9 k l De Raad in beroep inzake schoolbonw FUGERS RADIO Gramofoonplaten, De klok van het Verkeershuis. VAN ESSEN -OPTIEK Joh. H. v. Schalkwijk. Kinderrijwielen - Autopeds. fUGERS RIJWIELEN St. Nicolaas in Soest. Wijkhuis geopend. IN DE HOEK. DINSDAG 30 NOVEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 94. SOESTEROfiÖURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Soester Raad bijeen. Stoute winkeliers krijgen hun zin. Geheime vergadering in het openbaar. Iets over faecaliën en de faecaliën~auto in Soesterberg. Vrijdagavond kwam de raad onzer ge meente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester. De heer VAN ANDEL (C.H.) was afwezig. Na de gebruikelijke opening deelde de VOORZITTER mede, dat hij in de vorige raadsvergadering niet volledig is geweest betreffende zijn mededeling, dat de raads leden ieder 2.van hun presentiegeld afstonden ten behoeve van de vluchtelin genhulp. Spr. heeft bemerkt, dat door deze onvol ledigheid misverstand in de gemeente is gerezen en in de pers speculaties zijn ge laakt. De bedoeling van de raad was zich soli dair te verklaren met de afdracht van één uur loon, welk voorbeeld de raad volgde door ook een uur presentiegeld af te staan. Verder deelde spr. mede, dat de begroting in de afdelingen op 13 December zal wor den behandeld en dat de behandeling door de raad waarschijnlijk op 22 December zal geschieden. 1. Vaststelling der notulen der open bare en besloten vergaderingen d.d. 14 September, 22 October en 29 October 1954. Nadat de VOORZITTER een wijziging in de notulen van de laatste vergadering heeft aangebracht, worden alle notulen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten betreffende controle administratie, met voorstel van B. en W. om dit voor ken nisgeving aan te nemen. De heer ORANJE (V.V.D.) heeft in het verificatierapport van het gasbedrijf ge zien, dat er 8.000.aan kasgeld aanwe zig was. Dit is tegenstrijdig aan het be paalde in de verordening, dat niet meer dan 2000.aan kasgeld toestaat. Wethouder VAN DE AREND (A.R.) veron derstelt, dat op die dag juist de incasso's binnen waren gekomen. b. Verzoek van het Bestuur van de Van der Huchtschool om medewerking voor de aanschaffing van 11 banken met voor stel van B. en W. om dit verzoek om prae-advies in hun handen te stellen. Conform besloten. c. Schrijven van enige winkeliers met ver zoek te willen besluiten, dat op Zaterdag 27 November de winkelzaken tot 9 uur s avonds )ge"opend mogen zijn. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Mevr. LANDWEER (C.H.) wijst erop, dat dit verzoek niet uitgaat van de Winkeliers vereniging. Spr. heeft van de secretaris van deze vereniging vernomen, dat „men er tegen is". Dit verzoek gaat van enkelen uit en spr. zou dit verzoek niet willen be handelen. De heer BROUWER (A.R.) uit zijn ver wondering over dit verzoek. Noch de Middenstandsverenigingen noch de winkeliersvereniging verzoeken hierom. De VOORZITTER zegt, dat dit voorstel in behandeling moet komen, ook al is het niet van de winkeliersvereniging uitge gaan. Bovendien is de winkeliersvereni ging geen officiële middenstandorganisa tie, want dat zijn de Middenstandsvereni gingen. De raad heeft volgens de wet de vrijheid vergunning te verlenen de winkelzaken tot een later uur open te houden. Hiervan KERKSTR.3 TEL.2786 De klok van het Verkeershuisje is er. Het is zoiets als „Lang gewacht, maar toch gekregen". Eigenlijk is dit niet waar, want deze klok hebben we al een hele tijd terug gekre gen van de directie van de firma Tensen. De heer Tensen dacht velen er mee te gerieven, doch rekende er uiteraard niet