memuker Europa herleeft. I Philips Hoogtezon Engeland redde conferentie te Londen. RALEIGH vanaf f174.- n bron van gezondheid Er was eens Van week tot week in Soest. Eerste Soester Muziek' handel en Muziekschool fUGERS RIJWIELEN BEKENDMAKING Het Kleuterhuis [1 ORGELS; PIANO'St STEMMEN - REPARATIE VERHUUR Speelhol overvallen. Autorijlessen Autorijschool D. Engel IN DE HOEK. eaeêudiev-e modeiien Stichtsche Schoenhuizen Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 8 OCTOBER 1954. 32e JAARGANG No. 79. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag cn Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 - TELEFOON No. 2566 I POSTGIRO No 12615®" Sir John R. Seeley, hoogleraar aan de Engelse Universiteit te Oxford, deed in 1863 onder de titel „The expansion of England" een boek verschijnen, dat zijn weg in tal van herdrukken vond in de wereld der geleerden en der politici. De schrijver was een scherpzinnig man, die grondig afrekende met het kinderlijk optimisme van die dagen, dat de voor spoed in die periode eeuwig zou duren en dat de beschaving steeds vooruit ging. Seeley toonde aan, dat de grote rijken er op uit zijn en erop uit moeten zijn, hun machtspositie te handhaven en uit te breiden, op straffe van ondergang. Van Engeland zeide hij, dat het de keus had: óf nog groter worden, óf zichzelf blijven. In het laatste geval zou het „een zuiver Europese staat worden, die eenmaal, zoals Spanje thans, zal terug zien op zijn groot verleden, toen het een wereldstaat heette, zoals Holland en Zweden, die in zekere zin hun geschie denis als geëindigd kunnen beschouwen". Dat schreef Seeley in 1863. Hij had er Frankrijk, Duitsland en Italië bij kun nen noemen en daarmede had hij dan de diagnose van Europa gesteld. De Verenigde Staten beschouwde hij, met Rusland, als de staten der toekomst en de afloop van de tweede wereldoorlog deed onze generatie zien, hoe goed en scherp de Oxfordse hoogleraar zijn diag nose indertijd had gesteld. Toen de Duitsers hun stormloop op Rusland ondernamen, stootten ze op de linies, die hun levenssappen ontvingen uit de industriegebieden van de Oeral en het gebied ten oosten daarvan. De aan was der bevolking van de Sovjet Unie is dan ook het sterkst in de Aziatische gebieden. Het zwaartepunt van de S. U. verplaatste zich naar gene zijde van de Oeral en maakte daarmede van het Rus land van vroeger een Aziatisch blok, een blok, dat door Amerika om zijn „ideologieën" thans evenzeer wordt ver afschuwd als gevreesd. De wereldgeschiedenis beweegt zich tus sen twee polen: Washington en Moskou. Het Europa van waaruit eens de dra den der wereldpolitiek werden gespon nen, heeft afgedaan. „Het kan terugzien op een groot verleden", zou Seeley heb ben gezegd. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat Seeley ook ten deze volkomen gelijk zou krijgen. Na de conferentie van Londen is de voor Europa zwaar bewolkte hemel ech ter weer opgeklaard. Engeland heeft be grepen en metterdaad getoond, dat het met Europa gelijkgerichte belangen heeft, ofschoon het zijn dominerende positie in ons werelddeel reeds lang is kwijt ge raakt. Het verheugende van „Londen" is, dat Engeland heeft begrepen, dat het zich nochthans niet meer afzijdig kan houden en dat het ten deze aan de kant van de andere Europese staten moet staan. De wereldpolitiek wordt thans bepaald door hetgeen de twee groten: Amerika en Rusland, beschikken. De West-Euro- pese staten, wars van het communisme, kunnen hierbij een factor van grote be tekenis vormen, een factor waarmede Wij beschikken over een grote serie Philips Hoogtezon-apparaten in prijzen reeds