Soest in het komende jaar. !5^S3IEZ0O3 „Proef'-neming. Oud Soest. Zie't met Philips Televisie. Televisie Radio Schoemaker I„Se V-eAquZde. "P^ZZepeZ" I ling- v,- I Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Kinderrijwielen - Autopeds. IN DE HOEK. Een geurig geschenk is altijd welkom! DROGISTERIJ MOL SOEST. **rTIS VRIJDAG 3 DECEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 95. SOESTER (ITOU RANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Burgemeester en Wethouders hebben de ontwerp-gemeentebegroting en de be- drijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1955 aan de raad aangeboden. De gemeentebegroting vertoont op de ge wone dienst een nadelig verschil van 270.000.—. Bij de samenstelling van de ontwerp-be- groting is rekening gehouden met het nog bij de Staten Generaal aanhangige wets ontwerp tot regeling der financiële ver houding tussen Rijk en Gemeente. Vooruitlopende op deze wet is van de daarin geboden mogelijkheid gebruik ge maakt om aan de Minister van Binnen landse Zaken en Financiën te verzoeken voor onze gemeente een hogere algemene uitkering per inwoner vast te stellen dan volgens het wetsontwerp zou worden verkregen. B. en W. nemen aan, dat een beslissing op dit verzoek gunstig zal zijn en dat de algemene uitkering voor onze gemeente zodanig zal worden verhoogd, dat daar door het tekort geheel of grotendeels zal worden opgeheven. Het tekort voor het dienstjaar 1954, dat aanvankelijk 338.000.bedroeg, werd teruggebracht tot 313.000.zodat het tekort voor 1955 43.000.minder is. Dat het begrotingstekort thans lager is dan het vorig jaar vindt niet zijn oorzaak in een verlaging der uitgaven. Integen deel, deze vertonen een vrij sterke stij ging- Het lagere tekort houdt verband met de omstandigheid, dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds belangrijk hoger kon worden uitgetrokken. Werd voor 1954 rekening gehouden met een uitkering per inwoner van 20.61 en een uitkerings percentage van 120, voor 1955 kan gere kend worden op een uitkering per inwo ner van 27.27, terwijl het uitkerings percentage voor dat jaar voorlopig op 128 kan worden aangehouden. Door deze oorzaken is de algemene uitkering rond 258.000.hoger geraamd. Geen schoolgeld meer. Het wetsontwerp, waarin het schoolgeld wordt afgeschaft voor leerlingen van scho len voor gewoon lager onderwijs, voort gezet gewoon lager onderwijs, buitenge woon lager onderwijs en het eerste en tweede leerjaar van scholen voor uitge breid lager onderwijs, heeft t<jt gevolg gehad, dat geen ontvangst wegens school gelden geraamd is, uitgezonderd voor het 3e^e.\i 4e leerjaar van de ulo-scholen. Als jompensatie voor de derving van school gelden zal de gemeente een hogere belastinguitkering ontvangen. Politie is op volle sterkte. De maximum sterkte van de politie voor onze gemeente is door de Minister van Binnenlandse Zaken vastgesteld op 38 man. Sedert 1 November is de werkelijke sterkte in overeenstemming met de maxi mum sterkte. Met het Ministerie is over leg gaande om de maximum sterkte met één kracht te verhogen, teneinde de aan stelling van een assistente of hoofdas sistente bij de kinderpolitie te kunnen bewerkstellingen. De leningsschuld. Blijkens de nota van aanbieding der be groting 1954 bedroeg de leningsschuld der gemeente per 1 Januari 1954 6.847.093.51 of gem. per inwoner 283.85 Op deze schuld werd in 1954 afgelost 177.190.03 Blijft 6.669.903.48 In 1954 werden nieuwe geld leningen aangegaan tot een bedrag van 1.189.268.33 Leningsschuld per 1 Jan. '55 7.859.171.81 of gemiddeld per