Achter het ijzeren gordijn. Instituut voor Middenstandsontwikkeling SOEST. „De Vergulde Pollepel IN DE HOEK. opleiding voor het middenstandsexamen 1955 Een wijs woord voor iedere dag. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954. 32e JAARGANG No. 68. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Voor Communistisch China is een nieuwe ont- werp-grondwet samengesteld. De bestudering ervan loont de moeite, want het ontpopt zich als een van de merkwaardig ste documenten, die Peiping sedert de verove ring van China door de communisten in 1949 heeft opgeleverd. Van de grootste betekenis is misschien wel, dat uit dit document blijkt, dat Mao Tse Toeng zich niet in het minst gestoord heeft aan de eis van Moskou, om, naar het voorbeeld van de Sowjet Unie, ook in de Aziatische communis tische staten de eenhoofdige leiding te doen plaats maken voor een collectieve leiding". Het ontwerp werd grotendeels door Mao zelf opgesteld en het is logisch, dat hij gezorgd heeft, dat het volledig burgerlijk en militair gezag in zijn persoon gevestigd blijft. Blijkbaar ziet Mao geen aanleiding om zijn persoonlijke macht te kortwieken, alleen al om het feit, dat tot dusver nog geen „sterke man", die in staat moet worden geacht de mantel van Josef Stalin om de schouders te hangen, uit Rus land's onbehaaglijke „collectieve leiding" naar voren is getreden. Volgens dit ontwerp van wet zal Mao de titel krijgen van „Voorzitter van de Volksrepu bliek". Zijn bevoegdheden zullen gelijk blijven aan die, welke hij nu reeds bezit, maar zij zul len een pseudo-wettelijk vernisje krijgen. Tr> de artikelen 40 en 41 van het ontwerp wordt de „voorzitter" gemachtigd wetten en decre ten ut te vaardigen, de Premier, ministers en andere hoge autoriteiten aan te stellen en te ontslaan, oorlog te verklaren, bevel tot mobi lisatie te geven, verdragen te ondertekenen en amnestie en gratie te verlenen. In artikel 42 wordt bepaald, dat de voorzitter „het bevel zal voeren over de nationale strijd krachten en als voorzitter zal optreden van de nationale defensiecommisssie". Ook is hij be voegd leden van deze commissie te benoemen. In artikel 43 worden aan Mao zeer grote be voegdheden toegekend, namelijk telkens wan neer hij dit nodig oordeelt een opperste staats raad bijeen te roepen en daarin het voorzitter schap te bekleden. In die vergadering kunnen alle kwesties behandeld worden, die hij van nationaal belang acht. Volgens artikel 21 zal het Nationale Volks congres het „hoogste orgaan van de staats macht" zijn. Aangezien dit lichaam eehter niet meer dan eens per jaar bijeen zal komen, zal het feitelijk niet veel meer dan een congres van ja-knikkers zijn in de trant van de Op perste Sowjet. Gedurende de lange tussentijd, dat het Volks congres niet in zitting is, zal de taak van dit „hoogste orgaan" worden uitgeoefend door een daartoe aan te wijzen commissie. Een groot aantal van de artikelen van het ont werp zijn blijkbaar ontleend aan de Sowjet grondwet. Zo vinden wy bij voorbeeld artikel 131 van de Sowjet grondwet, waarin stakingen in het Russische „arbeidersparadijs" verboden worden, terug in artkel 101 van het ontwerp van Mao. In de Russische grondwet treft men echter geen bepalingen aan die overeenkomst verto nen met dat deel van het Chinese