkeling, ge paard aan welvaart voor de bevolking er toe leiden, dat het communisme geen voet krijgt. De beste bodem om het communisme te doen tieren vindt men in oorlog en in de chaos, die iedere oorlog met zich brengt. Het wordt een obsessie: ,,A1 weer een depressie!" Met mot- of met plensende regen. Wat moet je beginnen? Je blijft dan maar binnen, Maar kan er op 't laatst niet meer tegen. In 't warm wollen hessie Krijg je zelf een depressie En wacht laconiek tot het droog is. J,e vraagt aan de badman: „Zeg komt er nog wat van?,, (Omdat hij amateur-metroloog is). Hij kijkt eens terdege. En zegt: „er komt regen", Dus kruip je maar weer in je kloffie. Je klappert je tanden, Laat straalkachels branden En drinkt een ikop gloeiende koffie. Je denkt: arme kind'ren 't Moet jullie ook hind'ren Die kouen geen zonnig bewijsje. Wat moet je beginnen Maar daar stormen ze binnen: „Pa, krijg ik geld voor een ijsje!" Aan de andere kant is het niet goed denkbaar, dat in landen waar het com munisme eenmaal vaste voet heeft ver kregen, zoals in het grote China, de staatkunde plotseling zou veranderen en dat men er weer een nationalisti sche regering zou kunnen vormen. Heeft Jlusland zich als communistische staat kunnen handhaven, men moet al 'n groot optimist zijn om ook maar te veron derstellen, dat Tsjang Kai Sjek ooit nog in Peking aan de macht zal komen. Het ware daarom te wensen, dat Ame rika ten deze een politiek ging voeren, die van meer werkelijkheidszin getuig de. Er is nu eenmaal een rood China en er bestaat in dat Oosten nu eenmaal 'n macht waar rekening mee moet worden gehouden. Het is dwaasheid dit niet te erkennen en het is evenzeer dwaas, daar geen rekening mede te houden. De wereld zou veel verder komen, indien Amerika op de een of andere wijze stap pen deed om de verhouding met het Ro de China te verbeteren. In het Oosten zijn, voorlopig, de wapens gestrekt. Indien de verhouding tussen China en Amerika verbeterde, dan zou dit de toekomstige vrede in Indo-China ten goede komen. En er zou uit voort kunnen vloeien, dat ook de verhouding Rusland-Amerika er door verbeterde. Maar dat laatste is waarschijnlijk wel heel verre toekomst-muziek BEROEP VOLGENS DE HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat Th. J. C. Smin'k, Beetzlaan 44 Soest, beroep heeft ingesteld tegen hun besluit van 6 Juli 1954, waarbij aan de hem op 8 Juli 1949 verleende vergunning tot het oprichten van een maahine reparatie-inrichting, op/in het perceel Beetzlaan 44, kadastraal bekend in sectie H, nr. 5023, een tweetal nieuwe voorwaarden zijn toegevoegd. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest bren gen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene ken nis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de Benzine en Petroleum Handelsmaatschappij N.V., Frederiksplein 48-50, Amsterdam, om ver gunning tot het uitbreiden van haar benzinn en dieseloliepompinstallatie met een onder grondse benzinetank van 6000 liter inhoud, als mede een electrische benzinepomp, welke wordt aangedreven door een electromotor met een vermogen van y2 P.K., op het perceel gele gen aan de Ajmersfoortsestraat, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie E, nr. 1888 ged. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 10 Augustus a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van die verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 27 Juli 1954. GESLAAGD. Voor het Middenstandsdiploma slaagden de heren: Th. Hulscher, S. Mazzoli, H. Russcher en D. F. Wright. Bij de in Utredht gehouden examens slaagde voor de hoofdakte onze plaatsgenot Frans Sips. Voor het toelatingsexamen van het Chr. Ly ceum te Amersfoort slaagden van de Ohr. Nat. School Driehoeksweg de leerlingen Gert je Muts, Douwe Oosterveen, Kees v. d. Eyck, Evert Lam en Hennie Kaspers. Voor het Lyceum te Alkmaar Bram Leenhouts. Voor het diploma electrotechnisch installateur is gelaagd W. G. Jacobs alhier. DE VIERDAAGSE-LOPERS TERUG. Een kleine 20 Soestenaren hebben dit jaar aan de Vierdaagse te Nijmegen deelgenomen, doch slechts 10 van deze wandelaars lieten zich Za terdag door de Soester Sport Federatie huldi gen en verwelkomen. Afgehaald door de harmonie P.V.O., trok men vanaf het station Soestdijk naar het volleyfoal- veld achter het politie-bureau waar ook de familie-leden op banken hadden plaats ge nomen. De