$313333131 De Sint Nicolaas Bonnenactie. TWEEDE BLAD Eventjes terzijde r~ ROUW- eo TROUW- Zoek Maandagavond de vossen! De Verkeersveiligheid eist steeds meer offers. MUNHARDT'S Brandpunten der Internationale Politiek. Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek. Een wijs woord voor iedere dag, SPORT. De grote St. Nicolaas Bonnenactie, ge organiseerd door de Winkeliersvereni ging „Soest", begint a.s. Maandag. Zoals ieder jaar ontvangt de koper van de aan deze actie deelnemende winkelier een bon voor iedere gulden, welke aan winkelwaar wordt besteed. Deze bonnen kunnen iedere dag worden ingeleverd, doch moeten uiterlijk 4 De cember zijn ingeleverd om mee te dingen naar het grote aantal prijzen. In het tijdvak van 22 November tot en met 4 December worden meerdere trek kingen gehouden. Uit de ingeleverde bon nen worden dan, onder politie-toezicht, bonnen getrokken, welke een prijs ople veren. Een keur van prijzen maakt ook deze actie weer zeer attractief. Onder de hoofd prijzen bevinden zich o.m. wollen dekens, 50.aan kruidenierswaren, een rijwiel, een complete keukenuitzet, serviezen, een radiotoestel en een televisie-toestel. Daar naast zijn honderden andere waardevolle prijzen beschikbaar. In de etalages van de garages Stam te Soestdijk en van de Gebr. v. Kooy te Soest kan men een deel van de prijzen bezichtigen. Er zijn vele winkeliers, die aan deze actie deelnemen, doch men moet er re kening mee houden, dat enkele deelne mers niet op alle aitikelen bonnen mogen verstrekken ingevolge maatregelen van het bedrijfsleven. Dat is b.v. niet toege staan op radiotoestellen, boeken en gedis tilleerd, om maar iets te noemen. De lijst van deelnemende winkelier# laten wij hieronder volgen. A. J. Alders, Van Weedestraat 12. Bata Schoenenmagazijn, Soesterb.str. 10. Bazar de Luxe, Van Weedestraat 31. A. J. v. d. Berg, Kerkpad Z.Z. 4. B. Beuken, Steenhoffstraat 63. T. Beuken, Soesterbergsestraat 1. H. J. Bieshaar, Koninginnelaan 18. Boekh. Adriaansen, B. Grothestraat 32. Boekh. Alders, Steenhoffstraat 13. Boekh. De Bruin, F. C. Kuijperstraat 6- De Bonneterie, Van Weedestraat 52. G. G. v. d. Boogaard, Molenstraat 144. J. A. P. Bosboom, Steenhoffstraat 16. J. Bouwknegt, Tip-Top, Soesterb.str. 22a. W. J. van Boxel, Molenstraat 9. B. v- d. Breemer, Beukenlaan 55. J. Breeschoten, Korte Hartweg 1. A. Breij-Eveleens, Laanstraat 1. A. v. d. Brink en Zn., Nieuwstraat 53. C. v. d. Broek, Schrikslaan 25. D v. d. Broek, Koninginnelaan 103- H. v. d. Broek, Nieuwstraat 37. W. A. G- Buisman, Middelwijkstraat 3. W. A. Butzelaar, Steenhoffstraat 53. B. J. Buxtorff, Van Weedestraat 9c. S. H. Buijs-Termonde, B. Grothestraat 36. F Crull, Burg. Grothestraat 24. „Leca Bazar", Burg. Grothestraat 11a. T. Deelen, Soesterbergsestraat 3. J. Dolman, Koninginnelaan 24b. H. van Doorm, Van Weedestraat 32b. W. van Doorn, Kerkstraat 24. A. J. v. Dorrestein, Birkstraat 88. Drogisterij De Vijzel, Molenstraat 4. H. W. van Dijk, Korteweg 2. Wed. W. J. v. Ee, Van Weedestraat 7a. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Van Weedestraat 7- J. Endendijk, Burg. Grothestraat 22a. R. G. v. Essen, Birkstraat 2. Jac. Floor, Beckeringhstraat 28. Foto Astra, Soesterbergsestraat 24. Foto Flapper, Nieuwerhoekplein 5. A. Frank, Koninginnelaan 48. H. Frank, Nieuweweg 91. B F. Fugers, Torenstraat 23. Fugers' Radio, Kerkstraat 3. F- D. Gerth, Laanstraat 66. E. J. Geurts, Steenhoffstraat 27- G. Geytenbeek, Burg. Grothestraat 4. Fa. J. Grol, Soesterbergsestraat 53. G. P. de Haan, Vinkenweg 39- J. C. van Haarlem, Van Weedestraat 45. Het Handelshuis, Soesterbergsestraat 51. Het-Handwerkhuis, Koninginnelaan 20. P. Hartog, Soesterbergsestraat 55. D. W. van Hattum, Van Weedestraat 11a. J. J. van Hattum, Burg. Grothestraat 11. W. A. van Hees, Steenhoffstraat 68. Albert Heijn, Van Weedestraat 22. C J. v, Hengstum, Middelwijkstraat 1. W. J. Hilhorst, Nieuwstraat 15. Zaadhandel Hilhorst, Steenhoffstraat 34. J. W. Hoebee, Kerkstraat 20a. C. J. de Hooge, Koninginnelaan 19. J. Hoppenbrouwers, Van Weedestraat 44. F. v. d. Hoven, Koninginnelaan 25. D. J. Huisman, Koninginnelaan 38. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatiek- lijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stro men en blijft zo vrij van de onzuiver heden, die Uw pijnen veroorzaken Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. VRIJDAG. Echt goud vreest geen vuur. ZATERDAG. Er zijn twee goede mensen, de een is gestorven en de ander moet nog geboren worden. ZONDAG. Wie in een put zit om de hemel te aanschouwen, zal niet veel zien. MAANDAG. De superieure mens denkt aan deugd, de inferieure aan gemak. Fa. Van Isselt-Kooman, Torenstraat 5. M. Jak, Koninginnelaan 29. C. L. de Jong, Koninginnelaan 74. M. de Jong, Den Blieklaan 41. J. de Jong, Koninginnelaan 6. Kantoorboekhandel Minerva, Gallenkamppelsweg 9a. C. Kerver, Steenhoffstraat 59. H. Kinderdijk, Birkstraat 6. D. van Kleef, Van Weedestraat 9. F. B. Kohier, Burg. Grothestraat 18. B. Kraal, Van Weedestraat 20. C. Kraaijenhagen, Steenhoffstraat 1. J. P. Kronemeijer, Koninginnelaan 123a. R. Kruiswijk, Soesterbergsestraat 28. J. A- de Kruyf, F. C. Kuijperstraat 8. J. Kuyvenhoven, Nieuwerhoekplein 7. Jet Kuyvenhoven, Torenstraat 13a. J. H. H. Kwak, Soesterbergsestraat 6. G. Liefhebber, Van Weedestraat 38. K. A. v. d. Linden, Koninginnelaan 63. P. van Meel, Van Weedestraat 11b. Fa. Joh. Mets, Van Weedestraat 54. W. G. Middelman, Torenstraat 3b. Carol Mineur, Soesterbergsestraat 32a. Mode-Atelier „Colette", B. Grothestr. 13. Het Modehuis, Steenhoffstraat 15. A. P. A. Mol, Torenstraat 4. H. van Nes, Soesterbergsestraat 13. W. Nieuwenhuis, Van Weedestraat 23. F- Nilson, Soesterbergsestraat 39. J P. Noordam, Kostverlorenweg 1. J. M. v. d. Oord, Kerkplein 4. C. v. Paddenburg, B. Grothestraat 45, J. W. Persoon, Koninginnelaan 24. G. v. d. Pol, Burg. Grothestraat 34. Fa. C. Post, Van Weedestraat 5a-b. E. A. Rademaker, Middelwijkstraat 49. Fa- Rapid, Torenstraat 1B- Fa. Reehorst, Torenstraat 19- A. Reehorst Jr., Van Weedestraat 15. J. Reehorst, Koninginnelaan 27. V. W. P. Renooy, Nieuwstraat 66. Roemah Moerah, Van Weedestraat 26. A. F. de Rond Zn-, Laanstraat 37. C. v. Rouwendaal, Koninginnelaan 9. H. v. Rouwendaal, Laanstraat 46. Fa. De Ruiter Smit, Kerkstraat 29. C. J. Schaddelee, Torenstraat 6. Joh. H. v. Schalkwijk, Steenhoffstraat 55- H. C. Schoemaker, Van Weedestraat 36a F. v. d- Schoot, Braamweg 25. J. Schothorst, Birkstraat 93. E. G. van Setten, Rembrandtlaan 18. H. v. Sitter's Schoenhandel, Van Weedestraat 7b. Foto De Smalen, Burg. Grothestraat 14. W. Smink, Lange Brinkwege 39. M. Smit, Beetzlaan 46. Soester Kunsthandel, B. Grothestraat 16. H. Spikman, Soesterbergsestraat 41. G. Spruit, Beukenlaan 9. A. G. Spijker, Soesterbergsestraat 26. A. v. Stempvoort, Nieuweweg 74. J. v. Stempvoort, Torenstraat 13. Fa- R. J. v. Stempvoort, Birkstraat 52. F. R. E. Steitner, Molenstraat 137. Stichtsche Schoenhuizen, Soesterb.str. 30. Gezusters Tolboom, Koninginnelaan 16- A. P. Tolboom, Spoorstraat 9- Het Tricotagehuis, Burg. Grothestraat 7. Fa. C. W. Veenendaal, Van Weedestr. 