De Europese defensie goedgekeurd. Voor Amandel-, gevuld- en dik Speculaas KRUISWIJK WITTE POMPEN Huid genezing Lied van de dag. beroemd Engels hofschilder. Sir Peter Lely. HnmEf) hand Gelei BEKENDMAKING Het Kleuterhuis Van week tot week in Soest. Autorijlessen Autorijschool D. Enge! Huid uitslag SOEST. W. VAN TOL het laatste nieuw uitgekomen Engelse rijwiel Triumph! IN DE HOEK. excêudieu-e madeCCeti Stichtsche Schoenhuizen Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 15 OCTOBER 1954. SOESTER (OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abtinn. pet kwart, 1.85 - per post 2.0 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Direct nadat de juichkreten over de nieuw tot stand gekomen Europese Defensie wa ren uitgestorven, gingen de deelnemende landen over de Gemeenschap beraadsla gen. Weliswaar waren de overeenkomsten in Londen door de vertegenwoordigers der regering ondertekend, doch de verschil lende parlementen moesten hun goedkeu ring er nog aan hechten. Dat een dergelijke goedkeuring in de Westelijke landen zeer belangrijk is, be wees wel de Europese Defensie Gemeen schap, die indertijd ook door de diverse regeringen is ondertekend, doch door het Franse parlement om zeep werd gehol pen. In Duitsland had bondskanselier Adenauer niet veel moeite met de Bondsdag. Zijn buitenlandse politiek werd goedgekeurd. Dat de socialisten tegen stemden was geen verrassing, doch dat zij het onaanvaard baar over de gevolgde poiltiek uitspraken en in het bijzonder over de resultaten van de conferentie van Londen, wekte toch wel enige verwondering. Op deze conferentie werd namelijk aan verschillende van hun bezwaren tegemoet gekomen. Wij denken aan de deelneming van Engeland. De socialisten hadden als bezwaar tegen de E.D.G. aangevoerd, dat Engeland aan deze Gemeenschap niet deelnam. De gronden, die de socialisten thans aanvoerden, bestonden uit het be zwaar, dat in Londen alleen was gespro ken over herbewapening en de souverei- niteit van Duitsland, terwijl er geen spra ke was geweest van de hereniging van Oost- en West-Duitsland. Dat toch moet volgens de Duitse socialisten op de eerste plaats staan. Waarschijnlijk ook daarom verkondigde de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, bij de viering van de vijfde verjaardag van de Duitse Democra tische Republiek (Oost-Duitsland), dat Rusland Oost-Duitsland zou steunen bij de pogingen om Oost- en West-Duitsland met elkaar te herenigen. In dit kader liet hij nieuwe voorstellen horen, waarbij echter als voorwaarde werd gesteld, dat de West-Duitse Bondsrepu bliek niet zou worden bewapend. Mo lotof stelde voor, dat de bezettingstroe pen direct zouden worden teruggetrokken en dat onmiddellijk voorbereidingen zou den worden getroffen om tot de hereni ging te komen, welke dan zou worden voorafgegaan door vrije verkiezingen, zon der enige controle van buitenaf. Boven dien zou het vredesverdrag op basis van ue overeenkomst van Potsdam worden af gesloten. Ten aanzien van Europa diende Molotof ook niet bepaald een nieuw gerecht op: een vredespact voor geheel Europa, zon der afzonderlijke militaire overeenkom sten van de landen onderling. Spijtig voor Molotof is, dat de West- Duitse regering en ook de Westelijke mogendheden op deze reeds oude voor stellen hun reeds gegeven antwoord zul len herhalen: onaanvaardbaar. Bondskanselier Adenauer staat nu een maal op een ander standpunt dan zijn tegenspeler Ollenhauer, namelijk eerst een reeks van overeenkomsten met het Westen, dan pas praten met Rusland over de hereniging. De socialist Ollenhauer wil het koste wat kost een herenigd Duitsland. Dat