ontwerp, waarin dictatoriale bevoegdheden worden toe gekend aan Mao. Weliswaar heeft Stalin tota- ltaire macht uitgeoefend, maar dat deed hij zonder zich om enige wettelijke schijn te be kommeren. Anderzijds heeft Mao bepalingen gemaakt ten aanzien van de overdracht van zijn macht voor het geval hij niet in staat mocht zijn actief leiding te geven of in geval van overlijden. In artikel 46 wordt dienaangaande bepaald: „De waarnemend voorzitter zal de functies bekleden en de macht uitoefenen van de Voor zitter van de Volksrepubliek wanneer de voor zitter gedurende lange Tijd door ziekte niet in staat is tot werken. Bij ontstentenis van de voorzitter zullen zijn functies worden waar genomen door de waarnemend voorzitter De grondwet zal in de plaast komen van de voorlopige „algemene voorschriften", die in September 1949 werden aangenomen. Hierin werd verklaard, dat het regime het orgaan was van „de staatsmacht van het Ver enigd Democratisch Volksfront, dat is samen gesteld uit de arbeidersklasse, de boeren, de bourgeoisie, de nationale bourgeoisie en ande re vaderlandslievende elementen". In de grond wet wordt geen melding meer gemaakt van de „nationale bourgeoisie". Deze weglating is wellicht de voorbode van een meer directe aanval op de middenklassen en de gegoede boeren. De uitlating van secre taris Lioe Shao Chi van de communistische partij, tijdens een vergadering in Februari, met betrekking tot „klassen en groepen, die binnenkort geliquideerd zullen worden", komt door de bepalingen in artikel 8 in een duide- Iijk licht te staan. Hierin wordt namelijk be paald, dat „de staat ten aanzien van de rijke boerenstand een politiek van beperking en geleidelijke opheffing moet aannemen". DIRECTEUR GASBEDRIJF NAM AFSCHEID. Gistermiddag heeft de directeur van het Soester Gasbedrijf, de heer W. Kerkhoff, afscheid van zijn bedrijf en de gemeente lijke dienst genomen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Velen kwamen op een door het gemeen tebestuur belegde receptie in het Oranje- Hotel de directeur de hand drukken, waaronder directeuren van gasbedrijven uit de omtrek, de raadsleden de dames Landweer en Polet en de heren Clemens, Schaafsma, Brouwer, Van Andel en Oranje en vele andere personen. De Burgemeester opende de rij van spre kers en releveerde de succesvolle carrière van de heer Kerkhoff. Als gelukkige om standigheid bij dit uitgestelde afscheid noemde spr. het feit, dat de heer Kerk hoff in de gemeente zal blijven wonen, zodat zijn vele gaven van hoofd en hart in dienst van de gemeenschap blijven. Het gasbedrijf en de naam Kerkhoff wa ren één begrip, zei spr., die er op wees, dat dit bedrijijf op een grote hoogte kwam dank zij haar directeur. Met zeer grote waardering bracht de Burgemeester dank voor het door de heer Kerkhoff zoveel jaren gedane werk en wenste hem nog vele jaren rust toe. Namens het personeel sprak de heer S. van Gorkum woorden dank voor al het geen de directeur deed voor zijn perso neel, waarbij men dankbaar had ervaren, dat hij ook meeleefde met de gezinnen van zijn werkers. Onder aanbieding van een koffergramofoon wenste spr. zijn di recteur nog vele jaren van welverdiende rust toe. Namens de Soester installateurs sprak de heer J. van Herwaarden en bood 'n staande schemerlamp aan. De