JEUK Grote keuze Onze spannende toekomst. Binnen 24 uur, of reeds dezelfde dag zijn alle REPARATIES en NIEUWE BRILLEN bij ons gereed Van Essen „De Brillenspecialist" DROOMBEELD. Prinses Wilhclmina 74 jaar Van week tot week in Soest. Meningen van onze lezers. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Monument wordt op 31 Augustus onthuld en overgedragen. SOEST. IN DE HOEK. in Zomerschoenen Stichtsche Schoenliuizen Wrijf Kou en Pijn met DAMPO Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954. 32e JAARGANG No. 67. SOESTER((f)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag» Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De pogingen, die te Brussel werden ge daan om de Europese Defensie Gemeen schap te redden, om het de Franse Na tionale Vergadering mogelijk te maken de E.D.G. te aanvaarden, zijn mislukt. Men kan zich voorstellen, dat deze ver gadering er huiverig voor is een ver drag te aanvaarden, dat ook Duitsland, zij het dan ook West-Duitsland alleen, weer zou bewapenen. Frankrijk heeft de laatste jaren maar al te vaak aan den lijve ondervonden wat een bewapend Duitsland voor hem betekent. Daarvoor behoeven wij slechts enige jaartallen te noemen: 1870, 1914, 1940. Geen wonder dan ook, dat de „man in the street" alles liever heeft dan 'n bewapend Duitsland, dat tot drie keer toe de oorlogsfakkel in zijn land wierp. Wat er ook moge gebeuren, geen wapens voor de Duitser, die in 1945 door de vrije volken werd ontwapend. Dat deze stemming door de Communis ten wordt aangewakkerd, behoeft nau welijks betoog. Die zien in elke ver sterking van welke legermacht ook behalve dan die van Rusland een misdaad, die dezelfde vrije volken al leen maar geld kost en die verder in sinueert, dat een Europees leger de vrede bedreigt, in stede van die te verdedigen. Mendès-France heeft begrepen, dat zijn Nationale Vergadering het verdrag, zoals dit door de zes E.D.G.-landen werd aanvaard, zeker niet zou accepteren en hij heeft te Brussel gepoogd dit verdrag zo „om te buigen", dat het voor Frank rijk wel aanvaardbaar zou zijn. Hij heeft van de anderen een aantal com promissen kunnen afdwingen, doch uit eindelijk heeft men te Brussel moeten zeggen: tot hiertoe en niet verder. Nu wordt er rondorh dat Europees leger een hoog politiek spel gespeeld, waar van wij in de komende dagen de oplos sing wel zullen krijgen. Hoe zal het in Frankrijk gaan Zal Mendés-France, die tot nu toe in Frank rijk als de sterke man werd beschouwd, het kunnen klaren, of zal hij ten val worden gebracht Indien de premier, die na de mislukking van Brussel naar Churchill vertrok, om met hem nader overleg te plegen, op het E.D.G.-verdrag struikelt, dan zullen er in Frankrijk nieuwe verkiezingen moeten komen, waarvan dan het Europese le ger de inzet zal zijn. De zes E.D.G.-landen hebben begrepen, dat de Europese eenwording op het spel zou staan, indien zij alle eisen van de Franse premier hadden ingewilligd. Zij achten de E.D.G. voor de veiligheid van hun landen een eerste vereiste en zou den, indien zij meer hadden toegegeven, misschien Mendès-France voor Frankrijk hebben behouden, doch de Europese een wording hebben prijsgegeven. Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. De E.D.G.-landen hebben ten deze reeds gekozen. Zij zijn niet op zij gegaan voor de bedreiging van Mendès-France, dat zijn aftreden wellicht het optreden van een linkse Volksregering ten gevolge zou hebben. Is nu zo'n Europees leger nodig Zou men alleen maar afgaan op het la waai, dat de Communisten hiertegen ma ken, dan zegt men reeds: waarschijnlijk wel. Die waarschijnlijkheid wordt echter gro te zekerheid als men ziet, hoe de Com munistische „inktvlek" zich in de loop der laatste jaren heeft uitgebreid. De In speciale gevallen zelfs binnen t uur. Opticien - Electr. Gehoorapparaten Z.F. Leverancier BIHKSTIiAAT 2 TELEFOON 2874 De geleerde economen Zeggen, dat er binnenkort Nieuwe lonen moeten komen Endat de huur weer hoger wordt. 