TWEEDE BLAD Drie in één. Oud Soest. Eventjes terzijde ROITW- W TROUW- i Werelddierendag. 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Hoe wordt een mens een misdadiger Meer bescherming van de voetganger in het verkeer. SOEST. Een wijs woord voor iedere dag 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met een of twee Rennies. waarschuwen tegen VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 1 OCTOBER 1954. De Troonrede. Er zijn vorige week drie gebeurtenissen geweest, welke meer dan de gewone aan dacht van ons volk hebben gevraagd en die deze extra aandacht ook waard zijn. Dat was in de eerste plaats de Troonrede, waarin de regering haar standpunt over verschillende belangrijke punten ken baar maakte en aankondigde, welke werkzaamheden de Staten-Generaal het komende zittingsjaar wachtte. Het geluid dat deze Troonrede liet horen was zeer zeker optimistisch. Er werd in bevestigd, wat men hier en daar en overal reeds had kunnen lezen: „Het gaat ons goed. Wij beleven een gouden tijd". „Het afgelopen jaar heeft in economisch opzicht opnieuw een grote stap vooruit betekend. Productie, uitvoer, nationaal in komen, deviezenreserves enz. zijn verder gestegen, terwijl de investeringen zich op een niet onbevredigend niveau bewe gen. Dat dit alles mogelijk was - zo heet het verder - is niet enkel het gevolg van internationale conjunctuur, doch te vens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfsleven". Ja, zo te zien en te horen, staan we er goed op. Dat de regering in het belang van een doelmatige arbeidsverdeling bin nenlandse migratie zal bevorderen, laat zich denken, doch dat zij daarnaast ook emigratie, dus vertrek naar den vreem de nodig acht, doet in verband met de hoera-stemming, die de Troonrede schijnt te wekken, enigszins vreemd aan. Waar men het goed heeft, moet men toch blij ven Loonsverhoging. Wij hebben het zo goed en toch heeft de regering het goed gevonden, dat de lonen weer met zes procent omhoog mo gen gaan. Vreemd, wij hebben nog geen werknemer ontmoet, die echt gelukkig was met deze verhoging. De algemene opinie is „je schiet met al die verhogingen geen cent op". Wij hebben zelfs bouwvakarbeiders gehoord, die met een grijns er kennis van namen, dat de zogenaamde zwarte lonen niet onder die verhoging zouden vallen. Zolang de markt wordt beheerst door grote vraag tegenover kleiner aanbod, zal elk regeringsvoorschrift met voeten worden getreden. Een metselaar, die 90.per week ontvangt en b.v. maar 60.officieel mag verdienen, zal zeker geen genoegen nemen met 3.60 meer, welke hem bo ven die 60.officieel wordt toegekend. Ook al zijn de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars het er roerend over eens, dat deze metselaar met 63.60 naar huis moet gaan, als de man zijn ƒ90.niet krijgt.... legt hij eenvoudig het werk neer. Door het enorme bouwprogramma is er nu eenmaal een tekort aan dit soort werklieden, wier C.A.O. alleen een ba sis is, die in de slechte tijden kan wor den gehandhaafd. Belastingverlaging op de lange baan. Een domper op de vreugdevolle stemming waarvan de Troonrede blijk gaf, werd dadelijk door de Minister van Financiën gezet met zijn Millioenennotapunt drie van onze agenda. Wij weten wel, dat voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast is, doch de vraag mag worden gesteld, of de met veel ophef aangekondigde belastingverla ging niet eerder af kan komen. Minister Van de Kieft ontwikkelde hier tegen verscheidene bezwaren toen hij de in het inzicht gestelde verlagingen eerst ongeveer 1 Jaunari 1956 van kracht wilde doen worden. Die verlaging hangt samen met de huurverhoging, welke ech ter reeds in de loop van 1955 zal door gaan. Is het wonder, dat de „man in the street" verzekert, dat „Jan met de pet" altijd achter aan moet komen De mi nister mag dan al redeneren, dat een aanzienlijke belastingverlaging tot ver groting van binnenlandse bestedingen zou bijdragen en tot vergroting van de spanning op de arbeidsmarkt zou lei den. De gewone Nederlander zou dat toch eerst wel eens willen meemaken. Het is goed een appeltje voor de dorst te hebben, doch