SOEST. DENKT U Concours Hippique, IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 74. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT BOOTTOCHTEN VOOR CHRONISCHE PATIëNTEN. Sedert twee jaar organiseert het Neder landse Rode Kruis, Kring Utrecht, 6- daagse boottochten door Nederland voor chronische patiënten. Elke plaatselijke afdeling uit de Kring mag hiervoor pa tiënten opgeven. Zo zijn er vorig jaar vijf patiënten uit Soest een week met vacan- tie geweest. Dit jaar zijn er weer vijf geweest en in deze week (van 20-25 Sep tember) zijn er weer vier gegaan. U kunt er zich geen voorstelling van ma ken wat zo'n tocht voor dergelijke pa tiënten betekent. Een week lang varen door een groot deel van Nederland op een speciaal daarvoor ingerichte boot. Vacantie in de werkelijke zin van het woord voor mensen, die niet meer weten wat dat is. Niet alleen vacantie voor hen, maar ook voor de mensen uit hun dage lijkse omgeving. De sleur is gebroken en wat een herin neringen om weer verder te leven. De bootarts heeft enkele filmen gemaakt van het leven aan boord en het is vaak ontroerend te zien hoe deze mensen ge nieten, mensen die jaren en nog eens ja ren niet van bed of van de stoel zijn ge weest. Onze plaatselijke afdeling heeft zich steeds beijvert om Soester patiënten de ze boottochten te laten meemaken. Het zijn er nu 14 geweest. De kosten per patiënt zijn met het ver voer naar Utrecht 100.Voor dit be drag is de plaatselijke afdeling garant, die maar moet trachten hier en daar wat giften voor dit doel te ontvangen. Zo kunnen buurtgenoten, familieleden e.a. iets doen om de kosten per patiënt wat te verlichten. En dit is ook wel gebeurt. Sociale Zaken heeft bijgesprongen maar toch heeft de afdeling Soest er vorig jaar 250.en dit jaar 200.bijge legd. Voor de vier patiënten, die thans varen—is nog geen enkele bijdrage in zicht. Toch mocht dit geen beletsel zijn om deze vacantie voor de vier patiënten niet te doen doorgaan en hadden er meer meegekund, dan waren ze ook gegaan. Het geld zal er wel komen, want wie heeft er niet wat over voor zo'n doel. Veertien mensen een klein beetje geluk geven, dat is de hoofdzaak en het vol gende jaar gaan we er mee door. Willen verenigingen, banken, grote fir ma's, particulieren hiervoor een bedrag storten, dan is het gironummer 415585 ten name van H. de Graaf, Soesterberg- sestraat 34, Soest. In de Soester Courant zal een opsomming van de giften en namen der gevers (ev. initialen) worden vermeld. We willen zo graag een fonds vormen voor dit doel. Doet U er aan mee, het is voor Uw mis deelde Soester medemensen. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de veemarkt van j.1. Vrijdag werden aan- voerd: 225 stuks biggen van 45.tot 57.50, 3 drach tige zeugen van 325.tot 400.7 guste zeugen van 300.tot 325.en 200.500 eieren. Hoendereieren van 15.50 tot 16.25, henneneieren van 8.25 tot 13.25, midden- prijs 15.75, prijs per kg. 2.55. De handel op de eiermarkt was matig, terwijl de verkopen op de biggenmarkt traag tot stand kwamen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea s.s. Zeeland 23 Sept. Ned. Antillen m.s. Sarpedon 21 Sept. Suriname m.s. Bonaire 22 Sept. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. Oranjefontein 21 Sept. Canada s.s. Grote Beer 20 Sept. m.s. Noordam 23 Sept. Zuid-Amerika s.s. Andes 22 Sept. Australië s.s. Iberia 23 Sept. Nieuw Zeeland via Engeland 18 Sept. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. VOLKSUNIVERSITEIT. Het programma van de Volks-Universiteit" Soest voor het winterseizoen is alsvolgt: Dinsdag 28 September Max Croiset, voor drachtkunstenaar. Woensdag 13 October lezing met lichtbeelden over „Waar plant en insect elkaar ontmoeten" door dr. J. Adriani. Woens dag 27 October spreekt Zr. Meijboom over „Moderne behandelings- en verplegingsmet- thoden van geestesziekten". Dinsdag, 9 No vember concert van het U.S.O.