inwoner 320.13. Het totaal der leningsschuld is alsvolgt te specificeren: a. de schuld voor leningen en voorschotten ingevolge de Woningwet, waartegenover vorderingen tot een gelijk bedrag staan op woningbouwverenigingen, wegens aan haar verstrekte voorschotten, bedraagt reeds v.a. 495. V. WEEDESTRAAT 36 A TEL. 2792 Wees niet ongerust meer drinkers, Kruip maar dronken achter 't stuur, Want je kunt nu borrels krijgen Van de staat en heus niet duur. Hebt U dat verhaal gelezen Van die niet meer nucht're man, Die zo'n 14, 15 borrels Zonder pijn verdragen kan ,,'k Was niet dronken", zei het heerschap In een vlotte „nucht're" speech, „Heus zo'n kruikje oude klare Doet me werkelijk nog niets". Nou, dat moest-ie dan bewijzen En dat heeft-ie ook gedaan 's Morgens mocht hij onder toezicht Der politie pimp'len gaan 1 Vader Staat is reuze scheutig Met die drank, 't is wel iets fijns, Maar ik vraag hier toch wel even „Wie betaalde de accijns Die moet U of ik betalen, Ja, dat is ons aller plicht, Met 't gevaar dat je dan strakjes Dank zij hém in 't gasthuis ligt. 1.353.438.98, per 1 Jan. '54 1.224.739.53. b. de schuld voor leningen ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen door de gemeente bedraagt ƒ4.741.522.83, per 1 Jan. '54 3.784.458.98. c. de overige leningsschuld bedraagt 1.764.210.—, per 1 Jan. '54 1.837.895.-. Woningbouw. Eind 1953 werden voor de jaren 1954/ 1956 aan deze gemeente uit het provin ciale woningcontigent toegewezen 256 woningen. Inmiddels werd het navolgende aantal woningen extra toegewezen: Voorschot voor tehuis van ouden van dagen 62 Huisvesting militairen 14 Industrie 16 Voorschot in verband met migratie 95 Voorschot in verband met krot opruiming 29 Diversen 2 Totaal ontvangen extra woningen 218 Van het contigent bouwvolume werden tot November 1954 de volgende wonin gen uitgegeven: aan ingezetenen voer zelfbewoning 19 idem aan niet-ingezetenen 5 aan bouwexploitanten 41 voor een tehuis voor ouden van dagen 64 voor woningwetbouw 45 voor gemeentelijke middenstands- bouw, waaronder 6 voor de indus trie en 14 voor militairen 87 Totaal uitgegeven bouwvolume 261 Recapitulatie: oorspronkelijk ontvangen 256 ontvangen extra volume 218 Totaal Uitgegeven volume 474 261 Nog beschikbaar 213 Van dit laatste aantal moeten 11 wonin gen worden besteed voor het doel waar voor zij als extra toewijzing zijn ont vangen. „Wij zijn er ons, in het licht van boven- cijfers, van bewust, dat er nog een grote taak is te vervullen ten aanzien van de woningwetbouw. Was in het verleden het gebrek aan bouwgrond een remmen de factor, thans wordt de bouw van woningwetwoningen in het bijzonder belemmerd door het 'feit, dat bij aan bestedingen de door Wederopbouw ge stelde prijzen niet kunnen worden ver kregen, reden waarom o.a. een bouw plan voor Soesterberg, na gehouden openbare aanbesteding, moest worden teruggenomen. Ongetwijfeld speelt de huidige overspanning van de bouwacti viteit hier ook een rol", aldus B. en W. B. en W. vervolgen: „Anderzijds schijnt er de allerlaatste tijd bij particuliere bou wers een zekere geneigdheid te bestaan om voor eigen risico tot arbeiderswoning bouw over te gaan, maar concrete plannen daartoe hebben ons echter nog niet be reikt. Hoewel deze belangstelling van par ticuliere zijde alleszins is toe te juichen, mag toch niet uit het oog worden verlo ren, dat het, naast de taak om te zorgen voor voldoende woningen, eveneens een taak blijft van het gemeentebestuur om te zorgen voor goede woningen. Een ernstig onderzoek naar eventuele plannen zal der halve vereist