Moemaker. -r Dc Troonrede en de millioenennota. De tocht van de „Gelderland". Marionetten-Theater „L'ELISIR D'AMORE" ROEM. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Brandpunten der Internationale Politiek. DENKT U Concours Hippique, JEHSL FUGERS Ej RADIO W. VAN TOL SOEST. Gazelle, Raleigh, Locomotief. fUGERS RIJWIELEN IN DE HOEK. eoccCuiie.i*e tnodeMe™ Stichtsche Schoenhuizei Een wijs woord voor iedere daj VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 75. SOESTER(()OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.0 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het is al heel wat jaren geleden, dat wij de Troonrede met enige interesse en vreugde konden beluisteren en het is nog langer geleden, dat wij de Rijksbe groting of Millioenennota konden toe juichen. Het jaar 1954 is voor het eerst weer een jaar met wat meer uitzicht, met wat meer hoopvolle perspectieven voor de gemid delde Nederlandse Staatsburger. De verrassingen, die de Minister van Fi nanciën Dinsdag aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd, nadat H.M. de Ko ningin er een zinspeling op gemaakt had in de Troonrede, zijn van niet onbedui dende aard. Zeker, het onderwijs zal weer belang rijk meer gaan kosten; de nieuwe wer ken op het gebied van de waterstaat zul len aanzienlijke offers vragen van de schatkist en een nieuwe loonronde zal de personeelsuitgaven van het Rijk weer sterker belasten. Doch daar staat te genover, dat de staatsuitgaven op andere gebieden zullen verminderen. Men denke slechts aan de aflopende oorlogs- en wa- tersnoodschade-uitkeringen; de vermin derde defensielasten voor de komende ja ren en aan de „meevaller" van het lage werkloosheidscijfer. Bovendien hebben de belasting-opbrengsten ook dit jaar de ramingen weer overtroffen. Er was nog meer verblijdends in de Troonrede te vernemen: het buitenlands betalingsverkeer bleef ook dit jaar be vredigend en de goud- en deviezenvoor raad maakte zelfs vervroegde aflossin gen van de rente mogelijk. Export, indus trialisatie en werkgelegenheid bleven zich gunstig ontwikkelen. De Koningin sprak van een aanzienlijke vooruitgang. Dit alles toont wel hoe gunstig de toe stand voor ons land op dit ogenblik is. Minister Zijlstra wenste kort geleden niet te spreken van een „hoog-conjunc tuur", maar van een „super-conjunctuur", die volgens de Koningin mede aan een grote activiteit van de industrie te wij ten is. Deze situatie is daarom zo merkwaardig, wijl er geen speciale redenen in de we reld aanwezig zijn, om haar te verkla ren, terwijl van de andere kant al jaren lang gevreesd wordt, dat een terugslag de welvaart over de sterk gemechani seerde Westerse wereld zal verminderen. Gelukkig is deze vrees ongegrond geble ken tot op heden, zodat onze Regering dan toch eindelijk haar harde greep op cus levcn~ctifi>"wat* veiiirindert, ai blijft zij op het ergste voorbereid. In de loop van dit jaar zullen er voor stellen komen om de loonbelasting, de inkomstenbelasting, de wegenbelasting en de omzetbelasting te verlagen. In totaal zal 170 millioen gulden op de loon- en inkomstenbelasting worden verminderd, dat is gemiddeld 17.per persoon. De overige vermindering komt voor re kening van de omzetbelasting, wegen belasting en vennootschapsbelasting. He laas kan de inkcftnstenbelasting pas op 1 Januari 1956 ingaan. Maar dan is er nog de belangrijke an dere zijde van de beloften, welke ons door de Regering bij monde van de Koningin werden gedaan. Men dient daarbij voor ogen te houden, dat wij in Nederland x*eeds een prachtige sociale wetgeving kennen, waardoor de grootste ellende voor de brede lagen der bevol king wordt uitgeschakeld: er is zieken huisverzekering, ziekteverzekering, werk loosheidsverzekering, voorlopige oude- dagsverzekering. Wie invalide wordt, staat niet geheel zonder middelen, wie zonder geld wenst te emigreren, wordt geholpen. Lager on derwijs kan ieder gratis genieten. Kort om, Nederland helpt Nederland, via vele Velschillende nieuwe modellen Philips Radio-apparaten voor radig. Prijzen vanaf f 98. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TEIEF.2792 't Is werk'lijk nog niet eens zo naar Wanneer je niet beroemd wordt, Zodat je naam in boek en blad Met 'n grote kop genoemd wordt. Er is een soort journalistiek, Daarvoor is niets meer heilig, Waar de beroemdheid ook vertoeft Heus, nergens is men veilig. Men weet van je geboorteuur, Wanneer je werd ontluierd, Wanneer je aan de hand van ma Het eerste hebt gekuierd. Men kent de cijfers van 't rapport En of je goed kon leren, Wanneer je lange broeken droeg Wanneer je je ging scheren. Zo word je allemaal ontleed In stukjes en in brokjes, Wat voor een stropdas of je draagt En wat voor interlockjes. Men kent je schoen- en taillemaat Of j' een goede loop of zit hebt, Van welke soorten fruit je houdt, En of j' een vals gebit hebt. Een feit is vaak, dat al diegenen Van wie wij zoveel weten, Door 't krantenlezende publiek Weer heel gauw zijn vergeten. goede regelingen. Maar nu zal de Staat de onderlinge hulp in nieuwe uitgebreidere regelingen vast leggen. De Koningin kondigde aan een definitieve regeling van de ouderdoms voorziening en van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Zij beloofde ook de jaar lijkse bouw van 65.000 woningen om aan „het nijpend probleem", de woningnood, zo snel mogelijk een eind te maken. Ook de komende huurverhoging zal niet zonder meer als een last op de huurders komen te liggen. Andere sociale voor zieningen werden toegezegd, liggende in de sfeer van het onderwijs. Helaas is de uiteindelijke gelijkstelling van het kleuteronderwijs niet in de plan nen opgenomen, hetgeen voor velen een grote tegenvaller zal zijn. Denken we bovendien aan de voor ons zo belangrijke aankondiging van de Wet op de Afsluiting der Zeearmen, dan mogen we het geheel van de Troonrede als een welkom positief en moedgevend document beschouwen. De Koningin heeft ook een paar bemoe digende zaken gezegd over Europese sa menwerking. Zij heeft, menen wij, ons aller gevoelens vertolkt, toen zij herin nerde aan de ernstige spanningen in de wereld, aan onze diepe teleurstelling over de mislukking der E.D.G. Maar zij heeft daarnaast onze vastbeslotenheid tot uiting gebracht ten aanzien van de Europese eenheid. Dit blijft ons ideaal. Het Besluit van de regering der Zuid- Afrikaanse Unie om een oorlogsschip van haar Marine de naam „Gelder land" te geven, roept weer levendig in de herinnering terug de daad van H.M. Koningin Wilhelmina, die om deze moedige geste „de enige man op de troon in Europa" werd ge noemd. Op de 23ste November 1900 meerde de Nederlandse kruiser „Gelderland" te Marseille en stapte een oude, bijna blin de, man aan land onder het laaiende en thousiasme van de menigte. Hij luisterde naar de warme rhetoriek van een gloei ende Franse redevoering en naar de krijgshaftige muziek van het Transvaalse Volkslied en was blij toen hij in zijn hotel rust kon gaan nemen. President Kruger van de Transvaalse Republiek had z'n land moeten verlaten toen de Britse troepen begonnen op te dringen. Men meende, dat de oude zieke president beter werk kon doen door in Europa als pleitbezorger voor de strij dende Boerenrepublieken op te treden, dan in zijn vaderland de kans te lopen door de Britten te worden gevangen genomen. En zo vertrok hij uit Pretoria, waar het gedreun der Engelse kanonnen reeds te horen was, per spoor naar het station Machadodorp, waar hij de tijding ver nam van het sneuvelen van de opperbe velhebber, Piet Joubert. Nelspruit in de Drakensbergen werd voor twee maanden zijn verblijf toen hij door rheumatiek het bed moest houden. En in Komatipoort, aan de