\koemuker De Wereld speelt schaak'. P Philips Hoogtezoo II Eemlandse vertellingen. 500 Kilometer per autoped. 'n bron van gezondheid Het Accoord. |„©e UeAquide. iel" I fUGERS RIJWIELEN Kinderrijwielen (6-10 jaar) vanaf f89.-. Van week tot week in Soest. Televisie vanaf f495.- RADIO SOEST. Autorijlessen Autorijschool D. Engel SOESTERBERG. IN DE HOEK. VENEMA Modemagazijn VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 32e JAARGANG No. 92 SOESTERI OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.0 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het is waarlijk niet toevallig, dat de strijd tussen de politieke wereldmach ten meermalen wordt vergeleken met een schaakwedstrijd, waarbij zet en te genzet elkaar afwisselen. Wie zelf ,,aan schaken doet" weet, hoe er vele punten van overeenstemming zijn met het mooie schaakspel en hetgeen er op politiek terrein in de wereld gebeurt. De schaker ziet de zet van zijn tegen stander en hij vraagt zich onmiddellijk af: wat voor bedoeling heeft hij daar mee Wat zit er achter Welk stuk van mij wordt door deze zet be dreigd Hij wikt en weegt en tracht door zijn zet de boze voornemens van zijn tegenstander te verhinderen. Wie niet nauwkeurig let op hetgeen zijn tegenstander in het schild voert, wie niet elke zet van die tegenstander met wantrouwen bekijkt, kan er van over tuigd zijn, dat hij zijn partij zal verlie zen. In Rusland zijn er vele schakers, die grootmeesters zijn.... grootmeesters op het bord der 64 ruiten, maar ook groot meesters op het terrein der politiek. De laatsten hebben tegenstanders, die elke zet die deze grootmeesters op het politieke terrein doen, met wantrou wen bekijken en zich afvragen: wat hebben ze daar nu weer mee voor Wat is de geheime bedoeling van dit, schijnbaar zo onschuldige en serieuze, goedwillende voorstel Een der voornaamste zetten van deze Russen is indertijd geweest, dat zij voor geven vóór alles de vrede lief te heb ben. In het belang van de wereldvrede worden de meeste van hun voorstellen ingegeven, doch daarbij denkt men als wantrouwende tegenspeler al dadelijk aan de uitspraak, die Frederik van Eeden eens deed in zijn „Kiene Johannes": Zij noemen zich vredemieren, maar het zijn natuurlijk strijdmieren. Eigenaardig is, dat de medestanders van deze Russen, ook in ons land, het wan trouwen van de rechtgeaarde schaker volkomen missen. In hun ogen is dat wantrouwen volkomen uit den boze. Zij huldigen de stelling: wat Rus land doet is altijd goed. Zij zijn als een schaker, die in zijn tegenspeler een me dewerker ziet, die zijn stelling opbouwt om hèm voordeel te bezorgen. Gesteld dat er zulk een schaker denkbaar zou zijn, hij zou zich heel spoedig van de andere kant een triomfantelijk „Koning schaak en mat" horen toegeven 1 Een der laatste zetten op het wereld politieke schaakbord is de uitnodiging van Sow jet-Rusland aan een handvol Europese staten en ook aan Amerika gezonden, om voor de vorming van een verdrag van collectieve veiligheid voor Europa een conferentie te houden in Moskou of Parijs. Daar zijn ze weer, de vredemieren Maarnu komen ook de tegenspelen de schakers weer aan bod. Rusland mag dan een mooi partijtje simultaan-seance weg geven, de tegen spelers zijn stuk voor stuk op hun qui- vive. Waarom wil Rusland dat nu Waarom heeft men daar zo'n geweldige haast om die collectieve veiligheid te