Rusland op deze kaart speelt is niet zo verwonderlijk. Niet dat het machtige Rusland bang is voor de paar divisies van Duitsland, maar de vinger, die Ame rika op deze wijze in de pap krijgt in het Westen, is oorzaak, dat Rusland bij monde van Molotof verkondigde, dat de herbewapening van Duitsland onherroe- EEN PRETTIGE AFWISSELING bij het sombere weer is het kopen van Uw bril bij VAN ESSEN. BIRKSTRAAT 2 (hoek Soesterb.straat) DE ZAAK MET RUIME KEUZE! Ziekenfondsleden volledige korting. Huidzuiverheid-Huidaezondneid 't Is elke dag dezelfde sleur, Je loopt hetzelfde pad, Zo kom je alle dagen deur, En Zaterdags in 't bad. Wanneer de week begonnen is Dan kruip je in je jas, Je geeft je vrouw een afscheidskus En zij gaat aan de was. En 's avonds is je warme hap Reeds voor je neergezet, Je leest de krant en praat nog wat En dan maar weer naar bed. Des Dinsdags is de „kop er af", Je draaft weer tot en met, Je komt weer thuis en vindt je hap En dan.... maar weer naar bed. Zo draait de week steeds rustig door Met regels nauwgezet, Maar aan het einde van zo'n dag Dan is er weer je bed. Je wordt wat ouder, kaal misschien, En zelf een beetje vet Je wordt een beetje vlugger moe En dus maar vroeg naar bed. 't Is elke dag dezelfde sleur, Je loopt hetzelfde pad, Zo kom je alle dagen deur, Maar Zaterdags in 't bad. pelijk zou leiden tot de derde wereld oorlog. Dat niet alleen de Duitse socialisten elke kans tot praten met Moskou willen aan grijpen, is bekend. Men heeft de Franse regering er lange tijd van verdacht zij het dan, dat men zulke verdenkingen in de diplomatieke wereld natuurlijk niet uit dat men liever goede vriendjes bleef met Rusland. Mendès France heeft het nooit gezegd. Voor de nationale ver gadering heeft de Franse premier de re sultaten van de conferentie te Londen uiteengezet. Het is kenmerkend voor de zwakte van dit parlement, dat de stem ming daar met het uur verandert. Aan vankelijk was men van mening, dat Mendès France voor het nieuwe verdrag op een meerderheid kon rekenen, doch naarmate meer in de wandelgangen werd gepraat, des te zwakker werd de positie van Mendès France. Zaterdag verbond Mendès France het bestaan van zijn kabinet met de door zijn regering gevolgde en te volgen bui tenlandse beleid en stelde de motie van vertrouwen bij de stemming over zijn buitenlandse politiek. Tijdens het weekeinde versterkten twee bekendmakingen de positie van de pre mier. De eerste was een bekendmaking van een nieuwe algemene loonsverhoging, waaraan Mendès France nog toevoegde, dat in April van het volgende jaar een tweede loonsverhoging zou worden ge geven, indien de economische positie door de productieverhoging zou zijn ver beterd. Het tweede feit kwam, als een duwtje in de rug, uit Engeland. Premier Win- ston Churchill verklaarde op het con gres der Tories, dat de nieuwe Europese defensie de laatste mogelijkheid was voor de eenheid van Europa. Deze duidelijke waarschuwing aan Frank rijk was niet mis te verstaan. Engeland is bereid aan deze defensie mee te doen. Wordt zij echter verworpen, dan staat Frankrijk alleen, zonder con trole op de Duitse legers, die er toch komen.ook zonder Frankrijk, Dit laatste zal wel oorzaak zijn geweest, dat men ook in Frankrijk eieren voor zijn geld koos en men goedkeuring hechtte aan de overeenkomst van Londen. Een geboren Soester Op 14 October 1618 werd in ons kleine dorpje Soest, slechts uit wat boeren hoeven, enkele nederige woningen en 'n paar landhuizen bestaande, een knaapje geboren, dat ééns (en niet eens zo heel veel later) een beroemd schilder zou worden in de kringen van het Engelse hof, en wiens leven