't Zal dus strakjes gaan gebeuren. Tot behoud van huis en erf. Want kozijnen, pui en deuren Schreeuwen om een kwastje verl! En ik zie al in mijn dromen. Dat het hele schildersheir Voor mijn huisdeur saam zal komen Zeggend: „Nou hier zijn we weer". Kijk, daar is het hele koor al, Metselaar en timmerman, Daar is ook de stucadoor reeds, Die nu ook beginnen kan. Ja. het kon toch zo met langer, 'k Stel het werft'lijk zeer op prijs, Kijk eens, daar is de behanger, En mijn huis wordt een paleis. Moet de keuken ook een kwastje? Zegt u zelf maar welke kleur. En dat kleine keukenkastje Krijgt meteen een nieuwe deur. „Nee mevrouw ik ga niet zitten, Des te gauwer ben ik klaar, Ik moet ook de gang nog witten En dan zal 'k de metselaar Morgen voor de schoorsteen halen. Nee mevrouw, dat is met duur, Dat kan ik allemaal betalen Van uw pas verhoogde huur!" Zou het werfc'lijk zover komen? Mijn Opoe zei het vroeger nog: Geloof me nou, de mooiste dromen Zijn tooh meestentijds bedrog. communistische expansie tot 1924 be perkt tot Mongolië openbaarde zich de laatste jaren zowel naar het Zuiden (China, Tibet) als naar het Oosten. Roemenië, Bulgarije, Polen, Tsjecho Slo wakije, Hongarije, Oost-Duitsland, zij allen werden de zegeningen der Volksre publieken deelachtig. Wie de kaart van het oude Europa be kijkt zal dadelijk zien, dat er nog maar een handjevol Europese landen zijn, die nog niet onder het dictatoriale regiem van Moskou staan. Dat zijn alleen nog maar Finland, Zweden, Noorwegen, En geland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Ita lië, Joego Slavië, West-Duitsland en de Benelux-landen. Is het nu niet nodig, dat deze nog vrije landen alles in het werk stellen om die vrijheid te behou den De communisten vinden zo'n leger, dat de communistische expansie eventueel zou kunnen tegenhouden, uiteraard niet ge wenst en verzetten er zich tegen met alle mogelijke middelen. In spanning wacht de vrije wereld het verloop van een en ander af. Wij leven nog niet in oorlogstijd, doch de spanning over hetgeen er gebeuren gaat is er niet minder om. Prinses Wilhelmina viert 31 Augustus haar 74ste verjaardag. Dit feiti zal met met grote officiële feestelijkheden worden herdacht, maar ondanks dat zullen wij op deze dag in dankba re herinnering denken aan haar, die na een hal ve eeuw „het schip van Staat" met vaste hand te hebben bestuurd de kroon overdroeg aan haar dochter, die op haar beurt de traditie van de Oranjevorsten zo schitterend hoog houdt. Toen in 1880 aan de 20-jarige koningin Emma en de reeds grijze koning Wilhelm III het geluk te beurt viel van de geboorte van een Oranje kind, hoorde men overal in het land de vraag stellen of de geboorte van een prinses geen teleurstelling was voor het volk. In een rege ringsperiode van 50 jaar heeft Wilhelmina als koningin het meest schitterende antwoord op deze vraag gegeven. Gedurende heel haar re geringsperiode is zij in de werkelijke zin voor ons vaderland een moeder geweest en heeft zij als een grote sterke vrouw ons volk gevoerd door de beroeringen van de tijd. Het lot van het koningsschap is eenzaam. Er ligt een tragiek in deze uitverkiezing, in dit igeroepen zijn tot de hoogste gezagspost in den lande. Daarom juist is het een van de grootste verdiensten