Een mislukte Revolutie. Oud Soest. II. VROUVn deze Oosterse gods- Autorijlessen Autorijschool D. Engel Ze spelen weer soldaatje. D.D.B. fUGERS RIJWIELEN Gazelle-Raleigh-Locomotief Van week tot week in Soest. Dames- en Herenkapper. Kapsalon Marchah SOEST. Huid genezing Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool. gratis Guitaren, Man dolines en Accordeons Wim van Boxel. IN DE HOEK. Mei HRITIEA Gelei Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1951. 32e J/x.- SOESTER(ï)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Toen Naguib zo'n twee jaar geleden een einde maakte aan het wanbewind van Koning Faroek en hem radicaal het land uitjoeg, kon hij, met behulp van de Re- volutionnaire Raad, ermee beginnen Egypte „in de vaart der volken" op te voeren. Er waren heel veel misstanden. Voor de bevolking, die arm was, werden maatregelen genomen, doch de achter stand was zo groot, vergeleken met de toestanden in de Westerse beschaafde landen, dat dit niet in korte tijd kon gelukken. JV nioi".-— jering had bovendien op bedrijf V°°r trijd te voeren: enerzijds I ÜD\»ADmunisten> w^er leerste*- I. tliVAK?dijen in een land waar Gewens^eerst en anderzijds te- Bij se Westerse ogen, primi- schovetse religieuze opvattin- Leefamde Moslimse Broeder- Gewenst begrepen, dat zij hun Mulc massa zouden verliezen, Vaahen van de nieuwe rege- Leef'ypte> naar Westers voor- Schriftelijke s>derne staat te maken, der en zij stellen alles in van -,r nieuwe regering onder- werken. ^^^^^^^^^^twerking van groot be- blijken uit het feit, dat N.V. Metaalware0,011 inwoners die Egypte fabriek der dan 91 procent de ïgodsdienst aanhangt, een Van Weerden Poelmrij min of meer automa- duinen, vraagt voor sjAoed van de rebellerende aan. epnmnl nfvr ifachtte de nieuwe rege- wvii UJLJitUl vii|tlmse Broederschap voor Enige kantoorervari te winnen. Naguib en beveling. Schriftelij de premier, trachtten uitvoerige inlichtinj brengen in de leiding ding etc., aan bat lukte en de Broeder- ^^^^^^^^^^^^^^lenbouw het werk der ^^ijnde, verklaarde Nasser, ";chap buiten de wet zou "Rr\cr»l-» Rt "KV1, Misschien was toen DUoLIl VX IVt optreden gewenst ge- vraag™611 ^ad gehandeld als Turkije radicaal de Mo- Jongste ^ügieuze invloed op zijn e en aldus het verzet elementen brak, zou de conservatieve geesten AanmeldenBremsicht voor goed zijn ge- m is nu zo, dat de poli- eheel in handen is van li KU., A L TL1 I hc'i vr i.fcft -geiric-htE en Europees denkende intellectuelen. Daartegenover staat een arme, Oosters denkende en Oosters gelovende bevol king, die zich uiteraard geducht laat beinvloeden door haar godsdienstige leiders, die geheel gemakkelijk een fa naticus kunnen vinden om een of ander regeringspersoon die de Broederschap niet welgevallig is, te doden. Er moest eerst een aanslag op premier Nasser worden gepleegd, om de regering te doen inzien, dat zij zich krachtiger dan tot nu toe tegen die Broederschap te weer moest stellen. De aanslag op Nasser mislukte en dit was voor de regering het sein krachtig in te grijpen. De dader van de aanslag gaf toe te heb ben gehandeld in opdracht van de Broe derschap en niet zodra had men de ze kerheid, dat uit deze hoek de wind waaide, of het besluit tot opheffing van de Broederschap werd genomen. Niet ten onrechte. Want vrij kort daarna kwam aan het licht, dat de dood van premier Nasser het sein zou wezen voor het vermoorden van de gehele regering. Alleen Naguib zou worden gespaard. De regering nam nu geen halve maat regelen. Duizenden leden van de Broe derschap werden gearresteerd; het hoofd