Uermaqefen Pastoor W. G. Wclsiog 40 jaar Priester. SOESTERBERG. WERELDTAAL. Burgerlijke stand. risico Parochianen schonken drie klokken. De katholieken van Soesterberg hebben hun pastoor in 't afgelopen weekend een prachtig feest bereid ter gelegenheid van zijn veertig jarig priesterschap. In een open landauer kwam de jubilaris, die een week elders had doorgebracht, Zaterdagavond bij Kinabu aan. Hier verwelkomde hem het bestuur van het feestcomité. Vervolgens ging men naar de Veldm. Montgomeryweg, waar drommen mensen de jubilerende pastoor ston den op te wachten. Met de harmonie St. Joseph voorop formeerde zich vervolgens een lange stoet van bruidjes en leden van de jeugdbeweging, die de jubila ris begeleidden naar het Kerkplein. Op het moment, .dat de stoet bij ,,'t Zwaantje" in be weging kwam, begonnen de drie klokken te luiden, die het feestgeschenk der parochianen vormen. Op het Kerkplein heette de voorzitter van het feestcomité, de heer W. Mengelberg, de pas toor welkom namens de gehele parochie. Ver volgens werd in de kerk een plechtig lof gecelebreerd. Zondagmorgen, te 9 uur, werd door de jubila ris een plechtige Hoogtmis met assistentie op gedragen. De feestpredicatie werd gehouden door pater A. W. Oremus, S.J. Het parochiale zangkoor, het Jongenskoor en de R.K. Ge mengde Zangvereniging voerden aan het einde hiervan de „Feestcantate" van Jac. Oremus uit. Te 12 uur had de officiële overdracht van het parochie-cadeau plaats, waarbij nog enige per soonlijke geschenken kwamen. Burgemeester Bentinck feliciteerde vervolgens pastoor Wel- sing en sprak zijn grote tevredenheid uit over de goede samenwerking tussen de wereldlijke en geestelijke overheid. De jubilaris wordt feestelijk ingehaald. De heer J. Luijf bood namens de besturen van de R.K. Militaire tehuizen ,,'t Huis ten Halve" on de „Cockpit" een prachtig eetservies aan. Hierna kregen honderden parochianen de ge legenheid de pastoor zelf te feliciteren. O.a. was er een grote afvaardiging uit zijn vroegere parochie Woudsend uit Friesland. Talrijke ge schenken werden hier nog overhandigd. Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten waren tevens aanwezig, o.a. de burgemeesters van Soest en van Zeist, de -professoren Smeijers, Kleiberg en Kuijper, kolonel van Rooy, oud- commandant vliegbasis en nog vele anderen. Des avonds te 8 uur werd de speciaal voor deze gelegenheid geschreven revue ,,Een bovenste beste" opgevoerd door parochianen in de grote garnizoensontspanmngszaal aan de Kampweg. In vele sketches werden op humoristische wij ze talrijke episodes uit het leven van de pas toor voor 't voetlicht gebracht, afgewisseld met enige vocale en instrumentale intermezzi. Bij zon-der aardig was het optreden der afvaardi ging Wousend, die in eigen klederdracht het toneel opkwam. De rol van pastoor werd in deze revue voortreffelijk gespeeld door de heer A. Wegman. Als auteur van de revue trad de heer J. Muller op. De regie berustte bij de heer A. A. Murck, het decor was ontworpen door de heer Th. Reinsma en als grimeur fungeerde de 'heer L. Grootkop uit Amersfoort. Pastoor W. Welsing dankte, na de heer W. Mengelberg, zijn parochianen op geestige wijze voor alle gaven, materieel en geestelijk, die zij hem ter gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest hadden geschonken. TANKAUTOBESTUURDER ,,iSNEED". Een automobilist deed aangifte bij de politie, dat hij op de Rademaikerstraat was aangereden door een benzine-tankauto. De bestuurder van laatstgenoemde auto had eerstgenoemde auto ingehaald en was daarbij te vroeg naar de rechter rijihelft van de weg gegaan. De politie speurt naar de onbekende bestuurder van de benzinewagen. HOND DEED ZICH BIJ DE BAKKER TEGOED. Toen bakker B. aan