Naar twee kanten. VENEMA Bruin Hr. Loafer Gazelk, Raleigh, Locomotief. fUGERS RIJWIELEN Amateur of Prof. Uniformen voor P.V.0. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Vertellingen uit Eemland. FALCOLON zijden Damesmantels Uw Bromfiets of Rijwiel defect? De Witte Pompen. Te veel Koninginnen. SOEST. IN DE HOEK. Alleen bij ons Stichtsche Sclioenhuizen Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954. 32e JAARGANG No. 65. SOESTER(I)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Nauwelijks zijn in Indo-China, dank zij de conferentie van Genève, de wapens gestrekt, of de koude oorlog is in het Oosten in volle hevigheid ontbrand. Communistisch China acht nu de tijd gekomen, eens duidelijk te laten mer ken, dat zij de aanwezigheid van Tsjang kai Tsjek op Formosa als een doorn in haar vlees beschouwt. De Chinese pre mier en minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, heeft de wereld duidelijk doen weten, dat aan die schijnregering nu maar eens een einde moest worden gemaakt. Dat laatste bolwerk van na tionalistisch China zou Peking met de wapens willen veroveren. Onbevooroordeeld gezien, is deze gedach- tengang zo niet te billijken, dan toch wel te begrijpen. Doordien de resten van een vroegere regering daar op Formosa in stand worden gehouden. Dit is na tuurlijk niet geheel juist. Als Tsjang kai Tsjek en zijn regering er niet meer wa ren, zou Rood-China evenmin in de V.N. zijn opgenomen. Dan was er wel wat anders geweest om dit voorlopig te ver hinderen. Maar goed. Het Nationalistisch China is een aanwijsbare hinderpaal en dat Peking-China die hinderpaal uit de weg wil ruimen, is onder deze omstan digheden te begrijpen. Als het niet goedschiks gaat, dan maar met het geweld der wapenen; het oude argument, dat vroeger heel gewoon werd genoemd, maar dat men van een der „vredelievende" volken, zoals de com munistische „heilstaten" zichzelf gaarne noemen, niet zou mogen verwachten. Edoch, die vredelievendheid, die steeds weer te pas wordt gebracht als er over NATO of E.D.G. wordt gesproken, ken nen we wel. Een tweede bedreiging met oorlog kwam van de Indonesische Republiek. Nieuw- Guinea zou eventueel worden veroverd. Het Oosten is dus wel strijdlievend. Laten wij echter bij China blijven. Het spreekt vanzelf,- dat de bedreiging van Peking-China in zonderheid bedoeld was om Amerika te tarten. In zekere zin krijgen de Amerikanen nu de gevolgen van hun lakse houding te verwerken, toen Tsjang kai Tsjek in de strijd tegen het communisme het onderspit moest delven en zij nauwelijks een hand uit staken om hem terzijde te staan. Tezelfder tijd, dat het Communistische China de koude oorlog tegen Amerika opvoert, bezoekt een delegatie uit de Engelse Labourparty, onder leiding van niemand minder dan de vroegere premier Clement Attlee de Chinese Volksrepu bliek en zij wordt daar met alle mo gelijke eerbetoon door de allerhoogste autoriteiten ontvangen. Raar maar waar. Hoewel die delegatie niet officieel is, moet een en ander in Amerika geen pret tige indruk maken. Vijf uur lang heb ben Attlee en de zijnen met Tsjoe en Lai en andere Chinese autoriteiten ge sproken over de mogelijkheid de han del tussen het Oosten en het Westen uit te breiden, zo werd van communis tische zijde trots medegedeeld. Aan de ene kant toont het grote China een houding, die op een openlijke ver overingsoorlog aanstuurt, aan de an dere kant wenst het met het Westen, met Engeland, vriendschappelijke rela ties te onderhouden. Dat men daar in de V.S. weinig over te spreken is, ligt voor de hand en menigeen zal het betreu- KERKSTRAAT 3 SOEST-TEL2030 Jan was de trots van pa en moe, Dat was dan ook geen wonder, Hij had een goed stel hersens en Hij leerde zeer bijzonder. Wanneer je zijn rapporten zag, Het waren allen tienen, Dan zei je ook direct„Dat joch Zal later veel verdienen". Maar buurmans Piet, och lieve help, Het kan helaas verkeren, Men wist niet, wat men meer moest doen, Maar Pietje kon niet leren. En alle meesters zeiden