Portugal in moeilijkheden. Van week tot week in Soest. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954. 32e JAARGANG No. 64. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart. 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Gandhi is dood. En de Portugezen heb ben nu alle reden, om zijn dood te beken nen. Hij was de man van de geweldloos heid. Die periode is nu volkomen afgesloten. Wat er nu in India ten opzichte van Por tugal gaande is, kan niets anders dan als een inleiding tot oorlogshandelingen ge noemd worden. Aan de Westkust van India liggen enke le Portugese enclaves, waarvan er slechts één iets groter is dan een stipje op de wereldkaart, bewoond door enkele hon derden Indiërs. Dat zijn de schamele res ten, van wat eens het grote en uitgestrek te gebied in Azië is geweest, dat door Portugal werd beheerst. Nu heeft India besloten dit laatste spoor van koloniën in zijn gebied uit te wissen. Enkele malen hebben groepen Indiase nationalisten een Portugees dorp bezet, maar zijn er weer uit verdreven. Portugal heeft de staat van beleg afgekondigd en scherp geprotesteerd bij India. India, op haar beurt, heeft in onze ogen een heel eigenaardige draai aan de zaak gegeven, door bij Portugal te protesteren, dat dit land vreedzame demonstraties on mogelijk maakt. Voor ons in Europa doet deze gang van zaken weer heel erg aan Sudeten-Duits- land denken. Toen werd een volksver- wante groep, die buiten de grenzen woon de en daar vrede mee had, binnen de grenzen terug gebracht. Datzelfde beeld zien we nu in India ook. Die Indiërs schijnen toch niet zo heel erg te zuchten onder die Portugese vlag. Ze gevoelen zich daar zeer wel bij. Het zijn enclaves van rust gebleven in de tijd toen India vol agitatie was om zijn on afhankelijkheid te verkrijgen. Nu steekt het 't nationalisme in India, dat daar een groep van hun volk zo maar onder de Portugese vlag blijft zitten, er niet eens onder zucht en helemaal geen belangstelling koestert voor het grote ideaal van onafhankelijkheid en vrijheid. En daar moeten ze van bekeerd worden, met geweld desnoods en daartoe zijn die zogenaamde vreedzame demonstraties be doeld, waar die regering van India zich volkomen achter plaatst. Portugal verzet zich. 't Wil houden wat het heeft. Het kan daarbij op de morele steun van andere landen rekenen. Brazilië, een Portugees sprekende natie, heeft al bij India geprotesteerd over de oorlogszuchtige manier van doen. India wijst het af en India gaat door met zijn zogenaamde vreedzame oorlog, die al een bloedig karakter begint te krijgen. En de wereld kijkt toe in deze ongelijke strijd. Allereerst kijkt Indonesië met dub- I bel gespannen aandacht. Het voelt zich als het ware betrokken bij de strijd. Want ook in Indonesië bevindt zich een Portu gese enclave, n.1. het halve eiland Timor, wat nog steeds niet bij de republiek is ingelijfd en dat toch eigenlijk te onbe langrijk is om er krakeel over te ma ken. Voor de Indonesiërs heeft dit geval ech ter nog een extra betekenis. Ze kijken thans naar India met de vraag: Hoe an nexeer je buitenlands gebied En dan wordt onmiddellijk gedacht aan Nieuw- Guinea. Portugal heeft nu de twijfelachtige eer om als proefkonijn in de wereld der Ver enigde Naties dienst te doen. India kan zonder de minste moeite de Portugese gebieden overweldigen. En het zal geen enkel gewicht in de schaal leg gen of Portugal nu één of twee oorlogs scheepjes stuurt. Gelukkig is er echter meer, dan alleen de macht van de overmacht. Hoe zal de we reld reageren op een dergelijke houding van India? Daar is India erg gevoelig voor. Het heeft zich opgeworpen als de geeste lijke leider van Zuid-Azië. Een dergelijke hoge positie vraagt ook een hoge morele standing. Ook dit is India zich bewust. Altijd probeert het vaderlijk vermanend boven geschillen te staan en adviezen te geven. Steeds meer wordt naar de stem van India geluisterd. En India weet ook hoe pijnlijk het is voor overmacht op zij te moeten gaan. Toen indertijd het rode China Tibet bezette, moest het machteloos toezien, ondanks het feit, dat China en India van tevoren overeengekomen waren