De gesel van de woningnood. Wereldspaarweek. 250 Gulden beloning. Radio-, Televisie- en Muziekshow, The 3 Jacksons. Een uur voor de toekomst. Na de reis van de Prins. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool Van week tot week in Soest. LOCOMOTIEF v.a. f141-. fUGERS RIJWIELEN „21e UeAquêde TkM&fiel" IN DE HOEK. e<xeJtuéieu-e mo-de.tle.ti Stichtsche Schoenhuizen W aarschuwing Het Kleuterhuis SOEST. Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 22 OCTOBER 1954. 32e JAARGANG No. 83 SOF STER (flÖURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Van alle problemen, waarmede wij hier in ons land na de oorlog hebben te ma ken, is die van de nog steeds blijvende woningnood wel het grootst. De gewone Nederlander, die zelf behoor lijk woont, merkt slechts weinig van het geweldige vraagstuk van de woningnood. Hij leest er zo nu en dan over in z'n krant en merkt eerst iets van de moeilijkheden waarmede inwonenden en hoofdhuurders hebben te kampen, als hij er zelf mee in aanraking komt. Degeen, die slechts van uit de verte in zijn rustige bestaan met die woningnood heeft kennis gemaakt, wordt met de neus boven op de feiten gedrukt, als zoon of dochter trouwplan nen heeft en naar een geschikte woning gaat uitzien. Is de familie zo kapitaal krachtig, dat zij een huis kan laten bou wen, dan komt men er nog niet achter. Wie echter op een huurhuis is aangewe zen en zich daartoe bij een huisvestings bureau opgeeft, komt al spoedig tot een ander inzicht en wie eens een middagje bij zulk een groot bureau heeft doorge bracht en de verhalen der wachtenden heeft aangehoord, die schaamt er zich eigenlijk een beetje voor, dat hij nog een behoorlijk dak boven het hoofd heeft; dat hij met zijn gezin niet op een ver bouwde, gehorige zolder behoeft te ver blijven, doch een goede huiskamer en slaapkamer voor al zijn gezinsleden ter beschikking heeft en.dat hij voor dit gewaardeerde comfort niet eens zo heel veel behoeft te betalen. Nu heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, over de woningnood een referaat gehou den, waarin hij er o.m. de aandacht op vestigde, dat de zogenaamde migratie- toewijzing tal van nadelen heeft. Wij hebben in Nederland voor een be hoorlijke huisvesting van ons gezin heel veel over. Terecht. Wie de gesel van het inwonen heeft gekend, wie, zoals gebeurt, gescheiden moet wonen van vrouw en kinderen, zal hemel en aarde bewegen om in die toestand verandering te bren gen. Jaren geleden waren we in Sas van Gent. Daar vertelde men ons, dat men zeer veel arbeiders zou kunnen aantrekken, indien men deze werkers een behoorlijke woning zou kunnen aanbieden. In dat geval zou emigratie naar den vreemde voor velen niet nodig zijn. Zij zouden in Zeeuws Vlaanderen behoorlijke werkge legenheid vinden als er maar huizen waren. Ja, als er maar huizen waren. De tijd, dat men zo tegen Mei de „Te- huur-bordjes" eens afliep omdat men „wel eens wat anders wou" is al lang voorbij. Na de eerste wereldoorlog ont stond er reeds een zeer ernstige woning nood, welke echter na een achttal jaren weer was ingehaald. Na de laatste wereldoorlog was de nood echter veel hoger, doordat er veel meer woonruimte was venietigd. Volgens de cijfers, die Minister Witte gaf, wordt het woningtekort op het ogenblik nog geraamd op 200.000 woningen. Als wij nu rekenen dat dit tekort met 65.000 woningen per ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WEEDESTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 RESERVEERT MAANDAGAVOND, 25 OCTOBER, VOOR ONZE IN ZAAL EEMLAND. Medewerking van het Accordeon-trio. Gratis toegangskaarten aan onze