\kemaker CHINA EN FORMOSA. Radio - Televisie WITTE POMPEN Oud Soest. F i EEN ATOOMBANK. Van week tot week in Soest I„£Le UeAguêde TiMepei" I Brandpunten der Internationale Politiek. STOOKOLIE Grootse actie tegen gevaarlijke volksvijand. RADIO ORGELS; PIANO'S; REPARATIE - STEMMEN- NIEUWE KASTEN etc. W. VAN TOL SOEST. Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool IN DE HOEK. Autorijlessen Autorijschool 0. Engel Het adres voor Uw electr. Wasmachine Het Kleuterhuis Een wijs woord voor iedere dag. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 89. SOESTERlOOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Nehroe, de premier van India, heeft een lange reis gemaakt. Hij ging naar Bur- ma en Vietnam, naar Laos en naar Cambodja. Maar het belangrijkste van zijn reis was misschien wel China, waar Nehroe te Peking met de communistische leiders besprekingen voerde. Op hoog niveau, noemt men dat tegenwoordig. Nehroe kon vaststellen, dat er in het oude Hemelse Rijk wel een en ander was veranderd. En hij heeft verande ringen kunnen vaststellen, die zijn Oos ters hart hebben goed gedaan. Wat men ook van het communisme mag zeggen, een feit is, dat dit, overal waar het vaste voet krijgt, een einde maakt aan corruptieve handelingen. En cor ruptie tierde in dat oude China van voor de revolutie maar al te zeer. Zelfs Tsjang Kai Tsjek kon hieraan geen einde maken. Na 1945 moesten de Amerikanen met lede ogen constateren, dat hun re liëfgoederen op de zwarte markt werden verhandeld en dat hun wapens bij Mao terecht kwamen. Ook in China zochten de communisten hun aanknopingspunten bij de boeren, dezelfde boeren, die van geslacht op ge slacht hadden geleden van de corruptie en die de communisten dus als hun be vrijders binnen haalden. Het nieuwe China deed een beroep op het nationaliteitsgevoel en hoewel ener zijds Nehroe bewondering had voor het geen er door de communisten was bereikt kon hij anderzijds niet onder zich hou den, dat hij bij zijn bezoek eveneens din gen had opgemerkt, die hem minder pret tig voorkwamen. Hij noemde de onvrijheid der Chinese pers, een verschijnsel, dat zij overigens gemeen heeft met de dictatuur; hij zag de moeilijkheid om het nieuws objectief uit te wisselen en hoewel hij bij een persconferentie te Peking hoffelijk ver klaarde, dat er geen scherpe verschillen tussen India en China aan de dag waren getreden, werd er door de Indische bla den de nadruk op gelegd, dat India en China vredelievend naast elkaar zouden bestaan; dat men zich niet zou mengen in binnenlandse aangelegenheden; dat dat beide landen beloofden, elkaar niet aan te vallen; elkanders territoriale on schendbaarheid zouden erkennen evenals de gelijkheid hunner rechten. Het was dan ook wel betekenend, dat Nehroe bij zijn vertrek opmerkte, dat de meeste niet-communistische landen niet zo zeer vrezen wat die regeringen officieel doen. als wel, wat zij door mid- «.«.^mMr.-ioiische partijen kun nen doen door middel van "de Vijfde Co lonne, die de in een ander land gevestig de Chinezen maar al te graag als onder danen van het grote China beschouwen. Toch is Nehroe het op verscheidene pun ten met de grote broer eens. Zo is hij van mening, dat Formosa, het laatste bolwerk van Tsjang Kai Tsjek, tot China behoort, een standpunt, dat ze ker niet door Amerika wordt gedeeld, daar de V.S. jaarlijks ruim een half mil- liard dollar besteden om Tsjang te steu nen. Nehroe drong er bij China op aan slechts vredelievende middelen aan te wenden om geduldig een oplossing van het For- mosa-probleem te vinden, doch men kan aannemen, dat