HUISMOEDERS! HET KLEUTERHUIS Het Rassenprobleem. Van week tot week in Soest. SOEST. IN DE HOEK. Haarverzorging een geurig Feestgeschenk, J. KOPPEL. Dameskapsalon DINSDAG 14 DECEMBER 1954. 32e JAARGANG No. 98. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Hoewel wij, hier in Nederland, na de oor log weinig of niets meer met het ras senprobleem hebben te maken, berei ken ons uit Amerika en Zuid-Afrika van tijd tot tijd berichten, dat het pro bleem der rassen in deze werelddelen nog steeds een vraagstuk van de eerste orde is. Amerika kent zijn negerprobleem. Tot 17 Mei van dit jaar gold in ver scheidene delen van de Verenigde Sta ten, dat blanken en negers gescheiden onderwijs moesten ontvangen, doch op genoemde datum nam het Hoge Ame rikaanse Gerechtshof het besluit, dat deze bepalingen in strijd moesten wor den geacht met de Grondwet. In zekere zin was het gemakkelijk dit te constateren. Iets anders was aan die bestaande toestand een eind te maken en er waren staten, vooral in Zuid- Amerika, die ronduit verklaarden, dat zij het besluit van het Hoge Gerechts hof zouden boycotten en dat men er niet aan dacht de scholen der blan ken ook door negertjes te laten bezoe ken. In andere gebieden liet men echter de negerkindertjes tot de scholen der blanken toe.- Dat het Hof deze materie eveneens moeilijk vond, blijkt uit het feit, dat men openbare verhoren gaat houden over de vraag, hoe men het besluit van 17 Mei het best zou kunnen formuleren, om de nakoming ervan te verzekeren. Ja, het rassenprobleem is nog steeds actueel. Zeer zeker is het dat ook in Zuid-Afri- ka, waar als de sterke man van de nationalistische regeringspartij, Johan- nes Strijdom, als opvolger van dr Malan werd gekozen tot minister-president. Van deze Strijdom wordt verwacht, dat hij, meer nog dan Malan deed, de apart heidspolitiek zal doorvoeren en dat hij zich niet druk zal maken over het zoe ken naar compromissen ten deze. Dr Strijdom heeft zich een heftige voor stander van deze apartheidspolitiek ge toond, welke de zwarte bevolking rech teloos maakt. Strijdom zal voorts alles in het werk stellen om Afrika tot een zelfstandige republiek te maken en zijn aanhangers hopen hem nog eens als de eerste president van de republiek Zuid- Afrika te kunnen begroeten. Daartoe zal hij echter over een tweederde meerder heid in het parlement moeten beschik ken, waarvoor hij de steun nodig heeft van het Engels sprekende gedeelte der bevolking. Ook al zou de door Strijdom en de zijnen gewilde republiek deel uit blijven maken van het Britse gemenebest, tal van Engels sprekende Afrikanen zal hij met die plannen niet mee kunnen krij gen. Want de nieuwe Minister-president is een Boer tot-en-met. Voor al zijn rede voeringen bedient hij zich van de Afri kaanse (Nederlandse) taal. Hij is trou wens ook directeur van het in het Afrikaans verschijnende blad „Die Trans valer". Het is dan ook te verwachten, dat de tegenstellingen Boer-Brit door de ver kiezing van Strijdom zal worden ver scherpt. En niet alleen de tegenstelling Brit-Boer. Ook de tegenstelling zwart- blank wordt door deze verkiezing ver scherpt. In de Nationalistische Partij hebben de scherpslijpers de overwinning behaald en hoewel er nog 'n mogelijkheid is, dat degenen die een minder fanatiek stand punt innemen, zich zullen afwenden van de fanaticus, de kans blijft veel groter, dat de gematigden zich door de meer fanatieken zullen laten meesplepen. Al moeten wij ook vaststellen, dat er in de gehele wereld geen enkel zuiver ras meer bestaat en dat alle rassen in de loop der eeuwen in meerdere of min dere mate zijn gemengd, zien wij toch, dat in twee grote werelddelen dit vraag stuk zich meer en meer op de voorgrond dringt. In Afrika spruit de apartheidspolitiek voor een gedeelte voort uit angst voor STEEDS MEER MAKEN ER GEBRUIK VAN ONZE PRETTIGE HUURKOOP CONDITIES VOOR ZO'N PRACHTIGE ELECTR. WASMACHINE. 