verlichting van de te genwoordige belastingdruk zou velen juist vóór die verlaging door andere ver hogingen weer te niet wordt gedaan toch van harte welkom zijn, Uw adrat voor hal hu*** aam kleding f/ BAARN. TEL. 2783 VRIJDAG. Laat de helderheid van uw geest zich af spiegelen op uw lichaam, uw kleding en uw woning. ZATERDAG. De ster der hoop schittert het helderst wanneer haar omgeving ons liet somberst toeschijnt: ZONDAG. Houdt U aan de waarheid. Wie slechte za ken maakt met deze godin, heesft het aan zich zelf te wijten. MAANDAG. Een optimist vindt zonder zoeken wat een pessimist zoekt zonder te vindenl. MONTECUCCOLI'S SOLDATEN IN SOEST. (1629). Na het Twaalfjarig Bestand was de strijd tegen Spanje weer in volle he vigheid ontbrand. Stadhouder Maurits en na hem Frederik Hendrik, „de steden dwinger", hadden hun handen vol met het bevechten van de vijand, die pas in 1648, bij de Vrede van Munster, onze onafhankelijkheid zou erkennen. Dan pas zou er een eind komen aan de Tachtig jarige Oorlog. In 1629 had Frederik Hendrik het beleg geslagen voor de belangrijke vesting 's-Hertogenbosch, om deze stad te ver overen op de Spanjaarden. De Spaanse bevelhebber, Hendrik van den Bergh, die de bekende Spinola was opgevolgd, trachtte Frederik Hendrik af te leiden, door een inval van Spaanse en Duitse troepen op de Veluwe en in Eemland. Met ongeveer 12000 man voetvolk en „hacquebusiers" (met haakbussen, zware hand vuurwapens, gewapende soldaten), trok het afleidingsleger over de Veluwe, onder aanvoering van Ernst Grave van Montecuccoli. De Duitse troepen, ver sterkt met enkele compagnieën z.g. Cro- aten, kwamen deze kant heen. Vanuit Lunteren trokken ze eerst naar Amers foort, alwaar de aan de rand van de stad gelegen heerlijkheid Randenbroek werd verbrand. Maar dit was pas het begin van de ellende. De woeste krijgs knechten trokken Eemland in en ge droegen zich beestachtig. Soest en Hil versum kregen het ergste te verduren. Letterlijk worden de volgende wandaden meegedeeld: De huislieden werden gevan gen genomen, ze werden gestoten en ge slagen en men perste ze geld af. Men liet ze over spijkers lopen, hees ze aan touwen op om ze veel te laten beloven. Sommigen werden gedood, anderen neus en oren afgesneden. (Geen wonder dat de Soesters dit kunstje van hun kant ook in praktijk brachten en de naam van „bekkensnijders" hadden, evenals die van Nijkerkerveen en andere plaatsen op het platteland, die van vreemden niets anders dan narigheid hadden ondervon den?) Verder wordt dan nog genoemd: het roven van ossen, varkens, koeien en schapen; het verbranden van vele hui zen en het koren, vooral in Soest. De plotselinge bezetting van de stad Wezel aan de Rijn, in Duitland, door de troepen van de Republiek, dwong de Spanjaarden en Duitsers ons grondge bied te verlaten. Wezel was het be voorradingscentrum van de vijand en dus verdween Montecuccoli zo spoedig mogelijk. Men kon toen in Soest weer herademen en weer eens de balans van de ondergane plunderingen opmaken. 's-Hertogenbosch, bij welks belegering de beroemde waterbouwkundige Leeg water zulke belangrijke diensten had bewezen, moest zich aan Frederik Hen drik overgeven, die daarna met zijn le ger langs de Maas verder trok naar het Zuiden. De Hollanders hadden het zo benauwd gekregen toen Montecuccoli's troepen in Soest en Hilversum huishielden, dat zij het pas drooggelegde Naardermeer opnieuw onder water lieten lopen. Zij hebben het maar zo gelaten, waarschijn lijk omdat er geen geld meer voor was èn omdat ze zich achter die waterplas nog wel zo veilig voelden. In ieder geval danken wij het hieraan dat we nog in het bezit zijn van dit mooie stukje na tuurschoon. F. d. W. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók. Op 4 October, de sterfdag van Fran- ciscus van Assisi, zal het wederom We relddierendag zijn. Deze datum te gedenken, is voor dieren vrienden een zo vanzelfsprekende ge beurtenis, dat er eigenlijk geen woorden meer aan gewijd behoeven te worden. Waar men echter nooit genoeg op kan wijzen is het feit, dat nog vele duizen den onverschillig, zo niet onwillend te genover Werelddierendag staan, het geen in wezen betekent, dat zij ook van dierenbescherming niet veel moeten hebben. Wij zouden zulke mensen niet gaarne van slechte karaktereigenschappen wil len betichten, omdat hun instelling meestal op onwetendheid berust. Zij hebben er namelijk niet de minste voorstelling van hoeveel dierenleed in deze wereld en in ons „beschaafde Ne derland" voorkomt. „Laat men eerst maar eens voor de mensen zorgen", zo wordt menigmaal gezegd, „dan kunnen de dieren daarna wel aan bod komen"! „Dierenbescherming", zo is eens gezegd, „betekent bestrijding van menselijke mis dadigheid". Het mag niet meer voorkomen, dat die ren levend worden verbrand of begra ven; dat koeien de spenen worden afge sneden; dat honden aan een paal wor den gebonden om de hongerdood te sterven en dat katten met de kop tegen een boom worden geslagen, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Dat de rechtbanken thans niet aarzelen dergelijke dierenbeulen onvoorwaarde lijke vrijheidsstraffen op te leggen is een gelukkige omstandigheid. Verheugender is evenwel, dat de ge dachte van dierenbescherming meer en meer veld wint onder de mensen, het geen met cijfers en feiten is aan te tonen. De Wereldfederatie voor Bescherming van Dieren, opgericht en gepresideerd door een vooraanstaand Nederlands ju rist, groeit met de dag en van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die in Juli j.1. haar negentig jarig bestaan herdacht, kan hetzelfde worden gezegd. Toen genoemde Vereniging het vorige jaar met het oog op Werelddierendag een persconferentie had belegd, traden daar als sprekers op een Pater Fran ciscaan, een Nederlands-Hervormd Pre dikant en een journalist. Al deze refe renten waren één in hun eerbied voor het leven, dat de mensen zowel als het dier geschonken is. A.s. Maandag 4 October zullen wij ons dit alles opnieuw bewust moeten worden. Werelddierendag is er om zich te be zinnen op de juiste verhouding tussen mens en dier en het beoefenen van barmhartigheid jegens de in onze maat schappij vrijwel rechteloze creaturen, wier lot zo geheel van onze goede wil afhankelijk is. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uwstoelgang.Neem dele week elke avond twee Carter s Leverpllletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw in gewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes 11.20 per flacon. 67 Het antwoord geeft een misdadiger, staande op de drempel van de gaskamer. „Ik zou om genade willen smeken; ik geloof, dat ik nu levend meer waard ben dan dood. De lange jaren in de gevangenis hebben in mij de bitterheid, de haat en het dierlijk ge weld met wortel en al uitgerukt. Ik heb leren inzien, wat het probleem van de misdaad be tekent en ik ben besloten het onder woorden te bréngen als mijn aandeel in zijn oplossing. Dit boek is er het begin van en misschien is het ook wel het begin van mijn weg uit het duister". Deze schokkende woorden werden onlangs in Amerika neergeschreven door een misdadiger, die sindsdien algemeen bekend werd als „het genie in de dodencel". Zijn naam luidt Caryl Chessman en hij werd ter dood veroordeeld wegens het kidnappen van twee vrouwen. Zeven en twintig jaar oud bracht hij ongeveer de helft van zijn leven in verbeteringstehuizen en gevangenissen door. Zes jaar lang wac/it hij nu reeds in de „Do dencel 2455" op zijn terechtstelling, die mede door de ongelooflijk knappe wijze, waarop hij zichzelf verdedigt, al bij herhaling is uitge steld. In die tijd schreef hij een beklemmend boek, dat een levensbiecht en een aanklacht tegelijk is La de geschiedenis van de misdaad. Dit boek geeft als geen ander antwoord op de gepijnigde vraag: Hoe wordt een mens een misdadiger „Het lot kan een mens breken", dat is Chess- mans eerf/te these. En het lot brak hem. Het brak hem zo, dat hij op de weg der misdaad werd geslagen. Dit overkwam Caryl Chessman en uit zijn Woorden haal je deze ellendige zekerheid dat een dergelijk noodlot een ieder van ons even onbarmhartig kan treffen. En dat ook wij dan een wrak, een dief en zelfs een moor denaar zouden kunnen zijn. Onder die slagen leert Caryl Chessman het