op, dat men zijn gegeven paard in de bek zou kijken. Eerstens doet men zo iets niet bij een geschenk, tweedens mankeerde er niets aan dit „paard". H De schepper van ons ultra-moderne ver keershuis wilde een andere klok, van een andere vorm wel te verstaan. Bo vendien zijn er onderhandelingen geweest over de plaats van dit geschenk, n.1. bo ven of onder de luifel van ons glazen huis je. Ja, inderdaad, er zijn onderhandelingen gepleegd. Wethouder Van Zadelhoff heeft bemid deld tussen de gever van de klok en de architect van Gemeente-Werken. Gelukkig is dit alles nu voorbij en is er weer een probleem minder in de Soester wereld. De klok kreeg zijn plaats in het mid den van het verkeershuis, onder de lui fel en bij dag en nacht kunnen we nou zien hoe laat het is. is dit jaar niets „opgenomen" en spr. wijst er op, dat de inwilliging van het verzoek geen verplichting tot openstelling inhoudt. Verder is een van de ondertekenaars van het verzoek bestuurslid van de winkeliesr- vereniging. In omliggende plaatsen wordt deze latere openstelling ook verleend. Mevr. LANDWEER (C.H.) vindt dit ver zoek van enkele winkeliers ontfbllegiaal, vooral omdat dit ingaat tegen een besluit van de winkeliersvereniging. De heer CLEMENS (K.V.P.) betwijfelt of de middenstand in het algemeen tegen een dergelijke koopavond is. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) onder steunt het betoog van Mevrouw Land weer. Hetzelfde doet ook de heer R. HILHORST (K.V.P.), die betoogt, dat een minderheid hier een meerderheid gaat dwingen en dat, bij een goedgun stig besluit, in de toekomst legio derge lijke verzoeken van groepjes winkeliers te wachten is. Mevrouw POLET (P.v.d.A.) acht het niet de taak van de raad om te oordelen over het gedrag van de middenstand in cteze. In deze „geheimzinnige tijd" zul len er veel vaders en moeders samen 's avonds, als de kinderen naar bed zijn, willen winkelen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelt mede, dat de winkeliers sinds gis teren hebben bemerkt, dat de Hilversum- se winkels morgenavond langer open zijn. In Amersfoort dringt men er even eens op aan. De moeilijke situatie van de Soester Middenstand in overweging nemend, vraagt spr. begrip voor dit verzoek, het welk is uitgegaan van Soestdijkse win keliers, die bang zijn voor de trek van het publiek naar Hilversum. De VOORZITTER zegt, dat, al zou er een vergaderingsbesluit zijn, zoals me vrouw Landweer beweert, dan zegt dit nog niets. Op een dergelijke vergadering kan een klein aantal leden aanwezig geweest zijn en een meerderheid in een dergelijke vergadering kan wel een be sluit nemen, doch dit is toch niet bepa lend voor het gevoelen van alle leden en zeker niet voor de gehele midden stand. Dan moeten we een enquete hou den en dit is niet gebeurd. Deze Zaterdag is kennelijk een belang rijke dag voor de Middenstand en wij hebben de vrijheid de gevraagde ver lenging le verlenen. Spr. leest de branches voor van de on dertekenaars en Wethouder VAN ZA DELHOFF (K.V.P.) zegt, dat, hoewel er slechts een paar ondertekenaars zijn van dit verzoek, men bovendien een lijst met adhaesie-betuigingen had kunnen maken, doch dit is niet nodig om het verzoek in te dienen. De VOORZITTER brengt het voorstel hierna in stemming. Tegen stemmen de heren Zoetelief, A. P. Hilhorst en R. Hilhorst (K.V.P.) Mevr. Landweer (C.H.) en de heren Schaafsma en Brouwer (A.R.). Met 12-6 stemmen wordt het verzoek dus toegestaan. 