zijn, teneinde niet, gelijk vroegere gemeentebesturen, gesteld te worden tegenover slecht gebouwde wonin gen. Uiteraard heeft Bouw- en Woningtoe zicht hier 'n uitgebreide taak, maar-af gezien daarvan, dat deze tak van dienst niet beschikt over een bezetting om deze taak bij particuliere bouw van enige om vang voldoende te behartigen - met toe zicht alleen kan in dit geval toch niet bereikt worden wat nodig is". Binnenkort rioolzuiveringsstallatie Het plan voor de rioolzuiveringsinstallatie nadert zijn voltooiing. Nagegaan zal nog worden in hoeverre daarbij aanpassing zal dienen plaats te vinden bij de in studie zijnde plannen voor de vuilverwerkings- installatie. Met de uitvoering van het rio leringsplan zal in het komende jaar zoveel mogelijk voortgang worden gemaakt. Betere zaalruimte is Soest. Wijkgebouw in Soesterberg. Aan de tot standkoming van een wijkge bouw ten behoeve van het verenigings leven in Soesterberg wordt gewerkt, ter wijl daarnaast in studie is een plan om te komen tot een beter geoutilleerde zaal ruimte te Soest. Voortvarendheid met Uitbreidingsplan. Het ligt in de bedoeling in het komende jaar er naar te streven met grotere voort varendheid de thans nog in bewerking zijnde uitbreidingsplannen tot stand te brengen. Grondige verandering van Natuurbad. Het plan voor een grondige verandering van het Natuurbad, waardoor dit zal wor den aangepast aan de eisen van de tijd, verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding, terwijl het plan om te ko men tot de oprichting van een badhuis onze volle aandacht heeft. Uitbreiding Sportterreinen. De plannen om te komen tot uitbreiding van de bestaande terreinen hebben de voortdurende aandacht van B. en W. Politiebureau, Gemeentesecretarie en Postkantoor te Soesterberg. In verband met de uitbreiding van de poli tiesterkte in Soesterberg ligt het in het voornemen, om thans zo spoedig mogelijk te geraken tot de bouw van een politie post. Dit te bouwen onderkomen voor de politie zal worden gecombineerd met een nieuw verblijf voor de hulpsecretarie. Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 I LOEMPIA'S f 0.40. ONS ENORM SUCCES Voorts zijn onderhandelingen gaande met de P.T.T. omtrent de bouw van een post kantoor te Soesterberg. Door middel van deze bouwwerken zal alsdan een begin worden gemaakt met de bebouwing van het aldaar geprojecteerde dorpsplein. Onderwijs. De scholenbouw, welke dit jaar werd be gonnen,, wordt volgend jaar voortgezet met de afbouw van de Chr. v.g.l.o.-school in Braamhage, de Huishoudschool aan de Pieter de Hooghlaan, de uitbreiding aan de R.K. Ulo-school, Steenhoffstraat, terwijl verwacht kan worden de bouw van een R.K. Meisjesschool tussen Beetzlaan en v. Straelenlaan, de bouw van een tweede R.K. lagere school te Soest-Zuid, de ver bouw van de R.K. Jongensschool aan de Steenhoffstraat, de bouw van een nieuw gymnastieklokaal bij de R.K. Ulo-school, terwijl de mogelijkheid van de verbouw van de Chr. lagere school aan de Prins Bernhardlaan zal worden bezien. Ten aanzien van de bouw van een nieuwe Chr. school te Soesterberg, zal nog, in sa menhang met de militaire plannen, een beslissing moet worden genomen. Voor de bouw van een centraal gymna stiek lokaal te Soest-Zuid werd door de raad onlangs de plaats aangewezen. Het bedrag per leerling zal voor 1955 voor het ulo-onderwijs op een vrijwel ge- j lijk bedrag, worden gehandhaafd, terwijl, f dat voor het lager onderwijs en het voort- gezet lager onderwijs moet worden ver- I hoogd tot resp. 36.51 en J 58.per leer- Een uur muziek. I De genomen proef met de cursus „Eén uur muziek" voor de leerlingen der ulo-scholen kan geslaagd worden genoemd. 