(Poétfncui? WÊRmssssMsSË Eemlandse vertellingen Groeiend verzet in Duits land tegen de accoorden van Parijs. Zie't met Philips Televisie. Radio Schoemaker SCHADE. Eerste Soester Muziek- haadel en Muziekschool Autorijlessen Autorijschool D. Engel I„SQe V*AyuJbde. Tta-iiejiel" g St. Nicolaas doet zijn inkopen bij ons. PIAN 0'5e==] REPARATIE STEMMEN NIEUWE KASTEN etc. W VAN TOL NIEDWEWI;G 103 Sint Nicolaas komt morgen. Zaterdagavond (morgen) tot 9 uur geopend. De Sint Nicolaas Bonnenactie IN DE HOEK. VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 93. SOESTER (ÏTO 0 RANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTD1JK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 In Duitsland worden er steeds meer mensen gevonden, die blij zijn, dat Hitier dood is. Hun wijze van redene ren is nog al erg simpel. Hitier was de oorzaak van de oorlog en van alle el lende in Europa. Nu moeten landen als Nederland, Bel gië en Frankrijk niet al te zeer blijven klagen over de oorlogsschade, want nu Hitier dood is, heeft dat toch weinig zin meer. Als er toch geklaagd moet worden, heeft Duitsland alleszins reden om dit het meest te doen. Welk land heeft nu eigenlijk de meeste oorlogs schade opgelopen Duitsland immers, want daar zijn hele industriegebieden plat gelegd, steden verwoest en wat er nog aan industrie in 1945 was overge bleven, werd in die eerste na-oorlogse periode nog ontmanteld en weggevoerd. Het allerergste is nog, dat grote ge bieden van Duitse bodem, bewoond door Duits bloed, Duitsland ontnomen zijn. Maar de Duitsers klagen niet meer. De klagers en aanklagers uit andere landen worden afgescheept met de dooddoener: dat kunnen wij niet helpen, dat was de schuld van Hitier en die is nu dood. En doe nu maar zoals wij en probeer er van te maken wat er nog van te maken is. Ontstellend is eigenlijk deze Duitse mentaliteit van gebrek aan verantwoor delijkheid. Daaruit vloeit weer voort de arrogante wijze, die vaak typerend voor hen is, als zij op de één of andere manier met Nederlanders in aanraking komen. In 't grensverkeer bijvoorbeeld. Steeds meer Duitsers komen in Neder landse winkels hun inkopen doen. Daar worden ze van achter de toonbank cor rect behandeld, als klant. Van hun kant is het blijkbaar erg moei lijk om zich even correct te gedragen. De Limburgse boeren, die van de staat der Nederlanden voormalige Duitse grond hebben gekocht of gepacht en die grondig hebben verbeterd, kunnen ook wel het nodige vertellen over on gehoorde eisen van Duitsers. Dezelfde geest ontmoeten we in de Duitse politiek. Hitier is dood, geluk kig. Achter 1945 zetten we een hele dikke streep en we gaan opnieuw be ginnen. Dat is juist wat Frankrijk zo vreest, dat opnieuw beginnen. In 1919 was er ook zo'n dikke streep gezet. En toen is het weer allemaal opnieuw be gonnen. Zo historisch wordt er in Duits land niet veel gedacht. Duitsland heeft die dikke streep gezet en tracht daarmee de feiten vóór die streep te vergeten. En dat lukt sommigen wonderwel. Zij bekijken hun land met argeloze ogen en komen dan tot wonderlijke ontdek kingen. Daar was geen industrie meer. Wel veel werkeloze arbeiders en wer keloze knappe koppen. Alles werd op alles gezet, om daar verandering in te brengen. Dank zij de Marshall-hulp werd een nieuw en groot industrie-ap paraat uit de grond gestampt. Dat er bepaalde dingen niet konden of moch ten gebeuren, deed hen verwonderd of geërgerd kijken. Waarom dat niet mocht of kon, wisten ze niet meer, want de re den lag voor 1945 en daar is immers zo'n dikke streep achter gezet. Zoveel te meer reden om die beperkende