3.per week. Gratis proefmachine aan huis. Komt U gerust even praten. STEENHOFFSTRAAT 62 TEL. 2282 overheersing van het andere ras. Want vormen in Amerika de negers slechts een kleine minderheid welke niet wordt ge duld, in Afrika ligt de zaak anders. Daar vormen de Bantoe-negers reeds een meerderheid, welke door de behandeling die zij van het blanke ras ondergaat, 'n bedreiging vormt van hetgeen daar door de blanken is opgebouwd. De verkiezing van Strijdom heeft deze tegenstelling verscherpt, dit weer in te genstelling tot Amerika, waar men ge leidelijk aan de in onze ogen goede en juiste richting inslaat, dat de mens als mens gelijkwaardig kan zijn, ook al verschillen de maatschappelijke omstan digheden en al is de kleur van de huid anders. „Rood is de kleur voor gevaar in het ver keer", „Rood is ook de kleur van het bloed". Deze afschrikwekkende regels behoren tot de tekst van een vlugschrift, dat jeugdige verkeers-brigadiertjes gisteren aan iedere weggebruiker, die voor de spoorbomen aan de Van Weedestraat moest wachten, uitreikten. „Stop bij elk rood verkeerslicht; het gaat om Uw leven en om dat van anderen", zegt dit foldertje en men wijst op het rode knipperlicht, dat bij vele spoorwegover gangen (ook in onze gemeente) knippert, als de bomen worden gesloten. Deze knipperlichten zijn een goede vin ding. Ze waarschuwen, dat binnen 'de 10 seconden de spoorbomen dalen en verbie den een ieder om de spoorbaan nog over te steken. We zijn blij, dat de bedoeling van deze lichten nu eindelijk onder de aandacht van het grote publiek komt, want tot op heden bleek, dat vele weggebruikers er niet veel van snapten. Zij stopten hun auto omdat een rood licht knipperde. Daar echter de spoorbomen open bleven, reden ze maar door. „Alleen zelfmoordenaars rijden door rode knipperlichten", leest men in het boven bedoelde geschrift, hetwelk eindigt met de mededeling dat een rood knipperlicht een stopgebod is en dat doorrijden een bekeuring tot gevolg heeft. Nu we het toch over spoorbomen hebben: We hebben in dit voorjaar nog eens een raadsbesluit genoteerd, inhoudende ver betering van de spoorwegovergang aan de Talmalaan, welke van halve afsluitbo men zou worden voorzien, die vanuit het station Soestdijk, zouden worden bediend. Wij hebben geen halve noch hele spoorbo men gezien. Zou de fabricage van halve bomen zoveel tijd vergen? Hier nog een nagekomen St. Nicolaas- cadeautje van Gemeente-werken. Deze dienst zorgde voor enige banken, welke in het plantsoen of op het plein achter het verkeershuisje zijn geplaatst. De bank waarvoor St. Nicolaas pleitte, n.1. naast het verkeershuisje, voor de ou dere Soestenaren, die op een autobus moeten wachten, is er nog niet. Of die nog komt Weet U nog een of meerdere Soestenaren, die zich in 1954 verdienstelijk hebben ge maakt in burgerzin, opofferingsgezind heid, naastenliefde, onbaatzuchtig dienst betoon enz. Wij delen gaarne aan de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" de namen, adressen en een omschrijving van de ver diensten van deze goede Soestenaren me de. Deze vereniging laat het verdienstelijk werk van deze goede Nederlanders beoor delen door een jury en 100 van hen krij gen, ter gelegenheid van Valentijn-dag, een gratis bloemenhulde thuis bezorgd. JAARVERGADERING E.H.B.O. De afdeling Soest van de Kon. Vereniging voor E.H.B.O. hield Vrijdagavond in hotel „De Gouden Ploeg" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dokter P. Don ker. Na het openingswoord van de voorzitter, waarin hij het grote nut van het E.B.H.O.- werk en het volgen van de E.H.B.O.-cur- sussen ..belichtte, deed de secretaris, de heer J. Klomp, verslag over het afgelopen jaar, waarin o.m. het overlijden van dok ter P. G. de Vos werd gememoreerd. Activiteit is er in de vereniging genoeg geweest. Talrijke cursussen werden ge houden en aan verschillende wedstrijden werd deelgenomen. Aan de nieuwe E.H. B.O.