Onderwijs vraagt geen noodoplossing. BEKENDMAKING Het KleuterSrais IN DE HOEK. Laat nu eens 'n echt modern kapsel maken J. KOPPEL. SPORT. Dameskapsalon DINSDAG 12 OCTOBER 1954. 32e JAARGANG No. 80. SOESTERffÏQURANT Abonn. per kwart, ƒ1.85 - per post ƒ2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Ons land is in het gelukkig bezit van een minister van Onderwijs, die alge mene achting verdient. Hij is alleen een beetje wonderlijk op zijn zetel gekomen. Als radio- en televisiekenner is hij inder tijd staatssecretaris bij Onderwijs ge worden. Als insider in de departementale verhoudingen was de promotie van staatssecretaris tot minister helemaal geen vreemde figuur. En dat bij zijn ambtsaanvaarding de zaken van Onder wijs er niet zo best voor stonden, is hem niet euvel te duiden en dat wordt hem dan ook niet gedaan. Maar dat er sedert dien nog zo weinig tot stand is gekomen, is toch eigenlijk wel bedroe vend. Er zijn en waren plannen genoeg. Daar was eerst het veelbelovende plan-Bol- kensteyn, daarna het plan-Rutten. Pracht plannen, maar ze sloten niet aan bij de werkelijkheid, zodat ze niet te verwe zenlijken zijn. We hebben wel een serie cijfers kunnen lezen over de personeelsvoorziening bij het lager onderwijs. Uiteindelijk hebben wij die niet te danken aan het depar tement van Onderwijs, maar aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een druk op de knop en we weten hoe veel onderwijzers ons land tekort komt in 1954, nóg een druk '55, nóg een druk en ga zo maar door tot 1980. Dan blijkt er zelfs nog een periode van overschot tussen te liggen. Het is dat we bijzondere hoogachting koesteren voor dat Centr. Bur. v. d. Statistiek, anders zouden we boutweg willen beweren, dat die cijfers liegen. Als het zo doorgaat als nu, dan moet het wel kloppen. Maar onze maatschap pij is nu eenmaal geen precisie-uurwerk onder een glazen stolp, dat gegarandeerd zoveel jaar loopt. Er blijven gelukkig nog altijd verrassende momenten te ver wachten, zoals dat hoort bij een le vend organisme. Het wordt nu zo langzamerhand tijd, dat de minister voor zo'n verrassend moment gaat zor gen. Een typerende verrassing heeft hij al gelanceerd, n.1. de kleuterschool-on derwijzeres naar de lagere school. Rot terdam had in deze graag de primeur gehad, maar daar is bijtijds een wettig stokje voor gestoken. Maar de minister van onderwijs staat blijkbaar boven de wet, zelfs boven de nieuwe kweekschoolwet, waarin de eisen voor de komende onderwijskrachten zijn opgesomd. Gesuggereerd wordt om de bekwaamste krachten van het kleuter onderwijs naar het lager onderwijs met een „schijn"-acte of desnoods zonder die schijn, over te hevelen. Men hoopt, dat velen deze stap zullen wagen, gelokt door een hogere finan ciële beloning dan de veelal miserabele vergoeding, die zij thans genieten. Afgezien van het tegen ons rechtsgevoel indruisende karakter van deze maatre gelen, is het een geste van ondankbaar heid jegens het kleuteronderwijs. Was het niet zo, dat in de vooroorlogse jaren de toelatingsleeftijd voor de la gere school werd verhoogd Dat bete kent nu nog een extra „lichting" voor de kleuterschool. Deze „nood"-maatregel bleek toen in de practijk zo te voldoen, dat het in de bedoeling ligt de kleuter school nog een jaar naar boven uit te breiden en de lagere school van onderen in te krimpen. Met afromen van het kleuteronderwijs is het lager onderwijs niet gebaat, in tegendeel zelfs. Een gezonde ontwikkeling moet zeker bij onderwijs van onderen beginnen. Uitbouw van het kleuteronderwijs Daar moet het rijk financiële zorg aan be steden, zodat er een behoorlijke salarië ring komt in de plaats van het fooien stelsel. Dan is daar het gebrek aan on derwijskrachten in één slag opgelost. Dan kan het kleuteronderwijs zich .ten slotte ook met de zorg belasten van de kinderen, die thans het eerste leerjaar der