steeds; „Met Piet is 't niet in orde" En iedereen vroeg zich steeds af: „Wat moet dat joch toch worden" Als Jantje aan het leren was En snuffelend in de boeken, Probeerde Pietje in de straat Wat meer vertier te zoeken. Ze deden alle twee aan sport Toen ze wat groter werden, Toen Pietje in „het eerste" zat, Zat Jantje pas in „het derde". Jan heeft een baantje op een bank, Is ambtenaar geworden, Nu is 't zijn sup'rieur die zegt: „Met hem komt 't dik in orde". Hij heeft nu vaste armoe en Hij kan er net van komen, Zijn broek zit netjes in de vouw, Als hij 'm heeft laten stomen. Want ieder jaar een gloednieuw pak Dat kan hij niet betalen, Hij zou niet weten waar hij 't geld Steeds weer vandaan moest halen. Maar Piet, hij kan, wanneer het moet De duurste pakken kopen, Hij rijdt ook in een wagen rond, Want Piet houdt niet van lopen. Nu zegt een ieder: „met die knaap Komt het wel dik in orde, Hij bleef niet langer amateur, Maar is nu „prof' geworden. Hij heeft een saldo op de bank, Och ja, het kan verkeren, Dat geld mag Jan als ambtenaar, Nu plichtsgetrouw beheren. ren, dat men Tsjang kai Tsjek niet krachtiger heeft gesteund, toen zulks nog mogelijk was. Dat China er op uit is de handelsbe trekkingen met Engeland te verbeteren, moge ook blijken uit het besluit der Chi nese Volksregering om een zaakgelastig de naar Londen te zenden. Dit zou een gevolg zijn van de verbetering in de Chinees-Britse betrekkingen ter Geneef- se conferentie. En is dan de Britse de legatie niet officieel, zo'n zaakgelastigde is dat wel. Door een en ander staat onomstotelijk vast, dat de Engelse politiek ten opzich te van het Communistische China zeker niet op een lijn is te stellen met die van Amerika. Mocht Peking-China er toe over gaan aan de schijnregering van Tsjang kai Tsjek een einde te maken, dan kan het er nu reeds van overtuigd zijn, dat Engeland hier heel moeilijk te gen in zal kunnen gaan. Wij kunnen niet voorzien, wat van dit politieke steekspel uiteindelijk de ge volgen zullen zijn, of binnen afzienbare tijd Formosa zal worden aangevallen en welke daarbij dan de houding der Ver enigde Naties zal zijn. Maar dat Enge land, zoals Amerika, dan Tsjang zal steunen, is wel zeer twijfelachtig. Reeds heeft de Soester Courant herhaal de malen plaatsruimte afgestaan om de Soester burgerij er van op de hoogte te brengen, dat wij samen op een eenvou dige manier nu ook iets voor P.V.O. kunnen doen. P.V.O. staat voor ons klaar om onze feesten en plechtigheden met muziek op te luisteren. Dit vereist van de leden, naast een ernstige en toegewijde studie en oefening, offers van tijd en geld. Wij zijn maar al te bereid om het resultaat van deze offers met meer of minder erkentelijkheid te aanvaarden, zonder er veel over te denken of er nu van onze kant ook niet eens wat extra's (iedereen is natuurlijk donateur) gedaan moet wor den. En nu moet het: P.V.O. heeft uniformen nodig. Natuurlijk. Maar daar hadden we eigenlijk al lang voor moeten zor gen. Maar het kan nu nog. Er wordt geen gift van ons gevraagd. Alleen of we een of meer tientjes willen uitle nen. Als we kinderen of kleinkinderen heb ben kopen we, als het maar even kan, voor hen obligaties. We doen hen, P.V.O. en ons zelf er genoegen mede. En de kinderen leren, dat de liefde niet al tijd van een kant kan komen. Hebben we geen kinderen dan kopen we zo mogelijk er nog een extra. We kunnen P.V.O. natuurlijk aan uni formen helpen. Het gaat er maar om of we het werkelijk willen. De Burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. GedCpL A.N.W.B. Bonds-instracteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 HEKSENVERVOLGING. De eeuwen door hebben geloof en bijgeloof hand in hand gegaan. De moderne mens, die, dank zij de kennis, vele abnormale gebeurte nissen weet te verklaren (op de vliegende schotels na), kijkt een beetje medelijdend naar de gedragingen van zijn voorvaderen, die ge loofden in .heksen. Nu gelooft niemand meer aan het bestaan van heksen, doch het is verbijsterend na te