de Chinese machthebbers dit verzoek voor kennisgeving hebben aan genomen. Zij vrezen dit eiland als een re volver, die steeds op de borst van hun nieuwe rijk is gericht. Dit betrekkelijk kleine eiland is misschien het zwaarst bewapend van de gehele we reld. Tsjang Kai Tsjek heeft vier jaar lang gewerkt om het eiland tegen een eventuele overval der communisten in een zo sterk mogelijke staat van verde diging te brengen. Bijna overal zijn bun kers gebouwd en staat het (Amerikaanse) afweergeschut opgesteld. Het eiland dat, dank zij de bergketen, aan de Oostelijke zijde schier ontoegankelijk is, werd de laatste jaren tot een groot fort gemaakt. Hoewel Formosa waarschijnlijk in eigen onderhoud der bevolking zou kunnen voorzien is dit nu niet het geval, daar de nationalistische troepen, een 600.000 man van Tsjang Kai Tsjek plus Ameri kaanse troepen en het geweldige militaire apparaat eveneens onderhouden moet wor den. Zo is Formosa, dank zij de hulp van Amerika, tot een stevig laatste bolwerk ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EOESTR 36» SOESTDIJK TEIEF.2792 Er kwam een „alleraardigst" voorstel Met een sympathieke klank, Als het plan straks uitgevoerd wordt, Komt er een Atoombank. Zal het de bedoeling wezen, Dat men daar straks deponeert, Al wat via de atomen Met een moordklap exploideert 1 De plannen zijn nog niet omschreven En het voorstel is nog kort, Is het de bedoeling dat er Wellicht ook gewisseld wordt Dat je daar naar een loket stapt Met een middelgrote bom Een zegt: „Geef me als U hebt voor deze Een tweetal kleintjes maar weerom"? Zal Malenkof daar kassier zijn Wordt Van Kleffens het misschien Zullen wij daar „Vader Willem" Als portier of bode zien Of zal 't misschien 'n speelbank worden? Hoop'lijk komt het daar niet van, Daar zo'n bank, naar ik mocht lezen Soms ook wel eens springen kan. En mocht zo'n atoombank springen, Dan gaat het met de wereld vlug Naar de afgrond, en dan heeft niemand Denk ik, daér meer van terug. van Tsjang Kai Tsjek geworden. Een geduldige oplossing van de For- mosa-geschiedenis is de wens van Nehroe. Er komt bij en dit is de wens van de andere jonge staten daar in het verre Oosten eveneens, dat men zich politiek vrij van China wenst te houden. Met alle waardering voor hetgeen die nieuwe staat in China bereikte, de scherp zinnige Nehroe heeft bij zijn reis onge twijfeld opgemerkt, dat er verscheidene punten op economisch gebied waren, die in India er gunstiger voorstonden dan in het oude China. Ook al is het dan nu communistisch en al heeft men er met de corruptie grondig afgerekend. Aan alle onzekerheid in een eind geko men. Sinds gisteren weten we, dat St. Nicolaas weer zijn jaarlijks bezoek zal brengen aan Soest. De secretaris van de Winkeliers-Vere niging wist het ons precies te vertellen'. Zaterdagmiddag 27 November komt St. Nicolaas per auto en wordt hij officieel ontvangen op het gemeentehuis. De pret begint dus weer. Cadeautjes ko pen, kinderen zoet houden en dreigen, al naar gelang we St. Nicolaas te hulp roepen in de paedagogie. Het wordt weer 5 December, Neer- land's feest bij uitstek. Hopelijk wordt niemand door de Sint overgeslagen. Laten we de oude Sint in dit opzicht een handje helpen. Vóór het 5 December is, is de grote jaarlijkse Bonnen-actie van de Soester Winkeliers-Vereniging al gestart en vanaf 22 November kopen we weer met- bonnen-toe. De bonnen deponeren we weer in melkbussen, welke bussen weer worden geledigd in de beroemde thee kist, en dan worden er weer prijzen getrokken. Vele prijzen, groot en klein, met als hoofdprijs een Televisietoestel (compleet geplaatst). Al kopende in Soest doen we daaren boven nog een goede daad. We steunen het uniformenfonds van P.V.O., want P.V.O. heeft van de Winkeliers-Vereni ging de toezegging gekregen, dat van het saldo van deze Bonnen-actie 600.