lagere school bevolken. Kleuterschool en lagere school komen dan dichter bij elkaar. Dan zal er in de toekomst onge twijfeld behoefte komen aan een nieuwe akte, de akte C desnoods. Maar die moet dan beter zijn dan de „schijn"-akte van Minister Cals. Op die manier komen we logischer bij het tweede urgente punt verhoging van de leerplichtleeftijd. De noodmaatregelen, die thans beraamd worden, zijn in strijd met de voorgeno men ontplooiing van het lager en verder onderwijs, waarop de nieuwe Kweek schoolwet juist gebaseerd is. We moeten er van af, dat de statistiek- cijfers voor de verre toekomst de al- leenheersende feiten worden. 't Zijn slechts waarschuwingen langs de logische weg, die we gaan moeten. Bovenal verwachten we van Onderwijs, dat ze met zulke plannen komt, dat er voor jonge mensen een toekomst is zo wel bij kleuter- als lager onderwijs. Dan kunnen we die hele rij statistiekcij- fers glimlachend voorbij gaan. S.E.C. VERLOOR. S.E.C. verloor met 1-3 van Amsvorde in een strijd waarin de Soestenaren zich van een goede kant lieten zien en een volkomen gelijkwaardige tegenstander toonden van de sterke Amersfoortse ploeg. Wat S.E.C. ook demonstreerde was de machteloosheid van de voorhoede om doelpunten te maken. Deze voorhoede werd door de Soester achterhoede en middenlinie voortdurend aan het werk gezet, doch in de aanvalslinie ontbrak het vermogen tot scoren en tot de op bouw van dusdanige combinaties, die tenslotte tot doelpunten moeten leiden. Midvoor v. 't Klooster zwoegde zeer hard, doch werd keer op keer schaak mat gezet door de goed opgestelde spil van Amsvorde. De beide vleugelspelers Verwey en v. d. Broek zwoegden mis schien nog harder, doch ook zij wisten niet die situatie te scheppen, die tot doel punten leiden. Servellen en Nijholtz kon den in deze situatie evenmin een gevaar betekenen voor de Amersfoortse achter hoede. Er werd in hoog tempo gestart en beide ploegen demonstreerden een snel en vlot spel, waarvan de vele toeschouwers genoten. De Soester verdediging, met spil Admiraal als derde back, toonde geen zwakke plek en bleef de geraffi neerde aanvallen de baas. De rust ging met 01 in en na de verkwikkende thee bleef het een gelijkwaardige strijd. Na 10 minuten loste v. 't Klooster een mooi hoog schot, waarbij de bal, via de han den van de doelman tegen de lat kwam en even later kogelde v. 't Klooster juist over de lat. Doelpunten bleven echter uit, ondanks het harde zwoegen aan beide kanten. Tot een kwartier voor het einde was de stand nog 0-0, waarmede een ieder zich kon verzoenen, doch toen kwam de Amersfoortse aanval los. Een schot van 20 meter door midvoor Turijn was doel man Renooy, die prachtig werk had ge daan, te machtig en Amsvorde leidde met 0-1. Vijf minuten later werd een zeer snelle aanval van Amsvorde door linksbuiten De Heus vanaf de midvoor- plaats met een doeltreffende kopbal be kroond. 0-2. Twee minuten daarna her haalde De Heus die kunststukje en het was 0-3. Van 't Klooster verhuisde naar de ach terhoede en de Soestenaren probeerden in een vertwijfelde poging de zaak nog te redden. Na enkele minuten had dit offensief reeds succes, toen de hardwerkende Pu- reveen een afgemeten bal gaf aan Verwey, die hard inschoot, waarbij de bal via de binnenkant van de paal in het doel ver dween. 1-3. Met deze stand kwam ook het einde. B.D.C. VERLOOR MET 1-5. Toen de rust inging zag het er voor B.D.C. in de wedstrijd tegen Victoria hoopvol uit. Immers de Soestenaren leid den met 1-0 voorsprong en in de span nende snelle strijd voor de rust hadden de Soestenaren getoond opgewassen te zijn tegen het iets sterkere Victoria. Vooral de achterhoede van B.D.C. was prima in vorm, waarin Appelhof de zieke v. d. Berg verving en waarin doelman v. d. Lugt en spil Brouwer uitblonken. Voor de rust verkeerden beide doelen menigmaal in gevaar. Victoria ontkwam in de 21e minuut aan een doelpunt, toen de Victoria-doelman reeds was gepas seerd en een achterspeler de bal nog juist van de lijn haalde. Drie minuten voor de rust kreeg B.D.C. een penalty toegewezen, waaruit Appelhof doelpuntte. WIJ LEVEREN WASMACHINES VOOR ƒ3.