heer Vogel, directeur van het Gas bedrijf te Baarn, sprak namens de Ver eniging van exploitanten van gasbedrij ven, onder aanbieding van een fruitmand. Namens de kring N.O. Utrecht van gas- directeuren sprak de heer E. van Rhijn zijn oud-collega toe en memoreerde daar bij diens arbeidzaamheid en succesvol leven, waarin ijver en plichtsbetrachting de hoofdelementen waren. Deze spr. riep tevens de nieuwe directeur, de heer N. H. Breedeveld, een hartelijk welkom toe en wenste hem evenveel succes als zijn voorganger. Bloemen voor Mevrouw Kerkhoff en enige boekwerken voor de scheidende directeur vergezelden zijn woorden. Mej. Matthijssen uit Zeist, kooklerares van het Soester bedrijf, dankte voor de goede samenwerking onder overhandiging van een tonnetje haring. Namens het politiecorps sprak de heer H. Scholtmeijer woorden van waardering en dank voor de goede samenwerking, ge durende vele jaren. Velen kwamen hierna persoonlijk af- afscheid nemen van de heer Kerkhoff, waaronder personen van alle takken van gemeentelijke diensten en bedrijven, ver tegenwoordigers van P.U.E.M., Waterlei ding, particuliere bedrijven enz. i> HOTEL-CAFé-RESTAURANT SOESTDIJK TELEFOON 2537 Over het City-Theater. Fraai intiem interieur. 60 Zitplaatsen. Prima keuken en consumpties. Uitmuntend geschikt voor recepties, trouwdiners, vergaderingen, Bridge- en Kaartclubs. Velen kennen reeds de on geëvenaarde kwaliteit van onze croquet- ten en ballen gehakt. Uitzending van diners, loempia's en Indische schotels. S.T.C. LID VAN DE S.S.F. De Soester Turnclub heeft besloten met in gang van 1 September lid te worden van de Soester Sport Federatie. Deze vereniging hervat dezer dagen haar lessen. Men zie de advertentie in dit nummer. COLLECTE VOOR KANKERBESTRIJDING. Op Zaterdag 4 September a.s. zal het Konin gin Wilhelminafonds in onze gemeente een collecte houden. In het tijdvak van 31 Augustus tot en met 10 September zal deze landelijke collecte in de radio-programma's van de 4 omroepen worden gesteund. AARDAPPELEN WERDEN GEROOID. De eigenaar van een aardappelland aan de Ringweg, werd door een vriend gewaarschuwd, dat een onbekende op zijn land aardappels rooide. Een Amsterdamse meneer, die hier te gast was, bleek zijn (krachten op het Soester aardappelland te proberen, doch moest erva ren, dat dit niet oirbaar is. De politie maakte procesverbaal op. GEITENKEURING. Zaterdagmiddag werd op het le Heeserlaantje de jaarlijkse Geitenkeuring gehouden. Een 36-tal bokken en geiten werden ter keu ring voorgeleid. De resultaten waren: btamboekgeiten: IA. Nellie, eigenaar J. van Woudenberg. 1B. Frans, eigenaar F. Wissr 2. Corrie, eigenaar J. Huisman. Oudere melkgeiten. IA. Nellie, eigenaar P. J. v. Dorrestein. 1B. Rietje, eigenaar C. Schaats- bergen. 2A. Joke, eigenaar J. Huisman. 2B. Blance, eigenaar F. Middelkoop. 3A. Mies, eigenaar D. Hogeveen. 3B. Henny, eigenaar D. Hoogeyeen. 1-jarige Melkg-eiten: IA. Gerrie, eigenaar J. v. Woudenberg (opgenomen in stamboek). 1B. Toontje, eigenaar G. Mostert (opgenomen in Stamboetk). Nora, eigenaar J. A. Fetter (in stamboek opgenomen). 2A. Liesje, eigenaar F. Wiss. 2B. Willy, eigenaar W. Hazeleger. 3A. Pietje, eigenaar F. Middelkop. 3B. Pietje, eige naar W. Hazeleger. Overlopers: 1. Bambi, eigenaar dokter A. J. W. Hagedoorn. Lucy, eigenaar G. v. d. Craats, Soesterberg. 