Pastoor Mgr. A.G.Smit 40 jaar Priester. Koning Haakon bezoekt ons land. SOEST. IN DE HOEK. oo DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954. 32 JAARGANG No. 62. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 128156 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De viering van het 40-jarig priester feest van pastoor Mgr. A. G. Smit te Soestdijk werd Zaterdagavond aange vangen, toen de jubilaris, vergezeld door zijn broers Mgr. J. O. Smit en Pastoor F. A. Smit te Brummen, alsme de kapelaan C. Reijers, komende vanaf het rustoord Nieuw-Mariënburg, op het kerkplein door het kerkbestuur werd verwelkomd. Kapelaan J. de Lange sprak daar een welkomstwoord, waaraan de regen een einde maakte. In het fraai met bloemen versierde kerkgebouw werd daarna een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de jubilaris werd geassisteerd door Pastoor F. A. Smit en kapelaan J. F. de Lange. Het cadeau van de parochie, 5 vijf- armige en 4 twee-armige kunstzinnig uitgevoerde luchters, verspreidden daar bij een feestelijk licht. Na het Lof trok een lange stoet van pa rochiële organisaties voorbij de in het licht van de schijnwerpers badende pas torie en kerkgebouw, defilerend voor de jubilerende pastoor. Voorafgegaan door de Harmonie P.V.O. trok deze stoet, bestaande uit leden van de R.K. Vrouwengemeenschap, Katho lieke Actie, B.D.C., „Shot", „Crescen do", Kabouters, Gidsen, Verkenners en R.K. Politiemannen, van het Jeugdge- bouw aan de Korte Brinkweg naar het Kerkplein. De jubilaris op weg naar de kerk. De Harmonie bracht tot slot een sere nade en met een dankwoord van Pas toor Smit werd deze avond besloten. Zondagmorgen, te 10 uur, werd een plechtige Hoogmis opgedragen door de jubilaris met pontificale assistentie van mgr J. O. Smit en verdere assistentie van de oud-kapelaans der parochie A. Vehmeijer, C. Reijers en P. Beekman. Pastoor F. A. Smit hield een feestpredi katie naar aanleiding van de tekst „Goede Herder onder het volk", welke tekst ook boven de ingang van de kerk was aangebracht. Het parochiële zangkoor voerde op prachtige wijze uit de vierstemmige Missa in G van G. B. Casali, terwijl na de H. Mis de priestercantate „Ecce sa- cerdos", gecomponeerd door de diri gent van het koor, de heer G. van der Schepop, werd gezongen. Te 12 uur werd op het schoolplein van de Mariaschool een openlucht-receptie gehouden, waarvoor grote deelneming bestond. Namens de parochie sprak de heer J. G. A. Batenburg de jubilaris toe. Na gereleveerd te hebben hoe pastoor Smit op 6 Augustus 1914 tot priester werd gewijd en achtereenvolgens als kapelaan te Hamersveld, Limmen, Bus- sum en Utrecht werd benoemd, om ten slotte op 19 Februari 1932 te Soest dijk als pastoor te worden aangesteld, dankte spr. de jubilaris voor al hetgeen hij in deze 22 jaar voor de paro chie heeft gedaan. De geestelijke verzorging van jong en oud, de welverzorgde preken de zorg voor het Godshuis, het onderricht aan de jeugd, de zorg voor het onderwijs en de vele vermanende en bezielende woor den werden in dit dankwoord gememo reerd. Spr. wees er op hoe, naast het vele-parochiewerk, de jubilaris de tijd vond zijn werk als voorzitter van het Apostolaat der Hereniging te doen, welke arbeid door de Paus werd er kend met het geheim kamerheerschap. Deze gelukwens en dit woord van hul de culmineerde in het „U is een goede herder onder het volk". De heer P. Versteijne, lid van het feestcomité, sprak hierna en zeide, dat uit alle geledingen der parochie geld bijeen was gebracht tot een bedrag van 3544.waarvoor de luchters in de kerk werden aangeschaft, toen men had vernomen, dat de jubilaris geen cadeau voor zichzelf wenste Onder dankzegging voor de geestelijke leiding gedurende 22 jaar bood spreker dit bedrag onder cou vert aan. Op