vanaf' f76.50. Ook verhuur I Hoogtezon-apparaten per maand. Er was deining in het dierenrijk En af en toe wat ruzie, Dat 't altijd vrede blijven zou, Was blijkbaar een illusie. Ze kwamen nu al menig keer Dan hier, dan daar tezamen, Ze kwamen blijkbaar nimmer klaar Met plannen te beramen. Wanneer de leeuw een voorstel had Voor 't voortbestaan van vrede, Dan deeld' de eigenwijze haan Weer zijn bezwaren mede. De kwestie was wel zeer urgent, De beer was oppermachtig, En daarom waren z' allemaal Zo angstig en eendrachtig. Nu hadden ze het plan beraamd De wolf weer in te schaak'len, Maar daarop was de trotse haan Net als een kip gaan kaak'len. Wanneer de wolf weer machtig wordt, Wordt ieder opgegeten, Of zijn wij heel zijn wrede macht Van vroeger reeds vergeten De leeuw, die al wat ouder werd, Veel van zijn macht verloren, Had naar het werk'lijk dwaze plan, Hoe raar het klonk, toch oren. Maar als men weer vergaderd had, 't Is haast niet te geloven, Dan lag de hele ratteplan Weer danig onderstboven. Wat nu te doen, het spel ging voort, Men wachtte en men wachtte En ergens heel ver in het woud Was het de beer, die lachte. Verwacht u eig'lijk een moraal Belicht van vele kanten U kent toch die geschiedenis Zo nietlees dan de kranten. men in het Oosten van Enropa zeker rekening zal moeten houden. In eendrachtig samengaan met Amerika kunnen de nog vrije Europese staten ertoe bijdragen, dat de balans van die twee wereld-grootmachten, Amerika en Rusland in evenwicht wordt gehouden en dat een oorlog tussen deze twee, welke voor de gehele wereld een ramp zou betekenen, kan worden voorkomen. De Europese staten hebben stuk voor stuk afgedaan en hebben, elk afzonder lijk, niets meer te vertellen, hoe hard het ook is, zulks te moeten erkennen. Doch met elkaar, in eendracht, gesteund door een dier groten, vormt het oude Europa nog een macht, waarmede ge ducht rekening moet worden gehouden. Dat deze macht uiteindelijk de weeg schaal kan doen doorslaan naar het be houd van de vrede, ook daarin zit de grote betekenis van het slagen der Lon- dense conferentie. Daar maakte Soest een hele slechte beurt afgelopen Zondag, toen de Natio nale bromfietskampioenschappen in het water vielen omdat de route-pijlen ble ken te zijn weggenomen ofwel vernie tigd. In de radio en in de kranten gewaagde men van vandalisme en wat de van heinde en ver gekomen deelnemers heb ben gezegd, zullen we hier maar niet herhalen. Als men uit Limburg of Overijssel naar Soest komt om aan de wedstrijd deel te nemen, dan verwacht men niet, dat er Soestenaren zijn, die hun antipathie tegen bromfietsen of bromfietswedstrij den op een zodanige wijze zullen tonen. Zo kwam Soest in het nieuws te staan, ook al omdat er een dronken Volks wagenbestuurder een motorrijder levens gevaarlijk verwondde en daarna zijns weegs ging. Gelukkig is de man, waarop iedere Nederlandse politieman loert, geen Soester. Drie dagen later kwamen we weer in het nieuws, toen onze politie een speel bank ontdekte en aan dit bedrijf een einde maakte. De officier van justitie zal wel goedkeurend geknikt hebben over dit succes van onze politie. De Volkscredietbank Amersfoort gaat Soester winkeliers inschakelen, waarmede de Soester middenstand zeer gebaat is. We nemen graag aan, dat eerst sparen en dan kopen een goede Vaderlandse deugd is, maar als er een crediet-systeem is, waarvan een ieder, doch geen Soeste- naar kan profiteren, dan willen we ook de Soester winkelier ingeschakeld zien. Per saldo is het waanzin, dat een Soester consument wel crediet in een andere gemeente kan krijgen, doch niet in de plaats van zijn inwoning. De hau taine