42. W. P. J. Venema, F. C. Kuijperstraat 10- L. Vervat Zn., Heuvelweg 2. F. Verwoerd, Beukenlaan 66. De Vlijt, Steenhoffstraat 61. D. F. Voigt, Burg. Grothestraat 30. J. Voskuilen, Van Weedestraat 8- H. L. Voskuilen, Steenhoffstraat 62, G. J. E. Vreman, Kerkstraat 20b. G. J. E. Vreman, Soesterb.str. 56. H. de Vries, Koninginnelaan 24a. Jac. de Vries, Klaarwaterweg 50. D. Waal, Koninginnelaan 22. R. Wehmann, Birkstraat 91. H. v. d. Werken, Molenstraat 98. G. C. Werkhoven, Nieuweweg 70a. K. Wiersema, Soesterbergsestraat 9a. J. J. Wiersma, Koninginnelaan 44. P. v. d. Witte, Torenstraat 17. W. L. v. Woensel, O. Utrechtseweg 37. Co van Woerkom, Beckeringhstraat 13. H. Wonder, Lange Brinkweg 48. Uw adres voor hel huren van klediDg BAARN. TEL. 2783 Ter gelegenheid van de St. Nicolaas bon nenactie, welke a.s. Maandag gaat be gint, organiseert het bestuur van de V/inkeliersvereniging, op veelvuldig ver zoek, haar tweede Vossenjacht. De vossen zijn de heren J. ten Berge, J. Brouwer, H. Fugers, F. Gerth, W. van Hees, Niehoff Werning, C. Schaddelee, H. Schoemaker en D. Waal, die zich van 8 uur tot 9 uur, zullen ophouden op de Soesterbergsestraat vanaf de Ossendam- weg, de Hoofdweg en de Koninginnelaan tot de Beetzlaan. Van zelfsprekend zullen deze personen 'a.s. Maandagavond niet gemakkelijk te herkennen zijn. Iedere vos heeft 10 speciale kaarten bij zich. Herkent U op genoemde wegen een van bovengenoemde heren, dan is hij ver plicht U een kaart af te geven. Op deze kaart schrijft U Uw naam en adres en deponeert deze in een speciale bus, welke geplaatst is voor het verkeerhuis tot uiterlijk half tien. Direct daarna zal de politie uit deze bus 6 kaarten trekken die recht geven op de prijzen. (Zie de advertentie in dit blad). Doet Uw best. Elke ingeleverde kaart geeft kans op een prijs. De Soester Harmonie verleent muzikale medewerking aan deze Vossenjacht. Van 8 tot 9 uur houden de P.V.O.-mannen een mars, vanaf de Soesterbergsestraat naar de Koninginnelaan. Het is welhaast onmogelijk geworden in ons land te spreken over verkeersproble men en -ongevallen, zonder daarbij het woord „onrustbarend" te gebruiken. Want op het ogenblik is de situatie in Neder land zó, dat iedere dag tengevolge van verkeersongevallen 3 of 4 mensen het leven verliezen, 40 weggebruikers zwaar lichamelijk letsel oplopen en een schade veroorzaakt wordt van ongeveer Vi milli- oen gulden. Dat zijn de offers, die het wegverkeer op 't ogenblik per dag vraagt. Deze cijfers zullen ongetwijfeld nog stij gen, want 't aantal voertuigen in ons land, dat, vergeleken met dat in andere lan den, bepaald laag is, vooral wat auto's betreft, stijgt snel. En binnen niet al te lange tijd zal de „drukte" op onze wegen verdubbeld zijn. Wat moet er gebeuren om de Nederlanders op de weg een gro tere veiligheid te bieden Over deze vraag breken talloze autori teiten en deskundigen zich het hoofd. De Rijks- en de provinciale overheid maken plannen voor een veilig wegennet. Justitie en politie dienen door bestrijding en be straffing van overtredingen de verkeers veiligheid weer op geheel andere wijze. Scholen en verkeersbonden en andere or ganisaties trachten door het geven van voorlichting