de receptie waren o.m. aanwezig Pastoor Kaasgaren uit Baarn, Deken Smit uit Amersfoort, Pastoor Voss al hier, Pastoor Akkerman alhier, Pastoor Overmaat uit Zeist, onze Burgemeester en twee zusters uit India, die in Nijme gen studeren op kosten van het Aposto laat der Hereniging. De pastoor spreekt tijdens de receptie. Pastoor Smit dankte voor het medele ven van zijn parochie en verheugde zich erover, dat het parochiële cadeau ten goede was gekomen aan het kerkgebouw, voor de verfraaiing waarvan spr. im mer heeft geijverd. Spr. hoopte, dat hij in de afgelopen jaren veel had kunnen doen voor het zielenheil van zijn pa rochianen. Tegenover de aanhankelijk heid van zijn parochie stelde spr. zijn werklust, arbeid en liefde in de komen de jaren. Het zangkoor, dat deze receptie had ge opend met het zingen van een „Gloria", besloot het officiële gedeelte van deze receptie, waarna honderden aanwezigen de jubilaris persoonlijk kwamen geluk wensen. Des avonds werd een feestavond geor ganiseerd op genoemd schoolplein, waar bij zeer velen genoegen moesten nemen met een staanplaats, daar de vele zit plaatsen reeds vroeg bezet waren. Onder leiding van Mej. Paula v. Alphen voerde het meisjeskoor het Priesterde- clamatorium van Gabriël Smit op, waar na een muzikale hulde werd gebracht door het Utrechts Byzantijns Koor, dat in Januari 1951 door Pastoor Smit werd opgericht, toen hij de dirigent van het Oekraïns koor, dr Mir. Antonowytsj, voor Nederland wist te behouden, nadat dit koor door vertrek van de leden was uiteen gevallen. De voorzitter van het koor deelde dit mede in zijn gelukwen sen, welke vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van waardering. Daarna kwam een prachtige muzikale hulde, waarin de Utrechtenaren bewezen zich volledig ingeleefd te hebben in de Rus sische en Üekrainse zang. Enthousiast applaus bekroonde ieder nummer van cut programma, hetwelk met een toegift werd besloten. De damesgroep van de gymnastiekver eniging „Crescendo" bracht daarna aar dige gecostumeerde nummers, waarna verschillende heren op komische wijze het leven van de jubilaris uitbeeldden en dit werd op knappe wijze gedaan. Met een dankwoord van Pastoor Smit werd de avond en het feest besloten. Voor de derde keer dit jaar worden drie grote Nederlandse steden inet kleurige erebogen en wapperende vlaggen versierd, oan een buiten lands staatshoofd, op bezoek in ons land, een waardige ontvangst te bereiden. Het middelpunt van al die feestelijkheden is dit keer de grijze, doch rijzige figuur van de Noorse Koning Haakon VII. Deze 83-jarige vorst, die ondanks zijn hoge leeftijd nog bijna alle plichten, die zijn konings schap meebrengt, zelf vervult, heeft door zijn eenvoudig en hartelijk optreden ook in Neder land ons aller symphatie gewonnen. Het zal ons dan niet verwonderen, als wij horen, dat 'het Noorse volk koning Haakon op de handen draagt. Toch is hij niet van zijn geboorte af voorbestemd geweest om koning van Noorwegen te worden. Als tweede zoon van de roemruchte Deense vorst Frederik VIII werd hij op 3 Aug. 1872 te Oharlottenlund in Denemarken geboren en heette hij aanvankelijk prins Karei van Dene marken. In 1896 trouwde hij met een Engelse koningsdochter, prinses Maud, dochter van koning Eduard VII. Nadat Noorwegen echter in 1905 de Unie met Zweden, waarin het jaren lang verbonden was geweest, had verbroken, richtte het Noorse parlement tot prins Karei van Denemarken het verzoek, het koning schap te aanvaarden. Prins Karei stemde toe, hoewel hij aan zijn fiat een voorwaarde ver bond. Hij wilde slechts dan koning worden, als het gehele volk 'hem als zodanig zou er kennen. De volksstemming die daarop werd uitgeschreven, bewees wel, hoezeer het Noorse volk verlangde naar een eigen koning. Op 18 November 