-trio, in samen werking met 't Nut. Dinsdag 16 November lezing door Simon de Waard over „Portugal, de tuin van Europa". Dinsdag 30 November lezing door de heer D. v. d. Meulen, oud-gezant in Saoedie-Arabië over „De religieuze achter grond van Arabië". Donderdag 9 December causerie door Prof. dr. J. J. Fahrenfort, hoog leraar te Amsterdam, over ,,De religie van primitieve volken". Woensdag 15 December spreekt Mej. L. v. Hees, dra. in de Paedagogie te Utrecht, over „De ontwikkeling van het kinderlijk wereldbeeld". Woensdag 5 Januari spreekt de heer C. G. Klaarhamer alhier over „Afvalwater-reiniging". Woensdag 12 Januari lezing door de architect G. Veenstra over „Wat maken wij van ons huis". Woensdag 26 Janu ari spreekt dr. P. Glazema, dir. van de Rijks dienst van het Oudheidkundig Bodemonder zoek, over „De idee der onsterfelijkheid in het licht der opgravingen". Woensdag 9 Februari behandelt Ir. Edmond Nicolaas het onder werp „De mens als veroorzaker van ziekte". Woensdag 16 Februari „De uitbarstingen van de Etna en Stromboli" door Prof. dr. B. C. Escher, hoogleraar te Leiden. Maandag 21 Fe bruari concert door het U.S.O.-trio, in samen werking met 't Nut. Vrijdag 4 Maart lezing door A. P. Stokhof de Jong alhier over het onderwerp „Vergelijking van kunstwerken uit verschillende landen en eeuwen". Dinsdag 15 Maart spreekt de heer J. Schultink over „Orï- derling verband in de hedendaagse kunstui tingen". Woensdag 30 Maart zal een der beste deskundigen het Deltaplan behandelen. Dins dag 5 April spreekt de heer B. v. IJsselstein over „Van Druif tot Wijn". Verder zullen nog enige excursies worden gehouden. WEER VERKEERS-C AU SERIE. Op 22 September houdt de heer F. G. Sonders, hoofdagent van politie alhier, weer een ver- keerscauserie, ditmaal in het Oranje Hotel. Be handeld worden de onderwerpen: „Is richting aangeven noodzakelijk"? en „Hoe te handelen bij een aanrijding". De verkeerstafel is aan wezig, waarop diverse problemen aanschouw- lijk zullen worden voorgesteld. OPERA IN SOEST. Maandag 27 September a.s. zal in Hotel „Eem- land" het vermaarde Marionetten Theater van Bert Brugman de komische opera „L'Elisir d Am ore" van Donizetti opvoeren. Inleiding en commentaar door de bekende radiospreker Leo Riemens. In het gehele land was deze avond een groot succes en wij zijn overtuigd, dat ook het Soes ter publiek over deze vorm van kunst, waarbij men werkelijk vergeet met niet levende artis- ten te doen te hebben, zeer enthousiast zal zijn. Zie annonce in ons nummer van Vrijdag a.s. dat er in Soest nooit iets te doen is Komt U dan eens kijken op Zaterdag 25 September a.s. naar het grote dat door de Soester Sport-Federatie ge organiseerd wordt op de terreinen achter perceel Koninginnelaan 86. Het ochtendprogramma begint te 8.30 uur. Het middagprogramma te 13.00 uur. Entree 0.75, aan de kassa op het terrein. Programma's a 0.25, met volledige op gave van alle deelnemers, op het terrein verkrijgbaar. JUFFROUW AANGERAND. Op het rijwielpad op het Soester Hoogt werd Woensdagavond te half elf uur, een 31-jarige Soester juffrouw door een man van haar rij wiel getrokken. De Soester dame verzette zich hevig en deelde rake (klappen uit, waarop de onbekende man zich uit de voeten maakte. Door de politie wero een Onderzoek ingesteld, doch de man was spoorloos. 'T NUT. Het departement Soest van de Maatschappij tot Nut van het algemeen heeft voor het sei zoen 1954-1955 het volgende programma sa mengesteld: Donderdag 14 October declamatie door Albert Vogel Jr. Woensdag 27 October lezing door F. v. Hoorn over IJsland. Dinsdag 9 November concert te geven door het U.S.O.-trio in sa menwerking met de V.U. Woensdag 8 Decem ber spreekt C. A. J. von Frijtag Drabbe, di recteur van de Topografische Dienst, over „Geheimen aller tijden onthuld door de lucht fotografie". Half Januari concerteerdt Hans Osieck de bekende Soester pianist. Half Fe bruari houdt Mej. Kohier alhier een lezing over Lapland. Maandag 21 Februari concert door het U.S.O.