bepa lingen afgeschaft te krijgen. Een andere zaak, die steeds meer Duitsers durven te ontdekken is, dat er zowaar Duitse stukken bloed en bo dem buiten de eigen enge grenzen lig gen. Dat hoort toch zeker niet, in deze tijd van het zelfbeschikkingsrecht der volkenDe politieke partijen, die dit als dubbel onderstreepte leuze op hun programma zetten, kunnen zich in een sterke groei verheugen. Nu Oost en West hengelen naar de Duitse gunst, komt ook in Duitsland het gevoel van buitenlands politiek ge wicht weer danig opzetten. Verschillen- 1 December ENGELAND- DUITSLAND VOETBAL. 5 December ITALIë- ARGENTINIë VOETBAL, in prijzen vanaf ƒ495. V. WEEDESTRAAT 36 A TEL. 2792 West Duitsland zit in 't nauw Omdat-er de soldaten, Het vaderland ontrouw, 't Als emigrant verlaten. En Adenauer staat Nu wenend op de kade, Daar gaat weer een soldaat Schade. Wat moet hij daar nu mee? De man maakt zich nu zorgen, De emigrant in spe Was de soldaat van morgen. De laarzen laat hij staan En gaat nu vastberaden Naar 't nieuwe avontuur Schade. Zit Duitsland zonder heir, Dat zal ons tegenvallen, Wil daar nu niemand meer Als overste staan brallen De braniepet blijft nu In kast of in de lade Ach kleiner Mann was nun Schade. Europa, zeer verzwakt Als Duitsland geen soldaat heeft, Zolang het Avondland Geen Duitse ruggegraat heeft, In Hamburg of in Bonn, Dus strakjes geen parade.... Ik zeg 't Adenauer na Schade. de Europese plaatsen zijn in het laat ste jaar politieke brandpunten geweest. Steeds hoger wordt in Duitsland het verlangen, dat nu eens in een Duitse stad een beslissing genomen wordt, die alle andere steden zal overtreffen. Die stad moet worden Bonn, waar door de accoorden van Londen en Parijs een dikke streep gezet moet worden. Zo staan de zaken er momenteel in Eu ropa voor. Gelukkig behoren niet alle Duitsers tot die soort, die helemaal opnieuw willen beginnen zonder aan 't verleden te den ken. Eén van hen en ongetwijfeld wel de grootste, is de tegenwoordige West- Duitse Bondskanselier Adenauer. Hij heeft geen streep gezet in zijn geheu gen en weet maar al te goed, dat de geschiedenis zich herhalen wil en dat er in Europa nieuwe wegen bewandeld moeten worden. Vooral de weg van op recht gewilde samenwerking, waarbij dienen in plaats van heersen het hoofdthema behoort te zijn. Tot nog toe heeft Adenauer een meer derheid in zijn eigen land weten te vin den om zijn politiek uit ete werken. Steeds moeilijker wordt het echter voor hem om tussen de klippen van het Franse wantrouwen en de groeiende Duitse nationale eisen door te laveren. Adenauer heeft ontzaggelijk veel be reikt voor zijn eigen land. Een eervol vredesverdrag met de Westerse mogend heden, gelijke rechten in het militaire verband van de N.A.T.O. en over enke le jaren een volksstemming in het Saar- gebied. Wat Hitier verspeelde heeft hij herwonnen; een eervolle plaats in Euro pa. De Vluchtelingenpartij, de Socialisten en de Liberalen met nog vele splinter partijen achten dit alles niets als niet hun eerste grote programmapunt verwe zenlijkt wordt: de hereniging van Duits land. Wat Adenauer als sluitstuk van zijn programma wil zien, eisen zij als uitgangspunt. Hoe kunnen ze ook zo kortzichtig zijn Alleen maar om die dikke streep, die achter 1945 gezet is. Vóór die streep lag de nederlaag, de volkomen ineenstorting van het Duitse rijk na een verloren oorlog. De Amerikanen hebben zich opgewor pen om Duitsland de democratische geest weer bij te brengen. Daar werd 50 jaar voor uitgetrokken. Na 10 jaar moest Adenauer het maar alleen pro beren. Van hem verwachten we nu, dat hij zal zeggen: denk er om, wij hebben de oorlog verloren. Het antwooi-d zal zijn: Welnee, Hitier verloor en die is dood. En daarom een streep achter 1945 en een streep door de accoorden van Parijs. Daarom zal Adenauer heel anders en heel lang moeten redeneren om in Bonn een meerderheid te vinden voor zijn Duitse maar bovenal Europese po litiek. DE HOOGE VUURSCHE. Wie een eeuw geleden over de Hooge Vuursche naar Hilversum wandelde, zou de bekende uitspanning „De Ros kam" niet rechts hebben gezien, maar verder links ter plaatse. Van het landhuis was hier nergens nog iets te bespeuren. Maar als men een mi nuut of vijf verder wandelde, zag men iets vóór de tol naar rechts een mooie laan, die naar het buitenverblijf „De Hooge Vuursche" leidde. Dit landhuis had een ruime tuin en het statige ge boomte spiegelde zich in enige water werken, o.a. een ronde vijver, die er nog altijd ligt. Het huis stond er al in 1790 en werd tot omstreeks 1850 be woond door de freule Rutgers van Ro zenburg. Haar erfgenaam, Jhr. L. Rut gers van Rozenburg, vond het buiten verblijf zeker wat al te ver van de weg liggen en zo liet hij in 1860 een nieuw landhuis bouwen en wel op de plaats, waar „De Roskam" toenmaals stond. De „herberg", zoals deze uitspanning toen nog bescheiden heette, werd dus afgebroken en verrees weer als een fenix uit haar as op haar huidige plaats. Genoemde Jhr. Rutgers liet nu tegen- Geeft U een MUZIEKINSTRUMENT als St. Nicolaasgeschenk Koopt het dan bij een vertrouwd adres MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 U vindt hier de beste en meest bekende merken tegen de laagste prijzen met volle garantie en vol ledige service. Accordeons vanaf 95.12 bas. 32 bas vanaf 150. 80 bas vanaf 265. 120 bas vanaf 495. Guitaren en mandolines vanaf 25. Banjo's vanaf 45. Blokfluiten vanaf 4.50 Verder een keuze uit meer dan 40 verschillende originele Hoh- ner Mondharmonica's v.a. 0.75 Guitaar- en Mandolinelinten enz. Een prima trompet vanaf 195.- BLADMUZIEK een grote collec tie in alle genres. MUZIEKSCHOOL. Privé- en clublessen op alle instrumenten. FEESTARTIKELEN Feestmutsen, guirlandes. Toneel stukjes, schetjes, voordrachten, welkomst- en drinkliederen enz. Als speciale reclame geven wij aan iedere koper van een accor deon, guitaar of mandoline een maand GRATIS LES. Deelnemer St. Nicolaasactie. over zijn landhuis aan de overzijde van de weg (waar thans het kasteel staat) de bekende schilderachtige waterwerken aanleggen, die zoveel wandelaars trok ken. Jhr. L. Rutgers van Rozenburg werd opgevolgd door zijn zoon Jhr. L. D. Rutgers van Rozenburg, die op 25 Juni 1880 raadslid van Baarn werd en reeds 24 Maart 1881 tot wethouder werd ge kozen in de vacature van E. J. van der Flier, die op 11 Januari 1881 overleden was. Deze functie heeft hij tot 1 Sep tember 1887 bekleed, toen hij wegens gezondheidsredenen ontslag nam; reeds 18 April 1898 is hij overleden. Zijn eni ge dochter huwde met de heer J. A. L. van den Bosch, die na haar dood eige naar van dit uitgestrekte landgoed werd, een der grootste en mooiste van Baarn. In die eindeloze, machtige bossen lagen voorheen enige boerderijen, n.1. ,,'t Wil de Bosch", „De Kaap", „Engeland" en „Groeneveld", maar deze zijn gesloopt, zodat niets meer de stilte van het statige woud stoort. In 1912 liet de heer Van den Bosch aan de overzijde van de weg (dus bij de wa terwerken) de trotse huizinge van he den bouwen, inderdaad de naam kasteel waardig. Niemand minder dan onze be roemde bouwmeester dr. Cuijpers nam de leiding op zich, terwijl het plant soen enz. aangelegd werd door de tuin architect Tersteegh