1905 werd hij met overweldigen de meerderheid van stemmen gekozen. Bij zijn troonsbestijging koos hij de naam Haakon VII en veranderde hij de naam van zijn twee jarig zoontje in Olav, daarmede aansluitend op de eeuwenoude tradities van zijn volk. Als devies koos hij de woorden ,,Alt for Norge" (Alles voor Noorwegen). In 1929 trouwde Haakons zoon Olav met zijn nicht Prinses Martha van Zweden. Uit dit hu welijk werden drie kinderen geboren, de prin sessen Ragnild en Astrid en prins Hazald. Kon Koning Haakon tijdens de eerste wereldoorlog de neutraliteit van zijn land handhaven, tijdens de tweede probeerde Ihij dat vergeefs. Terwijl koning en kroonprins zich in 1940 schuil hiel den in de bossen en steeds noordelijker vlucht ten, onophoudelijk achtervolgd door parachu tisten. vertrok kroonprinses Martha met haar drie kinderen naar Engeland en later naar Ca nada. Toen de toestand onhoudbaar werd, ar- i riveerden tenslotte ook koning Haakon en £e kroonprins in Londen, om van daaruit de strijd voort te zetten. Direct na de oorlog keerde de gehele konink lijke familie echter in Noorwegen terug. Koning Haakon VII heeft zijn program, koning te zijn van heel Noorwegen en niet slechts van een deel of een bepaalde groep, ten volle ge realiseerd. Dit heeft hij kunnen volbrengen om dat hij leerde zich Noor te voelen en als Noor te denken. Met zijn sterke en zeer menselijke persoon lijkheid heeft hij bewezen alle geestelijke en physieke eigensohappen in zich te dragen, die van een koning worden vereist en uit hetzelf de hout te zijn gesneden als een Nansen en een Jens Nilson. Daarom houdt men van hem in heel het land. SPEELTUINVERENIGING „WEST" HEROPEND. Onder grote belangstelling werd Zaterdagmid dag de geheel vernieuwde speeltuin „West" aan de Klaarwaterweg geopend door onze Burgemeester, die zich in zijn openingswoord dankbaar toonde voor de 'bewezen gemeen schapszin in dit deel van de gemeente en het harde werken door het 'bestuur van de buurt vereniging „West". Voor de Burgemeester het ijzeren hek opende, kreeg Mevr. Bentinek bloemen aangeboden door de 9-jarige Tilly Dijkman, die dit deed namens de Jeugdclub „West". Haar zusje, de 10-jarige Gerda Dijkman, bood de Burgemees ter een sleutel aan. die daarmede de speeltuin opende, waarna 300 kinderen een stormloop op de speeltuinwerktuigen ondernamen. Niet alleen de jeugd toonde belangstelling voor deze vernieuwde tuin, doch ook vele volwas senen. Op het nabij gelegen feestterrein, om zoomd door 'kramen met attracties en lekker nijen, werden nog vele woorden van gelukwens uitgesproken. De voorzitter, de heer S. Tulp, heette de af gevaardigden van diverse verenigingen wel kom en vertelde hoe met een „kapitaal" van 150.de vernieuwing van deze tuin was aangepakt. Een speeltuin opbouwen kost echter veel meer dan 150.en het bestuur „schooi de en bedelde" daarom geld en materiaal bij een. "Vele buurtgenoten hebben uren aan de op bouw gespandeerd en een grote hoeveelheid ijzer-materiaal, door de heer P. v. Asselt ge schonken, verwerkt tot alleszins keurige speel- werktuigen. De heer C. Kamerbeek, tweede voorzitter van „Ons Genoegen", bood zijn felicitaties aan en H. v. d. Pol sprak een hartelijk woord namens de vereniging „De Kerkebuurt". De heer G. v. Dijk sprak namens „Kindervreugd", terwijl de heer W. C. Priem, namens de ouders van de kinderen, het bestuur dankte voor hun werk. Het hoofdbestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuinen, de heer M. R. Storm, die in Soest Het is met wat wij de laatste weken „het sodaproject te Delfzijl" zijn gaan noemen, een beetje gekke aangelegen- beid. Voor wie de kamerverslagen met een klein beetje zorg las, is het wel duide lijk geworden, dat de Kamerleden een beetje met het geval in hun maag zaten. Er