zaak. Een uur wordt er van u gevraagd Voor hen, die door de nood belaagd Nog wonen in de kampen. Hun toekomst ligt in onze hand, Men weet, het volk van Nederland Was groot, als 't hielp bij rampen. Daar wonen kind'ren in een grot, Zij delen wreed der oud'ren lot, Wij kunnen veel verhind'ren. Wij kunnen helpen in de nood, De hulp van Nederland zij groot, Een toekomst voor die kind'ren. Wanneer ons land een voorbeeld geeft, Laat zien hoe naastenliefde leeft, Wordt heel de wereld wakker. D'ontheemden in het verre land, Die reiken wij de vriendenhand, Hij wordt tot vriend en makker. Geen angst meer voor de toekomst, want Daar daagt nu hulp uit Nederland, Voor vader, kind en moeder. Wij vormen een gesloten groep, Door Nederland klinkt nu geroep: Ik ben mijn's broeder hoeder. Wij kennen alle onze plicht, Wij zullen met een blij gezicht Een giro in gaan vullen. Het nummer is wel naar ik meen Genoeg bekend: een vijf, een één, En daarna nog twee nullen jaar wordt verminderd, waarvan dan een 25.000 a 30.000 als inloop voor het tekort dienen, dan is het duidelijk, dat wij nog zeker acht jaar met het nijpende tekort aan woonruimte te kampen zullen hebben. De minister gaf als zijn oordeel te ken nen, dat de huren van oude en nieuwe woningen zo spoedig mogelijk gelijk moet worden gemaakt. De nieuwe woning is hoog in huur; de oude moet dit ook worden. Eigenaardig is, dat tezelfder tijd een an dere deskundige op woningbouwgebied, de heer N. v. d. Kruis, uiteenzette, dat de schrikbarend hoge huren van nieuwe woningen niet nodig en bovendien scha delijk zijn. De schrijver sprak in zijn ar tikel de hoop uit, dat de Nationale Wo ningraad op de regering aandrang zou oefenen om de huurprijs der nieuwe wo ningen omlaag te brengen. In hoever de heer v. d. Kruis met zijn beweringen gelijk heeft, dat het bouwen van nieuwe huizen goedkoper zou kunnen geschieden, kunnen wij niet beoordelen. Vast staat echter, dat de huren van de nieuwbouw woningen te hoog zijn voor een grote categorie van werkers, voor wie deze woningen bestemd heten te zijn. En vast staat ook, dat de gesel der in woning door die hoge huren eer wordt bevorderd dan tegengegaan. Iemand, die de hoge huur niet kan opbrengen, zal de woning immers weer onderverhuren, met alle nare gevolgen van dien. Alles is naar wens verlopen en Prins Bernhard is Woensdag van zijn Afri kaanse reis weer in ons land terugge keerd. Hij heeft de geciviliseerde stre ken van Afrika bezocht, maar hij zal ook kunnen vertellen over de oer wouden en over de Afrikaanse wil dernissen, die hij, als moderne Trader Hom, bezocht. Trader HornMisschien herinnert U zich de film nog wel over de jager, die door deze wildernissen trok, er op wilde dieren jaagde, de producten van de inlan ders opkocht en die weer bij de fak- torijen van de Europese firma's verkocht. Afrika het zwarte werelddeel. Wat weten wij er eigenlijk van Naar het gevoel van de meesten onzer behoort de Noordkust al zo half en half tot Europa. Dan is er Zuid-Afrika, waar onze stamverwanten wonen en daar tussen in is bos, oerwoud, of de onmete lijke woestijn. Daar leven negers, leeuwen en andere grote roofdieren. Blijf er maar uit de buurt. Ja, ja, een ro mantisch land, die ontdekking van Li- vingstone. Gedeeltelijk is dat allemaal wel juist, gedeeltelijk. Het was echter na de laat ste wereldoorlog al mogelijk, dat een Afrikaans gezin per fiets van Kaapstad naar Cairo trok. Wij kunnen dan ook wel zeggen, dat de laatste tientallen jaren aan die wilde-dieren-romantiek geducht afbreuk is gedaan. Vliegvelden en militaire bases brachten Afrika dichter bij de wereld, die zich beschaafd noemt en naast de militaire activiteit, die het Westen ontplooide, stond en staat gelukkig ook de economische activiteit. Plannen werden uitgewerkt en tot uitvoering gebracht om te trachten Afrika meer dienstbaar te maken aan de Europese behoeften. Want al mag ons oude werelddeel op een hoog industrieel niveau staan, de grond stoffen voor al onze industrieën vindt men niet genoeg op eigen bodem. Meer en meer wordt Afrika dan ook betrokken bij de problemen van het oude Europa. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Prins, die wel eens de goodwill-am- bassadeur van ons land is genoemd, naar Afrika ging om daar persoonlijk kennis te maken met de problemen, die Afrika kent. Het is aan geen twijfel onderhevig of de Prins heeft in de besprekingen, die hij met de autoriteiten daar had, de Nederlandse belangen naar voren gebracht en anderzijds heeft hij, als scherpe opmer ker, de mogelijkheden gezien, die voor Nederland in Afrika liggen op econo misch terrein, maar ook uit de gezichts hoek van mogelijke emigratie. De reis van de Prins zou men dan ook zo kunnen zien, dat Nederland een van Gedipl. A.N.W.B- Bonds-instrocteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 Wij bieden U tegen scherp con currerende prijzen BLADMUZIEK in alle genres. INSTRUMENTEN. Accordeons - guitaren - mandolines - blokflui ten - mondharmonica's enz., de beste en meest betrouwbare merken tegen zeer lage prijzen. FEESTARTIKELEN. Feestmut- sen - guirlandes - serpentines confetti - rubbermaskers, schet sen en toneelstukjes enz. enz. MUZIEKSCHOOL. Privé- en clublessen in het bespelen van alle instrumenten. GRATIS GUITAREN EN ACCORDEONS Vraagt inlichtingen. Aanbevelend, W1M VAN BOXEL. zijn beste vertegenwoordigers zond om eens poolshoogte te nemen en eens na te gaan, welke mogelijkheden er juist voor Nederland in dit stamverwante land zijn. De ervaringen, die Nederland met deze ambassadeur bij voorgaande gelegenheden opdeed, zijn uitermate gunstig. Het voordeel, dat een onbevooroordeeld bezoeker, die in de eerste plaats de Ne derlandse belangen op het oog heeft en die op de Nederlandse verhoudingen en toestanden een bijzonder heldere kijk heeft, zijn toen volledig uitgebuit. Wij mogen aannemen, dat de Nederlandse economie ook van de jongste reis van de Prins haar voordeel zal kunnen doen. Als gezegd, is Afrika een land, dat rijk is aan grondstoffen, die voor de Europese industrie onmisbaar zijn. Voor een onge stoorde aanvoer dier grondstoffen is ech ter nodig, dat er een goodwill wordt ge kweekt. Deze taak het kweken van goodwill is bij onze Prins in goede handen. Zijn innemende, vlotte persoon lijkheid maken hem voor dit bij uitstek moeilijke werk bijzonder geschikt. Daarom zien wij ook met belangstel ling zijn verklaringen en het onge twijfeld interessante verslag van zijn ervaringen tegemoet, want wij weten, dat als de Prins voor Nederland in 'n vreemd land mogelijkheden ziet, zowel op economisch terrein als wel op het gebied der altijd nog noodzakelijke emi gratie, die mogelijkheden ook uitvoer baar zijn. Omdat de Prins in de eerste plaats een pactische, nuchtere kijk op die moge lijkheden heeft. Met onze voetbalclub S.E.C. gaat het niet best dit jaar, tenminste wat het spel betreft. In het licht van de geweldige voetbaloorlog, welke* we thans in ons land beleven, vallen de spelgedragingen van de Soester voetballers echter niet op. Eén ding hebben zij gemeen met de andere voetballers in ons land, n.1. de slechte lichamelijke conditie. Men stelt niet genoeg eisen aan zichzelf en de voetbal-officials, die thans, wat de eerste klassers