aan de jeugd en aan ouderen een ieder de verantwoordelijkheid bij te brengen, die iedere weggebruiker moet vdelen ten opzichte van zijn medemensen. Een van de initiatieven ter bevordering van de verkeersveiligheid door een ern stige bestudering van allerlei problemen is de Wegverkeersdag, die de KNAC elk jaar organiseert. Zo kwamen ook dezer dagen in het Kurhaus te Scheveningen weer tal van autoriteiten op het gebied van Justitie en Politie, van Verkeer en Waterstaat en verscheidene Burgemeesters bijeen om door deskundige sprekers te worden voorgelicht over enkele facetten van het omvangrijke verkeersvraagstuk. Verantwoordelijksheidbesef gevraagd. De Minister van Verkeer en Waterstaat opende deze wegverkeersdag. Hij wees o.m. op het goede werk, dat op het ge bied van de verkeersveiligheid door de verkeersbonden en door andere organisa ties wordt verricht. Maar ondanks al die activiteit is er nog lang geen reden tot optimistische geluiden. „Wij zullen ons steeds", aldus de bewindsman, „de af schrikwekkende cijfers van de ongevallen statistiek voor ogen moeten houden. Ie dereen, die deelneemt aan het verkeer moet worden opgevoed tot een wegge bruiker, die zich voortdurend bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover zichzelf en jegens anderen. Met slagzin nen, hoe pakkend ook voor korte tijd, ko men wij er niet. Misschien kan een studie van de psychologie van het verkeer ons helpen een weg te vinden die tot verbe tering leidt". De „Verkeersopvoeding" van de wegge bruikers was een van de drie facetten van het verkeersprobleem, die de Minis ter belichtte. Een tweede facet is de we genbouw, een derde het optreden van politie en justitie. Over dit laatste on- lerdeel van het vraagstuk, n.1. „Politie en Justitie in dienst van de verkeers veiligheid", sprak, nadat de Burgemees ters van Amsterdam, Den Haag en Utrecht de speciale verkeersmoeilijkheden in hun steden hadden besproken, Mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof. De heer Van Gilse wees er op, dat onze wegenverkeerswetgeving langzamerhand is uitgegroeid tot een zodanig ingewik keld geheel van geboden en verboden, dat zelfs juristen het spoor wel eens kwijt raken. Er is dan ook dringend behoefte aan een populaire „vertaling" van de wegenverkeerswet en het wegen verkeersreglement, wélke op gezag van de Rijksoverheid zou moeten worden uitgegeven. voor kinderen,meHhijm en Honing Politie en Justitie. Veel waarde moet worden gehecht aan een intensieve controle door de politie op de weg. Ook het waarschuwend op treden van de verkeerspolitie is van grote betekenis. Maar bij waarschuwen alleen moet het niet blijven en blijft het in de practijk ook niet. In 1953 werden n.1. in ons land, wegens allerlei soorten verkeersovertredingen, 557.553 processen-verbaal opgemaakt Vaak beklaagt men zich er over, dat roekeloze autobestuurders, die een dode lijke aanrijding op hun geweten heb ben, er met 'n zo'n geringe gevangenis straf afkomen. Daartegenover staan de talloze kleinere verkeersovertredingen, die bestraft worden met vaststaande, voor iedere overtreder gelijke, tarieven. In ernstige gevallen kan naast gevangenis- of hechtenisstraf en geldboete als bij komende straf worden opgelegd het ontzeggen van de rijbevoegdheid. Deze straf is uitermate heilzaam voor al die genen, die tekortschieten in verantwoor delijkheidsgevoel. Autoriteiten alleen zijn machteloos. Op deze 12e Wegverkeersdag van de