kwartier der organisatie en de provin ciale afdelingen werden gesloten en de eigendommen werden geconfiskeerd. Uit plannen, die nu bekend werden, bleek, dat de Broederschap een en ander goed had voorbereid. Machinegeweren, handgranaten en bommen werden in de verscheidene gebouwen gevonden en de Broederschap had de regeringsfuncties onderling reeds verdeeld. Zo zou de vroegere secretaris-generaal van de Arabische Liga, een zekere Ab- doel Ramhan Azzam, deel uitmaken van het nieuwe kabinet. Oud-minister Mo hammed el Asjmawy zou premier wor den. Het ziet er echter naar uit, dat de Egyp tische regering de zaak weer stevig in Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instrncteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 O, wat zijn we heden blij, De Duitsers zijn weer frank en vrij, Nog even en dan mogen zij Weer laarzen fabriceren. Dat is nou iets wat ik niet snap, Straks hoor je weer het hielgeklap, Hun echte Duitse, forse stap, Wanneer ze weer marcheren. Ze krijgen zelfs de wapens thuis, Dan is de militaire Pruis Zo'n beetje baas in eigen huis En kan zijnmond weer roeren. Dan is 't noodzakelijk dat zij Zich scharen zelfs in onze rij, Om samen op de Mokerhei Wat oorlogje te voeren. Je snapt niet dat 't gebeuren kon, Straks staat in Hamburg en in Bonn 't Amerikaans atoomkanon. En zijzijn uit de dalles, Dan is meneertje, waar of niet? Als vroeger weer de brave Piet En strakjes klinkt dan luidt zijn lied, Het „Deutschland über alles handen heeft, steviger dan voor de mis lukte aanslag. In deze uitbarsting kunnen wij in het Westen echter de les trekken, dat Oost en West heel moeilijk samengaan. Er is nu eenmaal tijd nodig om sociaal en economisch achterlijke gebieden tot mo derne en, in onze ogen, goede opvattin gen te brengen. De landen van de Islam hebben er nu eenmaal moeite mee zich aan te passen aan de Europese cultuur, een aanpas sing, die gemakkelijker zal zijn, indien de bevolking zelf er in gunstige zin mee in aanraking komt en door die Westerse invloed en door financiële steun van dat Westen tot ontwikkeling en tot groter welvaart kan komen. Het Klooster Mariënburg. I. Reeds enkele malen, werd in de bijdrage over Oud Soest de naam genoemd van het vroegere klooster Mariënburg, waar naar het tegenwoordige rusthuis Nieuw- Mariënburg, op Nieuwerhoek, is genoemd. Jammer genoeg schijnt veel van de oude historie van dit vroegere klooster ver loren te zijn gegaan. Zo is niet met zekerheid te zeggen, wanneer het kloos ter is gesticht. Naar alle waarschijn lijkheid moet het reeds voor het midden van de 15e eeuw gesticht zijn, met me dewerking van Jacob van Gaasbeek, Heer van Abcoude, Putten, Strijen en Soest. (Sedert 1325, toen Heer Sweder van Abcoude het Gerecht van Hees en Soest kocht van Adam van Lokhorst, waren de Heren Van Abcoude tevens Heer van Soest). Het klooster Mariënburg moet wel haast zeker een z.g. dubbelklooster zijn ge weest, waarin zowel geestelijken als nonnen woonden, die leefden volgens de regel van de H. Brigitta. In een bewaard gebleven Fundatie uit het jaar 1500 (waar we straks meer van zullen vertellen), wordt dan ook gesproken van: Broederen en Zusteren. Bij de plun dering van het klooster in 1543, door de soldaten van Maarten van Rossum, wordt echter alleen nog gesproken over Nonnen. Hieruit valt dus op te maken, dat intussen de afdeling voor de broe ders of geestelijken was opgeheven. Dit is te meer waarschijnlijk, aangezien deze dubbelkloosters al gauw door de kerkelijke overheid als niet wenselijk werden beschouwd. De twee afdelingen waren echter