en werken in alle boeken over de geschiedenis der schil derkunst met ere worden vermeld. Dit knaapje, Pieter genoemd, was de zoon van Johannes van der Faes, een kapitein van het voetvolk, in de wandeling Hoofdman Lely geheten (naar men zegt, omdat hij in Den Haag in een huis ge woond had, waar een lelie in of aan de gevel was aangebracht). De moeder was Abigaël van Vliet, uit een aanzienlijk Stichts geslacht. Vermoedelijk in verband met de legering van zijn onderdeel ergens in de buurt, woonde Kapitein Van der Faes, alias Hoofdman Lely, enige tijd in Soest. Een tijdgenoot, Hoogstraeten, noemde in zijn boek „Inleidinge tot de Hoogeschool der Schilderkunst" Pieter van der Faes „onzen Gelderschen Lely", blijk baar Soest als in Gelderland gelegen op vattend, 'n niet zo onbegrijpelijke vergis sing, aangezien Eemland, wat geografische gesteldheid en aard en taal der bevol king betreft, geheel bij het Gelderse aan sloot. Daar Pieter bij het opgroeien duidelijk blijk gaf van teken- en schildertalent, deed zijn vader hem, toen hij de kinder schoenen ontwassen was, in de leer bij de schilder Pieter de Grebber in Haar lem. Hij ontplooide zich hier zó gun stig, dat hij weldra in de aanzienlijke kringen van Holland bekendheid genoot en zelfs in 1641, 23 jaar oud, Prins Wil lem II mocht vergezellen (als een soort fotoreporter, zouden we tegenwoordig zeg gen), toen deze met een heel gevolg naar Engeland overstak om daar zijn bruid Augusta Maria, dochter van Koning Ka- rel I, te huwen. Zijn beeltenissen van het prinselijk paar vielen daar zó in de smaak, dat verschillende personen uit de hofkringen en zelfs de koning en andere leden van de koninklijke familie door hem hun portret lieten schilderen. Zo was hij met één slag bij het doorluchtige Engelse hof geïntroduceerd. In die tijd was daar nog de bekende Vlaamse schilder Antony van Dyck, dè hofschilder, wiens portretkunst buiten gewoon bewonderd werd. Pieter van der Faes beijverde zich de kunst van Van Dyck te bestuderen en in zijn schilder wijze heeft hij veel van hem overgeno men. Toen Van Dyck dan ook kort na Van der Faes' komst overleed, viel onze Pieter als vanzelf de plaats van mode schilder aan het hof en in de hofkrin gen toe. Maar in de volgende jaren maakte Pie ter van der Faes de toenemende onrust in Engeland, en speciaal rondom het ko ninklijk huis, mee de revolutionaire be- Een vorstelijke handverzorging' WIJ LEVEREN WASMACHINES VOOR ƒ3.— PER WEEK zonder vooruitstorting. Geheimhouding verzekerd. Komt U eens praten, het verplicht U tot niets. STEENHOFFSTR. 62 TEL. 2282 weging van Cromwell deed de troon I wankelen en in Januari 1649 werd koning Karei I onthoofd. Onze schilder had ech ter blijkbaar de kunst verstaan om zich van politiek partijkiezen te onthouden en niet het stempel van een „Royalist" te krijgen, want hij verkreeg weldra ook de gunst en de klandizie van de aanzienlijke partijgangers van de dictator (of zoals men met een_mooi woord zei: protector, beschermer) en in 1653 mocht hij zelfs het portret van Cromwell schilderen. Maar de flatterende wijze van portret schilderen van Pieter van der Faes (en de andere modeschilders) lag de robuste Cromwell, die wars was van alle vleierij en comedie, niet erg. Hij zei eens: „Ik verlang, dat ge mij schildert geheel zoals ik ben, zonder de minste vleierij. Let dus wel op al de rimpels, littekens en wratten en op alles wat ge aan mij zien zult, anders zal ik er nimmer een pen ning voor betalen". Van der Faes' glorietijd brak pas aan, toen in 1660 met Karei II het koning schap weer werd hersteld, en deze heeft twintig jaar lang geduurd, tot hij