grens van de Portugese kolonie, nam hij afscheid van zijn collega, de roodgebaarde president Steyn van de Oranje Vrijstaat, en van zijn staf. In Lourenco Marquez, de Portugese ha venstad, wist men niet recht wat met Kruger te beginnen. Portugal, sinds eeuwen bondgenoot van Engeland, be handelde hem min of meer als 'n gevan gene door hem huisarrest te geven. Hoe moest Kruger naar Europa komen En gelse oorlogsschepen kruisten voor de Delagoabaai en zouden het schip, waar op de president zich bevond, binnen en kele uren kunnen aanhouden. En in het buitenland roerde niemand zich ten gunste van de Boeren. De Duitse keizer, die na de Jameson-inval zulk een geestdriftig en voor Engeland beledigend telegram gestuurd had, liet zich niet meer horen. Frankrijk was juist weer goede vrienden met Engeland geworden. De grote mogendheden lie ten de Boerenrepublieken aan haar lot over uit vrees voor verwikkelingen met het machtige Brittannië. Toen stelde de jonge Koningin der Ne derlanden, Wilhelmina, een daad. Zij zond het pantserdekschip „Gelderland", toen een der snelste en modernste oor logsschepen, naar Delagoabaai. Het was een moedige geste, die zelfs een min Gcdipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 of meer uitdagend karakter had, want de kanonnen van de „Gelderland" spra ken een duidelijke taal tot ieder, die het schip durfde naderen. En hoe licht had den ernstige internationale verwikkelin gen kunnen ontstaan Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Het kleine Nederland kon geen militaire hulp verlenen, maar het zen den van de „Gelderland" was een be ginselverklaring. De oude „Gelderland" heeft nog lang nadat het zijn gevechtswaarde had ver loren, als artillerie-instructieschip dienst gedaan en tijdens Wereldoorlog 2 werd het door de Duitsers gebruikt als drij vende batterij. Tijdens deze oorlog is het schip ondergegaan. Maar zijn naam zal voortleven in Zuid-Afrika, nu de Re- gering-Malan besloten heeft een der schepen van de jonge Zuldafrikaanse Ma rine met die naam te dopen. Het is een tribuut aan Nederland voor zijn morele en daadsverkelijke bijstand in die voor de Boerenrepublieken zo stikdonkere ja ren. Maar het is méér. In Zuid-Afrika hebben thans de natio nalisten de overhand. De meest conse quente aanhangers van de premier-pre dikant Malan willen geheel los van En geland, het voorbeeld van Ierland volgen, een zelfstandige republiek stichten. De republikeinse idee heeft altijd sterk onder de Boeren geleefd. Stap voor stap dringt de regering-Malan de Engelse invloed terug. Ook op de vloot. Het marinepersoneel heeft nieuwe uniformen gekregen, want de oude le ken teveel op de Engelse. En men wil nu Nederlandse marine-instructeurs, een verzoek, waarmee onze regering nogal verlegen is, want hoe sympathiek men ook staat tegenover het stamverwante volk daarginds, men wil toch ook gaar ne op goede voet blijven met Engeland en om zo'n betrekkelijke kleinigheid geen ruzie krijgen. In dat licht bezien is het geven van de naam „Gelderland" aan 'n Zuidafrikaans oorlogsschip een daad van evenveel be tekenis als indertijd het zenden van de Nederlandse kruiser naar Delagoabaai. Druk verkeer in diplomaten-we reld. Tournée van Eden. Dulles naar Bonn en Londen. Negenmogendhedenconferentie te Londen. De politieke situatie in Europa is na het mislukken der Europese Defensie Ge meenschap zeer verward geworden. Di plomaten van grote landen reizen heen en weer, overal wordt de toestand be sproken en men is het er vrijwel alge meen over eens, dat Duitsland moet wor den herbewapend en dat het zijn souve- reiniteit terug moet krijgen. Eden reisde de regeringen van de E.D.G.