1 B. en W. hebben gemeend ook de leerlin gen der v.g.l.o.-scholen en die van de huishoudscholen in de gelegenheid te moe ten stellen deze cursus te volgen. Omdat het aantal leerlingen der ulo-scholen voor één lesuur feitelijk reeds te groot is, zal een tweede lesuur moeten worden gege- ven. Een en ander zal geen noemens- waardige extra kosten met zich meebren gen. Omtrent de totstandskoming van de lagere technische school (Ambachtsschool) alhier zijn helaas nog geen nadere bijzonderhe den mede te delen. Verwacht mag intussen worden, dat binnenkort de uitwerking der plannen voortgang zal kunnen hebben nu door de Inspecteur Generaal onlangs is toegezegd, dat aangaande de voorge stelde plaats voor deze school eerstdaags een beslissing zal worden genomen. Kleuteronderwijs. In verband met de nog zorgwekkende toe stand van de gemeentefinanciën kon géeii^;| verbetering van de subsidieregeling kleu teronderwijs worden voorgesteld. De bouw van een tweede kleuterschool is reeds tot stand gekomen, terwijl met de bouw van een Chr. Kleuterschool in Soesterberg is aangevangen. Een bedrag is op de begroting geraamd wegens de aanspraken welke de besturen van bijzondere lagere scholen kunnen ma ken inzake de aanstelling van een gym- nastiek-onderwijzer op deze scholen nu 'n openbare lagere school 'n onderwijzer in de lichamelijke oefening kreeg. Sociale zaken en volksgezondheid. Mede door de gunstige conjunctuur op de arbeidsmarkt is het aantal gevallen, waar in een beroep wordt gedaan op de ten las te van het Rijk komende sociale voor zieningsregelingen beperkt. De sociale werkvoorziening blijft een uitstekende sti mulans voor de sociaal zwakke figuren, zowel om de opvoedende als om de pre ventieve werking, die van haar uitgaat. Met voldoening delen B. en W. mede, dat het initiatief tot oprichting van een werk plaats voor moeilijk plaatsbaren en licha melijke gehandicapten niet zonder resul taat is geweest. Vanaf 1 Januari 1954 hebben hier ge middeld 15 mensen voor hen passende kJ arbeid en levensvreugde gevonden ook de^h financiële resultaten waren niet onbevre- digend. Zodra het ruimtevraagstuk is op gelost kan het aantal geplaatsten worden uitgebreid. Ook is 1954 is de gemeente Soest piet in een hogere klasse voor de loonbepaling geplaatst. Elke mogelijkheid om te berei ken, dat een verbetering van classificatie wordt verkregen, zal worden aangegrepen. Een tweetal kerken hebben thans de ge subsidieerde gezinsverzorging ter hand ge nomen, terwijl bekend is, dat door par ticulieren momenteel wordt getracht een algemene vereniging te stichten, die zich het werk van de gezinsverzorging tot taak stelt. Het is te betreuren, dat dit belang schijn- Molenstr. 9 - Soest - Telef. 2272 Voor de St. Nicolaas hebben wij een prachtcollectie le klas merk-instrumenten in voorraad tegen ongekend lage prijzen. Komt U eens kijken naar onze prachtige Accordeons, Guitaren, Mandolines, Blokfluiten, Trom petten, Mondharmonica's (uit sluitend de originele Hohner in strumenten) en niet te verge ten onze grote sortering Blad muziek en Feestartikelen. Er is zeker iets voor U bij en wat U ook koopt, alles wordt voor 100 °/o gegarandeerd. Wat U bij ons koopt is goed MUZIEKSCHOOL Privé- en Clublessen op alle in strumenten. Als speciale reclame ontvangt elke koper van een guitaar, man doline of accordeon deze maand gratis één maand les. Wij doen mee aan de Sint Ni- colaasactie. Aanbevelend, W. J. VAN BOXEL baar in een andere belangrijke