bespreken Zit onze vorige zet: de overeenkomsten van Parijs, waarbij de herbewapening en de souvereiniteit van Duitsland haar beslag kregen, onze tegenspeler mis schien niet lekker In de ogen van Mos kou is die Parijse geschiedenis een on ding. Laten we toch over de veiligheid gaan beraadslagen, voor „Parijs" wordt be krachtigd. Laten we die bezettingstroe pen uit Duitsland terugtrekken. Anders krijgen we nooit een herenigd Duits land. Och, wat ziet het er allemaal weer vre delievend en onschuldig uit. Wat is het Wij beschikken over een grote serie Philips Hoogtezon-apparaten in prijzen reeds vanaf f 76.50. Nu tijdelijke reductie van f 15.— op -~ alle prijzen. Drommen mensen op een plein Ik vroeg mij af: wat zou dat zijn 't Is vast wel iets belangrijks. Was er een opstand soms op til Of was er door een noodlotsgril Een ramp, of iets omvangrijks? Verhitte hoofden, fel gebaar Van al die mensen, die daar maar Te debatteren stonden. Ik kocht direct de laatste krant, Wat was er dan toch aan de hand Maarik heb niets gevonden. Tenminste geen belangrijk feit, Dat zoveel sprekersvaardigheid En -vuur teweeg kon brengen. Ook and're feiten vond ik niet, Die mij nu noop\en uit verdriet Wat tranen te gaan plengen. Toen hoord' ik eindelijk één woord, Een heerlijk woord, het was accoord, Zou men gaan samenwerken Zou Rusland en d'Amerikaan De strijdbijl nu begraven gaan En dus de band versterken 'k Was een te grote optimist, Ik had me weer een keer vergist, Neen, wat men hier zo mooi vond, Men deelde het me juichend mee: 't Accoord met de K.N.V.B. En met de nieuwe prof-bond. eigenlijk jammer, dat de tegenspelers de volgende zetten, die daarna mogelijk zijn, zó goed door hebben, dat zij de uitnodigende, schijnbaar voor de hand liggende zet niet spelen, maar eenvoudig niet op de uitnodiging ingaan. Nog verder kunnen wij de vergelijking doortrekken. Want de simultaan spe lende Rus en de Chinees, die als waar nemer aan de kant staat en alles wat de Russische schaker doet mag goed keuren, zou China als waarnemer bij de veiligheidsconferentie willen hebben, maar de regering van West-Duitsland, welke door Sowjet-Rusland niet wordt erkend, mag niet ter conferentie komen. Met Adenauer wil Molotof niet spelen. Nu kijkt de wereld weer in spanning naar de tegenzetten der anderen. Voor de geroutineerde schakers op het wereld bord is men niet bang. Die hebben ook deze laatste Russische zet wel weer door. Alleen.... zullen Joegoslavië, Finland en Turkije sterk genoeg blijken te zijn, om met de anderen de juiste tegenzet te doen Eén dezer dagen werd deze officiële foto gemaakt van het Koninklijk Paar. (Foto Meijboom.) DE STEEN AAN DE VUURSCHE. Jaren lang hebben velen zich- afgevraagd wat de oorsprong wel zou zijn van de steengroep in de bebouwde 'kom van de Lage Vuursche voor hotel Van Oostrom. Veel is hierover ook geschreven door ge schiedschrijvers, maar ook onder hen lopen de meningen uiteen. De oudste schrijver is Prof. Mr. L. G. Visscher (uit Utrecht), die in 1825 de Vuursche bezocht en de opgravingen deed. Van de steen zegt hij, dat deze ontdekt is, toen men bij de aanleg van een weg voor het nieuwe dorpje De Vuursche (1640) het stenen gevaarte voor de dag kwam. daar het imet aarde bedolven was geweest. (Utr. Volksalmanak 1838). Hij houdt de steen voor een altaar. Dan komt Mr. J. Scheltema voor 't eerst uit voerig de steen