Nu is het de gunstige tijd Oud Soest. Uniformenfonds P.V.0. Permanent Wave. J. KOPPEL. Meningen van onze lezers. IN DE HOEK. W» A. Butzelaar m 'r Moderne, voor Uw Dameskapsalon Officiële Mededelingen. SPORT. KAPPER P HAAPVEPZOPG1NG DINSDAG 16 NOVEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 90. OESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende. De uitgifte van obligatiën voor de aan schaf van uniformen ten behoeve van de Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Om- nia" begon officieel op 24 Juni van dit jaar. Vele leden van P.V.O. zijn bijna vier maanden avond aan avond op stap geweest om de obligatiën huis aan huis te plaat sen. Zaterdag 13 November j.1. is de actie officieus geëindigd. Wij schrijven offici eus, omdat deze actie officieel nooit zal eindigen. Niet dat P.V.O. door zal gaan met inzamelen, maar giften ten behoeve van het fonds blijven altijd welkom. Zo zijn er ook thans nog enige inschrij vingen lopende en een klein reserve- fondsje kan nooit kwaad. De pessimisten en dat waren er vele die beweerden, dat in Soest nooit iets lukt en dat deze actie ook wel zou mis lukken, hebben dit keer wel schromelijk ongelijk gekregen. Alle Soester inwoners hebben het hunne er toe bijgedragen om de uniformen te kunnen aanschaffen. En niet alleen in Soest maar ook buiten Soest bestond er belangstelling voor, want ook Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft op de obli gatielening ingetekend. Dat een en ander een groot succes is geworden blijkt uit het volgende. Oor spronkelijk zouden er geplaatst worden 750 obligatiën van 10.Door de schen kingen behoefden er slechts 625 obliga tiën geplaatst te worden en toch is de eindstand ver boven de 7500. Wij laten thans de zevende en voorlopige eind-verantwoordingslijst volgen tot en met 13 November 1954. Saldo zesde verantwoordingslijst 6627.85 De heer N. N. 5 obligatiën 50. Exp. Bedrijf van Buuren te Baarn 5 obligatiën 50. „Index" N.V. te Soestduinen 5 obligatiën 50. 4 Inschrijvers met 2 oblig. elk 80. 55 Inschrijvers met 1 oblig. elk 550. Van 18 Oct. tot en met 13 Nov. werd aan giften ontvangen 657.69 Totaal 8065.54 Het Bestuur van P.V.O. dankt allen voor het in haar gestelde vertrouwen en is zeer erkentelijk en gevoelig voor het betoonde enthousiasme. Langs deze weg dankt zij dan ook heel hartelijk: 1. Alle milde gevers, die het op het mo ment ongelegen kwam om op een obliga tie in te schrijven, doch toch niet achter wilden blijven en 'n gift hebben gegeven. 2. Alle milde gevers, die 10.en meer voor P.V.O. konden missen, maar daar voor in de plaats geen obligatiën wilden hebben. De giften vermeld onder 1 en 2 varieerden van 0.10 tot 140.en hebben het totaal van 1.995,54 opgebracht. 3. Alle inschrijvers, die met 1 of meer dere obligatiën aan de lening hebben deelgenomen. De inschrijvingen varieerden van 1 tot 14 stuks en er zijn in totaal 469 inschrij vers geweest. 4. Alle inschrijvers, die reeds gedurende de actie hun obligatiën aan P.V.O. heb ben geschonken. Deze mogelijkheid blijft altijd openstaan. 5. Alle Bankinstellingen te Soest, die hun loketten ter beschikking van de actie hebben gesteld. 6. De Directie van de Soester Courant, die steeds haar kolommen ter beschik king van P.V.O. heeft gesteld. 7. De Winkeliersvereniging „Soest", die, op initiatief ban onze Burgemeester, 600 van haar St. Nicolaas-actie zal afstaan voor het uniformenfonds, waardoor het voorlopig totaal zal komen op 8.665,54. Last but not least dankt P.V.O. bij voor baat alle Soester ingezetenen, die dit jaar natuurlijk al hun inkopen in Soest doen en daardoor zonder moeite de Sint Nicolaas-actie van de Winkeliers helpen slagen en daardoor automatisch P.V.O. helpen, hetgeen voor beide partijen heel prettig zal zijn. De leden van P.V.O. zijn de laatste maan den zonder muziek bij U aan huis ge weest. U wordt bij deze uitgenodigd te komen luisteren naar de winter-concer- ten, die zullen worden gegeven in de nieu we uniformen. U zult dan iets zien, waar