uit Naarden. Het landhuis van 1860 werd afgebroken, alleen de koetsierswoning enz. bleef staan, terwijl de moestuin en de boom gaard ook in tact bleven. Vlak bij het laatste ziet men een heu veltje, waarop eertijds de galg van Baarn heeft gestaan. Dat was in de tijd, toen Baarn, Soest, Eembrugge en Eemnes als Hooge Ambachtsheerlijk heid aan de Prinsen van Oranje was op gedragen en de Hooge Ambachtsheer ook doodvonnissen kon vellen. Vlak ach ter de stallen was een merkwaardige grafheuvel, die in een greppel vier toe gangen heeft. DRAKESTEIN. En nu nog iets van dit vriendelijk gele gen kasteel, staande op de plek, die de oudste van Baarn is. Immers reeds in 935 schonk keizer Otto, leenheer van ons land, het „Furs" (Vuurst, d.i. foreest of woud) aan de Bisschop van Utrecht. In 1085 stond op zijn beurt de kerkvorst Conradus een gedeelte af aan het ka pittel van St. Jan te Utrecht en wel de streek naar de Hollandsche Rading en de Zwaluwenberg. Anderhalve eeuw later, in 1239, gaf de Bisschop het ge hele „Furs" in leen aan genoemd kapit tel. En al was die streek toen nog zo goed als onbewoond, het was toch een belangrijke schenking, n.1. een sooil - goudmijn. Immers, deze vrijwel waardeloze gron den van voorheen waren thans een be geerlijk bezit geworden. De grote bos sen van voorheen waren n.1. verdwenen en in hoogveen veranderd. Toen er nu in die dagen gebrek aan hout kwam, tot nog toe de enige brandstof, „ontdek te" men de turf, waarmede schatten te verdienen waren. Zo was het kapittel van St. Jan (d.w.z. de kanunniken of kloosterheren dier kerk) verzekerd, dat het jarenlang brandstof zou hebben. Al leen moest bij die afstand de Proost van St. Jan (het hoofd der kapittelhe ren) aan de Bisschop beloven, dat hij nooit een versterkt huis in het „Furs" zou bouwen. Dat kon n.1. gevaarlijk worden voor de wereldlijke macht van de Landsheer. Van nu af was dus deze streek onder horig aan het kapittel van St. Jan. De kapittelheren vonden hierin zulk een kostbare voorraad veen, dat er geld mee te verdienen, was. Zij lieten het tot turf ontginnen en om die te kunnen vervoeren, ontvingen zij van de Bis schop vergunning een vaart naar de Eem te graven: de Praamgracht gehe ten. (Pramen zijn turfschepen, die vrij- veel op grote bakken lijken). Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 De Vuursche bleef tot 1634 een bezit van 't kapittel van St. Jan, al werd het ook weldra in leen aan derden gegeven. Immers reeds in 1300 lezen wij van een Utrechtse Schepen en later Schout, die „Wernar, heren Vredericx zoon" heette. Hij liet zich door de Bisschop belenen met het „Wilde Veen" tussen Baarn en Hilversum en bouwde vlak bij Baarn 't kasteel Drakenburg. Zijn zoon, even eens Werner geheten, volgde in 1340 zijn vader op. In 1359 nam hij voor de tijd van 28 jaren ook de Vuursche (met de veengronden in pacht, natuurlijk van 't kapittel van St. Jan. De verturving schijnt hem geen windeieren te hebben gelegd. Door de vervening, die reeds een eeuw aan de gang was, waren er ook arbei ders komen wonen, zodat de Vuursche niet meer eenzaam en verlaten lag. In genoemd jaar van de overdracht of van de pacht, dus in 1359, stond er op de plaats van Drakenburg reeds een hofstede, want in de pachtbrief wordt gesproken van de „oude hofstede ende die grote bomen, die daerinne staen" (d.w.z. in het Furs). Drie jaar later liet heer Werner die hofstede afbreken en door een stenen huis vervangen, om ringd door een gracht. Deze huizinge ontving hij in bedoeld jaar (1362) van de Bisschop in leen en gaf haar weldra de naam „Drakesteijn", al bleef zij nog lang