gaan, hoe erg men er m geloofd heeft in voorbije eeuwen. Het woord heks is afgeleid van haghetisse, hoge dise, hetgeen betekent: woudvrouw. Zo wilde het bijgeloof, dat de heksen in het woud, onder boomschors woonden en dat zij op bezemstelen door de lucht naar hun samen- Komsten vlogen. In de volksmond leven tal van namen en begrippen voort, die getuigen hoe groot het geloof in heksen was. Heksennesten zeggen we tegen een bepaalde zwam, die op berk en den voorkomt. De vloeistof van de Wolfsmelk heet heksenmelk. De vliegenzwam heet hek- senhoed. De kringvormige sporen, die zich een enkele maal in de wei vertonen, heten heksenkringen. De kampernoelie was het heksenbrood, de botergele zwam op oude boomschors was de hdksenboter en sommige paddestoelen heksen- kaas. Wat wij er nu nog van weten is, dat in Oude water nog de heksenwaag te zien is en dat de beroemde Jeanne d'Arc als vermeende heks de dood vond op de brandstapel. Zij was helaas niet de enige .heks", die een gruwzame dood stierf. Velen, zeer velen zijn haar voor gegaan en na haar dood zijn er tot voor 200 jaar geleden nog velen slachtoffer geworden van dit bijgeloof. Dames- en Herenkleermakerij en Costuum-atelier F. C. KUIJPERSTRAAT 10 49.75 - 49.50 - 75.00 - 97.50 Doelmatig, gekleed en vederlicht. In geheel Europa heerste dit bijgeloof en de angst voor dingen die niet bestonden. In plaats dat men zich overtuigde van de waanzin dier dagen, verdacht men altijd maar weer vrouwen van hekserij. Als „men" m het doip zei, dat een bepaalde vrouw niet te vertrouwen was, dan was er alleen nog maar nodig, dat op een kwade dag de melk bij de boeren zuur werd. Prompt werd dan de vrouw gegrepen en beschuldigd van hekserij. Zo'n arme vrouw verweerde zich, doch moest - o oude zeden - bewijzen, dat ze geen heks was. Hoe? Door haar arm in kokend water te ste ken. Verbrandde die arm wel, dan was zij geen heks, doch een gewoon mens. Ook het prikken van vele naalden in haar vlees was een middel om te zien of zij wel gevoelig was. Voelde zij de prikken, dan was het in orde. Bekender is het wegen van de heksen. Keizer Karei V verleende aan het plaatsje Oudewater het voorrecht de verdachte heksen te wegen. Men meende n.1. ook, dat een heks of veel zwaarder of veel lichter moest wegen dan een gewoon mens en als de „heks" een gewicht had „wel accorderende met de natuurlijke proportie van het lichaam", dan werd zij van rechtsvervolging ontslagen. Hoe dit heksengeloof om zich heeft heen ge grepen, verneemt men in geschriften van tijd genoten. In 1275 werd in Toulouse de eerste heks ver brand en daarna schijnt het bijgeloof met haar gruwzame gevolgen groter omvang te hebben aangenomen. Tijdens de regering van Koning Frans I (1515-1547) werden in Frankrijk meer dan 100.000 heksen ter dood veroordeeld. Zo'n tijd herinnert ons aan de gruwelijke jaren die achter ons liggen, toen honderdduizenden jo den de schuld kregen van de fouten van een heerser. Onder Frans I werden vooral de gegoede vrou wen gedood, waarbij hun bezittingen verbeurd werden verklaard. Deze rijke bron van inkomsten lokte bijtende spot uit van een krachtig en moedig tegenstan der, de priester C. Loos uit Gouda, cue in die dagen schreef: „Het heksenproces is een niet proefondervindelijke goede alchymie, waar door goud en zilver uit mensenbloed gehaald wordt". Langzamerhand werd de stemming omtrent heksen milder en het gezond verstand begon te overheersen. De grote Erasmus maakte de heksenprocessen belachelijk en andere ontwikkelden schreven en spraken tegen de heksenvervolging. Het laatste doodvonnis werd in ons land in 1597 voltrokken, toen Maagrigje Arriens te Schoonhoven werd gev"vgrf en daarna tot as verbrand. Voor Eemland werd in 1595 nog een heksen proces gevoerd, dat met doodvonnissen ein digde. In Utrecht werden Anton Bulk, Maria Burtens, Volhert Hendriks en zijn dochter Hendrikje, allen uit Hoogland, Levend ver brand. Laatstgenoemd meisje was 17 jaar en had een jaar te voren reeds haar moeder als heks zien verbranden. Thans