3. Voorstel tot verlenging van de ter mijn van ontruiming van diverse onbe woonbaar verklaarde woningen. De woningen zouden moeten worden ont ruimd op 15 Januari 1955. Daar de be woners vóór die datum geen andere woonruimte zullen krijgen, wordt voor gesteld de termijn van ontruiming te stellen op 15 Januari 1956. Het betreft de woningen Dorresteinweg 72, Hartweg 17, Korte Brinkweg 12, Lan ge Brinkweg 17 en Veenpad 6. De VOORZITTER doet het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het huis Korte Brinkweg 16, waarin de eigenaar woont, die dit huis zal afbreken. Conform besloten. 4. Schrijven van J. C. Swager te Soest met betrekking tot een door hem aan gevraagde bouwvergunning, met voorstel van B. en W. Conform besloten. Grote sortering moderne monturen Snelle afwerking door automatische slijpinrichting Alle reparaties binnen het uur gereed Ruime keuze etui's (voor geschenken) Vastgestelde prijzen Z.F. leverancier BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 5. Voorstel tot toekenning van een bij drage in het door het onderwijzend per soneel van de Groen v. Prinstererschool te volgen cursussen. Voorgesteld wordt een crediet van 87.50 te verstrekken, zijnde voor 7 leerkrachten de halve kosten van de te volgen vernieuwingscursussen. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verhogen van een te gemoetkoming ingevolge artikel 13 van de L.O.-wet 1920. Conform besloten. 7. Voorstel tot het in beroep gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij bepaald is, dat medewerking moet worden verleend tot de stichting van een school voor b.l.o. op het terrein van het sanatorium „Zonnegloren". Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben het besluit van de Soester gemeen teraad vernietigd, waarbij de gevraagde medewerking werd geweigerd tot de bouw van een schoolgebouw op het ter rein van „Zonnegloren". Bij besluit van 26 October hebben Ge deputeerde Staten tevens bepaald, dat de gemeente Soest deze medewerking alsnog moet verlenen. B. en W. stellen voor bij de Kroon in beroep te gaan; niet enkel in het be lang der gemeente, doch ook om in 't al gemeen belang 'n uitspraak uit te lokken. Conform besloten. 8. Voorstel tot het overdragen van de bevoegdheid aan B. en W. tot verkoop van goederen van geringe waarde ge durende het jaar 1955. Conform besloten. 9. Voorstel tot wijziging van de Veror dening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas door het Gemeen telijk Gasbedrijf. Op voorstel van de directeur van hét gasbedrijf wordt voorgesteld voortaan de keuring van de installaties niet meer te doen op kosten van de gasverbruiker, doch voor rekening van het Gasbedrijf. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het Collegium Musicum Ultrajectinum i.v.m. een kamermuziek uitvoering in 1954. Conform besloten. 11. Voorstel tot het verlenen van me dewerking aan de inrichting van de speeltuin van de speeltuinvereniging ,,'t Hart". B. en W. schrijven de raad, dat een be drag van 804.nodig is om het speel tuinterrein te omrasteren. Daarnaast is een bedrag van 1535.nodig voor toe gangshekken, plantmateriaal, plaatsing toiletten, buismateriaal voor buitenrek- ken en betonplaten voor een zandbak. Verder is een bedrag van 660,nodig voor de overname van het aanwezige materiaal van de voormalige speeltuin vereniging „Kindervreugd" en de heer C. G. van Dijk. In totaal wordt een cre diet van 2.999.gevraagd. Conform besloten. 12. Voorstel tot herbenoeming van een lid van het besïtuur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Herbenoemd wordt de heer A. G. Hilhorst met 18 stemmen. 13. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend subsidie aan de R.K. Uit leenbibliotheek. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verlenen van mach tiging aan Burgemeester en Wethouders tot het opnemen en beleggen van kas gelden in 1955. Conform besloten. 15. Voorstel tot het aangaan van reke ning-courant-overeenkomsten met wo ningbouwverenigingen. Conform besloten. 16. Benoeming bestuursleden van de stichting Soester Natuurbad. Herbenoemd worden de heren Van An- del, R. Hilhorst en P. C. Pieren. Eveneens worden herbenoemd Mevr. C. G. Schuuring-Van Goor en de heren H. J. Brink, J. M. Hoppenbrouwers en A. Th. M. Splinter. 17. Voorstel tot vaststelling van een beheersverordening voor het openbaar slachthuis. De heer ORANJE (V.V.D.) wijst op de verordening, welke voorschrijft hoe het beheer over het slachthuis moet worden gevoerd en hoe de. afschrijvingen moe- - ten plaats hebben. Artikel 7 van deze verordening luidt o.m.: De afschrijvingen op de vaste be zittingen van het bedrijf geschiedt vol gens een tabel, waarop de afschrijvin gen in hondersten van de aanschaffings waarden van die bezittingen worden uitgedrukt. Deze tabel wordt door de Raad onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten vastgesteld". Spr. wenst, dat deze tabel thans nu het bedrijf wordt opgezet aan de raad wordt voorgelegd. De VOORZITTER zegt, dat dit niet no dig is, want deze tabel wordt ieder jaar bij de gemeentebegroting behandeld. De heer ORANJE (V.V.D.) wijst op de gehoorzaamheid, welke B. en W. ver schuldigd zijn aan hun eigen verorde ning. Bij de begroting zal een „staat van afschrijvingen" worden behandeld en deze is dan bedolven onder een vloed van andere cijfers. Dit slachthuis zal uiteraard een eigen bedrijf sbegroting hebben en alleen het winst- of verlies cijfer wordt in de gemeentebegroting opgenomen. Afwisselend antwoorden de VOORZIT TER en wethouder VAN ZADELHOFF de heer Oranje en het wordt een puntig debat, waarin de principiële degens ter dege worden gekruist. Ook de gemeentesecretaris mengt zich in het debat, hetwelk in remise eindigt, daar deze zaak bij de behandeling van de begroting verder zal worden be handeld. 18. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe bezoldigingsverordening en van rechtspositieregelingen voor het gemeen- tepersoneel. Dit voorstel wordt van de agenda afge voerd. 19. Voorstel tot het aankopen van grond gelegen nabij de Beckeringhstraat, van J. van den Broek en J. Taf fijn. Conform besloten. 20. Voorstel inzake het uitgeven in erf pacht van grond nabij de stapelplaats Den Dolder. Conform besloten. Het St. Nicolaas cadeau. Een Electrolux Stofzuiger SERVICE-STATION STEENHOFFSTRAAT 55 TEL. 2906 21. Voorstel tot verhuur van grond nabij de Bosstraat aan de Ned. Padvinders Vereniging. Conform besloten. 22. Voorstel tot het opnieuw verpachten van diverse percelen gemeentegrond. Conform besloten. 23. Voorstel tot het opnieuw inhuren van a. Het perceel Veldm. Montgomery- weg 29 van P. G. A. Kradolfer. Conform besloten. b. Het perceel Steenhoffstraat 5 van P. Man. Dit voorstel wordt van de agenda afge voerd. 24. Voorstel tot onderverhuring van het perceel Steenhoffstraat 5. Ook dit voorstel wordt van de agenda afgevoerd. De heer PIEREN (P.v.d.A.) krijgt hierna het woord. Deze vraagt nogmaals aan dacht voor de ongelukkige en gevaar lijke situatie, veroorzaakt door de vloeivelden achter de woningen van „Ons Belang" te Soesterberg. Een afrastering is nog steeds niet gemaakt en een op lossing voor de faecaliënlozing is er evenmin gekomen. Spr. stelt voor, dat de raad een motie aanneemt, waarin wordt aangedrongen op het „doen van spoedige stappen" en op „het treffen van de nodige voor zieningen" in deze zaak. Verder wijst spr. op het ontbreken van