onder haar oudste benaming be kend, n.1. „Werner's Hofstede", zoals zij bijv. nog in een officieel stuk van 1472 genoemd wordt. Omstreeks 1575 werd het oude huis door een nieuw en ruimer gebouw ver vangen; immers in 1598 wordt van een „oude" gracht gesproken, die langza merhand was dicht gegroeid. Daarom werd toen aanbesteed het maken of uit diepen van de gracht, rondom het huis met de bepaling, dat de aarde, die uit de „oude" en de „nieuwe" gracht ge graven was, zou geslecht worden. Het geslacht van Drakenburg bleef om streeks twee eeuwen eigenaar van 't Huis Drakestein, n.1. tot 1546, toen het met Josina van Drakenburch in de man nelijke lijn uitstierf. Het huis want een kasteel was het nog niet geweest, overeenkomstig het gebod van de Bisschop in 1239 het fraaie en deftige huis kwam nu bin nen een eeuw achtereenvolgens aan 3 geslachten, n.1. Culemborg, Bourgondië en Van Veen. In 1634 werd Jhr, Van Reede eigenaar van Drakestein. Hij liet in 1640 de oude „hofstede" afbreken en door het heden daagse, vriendelijke kasteel vervangen. Immers, nu het huis een „Ridderhofstad" geworden was, moet het die naam ook met ere kunnen dragen. Ook moest er een dorpje komen en zo liet hij een dorpsweg aanleggen en daaraan de huizen bouwen, terwijl wel dra ook een kerk met pastorie en een schoolgebouw volgden (1659). Jhr. Gerard van Reede stierf in 1666 en in 1672 verkochten zijn crediteuren De Vuursche en Drakesteijn aan Johan Reijnst. Nu kwamen er achtereenvolgens verschillende eigenaars. In 1806 werd de bezitting aangekocht door Mr. Paulus Willem Bosch, die voortaan als Ambachtsheer het recht had zich „Bosch van Drakesteijn" te noemen. Bij zijn dood in 1834 werd hij opgevolgd door zijn zoon Jhr. Mr. Frederik Lode- wijk Herbert, die o.a. Lid der Eerste Kamer werd en Raadsheer in de Hove van Utrecht. In 1860 kocht hij de nog resterende gronden van 't oude Draken burg (bij Groeneveld) aan, met den ti tel „Heer van Drakenburg". Hij over leed op 8 Juli 1866. Zijn zoon, Jhr. Mr. Paulus Jan, volgde hem op. Daar hij tot Commissaris des Konings in de provincie Noord-Brabant benoemd werd, vertoefde hij 't meest in Den Bosch, waar hij dan ook overleed, n.1. op 25 Mei 1894. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Jhr. Frederik Lodewijk Herbert, die op 10 September 1871 in 's Hertogenbosch geboren was en op 7 Februari 1900 in het huwelijk trad met Jonkvr. Teresia Maria Char- lotte Rouppe van der Voort. Toen kort daarop 't jonge echtpaar als Ambachts heer en -vrouwe de „blijde inkomste" op De Vuursche hield, was er groot feest. Want de Vuurschenaren weten, dat men wederkerig op 't kasteel ook steeds in 't lief en leed der dorpsbewoners deelt, en de belangen van 't dorp steeds met alle kracht behartigt. Uit hun huwelijk werden geboren: Jhr. Paulus Jan (op 28 Februari 190,1) en Jhr. Herbert Paulus Josephus (12 Febr. 1903). Al spoedig werd hun vader door een slepende ziekte aangetast, waaraan hij na een langdurig lijden op 23 Juli 1911 bezweek. Het wapen van Drakestein is hetzelfde als dat van Drakenburg, daar beide be zittingen van één persoon, heer Werner, afkomstig zijn. De ambachtsheer van de Vuursche heeft dus het recht dit wapen te voeren. In de regel gaat evenwel het familiewapen voor; van 't geslacht Bosch is dit als volgt: Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 I LOEMPIA'S f 0.40. ONS ENORM SUCCES Gevierendeeld: 1 en 4 op een gouden veld een staand rood hert; 2 en 3 op een zilveren veld een schuinslinks geplaatste eikentak met twee eikels, alles groen. De wapenspreuk luidt: „Virtute et la bore", d.i. „Door deugd