Practicum Spoed R. 3* R. S. Eventjes terzijde Monument voor de gevallenen over gedragen W„ A. Buitelaar Eiectrische installaties UW HAAR J. KOPPEL. WASMACHINES K&PPER Burgerlijke stand. HANDELSINSTITUUT en reparaties. DAMESKAPSALON Hedenmorgen had een sobere plechtig heid plaats, waarbij het monument, opge richt ter nagedachtenis aan de Soester gevallenen gedurende de oorlog 1940-'45, aan het gemeentebestuur werd overge dragen. Om 11 uur vond deze plechtigheid in de raadszaal plaats, waar o.m. aanwezig wa ren de Burgemeester, de wethouders Van Zadelhoff en v. d. Arend, de raadsleden Mevrouw Landweer, Mevrouw Polet en de heren Van Wely, Grift, Oranje, Brou wer, Zoetelief, Butzelaar, Van Andel, Schaafsma en Clemens, de beeldhouwer J. Dresmé, de bouwer van het monument J H. v. Breukelen, de heren J. H. Linzel en v. d. Heuvel, leden van 't hoofdbestuur van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers; de heer J. Th. A. van Noesel, di recteur van Gemeentewerken; de heer J. W. M. Sluiter, vertegenwoordiger van de Provinciale commissie voor Oorlogs- en Vredesgedenktekens; de gemeentesecreta ris en het (nieuwe) monument-comité, bestaande uit de heren Berghege, Stro band, Van Hal, Kruyff, De Vries en Kerkhoff. De heer P. A. de Vries deelde mede, dat de secretaris van de Centrale Commissie voor Oorlogs- en Vredesgedenktekens, mr P. T. C. Stuyt te Amterdam en de Bur gemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, verhinderd waren aanwezig te zijn. het eigen leven meermalen de inzet was. Tenslotte doet het ons de onzegbare waarde van de vrijheid realiseren, doet het ons stil worden van dankbaarheid om wat velen deden en voor de zegen die God gaf. Wij richten monumenten op voor het nu, maar meer nog voor later. Opdat het na geslacht ook beseffe, wat bij ons levendig heerst en wat niet in ons volksweten mag vervagen. Het leed van de knech ting, de strijd voor de vrijheid, het mo nument wil hiervan getuigen. Reeds direct na de bevrijding werden er middelen beraamd om de herinnering hieraan en het besef hiervan symbolisch in een monument levendig te houden. Met de toen en later bijeengebrachte gelden, aangevuld door een subsidie van de gemeente uit een fonds, dat ten nauw ste betrokken was met de bezettingstijd, kon een opdracht verstrekt worden. Ik ben van mening, dat, gelet op het ver kregen resultaat, met de beeldhouwer Dresmé een goede keus is gedaan. Een woord van dank aan de heer Dresmé is hier zeker op zijn plaats. Hij heeft het zich door het ontwerpen van dit rooru- ment niet gemakkelijk gemaakt. Van har te hoop ik, dat na jaren van sludie, ont werpen en uitvoeren het bereikte resul taat ook hem en zijn vader, die hem hierbij zo'n zeer, zeer grote steun is ge weest, voldoening zal geven. Een monument heeft voor ons slechts waarde indien het beste wat de eigen tijd kan leveren hierin tot uiting komt. De gedachten en gevoelens, waarvan het monument het symbool is, kunnen niet met minder genoegen nemen. De heer De Vries sprak hierna als volgt: Edelachtbare Heer Burgemeester, Edel- achtbare Heren Wethouders en leden vair de Raad der gemeente Soest, dames ToeneinnMaart jongstleden enkele inwo ners van Soest U hun goede diensten aanboden om ten spoedigste te komen tot de uitvoering van het plan om het monument voor oorlogsslachtoffers te plaatsen op de daartoe geëigende plaats, mochten zij van U en de overige leden van het gemeentebestuur van Soest di rect de noodzakelijke medewerking ver krijgen om tot het gestelde doel te ge- Ik acht het mij een grote eer, daartoe aangezocht door de betrokken dame en heren, op deze dag, 31 Augustus 1954, de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, de moeder van het verzet, uit naam van de Soester Burgerij het monument aan U over te dragen. Deze schepping van de kunstenaars, de heren Dresmé, voldoet volkomen