beschrijven (Mengelwerk V, blz. 35, met plaat, 1833). Niemand zou hot in 't hoofd krijgen, schrijft hij, kunstmatig zo'n steenhoop bijeen te bren gen. (Dit zegt hij, 20 jaar nadat de beweerde bijeensleping zou hebben plaats gehad). Hij beschouwt hem dan ook als altaar. Hij heeft bij niemand op de Vuursche enig bericht gevonden over de oorsprong; wel weet hij, dat er in de buurt meer van die stenen liggen. Hij zag een grote kei bij de (verdwenen) molen, welke steen met dommekrachten op zijde is gewerkt, daar hij de toegang tot de molen versperde. Daarna verschijnt Dr. Moll (destijds predikant aan De Vuursche, de latere bekende hoogle raar), die onder de steen heeft/ gegraven en en daar een paar urnen vond. Daarop doelt dr. Pleyte in „Nederl. Oudheden", als hij de steen voor een Hunebed houdt met „Hune- beddevaatwerk", dat hij afbeeldt met een plattegrond. Vervolgens komt de bekende gra ver dr. Janssen, directeur van het Lpids Muse um, die in 1851 de steen nauwkeurig onder zocht en hem voor een Hunebed houdt. Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 I LOEMPIA'S f 0.40. ONS ENORM SUCCES Het staat bij hem vast, dat. de steen een „se- pulschrale bestemming heeft gehad" (dus een Hunebed is). Hij vermoedt, dat 'bij de aanleg van de weg in 1640 een gedeelte van 't stenen gevaarte is weggegraven. Dr. H. Blink („Van Eems tot Schelde", IV. blz. 135) ontkent, zonder enig bewijs, dat de steen een Hunebed zou zijn; 'hij denkt aan een bijeensleping. Maar in de „Navorscher" van 1900. blz. 551. schrijft de heer W. J. de Wilde uit Utrecht, die jarenlang zich op de bestudering der Hune bedden had toegelegd, 'n opstel om duidelijk aan te tonen, dat die bijeensleping een fabeltje is. De echtheid, zegt de schrijver, behoeft niet in twijfel getrokken te worden; immers ook de eigenaar, de familie Bosch van Drakensteijn, was van de echtheid overtuigd. Ook Mr. Schel tema had van die bijeensleping moeten horen. Neen, de schrijver houdt de steen voor „een deel van een tamelijk groot Hunebed". Waren de stenen bijeengesleept, fan zou er toch wel iets in de herinnering zijn blijven voort leven, en dan zouden de „bouwers" hun moei lijk werk niet zover in de grond hebben ge stopt, dat het daardoor aanzienlijk inboet aan „monumentaliteit". Het hele dorpje bevat zelfs niet genoeg inwoners voor het verslepen en vooral het opstellen van zulke machtige gra nietmassa's. Ook de heer Craandijk meent in zijn „Wan delingen", dat Mr. Scheltema van dat bijeen- sjouwen had moeten horen. Zo had dus de heer De "Wilde de legende van de bijeensjouwing voor goed uit de wereld geholpen. Neen, toch niet. Want wat gebeurt er In de „Navorscher" van 1910, blz. 33, komt zowaar de anders zo scherpzinnige speurder, de heer J. E. ter Gouw, de oude legende weer op haar voetstuk zetten. Hij schrijft: „Ik vind in mijn exemplaar van dr. Janssen „Hilv. Oudh." door mij ten jare 1893 op de kant aangetekend: „Aalt van de Pol, inwoner van Hilversum en geboortig van de Vuursche, thans pl.m. 70 jaar oud, verhaalt mij, dat in zijn jeugd een bejaard man, Jan van Amersfoort geheten, hem verteld had, dat hij, J. v. A„ vroeger geholpen had de grote stenen hier bedoeld met takel en blok uit de diepte op een plek achter de molen naar boven te brengen.. Indien dit waarheid is, en Aalt van de Pol is een geloofwaardig man, dan blijft er van het Hunebed niet veel