betreft, toegestaan hebben, dat er 5.per trainingsavond betaald mag worden, hebben dit feit daarmee ronduit toegegeven. Wie een tak van sport beoefent, moet naar de hoogste prestaties van zichzelf streven. Die prestaties komen niet aan gewaaid, doch daarvoor moet men veel doen en veel laten. Dure trainers helpen niets als men niet komt trainen, een kwaal, waaraan ook de Soester voetballers lijden. Dit niet-trainen wreekt zich onbarm hartig, ook in Soest. Waar is de tijd gebleven, dat een voet baller heel veel over had voor zijn club en trainde en speelde op een slecht veld, waarop hij voor de wedstrijd nog de lijnen moest kalken? We blijven in het grote nieuws, omdat ook Soest hierin betrokken wordt. We bedoe len de actie Vluchtelingenhulp 1954, in welke actie iedere Nederlander uitgeno digd wordt één uur loon af te staan. Het gaat om mensen, om honderdduizen den, die uit hun vaderland zijn gevlucht voor de bezetters van hun land. Het zijn onze medemensen, van hun wor tels gerukt door waanzinnige oorlogs wreedheid en onzinnig na-oorlogse maat regelen, door concentratiekampen, door gevangenissen, door overnachten in de langrijk is in deze dagen. U leest het dagelijks en U hoort het dagelijks door de radio: No. 5100 van het Comité Vluchtelingenhulp 1954. Laten we P.V.O. nog één keer onder de aandacht brengen. Onze mannen krij gen uniformen, dat staat als een paal boven water, maar dat zij ze nog niet kunnen bestellen ligt hieraan, dat we nog 960.van de eindstreep verwij derd zijn. Nog 96 obligaties van 10. en dan zijn we er. Dit willen we op 1 November bereikt hebben, zeggen de P.V.O.-mannen, die al drie maanden deur aan deur gaan en samen heel wat schoenzolen hebben versleten. Binnenkort gaan we weer huizen bouwen De beleggingsmaatschappijen hebben er nog niet veel zin in, zodat onze gemeente lijke overheid maar weer zelf voor huur baas gaat spelen. Ditmaal woningen met rendabele huren. Deze huren, die het juiste huur-niveau aangeven, belopen 65.tot 72.50 per maand. Een hoge huur voor onze Hollandse be grippen, doch we zullen daaraan moeten wennen. Een woning met een kostprijs van 12.000.verhuren voor 8.per week, zoals we gewend zijn, betekent, dat de huur minder is dan rente en on derhoud. Over afschrijving praten we dan maar niet. Er zit iets scheefs in, dat de belasting betaler bijdraagt aan de huur van de niet- arme, die een gemeentelijke woning be trekt en meebetaalt aan het vegen van de schoorsteen, het knippen van de heg, de aanleg en het onderhoud van de groen strook en verbetering van de vernielingen daaraan begaan. Hoe oud de drang tot sparen is, valt niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk is het zo, dat er gespaard is zo lang als er men sen zijn. Want bok in de oudste tijden zullen de mensen in de goede maanden van het jaar een voorraadje hebben aangelegd voor de kwade seizoenen. Ook dit is al een vorm van sparen, van zorgen voor de toekomst geweest. In de dierenwereld zien we dit trouwens nog altijd gebeuren. Bijen, mieren, eekhoorns en tal van andere dieren leggen in de zomer maanden een voorraad aan om daar 's winters van te kunnen leven. In de tijd, waarin de eerste spaarbanken wer den opgericht, kende de kleine man weinig of geen sociale zekerheid. De spaarbanken, gegroeid uit een sterk maatschappelijk ge voel van de oprichters, wilden hem daartegen wapenen. Zo ontstonden al de wijze raad gevingen, welke de mensen wilden opwekken tot sparen voor de oude dag en voor kommer volle tijden. Betaling in'joverleg. KERKSTRAAT 3jlS0ESTUEL2030. De mens van heden, die door verschillende sociale maatregelen veel