-trio, in samenwerking met de V.U. Enige andere lezingen zijn nog in voor bereiding. HET CONCOURS HIPPIQUE. De laatste inschrijvers voor het concours hip pique, hetwelk Zaterdag a.s. in onze gemeente wordt gehouden, zijn thans geboekt en naar te verwachten is, zal een groot aantal bezoe kers dit concours bijwonen. Zoals gemeld, zullen onder de deelnemers ook de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn, die om de vele prijzen zullen meestrijden. Onder de prijzen zijn weer demedailles, be schikbaar gesteld door H. M. de Koningin en de Prins. Het bestuur van de Soester Sport- Federatie kreeg bovendien enige wisselbekers geboden, alsmede enige fraaie herinnerings borden van de aardewerkfabriek „De Vlieg- uut". Prinses Beatrix zal niet alleen het paard „Ko lonel" berijden, doch ook het paard „Donaje", waarop zij ook vorig jaar aan dit concours deelnam. Prinses Irene zal met het paard „Ko- ralle" de hindernissen nemen. Het festijn van de edelste sport, de ruitersport, zal van 8.30 tot nam. 5 uur duren. ONZE LIEVERDJES. Een nieuwe tak van vernielzucht werd door de politie ontdekt. De baldadige jeugd vernielt n.1. de bordjes op het Kerkpad, waar op staat vermeid, dat het Kerkpad een rij wielpad is. In de Nieuwstraat hield de jeugd een roof tocht in de tuinen, waarin vruchtbomen staan. Er werden vernielingen gepleegd, welke zeer ergerlijk waren. Vijf jongens van 10 tot 12 jaar werden meegenomen naar het politiebureau. JONGEN ERNSTIG GEWOND. Vrijdagmiddag waren enige jongens aan het voetballen op de Hartweg. Toen de bal in een van de tuinen verdween, kregen de jon gens toestemming van de bewoner om de bal te halen. De 8-jarige W. Grift wilde de kortste weg bewandelen om zijn bal te bemachtigen en <ieed dit door op een stapel tegels te gaan staan, waardoor hij over het ijzeren hek kon buigen. Toen hij dit deed, gleden de tegels onder hem weg en drong een ijzeren spijl in zijn onderlijf. Met hevige pijnen werd hij per ziekenauto naar het St. Elizabeth ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar medisch werd ingegrepen. Zijn toestand is redelijk. GEVONDEN VOORWERPEN. Pakje shag, bruine kinderportemonnaie, sleu tel, zakmesje, portemonnaie, R.K. kerkboek, glacé dameshandschoen, herenrijwiel, snelbin der, bruin /kinderschoentje, nummerbord van auto. 3 beu geitjes, bruine tas met gereedschap, dameshandschoen, sierzakdoekje in koker, zwarte vulpen, parapluihoes, doublé schakel armband, dames polshorloge, bruine autoped, blauw kindertasje, dynamo, blauw plastic etui en aardrijkskundeboek, parapluihoes, bruine hoed en shawl. Inlichtingen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. KATHOLIEKE VROUWENGEMEENSCHAP AFD. SOESTDIJK. Het programma voor het komende seizoen van bovengenoemde vereniging in alsvolgt vastgesteld: 23 September: Jaarvergadering. 28 October; „Onze opgroeiende jeugd en wij" door Mevr. N. Mol-Sinninge. 11 November: „Boodschappen doen met overleg", lezing en film door de Voedingsraad. 8 December: 7 uur H. Mis, „Onbevlekte Ontvangenis van Maria". 14 De cember: Gevaren van film en Televisie dooi de heer Harry Briels. 13 Januari: Verdiepings dag. 17 Februari: Vastenavond. 15 Maart: Pas sieavond door Rien Nout en Cees Griffioen. 25 Maart: 7 uur H. Mis, „Maria Boodschap". 14 April: „Kent Uw industrie", lezing en film door de Vereniging Nederlands Fabrikaat. Mei: Bedevaart naar Renkum. Juni: Jaarlijkse uit stapje met bezoek aan Passiespel in Tegelen. BALLONNEN BOVEN SOEST. Als inleiding voor de naderende Werelddieren dag zullen a.s. Zaterdag door honderden jon gens en meisjes verre-af stands ballonnen wor den opgelaten. De Dierenbescherming meende dit jaar de hondenshow en optocht eens door een geheel andere attractie te vervangen. Aan deze leuke middag zijn mooie prijzen ver bonden met als hoofdprijs een armbandhorloge voor de ballon, die de verste afstand heeft afgelegd. Alle ballonnen worden n.1. voorzien van een label, waarop in diverse talen ver zocht wordt deze naar Soest terug te zenden. De uitslag zal over een maand bekend worden gemaakt. Op de Werelddierendag zelf (Maandag. 