behoorlijk van elkaar ge scheiden en hadden vaak. hun eigen gebouw. Alleen de kloosterkerk werd gemeenschappelijk gebruik, maar dan nog zodanig, dat me*elkaar^niet kon zien. Fn dè ingahg "van cfiT kerk be hoorde een doodkist te staan, om de kloosterlingen dagelijks te herinneren aan de dood en alsof dat nog niet vol doende was, moest er in ieder klooster een open graf aanwezig zijn, dat dage lijks moest worden bezocht Het oudste Brigittenconvent in ons land was Mariënwater te Rosmalen bij 's-Her- togenbosch, dat in 1434 gesticht was. Andere Conventen, ontstaan als sprui ten van dit moederklooster, waren: Ma- riënsterre te Gouda, Mariënkamp te Kampen, Mariënwijngaard te Utrecht en Mariënburg te Soest. Mariënburg verkreeg in de loop der jaren verschillende stukken grond te Soest en elders. De opbrengsten hier van dienden tot onderhoud van de kloos terlingen. Enkele aktes waarin sprake is van grond, toebehorend aan het kloos ter Mariënburg zijn bewaard gebleven (o.a. te vinden in het Archief van het Aartsbisdom Utrecht). Uit de 15e eeuw bestaat ook nog een mededeling over de inkomsten van het St. Agathakloos- ter te Amersfoort, waarin genoemd worden de opbrengst van een erf Hil- horst bij Amersfoort, van een erf onder Soestdijk en van een stuk land te Soest, samen met de aldaar wonende Brigit- ten. In 1555 verkocht het Karthuizer- klooster op de St. Beatrisberg bij Co- kwaal steeds erger. De helder |]ff cla/V vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën dooi*, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL2030 blenz, aan het Brigittenklooster te Soest, een in het gerecht Soest gelegen stuk voor 60 Keurvorster goudguldens. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. Wie er meer van wil weten verwijzen we naar bovengenoemd archief. In 1541 had het Convent onenigheid ge kregen met verschillende Soester inge zetenen, over het gebruik van de Brink en de Gemeente. (Meent, gemeenschap pelijke grond). Het ging over het laten grazen van schapen en het steken van plaggen. Nadat de kwestie was uitge zocht, werd bepaald, dat het klooster voortaan dezelfde rechten zou hebben als de ingezetenen. In 1543 vielen de Geldersen Eemland binnen onder Maarten van Rossum. Het klooster Mariënburg werd geplunderd en in brand gestoken. (In de Soester Courant van 2 Juli 1954 staat hierover Heem dadelijk Kruschen bö de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg 'n lijdensweg bergaf Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen na tuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oor zaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; begin er vandaag mee. meer verteld). Nadat het klooster deze zware tegenslag te verduren had gekre gen, schijnt het zich voorlopig weer te hebben hersteld. In 1551 kreeg het een welkome versterking van enkele Bri- gitten, die hun klooster Mariënsterre te Gouda, hetwelk nog geen eeuw had bestaan, waarschijnlijk wegens armoede, voor 5166 guldens hadden verkocht aan de Reguliere Kanunniken van Steyn, buiten Gouda. Het klooster van deze Regulieren was afgebrand en vanwege de toenemende onveiligheid op het plat teland wilden ze graag binnen Gouda komen wonen. Dankbaar maakten ze dus gebruik van het aanbod der Bri- gitten toen dezen hun klooster wel wil den verkopen. Maar dat de nonnetjes j» dit niet voor hun plezier deden blijkt wel hieruit: „In dat jaer syn sy uyt r haere huysinge uyt de stad van Gouda al huylende en een groot misbaer ma kende naer Zoest vertrokken". (Wordt vervolgd), j Vroeger stond midden op de Eng een „peperbus", zo'n