in 1680 overleed. Al die tijd genoot hij de gunst van de koning, die hem zeer ge negen was, en van de hofkringen. Meer dan eens redde hij de verkwistende ko ning uit moeilijkheden door hem geld te lenen. Enkele jaren vóór zijn dood be wees de koning zijn dankbaarheid door hem een jaargeld toe te kennen, hem tot Kamerheer te benoemen en hem in de adelstand te verheffen; onze Pieter van der Faes werd Sir Peter Lely en onder deze naam werd hij als beroemdheid in de geschiedenis van de Engelse kunst op genomen. Pieter van der Faes was wat men noemt „een man in bonis"; hij leefde in grote weelde en had rijke bezittingen, 's Zo mers woonde hij op zijn landgoed in Kew (Lincolshire), 's winters in een def tig stadshuis in Drurylane (Londen). In zijn huis hield hij steeds een open tafel voor twaalf personen, met heerlijke mu ziek in een nevenvertrek. Hij was ook hartstochtelijk verzamelaar van schilde rijen en andere kunstvoorwerpen. Onder andere had hij na de dood van zijn eerste begunstiger, Karei I, veel schilderijen ge kocht bij de uitverkoop van diens bezit tingen Ook overigens was hij niet erg teergevoelig bij zijn streven om zijn col lectie uit te breiden. Zijn rijkdom dankte hij behalve aan zijn kunst en vakmanschap ook aan zijn noeste vlijt, zijn commerciële geest en aan zijn warsheid van uitspattingen en verkwis ting. Met onvermoeide ijver werkte hij van de vroege morgen tot vier uur in de middag. Personen, die zich door hem wild§ laten schilderen, werden door een be diende op een lijst geplaatst, waarop dag en uur aangetekend werden, waarop zij moesten verschijnen om te poseren. Ver zuimden zij om een bepaalde reden om op de afgesproken tijd te komen, dan wer den ze zonder aanzien van rang of ge slacht naar het eind van de lijst ver plaatst en moesten ze wachten, tot ze weer aan de beurt kwamen. Door zijn harde werken, waarvan het verlangen om „to make money" een voorname drijfveer was, heeft hij een groot aantal schilde rijen geproduceerd. Het spreekt haast wel vanzelf, dat de kwaliteit ervan erg on gelijk is. Er zijn stukken onder, die niet anders dan als koud en leeg maakwerk zijn te betitelen. Maar in zijn betere stukken toont hij zich een talentvol kuns tenaar. Een bekend Engels werk over de Engelse schilderkunst zegt, dat hij in zijn beste werk op gelijke hoogte stond als Antony van Dyck. Vooral in zijn man- nenportretten was hij sterk. Hij schilderde o.a. 'n hele serie admiraals. Heel bekend zijn ook zijn vouwenportretten voor de collectie schoonheden, die Karei II aan legde, de zgn. Windsor Beauties. Ver schillende Engelse musea bezitten een groot aantal werken van hem; de Natio nal Portrait Gallery beschikt alleen al over meer dan 30 portretten van zijn hand. Ook het Metropolitan Museum in IN ONZE BEKENDE KWALITEIT BANKETBAKKERIJ SOESTERBERGSESTR. 28 - TEL. 2532 New York heeft enkele stukken van hem, o.a. een heel mooie vrouwekop „Nell Gwynne". Sir Peter Lely stierf plotseling in 1680, in de ouderdom van 62 jaar; terwijl hij vóór zijn ezel aan het portret van de hertogin van Somerset bezig was, werd hij door een- beroerte getroffen. Hij is in de kerk van Covent-Garden begra ven; op zijn graf is een gedenkteken ge plaatst met zijn buste, vervaardigd door de beeldhouwer Gibbons. Hij liet een enorm fortuin na: een groot kapitaal gelds, een huis in de stad, een landgoed, verschillende landerijen en een grote collectie schilderijen en kunst voorwerpen. De veiling van zijn schil derijen-verzameling alleen al nam veer tien dagen in beslag en heeft een bedrag van 26.000 pond opgebracht, d.w.z. in ons huidige geld ongeveer IV2 a 2 millioen