verlichting in de trappenhuizen aan de Moerbessenberg. De woningen aan de Generaal Spoor straat zijn een lijdensweg voor B. en W. geweest, zegt spr., die op lekkages in deze woningen wijst. Inzake de slechte dakbedekking hebben B. en W. rechts kundig advies gevraagd, om de leve rancier te dwingen verbeteringen aan te brengen. Het rioleringstelsel bij deze wo ningen is dusdanig primitief, dat iedere drie weken de faecaliënauto verschijnt. Spr. vraagt B. en W. een rapport voor %de raad omtrent deze woningen en een voorstel tot het doen van nadere voor zieningen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) wijst er op, dat de woningen van „Ons Belang" geen woningwetwoningen zijn, doch woningen van een woningstichting. De heer PIEREN (P.v.d.A.): Ja, maai de gemeente moet toch zorgen voor de volksgezondheid. Wethouder VAN DE AREND gaat naai de heer Pieren toe en fluistert hem iets in het oor, hetgeen aan de heer A. P. HILHORST de opmerking ontlokt: Een geheime vergadering in het openbaar. De VOORZITTER verzoekt de heer Pieren zijn motie in te trekken, want nu er een oplossing gezocht wordt in een bepaalde richting (voor de afvoer van de faecaliën van Ons Belang), moet men dit niet gaan doorkruisen. Het bestuur van Ons Belang had een op lossing moeten zoeken, doch men deed dit niet. Spr. zegt toe, dat er een om heining gemaakt zal worden. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) meent, dat de gemeente dit kan doen op kosten van „Ons Belang", zoals bij iedere huiseigenaar gebeurt, indien deze na latig is in het aanbrengen van noodza kelijke verbeteringen. De VOORZITTER zegt, dat men Ons Belang de gelegenheid moet geven zelf een oplossing te zoeken. Uit sociaal oogpunt zal men dit zeker doen. Mevrouw POLET (P.v.d.A.): Gelooft U dat zelf nu allemaal De heer PIEREN (P.v.d.A.) zegt, dat de oplossing spoedig moet komen en wel een afrastering en een voorziening, waardoor de faecaliën niet over het land worden uitgespreid. Vertrouwende op de toezeggingen, trekt spr. zijn motie in. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) bespreekt hierna het ontbreken van de J. verlichting op de trappenhuizen van de woningen aan de Moerbessenberg. An derhalf jaar lang heeft het Ministerie van Wederopbouw dit verzoek tegenge houden, doch thans is bericht gekomen, dat de kosten voor deze verlichting als nog gemaakt mogen worden. Voor wat de faecaliënafvoer op de Gen. Spoorstraat betreft, zegt spr., dat er 'n zuiveringsinstallatie moet komen en spr. hoopt spoedig met een desbetreffend voorstel te komen. Het rechtskundig advies inzake het niet voldoen aan de garantiebepalingen be treffende de dakbedekking van de wo ningen aan de Gen. Spoorstraat haalde in zoverre iets uit, dat de leverancier thans enkele voorzieningen treft. De vergadering werd hierna gesloten en de raad ging over in geheime verga dering, waarin de uitbreidingsplannen „Soestdijk" en ,,'t Hart" werden toege licht. KERKSTRAAT 3 :S0ESTj;TEL2O3C De Soester jeugd heeft met verrukte ogen en zwaaiende handjes de enig echte St. Nicolaas toegezongen, toen deze Zaterdagmiddag zijn glorieuze in tocht in onze gemeente hield en offi cieel ontvangen werd op het raadhuis door onze Burgemeester. Te half twee kwam St. Nicolaas aan de grens van onze gemeente aan, n.1. in hotel Trier, waar de commissie van ontvangst, bestaande uit de heren H. v. Harten en J. C. Brouwer, de Sint en zijn Pieten welkom heette. In rijtuigen ging het langs de hoofd weg naar het raadhuis, voorafgegaan door P.V.O. en de drumband van Olym- pia. De belangstelling van de jeugd, al of niet begeleid door ouderen, was