Nederland lost schulden ai. SOEST. IN DE HOEK. Een wijs woord voor iedere dag. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954. 32e JAARGANG No. 66. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Langzamerhand begint de uitdrukking het „verarmde Nederland" weer tot het ver leden te behoren. Vlak na de oorlog leef den wij bij de gratie van de Marshall hulp en buitenlandse leningen. Telkens weer als Minister Lieftinck er in slaag de om weer een paar honderd millioen in het buitenland te lenen, hebben we bedenkelijk gekeken en gezucht: hoe komt ons arme landje ooit onder die berg schuld vandaan. Maar nu kunnen we weer frank en vrij de wereld van het geldverkeer in de ogen zien, want ons land betaalt in zulk een formidabel tempo zijn schulden af, dat in financiële kringen gesproken wordt van het Nederlandse wonder. Vóór minister Kieft met vacantie ging, werd er besloten om 50 millioen dollar oftewel bijna 200 millioen gulden af te lossen van de grote lening der Wereld bank van 195 millioen dollar, die in 1947 voor 25 jaar werd afgesloten. Met het reeds afgeloste deel van 5 mil lioen dollar heeft ons land dus nu al bijna 30 procent van deze formidabele schuld terugbetaald. Dat hadden de Ame rikaanse geldschieters niet verwacht. In tegendeel, er was zelfs rekening mee gehouden, dat ons land wel uitstel van terugbetaling zou vragen en nu komt het ineens met een vervroegde af lossing. Hier heeft ons land een dubbel goede beurt gemaakt. Maar er komt nog meer bij. De Wereldbank zat zelf een beetje krap bij kas. Alle dollars, die de Amerikanen daar gedeponeerd hadden, waren al weer „uitgeleend" of belegd in alle oorden der wereld. Om elk land te kunnen geven wat zij nodig had, moest de wereldbank eigen lijk nog een 50 millioen dollars in Ame rika weten te vinden. Nu Nederland in eens met vervroegde aflossing begint, be spaart dat de Wereldbank een massa werk, zodat Nederland ook van die zij de weer een extra pluim in ontvangst kon nemen. Behalve deze opgang in de dollarsector, heeft ons land zich ook in Europa van een goede zijde laten kennen. In Janu ari werd 143 millioen gulden vervroegd afgelost op een Engelse schuld, waar door we 6 jaartermijnen op de afbeta ling vooruit zijn. En België kreeg in Ju ni het derde en daarmee laatste deel terug van een lening van 2 milliard francs, die pas in 1950 waren geleend. Zo ruwweg bij elkaar geteld heeft ons land een kleine 400 millioen gulden dit jaar extra afbetaald. Daar zouden we dus de conclusie uit kunnen trekken, dat ons land hon derden millioenen meer heeft overgehou den dan was verwacht. Een conclusie, die voor de hand ligt, als we lezen, dat er elke maand bij de spaarbanken zoveel millioenen extra zijn gespaard. Maar dat is toch niet helemaal waar. Door de Marshall-hulp heeft de Neder landse regering een extra spaarpot ge kweekt. Amerikaanse goederen kwamen naar hier, maar de Nederlanders moes ten die betalen. Dat geld kwam op een aparte rekening en mocht alleen in zeer bijzondere gevallen gebruikt worden. Eigenlijk was dat waardeloos geld. Je kon er niets voor kopen. Een deel van die rekening wordt nu afgeschreven. Schulden betalen en waardeloos geld kwijt raken in het beste middel tegen inflatie. We worden er alleen gezonder door. Aan de andere kant heeft de schat kist niet meer zo'n behoefte aan een re serve-geldpot voor noodgevallen. De bin nenlandse geldvoorraad is thans zo groot, dat het rijk gemakkelijk een bin nenlandse lening kan uitschrijven als het nodig mocht zijn. En heel wat spaarders zouden het zelfs prettig vinden als het rijk dit deed, omdat zij in ons land op het ogenblik onvoldoende goede objecten vinden om hun geld in te steken. Het rijk heeft echter thans geen behoef te aan lenen, omdat de belastingen zo vlot binnen komen. Het begint er haast op te lijken, dat minister van financiën zijn 'n aantrekkelijk baantje gaat worden. Ondertussen loopt het bedrag der de viezen steeds meer op, omdat onze uit voer groter is dan de invoer. Nederland's positie is volkomen gewij zigd. België komt nu zelf lenen. 