beter is beschermd tegen de wisselvalligheden van het lot, voelt echter minder sterk de behoefte om te spa ren voor de oude dag. Tegenwoordig spaart men liever voor een concreet doel, dat bo vendien bij voorkeur niet in een ver verwij derde toekomst moet liggen. Men spaart nu voor een vacantiereis, voor een bromfiets, voor een radio- of televisietoestel, voor huis- De Soester Vereniging tot Onderl. Brandverzekering looft bovenstaande beloning uit voor diegene, die, in verband met de op Donderdag 14 October plaats gehad hebbende hooiberg- brand in de gemeente Soest, zodanige inlichtingen kan ver schaffen, welke leiden tot opsporing van de dader, zodat tot diens arrestatie kan worden overgegaan. Namens het Bestuur, Heideweg 32 de Directeur, W. WANTENAAR. openlucht, door doodsangst voor beschie tingen, door willekeurige excecuties of onbeschrijflijke aanrandingen door front soldaten, door jaren lang vergeefs zoeken naar geliefden, door honger en met niets meer dan hun blote handen. Zij verblijven in kampen. De huisdokter, de ingenieur, de bakker, de behanger en de metselaar. Zij zijn naamloos en dra gen nummers. Zij hebben enige vier kante meters gekregen als verblijf. Zij zijn gedegradeerd tot hol-bewoners. Zij vormen een aanklacht. Wat wacht de wereld als zij hen laat ondergaan. De Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft een appèl gericht tot de regeringen en hij heeft geld gevraagd om deze vluchtelingen te laten vestigen in de landen waar zij vertoeven. Het Nederlandse volk is het eerste volk dat dit appèl heeft verstaan en begre pen, mede dank zij het hartstochtelijke beroep, dat onze Koningin op de wereld deed. „Een uur voor een toekomst" is de slag zin van deze actie. Het betekent, dat U, lezer, één uur van Uw loon afstaat ten bate van de toekomst van een on bekend medemens. Het waren de Jogchem's Theaters te Soest en Amersfoort, die een percenta ge van de recettes afstonden voor dit doel en andere bioscopen volgden dit voorbeeld reeds. Er is maar één gironummer, dat be- houdelijke artikelen enz. Daarom is sparen tegenwoordig allerminst een saaie aangelegenheid. Integendeel, bijna iedere spaarder heeft een doel voor ogen dat hem opgewekt naar de spaarbank doet gaan. Want telkens als hij een klein of groot bedrag aan zijn spaartegoed kan toevoegen, weet hij dat hij weer een stapje dichter is genaderd tot het doel dat hij zichzelf heeft gesteld. Wanneer iemand dus zegt: „Sparennee dat is niets voor mij. Dat is alleen maar goed voor saaie en tobberige mensen, die altijd in de war zitten over de toekomst", dan geeft hij daarmede blijk, dat hij nog geheel vast zit aan de oude opvattingen, toen sparen inder- Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 Heerlijke Loempia's f0.40 Nasi-Goreng Croquetten f 0.35 Nasi-Goreng Ballen f0.50 daad uitsluitend ten doel had geld af te zon deren, om op die manier het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke onheilen, die misschien nooit kwamen opdagen. Er is heel wat veranderd sinds de tijd waar in de eerste spaarbanken werden opge richt. Ruime moderne kantoorgebouwen zijn veelal in de plaats gekomen van achteraf ge legen behuizingen, waarin de spaarders stil letjes naar binnen glipten, omdat zij niet wil- Misschien willen de heren paedagogen en onderwijskrachten even aantreden, want ik zit met een probleem waar ik niet uitkom. Een poosje geleden sprak ik iemand, die iets uitstaande heeft met een soort to neelgezelschap, dat voornamelijk voor kinderen optreedt en die zei mij niets meer of minder dan dat de Soester jeugd de meest ongezeggelijke is van het gehele