en arbeidzaam heid". In de nabijheid van het kasteel ligt aan een stildromende vijver, te midden der zacht ruisende bomen een schilderach tig kapelletje, dat voor de ruïne van 'n kluizenaarswoning wordt aangezien. Evenwel, die kluizenaar is pure fanta sie; de „Hermitage" is niets anders dan een aardigheid van een vroegere am bachtsheer, al is het dan ook een „aar dige" aardigheid, die wij niet gaarne zouden missen. Wel liggen in het bos een zevental oude grafheuvels, koepelgraven, die meer dan 20 eeuwen oud zijn. Want de Vuursche is uit oudheidkundig oogpunt een zeer merkwaardig plekje, dat een rijke oogst aan vondsten belooft. Trouwens er is al heel wat gevonden, tot zeldzame bronzen bijlen en armbanden toe. U toch ook? Wjj hebben ruime sortering in CHOCOLADE- en MARSEPAIN figuren. ROOMBORSTPLAAT. FONDANT-BORSTPLAAT, groot en klein Alles eigen fabrikaat. CHOCOLADELETTERS van Droste, en Union. LUXE DOZEN BONBONS van le klas fabrieken, o.a. Lindt, Droste, Ringers, Baronie enz. enz. BOTERLETTERS met zuivere amandelen, per pond 4. BOTERSTAVEN (amandelen) p. st. 1.50 SPECULAAS met ROOMBOTER en amandelen, groot en klein, p. V2 P- 1»~ RECLAME-SPECULAAS, groot en klein, per half pond 0.55 HARTEN en HAMMEN vanaf ƒ1.75 enz. enz. ORGELS» TELEFOON 29 66 Morgenmiddag, te 1.15 uur, arriveert St. Nicolaas met zijn Pieterknechten aan de grens van onze gemeente, n.1. in hotel Trier aan de Vredehof straat. Vandaar zal hij een zegetocht door Soest maken. St. Nicolaas zal, begeleid door de Harmo nie P.V.O. en de Drumband van de gym nastiekvereniging „Olympia", via de Bur gemeester Grothestraat en de Van Weede- straat, het raadshuis bereiken, alwaar weer de jaarlijkse officiële ontvangst door Burgemeester en Wethouders zal plaats hebben. Na deze ontvangst, welke te ongeveer half twee plaats heeft, zal de Sint zijn weg door Soest vervolgen. De route is alsvolgt: Steenhoffstraat, Mid delwijkstraat, Torenstraat, Kerkstraat, Soesterbergsestraat, Oude Utrechtse weg, Schoutenkampweg, Ossendamweg, Nieu weweg, Beukenlaan, Laanstraat, Becke- ringhstraat, Krommeweg, Koninginnelaan, Nieuwerhoekplein en Burg. Grothestraat, waarna St. Nicolaas zijn intrek neemt in het Oranje-Hotel. St. Nicolaas zal deze tocht weer per rij tuig maken en behalve de muziek en de drumband, zal een rijtuig met de commis sie van ontvangst meerijden, terwijl de stoet voorafgegaan wordt door motorpoli tie en gesloten wordt door de politiejeep. Het bestuur van de winkeliersvereniging, die, zoals ieder jaar, het joyeuze entree van de Sint organiseert, verzoekt de in woners de vlag uit te steken. WINKELS LANGER OPEN. Wij willen nog even wijzen op de mo gelijkheid tot langere openstelling van onze Soesters winkels. In het tijdvak van Maandag 29 Novem ber tot en met Zaterdag 4 December mogen de winkels n.1. iedere avond tot 9 uur open zijn. Verder zullen B. en W. de raad heden avond voorstellen te bepalen, dat de win kels op Zaterdag 27 November, dus mor gen, eveneens tot 9 uur geopend mogen zijn. ALS DE GEMEENTERAAD HE DENAVOND ZIJN GOEDKEU RING HECHT AAN HET VOOR STEL VAN B. EN W„ ZIJN DE ZAKEN In verband met de grote navraag naar nummers van ons blad, waarin de lijst van deelnemers aan de St. Nicolaasactie was opgénomen, drukken wij ten behoe ve van onze lezers deze lijst nogmaals af. In onderstaande zaken krijgt men bij aan koop van één gulden winkelwaar een bon. Uitgezonderd hiervan zijn o.m. boeken, gedistilleerd, kachels, haarden enz. A. J. Alders, Van Weedestraat 12. Bata Schoenenmagazijn, Soesterb-str. 10. Bazar de Luxe, Van Weedestraat 31. A. J. v. d. Berg, Kerkpad