afwijzing van het volkscrediet door onze gemeenteraad ligt ons nog steeds zwaar op de maag, want diezelfde raad gaf wel goedkeuring om gasfornuizen op afbetaling te verkopen door het Soester Gasbedrijf. We hadden een koude zomer, zoals U hebt ondervonden. Ons Soester bad onder vond dit natuurlijk ook en kreeg wei nig bezoek, althans belangrijk minder dan vorige jaren. De abonnementhouders hebben hierdoor geen voordeel gehad. Zij kochten hun entree-bewijzen vooruit en betaalden voor uit, doch een tiental warme dagen slechts konden zij profiteren van hun abonne ment. Nou zitten we te wachten op een groots gebaar van het bestuur van ons bad, zo in de geest van: Jullie, abonnement houders, zijn onze trouwste klanten; dit jaar hebben jullie weinig waar voor je geld gehad; kop op, wij kunnen geen geld terug geven, doch wij zullen het abonnement 1954, met toebetaling van de helft van de prijs, ook voor het seizoen 1955 laten gelden. Wij maar wachten en U hoopt met ons mee. Het aantal uniformen van P.V.O. groeit met de dag. De opvatting, dat in Soest zo weinig gemeenschapszin zou bestaan, wordt met ieder tientje dat binnen komt een grotere onwaarheid. Er is bijna 5200.binnen. We zijn nog 2300.van het doel af; dit zijn 230 mensen, die een tientje willen le nen oftewel één procent van onze be volking. U had tot nu toe vergeten aan Uw voornemen gevolg te geven Niet MOLENSTRAAT-! TEL. 2272 Wij bieden U tegen scherp con currerende prijzen BLADMUZIEK in alle genres. INSTRUMENTEN. Accordeons - guitaren - mandolines - blokflui ten - mondharmonica's enz., de beste en meest betrouwbare merken tegen zeer lage prijzen. FEESTARTIKELEN. Feestmut- sen - guirlandes - serpentines confetti - rubbermaskers, schet sen en toneelstukjes enz. enz. MUZIEKSCHOOL. Privé- en clublessen in het bespelen van alle instrumenten. GRATIS GUITAREN EN ACCORDEONS Vraagt Inlichtingen. Aanbevelend, WIM VAN BOXEL. erg. Nog drie weken heeft U de tijd. Twee jaar lang hebben we de unifor mering van P.V.O. gepropageerd en vooral de mannen van de muziek kon den niet denken, dat de bevolking zo veel genegenheid en zoveel geld voor P..VO. kon en zou opbrengen. Wij gaan voort met te bewijzen, dat de Soester gemeenschap hechter is dan we zelf dachten. Nog 2300.en wè zullen er voor zor gen, dat de mannen van P.V.O. niet lan ger dan tot 31 October met hun obli gaties behoeven te leuren. Toen de conferentie der vroegere E.D.G.- partners, Engeland, Amerika en Canada te Londen begon, was de stemming guns tig. Foster Dulles en Mendès France had den te voren eens goed „uitgepraat" en de Amerikaanse terechtzetting van de vorige week bleek vergeten en vergeven. Het was noodzakelijk, dat de conferen tie zou gelukken. Direct reeds werd men het er over eens, dat Duitsland moest worden opgenomen in het Atlantisch Pact. zodra het ging herbewapenen. Over de controle van de herbewapening be stonden verschillende inzichten. Ame rika, Engeland, Canada, de Benelux en Duitsland waren van mening, dat deze controle het best zou kunnen worden geregeld in de NATO. Frankrijk daar entegen wilde dit zien gebeuren in het Pact van Brussel en daar een appa raat voor in het leven roepen. De Bel gische minister Spaak kwam met een voorstel, dat de gulden middenweg hield en waarbij de controle zou geschieden in de NATO, doch waarbij de beslissing zou berusten bij het ministeriële appa raat van het Pact van Brussel. Daar kon een ieder vrede mee hebben. De dag daarvoor was het lichte optimisme over geslagen in tamelijke bezorgdheid. Dit was geschied nadat Mendès France zijn standpunt inzake de souvereiniteit van Duitsland had uiteengezet. De