op U met recht trots kunt zijn, omdat U zelf daadwerkelijk aan de uniformen hebt meegewerkt en als U dan het geheel be luistert en bekijkt, zult U zeggen: „Dat is iets wat in Soest gehandhaafd moet blijven" en als U op dat moment nog geen donateur zijt, dan geeft U zich de zelfde avond nog als donateur op. Wacht U dus niet tot de grote drukte voor de feestdagen. BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 Het Klooster Mariënburg. III. Op 14 Juni 1587 was men nog niet be gonnen met de afbraak van het kloos ter te Soest. Er bleken namelijk geen liefhebbers voor het karweitje te zijn. Werd het soms te slecht betaald of was het te ver uit de buurt Op die dag werd er door de Regeerders van Amers foort aan het Timmerliedengilde bevel gegeven, dat zij, hetzij door loting, het zij vrijwillig, vier meester-timmerlieden en vier meesterknechts zouden aanwijzen, die het houtwerk van kerk, toren en convent van St. Brigitte te Soest, tegen behoorlijk loon, zouden moeten afbre ken. De eerstvolgende Maandag moest er begonnen worden en ze mochten niet ophouden voor alles gedaan was. De opkomst was slecht. Slechts één timmerman, met zijn knecht, meldde zich. Dat was Roelof Hermensz. De volgende week kwam er opnieuw bevel voor het Timmerliedengilde: „dat zij onder haar gilde bij loting of bij bewilging uitmaken zullen, 3 meesters en 3 meesterknechts benevens Roelof Hermensz. timmerman en zijn meester knecht, om op Maandag naastkomende, hemluiden te vinden te Soest in het Bri- gittenconvent, om aldaar om behoorlijk loon te arbeiden aan het afbreken van het houtwerk van kerk en daar niet uit te scheiden voor en alleer het zelve gedaan zal zijn, op straffe dat die timmerlieden hun werk verboden wordt tot de tijd toe dat zij gehoorzaamd zul len hebben". Dat schijnt toen wel ge holpen te hebben, want daarna horen we niets meer over het geval 0 en het klooster verdween. De landerijen e.d., die aan het klooster toebehoorden, zijn tijdens en na de Her vorming geconfiseerd. De administratie over deze goederen werd sindsdien ge voerd door de Staten van Utrecht. Daar om sprak men van „Staten-Convent". Over de ■Statenconventen van Wijk bij Duurstede, Rhenen en Soest werden af zonderlijke rentmeesters aangesteld. En kele rentmeesters van Mariënburg wa ren: Henrick van Cronenbergh 1615), Floris Uiteneng 1639), Carel Martens 1645), Everard de Jong (=t 1765. Sedert 1674 kreeg de Stadhouder het recht om de rentmeesters te benoemen. De Stadhouder kreeg zelf wel niets uit de opbrengst van de goederen, maar het vergeven geschiedde niet gratis De opbrengst van de goederen werd gebruikt om de predikanten in de genoemde plaat sen te onderhouden en tot uitkering van jaargelden aan de vroegere Nonnen. Hierbij dient opgemerkt, dat we nog wel steeds: Joffers, Conventualinen, Freules, of hoe ze ook genoemd worden, tegenkomen; maar dit zijn geen klooster lingen meer, maar dames die aan lief dadigheid doen, die a.h.w. de plaats van de vroegere nonnen hadden ingenomen. Zij ontvingen nu de jaargelden. De goe deren zijn later door de Staten verkocht en de opbrengst daarvan werd belegd op het „Comptoir der Generale Midde len". Het „Comptoir van Mariënburg" kreeg nu voortaan jaarlijks de rente van de beleggingen uitgekeerd. In 1658 was dit 63.20 zijnde 2 3/4 °/o van de belegging, groot 2300.Voordien was het 4 °/o geweest. In 1705 werden alle bestaande Comptoi- ren opgeheven, op advies van Gogel, de Agent van Financiën van de Bataafse Republiek. In 1799 werd één landscomp- toir der Domeinen opgericht. Toen is zelfs de naam Mariënburg, die tot dan toe be waard was gebleven in de naam „Comp toir van Mariënburg", verdwenen Tot vele jaren later het rusthuis „Nieuw- Mariënburg" hier werd gevestigd, wel niet op dezelfde plek en niet bewoond door Brigitten, maar toch wel weer door „Susteren", die de gelukkige gedachte hebben gehad om de naam Mariënburg in hun gebouw te doen voortleven. Soest heeft toch al zo weinig wat nog aan zijn oude historie doet