van onze vroegere koningin, dat zij zo'n heerlijk evenwicht heeft weten te be reiken tussen de eerbied voor het gezag, de eenzaamheid van de troon en het directe een voudige contact met degenen over wie zij tot koningin was aangesteld. Nu zij ouder geworden is, heeft haar dochter haar taak overgenomen. Slechts sporadisch merken wij Prinses Wilhelmina nog op bij openbare plechtigheden en ontvangsten, zoals laatst, toen zij de Noorse Koning Haakon de hand kwam drukken. Voor het overige heeft zij zich teruggetrokken en weten slechts van haar, dat zij af en toe naar het buitenland gaat om daar te schilderen en te genieten van haar rust. Laten wij deze eenzaamheid respecteren, zoals zij vijftig jaar de eenzaamheid van het ko ningsschap heeft gerespecteerd. Laat het, nu voor haar de aan de waardigheid van het koningsschap onherroepelijk verbonden bar rières van hofdignitarissen, adviseurs, proto col voorschriften en officiële audiënties gro tendeels zijn weggevallen, niet een opdringe rige belangstelling van ons zijn, die haar leven onnodig zwaarder maken zou. Gaarne wensen wij haar toe, dat zij nog vele jaren gespaard mag blijven voor ons volk, dat zij zozeer lief heeft. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. Er zijn Soestenaren, die geschrokken zijn van het bedrag, dat P.V.O. ten behoeve van de uniformen reeds binnen heeft. Dat had men niet gedacht, dat er ruim 2000 in een maand tijds zou geleend en-of geschon ken worden. Zij, die schrokken moeten zich haasten, om later niet met beschaamde kaken onze geüni formeerde Soester Harmonie te zien marche ren. Men heeft nog de gelegenheid om mee te doen. Leen dus Uw tientje (s). Hebt U het goede voorbeeld van de Coöp. Landbouwvereniging gezien, die een geheel uniform leende en zag U hoe Soester Zaken lieden dit goede voorbeeld goed volgden? Daarnaast waren er 150 Soestenaren, die een tientje of twee tientjes aan de P.V.O. over maakten. Er resteert nog een f5000.dat is 500 maal 1 tientje. Leen P.V.O. dat tientje. De rente welke U derft is Uw bijdrage aan de gemeenschapszin, welke in Soest groeiende is. We hebben bewondering voor het bestuur van de Buurt- en Speeltuinvereniging „West". Daar is men met tevreden met de totstandko ming van een complete speeltuin voor de 300 jeugdige Soestenaren, die de Klaarwaterweg en omgeving bevolken. Zij willen nog meer, n.1. een Clubhuis stich ten, om daarin de jeugd des winters bezig te houden. Dit gebouw wil men bouwen voor de gehele Soester jeugd, want egoistisch is men niet in „West". Zij hebben het oog op een houten barak, welke een doeltreffende en goedkope oplossing van het gestelde doel zal zijn. Met de stichting van dit Clubhuis wil het bestuur van deze buurtvereniging ons het be wijs leveren, dat de gemiddelde Soestenaar meer geeft dan 4 cent per collecte. In de ko mende weken zal men trachten iedere Soeste naar in de gelegenheid stellen dit bewijs te leveren. Als we schrijven, dat het weer beter wordt, dan gelooft U het tooh niet. Gedachten aan warm weer geeft associaties aan de vaderland se drank, ons bier. Hoe best bier getapt moet worden en dat is blijkbaar geen eenvoudig karwei gaan de beste biertappende kasteleins uit ons land de monstreren in een wedstrijd, welke op 31 Augustus in het Concertgebouw te Amsterdam plaats heeft. Onder hen zijn twee Soestenaren, n.1. de heren A. Verkerk en R. Bergers, die op de districts wedstrijd voor bedoelde bezigheid de eerste prijs behaalden. Dat men in de tempel van de Muze de ver eerders van Bachus toelaat, dat zal in onze tijd geen moeilijkheden meer geven. En dan was er een Soester dame, die