de onafhankelijk heid van Tibet te eerbiedigen. Portugal weet zeer wel, dat India zeer op zijn positie van vreedzame leider is gesteld. Daarop alleen heeft het kans, dat een politiek van verzet India van doorzetten zal afhouden. Evenwel staat er voor Portugal nog meer op het spel. Het heeft in Afrika nog zeer grote koloniale belangen. Afstand doen van Aziatisch gebied brengt consequen ties mee voor Afrika. In dit opzicht is Frankrijk wel een levende illustratie. Per slot van rekening is het geschil tussen India en Portugal een zaak, die zeker bij de Verenigde Naties thuis hoort. Maar het eigenaardige is, dat daar nog niet veel over gezegd wordt. Dat vinden we maar een vaag teken. Eigenlijk behoort daar een oordeel uitgesproken te worden, waar beide partijen zich aan dienen te houden. Na de „gesneuvelde" doch levende Majoor Jan Linzel is Mej. Henny Beijer alhier de twee Soester ingezetene, die in de nieuwskolommen van de kranten over de gehele wereld vermeld werd. Zij vluchtte naar Engeland om te trouwen met Teus Verwey, garagehouder in de To renstraat alhier. Deze kwam door het hu welijk eveneens in het wereldnieuws. Mevrouw Verwey-Beijer en de heer Ver wey hebben alle drukte en alle belang stelling naast zich neergelegd en zijn de wittebroodsweken ingegaan. Een der Engelse bladen schrijft onder het relaas van dit romantische huwelijk „Van de Europese landen is alleen Hol land onromantisch genoeg om de mini mum trouwleeftijd zó hoog te stellen. In België moet een meisje 25 jaar zijn, in Engeland, Frankrijk, Italië, Denemar ken, Spanje en Zweden mag een meisje onder de 21 jaar niet zonder toestemming huwen en in Zwitserland is dit mini mum 20 jaar. Meisjes in Noorwegen kun nen op 18-jarige leeftijd trouwen zonder toestemming van de ouders. In Amerika verschillen de wettelijke voorschriften in iedere staat. De minimum-leeftijd va rieert tussen 18 en 21 jaar." Nou, dat weten we dan weer, dank zij de voortvarendheid van een Soester meis je, dat we ééns als cowgirl zagen op treden en toen dachten we: die weet wel wat zij wil. Augustusmaand is in Soest kabelgraaf- maand. Wij schijnen het liefst onze wegen en trottoirs op te breken als het vreem delingenseizoen daar is. Maar ook dat mag de pret niet drukken. Zolang er gewerkt wordt onder en bo ven de grond, wordt er gewerkt aan de toekomst van Soest en die willen we graag meemaken. Soest met een riolering, een ondergronds electriciteits- en tele foonnet, voet- en rijwielpaden langs de belangrijkste wegen enz. Dan gooien we ook nog onze beerputten dicht en sturen onze faecaliënauto naar I Abessinië. Hebt U al Uw tientje geleend aan P.V.O.? Neen U behoeft het niet te gaan bren gen. Eén briefkaartje aan het secretariaat en men komt het bij U halen, in ruil voor een obligatie. De vacantietijd ten spijt begint de lening aardig te lopen. Er behoefde nog geen po litie aan te pas te komen om de toe loop van Soestenaren bij onze Banken in toom te houden, maar dat verwacht men ook niet. Wel verwacht onze harmonie, dat zij van 750 Soestenaren 10.mag komen lenen. Nu we het toch over P.V.O. hebben, de grootse Stertocht, waaraan acht muziek corpsen zouden meewerken en welke vo rige maand wegens de grote regenval niet kon doorgaan, wordt thans uitgesteld tot volgend jaar. Jammer voor onze P.V.O.-mannen, die honderden guldens gespendeerd hebben aan dit muziekfeest. Zij zouden het nog wel willen houden, doch de deelnemende verenigingen van buiten hebben laten weten, niet te kunnen komen. Jammer. Maar de prijzen e.d. worden tot het vol gend jaar bewaard en dan steekt P.V.O. bij al die andere verenigingen af met de nieuwe uniformen. Weet U wat er in 1953 voor goede doel einden in Soest bij elkaar is gecollecteerd in 26 collectes U kunt het elders in deze krant lezen 16.660,28. Die 26 collectes betekenen, dat er gemid deld iedere 2 weken een collecte werd gehouden, doch dit lijkt ons onwaar schijnlijk. Vermoedelijk zijn de gezamen lijke collecten voor t.b.c., blindenwerk e.d., waaraan soms drie verenigingen sa men werken, onder de 26 collecten be grepen. Overigens is het bijeen gezamelde be drag niet zo'n