— PER WEEK zonder vooruitstorting. Geheimhouding verzekerd. Komt U eens praten, het verplicht U tot niets. STEENHOFFSTR. 62 TEL. 2282 Na de rust was het spelbeeld een spie gelbeeld van de eerste helft. Beide ploe gen waren afwisselend in de aanval. Na 10 minuten werd midvoor Beemer ge kraakt en deze kon slechts op halve kracht verder spelen. Tien minuten later kreeg aanvoerder Simons de bal ver keerd op het hoofd en liep een lichte hersenschudding op. Hij speelde nog even door, doch werd 5 minuten later ver vangen door v. d. Lugt. Intussen kwamen de gastheren er steeds beter in. Na 25 minuten kwam de gelijk maker. Drie minuten later werd het 2-1 en twee minuten daarna werd de stand 3-1. B.D.C. vocht enthousiast ver der. Beemer en Brouwer verwisselden van plaats, doch dit bracht geen ver betering, want de op halve kracht spe lende Beemer kon tegen de in prima vorm zijnde Victoria-midvoor niet op. Een kwartier voor het einde werd de stand 4-1 en enkele minuten later was het 5-1 en de Soester nederlaag een feit. Doelman v. d. Lugt, die vele malen moedig redde, had aan deze doelpunten geen schuld. De overige uitslagen waren: B.D.C. 2D.W.S.V. 3 6-1. B.D.C. 4Veense Boys 3 6-1. B.D.C. BK.V.V.A. A 7-0. B.D.C. aSpakenburg a 0-5. HEES WINT MET SPREKENDE CIJFERS. Het zag er in het begin niet naar uit, dat Hees deze wedstrijd zou gaan win nen, want reeds na een minuut namen de bezoekers uit een strafschop wegens hands de leiding en 5 minuten later was het reeds 0-2 voor de bezoekers, door een hard schot van de M.H.U.-midvoor. De Zuid-Soesters niet ontmoedigd, kwa men er daarna steeds beter in en nog voor de rust slaagden zij er in de 0-2 achterstand in 5-2 voorsprong om te zet ten, door doelpunten van Harman, Wis en Kamphorst. Na de rust een gelijk opgaande strijd. De Utrechtenaren schenen hun kruit ver schoten te hebben en mede door het goede doelverdedigen van de Hees-keeper slaagden zij er niet meer in te scoren. Even voor tijd scoorde Wis het 6e doel punt voor Hees, zodat het einde kwam met een verdiende 6-2 overwinning voor Hees. K.V.S. VERLOOR. Het eerste twaalftal van K.V.S. verloor met 1-6 van Vogel 6. In de sterkste heren- opstelling kon K.V.S. na een kwartier een 1-0 voorsprong nemen door een doel punt van Maris. De gasten maakten ech ter spoedig gelijk. Na de vakverwisseling brachten zij de stand op 1-3, waarmede de rust inging. Na de rust kon K.V.S. niet het hoge spelpeil bereiken van vori ge week. Met schieten was men even min gelukkig. De Vogels demonstreerden hun sterkte met nog een drietal doel punten, zodat K.V.S. met 1-6 verloor. De wedstrijd Biko AK.V.S. A eindigde in een 4-0 overwinning voor de Soester- naren. Mej. A. Bergers en de heren H. de Jong en G. Mulder zorgden voor de doelpunten. HOCKEY. Soest 1 heren kreeg Amersfoort 5 op be zoek. Het werd een vrij harde wedstrijd, waarin Amersfoort de score opende uit een strafcorner, waarbij de bal via het lichaam van een achterspeler in het doel verdween. De Soester midvoor Dobben maakte voor de rust de stand gelijk. Na de rust scoorde Amersfoort wederom via het lichaam van een achterspeler en kreeg met deze twee doelpunten ten onrechte de volle winst. Een 1-0 over winning voor Soest zou de juiste uitslag zijn geweest. De dames van M.H.C. „Soest" bereikten een gelijk spel tegen de dames van Ka meleon 2. De gasten leidden spoedig,, doch mej. Rommerts bracht de partijen op ge lijke voet. Na de rust werd de stand 1-2 en daarna maakte mej. Burgers gelijk, met welke stand het einde kwam. Voor de wedstrijd bracht de captain van Kameleon de gastvrouwe een bloemen hulde, wegens