SOEST. IN DE HOEK. Een wijs woord voor iedere dag. DINSDAG 19 OCTOBER 1954. 32e JAARGANG No. 82. SOESTER OÜRANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT NIEUWE KLEUTERSCHOOL GEOPEND. Gistermorgen is de nieuwe R.K. Kleu terschool, gelegen aan de Ericaweg in Soest-Zuid, door pastoor Lommerse inge zegend en daarna officieel in gebruik genomen. In het speellokaal werd de school, wel ke reeds vanaf 1 September in gebruik is, met enige toespraken officieel in ge bruik genomen. Hierbij waren aanwezig de Burgemees ter, het lid van het schoolbestuur, de heer H. J. van Hal; de heer Holtus na mens het kerkbestuur van de parochie Soest-Zuid, de algemeen overste en de huis-overste van de Zustercongregatie O.L. Vrouw ter Eem te Amersfoort, door welke congregatie deze school is ge bouwd; de architect, de heer Th. v. d. Wardt uit Bussum; de aannemer C. Vis ser alhier en de heer H. Taris, hoofd van de St. Willibrordusschool. Pastoor Lommerse sprak namens de Over ste woorden van dank tot het gemeente bestuur, de architect, de aannemer en diens medewerkers. Spr dankte ook de congregatie, welke in 1938 had beloofd hier een kleuterschool te bouwen. De oorlog kwam er tussen en direct na de oorlog dwarboomde „Den Haag" de plan nen, doch het eens gegeven woord werd vorig jaar bewaardheid en ook de toe zegging, dat men in Soest-Zuid geen en kele bemoeienis met de bekostiging van deze bouw zou hebben. In Soestdijk, Soest en Soest-Zuid staan nu 3 K.K. kleuterscholen, waarvan de mooiste in Soest-Zuid staat, zeide spr. Ook namens de parochie dankte pastoor Lommerse de Zusters, die tevens hier een zeer goede leerkracht als hoofd plaatsten, n.1. zuster Ludwig. Spr. hoopte, dat de vruchten van het on derricht aan de kleuters grote vruchten zou afwerpen. De Burgemeester dankte namens het ge meentebestuur voor het fraaie gebouw, dat hier tot stand kwam en waarmede het gemeentebestuur zeer blij is. Het ge meentebestuur heeft tot nu toe de zorg voor het kleuteronderwijs beschouwd als een particuliere taak, waarbij de gemeente helpt, zei spr., die direct toegaf, dat deze gemeentelijke hulp zeer gering is, waarvan de ontevredenheid van de be sturen van de diverse kleuterscholen ge tuigen. De bouw van deze mooie school, zonder enige zorg van de gemeente tot i stand ge komen, zal inspirerend werken, aldus de Burgemeester. Soest-Zuid heeft een grote uitbreiding in bevolking ondergaan en de vestiging van deze school is dan ook op zijn plaats. Spr hoopte, dat van deze school een zegen zou uitgaan voor de kinderen en via de kinderen ook de ouders gezegend zouden worden. De architect, de heer v. d. Wardt, dankte voor de hem gegeven opdracht en dank te voor de medewerking van het gemeen tebestuur en aannemer Visser, met wie hij prettig had samengewerkt. Spr. bood zijn gelukwensen aan aan de parochie, de congeregatie O. L. Vrouw ter Eem en het onderwijzend personeel en zei, dat met deze kleuterschool het fundament gelegd kan worden voor een bloeiend katholiek leven in Soest-Zuid. Nadat ook de heer C. Visser de architect dank had gebracht voor de samenwerking, sprak de heer H. J. van Hal namens de ouders. Spr. releveerde de jarenlange gang van de ouders met kinderen op de fiets naar Soest, waarvoor de bagage dragers van deze vervoermiddelen ver lengd moesten worden en kou en regen getrotseerd werden. Spr dankte voor de grote offers, die de congregatie heeft ge bracht, waardoor de kleuters uit Soest- Zuid, onder dezelfde leiding als in Soest, naar school kunnen. Hiermede was de opening van de school een feit. Het fraaie gebouw van 38 meter lengte DINSDAG Over tweeërlei zaken mag men nooit tobben over dingen die men niet meer veranderen kan en over din gen die men nog wel veranderen kan. WOENSDAG De ij delheid vereist een zekere be bouwing en veel bemesting; de hoogmoed tiert welig in alle gron den, het is een rechtopgaande boom. DONDERDAG Ge kunt wèl zeggen wat gij nooit gedaan hebt, doch niet wat gij nooit zult doen. en rond 1000 M3. inhoud is een van de modernste en grootste kleuterscholen, welke ooit in Soest en verre omgeving werd gebouwd. Het gebouw bevat drie ruime lokalen en een speellokaal, een spreekkamer en een keuken. Het daglicht komt overvloedig naar binnen, terwijl een centrale verwar ming, toiletten en een ruime speelplaats dit gebouw completeren. Deze school kan ruim 100 leerlingen bevatten, die zeer moderne meubelen tot hun beschikking hebben. UNIFORMENFONDS P.V.O. Zesde verantwoordingslijst tot en met 16 Oc- tober 1954: Saldo vorige opgave 6057.85 Mevrouw N. N. 10 obligatiën 100. De Heer N. N. 10 obligatiën100. Ned. Middenstandsbank N.V50. Een inschrijfster met 2 obligatiën 20. Dertig inschrijvers met 1 obligatie 300. 