4 Oc- tob%r) zullen, met welwillende medewerking der schoolhoofden en hun leerkrachten, door verschillende klassen opstellen worden ge maakt. Ook hieraan verbindt de Dierenbescher ming vele prijsjes. Voor bijzonderheden van de Ballonwedstrijd verwijzen wij naar de advertentie in dit num mer. DE VARIANT. De uitslagen van de tweede ronde van de wintercompetitie van de Damvereniging „De Variant" waren: J. v. GemertG. Liefhebber 20. J. W. OomsR. Bout afgebr. R. Damen H. Nap 1—1. D. Waal—J. Walstra 2—0. J. v. d. BroekG. v. Brummelen 02. G. Collet C. v. Es 02. T. v. BarneveldJ. Abbel 02. H. KraaijE. Veerman 02. H. v. Duinen J. v. Schie 11. J. KentinE. v. Schaffelaar 20. J. KregerTuyl afgebr. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Dat we er met die 5 °/o loonsverho ging aan het begin van dit jaar niet waren, wisten we allemaal wel, maar dat er zo vlug een zoveelste loonronde en nu van 6 °/o op zou volgen, hadden velen niet verwacht en zeker de werknemers niet. Economische afspraken in Benelux-ver- band zullen wel de oorzaak zijn van de ze ietwat jachtige loonsverhoging, want het steekt in België ten zeerste, dat wij nog steeds zo'n „goedkoop eiland" zijn, al merken wij daar zelf niet zo veel van. Vanzelfsprekend houdt dit in, dat hier de prijzen omhoog moeten. Aandoenlijke redevoeringen in de Kamer, dat hiertegen gewaakt moet worden en beroepen op producenten zullen hiertegen niet veel uitrichten. Hogere kostprijzen brengen hogere con sumptieprijzen. Het mag even duren, maar komen doen ze. Tenzij onze regering haar belasting politiek herziet en niet langer via tot worgens toe aangeschroef de belastingen en haast niet te dragen heffingen voor sociale voorzieningen, als een zuigpomp alle kapitaal naar zich toe trekt. Verlichting der belastingen etc. zou auto matisch lagere prijzen inhouden, maar dan komen we weer in conflict met de Benelux. Ik ben daarom zeer benieuwd wat vandaag in de Troonrede over de door sommigen verwachte belastingver laging wordt gezegd. Veel stel ik me er niet van voor. Intussen zitten de kleine gepensionneer- den, de trekkers van ouderdomsuitkering, de kleine zelfstandigen, maar ook de on dernemers van de kleinere bedrijven aan stonds met de onprettige uitwerking der loonsverhoging, waarbij nog komt de dreiging van een a.s. huurverhoging. Hopelijk ben ik te zwartgallig, maar al les bij elkaar geloof ik niet dat we er H. ÓEKMAN GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag 22 September a.s., zijn ge wone wekelijkse spreekuur te houden. PARKEERVERBOD. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op 14 September 1954 onderstaand besluit is genomen. Burgemeester en Wethouders van Soest, over wegende, dat het is gebleken, dat het verkeer in de St. Willibrordusstraat, welke in beheer is bij deze gemeente, ernstige hinder onder vindt van de aldaar geparkeerde motorrijtui gen aan de beide zijden van de straat; dat het in het belang en de veiligheid van het verkeer noodzakelijk is dat wordt overgegaan tot het vaststellen van een wachtverbod aan een zijde van de genoemde straat; gezien het besluit van de Raad dezer gemeen te d.d. 26 Januari 1951, Afd. I, No. 54, waarbij hun college werd gemachtigd tot het nemen van maatregelen als bedoeld in artikel 4 van Wegenverkeersreglement; mede gezien het rapport van de Hoofdinspec teur van Politie d.d. 10 September 1954, No. 1670; gelet op de bepalingen van het Wegenver keersreglement; besluiten voor het linker gedeelte van de St. Willibrordusstraat, lopende van de Plasweg naar de Oude Utrechtseweg, een wachtver bod vast te stellen. Van dit besluit staat voor iedere belangheb bende beroep open tot het einde van een ter mijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de Commissaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de betreffende Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Auto mobielclub, de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel-vereniging en aan Gedeputeerde Sta ten dezer provincie. Soest, 21 September 1954. WIJZIGING BOUWVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Soest bren gen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente, in zijn vergadering van 12 Juli 1954, beeft vastgesteld een verordening tot wijzi ging der Bouwverordening der gemeente Soest. De verordening ligt gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente ter inzage en wordt tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1