- partners af, om zich te oriënteren over de stand van zaken en om de mogelijk heden te onderzoeken, hoe Europa toch een eenheid zou kunnen worden, zonder E.D.G. Na vele besprekingen werden alleen de gewone communiqués uitgegeven, zodat men van deze officiële zijde niets wij zer werd. De veronderstellingen waren echter vele. Een ervan was, dat Eden de E.D.G.-partners polste, of het Pact van Brussel, overeengekomen in 1948, niet zou kunnen worden uitgebreid tot Duits land en Italië. Hoe Eden, als hij dit plan al had, zich voorstelde, Frankrijk ervan te overtuigen, dat dit een goede oplossing zou zijn om de Europese een heid te redden, is moeilijk na te gaan Het pact van Brussel, dat oorspronke lijk ten doel had de Duitse agressie in de toekomst tegen te gaan, is namelijk gedeeltelijk overgegaan in de NATO (mi litair) en de OEES (economisch), terwijl de culturele eigenschappen zijn overge nomen door de Raad van Europa. dat er in Soest nooit iets te doen is Komt U dan eens kijken op Zaterdag 25 September a.s. naar het grote dat door de Soester Sport-Federatie ge organiseerd wordt op de terreinen achter perceel Koninginnelaan 86. Het ochtendprogramma begint te 8.30 uur. Het middagprogramma te 13.00 uur. Entree 0.75, aan de kassa op het terrein. Programma's a 0.25, met volledige op gave van alle deelnemers, op het terrein verkrijgbaar. Bovendien staan in het Pact van Brussel in het geheel geen beperkende bepalin gen inzake de grootte der legers. Terwijl minister Eden dus „op tournée" was bij de verschillende regeringen, kwam de Amerikaanse Minister van Buiten landse zaken, Foster Dulles, ook al Eu ropa met een bezoek vereren. Hij kon digde echter aan, dat hij alleen Bonn en Londen zou bezoeken. Voor Parijs en de Benelux-landen had hij tot zijn spijt geen tijd in verband met de opening van de vergadering der V. N. op 21 Sep tember. Parijs voelde zich hevig geschokt en ver ontwaardigd bij de gelijkstelling van Frankrijk met België, Nederland en Luxemburg en misschien is hiermede de „pijnlijke herwaardering", waarover Dul les verscheidene malen heeft besproken, voor het geval de E.D.G. niet door Frankrijk werd geratificeerd, begonnen. Hoewel het negéren van Frankrijk na tuurlijk doelbewust gebeurde, was het niet meer dan een kleine steek in de richting van Mendès France en niet zo belangrijk. Belanrijker was hetgeen in Bonn werd besproken en waarom Dulles zo onverwacht naar Duitsland reisde. In Amerika heeft men zich reeds enige tijd ongerust gemaakt over de achter uitgang van de populariteit van Adenauer in Duitsland. Dit kwam bij tussentijdse verkiezingen, o.a. in Sleeswijk Holstein, tot uiting. Adenauer heeft zich steeds als DE voorvechter van de E.D.G. ge toond. Nu de invloed van Adenauer aan het tanen is, heeft hij een hart onder de riem wel nodig. Het is in het belang van Amerika, dat Adenauer aan het hoofd blijft van de Duitse regering, omdat Amerika van het standpunt uitgaat, dat elke verandering nog geen verbetering is. Een betere ver dediger van de Europese belangen kan moeilijk worden gevonden. Daarom wer den Adenauer en Dulles het er ook roerend over eens, dat de souvereiniteit van Duitsland zo spoedig mogelijk moet worden afgekondigd en dat Duitsland als een volkomen gelijkberechtigd partner zou moeten deelnemen aan de NATO. Van Duitsland vloog Dulles naar Londen, waar hij met zijn collega Eden de opge dane ervaringen uitwisselde. Daarbij bleek, dat Eden niet zo'n haast had als Dulles, aangezien Engeland de herbe wapening en de souvereiniteit in twee gedeelten wilde laten verlopen (eerst de conventies van Bonn), terwijl Foster Dulles meer een directe souvereiniteit van Duitsland beoogt. Het is daarom goed, dat de negenmo gendhedenconferentie begin volgende week zal worden gehouden. Frankrijk zal te dezer conferentie weer met voorstellen komen. Mendès France denkt daarbij aan een uitbreiding van het Pact van Brussel, waarin ten aanzien van Duitsland beperkende bepalingen zijn opgenomen. Is het misschien zijn