de Rademakerstraat zich dezer dagen in zijn kelder begaf, betrapte hij een grote hond, die zich tegoed deed aan lek kernijen, welke de bakker in de kelder ha-d geplaatst. De viervoetige, ongenode gast was door een open raam naar binnen gekomen en koos ook deze weg terug. GEBOREN: Yvonne, d.v. G. van den Bedum, fabrieksar beider en E. M. Calis, Lange Brinkweg 7. Jaap Jan Peter, z. v. B. A. J. Vos, verkooplei der en J. Geertsema, Wilhekninalaan 4. Joan- nes Cornelis Maria, z. v. N. J. Wester, tim merman en C. J. Schothorst, Kerkpad Z.Z. 112. Cecilius Maria, z. v. J. C. Wallis, onder wijzer en H. J. Verhoeven, Oranjelaan 24. Brunihilde, d. v. J. W. Reicher, arts en H. A. G. Kraal, Da Costalaan 9b. Theodorus Andreas Hendricus Maria, z. v. Th. A. Tammer, melk handelaar en Th. M. C. van der Laan, Gen. Winkelmanstraat 11a. ONDERTROUWD: Samuel Robert Ouwehand, 22 jaar, militair, Hilversum, Doodeweg 1 en Laura Antonia Mol, 18 jaar, Gen WinkeLmanstraat 88. Datum huwelijk onbepaald. Antonius Reinsma, 29 jaar, chauffeur, Gen. Winkelmanstraat 22 en Cornelia Johanna Nijenhuis, 29 jaar. Gen. Winkelmanstraat 22. Datum huwelijk: 20 Au gustus 1954, 14.30 uur. Constant Henri Pieter- se, 31 jaar, onderwijzer Gen. Winkelmanstraat 52 en Trijntje Veltman, 30 jaar, Gen. Winkel manstraat 52. Datum huwelijk: 18 Aug. 1954, 9 uur. Bernardus Wilhelm Daselaar, 23 jaar, muziökcontroleur, Nieuweweg 66 en Petronella Reijerse, 21 jaar, Veldm. Montgomeryweg 90. Datum huwelijk: 18 Augustus 1954. 8.30 uur. Dirk Jan van der Broek, 24 jaar rijwielhan delaar, Nieuwstraat 57 en Gerda Johanna de Haan, 24 jaar, Vinkeweg 39. Datum huwelijk: 25 Augustus 1954, 14.00 uur. Karei Heinrieh Marinus van Oorschot. 48 jaar, grondwerker, Nieuweweg 44 en Marretje van Baarn, 42 jaar, Bosboom Toussaintlaan 46. Hilversum. Datum huwelijk: 20 Augustus 1954, 13.30 uur. Hendri cus Brommers, 28 jaar, correspondent, Kapel- weg 121b, Amersfoort en Johanna Geertruida Willemsen, 20 jaar, Kerkpad Z.Z. 1. Datum huwelijk: 23 Augustus 1954, 9.00 uur. Bernar dus Johannes Antonius Alfrink. 29 jaar, amb tenaar P.T.T., Schoolstraat 18, Utrecht en Hen- drika Adriana van Eijden, 23 jaar, Rademaker straat 11. Datum huwelijk: 31 Augustus 1954, 9.00 uur. GEHUWD: Marcelis Jlohannes Maria Smit, 23 jaar, ass. accountant, Heuvelweg 39 en Allegonda Enge- lina Rasch. 23 jaar, van Straelenlaan 29. Adres na huwelijk: Heuvelweg 39. Jan Derk Ottens, 37 jaar, metzelaar, Beetzlaan 58 en Aartje Maria de Nooij, 32 jaar. Beetzlaan 58. Adres na huwe lijk: Beetzlaan 58. Anthonius Johannes Hil- horst, 34 jaar. landbouwer, P. v. d. Breemer- weg 3 en Gijsberta Ghristina Aleida Hilhorst, 27 jaar. Kerkstraat 17. Adres na huwelijk: P. v. d. Breemerweg 19. Gerardus Johannes Kaatee, 23 jaar, chauffeur, Steenhoffstraat 81 en Janny Laseur, 20 jaar, Steenhoffstraat 81. Adres na huwelijk: Julianalaan 52. Louis Leo- nard Giens, 27 jaar, steward, Westerstraat 117, Amersfoort en Margriete Smink, 29 jaar, Kamp weg 58. Adres na huwelijk: Ieder op eigen adres. Geert Bruggink, 47 jaar, huisschilder, Kerkpad Z.Z. 78 en Andrina Johanna van Beek, 33 jaar, Kerkpad Z.Z. 78. Adres na hu welijk: Kerkpad Z.Z. 78. Willem Ruden van Vliet, employe bij een petroleummaatschappij, de Genestetlaan 1 en Jacoba Frederica van Heusden, 27 jaar. de Genestetlaan 1. Adres na huwelijk: Willemstad (Ned. Antillen). Leopold Rudolf Louis Mertens, 22 jaar, militair, Pieter Bothlaan 19, Amersfoort en Gerritje Bast, 19 japr. Stadhouderslaan 80. Adres na huwelijk: Ieder op eigen adres. OVERLEDEN: Hendrik van Putten, 99 jaar, Kerkpad Z.Z. 16, weduwnaar van Maria van de Hoef. Cornelis van den Berg. 52 jaar. gehuwd met R. M. van Fulpen, Ossendamweg 8. Cornelis Rutte, 73 jaar, gehuwd met H. A. de Jong, Nachtegaal- weg 6. Johan Latte, 60 jaar, gehuwd met A. Smaling. Stadhouderslaan 118. OPENING VOETBAL SEIZOEN 1954. Donderdagavond 12 Augustus a.s. wordt op het S.E.C.