bij het raadhuis weer enorm. Slechts met moeite konden de politie mannen ruim baan maken voor de rij tuigen, daar de jeugd op deze middag de rijksweg in beslag mocht nemen. De Burgemeester ontving de Sint en zijn helpers op het bordes en sprak een welkomstwoord. „We zijn met een hele boel gekomen om U welkom te heten", zei de Burgemeester, „en de kinderen, die hier zijn, zijn alle zoete kinderen". De Sint schudde de vermoeidheid van de verre reis van zich af en sprak zijn genoegen uit over de speciale wijze, waarop Soest hem ieder jaar ontvangt. Sint vond het eveneens fijn, dat er weer zoveel jeugd en ouderen aanwezig wa ren en maakte daaruit op, dat men er op rekende, dat hij ook dit jaar weer zou komen. Gunstige en minder gunstige informaties had Sint gekregen van zijn Pieten over de gedragingen van de Soester jeugd en het „grote boek", waarmee één der Pie ten zwaaide, zou wel uitwijzen wie de koek en wie de gard zou krijgen. Sint zag ook hoe het verkeershuis ein delijk de klok gekregen had. „Nu we ten we tenminste hoe laat het is", zei de oude Bisschop, die er de wens aan toevoegde, dat voor de ouderen ook nog een bank zou worden geplaatst, opdat men niet op de stoep van het gemeente huis behoefde te zitten, als men op de autobus moet wachten. Terwijl de jeugd Sinterklaasliedjes zong, verpoosde Sint zich in het gemeentehuis In de blauwe kamer werd hij begroet door de Wethouders v. d. Arend en De Haan, alsmede door de gemeentesecreta ris, de heer J. Festen. De Burgemeester kreeg als „eerste bur ger van Soest" een cadeautje en ook Mevrouw Bentinck werd niet vergeten, alsmede haar twee kinderen en het zoontje van Wethouder v. d. Arend. Sint Nicolaas werd uitbundig toege juicht voor hij weer in zijn rijtuig stapte om zijn zegetocht door Soest te vervolgen. Achter het verkeershuis zag hij het aangelegde plein en beloofde de Soes ter jeugd veel rolschaatsen cadeau te zullen doen, om daarmee op dit plein te rijden. Twee uur lang duurde de tocht door de gemeente en langs de route stonden hon derden kinderen en ouderen. Zij hebben Sint Nicolaas gezien en een goede Nederlandse traditie werd, met alle fleur daaraan verbonden, gevierd. Nog vijf nachtjes slapen en dan is het zover. De Nationale driekleur en de vlag van het Oranje-Groene Kruis hingen Zater dagmiddag uit op het wijkhuis van de Ned. Hervormde Wijkverpleging aan de Middel wijkstraat, toen, onder grote belangstel ling, ds E. Groeneveld dit gemoderniseer de en uitgebreide wijkhuis heropende. Velen hadden een plaats gevonden in de benedenverdieping, toen ds Groeneveld, als voorzitter van de afd. Soest van het Oranje-Groen Kruis, een welkomstwoord sprak. Wij zagen o.m. de wethouders v. d. Arend en De Haan, de doktoren Berghauser Pont, Donker, Stroband en Keizer, dr. v. Gel der, inspecteur Volksgezondheid, de heer Smit, hoofdbestuurslid van het Oranje- Groene Kruis, Mevr. de Beaufort, wedu we van een oud-burgemeester van Soest en lid van het Provinciale Bestuur van het O.G. Kruis, de Oud-Soestenaar ds v. Schaik van Den Dolder, afgevaardigden van het Wit-Gele Kruis en het Rode Kruis en van het rusthuis Nieuw Mariën- burg, de heer Hermans, directeur van het ziekenfonds Amersfoort, Notaris v. Vee- ren, Mej. C. E. Jolles, voorgangster N.P.B. en velen anderen. Deze vreemde bevolking, zoals ds Groene veld dit uitdrukte, heette hij hartelijk welkom, in de overtuiging, dat de aan wezigen het werk van het Oranje-Groene Kruis al vele jaren kenden. Dankbaar was spr. voor het werk in zo veel jaren verricht en met weemoed dacht spr. terug aan de opofferingen van de zus ters Henny en Truus, welke