herinneren, in tegenstelling met zovele plaatsen rondom ons. Zelfs eeuwenouden namen als Veen- huizerstraat, Turfstraat e.d. hebben we omgedoopt. F. de W. Geachte Redactie. Gaarne opname van het volgende. Naar aanleiding van de klacht van de Soester Fabrikanten Kring, dat zovele arbeiders buiten S-est hun werkkring hebben, willen wij l et volgende opmer ken. Het grote aarlal metaalbewerkers dat buiten Soest werkt, gaat daar werken omdat in die gemeenten volgens loon- klasse 2 betaald wordt. Hilversum, Utrecht, De Bilt, Zeist, Amers foort en zelfs gemeenten als Laren, Bla- 1'icum en Huizen zijn in loonklasse 2 ge plaatst. Deze gemeenten zijn wat het inwoner aantal betreft beslist in de minderheid bij Soest vergeleken. Ook wat de indus trie betreft. Pogingen door de vakbeweging in het verleden gedaan, om Soest in gemeente klasse 2 geplaatst te krijgen, zijn mislukt doordat de Soeter Fabrikanten geen me dewerking wilden verlenen. Ons bestuur is bereid om, in samenwer king met de Soester Fabrikanten nogmaals een poging te doen bij het College van Rijksbemiddelaars. Wat mogelijk was voor Ambtenaren en Bouwvakarbeiders moet ook door samenwerking mogelijk zijn voor de Metaalarbeiders. Tot slot nog een beroep op enige bedrij ven in Soest, die bezwaren hebben tegen een Bedrijfskern. Zet Uw bezwaren aan de kant heren werkgevers en werk loy aal mede aan de tot standkoming van een bedrijfskern, om door middel van deze kern de problemen, die zich in ieder be drijf voordoen, in gezamenlijk overleg op te lossen. U, redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte. Namens het Bestuur A.N.M.B., afd. Soest, C. SCHAATSBERGEN, Secretaris, A .G. VAN DE BRINK, Voorzitter, MONUMENT BRAAMHAGE. Enige tijd geleden, toevallig wandelende in de Burg. Grothestraat, werd mijn oog ge troffen door een vaag witachtig geval achter in de tuin van Braambage. Nieuwsgierig wat dit toch wel kon zijn, waadde ik door de modderpoelen van dit moeras en na enige spring- en glijpartijen bereikte ik, lichtelijk bemodderd, het voorwerp of beter gezegd de muur mijner weetgierigheid. Ofschoon zonder jaartal of opschrift was mij toch spoedig duidelijk, dat dit „monu ment" betrekking moest hebben op het jaar 1813, het jaar dat Nederland bevrijd werd van de Franse overheersing. Want wat zien wij hier Rechts boven arresteren 2 Franse politie agenten, gekleed in de typische korte keepjasjes en gewapend met enorme slag zwaarden, de een of andere brave Soes- tenaar. Waarschijnlijk heeft deze man bij vergissing en in volmaakte onschuld bi gamie gepleegd met 2 eencellige twee lingzusters zie de beide sprekend op elkaar lijkende dames met kind om straks door de Franse Kadi te worden berecht. Rechts onder ligt 'n houten pop onder 'n bladerloze bananenboom; twee hui lende en een smachtende vrouw staan er naar te kijken. Waartoe de lantaarn dient, die een dezer jonkvrouwen mee zeult, is mij echter niet geheel duidelijk geworden. Trouwens ik kan deze gehele groep pi sangbomen in Nederland niet goed thuis brengen. Het linker gedeelte van de muur is spre kender. Hier zien wij drie juffrouwen die een afwijzend gebaar maken tegen 'n harlekijn, symboliserend de Franse co- medie, die zich in de jaren 1795-1813 hier in Soest moet hebben afgespeeld. Links onder pikollen twee treurende boe ren met de grootste druiventros ooit ter wereld gekweekt en kan worden aange nomen, dat deze bestemd is voor de eerste landbouwtentoonstelling na de bevrijding van 1813. Het is spijtig te constateren, dat de druivencultuur in onze gemeente zo is achteruit gegaan en de thans in ons dorp gekweekte trossen zo ver onder de vroegere maat van 1813 blijven. Komt dit misschien door het vertrek van onze Fran se broeders, druivenkwekers bij uitne mendheid Hoezeer wij in dit tijdvak van 1813 in ge dachte nog nauw verbonden waren aan de aloude zeven Provinciën, toont ons de achter de zwoegende boeren afgebeelde dame met haar bundel pijlen. Rake ty pering van de geest dier tijden! Of zijn het