waren weinig over tuigde voorstanders en even weinig dito tegenstanders. Er klonk in de be togen steeds een toon van is het wel goed wat we gaan doen Het staat, nu de wijze mannen der 2e Kamer het project hebben goedgekeurd, wel een beetje aanmatigend om het niet met hen eens te zijn, maar dat is nu eenmaal een der voorrechten van ons land. Ik had dit geval b.v. nooit in Delfzijl neergepoot. Ik gun 't de Delfzijlers wel, daar niet van, maar het ligt in de al leruiterste hoek van ons land, waar over de strategen het niet eens zijn, cf het in geval van oorlog wel verdedigd zal worden. Het ligt al in elkaar als, bij wijze van spreken, onze buren alleen maar niezen. Goed, we nemen aan, dat er nooit weer oorlog komt, maar dan nog vind ik het voor zo'n millioenen-object geen plaats, al zullen de deskundigen het wel beter weten. Hoe officiële instanties intussen kun nen ontkennen, dat deze sodazaak een Regerinsgonderneming is, snap ik niet al te best. België maakt zich n.1. ongerust, dat zij tegen een product te boksen krijgt, waar tegen zij niet concureren kan en zij vindt, dat een regering zich niet met productie moet inlaten, zeker niet als er zoiets bestaat als een Benelux, al is die dan ook nog steeds niet in kannen en kruiken. Ontkennen, dat de overheid de grootste aandeelhouder is, lijkt me, na de behan deling in de Kamer, nogal dwaas. De paar centen, die, om de schijn te red den, door particuliere N.V.'s worden geïnvesteerd, zijn maar een fractie van wat het Rijk er in steekt. Laten we hopen, dat het geen tweede Polynorm wordt, want dan verspelen we, naast goodwill in België, ook weer een hoop centen, want rekent U er maar niet op, dat de internationale concur rentie met de handen over elkaar blijft zitten. Nog even over die goodwill in België. Nu het ons weer een beetje voor de wind gaat, vergeten we maar al te ge makkelijk, dat wij zelf de geestelijke vader der Benelux zijn. Toen we geen veer van de lippen kon den blazen, waren we maar al te be reid met België in zee te gaan. Nu we trammelant hebben over melk, boter, kersen, tomaten, sla, de Schelde, enfin, noemt U maar op, bestaat de neiging de Belgen vervelende klieren te vinden. Dat is geen stijl. Een verbintenis geeft nu eenmaal ver plichtingen. „Selfsupporting" moge re geerders als een ideale toestand voor komen, het is een eigenschap van tota litaire staten. Wat we niet graag bij anderen zien, moeten we zelf achterwege laten. H. OEKMAN. •vacantie geniet, gaf van zijn belangstelling blijk en wenste het bestuur veel succes. Ook de heer Hiemstra sprak alsmede de heer C. Goudriaan namens V.V.V. Regenbuien konden deze feestelijke opening niet storen en op het feestterrein en in de speeltuin vierden de grote en kleine leden van „West" een speeltuinfeest, dat des avonds werd voortgezet. De kinderen hielden wedstrijden, waarvan de uitslagen waren: Blokjesrapen Jongens: 1. Piet Dijkman. 2. Nico van Beek. 3. Jan Engel. 4. Dik Tolboom. 5. Henk Bosman. 6. Tonny Burgsteden. Blokjesrapen Meisjes: 1. Beppie Groenesteyn, 2. Go van Breukelen. 3. Henny Bos. 4. Roosje Rauwendaal. 5. Gasina Hiemstra. 6. Elly Kre- mer. Was ophangen Meisjes: 1. Doortje Groene- steijn. 2. Tini Engel. 3. Ada van de Valk. 4. Willy Jansen. Kurkbijten Jongens: 1 Theo v. d. Deijssel. 2. Freddie Tulp. 3. Bertie' Kanters. Kurkbijten Meisjes: 1. Antje Kraay 2. Kootje Huisanan. 3. Margreetje Foeken. 4. Tilly Dijk man. Trein halen Meisjes: 1. Fonsje Foeken. 2. Willy Jansen. 3. Ria Kremer. 4. Tini Engel. Trein halen Jongens: 1. Bertus v. Es. 2. Wim Kraay. 3. Ben Keuvers. Ringsteken per rijwiel Meisjes: 1. Beppie Roest. 2. Henny Denten. 3. Bep de Jong. Idem Jongens: 1. Benny v. d. Deijssel. 2. Fred de Haas. 3. Jan van de Berg.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1