kerkelijke groepering nog niet voldoende wordt in gezien, aldus B. en W. Het aantal kinderen, dat naar vacantie- kolonies werd uitgezonden, verminderde, waaraan de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan in verband met de ziekte van de huidige schoolarts en het overlijden van de motorische kracht van een der be langrijkste uitzendende verenigingen, niet vreemd zijn. De bestrijding der onmaatschappelijkheid eist nog steeds de volle aandacht. Door een plaatselijke algemene vrouwenvereniging wordt mede op ons verzoek momenteel na gegaan of en op welke wijze de huishoude lijke voorlichting kan worden georga niseerd. Het bestuur van de instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon heeft met ingang van 25 Mei een bijzondere steunregeling getroffen voor weduwen en hun gezinnen, waardoor met de speciale moeilijkheden, waarin deze verkeren, rekening wordt gehouden Nog een nevelspuit voor de Brandweer. Uit een rapport, samengesteld door de districtsinspecteur voor het Brand weerwezen, blijkt, dat de materieel- sterkte van de brandweer alhier dient te bestaan uit 2 mistbluseenheden en 1 autospuit. In verband hiermede is door B. en W. op de kapitaalsdienst een •'post geraamd voor de aankoop van een nevelspuit en van een autospuit. Hiermede zal naar raming een uitgaaf van 65.000.- gemoeid zijn. De vergoedingen aan de brandweervere nigingen te Soest en Soesterberg wegens onderhoud en het schoonhouden van het brandweermaterieel worden voorgesteld op resp. 650.en 450.Voor contro le en toezicht op het materieel is een af zonderlijke post voor de commandant Soest uitgetrokken van 600. Subsidies. Het Wit-Gele Kruis en „De Bond te gen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam" krijgen subsidie, alsmede het Katholiek Militair Tehuis te Soesterberg. Het consultatiebureau voor alcoholisme krijgt een subsidie van één cent per in woner. De Volks-Universiteit krijgt 800.en 't Nut 675.subsidie. Een bedrag van 300.is verder toe gekend aan het Nut voor de 2 uitleen bibliotheken. De reclasseringsraad krijgt 100.te verdelen over 2 reclasserings- verenigingen. Wederom wordt voorgesteld een subsi die-aanvrage van de R.K. Vereniging Moederschapszorg te Heerlen af te wij zen. Tevens wordt voorgesteld een verzoek orn 100.subsidie van de Tafeltennis club „De Stompert" te Soesterberg af te wijzen. De afdeling Soest van de Ned. Vereni ging voor Volkszang krijgt 25.de Korfbalvereniging K.V.S. 100.en de dameshandbalvereniging „Vlido" te Soesterberg 25. De bijdrage aan de Tuinbouwvereniging „Soest" in de kosten van keuring van voortuintjes is verhoogd van 25.tot 100.—. Onvoorziene uitgaven. Voor werkelijk onvoorziene uitgaven is geraamd een bedrag van 37.486,30, d.i. rond 1.50 per inwoner. Verder is op deze post voorlopig ge reserveerd een bedrag van 44.250. voor afschrijving op kapitaalsuitgaven, welke in de loop van 1955 aan de be groting zullen moeten worden toege voegd 37.250.en voor het aandeel van onze gemeente in het nadelig saldo van de vuilverwerkingsinstallatie 7.000.—). De bovenbedoelde kapitaalsuitgaven zijn voor de bouw, inrichting c.q. uitbrei ding van diverse scholen, de verbreding van de BeukenlaanNieuweweg en de bouw van een politiebureau met wonin gen te Soesterberg. Kampeerterrein verbeterd. Voor de verbeterign van het kampeer terrein wordt 6600.geraamd. Politie krijgt nieuwe auto's. Voor de aankoop van een stationcar en een Volkswagen ten behoeve van de po litie is een bedrag van 22.500.ge raamd. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructcur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Verdere kapitaalsuitgaven. De verbetering aan het Soester Natuur bad (nieuwe garderobes) zal een be drag van 77.000.vergen. De riole ring en wegenaanleg in het plan Van Lenneplaan zal 127.500.kosten. Een verplaatsbare muziektent kost een bedrag van 7700.en een autobussta tion aan de Soesterbergsestr. 50.000. Voor Wegenaanleg en riolering op „Braamhage" is een bedrag geraamd van 198.007,50 geraamd. De bouw van een centraal gymnastieklokaal in Soest- Zuid vergt 100.000.Rijwiel- en wan delpaden langs de Kerkstraat kosten 77.000.Tenslotte vergen een nieuwe nevelmistspuit en een autospuit 65.000. Begroting Slachthuis. De ontwerpbegroting van dit bedrijf ver toont een nadelig saldo van 2.655. Begroting Woningbedrijf. Ingevolge de bijdrageregeling voor wo ningwetwoningen moet voor risicodek king een reserve worden gevormd. De storting in de reserve bedraagt 7 °/o van de jaarhuur en wordt ten laste van de algemene dienst aan het woningbedrijf uitgekeerd. Voor deze storting is ge raamd 12.737,22. Begroting Gemeentewerken. Een bijdrage van 10.000.is geraamd i wegens algemene onkosten en voor het geven van adviezen. De bijdrage van de gemeente wegens geschatte kosten der bouwpolitie is uitgetrokken op 14.000. Tegenover deze hogere uitgaaf staat voor de gemeente een hogere ontvangst van 4.000.wegens vergoeding van de gemeente Hoogland voor het uitoefe nen van het bouw- en woningtoezicht aldaar. Begroting Grondbedrijf. Deze ontwerp-begroting heeft een na delig saldo van 13.147,76 (vorig jaar 13.758,38). Overeenkomstig de beheers- verordening wordt van dit nadelig sal do 13.059,76 op de boekwaarde der ei gendommen bijgeschreven en 88. door de gemeente als verlies van het be drijf uitgekeerd. Begroting Gasbedrijf. Het ontwerp van deze begroting sluit zonder verlies of winst. Begroting Maatsch. Hulpbetoon. Deze begroting toont aan, dat deze in stelling een subsidie van 164.000. van de gemeente nodig heeft. (Vorig jaar 158.700.—.) Begroting Badhuis. Het Stichtingsbestuur bood een ont werp begroting aan met een nadelig saldo van 7700.— (in 1954 ƒ4700.—), welk bedrag door de gemeente moet worden uitgekeerd. SOEST EN AMERSFOORT I. In de loop der eeuwen heeft Soest van zelfsprekend nauwe betrekkingen gehad met de omliggende plaatsen. Vooral Amersfoort speelde een belangrijke rol in de geschiedenis van Soest. Zo vinden we nog een deel van de historische feiten die in Soest hebben plaats gehad, terug in oude boeken, oorkonden en andere ar chiefstukken van of over Amersfoort. Amersfoort was de dichtsbijzijnde stad met muren en Soest zowel als Baarn, waren dan ook met Amersfoort overeen gekomen, dat zij in tijden van oorlog be scherming zouden mogen zoeken achter haar wallen. Als tegenprestatie moesten de bewoners van Soest en Baarn bijdra gen in het onderhoud van de muren en moesten zij helpen de stad verdedigen. Het wel en wee van Amersfoort, was ook het wel en wee van de omliggende dorpen. Vaak alleen het weeHad Amersfoort oorlog, dan moesten de boeren uit de om trek paarden leveren en bij een belege ring van de stad werd het omliggende land het eerst door de vijand geplunderd. Dat men het vege lijf kon redden was werkelijk dan ook nog de enigste troost die restte. De bezittingen die men niet had kunnen medenemen, waren verdwe nen en de huizen en boerderijen vaak verbrand. Voor de grotendeels boeren bevolking van Soest was Amersfoort ook het voornaam ste afzetgebied voor hun producten. Na Utrecht de belangrijkste marktplaats in het Neder-Sticht, bezat Amersfoort grote