- zal worden afgedragen voor het unifor menfonds. Morgen is het 13 November, de dag waarop P.V.O. de balans gaat opmaken. De lening is voltekend en zelfs over- tekend. Hoeveel deze geldinzameling heeft op gebracht weten we niet precies, doch we kunnen wel zeggen, dat zij alle in onze gemeente gehouden collecten ver achter zich laat. Nog één dag voor hen, die altijd tot het laatst wachten. Vanavond en mor gen kunt U Uw tientje nog kwijt. Een tientje is niet teveel om een belang rijk stuk van ons dorpseigen te bevor deren en te bewaren. Dank U zeer V.V.V. „Soest Vooruit" zal menig niet zo snel ter been zijnde Soes- tenaar het volgend jaar zeggen, als men op het station Baarn overstapt op ons treintje naar Soestdijk, Soest of Soest-Zuid. Tot op heden is het zo, dat de „over- staptijd" in Baarn voor de niet-hard- lopers erg kort is. Onze V.V.V. schreef de Spoorwegen hier over en dezer dagen kreeg men bericht, dat met de instelling van de zomer dienstregeling, op 22 Mei 1955, verbete ring zal worden gebracht in deze over stap. Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 I LOEMPIA'S f 0.40. ONS ENORM SUCCES Adenauer kampt met Saarproble- men. Verzet tegen Franse over heersing in Algerië. Democra tische zege in Amerika. Na het korte bezoek, dat de Duitse bondskanselier vorige week had gebracht aan Amerika, waar hij o.a. met Foster Dulles de nieuwe situatie in verband met de souvereiniteit van Duitsland onder de ogen had gezien, viel Adenauer midden in de problemen. Het grootste probleem was wel de Saarovereenkomst. Dat de oppositie het met deze overeen komst niet eens was, lag in de lijn. Erger was, dat de op een na grootste rege ringspartij zich met dat Saaraccoord in het geheel niet kon verenigen. Verscheidene keren moest de bonds kanselier de verklaring afleggen, dat de besprekingen over de Saar in zulk een snel en gehaast tempo zijn gegaan, dat weliswaar over de grote lijnen in het accoord overeenstemming was be reikt, doch dat in diezelfde overeen komst nog zoveel punten en vraag stukken waren opengebleven, dat zeer binnenkort nieuwe besprekingen dien aangaande nodig zouden zijn. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat bonds kanselier Adenauer zich de gevolgen van deze overeenkomst door de roes der gebeurtenissen niet geheel heeft kunnen realiseren. Het is meer in over eenstemming met zijn politiek, dat deze uitspraak gedaan is om voor de eerste tijd de critiek het zwijgen op te leggen. Jammer voor hem schijnt Frankrijk deze politiek niet geheel te begrijpen, want direct na de verklaringen van Adenauer werd van regeringswege te kennen gegeven, dat volgens de Franse opinie het gehele Saaraccoord duidelijk was en dat men niet kon begrijpen, wat er verder nog moest worden besproken. Frankrijk is veel te blij met de pas verworven Saarovereenkomst om deze zich door amendamenten weer te laten ontglippen. Op het ogenblik heeft Mendès France bovendien nog wel wat anders aan zijn hoofd. Tot grote schrik van de gehele Franse regering werd in het land, waarvan men dacht. nationalistische elementen niet zo op roerig waren als de nationalisten in de aangrenzende landen Tunesië en Marok ko, n.1. in Algerië, het verzet tegen de Franse regering weer wakker. De laatste opstand in Algerië dateerde van 1945, zodat men van mening was, dat de „vulkaan" een „dode vulkaan" was. Direct vermoedde men in Frankrijk, dat de nieuwe opstand door buitenlandse lees communistische hulp tot stand was gebracht. Het is natuurlijk gemak kelijk om de communisten van alle slechte dingen de schuld te geven en het is ook best mogelijk, dat de com munisten hier de hand in hebben, doch Frankrijk dient wel heel goed te be seffen, dat communistische activiteit alleen dan succes heeft, indien de toe standen in het betrokken land slecht zijn. Frankrijk kan slechts zeer moeilijk zijn koloniale macht loslaten en hervormin gen op economisch en sociaal gebied kunnen eerst dan worden verkregen, wanneer de bevolking op hun manier en dat is dan door middel van opstand er om vraagt. Zo ging het in Tunis, in Marokko, zo gaat het in Algerië. Van Frans standpunt gezien was het begrijpelijk, dat direct de strengste maatregelen werden genomen om de op standelingen men spreekt van onge veer drieduizend man, die zich hoofd zakelijk in het Auresgebergte schuil houden tot de orde te roepen. De anti-Franse Noord-Afrikanen werden, zowel in Frankrijk als in Algerië gear resteerd. De Algerijnse Beweging voor triomph der democratische vrijheden werd buiten de wet gesteld. Troepenver sterkingen worden in allerijl aangevoerd en reeds is een begin gemaakt met de zuivering van het Auresgebergte. De snelle wijze van handelen van Mendès France doet de veronderstelling recht vaardigen, dat de Franse regering bang is, dat de acties zullen overslaan op de landen Tunesië en Marokko. De verkiezingen van 38 leden voor de Amerikaanse Senaat, een aantal gouver neurs en het gehele Huis van Afge vaardigden is tot het laatst een span nend duel gebleven tusssen democraten en Republikeinen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de democraten met groot verschil de verkiezingen zouden winnen, doch deze overwinning bleek achteraf te resulteren in de kleinst mogelijke meerderheid in de Senaat. In het Huis van Afgevaardigden behaalden de demo craten een ruime meerderheid. President Eisenhouwer staat nu voor de taak te regeren, terwijl de meerderheid in het congres wordt gevormd door zijn tegpostanders. Dat hij het daardoor nSah gemakkelijker heeft gekregen is zonder meer wel duidelijk. In zekere mate verheugend voor Europa is, dat de buitenlandse politiek, speciaal wat Europa betreft, niet in het geding is geweest, zodat vooralsnog geen poli tieke koerswijziging te dien aanzien be hoeft te worden verwacht. voor alle haarden en kachels 14 cent per liter STEENHOFFSTR. 25 TELEF. 2185 Het Klooster Mariënburg. II. De verschillende Abdissen van Mariënburg, die wij hebben kunnen achterhalen, zijn: Her man Pot's dochter (omstreeks 1475), Yda Goyers (omstreeks 1500), Lysbeth Jans (om streeks 1540), Evertje Willems (omstreeks 1560), over haar benoeming is eerst nogal wat onenigheid geweest, Alyt Voncken (om streeks 1580), Geertruyt Voncken (omstreeks 1600) en Magdalena Spirlncx (omsreeks 1618). Enkele Confessors of Biechtvaders waren Niclaes Witte Elsweert (1475), Gerardus Muys en Jan van Thyenen (omstreeks 1500), Augus- tyn de Rijck (1540), Dirck Stockert en Antho- nis Janssen (1560). Confessor Jan van Thyenen komen we samen met de Abdis Yda Goyers tegen in een Fun datie van een jaargetijde in het klooster Ma riënburg te Soest in het jaar 1500. Geschre ven op perkament, hangen er twee bescha digde zegels aan. Op het eerste zegel is afgebeeld een zittende vrouwenfiguur met kroon onder een balda kijn (Maria?), op het tweede ziet men een zittende figuur met opgeheven zegenende rechterhand. Dit moeten dan de zegels