Moemaker KERSTFEEST. Vrede op aarde Begrotingen voor!955 goedgekeurd PHILIPS-TELEVISÏE. SOEST. >£acUo- IN DE HOEK. Kersf- en Oudejaarprogramma's INTERNATIONAAL. £te UeAqulde, 'pjMejitV' LOEMPIA'S f 0.40. De Soester Raad bijeen. Van alle kanten lof voor het werk van B. en W. Te hoge prijzen voor Bouw- en Schilderwerk. (ORUPPIO) KERKSTR.3 TEL. 2786 ORGELS PIANO'5: REPARATIE - STEMMEN NIEUWE KASTEN etc. VRIJDAG 24 DECEMBER. 32e JAARGANG No. 101. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Straks zullen weer de klokken luiden, Over land en berg en dal. Zij vertellen dat een koning Werd geboren in een stal. Dat er eenmaal eng'len zongen Op een wonderschone toon En verkonden aan de herders De geboorte van Gods Zoon. Dat diezelfde herders knielden Bij dat kindje, klein en teer, Dat als koning eens zal heersen En als aller heren Heer. Van Gods liefde voor de mensen Die van goede wille zijn, Die de wereld zou verlossen Van de angsten en de pijn. Zullen dan ook wij niet knielen Met de herders in de stal Voor Hem, die ook in deze dagen j De Verlosser wezen zal. Nog betrekkelijk weinige uren en in heel de wereld zullen de Kerstklokken luiden. Dan zullen de deuren van vele tiendui zenden kerken open gaan en zullen nog meerdere honderdduizenden mensen er binnen stappen, om de geboorte van het Christuskind in de kribbe van Bethlehem te gedenken, beseffende, dat het in een dergelijke donkere nacht geschiedde, dat de engelen het „Vrede op aarde" zongen. Meer dan negentienhonderd jaren zijn se dertdien voorbijgegaan, maar inplaats van vrede, geeft de geschiedenis der wereld ons een keten van oorlogen te zien, vanaf de verwoesting van Jeruzalem in het jaar -70, tot en met de oorlog in Indo-China, die eerst sedert enkele maanden tot staan is gekomen. Vrede De ganse wereld is geen eeuw zonder 6trijd geweest. En ook ons eigen land heeft meerdere malen de strijd moeten aanbinden met vijanden, die om de een of andere reden ons land en ons volk wil den aanvallen. Nog ligt vers in ons geheugen die gedenk waardige Vrijdag in de Meimaand van het jaar 1940. Wij weten wat vrede is, wij we ten helaas ook wat oorlog betekent. Maar in het jaar 1954 kunnen we vast stellen, dat er overal in de wereld vrede Is. Weliswaar hier en daar een gewapende vrede, in Korea en Indo-China, op Formo- sa en zelfs op Nieuw-Guinea, maar offici eel zijn de wapenen gestrekt. Er klinken geen schoten, er vallen geen bommen, er sneuvelen geen mensenlevens. Er is vrede op aarde. Het ideaal, waar de mensheid al vele eeuwen naar streeft, maar klaar blijkelijk onmachtig is dit blijvend te ver wezenlijken. De tragiek der mensheid is, dat men, via talloze vredesconferenties, in feite nooit één stap verder is gekomen. Een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel. Och, de vredesketting had in de loop der eeuwen zo vele zwakke schakels. Hoe dikwijls is hij al gebroken; geheeld, opnieuw gebro ken en weer gelast Er kwam een Volkenbond. Die zou er wel voor zorgen, dat een wereldoorlog, zoals we in 1914-1918 gekend hebben, zich nim- Ziet het met VRAAGT DEMONSTRATIE. VAN WEEDESTR. 36a TELEF. 