'Dammeren: IA. Beli, eigenaar J. Huisman. 1B. Greet, eigenaar F. Wiss. IC. Augusta, eigenaar C. Schaatsbergen. 1D. Betsie, eigenaar G. Mos tert. 2A. Aaltje, eigenaar W. Grift. Nellie, ei genaar J. Huisman. 2C. Henny, eigenaar D. Hoogeveen. 2D. Hanny, eigenaar D. Hoogeveen. 2E. Cobi, eigenaar J. Smit. 2F. Griet, eigenaar F. Wiss. 3A. Sikkie, eigenaar S. de Vries. 3B. Dient je, eigenaar F. Middelkoop. 3C. Coba, ei genaar J. v. Sloten. 3D. Evelientje, eigenaar F. Middelkoop. 3E. Mientje, eigenaar L. A. Roest. 3F. Puck, eigenaar J. Huisman. 3G. Grietje, eigenaar W. Grift. Bokken: 1. Dirk, eigenaar Vereniging „Soest". De prijzen bestonden uit medailles, een lau wertak en geldbedragen, welke op de eerstvol gende ledenvergadering worden uitgereikt. De jury bestond uit de heren L. v. d. Vis, te Hoog landerveen, L. Post te Eemnes, H. Kennedy te Mijdrecht en C. Oostveen, assistent Rijks veeteelt-consulent te Utrecht. Sympathiek was de geste van de heer L. Verzaal, eertijds bestuurslid van de Geitenfok- vereniging alhier en thans als emigrant ver blijvend in Afrika, die twee geldprijzen be schikbaar stelde. I TENNIS-TOURNOOL Het onderling tournooi van de Soester Tennis club „Soest" is in dit weekeinde aangevangen. De uitslagen waren: Dames enkelspel Mevr. Goedkoop-Mej. de Bus- sy 9-7, 6-3. Mej. L. v. d. Berg-Mej. Branden burg 6-1, 6-0. Mej. Wilmink-Mej. Schippers 6-0, 6-0. Mej. KleinMej. Steenbeek 0-6, 0-6. Mevr. Goedkoop-Mej. van de Berg 9-7, 6-3. Mej. Wilmink-Mej. Steenbeek 6-4, 2-6, 6-0. Heren enkelspel: Coert-Musyert 6-3, 6-4. Wil- cke-Hoppenbrouwers 6-3, 6-3. Geytenbeek-v. Limburg Brouwer 6-0r 6-1. H. Steenbeek-v. Breukeien 1-6, 3-6. Gemengd dubbelspel: Mej. Steenbeek en dr. Lay-Mej. Schippers en Steenbeek 6-4, 6-2. Mej. de Bussy en v. d. Pol - Mevr. Goedkoop en v. Haarlem 4-6, 4-6. Mej. Klein en Wllcke - Mej. Rupert en Goedkoop 6-4, 6-3. Mej. v. d. Berg en Coert - Mej. Wilmink en v. Breukeien •6-4, 4-6, 6-4. Mej. Wilmink en v. Breukelen- Mej. Brandenburg en De Brabander 6-0, 6-1. Het tournooi wordt deze week en dit week einde voortgezet. POSTAGENTSCHAP SOEST-ZÜID. Met ingang van 1 September a.s. is het post agentschap Soest-Zuid alle werkdagen geo pend van 8.30-12.30 en van .14-16.30 uur. Geldza ken tot 15 uur (precies), 's Woensdags en 's Zaterdagmiddags gesloten. Bovendien zullen in beperkte mate tot 17.30 uur postzegels en briefkaarten verkrijgbaar zijn. Na 16.30 uur kunnen geen briefpakjes, poststukken, expresse en aangetekende stuk ken aangenomen worden. VAN WIE WAS DIE WINDBUKS. De jongeman D. K. kreeg, toen hij Zaterdag middag op de Beetzlaan liep, een schampschot van een kogeltje uit een windbuks. Naar de dader wordt gezocht. CHR. ULO-SCHOOL WORDT GEOPEND. Zaterdag zal de opening plaats hebben van de verbouwde Chr. Ulo-school aan de Prins Bernhardlaan. Weet je hoe het komt, zei een nogal ver bitterde winkelier aan de Koninginne- laan mij, dat de bestrating van onze bou levard, zowel wat de rijweg als de trot toirs betreft, nog altijd nergens op lijkt Dat komt, zei hij, omdat in onze straat geen enkel raadslid woont. Ik heb het vol verontwaardiging voor onze gemeenteraad opgenomen tegen de ze aantijging, maar de winkelier kwam met zoveel schijnbaar houtsnijdende