van het dubbelklooster zijn geweest. De Fundatie (stichting) 'geven we hier weer in hedendaagse spelling: „Wij Yda Goyer, Ab- disse, en Broeder Jan van Theynen, confessor generaal: met toestemming van beide conven ten der Zusters en van de Broeders van het klooster van St. Bri'gitta, gelegen in het Kers pel van Soest bij Amersfoort, in het Sticht van Utrecht; bekennen en belijden voor ons en voor onze nakomelingen: dat Gheryt van Rijn ons klooster voornoemd gegeven heeft, als echte zuivere aalmoes, en om Godes wille. al het land, zowel groot als klein, dat gelegen is in het gerecht Jutphaas en waar de prin cipale brief met de bepalingen van spreekt; waar wij, Abdisse en Confessor en de Conven ten voornoemd, voor ons en onze nakomelin gen, ons toe verbinden en beloven: voor Ghe ryt van Rijn zelf, en voor zijn lieve huisvrou- we, en voor Juffer Janna zijn zuster, en voor zijn lieve vader en moeder: Frederick Zoude van Rijn en Ave de Lange, voor Jan van Nijenrode en zijn huisvrouwe, voor Yda Hen- ricksdochter van Nijenrode, en Yda Jansdoch ter van Nijenrode, voor Ghyda Gherytsdochter, voor Hendrick Hendrickszoon van Nijenrode, en voorts in het algemeen voor allen van zijn huisgezin, die op huidige datum van de brief, of nog bij zijn leven met hem woonachtig mo gen wezen: Tot ten eenwigen dage, jaarlijks een Gedachtenis te houden in ons klooster voornoemd, zoals dat de gewoonte is en wij gewoon zijn te doen voor onze speciale en bij zondere vrienden en weldoeners; dat is te we ten: 's avonds met viligie en des anderen daags met een Requiem-Mis etc. In 'kennisse der waarheid, zo hebben wij, Abdisse Yda de "Goyer en Broeder Jan van Theynen, Confes sor, voornoemd, voor ons en onze nakome lingen de grote zegels van onze Conventen aan deze brief gehangen. Gegeven in het jaar - Onzes Heren duizend vijfhonderd, op Sinte G'eertruidenavond. Tijdens de Hervorming onderging het klooster het zelfde lot als zovele andere kloosters in ons land. Het werd in beslag genomen en raak te op den duur in verval. Aan de Zusters werd tot hun dood toe een jaargeld uitgekeerd. Of de Zusters, nadat het klooster ontnomen was, nog ergens anders in Soest bij elkaar hebben gewoond, is wel waarschijnlijk, aangezien dit ook gebeurde in andere plaatsen, zoals Utrecht. We vinden nog in 1618 een Abdis genoemd: Magdalena Spi- rincx. Van de andere kant bestaat er nog een laatste wilsbeschikking uit het jaar 1589, waarin een zekere Aaltje Bramen verklaart, dat zij 54 jaar in het Convent te Soest als Non heeft gewoond en later daarvan werd onderhouden. Zij verklaart aan de Abdis, dat haar nalaten schap 'gebruikt moet worden om de andere zusters te onderhouden. Hieruit zouden we dus op kunnen maken, dat aan de samenwo ning in 1589 reeds een eind was gekomen, maar dat er nog wel Nonnen waren, die ver spreid woonden. In 1587 is het klooster, op last van de Regeer - ders van Amersfoort, afgebroken. Al in 1586 werd aan het Amersfoortse raadslid Peter Peterz. opdracht gegeven om toezicht te hou den op het afbreken van het klooster te Soest. De materialen konden worden verkocht, uit gezonderd de stenen; die moesten worden ge bruikt voor de fortificatie van de stad. Wel licht bevinden zich dus nog stenen van ons klooster, in de Amersfoortse stadsmuren. Op 21 November, een maand na de opdracht aan Peter Peterz., verklaarde de Amersfoortse Regeerders: „dat het houwhuys mitte lange open sohuyr, behorende aan 't Convent van Soest", moest blijven staan en dat het land van het Convent niet mocht worden vergra ven„totte grift". Nederland heeft in de wereld