ouderwets ijzeren geval van de electriciteits-maatschappij. Zoals overal in Nederland stond er „verbo den aan te plakken" op en ieder circus en iedere sigarettenfirma zocht juist deze peperbus uit om hierop helgekleur de affiches te plakken. Maar goed, daarover wilden we het niet hebben, want er valt niets te plakken sinds de peperbus vorig ja„ar in alle stilte ver dween. Bij die peperbus stond een bank, waar aan menig wandelaar zijn moede leden toevertrouwde en waarop menig Soeste- naar zijn echtgenote leerde kennen. Zo de jeugd van vroeger was, is ook de jeugd van heden. Ook nu vinden op deze bank de eerste toenaderingen plaats, welke sinds Adam en Eva gangbaar zijn en welke vaak leiden tot een hu welijk van twee mensenkinderen. In één ding verschilt de jeugd van toen met de jeugd van heden en dat bemerkte men op het kantoor van Gemeente- Werken. Niet dat men vanuit dit bureau controle of toezicht uitoefent op onze jeugd, doch bij deze instantie komen de aanmeldingen binnen van kapotte straat- lanmpen. Nou bleek, dat de lamp in de lantaarn, die nabij bovenbedoelde bank staat, iedere week vernield wordt. Van het lamp-inzetten moe heeft Ge meente-Werken dit vandalisme gerap porteerd aan de politie en het Gemeen tebestuur. Een-politieman naast gtegë'-flank" zetten"* is voor de jongelui uiteraard niet gezel lig, maar geld en arbeidsloon verkwis ten met steeds maar nieuwe lampen in draaien is ook uit de boze. Thans is overwogen om niet de lamp doch de bank maar weg te halen. Weer een bank minder in het lande lijke Soest. De jeugd van heden treurt daarover niet. Zij vindt wel een ander plaatsje. Op 13 November is het Klaproosdag, de dag, waarop iedere Nederlander zich tooit met een (namaak) klaproos. Dit eenvoudige bloempje doet ons denken aan de duizenden graven van soldaten, die er op de soldaten-kerkhoven in ons land zijn. Onmetelijke rijen kleine witte kruisjes zijn opgericht op even onmetelijke rijen graven van jonge mannen, die van heel ver kwamen om hier de dood te vinden en ons de vrijheid te hergeven. Klaprozen groeiden op de bodem, welke met bloed was doordrenkt en vele Ne derlanders traden aan, nu 9 jaar geleden, om deze graven te verzorgen en de verwanten van deze soldaten te berich ten, dat de laatste rustplaats van hun gesneuvelde vader, man of zoon regel matig verzorgd zou worden. Het Ned. Oorlogsgraven-Comité nam het werk van deze mensen over en de ver zorging van de duizenden graven werd de vervulling van een ere-plicht, waarin ons gehele volk aandeel heeft. Op 13 November en de 5 dagen die hieraan voorafgaan, kunnen ook wij in Soest ons aandeel nemen in deze ere- plicht. Het Soester comité, onder leiding van onze gemeentesecretaris, de heer J. J. M. Festen, boekte vorig jaar het dubbele bedrag van 1952. Ook voor dit jaar zijn de verwachtingen hoog gespannen. Ons werk is gebaseerd op vakkennis door onze 25-jarige ervaring. Komt U eens kennis maken SPECIALITEIT BRUIDSKAPPEN. Permanent Wave - Watergolf - Ondulatie Coupe knippen en kleuren. SCHRIKSLAAN 19 De kapper voor U „Soesterberg blijft Nederlands", zo lazen we in onze dagbladen en. we keken er een beetje van op. Waarom zou Soester berg niet meer tot Nederland en tot Soest behoren Omdat er een paar hon derd Amerikanen mogen verblijven De eerste groepen zijn intussen al ge komen en één van hen zei ons.