KNAC is de aandacht van honderden autoriteiten, die uit hoofde van hun functie betrokken zijn bij het verkeers probleem, weer eens extra op de om vang van dat probleem gevestigd. Maar autoriteiten en verkeersdeskundigen al léén kunnen de veiligheid op de weg niet vergroten of voorkomen dat steeds méér Nederlanders slachtoffers worden van het verkeer. Daarvoor is n.1. de medewerking nodig van ieder, die, hetzij als voetganger, hetzij als fietser of be stuurder van een motorrijtuig, aan het verkeer deelneemt; kortom van het ge hele Nederlandse volk. S.E.C. S.E.C. ontvangt V.V.O.G. uit Harderwijk. De gasten staan op de 3e plaats van de ranglijst en de Soestenaren wacht een moeilijke wed strijd. Het programma is alsvolgt: S.E.C.—V.V.O.G., te 2.30 uur, S.E.C. 2 en 3 is vrij. S.E.C. BC.J.V.V., te 3.30 uur, Baarn AS.E.C. A, te 3.30 uur. B.D.C. N.S.C. uit Nijkerk koimt op bezoek bij B.D.C. Op papier zijn de Soestenaren veel sterker, doch dit is alleen niet voldoende om te win nen. Het programma is alsvolgt: B.D.C.—N.S.C.. te 2.30 uur. N.S.C. 2—B.D.C. 3, te 2 Uur. R.K. Stormvogels 2B.D.C. 2, te 2.30 uur. Amsvorde 3B.D.C. 4, te 2.30 uur. HEES. Hees gaat naar Mijdrecht en, naar te verwacht ten is, zullen de Soestenaren de volle winst mee naar huis brengen. Het programma voor Zaterdagmiddag is: MijdechtHees, te 2.45 uur. Hees 2 is vrij. N.S.C. aIHees a, te 3.30 uur. B.D.C. DAMESHANDBAL. B.D.C. 1 speelt Zondag de uitwedstrijd tegen Spirit 1. Laatsgenoemde club is nog ongeslagen. De verrichtingen van de Soes ter dames zijn de laatste weken zodanig, dat een Soester overwinning niet denk beeldig is. HOCKEY. Het heren-elftal van „Soest" speelt Zon dag, te 12 uur, te Bussum tegen Kame leon 4. Het dames-elftal speelt tegen Be Fair 4 te Hilversum. Aanvang 12 uur. Zaterdag 4 December is er des middags voor de junioren en des avonds voor de senioren een Sint Nïeolaasfeest. Rusland blijft actief om West-Europese Unie te verhinderen. Mendès Franse naar Washington. Generaal Naguib van Egypte president af. Dat Rusland het nieuwe verdrag der Europese Unie als een zeer pijnlijke affaire beschouwt, bleek direct nadat het nieuwe accoord werd bekend gemaakt. Het deed de Westelijke grote mogendheden een nota toekomen, waarin het een conferentie der Grote Vier voorstelde om over Duitsland te praten. Het is begrijpelijk, dat de Grote Vier daar niet veel voor voelden. Zonder zelfs maar het antwoord op de vorige nota af te wachten kwam Rusland met 'n nieu we nota. Hierin deed Rusland 't voorstel om op 29 November een grote conferentie te houden om te komen tot een Europees verdrag, dat collectieve veiligheid zou garanderen. Niet minder dan 23 Europese landen hebben een uitnodiging voor deze conferentie ontvangen. Niet alleen de Verenigde Staten mogen van de partij zijn, doch ook communistisch China ontving een uitnodiging om een waarnemer te sturen. Rusland stelde voor de conferentie of in Mos kou of in Parijs te houden. Waarschijnlijk heeft de Sowjet-Unie zich laten leiden door de gedachte, dat het beter zou zijn de meeste Europese landen uit te nodigen, waardoor de mogenlijkheid op succes tot het houden van deze massale bijeenkomst groter zou zijn. De Grote Drie zouden wel eens moei lijker neen kunnen zeggen. West-Duitsland, in feite het sterkste Europese land op het continent heeft geen uitnodiging ontvangen om de conferentie bij te wonen. Dat is begrijpelijk, want de conferentie heeft