over". KERKSTRAAT 31S0ESUTEL203C De vernuftige schrijver komt nu tot de slot som, dat de versjouwing dan pl.m. 1813 moet hebben plaats gehad. Maarzou Prof. Vis scher zich in 1825 (dus 12 jaar later) zo hebben laten beetnemen Zou J1hr. Bosch hem zo voor de mal hebben gehouden, en zou niemand op de Vuursche hem dan hebben ingelicht En zou ook Mr. Scheltema na twintig jaar niets meer van die versjouwing hebben kun nen ontdekken Neen de getuige van de heer Ter Gouw moet gewraakt worden; het is er trouwens een uit de tweede hand (over twee schrijvers). Maar is er nog meer. Blijkbaar heeft de heer Ter Gouw Mr. Scheltema niet gelezen; want had hij dat wel, dan zou hij terstond zijn dwaling hebben ingezien, ja zelfs de oorsprong der legende ontdekt hebben. Mr. Scheltema schreef hierboven reeds, dat een steen bij de molen met dommekrachten is opzij gewerkt. Aalt van de Poll heeft van Jan van Amersfoort gehoord, dat deze aan die opzijwerking had geholpen en dit zal aan leiding gegeven hebben tot hetgeen de heer Ter Gouw beweert. Had werkelijk die bij eensleping in 1813 plaats gehad, dan zou toch zeker daarover na 10 of 20 jaren nog wel enig bericht zijn op te sporen geweest, want zulk een belangrijk feit zegt ds. Craan- dij'k raakt niet zo spoedig in vergetelheid. Nog dit ten slotte: dr. Van Griffen, die aan de Vuursche de grafheuvels ontgroef, houdt de Dolmin ook voor een Hunebed. Er moet een plaatje van de Vuursche van omstreeks 1790 bestaan, waarop de steen niet voorkomt, maar de tekenaar kan 't niet no dig geacht hebben de Dolmin er op te teke nen. Het was toen maar een hoop stenen zonder erjige waarde; bovendien een bewijs in „ex silentio" is geen doorslaand bewijs. Een keer per jaar vraagt het sanatorium „Zonnegloren" in onze gemeente aandacht en belangstelling. Ditmaal wordt, in het kader van de actie voor de bouw van een nieuwe kapel, middels een 'bazar en een toneelavond, geld inzameld. De patiënten maakten een grote collectie ar- tixelen voor deze bazar en de personeelsvere niging voert een toneelstuk op. Het woord is nu aan ons, gezonde mensen. Zoals wij enige tijd geleden meldden, was de heer J. van den Brink alhier op 2 November 40 jaar tuinbaas bij de heer P. E. Tegelberg. Door omstandigheden kon de viering van dit jubileum op die dag niet doorgaan, doch op 23 November a.s. zal de jubilaris, vanaf 11.15 uur, te zijnen huize recipieren. Deze dag zal op de Koninginnelaan 67 niet ongemerkt voor bijgaan. We kregen er niet een doch twee brievenbus sen bij in onze gemeente, waarmee de P.T.T. een goede beurt maakte. Om de tweede brievenbus hebben we niet behoeven te vragen en dat in nou eigenlijk de beste methode, n.1. dat ons P.T.T.-bedrijf zijn zakelijke opvattingen laat praeveleren bo ven de ambtelijke. Dank U Tante Pos. Weet U nog, die mistige avond, vorig najaar, toen we met ons allen 10 vermomde winkeliers moesten ontmaskeren en hun een kaart afhan dig moeiten maken. Dit spelletje gaan we weer doen. Als inzet van de St. Nicolaas-bonnenactie wordt er weer een dergelijke Vossenjacht georganiseerd, waarover in dit nummer van onze courant mededelingen worden gedaan. Alleen behoeft de prijs ditmaal niet te vallen bij de beste speurder. Iedereen, die een kaart bemachtigt en inlevert, heeft een kans op een prijs. Houdt die avond dus vrij voor de Vossenjacht. Het stom geluk waarde in onze gemeente rond. Vrouwe Fortuna liet vorige week de 35.000.uit de Staatsloterij in Soest achter. Een Soestenaar met een heel lot zei: „Dank U" en ging over tot de orde van de dag. De Staat zei ook „Dank U" en incasseerde 5250.