„Ik hoop hier de eerste 20 jaar te blijven", zo goed beviel hem ons land en Soester berg. Nee, als men een goede „krantenkop" wil hebben, moet men wachten tot men kan schrijven „Soesterberg blijft bij Soest en wordt niet door Zeist geannexeerd". Volgend jaar is het weer 5 Mei en zoals iedere 5e Mei ons ontroert, zo zal het ook ditmaal gaan. Ons volk gaat de herdenking van het tweede lustrum van onze bevrijding op grootse wijze vieren. Dit moet een Natio nale Herdenkingsdag worden, waaraan een ieder moet deelnemen en waarop ge heel Nederland vrijaf zal hebben. Soest zal hierin niet achterblijven. Gisteravond zijn de eerste besprekingen hierover begonnen, onder leiding van de Burgemeester, die de V.V.V., de Oud-ille galiteit en de Soester Sport-Federatie had uitgenodigd. Op deze avond werd het feest van 5 Mei 1955 in Soest in grote lijnen uitgestippeld. Officiële Mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Fa. G. van Egdom en Zonen, Ossendamweg 43, Soest, om een inrichting voor machi nale houtbewerking, waarvoor op 9 Februari 1943, Afd. 1. No. 1113, ver gunning is verleend, in het perceel gele gen aan de Ossendamweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2314, te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd. ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op artikel 76 der Lager-Onder- wijswet 1920; brengen ter openbare ken nis, dat de Raad dier gemeente, in zijn vergadering van 29 October 1954, heeft besloten de op grond van artikel 72 van genoemde wet gevraagde medewer king te verlenen aan: 1. Het R.K. Schoolbestuur te Soest-Zuid tot de aanschaffing van een beschei den schoolbibliotheek ten behoeve van de school voor g.l.o. aan de St. Willibrordusstraat. 2. Het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel", gevestigd te Soest, tot de aanschaffing van een schoolbibliotheek ten behoeve van de Groen van Prinstererschool. 3. Het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel", gevestigd te Soest, tot de aanschaffing van leesboekjes ten behoeve van de Chr. v.g.l.o.- school. 4. Het R.K. Schoolbestuur te Soest tot: 1 vervanging van de bestaande gang en toiletten door een nieuwbouw, om vattende: a. een ruime lichte gang en toiletten; b. een hoofdingang met hal; c. een spreekkamer en leermiddelen kamer; 2. vernieuwing van de ramen in de noordgevel; 3. verbetering van de warmte-isola- tie op de schoolzolder. UITSLAG VOORTUIN. De Tuinbouwvereniging „Soest" hield dit jaar haar derde voortuinkeuring. Ondanks de abnormale zomer had de jury toch eèn aangename taak. Naast het gebruikelijke plantenmateri- aal, door de gemeente beschikbaar ge steld, zullen dit jaar ook enkele tuin gereedschappen als prijzen worden uit gereikt. Bovendien ontvangt iedere prijs winnaar een diploma als blijvend aan denken. De prijswinnaars zijn: Eerste prijs; H. J. Vos, Lange Brink- weg 8. W. C. v. d. Wijngaart, Plasweg 63. D. J. v. Brasem, Bartolottilaan 21a. J. S. W. Alderding, Schoutenkamp weg 36. C. v. d. Made, Soesterbergse- straat 78. C. Oostrum, Dr. s' Jacob- straat 4. Tweede prijs: C. Stolker, Ossendamweg 14. C. Jansen, Duinweg 20. D. C. v. Kooy, Middel wijkstraat 52. C. Kaspers, Bartilottilaan 34. J. Gorter, Vondellaan 22. J. de Bree, Lange Brinkweg 68a. T. O. Meek, Ossendamweg 16. P. H. Seegers, Lange Brinkweg 53b. J. Has- pers, Vosseveldlaan 15. W. Hofslot, Van Lenneplaan 40. M. van Veeren, Van Weedestraat 2. Derde prijs: H. v. Kooy, Bartilottilaan 24. F. Tritzsche, Vosseveldlaan 43. Mevr. I V&iqidde.9o.Ciefi.ei" I Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 I LOEMPIA'S f 0.40. ONS ENORM SUCCES fl Huidzuiverheid -Huidgezondheid Mets, Duinweg 24. G. Reekers, Pr. Bern- hardlaan 54. W. A. Hilhorst, Vredehof straat 24. J. Robles, Dr. s' Jacobstraat 2. J. Butzelaar, Amersfoortsestraat 