het feit, dat de Soester dames hun eerste wedstrijd in de K.N. H.B. speelden. Deze geste ondervond uiteraard grote waardering. T.T.V. „SHOT". DE COMPETITIE. Deze wéék begint ook voor onze Soesters Ta feltennisverenigingen weer de competitie. Shot 6 komt in de res. 4e klas met een uitwed strijd tegen Over 't Net 7 en wij geloven dat Shot 6 de eerste overwinning in de wacht kan slepen. Donderdag treden Shot 4 en Shot 5 in de 4e klas in het strijdperk. Aan een voorspel ling durven wij ons niet te wagen. Weet ge het nog, bijna 10 jaar geleden Toen we bevrijd werden Let wel We hebben ons zelf niet be vrijd, we werden bevrijd en we kregen onze vrijheid geschonken, letterlijk ge schonken. Het was na die donkere laatste oorlogs winter een zon-verlichte dag, toen de Amerikanen, Canadezen en Engelsen ons. dorp binnen reden en de Duitsers dwon gen het laatste wat zij nog hadden af te geven. Toen kwam het feest van de vrijheid en iedere man in khaki konden we wel omhelzen omdat ons leven niet meer in gevaar was en omdat er weer eten was voor onze kinderen, omdat we weer als meps werden gerespecteerd in plaats van vernederd en vertrapt. Het lijkt allemaal al zo lang geleden en toch is het nog geen 10 jaar. Uit deze verschrikkelijke oorlog en de doorgestane ellende werd in de wereld één les getrokken, n.1. dat men zich wapenen moest tegen iedere vorm van agressie. Dat doen we dan ook. Het is wel jam mer, dat dit moet gebeuren, doch het moet. Daarom zien we in Europa weer khaki uniformen van de soldaten van de vrije volkeren. We zullen ze over enkele weken ook in Soest en Soester- berg zien Amerikanen. Nu, nog geen tien jaar na de bevrijding, zijn Nederlanders (van geboorte althans) bezig geweest om de eenheids-leuzen van Moskou op onze straten te schilde ren „Ami go home" oftewel „Amerika nen ga naar huis". Deze nachtelijke klodderaars zullen wel niet gedacht hebben, dat hun werk enig effect zal sorteren. Zij deden alleen maar plichtmatig het opgedragen werk. Zij be seffen te weinig, dat alleen in een vrij land mogelijk is te doen wat zij deden. Als hun Russische bazen en bonzen hier de baas zijn, dan wacht hen een beloning; dat verwachten zij althans. Zij zouden eens moeten gaan kijken in Polen en Tsje- chow Slowakije. Daar gingen de commu nisten met de laagste partij-nummers het eerst naar.... Siberië. Van landverraders bedient men zich niet lang. Als zij hun „plicht" hebben gedaan, dan wacht hen de liquidering in het „pa radijs". Waarom deze Soester communisten nog langer in ons land blijven en niet het Rus sische paradijs opzoeken, is me een raad sel. H. OEKMAN. met behulp van onze nieuwe vloeistoffen, die U de mooiste Permanent-Wave van Uw leven zullen geven. BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 Officiële Mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Cal- tex Petroleum-Maatschappij (Nederland) N.V., Plesmanweg 5, 's-Gravenhage, om een lichtpetroleumhandpompinstallatie, welke zal bestaan uit een ondergrondse opslagplaats van 4000 liter inhoud, als mede een daaraan verbonden aftappomp, op het perceel gelegen aan de Heuvel- weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 2650, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking hou den door hen is ingewilligd. Vervolgens spelen Shot 2 en Shot 3 in de 3e klas Zaterdag a.s. tegen elkaar de eerste wed strijd. Wij achten Shot 2 iets sterker. De grootste belangstelling gaat ongetwijfeld Zaterdag uit naar de plaatselijke wedstrijd Shot 1Stompert 1 (S'berg). Voor de Soester - bergers zal het tevens haar debuut zijn in de 2e klas. De grotere routine van Shot 1 zal naar wij aannemen in deze wedstrijd een beslissen de factor zijn. UIT INRICHTING GEVLUCHT. Zaterdag is uit „Zon en Schild" een 57-jarige patiënt gevlucht. Hij is gekleed in een blauwe overall.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1