-. De kleine 30.000.kwamen niet terecht bij een klein mannetje of in een gezin-vol-zorgen, anders hadden we nog een aandoenlijk ver haal kunnen maken. Dit betekent natuurlijk ijiet, dat de gcJuJ^kj^e winnaar zij» prijs min der gegund is. Integendeel. De P.V.O.-mannen zijn stil van verbazing, om dat zij niet hadden gedacht dat er in Soest zoveel gemeenschapzin zou zijn en zoveel belangstelling voor de Harmonie. Binnenkort zullen de gouden galons glinste ren op de nieuwe uniformen en de gezichten van de muzikanten zullen glunderen van te vredenheid. Drie jaar geleden schreven we over de nood zaak van deze uniformen en met groot genoe gen, zullen wij .nu binnenkort de nieuwe uni formen zien. KERKSTR.3 TEL.2786 Gistermiddag, tegen 4 uur, kwamen de 6 inwoners van St. Maartens Vlotbrug, die onlangs uit hun woonplaats l f per autoped vertrokken, om een afstand van 500 kilo meter rond het IJselmeer af te leggen, door onze gemeente. Zij trokken uiteraard be kijks. Hun lichtgekleurde overalls en hun witte vechtpetten contras teerden met de roodgelakte autopeds, waarop zij een behoorlijke snelheid ontwikkelden. Wij hebben hen even staande gehouden voor ons bureau en in een minimum van tijd waren zij omringd door vele Soestenaren. die luisterden naar het gesprek dat wij met hen hadden. Voor hen, die het nog niet weten, vermelden wij eerst de aanleiding tot deze autoped-tocht. Een van de deelnemers kocht een autoped voor zijn zoontje. Bij die gelegenheid daagde een familielid hem uit om, voor een bedrag van 25.met deze autoped een grote af stand af te leggen. Hij ging er grif op in. doch het bleek, dat hij niet de enige was, die op deze wijze 25. wilde verdienen. Het aanvankelijke tochtje ging niet door, want men besloot dit met 6 man tedoen. Hoe aan autopeds te komen Men schreef een bekende autoped-fabrikant aan met het verzoek 6 autopeds beschikbaar te willen stel len, om de bedoelde 150 km. rit te kunnen rijden. De fabrikant zag er wel iets, zowel voor de deelnemers als voor hem zelf, doch hij vond de afstand.... te kort. „Ik wil 6 autopeds geven, doch dan moeten jullie een tocht ma ken rond het IJselmeer", zo luidde ongeveer het bericht van de fabrikant. „Aangenomen", zei het zestal, welke wy met een maar aan U voorstellen. Het zijn de heren H. Veltman, C. Rens, G. Vis, A. Boonstra, A. Baas en A. Veenstra. Er kwamen 6 autopeds, waarvan de sturen hoger waren aangebracht dan op die, waarop onze kinderen plegen te rijden. Een nauwkeurige voorbereiding van de tocht had plaats. De 6 rijders, die allen op een Zuivelfabriek werken, moesten eerst nog vrij gesteld worden van arbeid. Collegiaal schonk het overige personeel zoveel snipperdagen, dat het 6-tal hun vreemdsoortige vrijetijdsbeste ding konden gaan uitvoeren. De eerste dag reed men naar Bolsward. waar de studenten van de Friese Zuivelsehool hen een grootse ontvangst bereidden. De tweede dag reed men van Bolsward naar Steenwijk en daar was het de V.V.V.. die de autoped mannen verwelkomden. In beide plaatsen wer den zij in open rijtuigen rond gereden. Eergis teren kwam men in Nunspeet aan en de daar gevestigde Zuivelfabriek wist uiteraard