voor beelden, dat ik het zwijgen er maar heb toegedaan. Afgezien van het feit, dat deze zure op merking van de winkelier met een kor reltje zout moet worden genomen, is het niet zo'n wonder, dat de man in een critische stemming was, want de be strating in de Koninginnelaan is, vooral wat de trottoirs aangaat, bij de wilde spinnen af. Een stukje klinkers, een stuk je tegels, een stukje asfalt, een stukje niks en bij regen, wat nog wel eens wil voorkomen, grote plakkaten modder. Tuinhekken snijden je hier en daar de pas af en ik geloof niet, dat er iemand is, die precies, de rooilijn kan aanwijzen. Daar de Koninginnelaan, na de hoofdweg, vooral in het eerste gedeelte, waar zich een groot aantal winkels bevindt, een der drukste straten van Soest is, is het eigen lijk vreemd, dat daar niets aan wordt gedaan. „Over 5 jaar" wist diezelfde win kelier mij te vertellen. We nemen maar aan, dat hij dat uit zijn duim stond te zuigen, maar dat de win keliers daar in een opstandige stemming zijn, is helemaal niet verwonderlijk, voor al omdat ze zien, dat in andere lanen, die zij natuurlijk niet zo belangrijk vin den als hun eigen weg, wel tegeltrottoirs worden aangelegd. Daar winkeliers in de eerste plaats goe de trottoirs nodig hebben, waarop hun klanten rustig kunnen lopen, is het be grijpelijk, dat zij obstinaat worden en in die stemming dingen zeggen, die niet kloppen, maar bij een vlug ja-knikkend, publiek toch gehoor vinden. Wanneer Gemeentewerken nog wat te gels „over heeft", kunnen zij in de Ko ninginnelaan een goede beurt maken. H. OEKMAN. Afdeling Soest. TORENSTRAAT 2D TEL. 2100 maakt bekend, dat zijn afdeling te Soest volgende week begint met een cursus tot Aanmelding zo spoedig mogelijk. Vóór U zich aanmeldt, eerst luisteren naar de A.V.R.O., op Donderdag 2 September, om 10 minuten vóór één. ONVOORZICHTIGE WEGGEBRUIKSTER. Zaterdag wilden enige meisjes, met hun rij wiel aan de hand, de Vredehofstraat overste ken. Een van hen Mej. P. S. alhier, trad hal verwege de rijweg terug, toen zij een motor rijder zag naderen. Laatsgenoemde, R. uit Am sterdam, kon een aanrijding niet vermijden, waardoor het meisje tegen het wegdek sloeg. Dr. Schutte verleende de eerste hulp en be handelde diverse opgelopen verwondingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Halsketting, knot blauwe wol, zwart dames tasje, sleutel, 2 muntbiljetten van 1.dolk mes, rijwieltas, zak cement, wit damestasje, zwarte handschoenen en zonnebril, veldfles, donker blauwe jepper, zilveren vulpotlood, patroontas, schakelarmband, rubber laars, krul- tang, capuchon, herenrijwiel, beige tas, hon denhalsband, portemonnaie met inhoud. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn elke Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur, te verkrijgen aan het bureau van politie. DINSDAG. Men moet zich de gewoonte eigen maken van aandacht te schenken aan wat men doet; men moet zijn daden tot bewuste daden maken. WOENSDAG. Ordelijke arbeid leidt tot krachtbesparing. Wedijver scherpt de vermogens. Gebruik is economischer dan misbruik. DONDERDAG. Is niet alle handel tenslotte een geestelijk proces? Het begint in 's mensen geest, het werkt door 's mensen geest en tracht 's mensen geest te dienen.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1