bedoeling deze conferentie, evenals die te Brussel, te laten mislukken?Dan zal het isolement van Frankrijk volko men zijn. Veel kans geven we de nieuwe voor stellen van Frankrijk niet, maarin de politiek kan een dubbeltje soms raar rollen! Officiële Mededelingen. NAAM VOOR NIEUWE STRAAT. Door de raad onzer gemeente is het na volgende besluit genomen: De Raad der gemeente Soest; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wet houders d.d. 24 Augustus 1954, le afd., nr. 501, om aan de nieuw aan te leggen weg tussen de Braamweg en de Duin weg, welke in het verlengde van de Bo- nifaciusstraat komt te liggen, eveneens dc benaming te geven van „Bonifacius- straat"; besluit aan bovenvermelde aan te leggen weg de naam te geven van „Bonifaciusstraat". HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van J. Koenes, Nieu weweg 48, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in wer king houden van een betonpers op be tonnen voeting, waarop een electromotor met een vermogen van 3% P.K. zal wor den geplaatst, op het perceel, plaatselijk bekend Nieuweweg 48, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 3934. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 5 October a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeen tehuis een openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeen te kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. ONTTREKKING WEG AAN OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en "Wethouders van Soest bren gen, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, 2e lid, der Wegenwet, ter kennis van belang hebbenden, dat op de gemeentesecretarie is nedergelegd een door de N.V. Nederlandse Spoorwegen, gevestigd te Utrecht, aan de ge meenteraad gedaan verzoek tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte van weg no. 63 (onbenaamd), lopende vanaf weg n0. 61 (Berkenlaantje) tot en met het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, no. 2899. Het verzoek Ligt aldaar van 25 September tot 9 October 1954 ter inzage van belanghebben den. Bezwaarschriften tegen de inwilliging van het verzoek kunnen voor 9 October 1954 bij de ge meenteraad worden ingediend. De bezwaar schriften kunnen worden toegelicht in een zitting van 'het College van Burgemeester en Wethouders of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zitting zal wor den gehouden op Dinsdag, 12 October 1954, des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis. BERT BRUGMflN'S met de Opera van Donizetti. Toelichting door Leo Riemens. Maandag 27 September, 8 uur, Hotel Eemland. Toegangskaarten a f 0.50 uitsluitend bij KERKSTR3 TEL.2786 ORGELS PIANO 5 STEMMEN - REPARATIE VERHUUR NIEUWEWEG 103 TELEFOON 29 68 ST. NICOLAAS-ACTIE VAN DE WINKELIERS-VERENIGING. De jaarlijkse Sint Nicolaas Bonnen-actie, georganiseerd door de winkeliersvereni ging „Soest", zal dit jaar een voordeel opleveren voor P.V.O. Deze actie n.1. is alleen mogelijk wanneer een percentage voor een liefdadig doel wordt bestemd en voor dit jaar is het uniformenfonds van de Soester muziekvereniging P.V.O. hiervoor uitverkoren. Aldus werd besloten in de vergadering van de winkeliersvereniging, welke Dins dag werd gehouden in hotel „De Gouden Ploeg", onder voorzitterschap van de heer J. C. Schaddelee. Dat de jaarvergadering van deze win keliersvereniging nu pas werd gehouden, vond zijn oorzaak in de wisseling van functies in het bestuur, waarin de heer D. Waal het secretariaat van de heer H. v. Harten overnam en de heer F. D. Gerth het penningmeesterschap van de heer J. ten Berge overgedragen kreeg, aldus de voorzitter. Hij dankte de heer Ten Berge voor diens accurate arbeid gedurende vele jaren. Er was één ingekomen stuk. Het was 'n antwoord van de Stichting voor Volks- crediet te Amersfoort op een schrijven van de winkeliersvereniging