hoe men collega's gastvrij moet ontvangen Gistermorgen vertrok men uit Nunspeet en na een rustpoos te Amersfoort kwam het stoere 6-tal in Soest, waar wij hen even staande hielden. Een uur later arriveerden zij in Hilversum, waar zij werden ontvangen in hotel Jans bij het station. Hedenmorgen werden de 6 mannen door de Avro en de Wereldomroep voor de microfoon gebracht en tot ver over onze landsgrenzen heeft men de ervaringen van het 6-tal kun nen vernemen. De heer Veltman vertelde ons, dat ..er niets bijzonders was gebeurd" op de reeds afgeleg de 350 km. „Een lekke band. dat was alles". „Moe „Alleen de eerste dag, maar we waren er gauw aan gewend". Regen en wind had hen niet kunnen deren en hun voeten handen geen last gehad van de dunne zolen van de gymnastiekschoentjes. De bagage behoetde men niet zelf te dragen, want 3 volgauto's reden mee. terwijl een buur man van een van het 6-tal. een gepension- neerde stratenmaker, per rijwiel meereed als ordonnans. Hedenmiddag zijn zij vertrokken naar Amster dam, waarna zij morgen weer naar huis peddelen, waar de gehele bevolking van St. Maartens Vlotbrug hen zal opwachten en de Fanfare feestklanken over hun hoofden zal uitstrooien. WINKELS LATER OPEN. Ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- feest mogen de winkels langer open blijven. Het sluitingsuur van 6 uur n.m. is verlegd naar 9 uur n.m. voor het tijdvak van 29 November tot en met 4 December. Met het oog op Kerstmis en Nieuwjaar zullen de zaken eveneens geopend mo gen zijn tot 9 uur. gen zijn tot 9 uur van 20 December tot en met 24 December en op 30 en 31 Dec. 4e RIT NAJAARSCOMPETITIE „TEMPO". De 4e rit van de Najaarscompetitue over 10 ronden, totaal 50 km., werd gewonnen door Henk de Bree. Na twee ronden viel het peleton, door het agressieve rijden van Aart Drost, uiteen. De kopgroep bestond uit Henk de Bree, Gerrit Ruttenberg,_ Olto de Weerd en Aart Drcst, met direct daar achter Joop van Dorrestijn. Het was spoedig te zien. dat noch Otto noch Aart h'et tempo zouden vol houden, hetgeen ook gebeurde, want zij moesten terrein prijs geven. Piet van de Broek ging ditmaal een rol van betekenis spelen. Bij de 2e ronde werkte hij zich, als laatst komende, steeds verder naar voren, zodat door zijn toedoen alle achterblij vers weer spoedig bijeen kwamen en de ach terstand op de koplopers danig minderde. Rienus Muis en Wirn Marchal, Aart Drost en Piet v. d. Broek moesten tenslotte lossen. De uitslag werd: 1. Henk de Bree, tijd 1.27.25 uur. 2. Gerrit Ruttenberg idem. 3. Otto de Weerd, 1.28.04 uur. 4. Joop van Dorresteijn idem. 5. Piet van de Broek, 1.30.46 uur. 6. Aart Drost, 1.33.15 uur. 7. Wim Marchal. 1.33.47 uur. 8. Rienus Muis, 1.33.45 uur. KONIJNENSHOW. Vrijdag 19 en Zaterdag 20 November won. door de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereni ging een tentoonstelling gehouden van konij nen. Deze vereniging viert met deze show haar 25-jarig jubileum en bet bestuur zou gaarne zien, dat zeer veel Soestenaren eens een kijkje kwamen nemen. Als landelijke plaats is Soest bij uitstek geschikt voor het houden van ko nijnen, maar de belangstelling voor deze sport is in grote steden veel en veel groter dan hier ter plaatse. In de steden moet men nog woe keren met ruimte en voederkwesties, die hier hoegenaamd niet bestaan. Vooral worden op de show ook verwacht de leden van de dierenbescherming, omdat door een goede voorlichting betreffende het houden, verzorgen en slachten veel leed voor deze die ren kan worden voorkomen. Het bestuur en de ervaren fokkers verstrekken gaarne alle mogelijke inlichtingen. Na afspraak bent U ook van harte welkom op enkele prachtstallen van onze fokkers. Men zie voorts de advertentie in dit blad. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 OFFICIëLE INSTALLATIE VAN HET AMERIKAANSE „SABRE" SQUADRON. Dinsdagvoormiddag, te half twaalf, is in het opgerichte kamp „Nieuw Amsterdam", nabij Den Dolder, op de vliegbasis Soesterberg, het Amerikaanse Sabre squadron, dat de Kon. Nederlandse Luchtmacht komt versterken, of ficieel geïnstalleerd, nadat in het nieuwe kamp de Amerikaanse vlag was gehesen, onder de tonen van het Amerikaanse volkslied. Een desbetreffende overeenkomst, het ..tech- nical agreement", werd een half uur eerder in alle stilte in een der kantoorgebouwen ondertekend door generaal Tunner, comman dant der Amerikaanse strijdkrachten in Europa en Luit.-generaal A. Baretta, chef staf van de Koninklijke Luchtmacht. Intussen waren op het vliegveld o.m. gearri veerd de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, H. Freeman Matthews. de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg en andere militaire en burgerlijke autoriteiten, onder wie de burgemeesters van Soest en Zeist. Op het veld stond een erewacht van troepen der Kon. Luchtmacht opgesteld. Ja, dat komt er nou van. Toen er destyds stemmen op gingen om, voor er een beslissing werd genomen, het ontwerp van ons Oorlogsmonument ter bezichtiging te stellen, was dit aan dovemans oren gezegd, terwijl het toch niet zo'n overdreven verzoek was. In feite zelfs te appreciëren, omdat de mensen, die de centen bij elkaar hadden ge bracht. zoveel interesse toonden, dat zij wel wilden zien wat er zou komen. Dat door ver schillende omstandigheden de Gemeente een veelvoud van het bij elkaar gecollecteerd bedrag nog moest bijpassen, doet hier niet terzake. De mening van het publiek had kunnen worden gepeild en dit lijkt mij voor een besluit, waarbij onze Gemeente met een mo nument voor eeuwen wordt verrijkt, van veel waarde. Er is in de laatste jaren veel heisa geweest over ons monument en er werd het (on) no dige over geschreven, maar nu het er staat moeten we de meest gepaste eerbied tonen en er het zwijgen aan toe doen. Critiek leveren op het gewrochte heeft weinig zin meer en overigens hou ik me liever op de vlakte als het gaat om beoordeling van kunst. De niet weinig malse wijze, waarop „Flodur" in onze Soester Courant van Dinsdag van leer trekt, doet me huiveren en ik zou niet graag in zijn schoenen staan, wanneer ont dekt werd wie hij is. De culturele kastijding zou niet mis zijn. Op een punt wil ik Flodur wel uit de droom helpen. De levensgrote dame. de aanvoerdster van het geheel zal ik maar zeggen, staat daar niet zo maar. Heel duidelijk is, dat zij staat te peinzen: Wat heb ik toch vergeten Dat zullen dan wel de jaartallen 1940-1945 zijn. Het ontbreiken van de jaartallen is de eni ge aanmerking, die Oekman op het monument wil maken. Per slot hebben we niet het eeuwige leven en wie zal het nageslacht vertellen op welke episode uit onze geschiedenis de voorstelling slaat Het spijt mij te moeten erkennen, dat zij die na ons (zullen komen tot dezelfde verkeerde conclusie