6627.85 Er moeten thans nog slechts 96 obligatiën ge plaatst worden. Laten wij met elkaar zorgen, dat op 2 November a.s. de laatste verantwoor dingslijst gepubliceerd kan worden, hetgeen dan tevens de eindstand zal zijn. Als U allen meehelpt dit doel te verwezenlijken zal het eerste winterconcert van P.V.O. in Januari '55 in de nieuwe uniformen plaats hebben. Wacht niet af of een ander 10.of meer leent, maar doe het direct zelf. Behalve bij de leden van de Harmonie kunt U ook bij alle Banken in Soest terecht. R.K.T.T.V. „SOESTDIJK'. Zaterdagavond werd in het Oranje Hotel de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer B. Borgts, opende de goed bezette ver gadering en heette de leden van harte welkom. In het jaarverslag van de secretaris werd ge wezen op het handhaven van de plaats in de competitie, terwijl hierin tevens tot uiting kwam het mooie resultaat van de afdeling Lawntennis, welke het afgelopen seizoen werd opgericht. Hiema kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De voorzitter en de heer P. v. d. Wansum, se cretaris, werden herkozen, terwijl in plaats van Mej. J. Beuken, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen de heer J. Quaars. De speeltijden werden, evenals vorig jaar, vast gesteld op Zaterdagavond in het Oranje Hotel. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van Vrijdag j.1. werden aangevoerd: 151 biggen in prijzen van 42.50 tot 55. Op de eiermarkt werden aangevoerd 170.000 stuks. De prijzen waren: hoendereieren van 17.25 tot 18.henneneieren van 11.50 tot ƒ15.50, middenprijs ƒ17.50, prijs per kg. ƒ2.82. De handel op de biggenmarkt was matig, ter wijl de verkopen op de eiermarkt vlot tot stand kwamen. SCHOOL HEES WERD „INSINGER-SCHOOL". Zaterdagmiddag werd de naam Insinger onver brekelijk aan de Chr. lagere school te Hees verbonden werd en de daad, die Herman Al- brecht Insinger in 1909 stelde, n.1. een school en een dienstwoning te schenken, nogmaals in herinnering gebracht. Het was in 1900, dat de bewoners van de buurt schap Hees welke buurtschap ouder is dan het 1000-jarige Soest een verzoek aan de Soester gemeenteraad deden tot stichting van een lagere school. De gemeenteraad van toen wees dit verzoek af. omdat de gemeentelijke financiën de bouw van deze school niet toelieten. Toen werd dit ver zoek gedaan aan de vereniging „Een school met den Bijbel" alhier, welke vereniging een school bezat aan de Julianalaan, waar nu de Ger. Kerk staat. Deze schoolvereniging wilde graag aan het verzoek van de Hees-burgers tegemoet kómen, doch ook deze vereniging beschikte niet over het benodigde geld. De on- derwijsgelijkstelldng was er nog niet, zodat men uit eigen gelden zou moeten 'bouwen. Een bedrag van 1500.werd toegezegd en de heer Insinger schonk de grond voor school en woning. In Mei 1908 bleek in het testament van de inmiddels overleden heer Insinger de som van 17.700.aan de schoolvereniging te zijn vermaakt, zodat men tot de bouw van de school en de woning voor het hoofd kon over gaan. Op 1 April 1909 kon de school in gebruik wor den genomen en konden de Hees-kinderen het begeerde onderwijs genieten. De heer H. Fennema, voorzitter van de school vereniging, vertelde Zaterdagmiddag van deze gang van zaken, toen deze school zijn nieuwe naam kreeg. In de hal van het gebouw hadden zich vele ouders en de leerlingen verzameld, alsmede de Burgemeester, Wethouder De Haan en bestuursleden en onderwijskrachten van de Chr. scholen. Als bijzondere gasten waren aan wezig Mevr. de Wed. Insinger-von Uslar Glei- chen en haar dochter Mevr. Vink-Insinger. De heer Fennema zei, dat tot 1951 de Soester Christelijke scholen geen naam droegen, tot dat de Groen van Prinstererschool werd ge bouwd en deze de naam van deze grote staats man kreeg. Dat deze school de naam Insinger gaat