Onze welvaart in 1955» Belachelijk lage Opruimings-prijzeo. r Verdere stijging van huren, lonen en prijzen. NIEUWE WETTEN "N Aanvullingsfonds Ziekenliuisverpleging. SOEST. Weer hooiberg aangestoken. Uniformenfonds P.V.0. IN DE HOEK. Stichtsche Schoenhuizen Soest Utrecht Baarn DINSDAG 4 JANUARI 1955. 33e JAARGANG No. 1. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het behoeft thans geen nader betoog meer, dat wij met 1954 een gunstig economisch jaar achter de rug hebben. Het verleden was goed, maar hoe ziet de toekomst er uit en wat weten wij nu reeds over de welvaart van 1955? Vanzelfsprekend is het niet mogelijk een gedétailleerde opsomming te geven van de economische mee- en tegenvallers, die ons te wachten staan, anders zouden ze hun karakter als onvoorziene omstandigheden reeds voor hun geboorte verloren hebben. Maar de vage lijnen, die het economische leven van 1955 reeds nu conclusies trekken. afpalen, kunnen wij toch volgen en daaruit enige Somber ziet het jaar, dat wij nu gaan verbruiken, er zeker niet uit. Er is werk, er is export, de schepen varen, het natio nale inkomen stijgt van jaar tot jaar. Die welvaart zal in vele bedrijftakken voor lopig nog voortdurend. De orderportefeuil les van vele bedrijven zijn nog behoor lijk gevuld met opdrachten uit binnen- en buitenland. De winsten in het vorig jaar gemaakt, hebben het optimisme doen toenemen. De investeringslust bij onder nemers is nog niet geluwd. Toch zal er in de komende maanden een geringe achteruitgang optreden op meer dan één terrein. We behoeven alleen maar te denken aan onze steeds stijgende be roepsbevolking, die in zijn geheel emplooi zal moeten vinden. Gedurende het voor jaar en zomer zal dat wel gaan. Het jaar 1954 kende een groot tekort aan arbeids krachten in het hoogseizoen. In 1955 zul len we in de zachte maanden dus ook nog wel aan alle handen werk kunnen geven. Voor het najaar is dit onzeker en dit geldt stellig voor de winter. Reden tot pessi misme behoeft er echter niet te zijn. Er zijn tal van factoren, vooral internatio naal, die ons een nieuwe golf van werk kunnen bezorgen. Prijzen blijven stijgen Maar er zijn ook ongunstige factoren voor de werkgelegenheid te verwachten. Zij narigén uijna alten samen mei. ons sieeus stijgend prijspeil, dat onze concurrentie positie in het buitenland bepaalt en daar mee onze export, die veel handen werk geeft. In 1955 zal dit prijspeil nog verder stij gen. Wij denken daarbij aan de te ver wachten huurverhoging, die opnieuw lo nen en salarissen zal doen stijgen. Daar bij komt, dat mogelijk een snelle uitvoe ring van de nieuwe ouderdomsvoorzie ning aanstaande is. Hierdoor zal de pre miebetaling een deel van de koopkracht van ons productieve volksdeel worden af genomen. Dit wordt dan overgeheveld naar het niet productieve deel van ons volk, de pensioengerechtigden van 65 jaar en ouder. Onder het jonge en productieve deel van ons volk vinden de meeste besparingen plaats, onder de ouderen meer ontsparin- gen. Er gaat dus van de invoering der de finitieve ouderdomsvoorziening een infla toire invloed uit, die het prijspeil zal doen stijgen. Het is de vraag, of de invoering van de volksverzekering nog in 1955 zal Wie moet eigenlijk de baas zijn In de huwelijkse staat Wie van beiden moet aan 't roer staan Wie van beiden slaat de maat Wie moet de beslissing nemen Wie beoordeelt een geval Wie moet zeggen of men Jantje Al dan niet inenten zal Als pa nee zegt en ma ja zegt En ze krijgen 't aan de stok, Moet de rechter dan beslissen Jantje krijgt een drieprikpok Moet papa de koning wezen? Of.mama de koningin? Kortom: wie heeft d'opperleiding Van huis, hof en huisgezin Waarom generaliseren 