dezer dagen met haar hondje in een slagerswinkel verbleef. Een onzer politiemannen wees er haar terecht op, dat dit verboden was. De dame bleek van een dergelijk verbod niet op de hoogte te zijn en verzocht de politieman haar hond onder zijn hoede te willen nemen. Dat deed de dienaar van Hermandad gewillig en zo gebeurde het, dat buiten de winkel een politieman de hond aah het touw hield en in de winkel de dame vleeswaren kocht. In deze tijd, dat er zoveel aanmerkingen op het politie-apparaat irn ons land zijn, is deze vriendelijke daad het vermelden waard. Geachte Redactie, Mag ik U verzoeken het volgende in Uw blad te willen opnemen? Zaterdagmiddag j.1. werd ik binnenshius op een onplezierige wijze-gestoord door een me taalachtig en doordringend stemgeluid, dat ik vermoedde afkomstig t- zijn van een overdadig luid afgestemde „radic- met de ramen open", een moderne vorm var burengerucht dus. Het was een stemgeluid met een sfeer, een sfeer waarin we ons gezamelijk ergens over moeten gaan opwinden of we willen of met. Ik deed een raam open, kon echter moeilijk een richting bepalen vanwaar het geluid kwam. Het scheen alomvertegënwoordigd, gelijk het geknetter van straaljagers, waar ook geen ont komen aan is. Weldra kwam de ontboezeming: een geluids wagen (met vergunning) was in de buurt doende en doordrong alle muren en stijf ge sloten ramen met zijn boodschap. Nu ben ik heus geen tegenstander van een weloverwogen en overtuigende moraalpredi- king, van welke geloofsrichting dan ook. Hier is echter iets foi't. In een land als het or^e, waar plaats is voor een rijke variatie aaii levensbeschouwingen, in dit land zijn wij met alleen vrij om met onze levensovertuigingen voor het voetlicht te komen, maar we genieten ook een vrijheid om zelf onze keus te bepalen naar wie en wat we willen luisteren. Deze „luistervrijheid", voorzover deze in de praktijk gehandhaafd kan worden, deze luis tervrijheid is een kostbaar cultuurgoed en zij houdt een belofte in. Ernstig bedreigd wordt zij echter door ge noemd gebruik van een geluidswagen. Op welke gronden moeten straks „geluids wagen-vergunning-aanvragen" van andere sec ten of partijen worden geweigerd? Want hier wordt immers een precedent geschapen. Waar zal het beetje landelijke rust blijven, dat we nu nog in Soest (buiten de hoofdweg dan) kunnen vinden? Om kennis te nemen van anderer geloofsover tuiging is gelegenheid te over: Kerk, radio, lezingen en lectuur, het is hier in Soest immers alles voor een ieder toegankelijk en bereik baar. Het is een grote misvatting, dat het vrucht dragend zou zijn het subtiele van een geloofs overtuiging via een geluidswagenversterker door de straten te doen galmen. Het is een ontheiliging van het heilige, het wekt alom ergenis, ook al zullen velen deze gevoelens niet zo dadelijk rechtstreeks kenbaar maken. Daarom vraag ik hier, mede uit naam van alle Soestenaren die de luistervrijheid liefhebben en onze gasten die hier rust zoeken: Zou het niet beter zijn aan de Soester politie het alleenrecht te laten om op de openbare weg van een geluidswagen gebruik te maken? SEBO DETMERS. Gedipt. A.N.W.B. Bonds-instrocteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 A.s. Dinsdag, 31 Augustus, zal het monument voor onze gevallenen uit de laatste wereldoor log, hetwelk in de tuin van het landgoed „Braamhage" is geplaatst, door een comité worden overgedragen aan het gemeentebe stuur en daarna in Braamhage worden onthuld. Het 12-meter brede monument bestaat uit een gebogen muur van natuursteen, waarop de treurige voorvallen tijdens de oorlog in beeld zijn gebracht. Midden voor