-terrein aan de Bosstraat alhier het voet balseizoen 1954 geopend. Gespeeld wordt de wedstrijd H.V.C. (Amers- foort)-Emma (Dordrecht), Aanvang 7 uur. Beide elftallen komen in hun sterkste opstel lingen uit. De eigenaar van' Hotel-Cafe-Restaurant „Bosch en Duin", de heer M. P. L. Bergers, heeft voor het winnende elftal een wisselbeker ter be schikking gesteld. De netto opbrengst van de wedstrijd komt ten goede aan $e afdeling Soest van het Neder landse Rode Kruis. Muzikale medewerking wordt verleend door de Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia". 99 JARIGE OVERLEDEN. Dezer dagen is alhier overleden de heer Hendrik van Putten, in de leeftijd van 99 jaar. Over slechts enkele maanden, n.ï. op 6 October, zou de overledene de 100 jaren hebben bereikt. LUCHTMACHT-CONCERT IN OPENLUCHTTHEATER. Op 18 of 19 Augustus zal de luchtmachtkapel uit Nijmegen, het 65 man sterke corps, onder leiding van de le Lt. v. Diepenbeek, in ons openluchttheater concerteren. De afdelingen Soest-Soesterberg-Zeist en Amersfoort (afgekort „Soza") van de vereni ging „Onze Luchtmacht" hebben deze propa- gande-avond ontworpen en kregen de mede werking van de ere-voorzitter van deze afde lingen-groep, onze Burgemeester, en van Lt. Gen. A. Baretta, chef Luchtmacht Staf. pok U kunt DAMVERENIGING „DE VARIANT". De eindstand in de onderlinge competitie werd als volgt. Eerste afdeling: 1. J. W. Ooms 18 wedstr., 31 punten. 2. R. Damen 18-29. 3. E. Veerman 18-26. 4. G. Collet 18-23. 5. D. Waal 18-22. 6. J. Wal stra 18-16. 7. H. Nap 18-14. 8. C. v. Es 18-10. 9. J. v. Gemert 18-9. J. v. d. Broek 18-8. Tweede afdeling: 1. L. Vriens 16-40. 2. R. Bout 26-38. 3. H. Kraay 26-37. 4. G. Liefhebber 16-36. 5. J. Kentin 16-33. 6. J. Kreger 26-31. 7. H. v. Duinen 26-29. 8. T, v. Barneveld 26-25. 9. J. Abbel 26-24. 10. J. v. Schie 26-22. 11. J. v. Tuyl 26-19. 12. E. v. Schaffelaar 26-18. 13. G. v. Brummelen 26-15. 14. H. Kooy 26-12. De heer Ooms wist in de eerste afdeling weer ongeslagen beslag te leggen op de kampioens titel. In de afdeling 2 gelukte het de jeugdige L. Vriens deze titel in de wacht te slepen. De vier laagst geplaatste spelers van de afde ling 1 speelden in een enkele ronde met de vier bovenste spelers van afd. 2 voor de pro motie-degradatie-wedstrijden. In deze partijen, welke een zeer spannend verloop hadden, wisten de heren N. Nap en C. v. Es zich te handhaven in het eerste tiental en L. Vriens en R. Bout nemen in het komende seizoen de plaatsen in van J. v. Gemert en J. v. d. Broek, welke laatste twee spelers degraderen naar het tweede tiental. Met 2 tientallen zal ,.De Variant" in de komen de bondscompetitie deelnemen. Deze maand staat er nog een uitwedstrijd op het programma tegen de damvereniging „Ons Genoegen" te Zeist. De heer en mevrouw De Graaff-Floor, die Zaterdag hun 50-jarig huwelijks feest vierden. BROMFIETS-PUZZLERIT. Morgenavond organiseert de Soester Bromfiets- Club een puzzle-rit voor bromfietsberijders. Men zie de advertentie in dit nummer. JEUGDIGE ONVOORZICHTIGHEID. Vrijdag stak de 8-jarige zoon van de familie V. alhier per rijwiel de Ossendamweg over, om de Braamweg in te slaan. Hij lette niet op het achter hem komend verkeer, met het gevolg, dat de motorrijder H. alhier, niet bedacht op deze plotselinge manoeuvre, een aanrijding niet kon vermijden. Beiden kwamen te vallen, waarbij de motorrijder licht gewond werd en zijn kleding werd beschadigd. SOESTER MOTORRIJDER IN DE BENELUX. In het afgelopen weekeinde heeft de heer J. Von'hof alhier, met de beer B. Thie als duo passagier-kaartlezer, deelgenomen aan de Be- nelux-rit, georganiseerd door de Middelburgse motorclub. Vrijdagavond werd in Bergen op Zoom gestart en de 200 deelnemers aan deze 1200 km. tocht reden via Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Maas tricht naar de stad Luxemburg en vervolgens over Dinant, Brussel, Antwerpen naar Mid delburg. Beide Soestenaren ontvingen een fraai uitgevoerde herinneringsplaquette. BROMFIETSER SLINGERDE. Vrijdagmiddag werd Mevr. V. 