't Heeft al zo véél kwaad gedaan Alles over één kam scheren GTooft U, dat het goed zal gaan Bij de éne combinatie Is de hoofdpersoon de man, Bij de and're is 't de moeder, Die dat beter wezen kan. En daarbij komt nog iets anders: Denkt niet elke man en vrouw Stiekum: bij mij kan de leiding Beter wezen dan bij jou Als twee mensen samen trouwen Stichten ze een soort n.v.: Samen zijn ze aandeelhouders In het wél en in het wee. Samen krijgen ze hun portie Van majeur en van mineur, Daarom make men het echtpaar Beiden mede-directeur. CLINGE DOORENBOS. plaats vinden. Zo niet, dan valt deze om standigheid weg, echter ook een gunstige met zich slepend, want de koopkracht on der het oudere de.el van ons volk is niet zo groot en die zou voor de industrie een opleving mede kunnen veroorzaken. Invloed der belastingen. Veel belangrijker is de invloed der belas tingen op de koopkracht. Een belasting verlaging werkt stimulerend op de om loopsnelheid van het geld, heeft dus een inflatoir effect en steunt een prijsverho ging door de grotere consumptieve vraag. Nog is het echter op dit ogenblik duister rond het tijdstip van belastingverlaging (1 Juli Voor het laatste deel van het jaar geeft dit aan loonbelastingbetalers meer koopkracht in handen, echter niet aan contribuanten van inkomstenbelas ting. Voorzover het bedrijfsleven in het na jaar iets mocht terug lopen, kan dit sti mulerend werken op de activiteit. Ander zijds moet men er rekening mee houden, dat zodra de barometer van de conjunc tuur op storm gaat staan, de meeste deel nemers aan het economisch leven onmid dellijk reageren met een vermindering van uitgaven. Dit kan op monetair gebied zo déflatoir uitwerken, dat er een ver wachting voor prijsdaling ontstaat. Hoe staat de barometer In werkelijkheid liggen de welvaartskaar- ten anders. Zij zijn zelfs voor ons in han den van het buitenland. De stand van de conjunctuurbarometer in de V.S. van Amerika, in Zuid-Amerika en Australië is voor ons belangrijker dan de loop der economische gebeurtenissen binnen de grenzen. Nu is het niet bekend wat de wijzer op dat apparaat gaat doer Slaat hij uit naar storm en onweer, dan kunnen alle fiscale maatregelen, alle openbare werken, alle overheidsuitgaven voo welk doel ook, niet verhinderen, dat wij mede de harde klap van de terugslaj zullen moeten in casseren. Wij zijn te r .uw verbonden met het apparaat van de ereldhandel. Is een terugslag in 155 waarschijnlijk? In de eerste maanden an het nieuwe jaar is een depressie zeker niet te verwachten. Daarvoor is de bedrijs gheid in de meeste branches te groot. M ichten in de loop van het jaar onverw chte omstandighe den een depressie aankondigen, dan mag men aannemen, dat d gehele westeliike wereld daartegen de wapens zal opheffen. Dat betekent, dat men binnen het kader van de bestaande economische verdragen gezamelijk maatregelen zal treffen om een komende depressie te bestrijden. Daarin ligt het grote verschil met de toe stand van voor de oonog, dat men in die tijd steeds trachtte nationaal de toestand te redden, terwijl men internationaal de zaak maar liet rollen. Daarom werden er toen tal van tegenstrijdige maatregelen genomen, die het effect van in enkele staten getroffen goede maatregelen weer teniet deden. Geme.nschappelijk front. Thans is men bereid coördinerend tegen crisisverschijnselen op te treden. Men hoopt daarmee een p.otselinge teruggang in het economisch leven te kunnen voor komen. Men is er zich erdege van bewust, dat de westelijke land n zich de luxe van een massale malaise 1 n de daarmee ver bonden onrust niet kannen permiteren. En die wetenschap di ift de verbondenen naar een gemeenscha, pelijke