korenaren Tenslotte het grazende schaapje, dat zo genoeglijk de landelijke Soester rust ty peert na het vertrek van Napoleon's le gioenen en tot heden gelukkig zo geble ven. Maar de hoofdfiguur van dit muurmo nument bleef mij een raadsel Wat stelt deze levensgrote dame met haar keurig gepermanent haar, te dikke rech terarm en plomp voetgeval eigenlijk voor Ze staat daar maar wezenloos te turen, treurt ze misschien om de aftocht van haar Franse amant De rand om het gehele monument is bijzonder geslaagd. Deze moet bedoeld zijn als speelrand voor onze kleinen, als zitbank voor ouden van dagen en verlief den. Wat wil men meer Ik begrijp echter niet waarom deze blok- massa eerst 140 jaar na de Franse over heersing werd opgericht. Moeten wij nu weer 140 jaar wachten eer er 'n monument verrijst ter herinne ring aan de oorlog van 1940-1945 Ik durf aan te nemen, dat ons zo popu laire en voortuitstrevend Gemeentebe stuur deze zaak wel vlugger zal oplossen. FLODUR. Inzender bij ons bekend. (Red.) RATTENBESTRIJDING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat in de week van 11-18 December 1954 weder om van gemeentewege de rattenbestrij ding ter hand zal worden genomen. Teneinde een inzicht te verkrijgen om trent de omvang van de rattenplaag in de gemeente en de daartegen eventueel te treffen maatregelen, worden belang stellenden uitgenodigd ter gemeentesecre tarie te Soest, in de bodekamer, respectie velijk ter hulpsecretarie te Soesterberg, schriftelijk (naam en adres) aangifte te doen van de aanwezigheid van ratten bij hun percelen en wel voor 29 November 1954. iS.E.C. WON. S.E.C. heeft Zondag met 4-2 gewonnen van S.V.F., de club uit Cothen, die vroeger For tissimo heette. De gasten trapten af met de laagstaande zon in de rug, doch in de eerste seconde bemach tigde midvoor Ten Hoven de bal en na een fraaie combinatie met Pothoven en rechts buiten Wijnands kwam er een afgemeten voor zet van Wijnands, welke Pothoven feilloos in een doelpunt omzette. 1-0. Dit goede begin, waaruit bleek, dat de S.E.C. voorhoede door de opstelling van Ten Hove als midvoor en Wijnands als rechtsbuiten zeer versterkt was, gaf de burger moed. Negen mi nuten hierna kwam het tweede doelpunt. Na een snelle aanval schoot linksbuiten J. van de Broek hoog voor het doel en de Cothense doelman, bedreigd door de toestormende Ten Hove, liet de bal door zijn handen glippen. 2-0. Even hierna schoot Ten Hove op 2 meter af stand naast het doel, waardoor een bijna ze ker doelpunt aan S.E.C. ontging. Een grote nederlaag hing de ploeg uit Cothen boven het hoofd, want de S.E.C.-aanvalslinie was snel en bewegelijk, terwijl de Soester defensie, waarin Beekink uitblonk, goed tegen de aanvallen van de gasten was opgewassen. De S.E.C.-middenlinie kwam echter na een ■kwartier niet meer zo goed naar voren als daarvoor en het prijs gegeven middenveld in spireerde de zwakkere tegenstanders tot re gelmatige aanvallen. Na 20 minuten moest Nijholz het veld verla ten met een' beenblessure en deze werd ver vangen door Van Sitter. De verdedigende houding werd S.E.C. tenslotte noodlottig. In de laatste tien minuten, toen v. Sitter en daarna Pothoven ieder een scorings kans om zeep brachten, blunderde Van t Klooster door een bal naar eigen doelman te koppen. De midvoor van S.V.F. was eerder bij de bal dan Renooy en van dichtbij bracht hij de stand op 2-1. Na de rust waren de eerste aanvallen voor S.E.C.. maar toen bleek, dat de Cothense doel man talenten had. S.E.C. schiep zich genoeg "kansen om doelpunten te maken en met een beetje meer vakmanschap zouden die er ook zijn gekomen. De gelijkmaker kwam geheel onverwacht. Pureveen, die zich op de linkshalf plaats min der thuisvoelt dan op de rechter, treuzelde met het wegwerken van de bal. met gevolg, dat de rechtsbuiten van de gasten er mee vandoor ging. Een scherpe voorzet werd door Renooy uit zijn doel gestompt voor de voeten van de linksbinnen, die geen fout maakte. 