laatste over leden is. Jarenlang hebben wij ons moeten ergeren aan vele dingen in dit gebouw en het was a-sociaal, dat hier twee zusters woonden en er verder mets was, zei ds Groeneveld, die dank bracht aan architect Beekman en aannemer 't Lam, die dit wijkhuis mo derniseerden en vergrootten. Met de broodnodige veranderingen was gewacht tot de zusters Henny en Truus een eigen home hadden gevonden. Tijdens de verbouwing had het wijkhuis onderdak gevonden in het huis „Bien Venue". Spr. wees op de grote financiële aanpak van deze verbouwing, waardoor bereikt werd, dat de benedenverdieping geheel dienstgebouw werd en de bovenverdie ping geheel dienstbaar werd gemaakt voor de zusters. Dankbaar was spr. voor de adviezen van de heren Dijxhoorn, Goedkoop, Brink en v. d. Eynden, penningmeester. Ons werk steunt op een hele grote sym pathie in de gemeente, waarbij het werk van de zusters Truus en Henny in één adem genoemd wordt. Deze sympathie moeten wij behouden en de zusters moe ten de goede naam uitdragen. Dankbaar zijn wij jegens God, voor Diens zegen, waarmede dit werk werd gesteund. Het is het werk van barmhartigheid, op gezet door de diaconie. Geen Soestenaar wordt hierbij uitgesloten, omdat wij de opdracht tot hulp aan de evenaaste kre gen van God. Vertrouwend op Zijn liefde en gunst werken wij verder en dit werk opdragend aan Hem, verklaar ik dit ge bouw voor heropend, aldus besloot spr. Dr. v. Gelder was de eerste spreker, die de afdeling Soest gelukwenste met dit hernieuwde wijkgebouw. Spr. uitte zijn bewondering voor wat tot stand werd ge bracht en wees op de toekomstige zaken van dergelijk wijkhuizen in verband met M'n schrijfmachine verwacht niet an ders dan dat ik over Indonesië ga schrij ven. Over de gespierde taal van Minister Staf, die op de Indonesiërs niet de min ste indruk zal maken, omdat zij de waar de van de Haagse uitlatingen menen te kennen; over de door Indonesië aange kondigde chantage, in verband met de in Indonesië aanwezige Nederlanders, die in Nederland wél indruk maakte. Maar ik begi» er niet over, want tij dens de tweede politionele actie maakte onze regering ook zo'n feilloze salto- mortale, na veel flinks vooraf, dat je als hoekjes-schrijver knap voor schut kan komen te staan. Mij dus niet gezien en daarom hou ik me vandaag maar liever bij ons eigen land, waar een landgenoot, voor zeven maanden onschuldig zitten, een schade vergoeding van 1250.kreeg toegewe zen van zijn ingestelde vordering van ruim 5000.—. Een buitengewoon schriel fooitje voor de beroving van je vrijheid van niet min der dan 7 maanden. Een andere landgenoot werd destijds onschuldig verdacht van collaboratie, waarvoor zijn meubilair en ruim 1000 aan contanten in beslag werden geno men. Zijn meubilair kreeg hij, toen bleek dat hij alleen maar was verdacht op achterklap, terug, maar naar de 1000 kan hij fluiten. Met een beroep op de „Wet Overheids- aansprakelijkheid Bezettingshandelingen" deelde de Minister mede, dat de Staat niet aansprakelijk kon worden gesteld voor het feit, dat „het geld in tet on gerede" is geraakt. Een grap, die ik U als particulier niet kan aanraden. Van een Duits Joods echtpaar, dat vóór de oorlog naar ons land was gevlucht, overleefde alleen de vrouw de gruwe len van het vergassingskamp. Er zou alle reden zijn geweest om deze vrouw met egards te behandelen na haar te rugkomst. Dacht ik tenminste. Maar zo was het niet. Het Nederlands Beheers instituut had haar hele hebben en hou- en verkocht, omdat „de opslagkosten niet waren betaald" en daar zij onder daan was van een vijandig land, een naar ons land gevluchte