Franse premier vertelde niets nieuws; controle op Duitse herbewapening, Engelse en Amerikaanse garanties, regeling van de Saarkwestie. De volgende dag werden twee verkla ringen afgegeven, die het gehele aspect van de conferentie veranderde. Foster Dulles maakte bekend, dat de hulpver lening van Amerika teniet Was gedaan door de afwijzing van de E.D.G., doch nu kon worden herkregen, wanneer deze conferentie zou gelukken. Direct daarop verklaarde minister Eden, dat de Britse troepen op het vaste land van Europa zouden blijven gelegerd en niet zouden worden teruggetrokken wan neer de meerderheid van de ministers van het Brusselse Pact er tegen was. Eden verklaarde uitdrukkelijk, dat deze garantie, alleen dan van kracht zou wor den, indien deze conferentie zou geluk ken. Deze garantie veranderde de stemming op de conferentie geheel en geen won der. Nu had Mendès France datgene, waar hij en zijn voorgangers steeds om hadden gevraagd: een Engelse ga rantie, dat Frankrijk niet alleen tegen over Duitsland zou komen te staan. KERKSTRAAT 3_* 50 E$T*TEL203C WIJ LEVEREN WASMACHINES VOOR ƒ3.— PER WEEK zonder vooruitstorting. Geheimhouding verzekerd. Komt U eens praten, het verplicht U tot niets. STEENIIOFFSTR. 62 TEL. 2282 Dat Eden deze garantie gaf kon alleen maar worden toegejuicht en dat werd zij ook. Door de toezegging laat Enge land een deel van zijn souvereiniteit los, want het kan nu zonder meerderheid van stemmen in het Brussels Pact, zijn troe pen niet uit Europa terughalen. Als Eden met het geven van deze ga rantie niet had gewacht tot deze con ferentie, zou waarschijnlijk de E.D.G. nog zijn gered. Het was immers het ontbreken van de Engelse toezegging, waarop de tegen standers van de E.D.G. in Frankrijk hun „neen" gaven. Toen was er echter nog geen Labour- congres in Engeland geweest, waarop de buitenlandse politiek ook ten op zichte van de Duitse herbewapening onder de loupe werd genomen. Het Labour-congres kwam bij stemming tot de conclusie, dat zij het eens kon zijn met de thans gevolgde politiek. Met in zekere mate dus de steun van de oppositie achter zich, kon Eden pre mier Churchill overreden een deel van de souvereiniteit prijs te geven. De winst: redding van de conferentie en daardoor ook redding van het Atlantisch Pact zou groot zijn. Hoe de controle op de bewapening zal worden uitgeoefend, hebben wij reeds beschreven. De technische uitvoering zal natuurlijk nader moeten worden omschre ven evenals vele andere problemen, maar de hoofdzaak is in Londen vastgesteld. Toen ook een verklaring van Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitsland werd W l/AN THI niedweweg 103 5*. VHI1 I VIL TELEFOON 29 68 uitgegeven, waarin men besloot Duitsland de souvereiniteit te hergeven, kon de conferentie niet anders dan geslaagd heten. Over de hoofdzaak was men het dus eens, over de bijkomstigheden gingen de mogendheden aan het bekvechten. Toch kwam men op deze punten tot een vergelijk, zodat men eindelijk na zes dagen kon zeggen: de Europese ver- dedigings Unie is tot stand gekomen. Adenauer en de Benelux-landen deden hiertoe enkele concessies: zij zouden geen ABC-wapenen (atoom-, bacterio logische en chemische wapenen) produ ceren, terwijl ook door Duitsland, zonder toestemming van de op te richten be wapeningsautoriteiten, geen zware wa pens zullen worden geproduceerd. 