ten doel de herbewapening van Duitsland tegen te gaan. Ten aanzien van de datum moeten wij con stateren, dan ook deze met een bijzondere be doeling is gekozen. In December namelijk zul len de volksvertegenwoordigers van de meeste Europese deelnemers aan de Westeuropese Unie zich gaan bezig houden met de ratificatie van de Franse accoorden. Voordat de Parijse overeenkomsten worden aangenomen, wil Rus land de monster-conferentie houden, omdat de communisten wel weten, dat voor hen de situatie veel moeilijker wordt, wanneer Euro pa een is. Dit wordt door de nota bevestigd. Rusland speculeert voor de zoveelste maal op de gevoelens van de Duitsers, die de hereni ging van Oost en West dolgraag willen. Zowel de Verenigde Staten als Engeland we zen spoedig de tweede nota van de hand. Hoe Frankrijk altijd nog de zwakste scha kel van de Westelijke Grote Drie op de Russische nota zou reageren, bleef nog een vraag, maar premier Mendès France. die nog in Amerika \7erfcoeft en daar met Foster Dulles sprak, liet al spoedig een zelfde geluid horen. Voordat de Franse premier naar Amerika vertrok, had hij in eigen land nogal wat moei lijkheden. De socialisten (S.F.I.O.) kregen en kele weken geleden een zestal ministerzetels aangeboden. De socialistische partij wilde wel deelnemen aan de Franse regering, indien aan 14 voorwaarden zou worden voldaan. Deze voorwaarden hadden betrekking op de econo mische en sociale politiek in Frankrijk. Op het buitenlandse beleid had men geen crritiek. De voorwaarden waren echter zodanig, dat men in Frankrijk het er over eens was, dat de aanbieding moest worden geweigerd. Geen socialisten dus in de regering. Vlak voor zijn vertrek en juist in verband daarmede wist Mendès FTance een debat over Algerië uit te stellen tot na zijn terugkomst. In Washington zal, behalve over de Russische nota ook wel gesproken zijn over Noord- Afrika en over Zuid-Oost Azië. De dreiging van de communisten neemt daar hand over hand toe. Vandaar, dat in Zuid- Vietnam een zeer krachtige regering moet VAN DE SOESTER COURANT VAN 19 NOVEMBER 1954 komen, een regering, die er thans nog niet is. Na het staakt het vuren zijn de strijdkrach ten van het door de cumimunisten bezette gebied van Vietnam verdubbeld. Overal in Zuid-Oost Azië is de communistische activi teit veel groter geworden. Geen wonder, dat Foster Dulles ongerust begint te worden. De aanslag op (kolonel Nasser van Egypte heeft gevolgen gehad. Niet alleen werden se dert die aanslag meer dan 1000 leden van de Mohammedaanse Broederschap gearresteerd en de partij verboden verklaard, maar maakte men tevens een einde aan het presidentschap van Naguib. Hij werd ervan beschuldigd ge mene zaak te hebben gemaakt met de Broeder schap en via deze organisatie te hebben ge tracht het tegenwoordige bewind te laten val len. In zijn plaats is kolonel Nasser tijdelijk belast met de uitoefening van het presidentschap. Zo is dus een einde gekomen aan de politieke carrière van Naguib, die blijkbaar de steun van het volk niet meer heeft. Opstanden heeft de arrestatie van Naguib dan ook niet teweeg gebracht. Alleen de Soedan heeft verklaard, dat de be trekkingen tussen dit land en Egypte door een en ander niet zullen verbeteren, daar gen. Naguib in de Soedan werd geboren. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie utierlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Karimata (25 Nov.). Ned Nw. Guinea: m.s. Cota Agoeng (16 Dec.). Ned. An tillen: m.s. Oranjestad (23 Nov.). Suriname; m.s. Stentor (1 Dec.