Een vierde van het presentie geld voor de vluchtelingen. 9tt yedaMen. Permanent Wave Slachttarieven brengt bete hoofden. Van ,,De Gouden Ploeg" tot „Trier". Kolonel G. J. GOVAARS Dameskapsalon J. KOPPEL. IN DE HOEK. DINSDAG 2 NOVEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 86. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Vrijdagavond kwam de gemeenteraad bij een onder leiding van de Burgemeester. De heer Clemens (K.V.P.) was afwezig. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 14 September 1954. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Directeur van het Postkantoor te Soest, inhoudende de mededeling, dat een brievenbus zal worden geplaatst op de hoek van de Talmalaan en Pieter de Hooghlaan. Voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van C. A. P. Valkenet, Kerk straat 14 te Soest, om ontheffing van het bepaalde in de verordening ex art. 4 der Hinderwet, voor uitbreiding van zijn smederij met een machinale draaierij. Voorgesteld wordt dit verzoek in han den te stellen van B. en W. om prae- advies. Conform besloten. c. Verzoek van Mej. D. G. Regouw om een vergunning als bedoeld in art. 4, lid 2, van de Woonruimtewet 1947, met voor stel dit in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. Conform besloten. d. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling" met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring Utrecht IV van de rekening van inkomsten en uitgaven over 't jaar 1953, de begroting 1955 en eerste wijziging begroting 1955. Voor kennisgeving aangenomen. e. Aanbieding van de door Gedepu teerde Staten vastgestelde gemeente- en bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1951. Voor kennisgeving aangenomen. f. Aanbieding van een overzicht over het eerste halfjaar 1954 van de werk plaats voor minder-valide arbeiders. Voor kennisgeving aangenomen. g. Schrijven van de Heer J. C. Swager inzake het verlenen van een vergunning voor de bouw van een woning aan de Van Beuningenlaan, met voorstel dit schrijven in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Conform besloten. h. Schrijven van de Soester Fabrikanten kring met betrekking tot de aan de in dustrialisatie van Soest verbonden pro blemen, met voorstel dit schrijven in handen te stellen van B. en W. om prae- advies. Conform besloten. i. Verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjesschool aan de Steenhoffstraat be treffende de aanleg van een tegelpad, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Conform besloten. j. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat de gemeente- en bedrijfsbegroting 1953 is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen, k. Mededeling van de Dienst-commissie van de secretarie betreffende de inzame ling van 400.ten behoeve van de actie „Een uur voor een toekomst", met verzoek aan de raad dit bedrag te verdubbelen. De heer ORANJE (V.V.D.) wenst niet te opponeren, doch vraagt zich af of een dergelijk besluit wel juist zou zijn. De particuliere werkgever verdubbelt uit ei gen- of bedrijfsmiddelen, doch de gemeen teraad verstrekt gemeenschapsgelden. De VOORZITTER wijst op de spontane actie van het gemeentepersoneel en amb tenaren en zou de door de heer Oranje voorgestelde verdaging van dit punt een onjuist antwoord hierop vinden. In het IN HERINNERING In Nederland de pionier Als hallelujah-soldenier, Heeft hij aan God zijn leven In grote trouw gegeven. Zijn levensmotto: Bloed en Vuur. In 't triomferend stervensuur Was Hallelujah 't laatste woord, Dat van zijn lippen werd gehoord. Wij danken voor deez' heilssoldaat, Een strijder van zeer groot formaat. OUTSIDER. algemeen is het goed, dat de overheid 'n publieke actie steunt. Het Rijk verdub belt ook de bijdragen van zijn ambtenaren en de Minister heeft zijn goedkeuring aan dergelijke besluiten gehecht. De heer PIEREN (P.v.d.A.) stelt voor, dat de raadsleden hun presentiegelden van de ze zitting voor de vluchtelingen-actie be schikbaar zullen stellen. Nadat de gevraagde 400.was gevo teerd gaat de raad over in besloten zit ting ter behandeling van het voorstel Pieren. Na 50 minuten geheim vergaderen wordt de behandeling van de agenda voortgezet. 3. Verzoeken om ontheffing in het be paalde in de Verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet van a. C. H. Houdijk, namens de firma Hou- dijk, Birkstraat 25, Soest, voor het op richten van een herstelinrichting voor motorvoertuigen in de kom van de ge meente, met voorstel van B. en W. Conform besloten. b. De firma G. van Egdom en Zonen, Ossendamweg 43, Soest, voor het uit breiden van een machinale houtbewer kinginrichting in de kom der gemeente, met voorstel van B. en W. Conform besloten. c. De N.V. Purfina Nederland te 's Gra- venhage, voor het wijzigen en uitbreiden van een benzine-inrichting in de kom der gemeente, met voorstel van B. en W. Conform besloten. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor aanleg van riole ring in de Burgemeester Grothestraat en Heuvelweg. De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt inlich tingen omtrent eventuele verlegging van gas- en waterbuizen, bij de verharding van de Burgemeester Grothestraat. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zegt, dat deze riolering een onderdeel is van het grote rioleringsplan. Het volgend jaar zal de rijksweg worden verhard vanaf hotel „De Gouden Ploeg" tot aan Hotel Trier. Daarom wordt nu de Burg. Grothestraat van riolering voozien en bin nenkort komt eenzelfde voorstel voor rio lering van de Van Weedestraat. Deze wer ken zullen gecoördineerd worden en ver moedelijk zal geen verlegging van de gas- en waterleidingbuizen plaats behoeven te hebben, daar de verharding verwijderd blijft van de bomenrij, waardoor men, voor reparaties bij deze dienstleidingen zal kunnen komen. Rijkswaterstaat wenst verder niet alle bomen langs de rijksweg te kappen, doch men heeft wel ingezien, dat deze bomen te dicht op elkaar staan. Men wil parkeer plaatsen langs deze weg ontwerpen. Rijks waterstaat overlegt momenteel met de gas- en waterleidingbedrijven over de verharding van deze weg. De Wethouder verbindt aan dit voorstel de toezegging, dat de raad, bij eventuele verlegging van de dienstleidingen, zal worden geraadpleegd. Het voorstel wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de voorbereiding van di verse uitbreidingsplannen. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verdagen van de be slissing op het ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen voor Soest-Zuid. Conform besloten. 7. Voorstellen tot het opnieuw onbe woonbaar verklaren van diverse wonin gen en tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Nieuwstraat 22. Conform besloten. 8. Voorstel tot benoeming van leden der Commssie, als bedoeld in art. 8 der W oonruimte wet. De bestaande commissie wordt herkozen. 9. Verzoek van de N.V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een ge deelte van weg No. 63, opgenomen in de Wegenlegger, met voorstel van B. en W. Conform besloten. 10. Voorstel tot vaststelling uitgaven openbaar onderwijs over 1953. Conform besloten. 11. Voorstel tot bepaling van een plaats voor stichting van een centraal gymna stieklokaal in Soest-Zuid. De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt of een dergelijke zaal niet geschikt is te maken voor zaalsporten en als vergaderzaal. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) wijst erop, dat thans alleen de plaatsbepaling aan de orde is en niet de omvang van de bouw. Spr. wil met de Suggesties van de heer Oranje rekening houden. Conform besloten. 12 Voorstel tot wijziging van de be groting 1954 i.v.m. de benoeming van een tijdelijk vakonderwijzer in de lichamelijke oefening op de o.l. school Kerkebuurt. Conform besloten. 13. Voorstellen tot vaststelling van be sluiten inzake het verlenen van mede werking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan a. Het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van leesboekjes ten be hoeve van de Chr. v.g.l.o.-school. Conform besloten. b. Het Bestuur der Vereniging „Een School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van een schoolbibliotheek ten behoeve van de Groen van Prinste- rerschool. Conform besloten. c. Het R.K. Schoolbestuur te Soest-Zuid voor de aanschaffing van een schoolbi bliotheek ten behoeve van de school aan de St. Willibrordusstraat. Conform besloten. d. Het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het aanbrengen van enige verbeteringen aan de R.K. Jongensschool. Conform besloten. 14. Voorstel tot toekenning van ver goedingen als bedoeld in artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van kinderen, die een school voor lager onderwijs in andere gemeenten bezoe ken. Conform besloten. 15. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding als bedoeld in art. 101 bis der L.O. Wet 1920 voor het Vakonderwijs aan bijzondere scholen over het jaar 1953. Conform besloten. 16. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan a. De A.B.T.B. (kring Utrecht) in het exploitatietekort van de Rijkscursus in landbouwbedrijfsleer en boekhouden 1953-1954. Conform besloten. b. De C.B.T.B. ten behoeve van de Chr. Landbouwschool te Baarn over 1953. Conform besloten. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) protes teert tegen de telkens terugkerende wei gering door de gemeente Baarn als er een subsidie voor R.K. leerlingen wordt ver zocht. 17. Voorstel tot benoeming van een plaatsvervangend lid der Schoonheids commissie ingaande 1 Januari 1955. Benoemd wordt de heer W. Hamdorff te Laren. 18. Voorstel tot het verhuren door het Gasbedrijf van gasverwarmings-appara- ten aan gasverbruikers, met crediet- aanvrage en vaststelling van een ver ordening, regelende de voorwaarden voor deze verhuur. Het gevraagde crediet van 17.000 wordt goedgekeurd. 19. Voorstel tot het vaststellen van een Verordening op de heffing en invorde ring van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Soest en voor het verrichten van keuringen bui ten deze inrichting. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) memo reert, dat de commissie van advies (waar van spr. lid is) een week geleden is be noemd. Op de eerste bijeenkomst kreeg deze commissie de keurlonen en invoer heffingen vast te stellen. De commissie had in deze materie geen enkel inzicht en vergelijkingsmateriaal ontbrak. De door de raad vastgestelde tarieven bleken niet toegepast te worden. Het gaat spr. te ver, dat deze commissie tarieven moet vaststellen zonder de materie te kunnen overzien. De raad krijgt thans een advies van een commissie die niets weet, zegt spr., die er verder op wijst, dat de vleesprijzen zullen stijgen omdat de slachthuistarieven verhoogd zijn. Dit slachthuis mag niet behandeld wor den als een commerciële instelling, zegt spr. De slagers worden gedwongen hierin hun vee te slachten tegen een tarief, dat een Als U toch van plan bent om voor Kerstmis een nieuwe te nemen, zoudt U dit dan niet liever nu in November doen Voor de feestdagen is het altijd erg druk. U kunt NU beter rus tig met ons de mogelijkheid van een gezellig nieuw kapsel bespreken. BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Wanneer U als fietser, motor- of auto rijder het ongeluk heeft op Nieuwerhoek of waar ook in Nederland tegen een ver- keerspaaltje op te tornen terwijl er juist een agent in de buurt is, krijgt U een procesverbaal en moet U voor de rechter verschijnen. U krijgt van deze magistraat dan hoogst waarschijnlijk te horen, dat U een prul op verkeersgebied bent. U moet een nieuw paaltje en het plaatsen van dat paaltje betalen; U krijgt een boete die er meestal niet om liegt of in het guns tigste geval een schrobbering die er we zen mag. Goed, dat is nu eenmaal iets wat onver brekelijk vastzit aan paaltjes stukrij den en de rechterlijke macht is de instan tie om je op je hart te drukken „het nooit meer te doen". Wanneer een scheepskapitein, een loods of een der stuurlieden het ongeluk heeft ergens met zijn schip tegen op te tornen, komt hij in 'n openbare zitting voor de Raad van de Scheepvaart, waar bevoeg de mannen haarfijn uitpluizen of de verantwoordelijke man alles heeft gedaan om het ongeluk te voorkomen. Wanneer dit niet het geval is, staat vaak zijn carrière op het spel. In Luchtvaartkringen is men blijkbaar ook het nut gaan inzien van openbare zittingen, getuige de verantwoording, die de eerste piloot van de verongelukte Paulus Potter vorige week voor de Raad voor de Luchtvaart had af te leggen over zijn beleid direct vóór het verongelukken van het vliegtuig. We juichen het toe, dat deze zittingen openbaar zijn en dat de behandeling niet „achter gesloten deuren" plaats heeft. Het doet dan ook niet prettig aan, dat de Nederlandse Spoorwegen, de onder neming waaraan dagelijks duizenden men sen hun leven toevertrouwen, kan vol staan met min of meer vage communi- qué's, wanneer het zoveelste ongeluk op hun banen plaats heeft. Ik wil nog wel geloven, dat controle op het rijdend ma teriaal regelmatig plaats heeft, dat wis selkabels voortdurend worden gecontro leerd op hun kwaliteit en nog veel meer, maar voor de gemoedsrust onder de honderdduizenden clienten der N.S. is het m.i. een vereiste, dat de N.S., even als de Lucht- en Scheepvaart, de voor komende ongelukken en rampen in het openbaar door een Raad laten behandelen, zodat het publiek geen voedsel krijgt voor toespelingen op een „doofpot". H. OEKMAN. ondeskundige raad vaststelt. Spr. vraagt aanhouding van dit punt, opdat de com missie van advies zich kan oriënteren. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) keert zich scherp tegen de heer Hilhorst en zegt, dat er een nivellering van de tarieven wordt voorgesteld, waarbij geen verhoging in het algemeen plaats vindt. Vee van licht ge wicht wordt goedkoop geslacht. De heer A. P. HILHORST: Dit bevordert invoer van slechte kwaliteit vlees. De heer ZOETELIEF; Zijn varkens van 90 k.g. slecht De heer HILHORSTZijn koeien van 220 k.g. goed De heer ORANJE (V.V.D.), eveneens lid van de commissie, zegt de voorgestelde tarieven te hebben aanvaard na de toe lichtingen van de heer Zoetelief, die 15 jaar directeur van dit slachthuis is ge weest. Wethouder VAN DE AREND (A.R.) zegt, dat het maken van winst niet beoogd wordt, hetgeen uit de summiere begroting, welke een tekort van 3000.aangeeft, wel blijkt. Spr. noemt de slachthuistarie ven van de abattoirs uit de omgeving, wel ke niet veel met die van Soest verschil len. De Inspecteur van de veterinaire dienst keurde bovendien de tarieven goed. De vleesprijzen zullen niet hoger worden, want per k.g. geslacht vlees zijn de ta rieven gemiddeld hetzelfde. De heer A. R. HILHORST (K.V.P.) wijst er op, dat de invoerheffing 100 ver hoogd is en dat men nu van „tarieven per stuk vee" overgaat naar „tarieven per kilogram geslacht vlees". Spr. vraagt aan houding van dit punt en overleg met de slagers. De. heer ZOETELIEF (K.V.P.) verklaart waarom de indertijd door de raad vast gestelde tarieven niet door de N.V. Cen trale Slachtplaats zijn opgevolgd. Het be stuur meende de tarieven wel te mogen doch niet te moeten toepassen. De heer HILHORST: Of dit juist is zal een jurist moeten bezien. De VOORZITTER Inderdaad en dat kan ik wel. De N.V. had machtiging tot ver hoging van de tarieven, doch geen ver-

Soester Courant | 1954 | | pagina 1