100 mil lioen gulden. Ja, ook de Wereldbank kwam 40 millioen lenen. We zwemmen zo'n beetje in het geld. Het ongelukkige echter is, dat we er niet mee kunnen kopen wat we nodig hebben en vooral tegen een redelijke prijs. Als we nu bijvoorbeeld volop bouw materialen gingen kopen, lopen de we- reldprijzen nog meer op. Gezien het aan tal bouwvakarbeiders; zou dat de woning bouw toch niet erg bevorderen. Het bou wen zou zo duur worden, dat de huren onbetaalbaar zijn. Heel voorzichtig wordt nu geprobeerd hoe ver het opvoeren van de bouwproductie gewaagd kan worden. Juist nu het geld wat ruimer begint te vloeien is dubbele waakzaamheid ge boden. Er is nog helemaal geen reden, om in een hoerastemming te komen. Door het aflossen van de buitenlandse schulden besparen we allereerst op de drukkende rentelast. Wie veel geld in kas heeft, komt maar al te gauw in de verleiding boven zijn stand te leven. Als de schuld betaald is, wordt je onwille keurig voorzichtiger. Dan wordt overwo gen of elke uitgave wel volkomen ver antwoord is. Veel geld brengt een land geen rijkdom. Goederen en producten maken dat uit. Als Nederland zijn uitvoer op het te genwoordige peil zal kunnen handhaven, zal na de aflossing der buitenlandse schul den het welvaartspeil kunnen stijgen. Maar gezien de grote concurrentie die we van Japan, Duitsland en Indië steeds meer ontmoeten, blijft waakzaamheid tot het uiterste geboden. 25 JAAR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Op 18 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gemeenteraad van Soest overging tot oprichting van een 'burgerlijke instelling van ■weldadigheid: Maatschappelijk Hulpbe toon. Tot die steun werden alle zaken, armenzorg betreffende rechtstreeks door het college van burgemeester en wethouders behandeld. Een der wethouders hield wekelijks zitting en on der zijn toezicht werden diverse ondersteu ningen uitgereikt. Uit de besprekingen in de gemeenteraad van 18 September 1929 bleek de positieve wil om de „bedeling" te beëindigen en de wens om te komen tot een verantwoorde en menswaardige armenzorg. Na vrij rumoerige verkiezingen werden tot lid van het burgerlijk armbestuur gekozen de heren M. Sukkel. D. v. d. Broek, J. Casteleijn, A. O. Dammers, P. A. Endendijk, J. J. D. van den Berg en T. Budding. In latere jaren werden verder tot lid benoemd Mevr. R. v. d. Broek-Verkerk en de heren G. G. Hol, A. C. Westveer, A. Lagemaat, J. A. Vonik, J. Baars, B. v. d. Feijst, A. Hilhorst, Mr W. A. J. Visser, Mr A. L. des Tombe en Mr S. P. Baron Bentinck. Wijlen Notaris A. O. Dammers is vanaf de op richting voorzitter geweest tot de komst van burgemeester Mr W. A. J. Visser. In verband met het feit, dat jaarlijks grotere bedragen aan subsidie door de gemeenteraad moesten worden beschikbaar gesteld, werd er toen de voorkeur aan gegeven de burgemees ter met het voorzitterschap te belasten. Hier door werd uiteraard de rechtstreekse invloed van het gemeentebestuur op de gang van za ken vergroot. Na het vertrek van Mr. Visser naar Zeist in 1939, volgde burgemeester Mr. A. L. des Tombe zijn voorganger op, tot laatstgenoemde in 1946 naar Apeldoorn vertrok. De tegenwoordige burgemeester Mr. S. P. Ba ron Bentinck heeft daarna tot 1 Januari 1954 deze functie bekleed. Als gevolg van een reorganisatie van de taak verdeling in het college van burgemeester en wethouders droeg hij deze functie toen over aan wethouder K. de Haan, die thans voor zitter is van het bestuur. Van de leden is de heer D. v. d. Broek de enige, die vanaf de oprichting lid van het 'bestuur is gebleven. Het is ongetwijfeld een verdienste als men zich 25 jaar acntereen be langeloos wijdt aan een functie als een onder havige. Interne moeilijkheden in het bestuur hebben zich in de kwart eeuw, welke achter ons ligt, niet voorgedaan. De samenwerking tussen de leden onderling was uitstekend, hetgeen wel licht mede het gevolg was, dat de respectieve lijke voorzitters er steeds in geslaagd zijn een prettige sfeer te handhaven in de 346 verga deringen die werden gehouden. Tot secretaris-penningmeester werd bij de op richting benoemd de heer H. Bossert, die, om gezondsheidredenen, 1 November 1935 met ver vroegd pensioen ging als ambtenaar ter ge meentesecretarie. In zijn plaats werd benoemd de heer P. W. Blaas. Deze bleef in functie tot 1 Mei 1941, de datum, waarop hij de functie van directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amers foort aanvaardde. Tot zijn opvolger