leven en de mensen haten met verschroeiende kracht. De haat is voortaan zijn enige vriend en raadgever. „Al mijn misdaden kwamen voort uit mijn naat tegen het lot, dat van "mijn vroegste jeugd af tegen mij samenspande", schrijft Chessman en je gelooft hem, omdat zo alleen een mens kan schrijven, die van aangezicht tot aange zicht met de Dood staat en nu naakt zijn eigen ik ziet. Niet krabben. De helder vloei- IlTTIi bare D JD.D. kalmeert de jeuk il f.1 I in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Wk m HUIDAANDOENINGEN M W BI. Bf. VLOEISTOF BALSEM - ZEEP Zijn biecht verwart je, verbijstert je en ver vult je met een grondeloos medelijden jegens deze en andere Chessmans, die doodden, omdat het leven, het fatsoen en de hoop in henzelf eerst werden gedood. Ook Nederland kent dezulken en misschien verkeert hij in onze eigen kring, maar we we ten het pas als zijn haat jegens het noodlot met vernielende kracht naar buiten breekt. Deze Chessmans zullen echter misschien niet in zulke grandioze en onverbiddellijke be woordingen zich kunnen leegschrijven om daarmee de aandacht van de wereld te ves tigen op hun lot. Maar wanneer begint dan voor hen de weg uit het duister Wanneer u, die deze regels leest, het wil Want ook tot deze overtuiging kom je dooi de lezing van Chessmans ontstellende boek. Hoe anders zou het leven van deze jongen immers zijn verlopen, wanneer hij, na zijn eerste diefstal, dadelijk in zijn moeilijkheden was opgevangen door milde, begrijpende men sen, die hem weer een reden van bestaan had den gegeven en geloof in zichzelf Dat was in elk geval een kans voor hem ge weest op weer een nuttig, constructief en menswaardig leven. En zou u deze Chessman die kan? hebben willen, hebben icunnen wei geren, zo u in de gelegenheid was geweest het uwe er toe bij te dragen Alleen wie een hart heeft, harder dan steen, zou hierop onverbiddelijk neen kunnen zeg gen. U kunt Chessman helpenDe Chessmans van Nederland, die niet kunnen schrijven maar, gevangen in de eenzaamheid van hun cellen, bidden om een mens, die hen begrijpen kan en helpen wil. U kunt die mens zijn. Door een geldelijke gift aan het Nationale Bureau voor Reclassering, dat voor alle reclasseringsinstellingen in Ne derland, ook in Soest, deze week weer een collecte organiseert. Het geld is nodig om de Chessmans van Nederland voor erger te be hoeden. Zij vragen om een kans. Weiger hun die kans niet, maar stel de mannen en vrou wen van onze Reclassering in staat uit die geestelijke wrakken weer gezonde, arbeids- lustige mensen te maken, temidden van een begripvolle omgeving. Morgen heeft nog een straatcollecte plaats. Gedenkt deze goed. Chessman vraagt het u, als hij aan het einde van zijn boek schrijft: „Gauw komt de nacht. Voor mij zal het misschien de nacht zijn, die nooit eindigt. Maakt het iets uit" Doet het u wat Doen de Chessmans u wat Het antwoord is aan U Het binnensmonds gemopper van 't oude moedertje, dat wanhopige pogingen doet om een drukke weg over te steken; de kernachtige verwensing van de gehaaste mijnheer, die aan de overkant zijn bus ziet wegrijden, terwijl een onafgebro ken rij van auto's hem de weg ver spert; het angstgilletje van de dame, die op haar hoge hakjes nog juist bijtijds weet weg te springen voor een aanj ak kerende motorfiets ziedaar drie wil lekeurige stemmen van de duizenden, die tezamen het grote klaagkoor vormen van de Nederlandse voetgangers. Tn en kele tientallen jaren tijds heeft deze groep van weggebruikers, in letterlijke, zowel als in figuurlijke zin, heel wat terrein verloren aan het rijdende ver keer. De voetganger, die vroeger heer en meester was op de weg, heeft zich daar van moeten laten verdringen. Alleen op de trottoirs wordt hij nog geduld. Als hij een stap wil zetten buiten dat eigen domein moet hij afwachten, of het an dere verkeer hem een kansje wil geven. Heeft de Nederlandse voetganger gelijk als hij zegt tenachter gesteld te zijn bij de andere groepen van weggebruikers Ja, zeggen de deskundigen, die op ver zoek van het Verbond voor Veilig Ver keer het voetgangersprobleem hebben bestudeerd en een rapport met