2-2. Het spel was 17 minuten oud toen Ten Hove doorbrak en na twee keer schieten de stand op 3-2 bracht. S.E.C. bleef het beste van het spel houden, doch gaf de tegenstanders meer gelegenheid tot aanvallen. Van 't Klooster redde een schot op het lege doel en maakte een gemaakte fout dubbel en dwars goed. In het laatste kwartier legde S.E.C. er een schepje op en na verschillende mislukte scho ten kwam eindelijk het verdiende doelpunt. Linksbuiten v. d. Broek kreeg een afgemeten kopbal van Pothoven en na een solo-ren zette hij goed voor, waardoor Ten Hove kon sco ren. 4-2. DAMES HANDBAL B.D.C. Zondag speelde B.D.C. 1 de thuiswedstrijd te gen E.M.M. 1, hetgeen voor B.D.C. een zware Dat er op het ogenblik min of meer wrange verhalen In Soest de ronde doen over de minimale scheutigheid van onze Gemeenteraad, in verband met de 2. per lid voor „Een uur voor een toe komst", heeft de raad aan zichzelf te wij ten. De grote fout was, dat over het desbe treffende voorstel in een geheime verga dering werd gedoken. De vraag „Doen we daaraan mee" had men vooraf in de koffiekamer of op de stoep van het ge meentehuis moeten bespreken, dan had er niets over in de krant gekomen, zoals het van niemand in de krant komt of hij wél of niét heeft gegeven. Vergaderen zit de Nederlanders nu een maal in het bloed, dus vergaderen we er over en dan liefst nog maar geheim. De meesten mensen spitsen nu eenmaal de oren wanneer er over „geheim" wordt gesproken en wanneer dan als resultaat van de geheime beraadslagingen 2. per lid uit de bus komt, hebben we de redenen voor gebabbel zo maar voor het oprapen gegeven. De raadsleden kunnen zich troosten met de gedachten, dat de ergste kletskousen vaak de mensen zijn, die aan deze hulp actie zelf piet meedoen, maar dat ver andert niets aan het onaangename van het geleuter. Jammer voor de waardigheid van de le den van onze gemeenteraad vind ik het, dat zij hun mensen (kiezers) zo slecht kennen, dat de raad in zo'n levensgrote val trapte, waarvan zij met 'n klein bee tje inzicht had moeten weten, dat er 'n onprettige kans in zat te kijk te worden gezet. Nogmaals, men had dit punt niet in de vergadering moeten brengen. De stoep of de koffiekamer had de plaats van be handeling moeten zijn. Dan hadden we de gift nog 'n „spontaan" jasje kunnen aan trekken ook. H. OEKMAN. opgave betekende. In tegenstelling tot vorige malen pakten de B.D.C.-dames direct energiek uit en ontwikkelden in de eerste helft een geweldig offensief. Na 10 minuten bracht een keiharde worp het eerste doelpunt (1-0) en 8 minuten later was het 2-0. Na de rust wist B.D.C. nog 2 maal het vijan delijke doel te vinden, waarna E.M.M. twee keer scoorde. Het einde kwam met een goede 4-2 overwinning voor de B.D.C.-dames. B.D.C. 2 speelde tegen het ongeslagen Fideli- tas 2 en verloor na een spannende strijd met 4-2. GOEDE OVERWINNING VAN HEES. Hees bewees weer haar kracht met een 6-0 overwinning op Terra Neuve en bleef onbe twist leider van haar afdeling in de Zater dagmiddagcompetitie. Hees 2 bleef met 5-2 de meerdere van de gasten. SOEST (HOCKEY) WON. Op een glad veld speelde de heren van Soest" een goede wedstrijd tegen S-C.H.C. Vanaf het begin der wedstrijd nam Soest de leiding en behield deze. Na 10 minuten scoor de Bakker het eerste doelpunt en dit voor beeld werd gevolgd door midvoor Dobben, dis met 3 goals de stand op 4-0 bracht. Linksbui ten Pouthsima maakte er 5-0 van en met een doelpunt van de gasten ging de rust met een 5-1 voorsprong is. Na de rust was het initiatief aan de Soester zijde en mocht de aanval van de gasten ge vaarlijk worden, dan strandde dit toch op het goede Soester backstel v. Gisbergen en Stroink en doelman v. d. Heiden. Dobben en spil Evenhuis scoorden ieder nog een maal. zodat de eindstand 7-1 werd. Deze wedstrijd bewees, dat de Soester Ploeg er beter inkomt en in de competitie nog een woordje zal meespreken. STEENHOITSTR. 83 - TEL. 2842 HÜ Laat déar Uw haar in orde maken, g i Waar ze geen spiertje zorg verzaken. SS g

Soester Courant | 1954 | | pagina 1