-cursussen nemen 56 leden deel. Het financieel verslag van de heer W. Hilhorst meldde een behoorlijk batig saldo. Mej. R. v. Herwaarden bracht een ver slag uit over de exploitatie van de zieken auto. Hieruit bleek, dat de ziekenauto in het afgelopen jaar 476 ritten had moeten maken en dat de exploitatie een klein batig saldo opleverde. De aftredende bestuursleden, Mevr. Reg- nery en de heren Hilhorst en Klomp, wer den bij acclamatie herkozen. Besloten werd de contributie ongewijzigd te laten. Uit het verslag van de secretaris der pro- pagandacommissie bleek, dat er veel werk was verzet. Folders en circulaires werden in grote getale verspreid en een grote propagandafeestavond met het dok terscabaret leverde enige tientallen dona teurs op. De propaganda-commissie zal het komen de jaar bestaan uit Mevr. dr T. Schutte- Beek en de heren Klomp, De Hooge, Van Leeuwen en Schaap. In de kascommissie werden benoemd Mevr. de Bruin en de heren J. v. d. Burg en B. Koppen. EXCURSIE N.V.E.V. NAAR LESKEUKEN P.U.E.M. Deze middag werd weer op de bekende prettige en intieme manier verzorgd door Mevr. Zeldenrust en haar assistenten. De leden hebben deze middag weer enige suggesties opgedaan voor de a.s. Kerst dagen. Een feestelijk Kerstmenu en verschillen de soorten gebak werden bereid. Dat deze middagen steeds in de smaak vallen, bewijst wel de interesse, waarmee geluisterd werd en de ijver, waarmee de recepten werden genoteerd. Na afloop werden verschillende gemaakte cakes en taarten verloot en de dames gin gen, na een leerrijke middag, voldaan naar huis terug. SOESTER SCHAAKCLUB VERLOOR. Vrijdagavond speelde voor 'de competitie van de Stichts-Gooische Schaakbond, 2e klasse, het eerste tiental van de Soester Schaakclub de thuiswedstrijd tegen De Dom 2 uit Utrecht. De wedstrijd had een zeer spannend ver loop en met het kleinst mogelijke ver schil verloor Soest. De uitslag was: L. de Regt-H. J. Walbeer 0-1. C. Samsom-A. J. v. d. Pol V2-V2. J. Gorter-E. Mallon 1-0. W. Benschop-J. v. d. Brink 1-0. H. de Graaf-J. G. Hakken berg 0-1. A. v. Dijk-A. Coljee 0-1. H. de Leeuw-G. Vader 0-1. J. K. v. Zijtveld-H. Hiltjes 1-0. C. Zaalberg van Zeelst-R. J. Esscher 1-0. G. v. Munster-E. Reichs 0-1. DERDE CYCLE-CROSS. Van de 9 deelnemers werden er in de tweede ronde, door een valpartij, drie uitgeschakeld en wel Bep Kriek, Rienus Muis en Wim Marchal. Gerrit Ruttenberg passeerde als eerste de finishlijn en nam de eerste ronde in 16.15 min., gevolgd door Wil van Barneveld op 100 meter. Daarachter kwamen respectievelijk KI. van 't Klooster, Jaap v. d. Burgt, Kas Smit en de drie, die nabij de finish met elkaar in botsing kwamen. Joop van Dorrestein kwam de eerste ronde niet door, daar hij had opgegeven wegens benauwdheid. In de derde ronde verwisselden Van 't Klooster en Van Barneveld van po sitie, doordat de laatste een manke ment aan zijn rijwiel kreeg. De stand van de anderen bleef ongewijzigd, al werd de onderlinge afstand steeds gro ter. De tijden van de volgende ronden waren: 3e ronde 24.40, 4e ronde 32.40, 5e ronde 41.10. 6e ronde 49.30 en 7e ronde 57.55. De uitslag werd 1. Gerrit Ruttenberg, tiid 57.55 min. 2. Klaas van 't Kloos ter, 59.15 min. 3. Wil van Barneveld, 1.0.57 uur. 4. Jaap van de Burgt 1.3.45 uur. 5. Cas Smit, 1.7.05 uur. ALI BEN HASSAN. Voor de leerlingen van de 3e en 4e klassen van de openbare lagere Soester scholen gaf de afdeling Soest van Volks onderwijs Zaterdagmiddag in restaurant „Eemland" een toneelmiddag. De toneelgroep van Volksonderwijs voer de daarbij het sprookje „Ali Ben Has- san" op, welke voorstelling des avonds werd herhaald voor de leerlingen van de 5e en 6e klas van de openbare lagere scholen, van de openbare Ulo-school en ouders