een goede naam wat betreft de zorg voor de volks gezondheid. Het „samenspel" op dit ge bied tussen overheid en particulier ini tiatief heeft tot successen geleid, waar voor men in het buitenland grote be wondering heeft. In één opzicht heeft ons land echter een achterstand in te halen, vergeleken met andere landen, n.1. op het terrein van de bestrijding van rheumatische ziekten. Wel bestaat er reeds langer dan een kwart eeuw een Nederlandse vereniging tot Rheumatiekbestrijding en zijn er over het gehele land verspreid 55 bu- reaux werkzaam, die ieder jaar 20.000 nieuwe patiënten helpen naast 55.000 „oude" patiënten, maar toch kan men zeggen, dat eigenlijk pas nu de belang stelling voor de rheumabestrijding in ons volk aan het ontwaken is. Al lijken de aantallen van 20.000 en 55.000 groot, toch vormen ze nog maar een bescheiden percentage van de grote massa Nederlanders, die lijden aan een van de vele soorten van ziekten, die men pleegt samen te vatten als „rheumatiek". Op elke 100 Nederlanders zijn er zeker 15, die aan een of andere vorm van rheuma in meer of minder ernstige mate lijden. Behalve het persoonlijk lijden veroorzaakt deze volksziekte een groter verlies aan arbeidsdagen dan welke andere ziekte ook. Per jaar kost de rheuma ons volk aan sociale uitkerin gen en aan verpleging ruim 80 millioen gulden, dat is pl.m. 220.000.per dag. Genezing is mogelijk. Nog al te vaak hoort men beweren, dat van rheumatiek-aandoeningen „toch geen genezing mogelijk is". Dat is per tinent onjuist. Aan rheuma is wel dege lijk iets te doen, wanneer de ziekte maar spoedig genoeg ontdekt wordt. Maar er kan in ons land nog te weinig aan ge daan worden. Voor rheuma-patiënten zijn op het ogenblik 350 bedden beschik baar, terwijl het er 2000 zouden moeten zijn. Er moet nog veel wetenschappelijk Interieur van een GRUNDIG 3-D Klank Concert-radioapparaat. KFO"^" TEL.2786 NIEUWE WEG 103 TELEFOON 2 968 onderzoek worden verricht en daarvoor ontbreken de geldmiddelen. Bovendien is het dringend noodzakelijk, dat ieder een weet wat hij doen en laten moet om te voorkomen, dat hij door rheuma tische aandoeningen wordt aangetast en ook deze propaganda en voorlichting kost veel geld, dat nog niet in voldoende mate beschikbaar is. Nationaal fonds gesticht. Het gevolg daarvan is, dat vele patiën ten, die op het ogenblik aan rheuma lij den, gedoemd zullen zijn als invaliden hun verdere levensdagen te slijten. Dat is een toestand, waarin zo spoedig moge lijk verbetering gebracht moet worden. Vandaar, dat zoals kort geleden in Den Haag bekend gemaakt werd, een „Na tionaal Rheumafonds" gesticht is, dat zich ten doel stelt de mogelijkheden van de rheumabestrijding te verbeteren. Dat dit fonds inderdaad „nationaal" mag heten, blijkt uit de samenstelling van bestuur, ere-comité en comité van aanbeveling, waarin alle groeperingen van ons volk vertegenwoordigd zijn. Grote actie op komst. Het Nationaal Rheumafonds heeft het plan over enkele maanden een grootscheepse actie te gaan voeren in de vorm van een loterij, waarbij de middenstand volledig zal worden ingeschakeld. Nadere mede delingen daarover zullen nog volgen. Maar reeds thans mag de verwachting worden uitgesproken, dat het Nederland se volk spontaan zal medewerken aan het welslagen van deze actie, want de volksgezondheid is een zaak dat heeft het verleden bewezen die ons allen zéér ter harte gaat. JAARVERGADERING „VAN WEEDESTRAAT". De vereniging „Van Weedestraat" hield Maandagavond, in restaurant „Eem- land", haar jaai-vergadering. De jaarverslagen van. secretaris en pen ningmeester, de