d.d. 14 Juli 1951. Drie jaar geleden verzochten de Soester winkeliers ingeschakeld te worden bij de Volkscredietbank te Amersfoort en thans werd medegedeeld, dat de Amers- foortse gemeenteraad besloten had Soes ter inwoners, via Soester winkeliers, cre- diet te verstrekken ten behoeve van de aankoop van duurzame verbruiksgoede- ren. De voorzitter wees erop, dat Soest de enige plaats in de omgeving was, waar geen Volkscredietbank bestond en de Soester gemeenteraad geen medewer king aan een dergelijke instelling wenst te verlenen. In samenwerking met twee Soester Mid denstandsverenigingen zal een avond wor den belegd, waarop de Volkscredietbank te Amersfoort de crediet-regeling aan de Soester middenstand zal toelichten. Hiermede kan een einde komen aan een ongewenste toestand, waarbij Soestena- ren via de Amersfoortse middenstand crediet ontvangen en het geld te Amers foort besteden. Het jaarverslag van de secretaris meldde een stijging in 't ledental tot 171. Het jaarverslag van de penningmeester was alleszins gunstig en daarin kwam tot uiting, dat het kapitaal van de vereni ging van 700.was gestegen tot 1923.—. De St. Nicolaas Bonnenactie 1953 had een zeer gunstig resultaat, zulks in tegenstel ling tot het jaar daarvoor. Aan prijzen werd een bedrag van 1804.90 besteed. Aan bonnen werd voor 5400.aan de winkeliers verkocht, hetgeen betekent dat er een omzet is gemaakt van minstens 300.000.De penningmeester van de winkeliersvereniging boekte van deze actie een winst van 1205.23. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren C. Raauwendaal, J. C. Kauw en A. Mol. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende heren J. C. Brouwer en H. C. Schoenmaker herkozen. Inzake het voorstel tot het verlenen van een subsidie ad 100.aan de V.V.V. verzocht de heer v. Harten deze subsidie weer te stellen op 250.zoals in de jaren 1951 en 1952. Na enige discussie werd een voorstel van de heer v. d. Witte, om 150.subsidie te geven, verworpen, waarna het voorstel van 100.werd aangenomen. De op dezelfde wijze als vorig jaar te houden Sint Nicolaas Bonnenactie werd goedgekeurd en zal plaats hebben in het tijdvak van 22 November4 December. Het voorstel van het bestuur, om de ver plichte afdracht te bestemmen voor P.V.O. kreeg een applausje. Besloten werd deze St. Nicolaas-actie in te luiden met een Vossenjacht, zoals vorig jaar. KERKSTRAAT 3^S0EST-TEL2030 HET ENSEMBLE BENNY VREDEN VOOR DE V.P.R.O. Op Woensdag 29 September geeft het Ensem ble Benny Vreden, bestaande uit de dames Katja Berndsen en Kitty Knappert, Plet Ekel en Benny Vreden, in Amersfoort, in zaal „Ami- citia", een voorstelling, onder auspiciën van de V.P.R.O. Het geheel nieuwe programma staat dit Jaar in het teken van de televisie en is dan ook getiteld „Televisioenen" Dr E. P. van Steenbergen uit Utrecht zal een korte inleiding spreken. AFSCHEID BIJ KAMER VAN KOOPHANDEL. Op 30 September 1954 gaat Mejuffrouw H. Jo- man, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na een diensttijd van ruim 33 jaar, de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort verlaten. Zij trad per 1 Maart 1921 in dienst van de toenmalige Kamer van Koophandel voor de Gelderse Vallei en heeft zich van de aanvang af toegelegd op de uitvoering van de Handels registerwet. Aldus verkreeg zij in de loop der Onze V.V.V. staat gelukkig weer op po ten. Laten we hopen, dat deze „poten" geen leme voeten hebben. In ieder geval zien de plannen er voor 1955 veelbelovend uit en ik ben er van overtuigd, dat, zo goed als dit in vele andere geementen mogelijk is, ook in Soest voor vreemdelingen attractieve ge beurtenissen kunnen worden gebracht door in onze gemeente aanwezige ama teurs. Maar laten we voorzichtig zijn met te zuinig ingesteld koopmanschap bij het samenstellen van programma's in het openluchttheater. Laten