90. H. J. Verdonk, Soesterbergsestraat 14. J. H. Raven, Duinweg 22. Mevr. Löhr, Vredenhofstraat 10. Mevr. Maas, Julia- nalaan 77. Eervolle vermeldingen: A. v. d. Ham, Van Lenneplaan 78. M. Borst, Birk- straat 103. L. Boerenkamp, Kerkpad 37b. W. v. Doorn, Kerkpad 37a. Bij de keuringen stond de jury vaak voor verrassingen daar er deelnemers waren, die bij de eerste keuring 2 negens of een paar tienen behaalden, doch bij de tweede keuring daalden tot vijven en zessen en bij de derde keuring vaak zelfs nog lager. Het streven moet zijn: „De gehele zomer bloemen in de voortuin", terwijl men zich steeds moet afvragen: „Welke eisen stelt de jury Hierover zal op de avond van de prijs uitreiking, op 9 November, de heer Boe- schoten een causerie houden. Men zie de advertentie in dit blad. IS BIJEN HOUDEN OOK IETS VOOR U? Is het waar, dat het houden van bijen als natuursport zulk een heerlijke ont spanning geeft aan mensen met een drukke werkkring, na ingespannen ar beid van hersenen of spieren? Voelt U ook iets voor de genieting, die het observeren geeft van een volk ho ningbijen, dat talloze natuurwonderen vertoont als uitingen van een instinct leven, die de prestaties van het mense lijk vernuft in de schaduw stellen? Is het mogelijk deze natuurkinderen, die nog even ongetemd en wild zijn als in haar natuurstaat, levend in de holle bomen van uitgestrekte wouden, in onze tuin te huisvesten? Zou het waar zijn, dat de bijen bij haar bloembezoek door het overdragen van stuifmeel de opbrengsten van fruit en zaadgewassen verbeteren en vergroten Voelt U er ook iets voor, de kostelijke bijenhoning te oogsten, die het resultaat is van een gelukkige samenwerking tus sen bloemen, bijen en zonneschijn Op deze vragen vindt de belangstellen de lezer(es) een volledig, gedocumen teerd antwoord in de lessen van de cur sus in bijenteelt voor beginners, die hier wederom wordt georganiseerd door de afd. Soest van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt. Op deze cursus maakte men niet alleen kennis met het wonderlijke bijenleven, maar wordt ook op practische lessen bui ten bij de bijenvolken de omgang met bijen en de techniek van het imkeren gedemonstreerd en beoefend. Het Rijk, uitgaande van het grote aan deel van de bijenteelt in fruit- en zaad teelt, subsidiëert deze cursussen. Iedere beginner, die de lessen met vrucht volgt, kan in het genot worden gesteld van een subsidie ter waarde van 80. teneinde daarvoor twee nieuwe model- bijenkasten te kunnen aanschaffen. Men leze de advertentie in dit blad. WIELRIJDER AANGEREDEN. Dinsdagmiddag, werd de heer J. P. Bos boom, electriciën, wonende aan de Steen- hoffstraat alhier, door een auto aangere den en gewond. De heer B. stak de rijweg van de Steen- hoffstraat over. De bestuurder van een personenauto, C. J. J. D. uit Rijswijk, kon de wiel rijder niet geheel ontwijken en schepte hem met het rechtervoorspatscherm. De heer B. liep een hoofdwonde en enige kneuzingen, op. SOESTENAAR WERD VLIEGENIER. Van het „Office of information ser vice" van de Lackland Air Force Base, San Antonio, te Texas, ontvingen wij het bericht, dat onze plaatsgenoot George Dietrich met succes de training als ca det-vlieger heeft beëindigd en bevorderd is tot de U.S.A.F. Pre-Flight School. VERKEERSINSTRUCTIE-AVOND. De laatstgehouden Verkeersinstructie- avond trok weer grote belangstelling. De inspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer, opende de avond, welke in hotel De Gouden Ploeg werd gehouden en bracht dank aan de heren F. G. Sonders en J. C. M. Smit voor