hun be vindingen hebben aangeboden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. De Minister heeft toegezegd aandacht te zullen schenken aan de conclusies en voorstellen in dit rapport. Al zijn daarmede natuurlijk de moei lijkheden voor de voetganger nog niet uit de weg geruimd, verheugend is het in ieder geval, dat de overheid zich be reid toont rekening te houden met de wensen van de grootste groep van weg gebruikers in ons land: de mensen, die te voet hun weg gaan in onze samenle ving. De overheid heeft zich tot nu toe eigen lijk alleen maar bezig gehouden met het rijdende verkeer. Dat komt tot uitdruk king in het wegenverkeersreglement, waarin vrijwel geen bepalingen voorko men, die gericht zijn op de veiligheid van de voetganger. Volgens de wet heeft de voetganger bij na geen rechten en heel veel plichten. Het reglement zegt, dat voetgangers ver plicht zijn van voetpaden gebruik te maken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woens dag a.s., van 1.45 tot 3.15 uur, zitting ten Gemeentehuize alhier. En als langs een weg geen voetpaden zijn, of als een trottoir is opengebro ken Dan mogen wandelaars op fiets pad of rijbaan lopen, als zij tenminste zoveel mogelijk aan de kant blijven en het rijverkeer niet meer hinderen dan strikt noodzakelijk is. Verder heeft de overheid bepaald, dat rijbanen en fiets paden alleen maar „haaks" mogen wor den overgestoken en dan nog slechts „voorzichtig en zonder nodeloze onder breking". Het is de voetganger voorts verboden te blijven staan op en bij kruisingen en splitsingen van wegen en op bruggen, als daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Uitgezonderd de bepaling, dat voetpa den verboden terrein zijn voor andere weggebruikers, en dat voertuigen moe ten stoppen als bij een halte mensen uit een tram stappen, zwijgt het wegen verkeersreglement over de voetganger. Het biedt hem, behalve dan op het voet pad, geen enkele directe bescherming. Daarin moet, volgens de deskundigen, verandering worden gebracht. Hoe stelt men zich voor de voetgangers meer be scherming te bieden In de eerste plaats door oversteekplaatsen aan te leggen, overal waar geregeld voetgangers een drukke weg moeten kruisen en door die plaatsen opvallend aan te duiden met speciale lampen, bijvoorbeeld oranje bol vormige flikkerlichten op zwart en wit geschiderde palen. Bovendien - en dit is een zeer belangrijke suggestie van de deskundigen - door het rijverkeer te verplichten een voetganger, die op zo'n oversteekplaats bezig is over te steken, voorrang te verlenen. Andere voorstellen van de commissie van deskundigen hebben betrekking op 't aanleggen van voetpaden langs druk ke wegen, het maken van vluchtheuvels op zeer drukke kruispunten, op tunnels en viaducten en op een goede verlichting op buitenwegen. Dit zijn de belangrijkste suggesties uit het rapport, dat nader zal worden be studeerd door een staatscommissie. In de toekomst zal blijken in hoeverre de poging van het Verbond voor Vei lig Verkeer, om de voetgangers in ons land wat meer bescherming te geven, succes oplevert. Het is zonder meer duidelijk, dat het nooit de bedoeling van de commissie kan zijn, de voetgan ger zoveel rechten te geven, dat het rijverkeer bij wijze van spreken aan hem ondergeschikt wordt gemaakt. Wij mogen nooit uit het oog verliezen, dat het wegverkeer in onze maatschap pij een uiterst bealngrijke functie ver vult. En welke bepalingen er ook in de toekomst gemaakt zullen worden, het zal altijd de plicht blijven van iedere weggebruker, en dus ook van de voet ganger, om zich zó in het verkeer te gedragen, dat hij zichzelf en anderen niet in gevaar brengt. VOLKS-UNIVERSITEIT SOEST. Dinsdagavond opende de Volks-Univer- siteit Soest het winterseizoen, met een avond in het gebouw „Religie en Kunst", waarop de bekende voordrachtkunste naar Max Croiset optrad. De heer C. G. Klaarhamer sprak in een welkomstwoord zijn vreugde over de goede opkomst uit en wees op het pro gramma van de V.U., hetwelk dit jaar weer zeer goed is en reeds 44 nieuwe leden trok. Vele sprekers en films zullen deze win ter naar Soest komen en veel