de muur is een vrouwenfiguur geplaatst, welke alles betreurt wat in de bezet tingstijd is gebeurd en bezinning vraagt aan bet nageslacht voor de offers die zijn gebracht voor de vrijheid van ons vaderland. In een viertal reliefs is het volgende uitgebeeld. Het relief linksboven geeft het karakter weer van het nationaal socialisme, hetwelk be lichaamd is in de harlekijnfiguur, waartegen de vrouwen een afwijzend gebaar maken. Het relief rechtsboven geeft het weghalen van de mannen weer, waarbij de vrouwen ernstig toe zien. Het relief linksbeneden laat zien boe de oogst, vruchten en vee worden geroofd, terwijl net beeld rechtsbeneden weergeeft het dood schieten van hen, die in Soest hun leven heb ben geofferd voor de vrijheid, hetwelk smart vol in de vrouwenfiguren wordt weergegeven. Voor dit monument werd in 1949 een collecte in onze gemeente gehouden, welke 6.269.45 opbracht (inclusief gelden uit oorlogtijd-fond- sen). De gemeenteraad verstrekte een crediet van 8.243.83 en het Monument-comite, be staande uit leden van de oud-illegaliteit, gaf de opdracht voor het maken van dit monument aan de beeldhouwer J. Dresme te Utrecht, die bereid was voor dit bedrag een monumentale herinnering aan de tijd 1940-1945 te bouwen. De beeldhouwers (vader en zoon) maakten een zeer fraai ontwerp, doch bij het uitvoeren van hun plannen bleken zij zich in de begroting vergist te hebben. De Korea-tijd bracht daarbij nog prijsverhogingen van de steen, welke uit Frankrijk moest komen, terwijl ook de trans portkosten hoger waren dan aanvankelijk was geraamd. Terwijl de aanvankelijke door het gemeente bestuur aangeboden plaats van het monument - in het rosarium - werd ingetrokken, deed het Monumenten-comite mededeling aan de ge meenteraad van het financiële tekort, waar voor men was komen te staan. De gemeente raad besloot nogmaals een crediet te verstrek ken, n.1. van 6000.en wees een andere, door B. en W. geopperde plaats, n.1. naast het ge meentehuis, van de hand. Toen de gemeenteraad besloot het monument in „Braamhage" te plaatsen, bood het comité haar ontslag aan, waarna een nieuw comité, waarvan de samenstelling nimmer officieel is bekend gemaakt, het monument overnam. 5 Weken geleden is met de bouw een aanvang gemaakt en op 31 Augustus zal het nieuwe comité dit monument aan B. en W. overdragen. Als het Bejaarden-Centrum en de Chr. v.g.l.o. school in Braamhage gebouwd zullen zijn, zal het moniftnent beter tot zijn recht komen, dan nu het geval is. TENNISTOURNOOI. De tennisvereniging „Soest" houdt haar jaar lijks onderling tournooi op 28 en 29 Augustus en 4 en 5 September op de banen van het Van Lennep's Sportpark alhier. MAARTEN KOOY CONCERTEERT IN AMERSFOORT. Dinsdagavond 31 Augustus zal in de St. Joris- kerk te Amersfoort een orgelconcert worden gegeven door de cantor-organist van de Oude Kerk alhier, Maarten Kooy. Tevens werken mede de bas Rom Kalma en An Bos en Wim Meybaum, blokfluit. Zij brengen werken uit het repertoire dat zij in de afgelopen weken op hun concertreis door Duitsland ten gehore, brachten, o.m. van Purcell, Telemann, Macel- lo, Rosenmüller, Kooy, Koetsier e.a. VERGADERING VAN INVALIDEN. De afdeling Baarn-Soest van de Algemene In validen-Bond kwam Dinsdagavond in restau rant „Eemland" in vergadering bijeen, onder leiding van Mr W. J. B. Versfeit uit Amers foort, die ook voorzitter is van het hoofdbe stuur van deze Bond. De heer Versfeit verwelkomde de leden en de hoofdbestuursleden, de heren Vlodorp en v. d. Knaap, en deelde mede, dat hij in de plaats van de om gezond9heidsredenen afgetreden (voorlopig! voorzitter, Baron v. Boecop, als