van leerlingen. Evenals in Baarn hadden deze opvoerin gen ook nu weer een groot succes, waar toe de fraaie costuums en decors bij droegen. De heer C. v. d. Schoor opende des avonds de bijeenkomst en dankte voor de grote belangstelling, waaronder de afge- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Volgens de nieuwste prognose van Mi nister Witte zullen er in 1962 nog 17.000 woningen te weinig zijn. Een beetje vreemd getal bij een geraamde jaarpro ductie van 65.000 woningen. Doorrekenend had de Minister volgens Bartjes ook kunnen zeggen, half 1963 is er geen woningtekort meer, maar dat deed hij niet. Het zal wel om een of andere reden nodig zijn geweest om te zeggen: In 1962 komen we er nog 17.000 te kort. Misschien overwoog Minister Witte wel, dat het tegen die tijd gemakkelijker is aan die 17.000 nog wat aan te breien, dan met een nieuw cijfer te moeten komen. Intussen hebben we sedert 1945 al zoveel verschillende tijdstippen gehoord waarop de woningschaarste zal zijn opgelost, dat we, met alle respect voor de Minister, ook 1962 maar met een korreltje zout zullen nemen. Het uitzicht, dat, wanneer alles loopt zo als de Minister het ziet we nog minstens 8 jaar met het woningprobleem zitten, is wel zeer deprimerend en voor een land, dat sedert eeuwen op meerdere gebieden heeft getoond niet voor één gaatje te van gen is, een beetje beschamend. Beschamend, omdat we tonen op dit ge bied niet te kunnen improviseren. Niet willen improviseren, omdat we te star vasthouden aan een bepaalde bouw. Intussen duurt het tekort zonder uitzicht voort. Aan de schrijnendste nood zou al lang een einde geweest zijn, wanneer de Overheid had gegrepen naar de mogelijk heid van montage- en houtbouw. Natuurlijk is daartegen wel het een en ander aan te voeren, maar we moesten de. reeds jaren zoekenden hierover eens aan het woord laten en de mensen, die nu al jaren lang hun woning moeten delen en niet meer weten wat een vrij huis is. We kunnen vanuit een geriefelijke wo ning wel gemakkelijk ordonneren, dat we niet denken aan semi-permanente wo ningbouw, doch de overheid zou er hon derdduizenden mee aan zich hebben ver plicht en dankbaar hebben gestemd. H. OEKMAN. Voor goede en flatteuze en BRAAMWEG 84 TELEFOON 2045 vaardigden van de afd. Baarn van Volks onderwijs. De avond werd met een tombola beslo ten. GEHEIMEN ALLER TIJDEN ONTHULD DOOR DE LUCHTFOTOGRAFIE. Over dit onderwerp sprak dezer dagen voor 't Nut de heer C. A. J. von Frijtag Drabbe, directeur van de Topografische Dienst te Delft. De spreker begon met er op te wijzen, van welk groot belang de luchtfotografie is voor de land kartering: een enorme be sparing aan tijd en personeel. Maar hetgeen de bodem verbergt, de nooit vermoede geheimen, komt door deze ma nier van fotograferen op grote hoogte aan het licht, zoals oude rivierbeddingen, fun damenten van kastelen; reeds lang ver dwenen dorpjes, in vroeger eeuwen ver zwolgen in de Zeeuwse wateren, oude heirwegen enz. Niet alleen de geheimen der latere eeu wen worden ontsluierd, maar ook die uit de grijze oudheid. Zo waren bijvoorbeeld duidelijk te zien de zeer brede, oude heir wegen, waarlangs de eerste bewoners van ons land, in carrévorm, moeten zijn op getrokken. Een groot aantal lichtbeelden verduidelijkte het gesproken woord. Uitstekend was te zien het verschil tus sen zand-, veen- en kleigronden. Een aardig voorbeeld uit onze omgeving waren de foto's van Eemnes-Buiten, waarop men zeer goed kon zien, dat de kerk en enkele huizen op zandgrond staan, maar de rest van het dorp op klei. In vele gevallen heeft de luchtfotografie het antwoord gebracht op vragen, die de geleerden reeds lang hadden bezig gehou den, doch die zij niet hadden kunnen op lossen. Geboeid luisterden de aanwezigen naar de onderhoudende spreker.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1