geweldig demonstratie van burgerzin. Soest telt 25.000 zielen en per hoofd is er dus 65 cent aan 26 collecten gegeven, dit is per hoofd per collecte 2% cent. Wij kunnen het ook anders berekenen. Soest telt een 15.000-tal „ouderen" boven de 20 jaar. Dit zijn de mensen, die de collectebus voorgehouden krijgen. Deze 15.000 offerden ieder 1.10 om 't bedrag van rond 16.700.bijeen te brengen. Dit betekent vier cent per collecte. Terugkomende op onze veronderstelling, dat niet 26 collecten zijn gehouden, doch minder, een 15-tal b.v., dan deponeren de „ouderen" iedere maal ongeveer 8 cent in de collectebus. Dit gemiddelde cijfer van 4 tot 8 cent wordt in onze ogen steeds lager als we bedenken, dat er bij iedere col lecte Soestenaren zijn, die de collectebus met papier-geld gedenken. We hebben zo 't gevoel, dat het altijd dezelfde mensen zijn, die de collecten bedenken en een grote groep zich ont trekt aan de kans om anderen te helpen. KONIJNENFOKKERS BIJEEN. Donderdag 'hield de Soester Pluimveevereni ging P.K.V.S. een ledenvergadering in cafe Butselaar. De vergadering stond onder leiding van de nieuwe voorzitter, de heer A. J. A. van de Sanden. Na afwerking van enkele vaste agen dapunten deelde de voorzitter de samenstel ling van het nieuwe bestuur mede, welke thans is alsvolgt: A. J. A. van de Sanden, le voorzitter. A. Schaap, 2e voorzitter. H. J. de Haan, Verlengde Talmalaan 31, le secreta ris. J. A. Schotte, 2e secretaris. G. van Dijen, Baarn, le penningmeester .D. Maagdelijn, alg. bestuurder. Na ballotage werden de heren v. d. Laak te Baarn en J. van Ginkel alhier als nieuwe le den ingeschreven. Tevens werd besloten op de tentoonstelling van 19 en 20 November a.s. naast konijnen ook postduiven te exposeren. Verder werd nog medegedeeld, dat er plannen bestaan een plantkundige uit te nodigen voor het houden van een lezing over planten, die wel en niet geschikt zijn als konijnenvoer. Tot slot besprak de heer J. Gaasbeek nog een Hollander-konijn. KAMPIOENSCHAPPEN P.V. „DE VRIENDSCHAP' In de Postduivenvereniging „De Vriendschap" werden tot op heden de volgende kampioen schappen behaald: Vitesse kampioenschap 1954. Hokkampioenschap: 1. Z.K.H. Prins Bernhard, 385,45 p. 2. John Duiser, 366,79 p. 3. A. J. van Dorrestein, 365.30 p. Duifkampioenschap: 1. A. J. v. Dorrestein, 257,36 p. 2. Z.K.H. Prins Bernhard, 226,90 pun ten. 3. A. J. van Dorrestein 224,78 p. Mid-fond kampioenschap 1954. Hokkampioenschap: 1. A. J. van Dorrestein, 445,54 p. 2. W. Nieuwenhuis, 413,74 punten. 3. Z.K.H. Prins Bernhard, 413,48 p. Duifkampioensohap: 1. A. J. van Dorrestein, 266,07 p. 2. G. H. van de Broek, 240,53 p. 3. Z.K.H. Prins Bernhard, 229,58 p. Pond kampioenschap 1954. HokJkampioenschap 1. Z.K.H. Prins Bernhard, 395,54 p. 2. W .Nieuwenhuis, 394,16 p. 3. A. van Dorrestein, 389,52 p. Duifkampioensohap: 1. Z.K.H. Prins Bern hard, 271,37 p. 2. E. van Daatselaar; 221,19 p. 3. W. Nieuwenhuis, 189,01 p. Generaal kampioenschap oude duiven 1954. 1. A. J. van Dorrestein, 1200,36 punten. 2. Z.K.H. Prins Bernhard, 1194,47 punten. 3. W. Nieuwenhuis, 1159.79 punten. OM DE ZILVEREN PLOEG. B.D.C. organiseert Zondag a.s. en Zondag 29 Augustus weer haar jaarlijks tournooi, bekend onder de naam van Zilveren Ploeg-tournooi. Aan dit tournooi nemen deel de verenigingen S.E.C., Baarn, Celeritudo en B.D.C. Zondag, te 1.30 uur, wordt gespeeld Baarn- B.D.C. en te 3.15 uur Celeritudo-S.E.C. Een ander B.D.C.-elftal neemt Zondag deel aan het Zilveren Vliegtuig-tournooi, hetwelk door de v.v. Soesterberg aldaar wordt georgani seerd. OM HET DISTRICTS KAMPIOENSCHAP. In de strijd om het districs kampioen schap van de Zomeravond-competitie heeft C..S.M. alhier gewonnen van Cen- turion te Amersfoort met 31. Met belangstelling wordt het treffen te gemoet gezien tussen C.S.M. en K.P.S. NEDERLANDER GEWORDEN. Volgens het Staatsblad heeft de heer F. H. Henze, Van Straelenlaan 14 alhier, het Nederlanderschap verkregen. B.D.C. Zaterdagmiddag nam B.D.C. deel aan het Zil veren Bal - tournooi, uitgeschreven door de voetbalvereniging „Olympia" te Hilversum. Na met 1-3 te hebben verloren van B.F.C. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 128156 Ondanks „Eurovisie" en een hele boel tam-tam, en niettegenstaande de feilloze uitzendingen der Wereldkampioenschap pen voetballen, wil het met de verkoop van televisietoestellen maar niet vlotten. Een optimistische kennis van me, zelf .kijker", wist daar tot nu toe altijd een verklaring voor. „Wacht maar eens", was het steeds, tot dit. of dat voor elkaar is, of, toen de weel debelasting van de toestellen afging: „let eens op wat er nu gaat gebeuren, nu de toestellen zoveel goedkoper worden". Maar er gebeurde steeds niets schokkends en de verkoop bleef horten. Nu is het weer „Wacht maar eens tot het najaar, want de zendtijd wordt langer en er ko men prima programma's". Ik geef m'n vriend echter op een briefje, dat het ook dan nog knudde zal blijven en dat het met de verkoop hoogstens zal druppelen. We hebben er vaak verschil van mening over, maar ik blijf staande houden, dat, zolang de toestellen zo duur blijven, de .leiders het wel uit hun hoofd kunnen zetten, dat televisie gemeengoed zal wor den. In verhouding tot het gemiddelde inko men ligt de prijs te hoog, zoals trouwens met elk technisch snufje het geval is. Zolang het nog niet zó is, dat de prijs van een goed televisietoestel betaalbaar is met ca. 3 weken gemiddeld inkomen, zoals in Amerika het geval is, waar een arbeider voor ca. 180 dollar een goed toe stel koopt en een klein radiotoestel uit z'n vestzak betaalt, zolang zal het hier sukkelen blijven en een televisietoestel al leen 'n apparaat voor uitverkorenen zijn. Wanneer iemand van Philips dit „hoekje" onder krijgt en mogelijk denkt: Wat een kaffer is die Oekman; weet hij dan niets van de verhouding dollar-gulden, zou ik hierop antwoordden: Ja, dat weet ik wel. Ik wilde alleen maar vertellen waarom het m.i. met de televisie sukkelen zal blijven. Bedrijfseconomen zijn er voor dit op te lossen. Vlotter dan Oekman kunnen zij uitre kenen, dat 1000 x 25 méér is dan 200 x 100. H. OEKMAN. streed B.D.C. met Baarn om de 3e en 4e prijs. De uitslag werd 5-3 ten -gunste van Baarn, welke ploeg 2 doelpunten uit strafschoppen scoorde. B.D.C. behaalde daardoor de 4e prijs. Zondagmiddag was het eerste elftal van de Hillegomse voetbalvereniging Concordia de gast van B.D.C. Voor de strijd een aanvang nam, ontvingen de B-D.C.-ers ieder een boeket gladiolen, een geste die op hoge prijs werd gesteld. De gasten bewezen hierna niet alleen verstand van bloemen doch ook van voetballen te heb ben. Zij demonstreerden een vlot spelletje en namen na een kwartier de leiding, om na 30 minuteh een 2-0 voorsprong te boeken. Even voor de rust wist Beijer voor B.D.C. de achter stand te verkleinen. In een levendige strijd na de rust "werd een kwartier voor het einde de gelijkmaker ge scoord. zodat het einde kwam met 2-2. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester is verhinderd morgen zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. DOOR HOND GEBETEN. Een bewoner van de Korte Hartweg deed bij de politie aangifte, dat hij was aange vallen op de Nieuweweg. Een bouvier had deze Soestenaar zó toegetakeld, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. Op de Birktstraat werd een andere Soes tenaar eveneens door een bouvier aan gevallen. Een grote winkelhaak in de pantalon van het slachtoffer was het re sultaat. T.B.C.-COLLECTE. Deze week wordt door de verenigingen „Herwonnen Levenskracht" en „Santos" gezamenlijk de jaarlijkse speldjesdag gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Flesopener, groene badhanddoek, heren rijwiel, halsketting, grijze heren regen jas, alpinopet, pet, blauw jongens jack, broche, melkbus, bruine lederen actetas met 4 badhanddoeken en badpakken, wit te hond, dasspeld, beschermkap van J.L.O.-motor, sjaal, meisjes pyama en beige capuchon. Inlichtingen aan het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdagmiddag, van 14 tot 16 uur. WIE HEEFT RIJWIEL VERLOREN Een Amersfoorts inwoner bracht een he renrijwiel op het politiebureau, hetwelk hij had aangetroffen op het Witte Paard- straatje.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1