en kleinere pleinen, waar de goederen uit de omgeving werden aangevoerd. Zo verhaalt een van de geschiedschrijvers van Amersfoort, dat de „huislieden" van Eemland bekend stonden om het fokken en vet mesten van ganzen en andere voge len. Met hun vet gemeste beesten gingen zij ter markt in Amersfoort, alwaar op de Gansenmarkt (nu Appelmarkt) de dieren verhandeld werden. Van stadswege waren „bezienders", d.i. controleurs, aangesteld, om toe te zien, dat geen zieke of andere voor de consumptie ongeschikte beesten werden verkocht. Van de turf, die in ons Soesterveen werd gestoken, werd een groot deel per schuit door de Praamgracht gevoerd en dan ver der over de Eem naar Amersfoort. Bij de stad gekomen, voer men onder de Koppel- KERKSTRAAT 3 -SOEST-TEL203C poort door, door de sluizen van het Spui, rechts af naar de Westsingel, waar tegen over het tegenwoordige Museum Flehite gemeerd werd. De schuitenvoerders moes ten zelf hun turf aan de man brengen en mochten geen venters in dienst nemen. De turf, dat met karren vanuit Soest, Veenen- daal en Rhenen werd aangevoerd, werd verhandeld op de tegenwoordige Var- kensmarkt, waar de wegen uit Soest en Veenendaal samenkwamen. Het eerste stuk weg, dat wagens vanuit het Soes terveen reden, heette lange tijd Turf- straat, maar werd in onze tijd omgedoopt in Waldeck Pyrmontlaan. Over de turf handel in Amersfoort werd nog op 7 Fe bruari 1707 gesproken in een stedelijke bekendmaking. Als een inwoner van Soest vroeger wat had uitgehaald, kreeg hij te maken met de Maarschalk van Eemland. Deze bracht de boosdoener naar Amersfoort, waar hij werd berecht. Deze maarschalk was de vertegenwoordiger van de Bisschop van Utrecht. Het gebeurde nog wel eens, dat de stad Amersfoort onenigheid had met de maarschalk, omdat de Amersfoorters zich rechten toekenden, die eigenlijk de maar schalk toekwamen. Feitelijk hadden de Amersfoorters buiten hun „stadvrijheid" niets te vertellen. Zo vielen de Melm en de Baarnse dijk buiten hun rechtsgebied. Toch meenden zij zich met de kalkbran ders die daar woonden te kunnen bemoei en, waar Maarschalk Gijsbrecht van Nij- enrode uit de aard der zaak geen genoe gen mee nam. Aangezien de Bisschop van Utrecht de wereldlijke macht had afge staan aan Karei V, (we schrijven 1531), wendde de maarschalk zich tot Karei, die de volgende uitspraak deed: „Roerende die clachte van die calckmate op den Mellum ende Barentschen dyck, en sullen die van Amersfoort desen aengaende van nu voirtaen hem niet onderwinden buyten U moet me niet vragen was vloeivelden zijn, want dat weet ik heus niet. Maar als het is wat ik denk, moet het daar achter „Ons Belang" een onfrisse be weging zijn. Jakkes wat was dat een onwelriekend verhaal in onze Soester Courant van Dins dag. Je krijgt de indruk, dat de Boldoot- wagen af en aan rijdt, zonder evenwel de zaak te kunnen redden en dat het een kwestie is van pompen of verz Nou, het beste maar met die prutboel Soesterbergers. Troost U maar met de ge dachte, dat het in Soest ook niet alles is. Wij doen het hier ook nog zoals de Ba tavieren het deden. Alleen hadden die toen niet zoveel last van omwonenden en konden zij rustig „vloeiveldjes" aanleg gen Vreemd is dat eigenlijk. We hebben van alles uitgevonden en toegepast: stoom kracht, electra enz. enz. tot H-bommen toe, maar zoiets elementairs als vuilafvoer lie ten heel veel plaatsen op de wereld maar op z'n beloop en zo te hooi en te gras werd hier en daar riolering aangelegd. Het is daarom een beetje onredelijk om ons zittend Gemeentebestuur aan te val len, zoals deze