'uit Bussum, die alhier op het rijwielpad van de Burg. Grothe- straat per bromfiets reed. ingehaald door een andere bromfietser. Haar brommer begon te slingeren, waardoor zij met haar voorwiel tegen het achterwiel van de juist passerende bromfiets reed, waardoor zij kwam te vallen op een betonnen paal. Mevr. dokter Schutte verleende de eerste hulp en liet baar per taxi naar Bussum overbrengen. MINDERJARIG MEISJE TERECHT. Een minderjarig meisje, hetwelk uit een inrich ting te Amerfoort was weggelopen, werd door ae politie alhier aangehouden en op transport gesteld. MIDZOMER-AVONDFEEST IN DE PEKINGTUIN TE BAARN. Het Uniformencomite van de Harmonie „Cres cendo" te Baarn organiseert Zaterdag 14 Au gustus a.s., 's avonds 7.30 uur, een Groot Midzomer-Avondfeest in de Pekingtuin. Aan het zeer attractieve programma werken mee: De Chico's, het 'bekende radio-cowboy- ensemble, Kees Stet. de bekende Westfriese Boerenbumorist, de Harmonie van Zaalberg's Dekenfabriek „Werkmans Wilskracht" uit Leiden, de Baarnse Boerenkapel, de Harmonie „Crescendo" en De Boer's Melodisten; het be kende Bussumse Dansorkest. Na beëindiging van het Muziek- en Cabaret- programma zullen de bezoekers aan diverse attracties kunnen deelnemen w.o. prijsschie ten, ballen en speertje werpen, sjoelen; rad van avondtuur enz. Op een dansvloer van 140 M2. kunnen de danslustigen vertier vin den en als reuzen-attractie wordt een grote Uniformwedstrijd georganiseerd, waarvoor di verse aantrekkelijke prijzen, zoals een Berini van 195.een haard van 165.een com plete B.K. Keukenuitrusting van 103.75, een wollen Zaalberg deken van 70.en vele andere waardevolle prijzen zijn beschikbaar gesteld. Aan de wedstrijd kan door leden van de Vriendenkring van „Crescendo" worden deelgenomen. De toegangsprijs bedraagt 75 cent. Vrienden van „Crescendo" hebben vrij entree. Ieder, die een minimum donatie van l.betaalt wordt opgenomen in de Vriendenkring van „Crescendo". Het grote voordeel van het lid maatschap is, dat men gratis aan de Uniform- wedstrijd kan deelnemen. Voor de adressen, waar aanmeldingskaarten verkrijgbaar zijn zie men de advertentie elders in dit blad. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER. Zaterdag reed de wielrijder P. alhier, komen de uit de richting Aanerfoort, op het rijwiel pad van de Steenhoffstraat. Hij wilde linksaf de Dalweg oprijden, doch ging 50 meter voor deze weg reeds naar links en reed tussen de bomen door het linkse rijwielpad op. Daar passeerde op dat moment Mevr. R. alhier op haar bromfiets en een botsing was onvermij delijk. Beiden kwamen te vallen en beide voer tuigen werden flink beschadigd. Bovendien werd de bril van Mevr. R. vernield. P. bood aan de schade te vergoeden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gele sjaal, grijs-rood vest, bos sleutels, groene dameshandschoen, zonnebril, gedeelte van pe- troleumtoestel, handschoen, portemonnaie met inhoud, nummerbord van auto, zwemband, paar zwarte glacé dameshandschoenen, auto ped, militaire regenjassen, handdoek, dames- vest, damesrijwiel, herenregenjas, alpinopet; tas met inhoud, rood damesvest, schakelarm band en huissleutel. DR. MR. J. VAN DOORN OVERLEDEN. Zaterdag is alhier overleden Dr Mr J. v. Door- ne, eertijds een zeer bekend plaatsgenoot. De