we er niet te veel op vertrouwen, dat we het openluchttheater exploitabel kunnen maken met alléén maar ama teurs. Zonder iets slechts te willen zeggen van onze amateurs, geloof ik, dat het bij één avond zou blijven. Wanneer we serieus het openluchtthea ter in plannen betrekken zullen we min stens één „dure" trekplijster per pro gramma moeten engageren. De financië le risico's zijn door een regenverzeke ring tot draagbare proporties terug te brengen. Ook moeten we niet vergeten, dat de meeste keren, dat uitvoeringen in het openluchttheater in achter ons liggende jaren een fiasco werden, ons onzalige klimaat daarvan vrijwel steeds de oor zaak was en niet doordat „te hoog" was gegrepen. De ligging van ons openluchttheater is zeer ongunstig en haast een plaats om brood en koffie mee te nemen, terwijl je je op avonden, dat De Bilt hier en daar buien heeft bezorgd, wel 2 maal bedenkt voor je de gang naar het thea ter waagt. Toch zal de V.V.V. niet veel keus heb ben, want het openluchttheater en de leden zullen moeten zorgen voor de ping ping in het laadje. De „dorpse" attracties moet de V.V.V. het publiek gratis bieden De financiële positie is gezond zegt de penningmeester. Dat is natuurlijk niet zo'n kunst als de uitgaven-bladzijde in het kasboek onbeschreven blijft, maar niettemin prettig. Het gegroeide ledental tot 470 vind ik op een inwonertal van 25.000 altijd nog maar zielig en feitelijk is het verbazing wekkend, dat er in onze gemeente nog steeds zoveel mensen zijn, die blijkbaar het belang van een goede V.V.V. j nie! inzien. Daaraan zullen we met z'n allenj iet moeten doen. Het advies dat één der.'be stuursleden gaf: „Bouw mee aan j V.V.V." is natuurlijk e-"»-' -•'»> vind, dat we dan meteen maar zo hooi mogelijk moeten grijpen en de strijd t< gen laksheid en nonchalance moeten aar binden onder de leuze: „Iedere Soest' lid van onze V.V.V.". H. OEKMAJ- Ook voor naar de Soesterbergsestraat 30 Tel. 245 jaren de functie van chef van het Handelsr gister en was voor vele ingeschrevenen ei voortdurende vraagbaak. Ongetwijfeld zullen er verscheidene» zijn. d van Mejuffrouw Joman bij gelegenheid v: dit heengaan bij de Kamer afscheid will< nemen. Daartoe zal gelegenheid worden geboden Donderdag 30 September a.s., tussen 5 en uur, in het gebouw der Kamer van Koopha del, Arnhemseweg 23, Amersfoort. VROUWEN ELECTRICITEITS VER. Vrijdag 1 October wordt het seizoen geopc met een bijeenkomst, waarin Mevr. JAline Me kus zal voordragen. VERBETERING VAN DE DOLDERSEWEG SPOEDIG TE VERWACHTEN. De Dolderseweg tussen de Amersfoortsestra, onder Huis ter Heide en de SoestdDkerstra (Betonweg) verkeert in slechte toestand, te wijl de voorzieningen voor wielrijders ze* onvoldoende zijn. De A.N.W.B. heeft er bij de ProvinpiaF Utrev dan ook op aangedrongen deze weg met sp^: te verbeteren. De Bond kan thans mededelen, dat verbe.. ringsplannen worden ontworpen. DE ZEEUWSE LOGEETJES. De Zeeuwse kinderen, die in onze gemec; enige weken hebben gelogeerd, hebben oit hun vacantie een opstel mgezonda^K De beste opstellen kregen een prys en d«. vielen toe aan: le prijs Nelly Hildebrand te land Bath. 2e prijs Ina Verton te Noordgou 3e prijs Lya Evers te Zierikzee. Zes kinde:; kregen een troostprijs. Van Mevr. M. Touwen-v. Stek en de heer v. Hal. chef van afdeling Sociale Zaken. gen de pleegouders inmiddels een bedaj brief voor de onvergetelijke weken. Welke aan de kinderen hebben bezorgd. I VRIJDAG. Rust en bezonnenheid voeden dej'krt', en maken de tijd, zij waarborgen «en tieve arbeid. ZATERDAG. Educatie en instructie. opvoedinH en derwijs moeten samen gaan om 4e tot persoonlijkheid te maken. ZONDAG. Weeg de gang uwer voeten en al wegen wel gevestigd zijn. MAANDAG. Iedere machine, die overbelast wordi vert öf slecht werk óf staakt de éfceid

Soester Courant | 1954 | | pagina 1