zullen komen als „Flodur". H. OEKMAN. SINT NICOLAAS-CADEATJX OVERHEMDEN SHAWLS DASSEN ZAKDOEKEN FALCON REGENKLEDING voor dames en heren F. C. KUIJPERSTRAAT 10, TEL. 21 De Amerikaanse ambassadeur heette, naml zijn regering, het jacht-squadron van de Anf rikaanse luchtmacht welkom in NederlaJ hierbij de hoop uitsprekend, dat het ert« moge bijdragen om de hechte en vriendschap pelijke banden, welike er tussen beide lande* bestaan, nog te versterken. Vervolgens bracht hij onze minister van Oor-1 log hulde voor diens „vooruitziende blik en juiste waardering van de situatie in Neder land en Europa". Daarna verwelkomde minister Staf het squa dron namens de Nederlandse regering en plaatste het onder Nederlands bevel. Wij prijzen, aldus de minister, ons zeer geluk kig, dat de regering van de U.S.A. gevolf heeft willen geven aan ons verzoek de lucht verdediging te komen versterken door het sta tionneren in Nederland van een Amerikaans dagjagerssquadron. uitgerust met moderne jachtvliegtuigen. In een moderne oorlog ver vult het luchtwapen een grote rol. Tenslotte verklaarde Burgemeester d'Ailly van „Oud-Amsterdam", zoals hij zeide, het 'kamp „Nieuw-Amsterdam" voor geopend. Hij onthulde daarop een gedenksteen en bood de commandant van het squadron, Luit. kolonel Frank M. Haynie, een luchtfoto van Amster dam aan. Hierna werd er gedefileerd voor de autoritei ten. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soester berg, zal Zondag 21 November de art6endienst waarnemen. BEZOEK VAN SINT NICOLAAS. De Soesterbergse Middenstands-Federatie „Somofa" deelt ons mede, dat zij uit het hoofdkwartier van St. Nicolaas bericht ont ving, dat de Goed Heibgman voornemens is Soesterberg voor enkele dagen te bezoeken. St. Nicolaas zal met zijn gevolg op Zaterdag 27 November a.s., om 14.30 uur, per vliegtuig arriveren op de vliegbasis Soesterberg. Het gedeelte van het vliegveld gelegen ten Z.W. van de Van Weerden Poelmanweg zal worden benut voor de officiële ontvangst. Hierna zal St. Nicolaas vanaf de Van Weer den Poelmanweg een rondrit maken door Soesterberg, voorafgegaan door een muziek corps en geëscorteerd door de plaatselijke jeugdverenigingen. Vanzelfsprekend verwacht St. Nicolaas. dat alle inwoners van Soesterberg bij zijn aan komst aanwezig zullen zijn, om met iedereen persoonlijk kennis te maken. OPBRENGST KLAPROOS COLLECTE. De Klaproos collecte heeft alhier 234.25 op gebracht, hetgeen belangrijk meer is dan het vorige jaar. KATHOLIEKE JONGERENBEWEGINIG. De Katholieke Jongerenbeweging in Soester berg heeft zich georganiseerd in de Jongeren contactgroep. Leden kunnen zijn jongens en meisjes boven 18 jaar. Het bestuur is alsvolgt samengesteld: Piet Galjart, voorzitter; Thea Wijnands, secre taresse; Theo v. d. Berg. penningmeester; le den: Stef van Beers, A. Friedricks. Adr. van Swaay, Aalmoezenier. Gisteravond werd in cafe „'t Centrum" de eerste bijeenkomst gehouden, waar Gerhard Steffens sprak over het onderwerp: „Occulte verschijnselen". Ook heeft de Soesterbergse Jongeren Contact groep de beschikking over een maandelijks contactblad, „Stijg op" beheten, waarvan het eerste nummer bereids is verschenen. Dit orgaan stelt zich ten doel de onderlinge band tussen de leden te verstemen en met leden op de hoogte te houden van wat er leeft in de Jongeren Contactgroep.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1