aan de verwachtingen, die werden gesteld. Het wil zijn een blijvende herinnering aan al degenen, die willekeurig of onwillekeurig het slachtoffer geworden zijn van de oor log, waarin Nederland ongewild geraak te- Gaarne spreek ik de wens uit, dat dit kunstwerk tot in lengte van dagen in de gemeente Soest ook voor de komende generaties getuigenis moge zijn van het feit, dat het offer van hun leven door zovelen gebracht voor de vrijheid van ons dierbaar vaderland, niet tevergeefs is geweest. Mijnheer de Burgemeester vergun mij met deze enkele woorden het monument aan de gemeente Soest over te mogen dragen. Hierna sprak onze Burgemeester als volgt: Het monument is voltooid, althans het beeldhouw- en bouwkundig gedeelte. Een monument, en zeker een als het onder havige, kan niet uitsluitend op zich zelf beschouwd worden, maar maakt een deel uit, vormt het hoofdmoment wellicht, van een openbare aanleg. Zo is het ook hier. Op de maquette is het mogelijk zich een beeld te vormen van het geheel zoals het zich, naar wij. allen hopen, spoedig zal voordoen. Nu het monument in engere zin voltooid is, heeft het Comité dit aan de gemeente willen overdragen. Bij een plechtigheid als deze dringen zich vragen als een ver antwoording op. Belangrijk is wel deze: Wat is de zin van een monument Een monument herinnert ons aan bepaal de gebeurtenissen uit het verleden en roept bepaalde gedachten bij ons wakker. In dit geval herinnert het ons aan de zware gang, die ons volk en meer in het bijzonder onze eigen bevolking in de oorlogsjaren heeft moeten gaan. Het doet ons beseffen, dat wat aan winst voor onze samenleving hieruit geworden is, slechts verworven kon worden door grote, zeer grote en zware offers - offers waarvan Waar, zoals ik reeds opmerkte, de direc te omgeving van het monument hierme de een geheel vormt, is het duidelijk, dat ook hieraan aandacht besteed moest wor den. Door het verloop van een aanmer kelijke tijd tussen de eerste opdracht en de uiteindelijke voltooiing veranderden in de dynamisch levende gemeente Soest de feitelijke omstandigheden op dit punt. De thans uitgekozen zeer fraaie plaats kon in de aanvang niet eens in overweging genomen worden. Zo meen ik dat de tijd hier winst gebracht heeft en dat zij, die bezwaar hadden tegen' de huidige plaats, bij voltooiing van het geheel zullen moe ten erkennen, dat deze plaats de nodige ruimte en rust biedt, terwijl hij tevens gelegen is in de onmiddellijke nabijheid van de grote verkeersweg en van de woningen van een groot deel der bevol king. Thans is door het Comité dit monument de gemeente aangeboden en wil ik het gaarne in haar naam voorlopig aanvaar den. Maar toch niet alvorens het Comité hartelijk te danken voor al het werk dat verricht is, sinds het moment waarop het zich hiermede belast heeft. U hebt het werk in stilte gedaan, oordelende dat het niet belangrijk is wie het werk doet, maar dat het gedaan wordt. Inderdaad past bij de arbeid als deze de grootste be scheidenheid. Wij herdenken en eren zovelen die naamloos vielen. Hun ano- nymiteit verminderde de waarde van het offer niet, was integendeel een deel van het offer. Door grote terughoudendheid bij het tot stand komen van een teken, mede te hunner nagedachtenis, eren wij hen te meer. Het volle licht valle op hen, niet op ons. Daarom Mevrouw, Mijne Heren, dank ik U niet alleen voor dat wat ge deed, maar ook voor de wijze waarop gij dit deed. l 5TEENHOFFSTR. 63 - TEL. 2842 I Wij geven U een goede 1 waarborg, |j Hl vooxj een secure, goede gl haarzorg. 