2792 mer zou herhalen. Edoch, de Volkenbond werd een fiasco en de ketting brak op nieuw, op vele plaatsen. Er kwam een andere volkenbond: Vere nigde Naties. Misschien zou het nu geluk ken de ketting heel te houden. Maar se dertdien hebben we de strijd in China ge kend, de ondergang van Tsjecho-Slowakije als democratie, burger oorlogen in Zuid-. Amerika, de strijd op Korea, de overwel diging van Tibet, Indo-China. Ook de UNO bleek onmachtig het brandend ver langen naar een wereldvrede te bevredi gen. Maar door de eeuwen heen zong de chris tenheid in de Kerstnacht het „Ere zij God, vrede op aarde, in de mensen 'n welbeha gen". In dagen van rust, in de uren van het krijgsgeweld. In de kerken en in de loopgraven. In de huiselijke kring, in de concentratiekampen, in de hospitalen, in de kerkers Dat woordje „vrede" is een toverwoord. Als kind speelden we „Boer en Brit" of „Indiaantje". En dan ging het er soms heet aan toe. Maar na afloop gingen vriend en vijand samen zitten uitblazen. En als het een indianenstrijd betrof, werd een imitatie-vredespijp gerookt. Ja, als kind wisten wij al enigszins de betekenis van dat woordje „vrede". Voor ons was de 5e Mei 1945 een dag, waarop we de werkelijke betekenis van het woordje „vrede" hebben begrepen. Wat een opluchting was dat, geen vrees meer behoeven te hebben voor bommen en mitrailleurvuur, voor dreunende laar zen en schreeuwende bevelen in een taal, die ons onsympathiek was. Dit besef heeft ons toen meer waardering doen krijgen voor de ware betekenis van het woordje, dat zo vaak een carricatuur leek. Nu, in 1954, zullen we over heel de wereld in werkelijkheid „vrede op aarde" kun nen vieren. Misschien in bepaalde delen, waar geen godsdienstvrijheid heerst, in besloten kring. Misschien alleen maar in het hart. Nee, werkelijk „vrede" in de ruimste betekenis van het woord, is er heden ten dage niet in de wereld. Er zijn nog te veel lijdenden in de wereld, voor wie geen persoonlijke en geen gewetens vrijheid heerst. Doch wij, in Nederland, zullen ons straks opmaken om het Kerstfeest te vieren. Ie der op eigen wijze. Hetzij bij een Kerst boom, dan wel in een kerk. Moge dan die vrede, die alle verstand te boven gaat, ons aller deel zijn. Mogen wij in deze dagen van bezinning en zelfin keer iets kunnen begrijpen van die ko ninklijke boodschap, die in die eerste Kerstnacht klonk in de velden van Efra- tha, als een lieflijk geluid uit duizenden engelenmonden. Die verkondiging van grote blijdschap, die al den volken wezen zal. Op een aarde, waar thans vrede heerst. Maar beseffende, dat er een hogere vrede is, die veel en veel meer waarde heeft voor mensen van goede wil. Vrede op aarde Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 ONS ENORM SUCCES GEMEENTERAADSVERGADERING. B. en W. hebben aan de agenda voor de raadsvergadering van Dinsdag 28 Decem ber nog het navolgende Dunt toegevoegd: 20. Voorstel tot verhoging van het crediet in rekeningcourant, verstrekt aan de stichting „Koningin Emma Huishoud school" te Soest. T.T.V. „SHOT". In de wedstrijd Shot 1-Pats 1 (Bilthoven) heeft de overwinning van onze plaatsge noten lange tijd aan een zijden draad ge hangen. De spelers van Shot 1 konden niet tot hun eigen spel komen en zij mogen dik tevreden zijn met de gedeelde winst, die zij via een verdiende overwinning in het doublé verwierven. Ook Shot 2 kon het ditmaal niet tot een overwinning brengen en moest met 7-3 de zege aan het bezoekende Iduna 1 uit Utrecht laten. Met deze 2 wedstrijden is een einde gekomen aan de eerste helft der competitie van Shot 1 tot en met Shot 6. De overige uitslagen zijn Shot 8Shot 15 7-3 (adspiranten). Shot 9Shot 11 7-3 (adspiranten). Shot 19Shot 20 8-2 (dames). De trainingswedstrijden zullen deze week als