moesten haar broer tjes van 8, 13 en 14 jaar ooggetuigen zijn van de vuurdood van hun vader en zuster, waarna zij zelf tot bloedens toe werden gegeseld „om de boze geesten uit te drijven". De vader was, evenals de kinderen, meerma- len op de pijnbank gelegd, beschuldigd van de onmogelijkste misdrijven. Zij hadden b.v„ in tegenwoordigheid van de duivel, als katten poot aan poot gedanst op een „bleek in Amersfoort": zij hadden zich in weerwolven veranderd en toen achter de koeien gejaagd en hen gebeten. Een der kinderen had verder nog „bekend" boter uit een sloot te hebben gekarnd, welke zijn vader met een lepel in een boternap had gedaan. Een ander Kind had „bekend" melk uit een grasspriet te hebben getapt en van de grond opgeschept, terwijl een derde had gezegd, dat hij melk had ge haald uit 'het heft van een mes, dat hij in een boom had gestoken. Onze reparatie-inrichting is perfect. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Het meisje had bekend, dat zij het door hulp van „de booze" zwaar had doen hagelen. „Wesende, alle die voorsegde feiten seer leelick ende afgrysselick ende geensinds te gedoegen in landen waer die vreese Gods ende justitie plaefis hebben", zo luidde het slot van het doodvonnis. Ook Baarn heeft zijn heksenproces gehad, waarover de Utrechtse geleerde Buchellius (1565 tot 1714) schreef: »,Op de 5e Juli 1598 is in de openbare zitting van het gerecht te Utrecht een vrouw van toverij aangeklaagd. Het was een zekere Anna Laurentia uit Baarn. Zij was zeer rijk, voor zover men dat van de boerenstand kon zeggen. De hoofdinhoud van de beschuldiging was: 1. Zij had door haar toverkunst vijf jaar lang van een brouwer te Amersfoort telkens het bier bedorven, zodat de man aan de rand van zijn financiële ondergang was gebracht. 2. Zij had door haar toverkunsten een meisje op afschuwelijke wijze laten lijden en een andere vrouw een tijdlang onder de invloed van een wonderbaarlijk tovermiddel gehou den. 3. Zij had ook de koeien van mensen uit de buurt betoverd, zodat ze gee n melk meer gaven of gestorven zijn. 4. Zij had ook andere wonderlijke dingen ver richt, die 's mensen bevatting te boven gaan. Daar haar verdediger Petrus Vedius, haar tevergeefs rechterlijke bijstand verleende, werd besloten, dat zij zich in boeien voor het gerecht zou moeten verantwoorden". Het blijkt, dat er ook nog rechters met gezond verstand waren en Anna Laurentia werd vrij gesproken. „Op 5 Augustus 1598 (dus een maand na het proces) ben ik naai- Baarn gereisd, om mijn rentmeester te bezoeken, waar men mij aller lei wonderlijke dingen verhaalde van een zekere lovernaarster, Anna Laurentia geheten, die kort te voren door het gerecht te Utrecht van alle rechstvervolging was ontslagen7', zo tekent Buchellius m zijn dagboek aan en hij vervolgt: „Verschillende mensen klaagden n.1. over al lerlei schade en verliezen, die zij dagelijks door haar toverkunsten leden. Ik heb een meisje te Baarn gezien, dat, naar gezegd wordt, door haar tovermiddel lam was geworden en er was niemand in Baarn en in de omtrek, of hij was van plan tegen Anna Laurentia en haar gezin een aanklacht in te dienen De Baarnaars zeiden openlijk, dat de rechters zioh door haar hadden laten omkopen en dat zij haar daarom hadden vrijgesproken. De Baarnaars voegden erbij, dat al hun arbeid vruchteloos bleef door haar duivelskunsten. Ook beschouwde men haar man en haar doch ters, welke laatsten schoon van uiterlijk wa ren, als medeplichtigen van haar zwarte kunst". Officiële Mededelingen. OPENBARE SCHOOL SOEST-ZUID. Burgemeester en wethouders van Soest bren gen ter openbare kennis, dat de lessen van de nieuwe openbare lagere school te Soest-Zuid op 1 September a.s. zullen aanvangen. De les sen zullen voorlopig worden gegeven in het gebouw De Lichthoek, Parklaan no. 9 en in de school aan de Kerkebuurt. De ouders van de leerlingen van de le klas ontvangen een persoonlijke mededeling. Een tijd lang hebben de schoonheidsko ninginnen min of meer het monopolie