heren Liefhebber en Nieberg, werden goedgekeurd en het bleek o.m., dat de financiële positie van de vereniging gezond is. In de vacature, door het vertrek van de heer Schut, werd de heer P. Schuurs als lid van het bestuur benoemd. Na de behandeling van de agenda volgde een gezellig samenzijn. POLITIE EN BURGERIJ OP FEESTAVOND BIJEEN. Voor de 9e maal hield de Soester Poli tie Sport Vereniging Dinsdag- en Woens dagavond haar jaarlijkse donateursavon den. Beide avonden leverden een volle „Eem- land-zaal" op en een prettig contact tus sen politie en burgerij. MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 Wij bieden U tegen scherp con currerende prijzen BLADMUZIEK in alle genres. INSTRUMENTEN. Accordeons - guitaren - mandolines - blokflui ten - mondharmonica's enz., de beste en meest betrouwbare merken tegen zeer lage prijzen. FEESTARTIKELEN. Feestmut- sen - guirlandes - serpentines confetti - rubbermaskers, schet sen en toneelstukjes enz. enz. MUZIEKSCHOOL. Privé- en clublessen in het bespelen van alle instrumenten. GRATIS GUITAREN EN ACCORDEONS Vraagt inlichtingen. Aanbevelend, WIM VAN BOXEL. Dinsdagavond bevonden zich onder de aanwezigen ook de Burgemeester, de ge meentesecretaris, het ere-lid de heer J. Voerman, de hoofdinspecteur van Soest de heer C. v. Es, afgevaardigden van de zusterverenigingen uit Amersfoort en Hilversum, van K.P.S., S.V.D.U., en de Marechaussee-brigade Soesterberg, de voorzitter van de Soester Sport-Federa- tie en de pleegvader en moeder van de Soester Politie Vierdaagse wandelaars, de heer en Mevrouw Melsen uit Nij megen. De heer H. Scholtmeijer, voorzitter van S.P.S.V., gewaagde in zijn welkomst woord van de groeiende belangstelling voor deze avonden en van de komende noodzakelijkheid om in de toekomst een derde avond te organiseren. Dat zovelen de gasten van de politie wilden zijn op deze avonden, doch niet op een andere wijze, vond spr. zeer prettig. Hierna trad op het gezelschap „Het Mas ker", bestaande uit Beppy Murray, Coos van de Velde, Cor van Veen met als gast Mans de Boer uit Twente. Met een zwak proloog opende dit pro gramma en daarna speelde Cor van Veen op zijn accordeon. Ook hij ver mocht niet de zaal op temperatuur te brengen, hetgeen de sketch van Beppy Murray en Coos van de Velde, onder de titel „Gezellig thuis", evenmin deed. Henk Beerlage, oftewel Mans uut Twen te, wist daar beter raad op. Zijn stem volume en zijn overborrelende spreek- activiteit bracht de vrolijke sfeer, waar voor men per saldo was gekomen. Met zijn conference en zijn liedjes had hij niet alleen succes doch kreeg ook het contact met zijn auditorium, dat nodig is om de cabaretsfeer te brengen. Diezelfde sfeer wilde Beppy Murray ook brengen in haar optreden, onder de titel „Tien minuten cabaretsfeer", doch we kregen liedjes te horen met een vals Een van de vele dingen waarvan ik niet snap „hoe ze werken" is de Nederlandse Staatsloterij. Waarvoor die klassen zijn weet ik niet; wat er voor verschil in die klassen zit nog veel minder; wel of niet „doorfour neren" is een vraagteken voor me en waarom ze die loterij niet achter elkaar laten uittrekken, inplaats van het pro ces weken lang te rekken, daar kom ik niet achter. Waarom verder in de eerste klas géén nieten zitten en in de 5e wel, moet U mij niet vragen. Misschien willen ze de zaak er inte ressanter mee maken, maar dan is dit toch verspilde moeite. Of zouden al die klassen met maar mondjesmaat uittrek kende nummers de opzet hebben om ons niet te snel te laten afglijden tot ver slaafde gokkers Daar zou iets voor te zeggen zijn en we