Duitse Jodin notabene, was haar bezit vijandig ver mogen. Weg dus met haar rommeltje. Een beroep van deze vrouw op deze waanzin werd afgewezen, daar zij de gestelde termijn om tot „ontvijanding" te komen, door onwetendheid had laten voorbijgaan. Toen zij, te laat, dit verzoek indiende, was haar bezit al naar de barre'biezen. Wanneer U het ongelofelijk vindt, mag U Uw vinger opsteken. Juridisch en formeel zijn al deze zak'fc\i wel in orde. Gelooft U dat maar gerust. Maar je krijgt er toch wel een vreemde smaak van in je mond. H. OEKMAN. rheuma- en kankerbestrijding en revali datie. Wethouder De Haan sprak namens de Burgemeester en het gemeentebestuur en memoreerde de plannen van Volksherstel direct na de oorlog. Toen was er sprake van de oprichting van een ziekenhuis, wel ke gedachte echter weer spoedig verdwe nen was. De sociale geneeskunde ontwikkelde zich en men zag hoe de specialisten hier kwa men en hoe aan de Soester mensheid daar mede een grote dienst werd bewezen. De heer A. Bakker, voorzitter van het Wit-Gele Kruis, releveerde de grote fi nanciële last, welke het Oranje-Gioene Kruis voor deze verbouwing moest aan gaan en zei, dat het gemeentebestuur het particulier initiatief steunde en stimuleer de, hetgeen de lasten van de vereniging zou verlichten. De samenwerking tussen beide kruisvere nigingen aanroerend, memoreerde spr. de goede verstandhouding en het feit, dat wat de een niet heeft de ander bezit en omgekeerd. Beide verenigingen hebben één doel, n.1. de beoefening van de chari- tas en daarom deelde ook het Wit-Gele Kruis in de vreugde om deze verbouwing. De heer Smit, hoofdbestuurslid van het Oranje-Groene Kruis, wees erop, dat er niet gerust mag worden, doch dat er een opdracht is hard te werken, waarbij de vele zorgen niet verlammend, doch prikke lend voor de activiteit werken. Zijn feli citaties gingen gepaard met de aanbie ding van een baby-weegschaal. Mevr. De Beaufort, oud-voorzitster van de Soester afdeling, stelde vast, dat het fundament van de omvang van het werk in Soest gelegd was door de Zusters Truus en Henny, die zich een zeer bijzondere naam eigen maakten. Ook de nieuwe zus ters moeten het embleem van het posi tief uitdragen tot zegen van velen. Ds Maarsingh herinnerde er aan, dat dit barmhartigheidswerk is voortgekomen uit de diaconie en namens de Kerkeraad bracht spr. zijn gelukwensen. Namens de E.H.B.O., afd. Soest, sprak dokter P. Donker, die, ook als oudste Soes ter medicus, het resultaat van deze ver bouwing roemde. De heer H. de Graaf bracht de gelukwen sen van het Rode Kruis, afdeling Soest, over en zei, dat het O.G.K. altijd zal kun nen rekenen op het Rode Kruis. Zuster Willy, sprak namens de zusters Diny en Jo en dankte voor de 4 kamers op de bovenverdieping en de prachtige keuken, alsmede de bewoners van „Bien Venue" voor de genoten huisvesting. Het gezelschap bezichtigde hierna het ge bouw. BALEN STROO GESTOLEN. De heer v. D., wonende aan de Noorder- weg, deed aangifte bij de politie, dat vanaf zijn erf twee balen geperst stroo waren ontvreemd. GEVONDEN VOORWERPEN. Stropdas, kindermuts, fietstas met inhoud, bijltje, kindertasje, catechesatieboekje, zonnebril, vulpen, padvinderriem, actetas, wollen kinderpakje, zak bruine bonen, da mesregenjas, gevlochten riem, 2 zak aard appelen, kinderportemonnaie, padvinders- portemonnaie met inhoud, rozenkrans in etui en geld, donkerblauwe sjaal, fiets pomp en diverse wanten en handschoenen. Voor inlichtingen omtrent deze voorwer pen, wende men zich tot het politiebureau, op Woensdag of Zaterdag, tussen 14 en 16 uur.

Soester Courant | 1954 | | pagina 5