het vele werk, dat zij in het belang van Veilig Verkeer verrichten. De heer Sonders onderwierp zijn gehoor aan een schriftelijke verkeersproef, waar bij 25 verkeersvragen moesten worden beantwoord. De resultaten waren niet slecht- te noe men, hoewel menig weggebruiker een antwoord schuldig moest blijven of ver keerd antwoordde. De eerste prijs kwam aan de heer D. Engel, die 23 vragen goed had beantwoord. De vragen werden door de heer Sonders beantwoord, waarbij zich interessante discussies ontwikkelden. Het geheel werd toegelicht aan de hand van onze onvolprezen verkeerstafel. DE VARIANT VERLOOR. Voor de eerste klasse B van de U.P.D.B. had Woensdagavond de ontmoeting plaats tussen de eerste tientallen van De Va riant en A.D.V. De Variant had vier in vallers, waaronder één voor de heer Ooms, terwijl de heer Van Es niet was opgeko men. MOLENSTRAAT 9 - SOEST TELEFOON 2272 Wij bieden U BLADMUZIEK in alle genres en voor alle in strumenten. Komt U eens kijken naar onze grote sortering Kerst en Sint Nicolaas-albums. INSTRUMENTEN: Accordeons. De meest bekende merken met wereldreputatie, zoals Scandalli, Marinucci, So- prani, Carani, Notturni, Hohner enz. tegen scherp concurrerende prijzen, b.v. 12-bas accordeon v.a. 90. 32-bas accordeon v.a. 150. 80-bas accordeon v.a. 265. Guitaren en Mandolines v.a. 25. Blokfluiten "Vanaf 4.50 Mondharmonica'sDe originele Hohner mondharmonica's. Keuze uit meer dan 40 verschillende soorten. Vanaf 0.95 Trompetten vanaf 195. Verder alle onderdelen voor alle instrumenten, zoals Snaren, Rie ten, Guitaar- en Mandoline-me chanieken, Knoppen enz. REPARATIE aan alle instrumenten. Ook voor FEEST-ARTIKELEN, zoals zaalversieringen, feestmut- sen, rubber maskers, voordrach ten, toneelstukjes, welkomst- en drinkliederen enz. vindt U in 'n grote sortering bij ons. Wij leveren U desgewenst ook gaarne op termijnbetaling vanaf 1.per week. MUZIEKSCHOOL. Privé- en clublessen in het be spelen van alle instrumenten. Solo- en koorzang. Ook onze grote reclame-actie van blijft voorlopig nog van kracht. Vraagt hierover nadere inlich tingen aan onze zaak MOLENSTRAAT 9 - TEL. 2272 Aanbevelend, Het is mogelijk, dat onze reporter, bij het doorgeven van zijn verslag van de laatste gemeenteraadsvergadering, het heeft vergeten te vermelden, maar dat ge loof ik niet, want hij houdt wel van een goede mop. Hij zou het ons zeker verteld hebben, wanneer er na de mededeling van een der raadsledden, dat de commissie voor ons slachthuis geen notie heeft van deze materie, een daverend gelach was losge broken. Het is toch eigenlijk om te brullen, dat, zo kort nadat de raad plechtig een com missie van advies voor slachthuiszaken heeft benoemd, een der leden zich komt beklagen aan tafel te zitten met slachthuis-analphabeten. Wanneer onze raad een beetje gevoel voor humor had gehad, had men, naar mijn gevoel, toch minstens moeten glimlachen. Natuurlijk is het moeilijk uit een gemeen teraad een deskundige slachthuiscommis sie te vormen. Dat moge we de raad ook niet aanrekenen. Maar heeft het dan wel zin om commissies te benoemen, wan neer ze toch niet voor hun taak berekend zijn Kunnen we dan niet beter een com missie van advies van niet-raadsleden aanwijzen? Dat is misschien ogenschijnlijk duurder, doch op de lange duur zeker niet. Hoe het ook zij, ik vind de start van ons slachthuis als Gemeentelijk bedrijf niet daverend. Wanneer onze Wethouder, aan de hand van een summiere begro ting, voor het eerste jaar een tekort noemt van 3000.en daarbij zegt, dat het maken van winst niet beoogd wordt, dan houd ik