kunnen niet anders dan lof hebben voor een Regering, die zo voor ons mo rele welzijn waakt. Maar dan vallen deze zegeningen wel erg plaatselijk, want er zijn hele volks stammen, die er, iedere loterij weer, niet in slagen een lootje machtig te worden. Je moet, volgens mensen die het weten kunnen, al van heel goede huize zijn, wanneer je iedere loterij vanaf de eerste klas mee kunt spelen. Kiftige lieden brengen dit in verband met het feit, dat alleen in de laatste klassen de nieten vallen. Ik ben te slecht met de loterij-tech niek op de hoogte om te kunnen be oordelen of hier een wringende schoen zit. Waarschijnlijk ook uit kift, dat ik er maar zelden in slaag een twintigje machtig te worden, vertel ik nog, dat ik de Ned. Staatsloterij maar een dure en teleurstellende inrichting vind. Win je wat, dan win je niet de volle poet. Met weemoed denk ik aan vroeger, toen wij „ergens" een héél lot kochten voor een tientje of als we slecht bij kas za ten voor één gulden. Dat was in 'n geoor loofde loterij. Om je vingers bij af te likken. Won je de 100.000.dan kreeg je ook de 100.000.Lagere prijzen dito dito. Geen belastingaftrek, maar de volle poet voor je lot. Deze loterijen brachten, met een mini mum aan onkosten, aan liefdadige in stellingen nog altijd evenveel op als er aan prijzen werd uitbetaald. Met deze populaire loterijen vergele ken is onze Staatsloterij maar een zielig geval en blijkbaar alleen maar als melk koe en zoethoudertje bedoeld. H. OEKMAï-r. Gedipl. A.N.W.B. Boods-instrucleur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 sentiment, geëxalteerd voorgedragen. De sketches „Diner a la carte" en „Het aanzoek" vergoedden weer veel en na Cor van Veen's muzikale prestatie in het ver zoekprogramma en het „Delft's Blauw" van Beppy Murray, bracht een vlotte finale het einde van dit pro gramma. Een bal met medewerking van The Musical Boys besloot deze avonden, waarop een zeer gezellig contact was tussen politie en burgerij. NED. REISVERENIGING. Dinsdag 16 November a.s. wordt door de afdeling Soest van de Ned. Reis- vereniging weer een winteravond be legd. In „Eemland" draait dan de kleu renfilm „Naar Ehrwald, de parel van Tirol". JAARVERGADERING „BEATRIX". Dinsdagavond hield de Chr. Nationale Oranjevereniging „Beatrix" alhier in het gebouw „Credo" haar 9e jaarvergade ring. Na opening, schriftlezing en gebed door de voorzitter, de heer Th. Scheurwater, werden de beide jaarverslagen goedge keurd, waarna de plannen werden be sproken voor de feestelijke herdenking van het tweede lustrum van „Beatrix". Na de pauze werd door de heer J. de Gans uit Amersfoort een drietal films vertoond, n.1. over de reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika, over de Haringvisserij en over Z. Afrika. Er bestond grote belangstelling voor deze bijeenkomst van Beatrix, welke vereniging als doelstelling heeft de band tussen Vorstenhuis en de Natie te ver sterken en daarbij tracht op te wekken tot liefde voor God, Oranje en Neder land. De avond werd besloten met het samen zingen van vaderlandse liederen. a 3.per week in huurkoop. STEENHOFFSTRAAT 62 SOEST Gratis Proefmachine. VRIJDAG. Bloemen behoeven niet te worden gezien om te kunnen bloeien. ZATERDAG. Over de „grote massa" word' 1 onaangenaams gezegd, ook sen, die niet begrer-«' -axvu 9 zij er ook toe behol .^1 Er zijn mensen, die uaa» -*-11 "*j" ,wv'"ov-"' q,io op dachten niet tot denkem^'N^jVC£ 'L ,d*"* MAANDAG. Er zijn weldaden, die zen zouden zijn, als deze bewees, zekerheic dat zijn naam niet den.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1