heer W. v. Schaffelaar, voorzitter van de Soester Sport Federatie, verwelkomde hen. Het waren: Mej. W. Kleijn (6) en de heren A. de Raadt (6), T. v. d. Meulen (9), J. W. Kaspers (9), J. Groart (9), J. Götz v. d. Veth (10), J Th. v. Noessel (8), N. J. Voet (1), W. J. v: Steendelaar (1) en TH. Warmenhoven (3). Over hun hoofden heen verwelkomden hij ook hen, die niet aanwezig waren: Mej. P. G. Maris cn de heren A. G. v. Goor den Oosterlingh (6), A. G. A. Maris (3), D. Maris (3), W. Le Clerq f9), v. .Arkel, Renooy (14), J. Rootselaar en Mej, Overgoor. „De Soester Sport Federatie stelt het op hoge prijs, dat een zo grote afvaardiging deelnam aan deze grote sportieve wandelmarsen" zei de heer v. Schaffelaar, die het slechte weer memoreerde, waardoor aan het uithoudingsver mogen extra hoge eisen gesteld zijn. Een applaus kreeg de oud-officier de heer Götz v. d. Veth, die met zijn 73 jaren, het gou den kruis had behaald. De 'heer Renooy, die op Zaterdagmiddag al weer in zijn bakkerij werkzaam was, kreeg eveneens een applaus, omdat hij voor de 14e maal, het 55 kilometer - parcours had gelopen. De heer v. Schaffelaar die bij de intocht te Nijmegen aanwezig was geweest vond de Soester afvaardiging eigenlijk niet groot ge noeg in aanmerking genomen, dat 16 Soester sportverenigingen bij de S.S.F. zijn aangeslo ten. Dit aantal moet opgevoerd worden zei hij en hij gaf zelf het goede voorbeeld, door mede te delen, volgend jaar deel te zullen nemen. Spr. dankte de Harmonie en de politie voor hun medewerking op deze middag ondervonden. Nadat men verversingen had verstrekt, sprak de heer C. v. Es, conpschef van de Soester politie, namens het gemeentebestuur. Ook deze spreker prees zich gelukkig, dat de deelnemers de naam van Soest in Nijmegen hoog hadden gehouden en hij verwelkomde tevens het echtpaar F. Melssen uit Nijmegen, bij wie de wandelende politiemannen, sedert 5 jaren een gastvrij onderdak hebben gevonden en welk echtpaar thans in Soest vacantie houdt. De heer v. Es wees op de prestaties van de heer Götz v. d. Veth, van de heer Renooy en de heer v. Noessel de directeur van gemeen tewerken en voorzag het volgend jaar, dat er een 5 tal gouden kruisen zouden worden be haald. De Harmonie besloot het samenzijn met een „Lang zullen ze leven" waarna de met bloemen getooide wandelaars huiswaarts gingen. GROTE OVERWINNING VAN „DE VARIANT". De massakamp tussen de damverenigingen „De Variant" alhier en ,,Het Rooster" te De Bilt werd een 'grote overwinnng voor de Soestena ren. Met 14 spelers werd de strijd aangebon den tegen de 14 Biltse dammers en de Soeste naren verloren slechts 1 partij. De gedetailleerde uitslag luidt: A, Lekkerker- ker-J. W. Ooms 1-1. E. v. Waveren-R. Damen 0-2. T. v. d. Klei-E. Veerman 0-2. P. Egels G. Collet 1-1. H. Pul-D. Waal 0-2. J. v: Santen— J. Walstra 1-1. W. Salome-L. Vriens 1-1. C. Hardeman-H. Nap 1-1. H. BekenG. Liefheb ber 1-1. J. Verkuil-H. v. Duinen 0-2. T. v: d! WeerdJ. v. d. Scliie 0-2. C. Cozijnsen-J. v: Tuyl 0-2. P. v. d. Velden-E. v. Schaffelaar 1-1. M. Derksen-G. v. Brummelen 2-0. DE NIEUWE VG.L.O.-SCHOOL. De nieqwe Chr. vjg.l.o.-school, welke op het landgoed „Braamhage" wordt gebouwd, krijgt de vorm van een ,,I", waarmede architect P. Beekman alhier, bereikt heeft, dat alle loka len n.1. een leslokaal, de keuken, een handen- arbeidlokaal en een naailokaal van 3 zijden licht krijgen. De lokalen zijn twee aan twee gegroepeerd, waartussen de gang. In het midden van deze gang is de hal en de kamer van het hoofd der sohool aangebracht en aan weerszijden van de gang, de garderobe-ruimten en de toiletten. De school krijgt rieten daken, welke in de lan delijke omgeving uitstekend past, doch een unicum voor de na-oorlogse scholen. Daar de toeloop voor deze school zeer groot is, zal er nog een 2e leslokaal moeten worden aange bouwd. Vrijdagmorgen had in restaurant „Eemland" de aanbesteding plaats van de bouw van deze sohool. De volgende 21 inschrijvingen waren binnen gekomen: J. Goedhart te Diemen 159.000. P. van Boort te Drumpt 158.230. Fr. Baarsen v. d. Voort, Amstelveen 156.300. A. van Duijn te Noord- wijk aan Zee 153.000. Fa. C. Kok te Amster dam 152.000. W. Robberse te Baarn 148.000. Fa. Bornebroek te Apeldoorn 147.000. G. W. Lantink te Winterswijk 145.000. P. Bontebal te Zevenhuizen 144.000. J. Noordenburg te Amersfoort 139.780. A. van 't Lam te