werd door de gemeenteraad benoemd de huidige secretaris-penningmeester, de heer H. J. van Hal. In deze 25 jaar werd de evolutie van bedeling tot armenzorg en later van armenzorg tot maatschappelijk werk gevolgd en het bestuur slaagde er in bij het nemen van beslissingen rekening te houden met de nieuwere inzichten op het terrein van maatschappelijke zorg. De inschakeling van particulieren als repre sentanten van de verschillende godsdienstige en maatschappelijke groeperingen heeft in het verleden groot nut afgeworpen en vruchtbaar was de samenwerking met diaconieën, arm besturen, particuliere verenigingen en instan ties. Waar sedert de dertiger jaren steeds meer een beroep op de overheid wordt gedaan, zijn de uitgaven regelmatig gestegen. Vooral in 1945 vindt de stijging der kosten van levensonder houd haar uitdrukking in de uitgaven, waar naast een nog sterkere stijging van de inkom sten valt te constateren. In 1935 werd een subsidie verstrekt van 72917,40 en werd er 1028.76 terug ontvangen (verhaal). In 1940 waren deze cijfers resp. 106.233.24 en 12.465.53, in 1945 76.345.88 en ƒ66.916.87, in 1950 ƒ86.766.30 en 30.933.13 en in 1953 152.647.79 en 41.571.15. Maatschappelijk Hulpbetoon waakt er voor een instelling te worden, waar men zoveel mo gelijk uitgeeft, om daaruit de belangrijkheid van de instelling te laten afleiden. Met wijs -beleid wordt getracht de uitgaven zoveel mogelijk te beperken en bij het nemen van beslissingen het evenwicht te bewaren tussen hoofd en hart. Ernstig dient gewaakt te worden voor een verambtelijking van het maatschappelijk werk, waardoor in strijd zou worden gehandeld met een der principiële grondslagen: de inschake ling van 'kerkelijke en particuliere instellin gen. Het is de vraag of de te verwachten nieuwe wet ingrijpende wijzigingen zal brengen in de thans geldende armenwet van 1912. De staats commissie Quarles van Ufford, die zich met dit vraagstuk bezig houdt, heeft haar eerste lus trum reeds gevierd. De mogelijkheid bestaat, dat in de naaste toe komst een interne reorganisatie van de instel ling zal plaats hebben. Het doel van Maatschappelijk Hulpbetoon zal blijven daar te helpen waar noden moeten wor den gelenigd, ongeacht godsdienstige of poli tieke richting en waar niet of slechts ten dele door kerkelijke en particulier initiatief gehol pen kan worden. B.D.C. HIELD TOURNOOI. Zondag werd het eerste gedeelte van het door B.D.C. georganiseerde voetbaltournooi om de „Zilveren Ploeg" gespeeld. B.D.C. kwam te 1.30 uur uit tegen Baarn. In deze spannende wedstrijd ging de rust in met een 3-2 voorsprong voor Baarn. Na de thee wisten de Soestenaren de bakens te verzetten en met twee doelpunten leidden zij met 4-3. In de laatste minuten wist Baarn echter gelijk te maken, zodat met strafschoppen de beslis sing moest vallen. Na drie maal drie strafschoppen won B.D.C., die a.s. Zondag in de winnaars-ronde uitkomt tegen Celeritudo. De tweede wedstrijd ging tussen Celeritudo en S.E.C. S.E.C. had een elftal afgevaardigd, waarin de jeugd een belangrijke plaats innam. Celeritudo leidde met de rust met 1-0 en won de wedstrijd met 3-1. Zondag a.s. spelen S.E.C. en Baarn in de ver liezersronde om de 3e en 4e prijs. TAFELKEURING KONIJNEN. Zaterdagmiddag organiseerde de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging Soest en omstre ken een tafelkeuring van jonge konijnen in cafe Butzelaar alhier. Er werden 71 dieren en twee nesten met voed sters voortgebracht, welke door de heer J. Boers, Keurmeester te Tilburg, werden ge keurd. Deze keurde de dieren niet alleen, doch gaf de slechte en goede eigenschappen van de die ren aan, zodat de fokkers een leerzame mid dag kregen. De hoogste bekroning kreeg de heer G. Hil horst alhier met een Wit Wener ram van eigen fok, als het mooiste dier van de keuring en tevens de mooiste Wener. Ook won de heer G. Hilhorst de prijs voor de mooiste collectie. Het op een na beste dier was de Vlaamse Reus van de heer B. v. Dijk te Baarn, die met dit dier tevens winnaar werd in de klasse „aangekochte dieren". De heer J. A. Sohotte alhier kreeg de prijs voor de beste voedster van eigen fok en van het geheel met een Wit Wener. De heer Stroo Sr. te Baarn werd winnaar in de klasse Grote Chinchilla's. De heer A. Gaasbeek