gulden. Zowel materieel als wat eer en reputatie betreft is het leven van onze Pieter van der Faes dus zeker wel suc cesvol geweest. Al is dan ook de band tussen Soest en Pieter van der Faes niet bestendig ge bleven, toch is het aardig te weten, dat ons dorp het levenslicht schonk aan een kunstenaar, die eens aan een konink lijk hof in ere glansde en die door de Engelsen als een van hun beroemde schilders wordt beschouwd. En zou hij, omdat hij de moeite heeft genomen hier in Soest geboren te wor den, ook niet een beetje verdienen, dat er een straat naar hem genoemd wordt, bijv. in de schilderbuurt J. H. Wat dacht U van ons uniformenfonds, het fonds van „onze" P.V.O. Het gaat goed, al zijn we er nog niet. Vorige week werd het record van 792.weeikinzameling gebroken en was de opbrengst 865.35. Hierdoor werd het totaal 6057.85. Nog 150 Soestenaren van 1 tientje worden gezocht. Het behoeven er natuurlijk niet zoveel te zijn als er een paar grote /klanten" uit de bus ko men. Laten we zeggen nog 14 dagen hebt U de tijd Leen Uw tientje. De Soester jeugd heeft geen idee van rassen haat. Dat kunnen we met elkaar toch wel vaststellen. Toen Zondag een knaap van 12 jaar, die zich op de S.E.C.-tribune bevond, plot seling schreeuwde „Vuile nikker", was dat niet een uitlating, die kon wijzen op een op voeding. waarin rassen-discriminatie was ver werkt. Hij zag drie bruin gekleurde Indische Neder landers voetballen en vond die bruine kleur maar „gek", een verschijnsel dat overal ter wereld voorkomt, wamt als een Hollander met zijn blanke huid zich b.v. in een negerland begeeft, is dit voor de negers ook een gek zicht. Maar dit mag niet leiden tot schelden, zoals deze knaap deed. Hij zal het wel nimmer meer doen, want de drie Indische Nederlandse protesteerden fel tegen de kreet van de jongen, als gevolg waar van hij van het veld werd gestuurd. Daarmee was het incidentje gesloten. Het voetballen van deze drie bruin gekleurde Nederlanders was, afgezien van de goede voet balcapaciteiten, een genot om te zien. Het was wat je noemt beschaafd spel en rniemg blanke voetballer Ikon daaraan een voorbeeld nemen. Schreven we onlangs, dat de nieuwste tak van sport in Soest op de rolschaats bedreven zou worden, dit blijkt niet zo te zijn. Als nieuwste snufje zullen onze Soester jongens binnenkort de rijwielsport gaan beoefenen op een speciale wijze, n.1. in de cycle speedway. We hebben er onlangs over geschreven en de reacties waren voor Soest zeldzaam. Leden hebben zich reeds gemeld, de grond voor een baan is er al aan de Schapendrift bij de Den nenweg en er hebben zich reeds mensen ge meld, die gratis 'hun vrije tijd willen geven om leiding te geven aan de jongelui. Laten we nu nooit meer zeggen, dat in Soest niets kan, want de feiten logenstraffen het. Over sparen gesproken. In het maandblad „Spaar-commemtaar" van de P.T.T.-R.P.S. la zen we, dat Soest in de maand Juli een bedrag van 91.878.op de Rijks-Postspaarbank "deponeerde. In de rij van 27 vergelijkbare gemeenten nam Soest daarmede de 15e plaats in. De Buurt- en Speeltuinvereniging „West" heeft de eerste 200.binnen voor het op te richten clubgebouw. De bewoners in West schrapen en sparen dit gebouw bijeen en bovendien orga niseren zij een grote fancy-fair, welke ook nog wat dubbeltjes moet opbrengen. Deze vereniging blaakt van activiteit. Een feestavond is in voorbereiding, voor de jeugd wordt een ballonwedstrijd gehouden en een St. Nicolaasfeest zal worden gevierd. In de vereniging is een jeugdclub ontstaan, alsmede een jeugdtoneelclubje. De ouderen hebben een reisvereniging opgericht. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instrncteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 GENEESMIOOE HUIDAANDO VLOEISTOF Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door. doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. AUTOBESTUURDER REED DWARS DOOR COLONNE. Dinsdagavond heeft een tot nu toe on bekend bestuurder van een personen wagen een aanrijding veroorzaakt op de Soesterbergsestraat hoek Gallenkamp- weg. Op de Soesterbergsestraat reed een klei ne colonne militaire auto's, bestaande uit drie vrachtauto's voorafgegaan door een jeep in de richting Soest. Toen de jeep en de eerste vrachtwagen de krui sing Gallenkampsweg waren gepasseerd, reed de niet geïdentificeerde personen auto, vanuit de Gallenkampsweg, de Soes terbergsestraat over en verdween op de Kolonieweg. De bestuurder van de tweede auto remde zeer krachtig om een aanrijding met de personenauto te voorkomen, waardoor de derde vrachtauto met grote kracht tegen de achterkant van de stilstaande auto botste en daarna in brand geraakte. Met een schuimblusser werd de brand ge blust. Naar de bestuurder van de perso nenauto wordt gezocht. VOLKSUNIVERSITEIT. Waar ontmoeten plant en dier elkaar in de natuur Hierover sprak dr. J. Adriani Woensdagavond voor de Volksuniversi teit, voor een volle zaal. Ontmoetingen tussen plant en dier vinden plaats doordat er planten zijn, die als voedsel voor het dier dienen en omge keerd. Er zijn ook insecten, die als voed sel voor een plant dienen. Een ander raak-vlak is het dier als bloembestuiver en het verschijnsel, waarbij dieren hun eieren op en in plantenbladen leggen en waarbij de jonge dieren zich met de sap pen van de planten voeden. Met diverse lichtbeelden behandelde deze deskundige spreker de verschillende fa cetten van dit interessante onderwerp, om daarna uitvoerig stil te staan bij de bloembestuiving door insecten. In de natuur is kruisbestuiving een nood- |OR6EL5f PIANOSb STEMMEN - REPARATIE VERHUUR NIEUWEWEG 103 TELEFOON 2 968 i zakelijkheid, zoals Darwin ontdekte en uitprobeerde. Kruisbestuiving verlangt echter transport van stuifmeel en daar voor zijn dieren aangewezen. Kevers, hommels, zweefvliegen, vlinders, ja zelfs wantzen doen dit nuttig werk. Dr. Adriani vertelde over het systeem, dat door deze dieren wordt gevolgd. De natuur zou onvolmaakt zijn, als de bijen stuifmeel van rozen op de stempels van margrieten brachten. Het resultaat zou nihil zijn, doch dit is ondervangen door dat bijv. bijen een gehele dag dezelfde plantensoort Lezoeken. Dit betekent ook, dat de bijen oloemen moeten herkennen op vorm en kleur, hetgeen proefondervin delijk is bewezen. Geel-kleurige bloemen ziet de bij niet, doch dan is het de reuk die de bij wegwijs maakt. Uitvoerig besprak spreker de bijenstaat en de bijentaai en met tal van lichtbeel den liet §pr. zijn gehoor kennis maken met de veelzijdigheid en de verfijning van de levende wezens in de natuur. POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDSCHAP". In deze vereniging werden de volgende kampioenschappen behaald Vitesse 1. Z.K.H. Prins Bernhard, 156,66 punten. 2. J. Duiser, 141,70 p. 3. A. Kaats, 116,56 punten. Mid Fond1. C. Dijkman, 219,79 pnt. 2. W. Nieuwenhuis, 184,81 pnt. 3. G. H. v. d. Broek 150,01 punten. Fond 1. E. van Daatselaar, 221,19 p. 2. W. Nieuwenhuis 219,01 pnt. 3. G. Hooij- er, 189,90 pnt. Oude duiven 1. W. Nieuwenhuis, 458 p. 2. J. Duiser, 338,61 pnt. 3. E. van Daat selaar, 334,97 pnt. Jonge duiven 1. G. H. v. d. Broek, 257,68 pnt. 2. G. Sikkelbein, 195,65 pnt. 3. J. Hodde, 181,81 pnt. Navluchten 1. W. Nieuwenhuis, 245,33 p. 2. A. J. van Dorrestein, 241,39 pnt. 3. G. H. v. d. Broek, 199,27 pnt. Generaal Kampioen1. W. Nieuwen huis, 792,71 pnt. 2. G. H. v. d. Broek, 762,62 pnt. 3. A. J. van Dorrestein, 616,45 pnt. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in spoedeisende vergadering bijeen geroepen t^gen Vrijdag 22 October, des avonds te 8.30 uur. Als enig agendapunt komt in behandeling een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bouwen van woningen te Soest en Soes- tertoerg. 35 JAAR DIRECTEUR. De heer W. P. Hilhorst, directeur van de Coöperatieve Landbouw Vereniging Soest, herdacht deze week het feit, dat hij 35 jaar geleden als directeur werd aange steld. De jubilaris kwam in 1919 in functie bij deze Coöperatieve vereniging, welke in 1916 was opgericht. Hij .trof een kleine organisatie aan met nog weinig leden en met een kleine omzet, terwijl een bedrijfs gebouw ontbrak. Hoe deze kleine coöperatie is uitgegroeid illustreert niet alleen h$t ledental' van 200, doch ook de geweldige omzet in vee voeder en granen, welke in de grote ge bouwen werden verwerkt. Daarbij is het bedrijf zich gaan specialiseren op het mengen van veevoeder. Op een receptie te zijnen huize heeft het bestuur van de Coöperatie en het perso neel vele hartelijke woorden tot de jubi laris gesproken, onder aanbieding van tal rijke cadeaux. Bestuursleden van de Boerenleenbank, E.H.B.O. en de St. Vincentiusvereniging kwamen ook hun gelukwensen aanbieden. Woensdag kwamen de directeuren van de coöperaties uit de omtrek de jubilaris de hand drukken en ook toen werden er cadeaux aangeboden. BINNENKORT BRENGEN WIJ U STEENHOFFSTR. 25 TELEF. 2185 Olie voor kachels 14 cent per liter. HOOFD'en KIESPIJN Mijnhardt Kiespiinpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hooïdpijnpoeders, Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT ARTSEN- EN APOTHEEKDIENST. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de artsen H. G. Rupert, B. Grothe- straat 49, tel. 2388 en H. J. Stroband, H. Blaeckweg J2, tel. 2434. Zondag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. HONING IS RIJK AAN VITAMINE. Over honing valt heel wat te vertellen, dat bewees de causerie wel, die de heer Van Aarst uit Wageningen Dinsdagavond voor de Soester imkers hield. Spr. gaf aan hoe de verschillende honing- soorten worden ingedeeld naar hun af komst bloemenhoning, bladhoning en verder buitenlandse en binnenlandse ho ning. Aan de hand van diverse monsters ver telde spreker, welke honing, ingevolge de bepalingen van de Warenwet, niet onder de naam honing mag doorgaan. Ook de samenstelling van de honing kreeg een uitvoerige bespreking. Honing is in samenstelling verschillend naar de winplaats van de nectar en het komt voor, dat bepaalde bijenmengsels in de honing worden gevonden, die de smaak beïnvloeden. Niet alleen de samenstelling Het zijn ongetwijfeld knappe koppen, die tegenwoordig voor Jan en Alleman uit rekenen, wat zij mogen verdienen. Daar moeten wij vooral niet te min over denken. Er komen statistieken en tabellen aan te pas; prijsverhoudingen moeten worden bekeken en nagegaan; ingewikkelde ver gelijkingen moeten worden gemaakt en de meningen van bijzonder geleerde eco nomen gevraagd. Er worden ook bespre kingen over gevoerd en wij kunnen ge rust aannemen, dat dergelijke conferen ties, zoals wij die tegenwoordig noemen, op een hoog plan staan. Laten wij er diep respect voor hebben, omdat, zoals een eenvoudig moedertje jaren geleden al eens verzekerde, het altijd moeilijk is de rekening van een ander op te maken. Goed beschouwd doen de heren, die onze economie leiden, niet anders. Zij maken de rekeningen op voor millioenen