arbeid is er ten koste gelegd, om dit programma te kunnen samenstellen, ter gelegenheid van het feit, dat de grote schrijver Tsjechow 50 jaar geleden over leed, droeg Max Croiset drie korte ver halen uit het oeuvre van deze schrijver voor n.1. „Ionitsch" „Verdriet" en „Di plomaat". Op uiterst boeiende wijze bracht de heer Croiset Tsjechow's verhalen tot le ven en vermocht de vele aanwezigen geheel in de ban te brengen van de sfeer, welke Tsjechow's verhalen ken merken. Een zeer warm applaus viel hem ten deel. UITSLAG AANBESTEDING. Namens het R.K. Kerkbestuur te Hoog land werd door de architecten Ir. J. L. Volders en R. Schaatsbergen te Soest openbaar aanbesteed de herbouw en uit breiding van het Verenigingsgebouw aan de Kerklaan te Hoogland, met uitzon dering van de stalen bekapping, de cen trale verwarming en de dekvloeren. De uitslag is alsvolgt: Chr. Uijland, Soest, 112.250.—. A. A. van Breukelen, Soestdijk, 109.685. W. G. A. de Waal, Utrecht, 107.000.—. C. Koelink, Hilversum, 105.580.J. A. van Leusden, Vreeswijk, ƒ105.000. G. H. v. d. Berg, Soestdijk 104.900.—. E. C. Higler, Soest, 104.400.R. van Noordenburg, Amersfoort, 104.000. P. ter Berg, Laren, 104.000.C. M. Visser, Soest, 100.677.H C. van Noordenburg, Hoogland, 91.820. De gunning wordt nader bekend gemaakt. ALLES VOOR HEINTJE. De bekende kleinkunstenares Henriëtte Davids beter bekend als Heintje Da- vids neemt afscheid van de planken. Zoals te doen gebruikelijk werd een persconferentie belegd, waarop voor de bijeengeroepen verslaggevers het afscheid uit de doeken werd gedaan. Er werd een groots ere-comité gevormd en in het Theater Tuschinski te Amsterdam werd Zaterdag de eerste afscheidsvoorstelling gegeven, nadat de gewone voorstellin gen waren geëindigd. De eerste. Want Heintje is van plan van geheel Neder land afscheid te nemen. En als zij dat kan doen, zoals te Amsterdam gebeurde, dan zal haar die serie afscheidsvoorstel- lingen geen windeieren leggen. Hierbij is toch gebleken, dat Heintje Davids in haar genre niet alleen een grote kleinkunstenares is, zij is tevens een handige zakenvrouw, die hen, die zich voor haar afscheid interesseren, er toe bracht, geheel voor niets medewer king te verlenen aan haar laatste Am sterdamse avond. Alle kunstenaars, die in deze nachtvoorstelling optraden, de den dat pro deo, beter gezegd: pro Heintje. Niet alleen de optredenden verleenden gratis hun medewerking, ook de zaal werd gratis gegeven, de technici en het orkest werkte voor niemandal over, zo dat de belangrijke recette geheel ten goede kwam van de afscheid-nemende kunstenares. Die recette moet wel bijzonder hoog zijn geweest omdat, hoewel de prijzen aan de stijve kant waren (van 2.50 (engelenbak) tot 10.er geen enkele gratis kaart werd verstrekt. Zelfs de pers moest entree betalen, de pers, die de reclame voor het afscheid had ge maakt En het liep: binnen veertig minuten waren de loketten weer gesloten. Uit verkocht Het is heel handig van Heintje en het is alleen maar jammer, dat andere klein kunstenaars, die het meer nodig heb ben in zo'n opzet niet kunnen slagen. Maar ja, die krijgen niet de vrije be schikking over zulk een groot aantal kunstenaars met een grote K in de kleinkunst, die met elkaar een koste lijk programma opvoeren. Is het een wonder, dat Heintje het af scheid nemen niet moe wordt, ook al is dat afscheid nemen dan 'n beetje sterven? Tijdens de Amsterdamse huldiging deelde de directeur van Carré spontaan nou ja, spontaan mede, dat ook hij zijn zaal gratis ter beschikking stelde om het afscheid nemen nog eens luchtigjes over te doen. Zullen nu alle voortreffelijke kunstenaars, die hun nachtrust voor deze bijzondere voorstelling opofferden daar wéér in trappen Dat moeten zij weten. Wij hebben echter het idee, dat de pers dan wel verstek zal laten gaan. Niet, dat we Heintje geen reuze recette gunnen, maar ze kan het ook te bont maken. Als iemand voor de krant komt, dan komt hij niet voor zijn plezier, dan komt hij om te werken. Vreemd, dat Heintje in haar veeljarige artistenloopbaan dat niet heeft geleerd.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1