week in 'n plaatselijk res taurant door enige bezoekers geschiedde. We zitten nu eenmaal met die toestand en het is natuurlijk jammer, dat U nog net even voordat de riolering een feit gaat worden, aan een nieuwe put toe bent. Om bovendien overal de geweldige defensie-uitgaven bij te sleuren vind ik stijlloos en weinig blijk geven van werke lijkheidszin. Leest U hier nu niet uit, dat ik zo blij ben met die hoge defensiekosten, maar we moeten toch ziende blind zijn, wanneer we, zoals de kaarten nu liggen, niet inzien, dat de uitgaven voor onze verdediging moeten prevaleren. Was het maar waar, dat het niet (meer) zo was. H. OEKMAN. ZIE ONZE ETALAGE TORENSTRAAT 4 TELEFOON 3251 die vryheyt van der stadt". Waarmee ge zegd werd, dat de maarschalk de baas was buiten de stad en die van Amersfoort op de Melm niets te vertellen hadden (Genoemde Gijsbrecht was een naamge noot van degene, die hier vroeger, in 1356, bekend was geworden, door de Slag op de Soester eng). JONGETJE ZWAAR GEWOND. De 9-jarige P. Dijkman, woonachtig aan de Klaarwaterweg, is Dinsdagmiddag te gen een auto gelopen en zwaar gewond naar het St. Elisabeth Ziekenhuis ver voerd. Op het gevaarlijke kruispunt Verlengde Talmalaan-Beukenlaan stak de jongen, van achter een stilstaande autobus, de rijweg over en liep met zijn hoofd tegen een juist passerende vrachtauto van de firma H. W. van Asch. De jongen botste met zijn hoofd tegen een ijzeren steun van de laadbak en liep 'n ernstige wond aan het achterhoofd op. Zijn toestand is zorgwekkend. N.V.E.V. Mevrouw Jans, presidente van de afde ling Eemland van de Ned. Vrouwen Electriciteits-Vereniging, sprak een wel komstwoord op de bijeenkomst in het Oranje Hotel, waarop de heer Ariaans een causerie hield over het bedrijf van N.V. Zwanenberg te Oss. Hierin gaf spr. een beeld van de gewel dige ontwikkeling van dit vroegere kleine bedrijf tot het wereldconcern van heden en vertelde hoe ultra-modern dit bedrijf is ingericht. Vele machines zijn nodig voordat de producten van deze fabriek de tafel van de huisvrouw vullen. De vele N.V.E.V.-leden kregen van vele producten een proef te nemen en op een enquete-formulier kon men invullen welke producten men op prijs stelde. Mevrouw Jans sloot deze middag met een dankwoord. NUTSBIBLOTHEEK. Aanwinsten Soest-Zuid Vicky Baum, De grote schuld. W. v. Bemmelen, Brieven aan een onbekende. K. E. Boerner, Zomer met Angelica. F: Bordewijk, Het gele huis te huur. Ina Boudier-Bakker, De klop op de deur. Pearl Buck, De moeder. M. Chevalier, Mijn loopbaan, mijn liedjes. A. Don ker, Schaduw der bergen. L. C. Dou- glas, De mantel. G. Eliot, Adam Bede. Henr. van Eyk, De lotgevallen van Thé- resa. Henr. van Eyk, De kleine para de. H. Fallad, Kleiner Mann, wasj nun? L. Frapié, De bewaarschool. H. B. Gisevius, Tot het bittere einde. I II. A. v. Gogh-Kaulbach, Moeder. Haasse, Oeroeg. Fanny Hurst, Hun toi vlucht. A. S. M. Hutchinson, Als winter komt. G. G. Janson, Met o armen. Diet Kramer, Onrustig is hart. O. J. de Landell, De porseL tafel. Kari Larsen, Tussen de ren. Clara Lennart, Twee negerpo Hans Nesma, En het leven begon opnieuw. A. Olofsen-Korf, Snibbi W. Pétillon, Het lichtend pad. Philips, De zaak Beukennoot. E. de Canter, Wankele waarheid. •öy -V/ *7 «1$ Remarque, lm Westen nichts Nev fr n^tsi M. Revis, Paviljoen van glas. Schelven, Wat maakt U van Uw A. Servaas, Internaat. W. St grootste gave. M. H. Szekely* Uur De andere wereld. Sigrid UndsM^Qf; t.t >fingt tin Lavransdochter. M. WalkerL*" ring des harten. Vr Uur cis J&jratrr,

Soester Courant | 1954 | | pagina 1