Nederlanders. Er zijn mensen, die dit een bijzonder prettige gang van zaken vinden en wij mogen wel aannemen, dat de meerder heid daar zo over denkt, omdat het anders niet zou gebeuren. Wij kennen echter ook groepen van men sen en hun aantal schijnt met de dag te groeien, die minder gerust zijn op deze gang van zaken. Sterker, er zijn er, die zeggen, dat die geleerden met hun geleide economie zo geleidelijk aan de hele eco nomie de soep indraaien. Die mensen heffen geen juichtoon aan als plechtig wordt besloten, dat alle salarissen met een bepaald percentage verhoogd wor den. Ze schudden mistroostig het hoofd en zeggen, dat ze er geen cent wijzer van worden; dat de geleerde heren achter de feiten aanlopen en dat die verhoging weer heel gauw door een andere verho ging moet worden gevolgd. Er zijn ook groepen, zoals de laag-gepen- sionneerden, die onze economen toe schreeuwen, dat ze helemaal worden ver geten. Het treurige is, dat het nog waar is ook. Die laag-gepensionneerden kunnen niet zeggen: verhoging of wij leggen er het bijltje bij neer. Zij hebben de tering naar de nering te zetten en ze moeten zelf maar zien hoe zij de hogere kosten van het noodzakelijke levensonderhoud opvangen. Voor velen is er van opvangen al lang geen sprake meer. Zij lijden eenvoudig armoede en gebrek. Andere groepen lachen om alles wat de hoogmogende prijsbeheerders welwillend decreteren. Hun kan niets gebeuren. Als zij niet een bepaald bedrag „schoonT ontvanger. loyreA zij naar een an<3ete" werkgever, die zich niet stipt aan de loonvoorschriften houdt. Zo sukkelen we met elkaar maar door. Dit hoger en dat hoger. En die hoge heren maar rekenen, voor U en voor mij, voor ons allemaal. Hogere prijzen en hogere lonen en wéér hogere prijzen en wéér hogere lonen. Dat oude moedertje had wel gelijk. Het is altijd moeilijk de rekening van een ander op te maken. H. OEKMAN. Ook voor naar de Soesterbergsestraat 30 - Tel. 2454 van honing kan zeer uiteenlopen, doch ook de kristallisatie-vormen. Deze worden o.a. 1 sterk beïnvloed door wisselingen in tem- peratuur, met dien verstande, dat een ge-f lijkmatige temperatuur een langzame ea fijne kristallisatie geeft en omgekeerd. I De waarde als voedingsmiddel dankt ho ning aan zijn grote verteerbaarheid, zijr vitaminegehalte en de aanwezige ferme® ten. In Zwitserland, waar per hoofd meer ho ning wordt gebruikt dan in ons land, wordt de honing door doktoren bijzonder aanbevolen als babyvoeding. Ook als geneesmiddel is honing van gro te waarde, zei spr., die wees op de gene zing van sommige maagzweren, dank zij een honing-dieet van een half pond per dag. Ook bij enkele andere kwalen werkt honing zeer gunstig. VARKENS GEVEN OVERLAST. De varkens uit de weilanden aan de Van Lenneplaan verkiezen regelmatig de vrijheid en brengen dan een bezoek aan de tuinen van de nabij gelegen huizen. De tuinbezitters beklaagden zich op het politiebureau. HEER IN HET VERKEER. Een vrachtautobestuurder, die met zijn wagen een 3-tal betonnen paaltjes op de Zoom omver reed, liet er geen gras over groeien. Hij had reeds opdracht tot her stel gegeven toen de politie hem een be zoek bracht. Wanneer er sprake van is een dienst te bewijzen, dan bedenke men. dat het leven kort is en dat men geen tijd moet ver liezen. ZATERDAG. Hoe meer men heeft, des te minder heeft men als men de hebzucht er bij heeft. ZONDAG. Vervulde Wensen brengen niet steeds ge noegen aan; vervulde plichten echter doen steeds geluk ontstaan. MAANDAG. Verspreidt geen kwaad gerucht; 't is be ter vonken uit te trappen dan rond te strooien.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1