1 Wij danken ook hen, die voordien aan de totstandkoming van dit monument heb ben gewerkt. De aanwezigen konden hierna aan een maquette zien, hoe Braamhage in de toe komst zal worden, waarna door de aan wezigen de tocht naar Braamhage per autobus werd gemaakt. De Burgemeester hees bij het monument de driekleur halfstok en het gezelschap hield, staande voor het monument, waar voor 'een bloembeplanting is aangebracht, een minuut stilte. Daarna legde de Burgemeester namens de gemeente Soest een krans aan de voet van het prachtige monument. Ook de heer De Vries legde namens het comité een krans, waarna Majoor Linzel volgde met een bloemstuk namens de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. De korte plechtigheid was hiermede ten einde. GEBOREN: Pieter Arthur Jan, z. v. J. Rutgers, chauffeur en M. C. G. van den Haak, Laanstraat 25. Ro- bert Charles Peter, z. v. G. Roelofsen, opper man en G. Broek, Bosstraat 179. Wilübrordus Bernardus Maria, z. v. J. J. F- van de Kant, klompenmaker en Th. W. M. van Linden, Kerkstraat 46. Jean Cornelis, z. v. B. P. Thie, electriciën en F. v. Wijngaarden, Braamweg 40. Joanna Lambertha, d. v. G. M. Heinsman, vliegtuigmonteur en M. C. van Bennekom, Beckeringhstraat 33. Henderina Adriana Fran- cisca. d. v. A. M. Schouwenaars, chauffeur monteur en F. Ottens, Kerkpad Z.Z. 23. Alice Gertrude, d. v. J. Naber, verkoopleider en J. G. Raak, Vosseveldlaan 34. Wilhelmus Jo- hannes Josephus, z. v. W. G. M. Smit, stuur man ter koopvaardij en A. M. C. Koëter, Beet- hovenlaan 8. Johannes Antonius, z. v. J. v. Laar, bankwerker en C. M. Erkes, Moerbessen- weg 56. Theodora, d. v. J. H. Bijsterbosch, be drijf scontroleur en N. Leijen, Heuvelweg 30. Cornelis Antonie, z. v. J. C. de Jong, onder wijzer en M. Muelders, Vosseveldlaan 51. Rey- nold Theodorus Antonie, z. v. G. B. W. van de Pol, schoenmaker en E. I. I. Rabe, Koninginne- laan 76. Maria Jacoba Hendrika, d. v. J. M. van den Broek, fabriekchef en H. C. M. van den Brink, Schoolstraat 22. ONDERTROUWD: Hendrik Visch, 39 jaar, chauffeur, Beetzlaan 47a, gehuwd geweest met Hendrika Maria van den Broek, en Adriana van de Vis, 32 jaar. Beetzlaan 47a. Datum huwelijk: 8 September 1954, 14.00 uur. Cornelis Wiedemeijer, 28 jaar, geluidscontroleur. Stadhouderslaan 31 en Willy Maria Buninga, 20 jaar, Braamweg 66. Datum huwelijk: 8 September, 8.30 uur. Rijk van den Brink, 35 jaar, grondarbeider, Laanstraat 78 en Alberta Wolfsen, 42 jaar, Schrikslaan 15. Datum huwelijk: Onbepaald. Gerrit Jan Ou denes, 25 jaar, timmerman, Paduaweg 7. Zeist en Gretha Spelt, 25 jaar, Beetzlaan 10B. Datum huwelijk: 17 September 1954, 13.30 uur. TORENSTRAAT 2D - SOEST - TEL. 2100 Aanmelding voor onze nieuwe cursussen voor MACHINESCHRIJVEN STENO MIDDENSTANDSOPLEIDING (enigst officieel erkende opleiding) BOEKHOUDEN Nederlandse, Franse, Duitse en En gelse HANDELSCORRESPONDENTIE en CONVERSATIE. AANMELDING ZO SPOEDIG MOGELIJK KERKSTRAAT 29 TELEF. 2938 GEHUWD: Lambertus Antonius van den Heuvel, 29 jaar, motormonteur, Baarn, Kemphaanstraat 5 en Johanna Jacoba de Jong, 22 jaar, Gr. Melm- weg 3. Adres na huwelijk: Baarn, Kemphaan straat 5. Dirk v. Wijngaerde, 19 jaar, militair, Amersfoort, Anjerstraat 8 en Wilhelmina Adams, 17 jaar, F. C. Kuyperstraat 4. Adres na huwelijk: Amersfoort, Anjerstraat 8. Antonius Reinsma. 29 jaar, chauffeur, Gen. Winkelman- straat 22 en Cornelia Johanna Maria Nijen- huis, 29 jaar, Gen. Winkelmanstraat 22. Adres na huwelijk: Gen. Winkelmanstraat 22. Hen- dricus Bremmers, 28 jaar, correspondent. Amersfoort, Kapelweg 121B en Johanna Geer- truida Willemsen, 21 jaar, Kerkpad Z.Z. 1. Adres na huw.: Amersfoort, Kapelweg 121B. OVERLEDEN: Robert Charles Peter Roelofsen, 9V2 uur, z. v. G. Roelofsen, opperman en G. Broek, Bos straat 179. Ida Carolina Brugman, 84 jaar, wed. van Hendrikus Buijsen, Koninginnelaan 92. Antonie Hendrik Willem Beuzekamp, 80 jaar, gehuwd met Mechteld Aleida Broekhuis, Plasweg 22. Cornelis Wildenburg, 80 jaar, gehuwd met Anna Blommenstein, Kerkpad Z.Z. 39a. heeft na de vacantie weer eens een goede beurt nodig. Wij beschikken over de beste praepa- raten en toestellen om het weer pri ma in orde te brengen. BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 Alle merken KERKSTRAAT 29 TELEF. 