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Carnavon Castle (20 Nov.). Canada: s.s. Appingedijk (27 Nov.). Zuid-Ame- rika: s.s. Rijndam (.27 Nov.). Argentinië en Brazilië m.s. Brasil Star (22 Nov.). Australië; via Engeland: s.s. Strathmore (25 Nov.). Nw. Zeeland via Engeland (20 Nov.). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. EEN LES VOOR EN VAN EINDHOVEN. Er zijn mensen, die zich meer dan druk maken over het handhaven van oude volksgebruiken en die alles in het werk stellen om bepaalde gewoonten uit het verleden nieuw leven in te blazen. Het is nu eenmaal een feit, dat veel van het oude goede verloren ging en als men er naar streeft iets goeds te handhaven, dan heeft dat wel mijn sympathie, ofschoon ik er anderzijds niet warm voor kan lo pen, als die oude-gewoonte-aanbidders de traditie, koste wat het kost, willen handhaven, ook al voelt de bevolking zelf daar een bitter klein beetje voor. Maar goed. Ik wil het nu hebben over een traditie, die zo langzamerhand wel in onze bevol king en dan speciaal het gedeelte der bevolking, dat kleine kinderen heeft, gaat groeien: de gewoonte Sint Nicolaas offi cieel in te halen Rotterdam heeft de goede Sint reeds een officiële feestelijke ontvangst bereid en de intocht van Sint Nicolaas in de hoofd stad, een evenement, dat dit jaar ook weer op de televisie zal zijn te zien en waarvoor z«ifs de Eurovisie belangstel ling heeft, volgt morgen. Een mooi stuk Amsterdamse folklore zal weer te zien zijn, een langzamerhand reeds traditioneel geworden intocht van Sint Nicolaas, die niet alleen bescherm heilige der zeevaarders, maar ook die van de stad Amsterdam is. Zaterdag j.1. was ik te Eindhoven, waar ik eveneens de blijde intocht van Sint Nicolaas mocht gadeslaan. Het was daar, in de lichtstad van het Zuiden, haast echt. Kilometers ver was het kanaal met ste vige touwen afgezet en achter die touwen stond lang voor de Sint met de boot aankwam een grote menigte kinderen te wachten. Eindelijk, daar kwam de boot en de kin derschaar hief het „Zie ginds komt de stoomboot" uit volle borst aan. Zij wezen elkaar Sinterklaas, die als een echte bisschop gekleed, minzaam wuifde. Och, dat die stoomboot een motorbootje was, hinderde de kleintjes niet, maar mijn nichtje van zeven, die al aardig kan lezen, zag, dat er op die boot „Beurt- vaarder" stond en zij wilde met alle ge weld van mij weten, wat dat betekende. Tja, die boot heet te Amsterdam „Spanje". Had er nu voor die Eindhovense boot ook niet een dergelijk bord gemaakt kun nen worden Maar dat was het ergste niet. Nog vooi de Sint aankwam, wemelde het langs de kade van Zwarten Pieten die stevig met collectebussen rammelden. Natuur lijk mocht mijn nichtje ook wat in die bus doen. Ze kreeg er een handje voor van Zwarte Piet, een handje, dat ik eigenlijk had gekocht. De Eindhovense heren die, compleet met hoge hoeden op, de Sint begeleidden, zou ik willen zeggen: Sint Nicolaas is in de ogen der kleinen de goedgeefse oude baas, die door zijn Pieten in zijn liefda dig werk wordt geholpen. Laat de Pieten, zoals te Amsterdam, de kinderen wat geven. Dat collecteren moet eerder gebeuren. Daar hoeven de kinderen niets van te zien, ook al zijn de meesten van hen niet zo pienter als mijn nichtje, die zei: „Wat gek hé, dat die Pieten met een bus lopen".

Soester Courant | 1954 | | pagina 3