Z.Z. 4. B. Beuken, Steenhoffstraat 63. T. Beuken, Soesterbergsestraat 1- H. J. Bieshaar, Koninginnelaan 18. Boekh. Adriaansen, B. Grothestraat 32. Boekh. Alders, Steenhoffstraat 13- Boekh. De Bruin, F. C. Kuijperstraat 6- De Bonneterie, Van Weedestraat 52. G. G. v. d. Boogaard, Molenstraat 144. J. A. P. Bosboom, Steenhoffstraat 16. J. Bouwknegt, Tip-Top, Soesterb-str. 22a. W. J. van Boxel, Molenstraat 9. B. v. d. Breemer, Beukenlaan 55. J Breeschoten, Korte Hartweg 1. A. Breij-Eveleens, Laanstraat 1. A. v. d. Brink en Zn., Nieuwstraat 53. C. v. d. Broek, Schrikslaan 25. D. v. d. Broek, Koninginnelaan 103. H. v. d. Broek, Nieuwstraat 37. W. A. G. Buisman, Middelwijkstraat 3. W. A. Butzelaar, Steenhoffstraat 53. B. J. Buxtorff, Van Weedestraat 9c. S. H. Buijs-Termonde, B. Grothestraat 36. F. Crull, Burg. Grothestraat 24. „Leca Bazar", Burg. Grothestraat 11a. T. Deelen, Soesterbergsestraat 3. J. Dolman, Koninginnelaan 24b. H. van Doorm, Van Weedestraat 32b. W. van Doorn, Kerkstraat 24. A. J. v. Dorrestein, Birkstraat 88. Drogisterij De Vijzel, Molenstraat 4. H. W. van Dijk, Korteweg 2. Wed. W- J. v. Ee, Van Weedestraat 7a. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Van Weedestraat 1- J. Endendijk, Burg. Grothestraat 22a. R. G. v. Essen, Birkstraat 2. Jac. Floor, Beckeringhstraat 28. Foto Astra, Soesterbergsestraat 24. Foto Flapper, Nieuwerhoekplein 5. A. Frank, Koninginnelaan 48. H. Frank, Nieuweweg 91. B F. Fugers, Torenstraat 23. Fugers' Radio, Kerkstraat 3. F. D. Gerth, Laanstraat 66. E. J. Geurts, Steenhoffstraat 27. G. Geytenbeek, Burg. Grothestraat 4. Fa. J. Grol, Soesterbergsestraat 53. G. P. de Haan, Vinkenweg 39. J. C. van Haarlem, Van Weedestraat 45- Het Handelshuis, Soesterbergsestraat 51. Het Handwerkhuis, Koninginnelaan 20. P. Hartog, Soesterbergsestraat 55. D. W. van Hattum, Van Weedestraat 11a. J. J. van Hattum, Burg. Grothestraat 11- W. A. van Hees, Steenhoffstraat 68. Albert Heijn, Van Weedestraat 22. C. J. v. Hengstum, Middelwijkstraat 1. „Vrijheid" is eigenlijk een vreemd iets. Vooral sedert de laatste wereldoorlog is het vaak een onderwerp van discussie geweest. Kranten hebben er vol over ge staan en om het een ieder naar de zin te maken hebben we „vrijheid in gebonden heid" gevonden. Het is een vrij speelse samenvoeging van woorden en verschil in appreciatie IS niet te vermijden. Al jaren lang wordt over vrijwel de ge hele linie gemopperd omdat dit niet mag en dat verboden is zonder toestemming van een of andere instantie. Er worden grappen verteld over de be moeienis, die de regering in vrijwel alle aangelegenheden heeft en haast het hele koor gilt om bevrijding van al die inmen ging door de overheid. Maar veel hiervan is gezwam met een ge spleten tong. Wanneer immers de regering denkt over vrijlating van prijzen van verschillende artikelen, lopen belanghebbenden te hoop en vraagt men om bescherming. Wanneer in een bepaalde branche tijdelijk de vestiging wordt vrij gegeven of de drei ging daartoe bestaat, worden de Kamers van Koophandel ,en andere instanties be stormd met vragen „of dat nu wel mag" en wordt de regering om ingrijpen ver zocht. Wanneer de Overheid zegt, dat de huis huren uiteindelijk zullen moeten worden vrijgelaten, vraagt men de regering maat regelen te treffen en in ieder geval de huren onder controle te houden. Enz. enz. enz. Ja, wat willen we nu eigenlijk Controle wanneer het ons past en vrij heid wanneer ons dat weer beter uit komt Zijn we economisch zo'n bang volkje ge worden, dat we vrijheid zonder bescher ming vrezen? Of komt het doordat we diep in ons het gevoel