had de mooiste Gele van Bourgondië, terwijl de heer A. J. A. v. d. San- den alhier winnaar werd 'bij de Kleine Chin chilla's en tevens het mooiste nest met voed sters had getoond. GEVONDEN VOORHERPEN. Bruin fluwelen jasje, sleutel, paspoort, dop van benzinetank, nylon kous, ceintuur van blauwe regenjas, 2 messen van maaimachine, gascape, gymnastiekschoen, windjack, fototoestel, tim mermansduimstok, gloeilamp, alpino, schakel armbandje, bos kleine sleuteltjes, washandje, Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Natuurlijk was het geen al te best nieuws voor de koffiegroothandel, maar per soonlijk heb ik het bericht over de scher pe daling van de koffieprijs met zeer veel genoegen gelezen. Het was voor het eerst sedert lange tijd, dat er op het gebied van consumptieve goederen sprake was van een daling. We zijn zo gewend aan stijgingen van alles en nog wat, dat we van een prijsdaling gekker op kijken dan van een prijsstij ging. Natuurlijk ben ik mij er van bewust, dat deze koffieprijsdaling hier en daar fi nancieel leed zal veroorzaken, maar zo gaat het nu eenmaal in de handel en ik kan mij overigens niet herinneren, dat de prijsstijgingen met veel excuses ge paard gingen. Ik verwachtte dit ook niet, want „han del" is nu eenmaal „meegaan met de markt". Dat weet de jongste bediende op ieder handelskantoor. Daarom vond ik het vreemd, dat de „koffiehandel" er als de kippen bij was een bericht te lanceren, dat men niet op een verlaging van de koffieprijs moest rekenen, omdat men nog met voorraden uit de dure tijd zit. Dat is dan erg jammer voor die kof fiehandel, maar het is een standpunt van niks. Toen de prijs steeg tot de huidige hoogte, zullen er ook wel een paar koffiebonen tussen hebben gezeten, die tegen de oude lage prijs waren ingekocht. Maar dat is nu eenmaal de „massel", die aan de handel vast zit en daar keken we niet kwaad om, al was het zuur, dat het bakkie troost haast onbetaalbaar werd. De groothandel kan ons ook nog vertel len, dat de koffie in andere landen nog duurder is, maar dat kunnen we rustig als niets zeggend terzijde schuiven. Gelukkig hebben we te maken met een prijsdaling. Dat de koffiehandel nu de „grote dure voorraden" te berde brengt om de hoge prijzen te handhaven, vind ik stijlloos en alleen maar mogelijk, om dat de import door historische rechten en allerlei deviezenverwikkelingen be schermd wordt. Bij een vrije import zou men direct ge dwongen worden met de nieuwe prijs vorming mee te gaan. H. OEKMAN. blauwe badhanddoek, zilveren oorknop, Engels linnen regenjas, bruine hond, pakje sigaret ten, bal, jongensrijwiel, kleine hond met ket ting, ketting met .kruisje, ketting met parel tjes, 5 haarlinten, grijs-rood kindervest, siga ren-aansteker en flesopener. Inlichtingen, aan het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. AUTO REED TEGEN DALENDE SPOORBOMEN. Hoe glad onze hoofdweg is na een regen buitje ondervond de grossier in levensmidde len M. uit Heemstede gistermiddag toen hij, nabij het politiebureau, zijn vrachtauto afrem de, omdat de spoorbomen dalende waren. De bestuurder remde tevergeefs, want zijn auto slipte over een lengte van ongeveer 75 meter door. Een der spoorbomen werd ge kraakt en de auto slipte de overweg over om daarna tot stilstand te komen. Het treinverkeer had geen vertraging, terwijl persoonlijke ongelukken zich niet voordeden. JONGETJE TRACTEERDE OP KOEKJES. Een jongetje van 4 jaar heeft Zaterdagmiddag zijn vriendjes op koekjes getracteerd en zich zelf daarbij uiteraard niet vergeten. Toen bleek, dat de dreumes een blik koekjes uit een kruideniersauto had weggenomen en dus trac- teerde op gestolen goed, werd zijn vrijgevig heid minder op prijs gesteld. Hij kwam op het politiebureau terecht en ten slotte bij pa, die de vrijgevigheid van zijn zoon moest betalen, VLEESVERKOOP. Donderdagmorgen, 9 uur, zal wederom vleesverkoop plaats hebben aan het slachthuis. DINSDAG Men heeft eerder te veel gevoel dan te veel verstand. WOENSDAG Alleen dié gedachten hebben waarde en uitwerking, die te rechter tijd op de juiste plaats zuiver tot uitdruk king komen, DONDERDAG Niet werken, doch de luiheid is ver achtelijk. Weest nooit lui en verzuim nooit Uw plichten.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1