Soest 139.600. W. van Asch te Soest 139.200. C. M: Visser te Soest 138.000. J. Rasch te Soestdijk 132.000. D. Stam te Soestdijk 130.000. T. Terlouw te Soest 124.800. A. N. Eppink te Amsterdam 124.267. G. v. d. Berg te Soestdijk 128.800. E. C. Higler te Soest 122.245. W: van Breulkelen Zn te Soestdijk 121.399. T. G. Hofstee te Hilversum 114.000. De begroting bedroeg 106.000. De gunning wordt later bekend gemaakt. OPHALEN HUISVUIL e.d. Zoals uit de officiële bekendmakingen blijkt heeft de gemeenteraad op 31 Mei 1954 een ver ordening vastgesteld. In die verordening is be paald, dat de inwoners van onze gemeente, wo- In Delft is een strafzaak gaande ge weest tegen studenten, die het niet met de goede moraal in overeenstemming achtten, dat vele Delftenaren de natio nale vlag, zoals dit behoort, met zons ondergang binnenhaalden. De Officier eiste 25.boete per man subsidiair een week, omdat een ieder nu eenmaal andermans goederen met rust moet laten, doch de rechter sprak de beklaagden vrij, daar het de studen ten er alleen maar om te doen was, zij het ietwat demonstratief, om datgene te bevorderen, wat iedere burger in een ongeschreven wet uit eerbied voor zijn vlag nu eenmaal verplicht is. Wanneer U nu echter denkt, dat deze uitspraak van de rechter, welke in de meeste dagbladen heeft gestaan, de be zitters van vlaggen heeft wakker ge schud, bent U abuis, want het hele land door ziet U vlaggen hangen, die nooit worden binnengehaald. Om de aandacht voor hun zaak te trek ken, verschijnen deze vlaggen zo onge veer in Mei aan de gevels en ongeveer October verdwijnen ze weer, tenzij ze door slijtage eerder van de stok vallen. Daarmee is dan meestal onze eigen vlag gemoeid, doch in zeer veel gevallen ook die van bevriende mogendheden en dat maakt eigenlijk de zaak nog een beetje erger, want gelooft U maar niet, dat, wanneer een buitenlander midden in de nacht zijn vlag als een dweil om de stok ziet kleven, hij zal zeggen: ,,Hé, toch attent van die Nederlanders om onze vlag uit te stekenHij voelt heus wel, dat een en ander om commer ciële redenen gebeurde en dat de vlag zélf die winkelier niet veel aangaat. Het is jammer, dat ook in onze gemeen te zo dicht bij het Koninklijk Paleis en daardoor zo druk bezocht door buiten landers, dit euvel óók is waar te ne men. Het zou Soest(dijk) waardig zijn, wan neer wij aan alle andere gemeenten in ons land op dit gebied een voorbeeld zouden geven. Wij zouden hiermee niets meer dan onze (ongeschreven) plicht doen en tóch een buitenbeentje zijn. H.. OEKMAN. op reis met Alle maten - Vele modellen en kleuren Alle Prijsklassen. Grote keus in Reistassen. Van Weedestraat 31 - Soestdijk Telefoon 2239. nende in dat gedeelte waar de gemeente huis vuil e.d. ophaalt, verplicht zijn dit huisvuil e.d. aan de gemeentelijke reinigingsdienst mede te geven. In die verordening is tevens bepaald, dat de emmers niet langs de weg mogen staan anders dan op de uren waarop het 'huisvuil wordt af gehaald en in die emmers zich geen brandende voorwerpen mogen bevinden. Het is gewenst, dat de betreffende inwoners de gestelde bepalingen naleven, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat het overtre den van deze bepalingen strafbaar is. BETROUWBAARHEIDSRIT M.A.C. „SOEST' De Motor- en Automobielclub „Soest' (hield j.1. Zondagmiddag een betrouwbaarheidsrit voor leden en invite's. Een fraai parcours van 58 km. lengte voerde de deelnemers door Soest, Soestduinen en Soesterbeng. De gem. snelheid bedroeg 36 km. per uur. Start en finish waren bij het clubhuis „Zon- neheuvel". Alle deelnemers volbrachten de tocht en de prijzen vielen ten deel aan: Automobielen: 1. G. Stam. Soestdijk, 8 strafp. met de heer G. Slagt als de beste kaartlezer, die daarvoor de „Cup de Zonneheuvel" ont ving. 2. H. Grift, Soestdijk. 11 strafp. 3. B. Mets, Soest, 13 strafp. De teamprijs was voor de Automobielclub „De Slotridders" te Zeist, waarvan Mevr. Nanning als de beste kaartleester de „Coupe des Dame"" verwierf. Motoren: 1. W. Hagen te Soest, 14 strafp. SPEELTUIN KERKEBUURT. Onder leiding van de heer C. A. Goudriaan, hebben kinderen van de buurtvereniging ,.De Kerkebuurt" een fietstocht gemaakt naar een kersenbogaard en een moderne speeltuin. Naar hartelust heeft men kersen kunnen eten, terwijl men in de speeltuin werd getracteerd.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1