dragen, betekent een uiting van dankbaarheid voor het vele wat de familie Insinger voor deze school deed. Spr. dankte Mevr. Insinger voor de toe stemming deze naam te mogen gebruiken en dankte tevens voor de bereidheid personeel en materiaal af te staan, toen in 1945 het school gebouw en de inventaris moesten worden ge restaureerd. Ook uitte spr. woorden van dank tot de heer Wilhelm, rentmeester van „Pijnen burg" en het gemeentebestuur. Voor de actie ve leiding als schoolhoofd kreeg ook de heer De Boer woorden van dank. Hierna ging het gezelschap naar buiten en daar klonk het onthullingslied, hetwelk de kinderen zongen. Mevr. Insinger trok hierna het vlaggendoek weg, waarachter het woord „Insingerschool" in ijzeren letters op de gevel was aangebracht. Mevr. Insinger uitte haar dankbaarheid voor deze naamgeving, hetwelk ook zeker de goed keuring van haar overleden echtgenoot zou hebben gehad, omdat met deze naam zijn zeer beminde grootvader wordt geëerd. Wij blijven met een warm gevoel houden van deze school, waaraan wij zoveel herinneringen hebben, zei Mevr. Insinger, die hierna aan de heer De Boer een projectie-apparaat overhan digde, ten dienste van het onderwijs. Nogmaals zongen de kinderen en ditmaal was heit een feestlied. Namens de heer O. Insinger te Parijs sprak de heer Wilhelm en deelde mede, dat de achter kleinzoon van de schenker van de school zeer vereerd was met deze naamgeving. Spr. dankte de ouders van Hees, die zoveel ge meenschapszin bezitten en dit toonden bij de restauratie van de school, waarbij de heer De Boer als paardekracht fungeerde. De Burgemeester was evenzeer verheugd over „deze gebeurtenis in deze kleine wereld", waar mede werd getoond wat samenwerking ver mag. Hees is een klein onderdeel van Soest en zal zich wel eens achteruitgesteld voelen, doch vanmiddag is Hees Soest de baas en het voor beeld van de familie Insinger mag ten voor beeld worden gesteld aan geheel Soest, aldus spr. Ds W. Ambrosius dankte namens de ouders van de leerlingen de heer De Boer voor diens werk en bood nog „een zorgenkindje" aan n.1. een palm voor de hal. Voor de wandaankleding werd bovendien nog een schilderij aangeboden. De heer De Boer dankte Mevr. Insinger voor het prettige contact en het kostbare projectie- apparaat en hoopte, dat het hernieuwde contact met de familie van zeer duurzame aard zou zijn. Hij hoopte ook, dat allen, die zoveel liefde en belangstelling voor deze school toonden, dit zouden blijven doen. De aanwezigen bezichtigden hierna de school. VERGADERING OUDEN VAN DAGEN. De afdeling Soest van de Bond van Ouden van Dagen komt in vergadering bijeen op Woens dagmiddag in hotel ,,De Gouden Ploeg". Men zie de advertentie in dit nummer. BROMFIETSER CONTRA AUTO. Vrijdagmiddag reed een auto, bestuurd door de heer P. alhier, vanuit de Wilhelminalaan het Nieuwerhoekplein op. P. stopte aldaar om het verkeer van de voorrangsweg te laten voorgaan. Hierop had de bromfietser S. alhier schijnbaar niet gerekend. Deze kwam uit de Koninginnelaan en reed tegen de auto. Hij voorwiel van de bromfiets werd vernield. MELKDIEFSTAL. Op heterdaad werd een Soestenaar betrapt, die Zaterdagmorgen een fles melk wegnam uit de voorraad melkflessen, die op het trot toir voor het pand van de melkhandelaar Jak aan de Koninginnelaan stonden. Uit het verhoor bleek, dat deze Soestenaar meerdere malen flessen melk had weggeno men. Hoe duur hem deze goedkope melk zal komen staan zal de rechter beoordelen. GEVONDEN VOORWERPEN. Schildpad, (kinderpontemonnaie met inhoud, stuursleutel, 2 heren sjaals, damesjasje, oud herenrijwiel, aardappelschilmesje, dop van benzinetank, autoped, grijze herenjas, blank zakmesje, Wegen-Verkeers-JRegelment, bruine tas, pet, portemonnaie met inhoud, lila sjaal, paar schoenen, rammelaar, damesportemon- naie, regenjasje, damesrijwiel, bruine kinder- handschoen, dop van benzinetank, kinderrij wiel, bankbiljet van 25.eend, doublé arm band, passer, leren riem, heren regenjas, da mes handschoen, damespolshorloge, doos met 8 paar schoenen, schooletui, gereedschap, etui met vulpen en vulpotlood, paar bruine hand schoenen, paar glacé handschoenen, duimstok en broekriem. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn Woensdags en Zaterdags, van 14 tot 16 uur, te verkrijgen aan het politiebureau. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Het hele land is min of meer in rep en roer door de angst, dat de aardappeloogst niet binnen zal zijn vóór de zware nacht vorsten invallen of vóórdat de drassige grond, waarin de aardappelen nu al een paar maanden drijven, haar rottende werking zal hebben gedaan. Noodkreten om rooihulp zijn al verschei dene malen door de radio uitgezonden en in dagbladen geplaatst. Ook nu weer bleek, dat er gelukkig altijd mensen zijn, die aan deze kreten om hulp gehoor geven. Jongens en meisjes offerden hun vacan- tiedagen, meisjes-studenten liepen geen college, moeders gingen halve dagen spitten en rapen, kortom ze zijn er geluk kig weer, de mensen, die voor hun bur gerzin verdienen in een gouden lijstje te worden gezet. Deze mensen steken gun stig af bij de velen, die het wel erg vin den, maar niets doen en hoogstens zorgen vast een paar mud aardappelen in huis te nemen voor het geval die rooi-actie zou mislukken. Onze overheid diende op deze vrijwilli gers ook een beetje meer groots te gaan. Misschien doet ze dat ook wel, maar over het algemeen komt er niet zo vlot een dank je uit hogere regionen. Gelukkig overigens behoort het soort mensen, dat zich gedrongen voelt hulp te verlenen wanneer dit nodig is, niet tot hen, die op een „bedankje" uit zijn. Maar dat de overheid, in de vorm van een Belasting ambtenaar, het presteerde, om onder de vrijwillige aardappelrooiers loonbelasting- lijsten ter invulling te laten uitdelen, hadden zij toch ook niet verwacht. Dat is, de desbetreffende inspecteur moet mij dit maar vergeven, zó iets stoms, dat het eigenlijk te gek is om te geloven. Ik vraag: Wie durft zo iets in zijn hoofd te halen? Werd die man door zijn supe rieuren gestuurd of had hij dit belache lijke idee van zichzelf Dacht hij een goede beurt te maken of was hij er alleen maar op uit om het publiek wat meer stof te geven om te spreken over „een échte ambtenaar"? H. OEKMAN. JAARVERGADERING „PETERS BAAN". Op de gisteravond in Hotel „De Gouden Ploeg" gehouden jaarvergadering van Pe- ter's Baan waren 18 van de 374 leden aanwezig. De jaarverslagen werden goed gekeurd en het bleek, dat er een batig saldo was van 238.51. Bij de bestuursverkiezing werd besloten het bestuur uit te breiden tot negen per sonen. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. A. Butzelaar met 13 stemmen. Hierna werden vier nieuwe bestuursle den gekozen, t.w. de heren Th. Kok, se cretaris; H. v. d. Pol, G. Wassenaar en A. Hiemstra. Penningmeester werd het bestuurslid D. Fugers. De heer Butzelaar dankte de aftredende heren Posthumus en Entrop, die beiden veel voor de vereniging hebben gedaan en wekte op tot ledenwerving, daar alleen bij een groot aantal leden de ijsbaan be staansmogelijkheid heeft. HOOIBERG IN BRAND GESTOKEN. Gisteravond, te half zeven, werd de brand weer gealarmeerd voor een brandende hooi- en roggeberg, toebehorende aan de heer R. v. d. Heuvel, wonende Veen- zoom 2. De brandende berg was van klein formaat en de bewoners en buren waren direct met blussen begonnen. De brandweer, die met groot materiaal snel ter plaatse was, had met de nevelspuit weinig moeite deze brand te blussen. Uit het onderzoek bleek, dat een zoontje van de heer v. d. H. nabij de berg met lucifers had gespeeld. 40 JAAR ONDERWIJZERES. Vrijdagmiddag werd in de Da Costaschool alhier een merkwaardig jubileum gevierd, n.1. het feit, dat Mej. D. van Arkel 40 jaar onderwijzeres was en ook 40 jaar aan deze school was verbonden. Des middags, toen alle leerlingen in eni ge lokalen waren samengekomen met het personeel en bestuursleden, werd Mej. v. Arkel met haar familie door zes leerlin gen binnen geleid. Vrolijke kindergezich ten en een schat van bloemen verwel komde haar. Nadat haar de zegenwens uit psl. 134 was toegezongen, kwamen het grootste meisje en de kleinste jongen van de school haar geschenken aanbieden, waaronder 'n speciaal vervaardigd wand bord van „De Vlieguut". Namens de col lega's sprak de heer M. de Ligt, waarbij een cadeau werd overhandigd. De heer Th. Regter sprak namens het schoolbestuur, die haar een feestavond aanbood van ou ders en oud-leerlingen.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1