mijn hart vast en zou ik onze gemeenteraad willen adviseren: Zie dat U dat geval alsnog kwijt raakt aan de meest biedende. Het staat natuurlijk wel gekleed voor een gemeente om een eigen abattoir te heb ben, maar wanneer het toch geld moet kosten, zou ik daarvoor liever een goed- werkende warenwet-controle zien. Dat zou in ons dorp heus geen luxe zijn. Dan slachten we de beestjes maar (goedkoper) ergens anders en laten die nabuurgemeen te maar voor de exploitatiekosten op draaien. Voor het slachthuis vinden we wel een bestemming en als we Jater een echte grote gemeente zijn, gaan we weer eens over een slachthuis praten. H. OEKMAN. handen om trots op te zijn Niettegenstaande deze handicap heeft het jv* o* rin Dp 4 moro. foorters wonnen met 12-8 en een duide lijke overwinning voor De Variant ging op deze avond verloren. De uitslag was R. Damen-C. van Berken bosch 2—0. D. Waal-W. Alfrink 2—0. G. Collet-Nijman 20. E. Veerman-P. Floor 02. C. van Es (niet opgekomen)-W. Tap 02. J. Walstra-J. de Knegt 02. H. Nap- M. Lambrechts 02. R. BoutG. Stap- pershoef 20. G. Lief hebber-J. Kok 02. J. van Tuyl-De Wit 02. DE VARIANT 2 VEROVERDE DE LEIDING. De Variant 2 speelde Woensdagavond te gen Tuindorp 2 en wist door een 12-8 overwinning de bovenste plaats in de 2e Klasse B in te nemen. Ook in deze ont moeting heeft het niet aan spanning ont broken en eerst aan het laatste bord viel de beslissing ten gunste van de Soeste- naren. De uitslag is: H. Kraay-W. v. Dooleweerd 2-0. J. v. Gemert-A. de Hertog 0-2. J. Kentin-W. C. Huetink 1-1. J. Kreger- P. Klijnsma 2-0. T. v. Barneveld-H. A. de Kruijff 2-0. J. Abbel-C. Servaas 2-0. J. v. d. Gelderen-M. v. d. Woude 1-1. J. v. Brummelen-J. Hoogeboom 2-0. H. Kooij-E. J. Hannique 02. J. van Schie- L. Spermon 02. Ook de Vairant 2 had enige invallers. 25 JAAR BIJ DE POLITIE. Op 12 November a.s. herdenkt de heer G. Pasman zijn 25-jarig dienstjubileum als politieagent. De heer Pasman kwam 12 November 1929 in dienst van de le compagnie politie- troepen te Utrecht en werd op 25 Maart 1935 benoemd te Soest. Tot 1947 was hij bij de geüniformeerde dienst en op 1 Januari 1947 werd hij bevorderd tot bri gadier en ploegcommandant. Op 1 April 1948 werd hij als brigadier bij de recher che geplaatst, in welke tak van dienst hij thans nog steeds werkzaam is. Bij de recherche bekwaamde hij zich in de af deling fotografie en dactyloscopie. De jubilaris is bij de bevolking een bekend figuur, die zeer velen in alle mogelijke zaken van dienst is geweest. Op verzoek van de jubilaris zal er geen officiële huldiging plaats vinden en blijft de viering van dit jubileum beperkt tot een huiselijke viering. WIELRIJDER DE SLOOT IN. Woensdag reed een wielrijder van het rijwielpad langs de Stadhouderslaan de naast dit pad gelegen sloot in. Het betrof de heer Den H. alhier, die in aanraking kwam met een tegemoetko mende wielrijder, waardoor hij van het rijwielpad werd geduwd. Terwijl hij uit de baggersloot kroop, reed zijn aanrijder door. Bij de familie P. werd de heer Den H. van droge kleren voorzien. VRIJDAG. Een rustig leven geniet hij, die de mensen verdraagt en ze missen kan. ZATERDAG. Het wezen van de leugen is gelegen in het bedrog en niet in de woorden. Liegen door stilzwijgen, door een blfflc. door een bij zondere ontonatie is erger en lager dan een leugen, die plompweg in woorden wordt gezegd. ZONDAG. Wie niet kan vergeven. Gaat eenzaam door het leven. MAANDAG. Een rustig leven geniet hij, die de mensen meesters naar hun kunnen beoordelen.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1