gehad, doch de laatste jaren is aan het „koninginne-gedoe" 'n grote uitbreiding gegeven. Voor alles en nog wat worden er tegen woordig koninginnen, benoemd of aan gewezen, waardoor wij zo langzamer hand ook van dat goede te veel krijgen. Zo'n lieve jongedame wordt dan met eerbetoon door autoriteiten ontvangen en door de goe-gemeente met gejuich inge haald. Nu kan men zeggen: gun de mensen hun pleziertje en hun spelletje, de boog kan niet altijd gespannen zijn, maar daar te genover moeten de heren, die in de eer ste plaats reclame beogen, het niet te bont maken. De Bloemenkoningin in Den Haag heeft het, zoals wij trouwens allemaal, met het weer niet bijster getroffen. Zij werd door de Haagse Burgemeester zij het dan ook zonder ambtsketen hoffelijk ontvangen en begroet. De veel heid van dit koninginneschap maakte echter al, dat er in de Tweede Kamer vragen over werden gesteld, of dit alles wel bevorderlijk was voor de autoriteit van de autoriteiten. Naast de Koninginnen figureren ook al hofdames. In datzelfde Den Haag was zo'n hofdame, eveneens een schone jonk vrouw, naar het concours der orgel draaiers afgevaardigd. Het moet daar nogal op z'n orgeldraaiers zijn toegegaan. Het hofdametje kwam in het gedrang te recht en moest de plaats van het feest snel aan de arm van een autoriteit ver laten. Ja, in dergelijke omstandigheden is het te begrijpen, dat er vragen op komen, of dit alles wel gewenst is. In de eerste dagen van September zal er te Naaldwijk een Druivenfeest worden gehouden en de organisatoren ervan vin den het spul natuurlijk niet compleet, als er ook niet een koningin aan te pas zou komen. Die Koningin zij wordt daar druivenfee genoemd moet zelf een sprookje hebben geschreven, dat te Naaldwijk zal worden opgevoerd. Wij la zen zelfs, dat er tevens een tomatenslag zal worden geleverdNaaldwijkers te gen Hagenaars. Het is maar te hopen, dat de Druivenfee daar niet tussenin verzeild of dat de opvoerders van haar sprookje naar ouderwetse trant met to maten worden bekogeld. Het is ons niet bekend of Doetinchem ook al aan de Koninginneziekte lijdt. Daar wordt volgende week een klom- penbeurs gehouden en het zou ons niet verwonderen, als men bij die gelegen heid ook eenKlompenkoningin zou aanwijzen. De heren feestorganisatoren willen wij nog wel enige algemene tips geven. Een menselijke bijenkoningin hebben wij al eens gehad. Maar in de oogst is nog wel een en ander te doen. Een appel koningin, met wangen als appeltjes zo rood, zou het nog best doen. De leus zou moeten zijn: een kersenkoningin, een to- matenkoningin,vult U zelf maar aan. De stemming bij de tuinbouwers is er echter niet naar feest te gaan vieren. Het koude voorjaar en de ruige, natte zomer hebben door de slechte opbrengst, die dit alles veroorzaakt, bij hen niet bepaald een feeststemming gekweekt. De tuinders, vooral in de kop van Noord- Holland, lijden grote schade. De erwten staan op het land te rotten en met de bonen gaat het al niet veel beter. De bloemkool maakt een gunstige uitzonde ring. doch de zaadtelers zijn de wan hoop nabij. In die omstandigheden denkt men niet aan feesten, met bijbehorende koninginnen En dan klagen wij nog over 'n verregen de vacantie. ZUSTER TRUUS OVERLEDEN. Woensdagmorgen is Zuster Truus, de wijkzuster van de Ned. Hervormde Wijk verpleging, die op 3 Juli met zuster Hen- ny afscheid van haar werk nam, over leden. Een personeelslid van Sanatorium „Zon negloren" vond Zuster Truus bewuste loos nabij de Foekenlaan in gezelschap van haar hond. Hij waarschuwde „Zon negloren" en vandaar kwam medische as sistentie, vergezeld van zuster Kley, de adj. directrice. Per ziekenauto werd zij naar haar wo ning overgebracht, doch tijdens het trans port overleed zij, Een hartverlamming Met muziek, toespraken door gemeente lijke autoriteiten, geschenken enz. werd Opa Schram, de Driebergense oude tip pelaar, vorige maand welkom geheten toen hij thuiskwam van een wandeling naar Rome en terug. Opa Schram werd tot voorbeeld gesteld aan de