2938 Toch dragelyk weer gehad.... Met de beste wil van de wereld zouden wij niet kunnen zeggen, dat wij dit jaar een prach tig mooie zomer hebben. Wij hopen dag in dag uit, dat het beter zal worden, maar wij kunnen nu al zeggen, dat degenen, die volgens het vacantie-spreidings-advies hun verlof na de 15e Augustus hebben genomen, het al even naar hbben getroffen als zij, die volgens het zelfde advies voor 15 Juli gingen of als dege nen, die alle adviezen noodgedwongen of ex pres aan hun laarzen lapten en van 15 Juli tot 15 Augustus in de drukke periode dus, hun vrije dagen namen. „Sof vacantieweer. ,.Nou, die-en-die treffen het ook al niet". De thuisblijvers kijken met meewarige gezichten naar de stof- of naar de slagregens en ze be klagen degenen, die met vacantie zijn. Maar dan, als die vacantiegangers terugkeren, horen de thuisblijvers tot hun stomme verba zing, dat ze het nog niet eens zo slecht hebben getroffen. „We zijn er elke dag uit geweest. Ja, het weer was wel niet denderend, maar het had nog heel wat slechter gekund". Laten we eerlijk zeggen, dat we die verhalen van vacantiegangers tot nu toe met een massa korreltjes zout hebben genomen. Om maar niet van ponden zout te spreken. Nu ja, dat zeggen ze nu maar, om ons geen leedvermaak te gunnen. Beleefdheidshalve zeg je dan alleen: „Nou, gelukkig dan maar". Van die houding zijn we echter volledig terug gekomen, nadat we zelf onze vacantie hebben gehad.op Terschelling, op het mooie eiland, waar je de vele honderden mensen, die de boot er staag aanvoert, niet meer terugvindt in de bossen, in de duinen of op de immens grote en brede stranden. Terschelling.... een vacantieoord, bij uitstek geschikt voor hen die van natuurschoon hou den en die de stilte minnen. Terschelling, waarvoor wij met een gerust hart reclame ma ken, omdat het er toch nooit vol zal zijn. Wij zaten er op Hoorn, Hoorn op Terschelling, welteverstaan. Meer naar het Westen toe ligt Midsland, de plaats, waar nog wel eens wat mensen zijn te ontdekken. Over de grote weg waren we, via Lies en Formerum naar Mids land gewandeld. Aan de kant van die weg hadden we heerlijk in de zon liggen bakken, terwijl op het zelfde ogenblik vrouwlief in Hoorn zat te wachten, tot er een gietbui over was. Zij bracht er later verslag over uit. „Er was niet doorheen te komen; een gordijn van re gen". Maar plotseling bij Lies was liet droog. Daar was geen druppel regen gevallen. Dat kon ze duidelijk aan de droge wegen zien. En later aan het strand zagen we zelf: hier heerlijk zonnen, terwijl een viertal strandpalen verder, vier kilometer dus, het donkere, zware regen gordijn hing. Na deze ervaring hebben we de verhalen van de vacantiegangers niet meer met zout geno men, Geloof hun verhalen maar: zij kunnen het nog best hebben getroffen, ondanks alle depressies van De Bilt. De foto's in dit nummer werden ver zorgd door „Foto Astra", Soester- bergsestraat 24. AUTO TEGEN WINKELPUI. Gistermorgen tegen 7 uur is een personenauto tegen de pui van de textielzaak „De Bonne- ferie" aan de Van Weedestraat gebotst, waar door de etalage en de auto zwaar werden be schadigd. Op genoemd tijdstip naderde een personenauto uit de riohting Amsterdam en in de bocht van de Van Weedestraat. nabij de Wilhelmina- boom, vloog de wagen, door zeer hoge snel heid, uit de bocht. Op twee wielen rijdende maakte de auto een draai naar rechts, reed tussen 2 bomen door, kwam met de linker zij-kant op het trottoir terecht, om vervolgens tegen de pui van de winkel te botsen. De grote spiegelruit werd volkomen vernield, terwijl het kozijn zwaar beschadigd werd. De bestuurder, C. J. v. W. uit Hilversum, kreeg, evenals twee anderen inzittenden, wonderwel geen letsel.

Soester Courant | 1954 | | pagina 2