volgt worden gespeeld: Woensdag- en Vrijdagavond (Heren). Donderdagavond (Dames). Woensdagmorgen kwam de raad onzer ge meente bijeen, onder leiding van de Bur gemeester, o.m. ter behandeling van de Gemeentebegroting en de Bedrijfsbegro- tingen 1955. De heren A. P. HILHORST (K.V.P.) en CLEMENS (K.V.P.) waren afwezig. Na de gebruikelijke opening spreekt de VOORZITTER zijn medeleven uit tot de heer Schaafsma voor het grote leed, dat hem dezer dagen trof. De heer SCHAAFSMA dankt hiervoor, alsmede voor de vele persoonlijke en schriftelijke blijken van medeleven van de raadsleden ontvangen. Algemene beschouwingen. De heer R. HILHORST (K.V.P.) wijst op de 10e naoorlogse begroting, welke in het teken staat van het herstel. Na de oorlog stonden wij voor een nieuw tijdperk en voor een hulpeloze taak. Er was een groot woningtekort, een verwaar loosd wegennet en een gesloopt Natuur bad. Het gemeentebestuur begon echter energiek aan het herstel. Riolering, wegennet en woningbouw wer den aangepakt, evenals de verbetering van trottoirs en vestiging van industrie. Ook op sociaal gebied paste Soest zich aan en staat hierin vooraan. Meer samenwer king vraagt spr. echter tussen schoolarts en huisarts. Ook de krachtige aanpak van de scholen bouw vindt spr. verheugend. Veel blijft er echter nog te wensen over. Spr. hoopt, dat het bouwvolume voor 200 woningen voor eind 1956 in huizen zal zijn omge zet. Spr. vraagt spoedige verwezenlijking van het uitbreidingsplan voor de gronden ach ter de Van Weedestraat en de Noordzijde van de Eng en wenst een tiental etage woningen voor kleine gezinnen. Bejaarden-woningen wenst de K.V.P.- fractie niet los te zien van een verzor gingstehuis en van het particulier initia- De Aristocraat onder de Radiotoestellen! tief. Onbewoonbare woningen moeten te vens zo spoedig mogelijk leeg komen, zegt spr., en verzoekt tot verkoop van deze panden over te gaan. Het uitblijven van een Ambachtsschool is zeer teleurstellend en in Soestdijk is drin gend een tweede R.K. school nodig. De subsidie van 35.per kind voor het kleuteronderwijs is het maximum, dat de K.V.P.-fractie zal toestaan. Verheugend acht spr. het, dat de drinkwa tervoorziening zal worden uitgebreid, want in sommige gedeelten van Soest is het water zeer slecht. Spr. vraagt zo spoedig mogelijk een rap port omtrent de oprichting van een bad huis en overlegging van het toegezegde basisrapport over de verbetering van het Natuurbad. De B.B. besprekend zegt spr., dat de blok- ploegen nog niet compleet zijn en meer medewerking van de bevolking nodig is. Spr. bepleit de verbetering van de Soes ter Engweg, de Schoolstraat en het Oude Grachtje en vraagt aandacht voor de Rijksweg, die na de asfaltering en ver breding nog gevaarlijker zal worden. Spr. vraagt tevens de verbreding van de Nieu- weweg voor de zomer te doen plaats heb ben. De heer SCHAAFSMA (A.R.) uit zijn dankbaarheid over God's goedheid om de wereld, gedurende het afgelopen jaar, in vrede te bewaren. Dankbaar was spr. voor het in ons land gevoerde economisch beleid waarvan ook Soest geniet. Hij dankt de Burgemeester voor diens leiding in de raad, welke re spect en bewondering afdwingt, alsmede voor de werkkracht van de wethouders, de ambtenaren en het personeel van de gemeente. Aandacht vraagt spr. voor de particuliere woningbouw en voor de belangen van de Soester industrie, welke dringend om hui zen vraagt. Hoeveel inwoners telt Soest