overledene was een van de oprichtefrs van de A.V.R.O. en is jarenlang partij geweest in een geding met deze omroep. Ook in onze gemeente toonde hij zich vroeger een strijdbare figuur hetgeen de oudere Soes tenaren zich nog wel zullen kunnen herinne ren. Met zijn snedige pen mengde hij zich me nigmaal in de plaatselijke strijd. In de oorlo-g schreef hij het boek „Achter de Waaldijk", hetgeen na 1945 werd uitgegeven. Bij de bevrijding van Nederland componeerde hij een Bevrijdingsmars. „Meester Jan", zoals hij door Soestenaren werd genoemd, werd in St. Miohiels Gestel gebo ren. Hij bezocht de gymnasia te Tiel en Arn hem en studeerde aan de Universiteit te Lei den, waar hij de doktersgraad en de meester titel behaalde. Van 1916 tot 1919 was 'hij wehk- zaam als adj. insipecteur van de belastingen en daarna vestigde hij zich te Utreoht als belastingconsulent. In die 'hoedanigheid genoot hij grote bekendheid. Aanvankelijk was hij ook ingeschreven aLs advocaat, speciaal om voor de Hoge Raad in principiële belasting kwesties te pleiten. Hij heeft als zodanig veel jurisprudentie uitgelokt. Hij was oprichter en sinds 1937 secretaris van de Vereniging van Belasting-Consulenten. Vele publicaties van de rechten van de belasting plichtige tegenover de fiscus verschenen van zijn hand. Hij was de oprichter van de vereni ging van Radio-Luisteraars „De vrije Luister vink", waaruit in 1928 de AVRO is ontstaan, in welke omroep hij aanvankelijk zitting had in het dagelijks bestuur. In onze gemeente was 'hij van 1926-1931 lid van de gemeenteraad voor de Chr. Historische Unie, in welker kiesvereniging hij een be stuursfunctie had. Ook de sport genoot zijn belangstelling. Jaren lang was 'hij bestuurslid van de voetbalvereni ging „Esvac" alhier en na de fusie met „Soest" werd hij ere-voorzitter van S.E.C. Van 1922-1930 was hij redacteur van de Belas tingsgids terwijl bij correspondent was van de dialect-comimissie. Ook was hij medewerker op fiscaal gebied aan Oosthoek's Encyclopae- die. Een week lang hebben in Haarlem de groene vlaggen gewapperd en straalden groene sterren overal. Tweeduizend Es perantisten uit binnen- en vooral uit buitenland waren te samen en genoten van de prachtige vinding van dr Za- menhof. Hier geen bevoorrechting van de ene taal boven de andere, hier geen achteruitzetting. Hier geen tolken, geen koptelefoons. Het bewijs werd weer eens geleverd: de weg uit Babel is gevonden. Hoe lang nog zal de voorkeur worden gegeven aan dure ingewikkelde syste men, die toch maar stuntelig gepeuter blijken, vergeleken bij de weg, die Za- menhof voor allen heeft opengesteld. Skandinaviërs en Italianen, Britten, Fransen, Spanjaarden, om maar enkele nationaliteiten te noemen, maakten met vreugde kennis met „vreemden", die al spoedig voor hen geen vreemden meer waren. De opening van het congres had plaats in het Krelage-huis. De grote zaal was geheel gevuld. O.a. voerde dr Drees het (Esperanto)woord. Verder was het con certgebouw de ganse week ter beschik king van de Esperantisten. Sprekers uit verschillende landen be handelden in lezingen uiteenlopende onderwerpen. Ook de film, o.a. over Nederland, ontbrak niet. In de schouw burg trad het Ballet der Lage Landen op en Nel Oosthout declameerde ..Het congres der dieren" van Kastner. Twee maanden geleden was voor deze kun stenares Esperanto een gesloten boek. Nu heeft ze in drie opvolgende avon den getoond Esperanto meesterlijk te beheersen. Het leek een wonder. Excursies werden gemaakt in verschil lende richtingen. Na een langdurig re gentijdperk genoot het congres van een zonnige week. Zeer gewaardeerd. Het volgend jaar wordt te Bologna het 40ste Esperanto-Wereldcongres gehou den.

Soester Courant | 1954 | | pagina 2