12 ARRESTANTEN. Dinsdagavond heeft de Soester politie een succesvolle inval gedaan in een speelbank, welke werd gehouden in de bungalow, welke naast het Oranje Hotel is gelegen. De niets vermoedende eigenaar van het Oranje Hotel verhuurde deze bungalow enige tijd geleden aan de heer K., af komstig uit Amsterdam. Het was de po litie echter opgevallen, dat op verschil lende avonden in de week het gezin K. vele gasten ontving, welke irl auto's arriveerden. Een voorlopig onderzoek wees uit, dat in dit perceel een speelbank was gevestigd en er de roulette draaide. Dinsdagavond was het ogenblik voor een inval gekomen. Zeven man politie in burger, onder leiding van inspecteur H. Scholtmeijer, omsingelden de woning op een zeer onopvallende wijze en te half elf zou men de woning binnentre den door middel van verbreking van een ruit van de huiskamer, waarin de rou lette draaide. De gewone ingang te gebruiken en toe gang te verzoeken door de huisdeur was uiteraard te riskant om succes te boeken. De inspecteur en rechercheur G. Pasman hadden daarom het plan gemaakt met hamers de ruit in te slaan en door de gemaakte opening naar binnen te stap pen, om zo het gezelschap spelers te verrassen. De grote hamers, welke zij bij zich hadden, hebben zij echter niet behoeven te gebruiken, want het fortuin was hen gunstig. Twee politiemannen, die zich in de tuin van de pastorie van de R.K. Kerk op hielden, zagen n.1., dat het raam van de gelijkvloers gelegen slaapkamer werd open geschoven door een de bewoners van de woning. Door de hierdoor ont stane mogelijkheid van binnen treden verviel natuurlijk het plan om een ruit in te slaan. De twee mannen deden hun schoenen uit en klommen door het geo pende raam naar binnen. Daar belandden zij in de slaapkamer, waarin zij, in het duister, de deur zochten welke toegang tot de huiskamer moest geven. De inspecteur rukte de deur open en, klonk het „Handen omhoog, U bent allen arrestant". Acht mannen en 4 vrouwen, die om een grote tafel waren gezeten, waarop twee roulettes draaiden, staken, volko men overrompeld, hun handen omhoog. De vijf andere politiemannen traden hierna binnen en voerden het gezel schap in twee politieauto's naar het po litiebureau, waar zij, tot 5 uur 's mor gens uitvoerig werden verhoord. Toen werden 10 spelers vrijgelaten. In arrest bleven de bankhouder v. D. en de huur der van het perceel, K., die gele genheid gaf tot roulette-spel. Deze twee mannen zijn Donderdag voorgeleid voor de officier van justitie. Gedipt. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 De roulettes, het speellaken, de fiches en een groot bedrag aan geld werden in beslag genomen. De spelers, waren woonachtig in Am sterdam, 't Gooi en de provincie Utrecht. De hotelhouder en zijn hotel staan geheel buiten deze affaire. De bewuste bun galow wordt regelmatig gemeubileerd verhuurd aan gezinnen, die enige maan den in Soestdijk willen verblijven. VOETBALLENDE POLITIEMANNEN. Zaterdagmiddag zal op het S.E.C.-ter- rein aan de Bosstraat een voetbalwed strijd plaats hebben tussen de mannen van de beroepspolitie en de reservepo- litie. NIEUWE SPEELTUINVERENIGING IIEEFT 300 LEDEN. Woensdagavond heeft de nieuwe speel tuinvereniging ,,'t Hart" haar eerste le denvergadering in het St. Ludgardisge- bouw gehouden, onder voorzitterschap van de heer F. G. Sonders. Deze gaf een uiteenzetting van de plaats gehad hebbende fusie tussen de vereniging „Ons Genoegen" en „Kin dervreugd" en releveerde de sympathie ke medewerking van het gemeentebe- Er zijn mensen genoeg, die alle acties voor Veilig Verkeer met een schouder ophalen aanzien en aanhoren. Hun pas- sieve opvattingen variëren van „De oorlog heeft de mens ruw gemaakt en daar verander je niets aan" tot „Zo lang men zo hard mag rijden als men wil, blijven ongelukken niet uit" of „Zware gevangenisstraf voor dronken autorijders is een eerste vereiste". Bij de