thans, vraagt spr. Mevrouw POLET (P.v.d.A.) dankt B. en 'W. en de andere fracties voor de prettige samenwerking in de raad, die vergeleken bij andere gemeente kameraadschappelijk genoemd kan worden. Het grootste probleem in Soest is het wo ningprobleem en spr. betreurt het, dat de laatste tijd geen woningwetwoningen konden worden gebouwd. De scholenbouw daarentegen is zeer gunstig, doch spr. vraagt aan de souvereiniteit van de ou ders te denken bij aanmelding van leer lingen van openbare scholen. Verder wenst spr. graag speelterreinen voor de jeugd en hoopt, dat de aanstelling van een Woninginspectrice en assistente van de kinderpolitie spoedig verwezenlijkt zal worden. De heer ORANJE (V.V.D.) zegt dat ook de V.V.D.-fractie dankbaar is voor hetgeen Burgemeester en Wethouders in het be lang van de gemeente verrichtten. Als layaal opposant schenkt het spr. dub bele vreugde om aan deze waardering ui ting te kunnen geven. Toch hoopt spr., dat B. en W. in het ko mende jaar een gTotere ontvankelijkheid en een soepeler toegankelijkheid zullen betrachten voor de kritiek en voor even tuele suggesties dan in het verleden wel het geval was. Spr. wil zich graag daarin vergissen, maar te „Vaak rijst bij mij het gevoel, dat er meer weerstanden bij het College overwonnen moeten worden dan door de overtuigingskracht van de zake lijke argumenten alleen reeds worden op geheven". Als voorbeeld herinnert spr. aan het de bat, dat hij in de vorige raadsvergadering met B. en W. had over het afschrijvings- vraagstuk. Dank zij een vergadering van WVAM Tfll NEEUWEWEG 103 «MIX IUL TELEFOON 2968 Vandaag precies 10 jaar geleden leefden we practisch allen in een acute angsttoe stand. Von Rundstedt had in de Ardennen zijn Kerstoffensief ingezet en al moest ons verstand ook zeggen, dat dit offensief kansloos was, we geloofden alleen nog maar dat wat we zagen gebeuren. Wanneer we ooit behoefte hebben gehad aan de Kerstgedachte, dan was dit in 1944 wel het geval. Nimmer stonden we er echter in onze gevoelens verder vanaf dan juist toen. Daar zat onze haat toen te diep voor. Nu, na 10 jaar daadwerkelijke vrede met het geweer aan de voet, voelen we ons verre van behaaglijk, want ondanks ieder een zegt alleen maar de Vrede te willen en ondanks de Verenigde Naties hebben we het gevoel op een rommelende vul kaan of in een gekkenhuis te leven. Al hebben we nu voldoende wit en bruin brood, aardappelen, vlees en kindertoe slag, in wezen verschilt ons innerlijk ge voel niet zoveel van dat in 1944. Wanneer we lezen en horen wat de heren, die het schijnbaar voor het zeggen hebben in deze wereld, is er voor dit anstige ge voel alle reden, niettegenstaande zij om het andere woord, het woord Vrede ge bruiken. Elk wil Vrede op zijn wijze, waaruit volgt, dat het begrip Vrede voor meerdere uit leg vatbaar is. Rare wereld, met rare kleine mensjes, die zich verbeelden groot te zijn. Aanstonds worden over de gehele wereld weer de Kerstklokken geluid en worden weer de Kerstlichtjes ontstoken. Ieder wenst aan ieder, in zijn taal en op zijn wijze: gelukkige, prettige of zalige Kerst dagen. Allen bedoelen hetzelfde en allen voelen hetzelfde, al zal niet steeds de innige hoop van ieder mensenkind worden uitgespro ken, dat we allen te samen moeten trach ten het Kerstfeest te maken en te houden tot het „Feest van de Vrede". In de mensen een welbehagen. H. OEKMAINf.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1