interem-voorzitter was opgetreden. Met woor den van dank aan de heer Boecop zei spr., dat dè afdeling Baarn-Soest zich, als jongste afde ling van de Bond, had ontwikkeld tot een le vensvatbare en krachtige afdeling. De Voorlopige secretaris, de heer D. J. Visser, deed hierna verslag van de oprichtingsverga dering van de afdeling, terwijl hierna de heer A. J. v. d. Knaap, secretaris van het hoofdbestuur, enige mededelingen deed. Bij de bestuursverkiezing werd de 'heer A. G. uezier te Baarn candidaat gesteld als voorzit ter, welke met 11 stemmen en 1 sten} blanco werd gekozen. Voor de functie van secretaris werd de heer H. S. Uiterdijk alhier candidaat gesteld, alsme de de heer D. J. Visser. De heer Uiterdijk kreeg 8 stemmen en werd gekozen. De heer Versfeit heette de nieuwe voorzitter en secretaris welkom in het nieuwe toestuur en dankte de heer Visser voor diens arbeid. De overige voorlopige bestuursleden, E. v. d. Klok en Joh. Kooij te Baarn en J. Nijhof te Soest (penningmeester), werden herkozen. ARTSEN- EN APOTHEEKDIENST. De artsendienst wordt waargenomen door de doktoren H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16. tel. 2423. Zondag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedest/raat 44. PROVINCIALE LANDBOUWVOORLICHTINGSRAAD. Te Utrecht werd door de Directeur-Generaal van de Landbouw, ir A. W. van der Plassche, de Provinciale Landbouwvoorlichtingsraad voor de provincie Utrecht geïnstalleerd. Deze werd als volgt samengesteld: A. P. Hilhorst, voorzitter, Soest. A. van Dijk, Vleuten. H. Hoogendoorn, Kamerik. J. A. de Gier, IJsselstein. G. van Dam, Wilnis. Joh. ter Maten, Woudenberg. G. C. van de Schelde, Utrecht. J. Bouma, Utrecht. Th. Meester, Haar lem. ir H. Brugmans, Utrecht, ir Tj. Groendijk, Utrecht, ir W. H. A. Th. van Oyen, Utrecht, ir J. v. Rijsewijk, Utrecht, ir G. D. Perk, secre taris, Utrecht. Nadat een jaar geleden een Landelijke raad werd ingesteld, is de Utrechtse raad als zeven de provinciale raad tot stand gekomen. Hierin hebben vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, zowel van de boeren- en tuin dersorganisaties als van de landarbeidersbon den, zitting samen met de consulenten van het Ministerie en wel onder voorzitterschap van de Heer A. P. Hilhorst alhier. De Voorzitter van de Raad, de heer Hilhorst, sprak de hoop uit, dat de resultaten bevredi gend mochten zijn en merkte op, dat de sa menwerking tussen de organisaties in de pro vincie Utrecht zeer goed is te noemen. SOESTER SCHAAKCLUB. Bij de onderlinge promotie-degradatiewedstrij den, tevens de kampioenswedstrijden, die nu reeds de gehele zomer gaande zijn, steeg de spanning in de kopgroep aanzienlijk. J. Gorter, die tot dusver het hoogst genoteerd stond, had nog twee hangpartijen uit te spelen tegen L. de Regt. In de ene hangpartij stond Gorter Het kan gewoon niet op. Net zijn we een beetje bekomen van de schrik van de dalende koffie- en cacaoprijzen, of de P.U.E.M. komt de feeststemming verhogen door ook al een prijsverla ging in het vooruitzicht te stellen. Nu moet dat de P.U.E.M. gemakkelijker afgaan dan de koffie- en cacaohandel, want, in tegenstelling tot de laatsten, zit winst maken, zo luidt althans de op zet, bij de Electriciteits-Maatschap- pijen niet vóór. Maar desondanks is er de laatste jaren geen jaar voorbij ge gaan, dat de (ongewilde) winst niet enige tonnen groot was en zojuist is bekend geworden, dat ook 1953 weer een overschot van ruim 400.000.oplever de, na afschrijving etc. Het loopt toch vaak raar in de wereld. De een ploetert zich het heen en weer om winst te maken en fokt verlies en de ander wil geen