laatste opvatting sluit ik mij direct aan. Het is een aanfluiting, dat men in dronkenmansstaat een of meer dere medemensen kan dood rijden en er met een minimale straf afkomt, 'n Mens moet dikwijls worden geremd door een hoge straf. Het zou bovendien wel bedroevend zijn, als we ons maar moesten neerleggen bij de in z'n algemeenheid niet opgaande stelling, dat de mens door de oorlog zo onbeschaafd zou zijn geworden, dat hij niet meer te verbeteren zou zijn. De grote snelheden, welke mogelijk zijn met de moderne auto, brengt velen in de verleiding om steeds en overal hard te rijden. Denkt U niet, dat dit onge straft gedaan kan worden. De automo bilist, die snel rijdt, laadt ook een bij de wet bepaalde verantwoordelijkheid op zich. Hij kan n.1. de schuld krijgen van een aanrijding, omdat hij zó hard reed, dat hij een aanrijding niet kon voorkomen. Verder ben ik van mening, dat we net zo beschaafd of net zo onbeschaafd zijn als voor de oorlog. Het is niet de onbeschaafdheid op zich, die ons parten speelt in het verkeer. De grotere intensiteit van het verkeer, het toenemende aantal gemotoriseerde voertuigen op onze (te) smalle wegen brengt ons in een moeilijke situatie. Doch deze is voor een groot deel op te lossen door voorzichtig rijden. Als men deze voorzichtigheid en beta melijkheid beschaafdheid wil noemen, dan is het mij goed en als we de weg gebruikers tot beter en voorzichtig rij den willen aanmanen, dan verident men aller steun. Wat voor straf we moesten toepassen op de chauffeur, die Zaterdag een mo torrijder levensgevaarlijk verwondde en daarna (beschonken) doorreed Levens lang intrekken van zijn rijbewijs en 'n flinke gevangenisstraf. Van de weg af met dergelijke wegge bruikers. H. OEKMAN. Ook voor naar de Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 stuur bij deze fusie. Het bleek, dat de nieuwe vereniging thans een 300-tal leden telt. Verschei dene leden gaven zich op om daadwer kelijk hulp te verlenen bij de opbouw van de nieuwe speeltuin. Ook werd besloten een St. Nicolaasfeest te houden voor de kinderen van 4 tot 9 jaar. OPENING BILJART-SEIZOEN. A.s. Maandag wordt in café „Centraal" alhier het biljart-seizoen in het district „Eemland" geopend met de wedstrijd Centraal 1O.O.I. (Utrecht). Het programma cadreklasse van de vol gende week is 11 October: Vergulde Wagen 1Ver gulde Wagen 2. 12 October: Tolsteeg 1 Tolsteeg 2. 14 October: Noord Brabant 1Ons Genoegen 1. 15 October: Zo mer lust 1—De Viersprong 1. OOGSTDIENST. De Hervormde Gemeente van Soest zal, evenals vorige jaren, op Zondag a.s. haar Oogstdienst houden. Het bijeengebrachte fruit wordt aange boden aan de zieken en ouden van da gen, als groet en blijk van mede leven. Een werk, dat zeker medewerking en belangstelling verdient. Belangstellen den verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. DENK OM DE IJKWET. Zeven processenverbaal werden opge maakt tegen Soestenaren, die in het bezit waren van maten en gewichten, welke in ^volkomen verwaarloosde toe stand verkeerden en waarvan sommigen zelfs het afkeuringsmerk droegen. In één geval werd van de 24 gewichten 20 stuks in beslag genomen, terwijl in een ander geval 24 niet-geijkte en twee afgekeurde gewichten in beslag geno men. VRIJDAG. Die geld kwist zonder nood, Lijdt armoe voor zijn dood. ZATERDAG. Rust roest, dat is bekend bij Jan en alleman. De roest rust niet, daar weten slechts weinigen van. ZONDAG. Weinigen weten hoeveel men wetf moet om te weten, dat men nfc weet. MAANDAG. Het is geen eer geprezen te V den door hen, die zelf niet prijz waardig zijn.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1