hebben, dat de toe stand in ons land, ondanks alle fanfare, toch zo gezond niet is H. OEKMAN. W. J. Hilhorst, Nieuwstraat 15. Zaadhandel Hilhorst, Steenhoffstraat 34 J, W. Hoebee, Kerkstraat 20a. C. J. de Hooge, Koninginnelaan 19. J. Hoppenbrouwers, Van Weedestraat 44. F. v. d. Hoven, Koninginnelaan 25. D. J. Huisman, Koninginnelaan 38. Fa. Van Isselt-Kooman, Torenstraat 5. M. Jak, Koninginnelaan 29. C. L. de Jong, Koninginnelaan 74. M. de Jong, Den Blieklaan 41. J. de Jong, Koninginnelaan 6. Kantoorboekhandel Minerva, Gallenkamppelsweg 9a. C. Kerver, Steenhoffstraat 59. H. Kinderdijk, Birkstraat 6. D. van Kleef, Van Weedestraat 9. F. B. Kohier, Burg. Grothestraat 18. B. Kraal, Van Weedestraat 20. C. Kraaijenhagen, Steenhoffstraat 1. J. P. Kronemeijer, Koninginnelaan 123a. R. Kruiswijk, Soesterbergsestraat 28. J. A. de Kruyf, F- C. Kuijperstraat 8. J. Kuyvenhoven, Nieuwerhoekplein 7. Jet Kuyvenhoven, Torenstraat 13a. J. H. H. Kwak, Soesterbergsestraat 6. G. Liefhebber, Van Weedestraat 38. K. A. v- d. Linden, Koninginnelaan 63- P. van Meel, Van Weedestraat 11b. Fa. Joh. Mets, Van Weedestraat 54. W. G. Middelman, Torenstraat 3b. Carol Mineur, Soesterbergsestraat 32a. Carol Mineur, Steenhoffstraat 13. Mode-Atelier „Colette", B. Grothestr. 13. Het Modehuis, Steenhoffstraat 15- A. P. A. Mol, Torenstraat 4- H. van Nes, Soesterbergsestraat 13. W. Nieuwenhuis, Van Weedestraat 23. F. Nilson, Soesterbergsestraat 39. J P. Noordam, Kostverlorenweg 1. J. M. v. d. Oord, Kerkplein 4. C. v. Paddenburg, B. Grothestraat 45. J. W. Persoon, Koninginnelaan 24- G. v. d. Pol, Burg. Grothestraat 34. Fa. C. Post, Van Weedestraat 5a-b. E. A. Rademaker, Middelwijkstraat 49. Fa. Rapid, Torenstraat 1B. Fa. Reehorst, Torenstraat 19. A. Reehorst Jr., Van Weedestraat 15. J. Reehorst, Koninginnelaan 27. V. W. P. Renooy, Nieuwstraat 66. Roemah Moerah, Van Weedestraat 26. A. F. de Rond Zn-, Laanstraat 37. C. v. Rouwendaal, Koninginnelaan 9. H. v. Rouwendaal, Laanstraat 46. Fa. De Ruiter Smit, Kerkstraat 29. C. J. Schaddelee, Torenstraat 6. Joh. H. v. Schalkwijk, Steenhoffstraat 55. H. C. Schoemaker, Van Weedestraat 36a F. v. d. Schoot, Braamweg 25. J. Schothorst, Birkstraat 93. E. G. van Setten, Rembrandtlaan 18. H. v. Sitter's Schoenhandel, Van Weedestraat 7b. Foto De Smalen, Burg. Grothestraat 14. W. Smink, Lange Brinkwege 39. M. Smit, Beetzlaan 46. Soester Kunsthandel, B. Grothestraat 16. H. Spikman, Soesterbergsestraat 41. G. Spruit, Beukenlaan 9. A. G. Spijker, Soesterbergsestraat 26. A. v. Stempvoort, Nieuweweg 74. J. v. Stempvoort, Torenstraat 13. Fa. R. J. v. Stempvoort, Birkstraat 52. F. R. E. Steitner, Molenstraat 137. Stichtsche Schoenhuizen, Soesterb.str. 30. Gezusters Tolboom, Koninginnelaan 16. A. P. Tolboom, Spoorstraat 9. Het Tricotagehuis, Burg. Grothestraat 7- Fa. C. W. Veenendaal, Van Weedestr. 42. W. P. J. Venema, F- C. Kuijperstraat 10- L. Vervat Zn-, Heuvelweg 2. F. Verwoerd, Beukenlaan 66. De Vlijt, Steenhoffstraat 61. D. F. Voigt, Burg. Grothestraat 30. J. Voskuilen, Van Weedestraat 8. H. L. Voskuilen, Steenhoffstraat 62. G. J. E. Vreman, Kerkstraat 20b. G. J. E. Vreman, Soesterb-str. 56. H. de Vries, Koninginnelaan 24a. Jac. de Vries, Klaarwaterweg 50. D. Waal, Koninginnelaan 22. R. Wehmann, Birkstraat 91. H. v. d. Werken, Molenstraat 98. G. C. Werkhoven, Nieuweweg 70a. K. Wiersema, Soesterbergsestraat 9a. J. J. Wiersma, Koninginnelaan 44. P. v. d. Witte, Torenstraat 17. W. L. v- Woensel, O. Utrechtseweg 37. Co van Woerkom, Beckeringhstraat 13. H. Wonder, Lange Brinkweg 48.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1