winst en houdt 4Vz ton over. De P.U.E.M. schijnt aan deze ongewenste toestand van altijd maar ongewild winst maken nu een einde te willen maken en gaat daarom de tarieven wijzigen. Nu zijn er meestal twee manieren om iets te bereiken, de makkelijke en de moeilijke en waarom zouden we het makkelijk doen wanneer het moeilijk kan. Wanneer de P.U.E.M. tegen ons zou zeg gen: „Kijk lui, we willen eens wat doen. Sedert 1945 hebben wij jullie enige ke ren hogere tarieven in rekening gebracht, waardoor de kWh-prijs ruim 200 bo- fven 1940 ligt en ook het „vastrecht" be duidend meer is. We maken, zonder het te willen steeds maar winst, dus blijken we met onze tarieven iets te hoog te hebben gegrepen. Daarom hebben we be sloten de laatste verhoging met ingang van de eerstvolgende meteropname niet meer in rekening te brengen". Dat zou iedereen hebben gesnapt en het voordeel was over de hele linie verdeeld geworden. Zo gemakkelijk mocht het echter niet, ook al omdat een wezenlijke verlaging niet in de bedoeling ligt, want nu ik de circulaire aan beide zijden heb gelezen, lijkt mij de met enige ophef aangekon digde „tariefsverlaging" een leeg gebaar. Voor de verbruikers bedoel ik. H. OEKMAN. en beneden de stadsprijzen. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 gunstig en mocht hij op een winstpunt rekenen, terwijl de andere partij er remiseachtig uitzag, wat dus neer zou komen op 1% punt voor de Regt. In de eerste partij blunderde Gorter zwaar. Terwijl hij middels een toren een matzet ver meende te doen, sloeg De Regt deze toren kalm weg met zijn raadsheer, waarna Gorter zijn koning omlegde als toewijs van overgave. Bij de tweede hangpartij deed Gorter een on voordelige voortzetting, die door De Regt meesterlijk uitgebuit werd met uiteindelijk wederom winst voor De Regt. Waar J. Samsom intussen beide partijen tegen H. ide Graaf gewonnen had, kwam hij aan de top te staan met 3!£ tegen Gorter 3 punten. Er moeten in deze groep echter nog drie par tijen gespeeld worden, dus is de beslissing nog niet gevallen. In de eerste groep won J. K. Zijtveld van G. van Munster, die op zijn beurt won van C. van Zijtveld. H. de Leeuw zette tegen J. Immerzeel een heftige aanval in en offerde daarbij, echter tevergeefs een stuk, waarna Immerzeel, na een verbeten strijd, won. Alhoewel in deze groep nog een partij ge speeld moet worden, blijft de secretaris A. van Dijk toch kampioen met 5 punten uit 6 partijen. In de tweede groep won H. Steenbeek van B. Beuken en speelde remise tegen H. Muylart. J. de Vries en de junior P. Sirag staan ieder met 6 punten uit 7 partijen bovenaan en moet door drie partijen tussen hen beslist worden wie van hen kampioen van deze groep wordt. De jeugdige Sirag begon direct al goed met de eerste partij te winnen. In de derde groep moeten nog een aantal par tijen gespeeld worden. KIP UIT HOK GEHAALD. Mevr. H. alhier haalde dezer dagen uit het kippenhok van de familie R. een kip, welke, naar zij beweerde, haar toebehoorde. De achter tuinen van beide kippenhousters grensen aan elkaar, zodat genoemde bewering niet onmo gelijk is De politie trad als scheidsrechter op. VRIJDAG Die zichzelf niet kan leiden, mag er niet aan denken anderen te willen leiden. ZATERDAG De geestelijke werkzaamheid moet bestaan in denken en niet in het opnemen van veel kennis. ZONDAG Het denken is afhankelijk van de innerlijke toestand van ons wezen. Helder denken eist evenwicht in onze geest. MAANDAG Het is gelukkig, dat er in het leven arbeid en plicht bestaan, omdat die ons in don kere dagen staande houden.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1