land. „Oekman", zo zei hij ongeveer, „Jij bent een Soester en misschien trek jij het je aan. Misschien geloof je me niet en denk je dat ik in een p. .bui ben, maar dat is niet zo. Financieel maakten wij het best in Soest, maar man, man, wanneer het zo in het hele land was, stopte ik er mee en zocht ik wat anders. Wij komen door het gehele land en het is typisch te zien (en horen) hoe de jeugd in de verschillende streken van ons land zich verschillend gedraagt. Ik houd niet van jeugd, die bij een enkel opsteken van een vinger om stilte direct gehoorzaamt, maar wat de Soester jeugd vertoont is bij de wilde spinnen af. Nou moet je mij als Soester eens vertellen waar dat aan ligt". Ik heb er het zwijgen maar aan toe ge daan, want ik wist het antwoord niet. Maar daar zit ik nu een beetje mee, want ik trek het me een beetje aan. Temeer, daar niet zolang geleden een leraar van een vakschool in deze contreiën mij zei: „Praat me niet over Soest. Daar krijgen we maar zelden iets goed vandaan en wanneer een Soester knol zich aanmeldt, worden de onderwijskrachten al bij voor baat schichtig". Wie van de in de aanhef opgeroepen da mes of heren weet dit uit de doeken te doen Een Soester belang van de eerste orde is er mee gemoeid. H. OEKMAN. Ook voor naar de Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 den, dat iemand zou weten, dat zij geld op de spaarbank hadden staan. Verschillende spaar- vormen willen het sparen voor het publiek zo .gemakkelijk en zo aantrekkelijk mogelijk maken. School- en jeugdspaarbanken zijn bo vendien opgericht oan ook de kinderen reeds vroeg vertrouwd te maken met het sparen. In de wereldspaarweek gaat bij alle spaar banken de vlag uit, wordt de ruimte voor het publiek met bloemen opgevrolijkt, wordt soms de gevel van het gebouw versierd en geïllumineerd en worden de spaarders in vele gevallen verblijd met een kleine verrassing, dit laatste (meestal in de vorm van de fraaie jaarlijks verschijnende spaarkalender. Al deze activiteiten worden ontplooid om eens in het jaar het sparen in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Waarom nog langer een wasmachine ge huurd? Wij leveren U er een in huur koop voor 3.per week zonder voor uitbetaling. Strikte geheimhouding ver zekerd. Een proefmachine staat te Uwer beschikking. Deze kunt U vrijblijvend op proef krijgen. Reeds velen maakten gebruik van deze prettige betalingsvoorwaarden. Even een telefoontje of kaartje en wij komen U gaarne inlichten. STEENHOFFSTR. 62 - TELEF. 2282 CENTRALE SLACHTPLAATS WORDT GEMEENTELIJK SLACHTHUIS. In verband met de liquidatie van de N.V. Centrale Slachtplaats zal met ingang van 1 Januari a.s. het slachthuis door de gemeente geëxploiteerd worden. Het komt B. en W. gewenst voor, dat hun col lege in het beheer van het slachthuis wordt bijgestaan door een vaste commissie uit de raad, bestaande uit 5 personen, waarvoor zij de navolgende personen aanbevelen: T. Dor- restein, A. P. Hilhorst, Dr. D. J. P. Oranje, P. C. Pieren en J. D. L. Zoetelief. VRIJDAG. Het beste middel om elke dag goed te beginnen is bij het ontwaken te overwegen of men niet minstens één menselijk wezen vreugde kan be reiden. ZATERDAG. De duisternis doet het licht waar deren. Men moet eerst van huis ge weest zijn, om te weten hoe goed het is thuis te zijn. ZONDAG. De wereld behandelt ons allen als toneelspelers. Zij bekommert zich niet om onze gevoelens. Zij ziet en oor deelt ons alleen maar de rol die wij spelen. MAANDAG. Het is een grote fout ons zelve en anderen te kwellen met iets wat niet te veranderen is.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1