jongeren. Zijn doorzettingsvermo gen en ausdauer werden tot in den treu- re geprezen en de hoera's voor Opa Schram waren niet van de lucht. Kortom, hem werd de hulde gebracht, die hij, vooral door zijn leeftijd, ruim schoots verdiende. Een wandelsportvereniging, het kan ook DE wandelsportvereniging zijn geweest, vond in de prestatie van Opa aanleiding hem op een rustige avond nog eens dun netjes te huldigen door allemaal wande laars onder elkaar. Zij zagen in hem te recht een pracht propagandist voor de wandelsport. De datum van de festivitei ten was al vastgesteld en het edele me taal om op Opa's borst te spelden lag klaar, toen plotseling het Bestuur der Wandelsportvereniging iets ontstellends ontdekte. Opa Schram had zich laten fotograferen voor het een of ander reclameobject en daar heeft hij, naar de Bond zegt, geld voor aangenomen. Vre-se-lijk niet En nu deugt Opa ineens niet meer om gehuldigd te worden voor zijn wonder baarlijke prestatie. Hij kan nu niet meer als „amateur" worden beschouwd. Die Amateurs-wandelaarsvereniging zal wel het grootste gelijk van de wereld hebben, maar vindt U het niet zielig Ik bedoel „zielig" voor dat amateurswan- delbestuur. Opa Schram zal zich er niet veel van aantrekken en het géval aan zijn wan deltrappers lappen. Hij heeft over de grenzen gekeken en zal er alleen maar medelijdend om lachen. Hoogstens betrekt hij in zijn commentaar onze Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, waar men zich ook nogal dik maak te om de amateurstatus. Tot de heren gedwongen werden overstag te gaan. H. OEKMAN. voor slechts f 19.95 Allernieuwste snit, le soort Boxcalf Kernleder zolen. Maakwijze: Original Goodyear Welt Maten: 40 tot 46. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 blijkt de oorzaak te zijn van dit plotse ling verscheiden. Zuster A. G. den Boer werd op 15 Fe bruari 1895 in Friesland geboren en ving haar werk als wijkzuster in Soest aan in 1921. Gedurende 33 jaar heeft haar grote zorg zich uitgestrekt over vele in woners en de genegenheid welke zij schiep, demonstreerde zich op die af- scheidsmiddag van 3 Juli, toen zij met zuster Henny een groot cadeau van de Soester burgerij mocht ontvangen. Naast de vele andere cadeaux was het gouden Hugenotenkruis een waardige be kroning van haar liefderijke arbeid. Op wens van de overledene zal de cre matie in alle stilte plaats hebben. ARTSEN- EN APOTHEEKDIENST. De Zondagdienst wordt waargenomen door de doktoren G van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en H. J. Stroband. H. Blaeckweg 12, tel. 2423. Zondag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedesttraat 46. UIT AANHANGWAGEN GESLINGERD. Dinsdagavond werd de chauffeur van de autobusdienst Fa. Tensen alhier, de heer P. G. v. d. Berg, uit een aanhangwagen geslingerd, waarbij hij beide benen brak. Het ongeval gebeurde op de Beukenlaan, ter hoogte van de Klaarwaterweg. De jeep van de firma Tensen, waarachter 'n aanhangwagen was gekoppeld, werd be stuurd door de chauffeur J. G. P. alhier. Toen uit de Klaarwaterweg de motorrij der C. R. uit Soesterberg plotseling de Nieuweweg opreed, moest P. een onver wachte zwenking naar links maken om 'n aanrijding te voorkomen. Hij voorkwam de aanrijding, doch zijn collega v. d. Berg, die in het aanhangw agent je had plaats genomen, werd hieruit geslingerd en kwam op de rijweg terecht. Dr. Stro band constateerde twee gebroken benen, terwijl het slachtoffer over inwendige pijnen klaagde. Hij werd per ziekenauto naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. VRIJDAG. Het geluk verwachten is het schoon ste gedeelte van het menselijk geluk, in de gewone zin genomen. ZATERDAG. Houdt U voor te goed om kwaad te doen. ZONDAG. Met de helft van de moeite, welke wij ons geven voor hetgeen wij schijnen te willen, konden wij het dubbele bereiken van hetgeen we zijn. MAANDAG. Niets imponeert minder dan te wil len imponeren. Het laatste is de ca- ricatuur van het eerste.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1