afweer. Zien wij naar de n ste toekomst, dan kan mogelijk de welv art iets teruglopen, maar er is alle redei om aan te nemen, dat wij ook 1955 me. gunstige resultaten zullen afsluit, v- wat de tijd daar na betreft, het is onmegelijk het conjunc- tuurverloop op langere termijn met enige kans op zekerheid te voorspellen. Treden wij dus met vertrouw.en de gebeurtenis sen van dit jaar tegemoet. Nu in practisch alle Dagbladen in Neder land de uitbreiding der Verstrekkingen van het Ziekenfonds met ingang van 1 Januari 1955 bekend zijn gemaakt en daar onder ook o.a. vermeld is dat de verple ging en behandeling in een ziekenhuis van 42 dagen op 70 dagen is gebracht, zullen misschien vele Verzekerden bij het Aanvullingsfonds menen, dat het thans geen zin meer heeft om bij het Aanvul lingsfonds verzekerd te blijven. Het Bestuur van de Stichting „Zieken- huisverpleging" zou het bedanken van Verzekerden niet alleen ten zeerste be treuren maar meent, dat dit bedanken be slist niet een daad van wijs beleid zou zijn, omdat juist uit het Aanvullingsfonds al lerlei kosten betaald worden, die in tijden van nood de Verzekerden duur te staan kunnen komen. Daarom meent het Be stuur er goed aan te doen de Verzekerden er nog eens op attent te maken wat nu alzo door het Aanvullingsfonds verstrekt wordt. a. de kosten van Ziekenhuisverpleging en -behandeling op basis van het Zieken- fondstarief op strikt medische indicatie in de laagste klasse van een erkend zieken huis voor onbeperkte duur, bij een lange re verpleegduur dan 42 dagen (1 Januari 1955 70 dagen), ingeval het retht op ver pleging en behandeling krachtens de hoofdverzekering niet (meer) mogelijk is, alsmede een bijdrage in de kosten van ver pleging wegens Tuberculose in een Sana torium of als zodanig erkend Ziekenhuis aan Vrijwillig- en Verplicht-Verzekerden tot een maximum van 10.50 per ver- pleegdag met een onbeperkte duur, ver minderd met hetgeen krachtens de hoofd verzekering wordt ontvangen. b. de kosten wegens verpleging en behan deling op basis van het Ziekenfonds in de laagste klasse van een erkend Ziekenhuis, indien geen medische indicatie aanwezig is, wegens het lijden aan een besmettelijke ziekte als bedoeld in de Besmettelijke Ziektewet, gedurende ten hoogste 28 da gen per Ziektejaar. c. verpleegkosten verbonden aan de ver pleging van lijders aan geestesziekten in een Ziekenhuis, Sanatorium of Psychia trische inrichting, gedurende maximaal 28 dagen, aansluitend aan de verpleging krachtens de hoofdverzekering. d. de kosten wegens ziekenvervoer, dat medisch noodzakelijk is voor de onder sub a. vermelde Ziekenhuisverpleging. Uit het bovenstaande blijkt dus al vol doende, dat het Aanvullingsfonds een be langrijke taak in het maatschappelijk le ven vervult, maar het Bestuur heeft in het afgelopen jaar 1954 toch gemeend het bij bovenstaande verstrekkingen niet te moe ten laten en zo zijn onderstaande verstrek kingen er aan toegevoegd; e. Kinderuitzending. A. Kolonie-tehuizen: tegemoetkoming aan de ouders, op vertoon van kwitantie, van maximum ƒ1.per dag per kind tot een maximum bedrag van 40.per uitzen ding. B. Kolonie-tehuizen: tegemoetkoming aan de ouders, op vertoon van kwitantie, ma ximum 25.per maand per kind gedu rende de verblijftijd. f. Fonds bijzondere doeleinden. Uit de exploitatie jaarlijks 25.000.af te zonderen voor bijzondere doeleinden ten behoeve van de Verzekerden. (Op wel ke wijze de Verzekerden hiervoor in aan merking kunnen komen, zal t.z.t. in het Ziekenfondsblad nader worden medege deeld). g. Selectie. Met ingang van 16 December 1954 zal voor het Aanvullingsfonds geen medische selectie meer worden toegepast, terwijl met een nader te bepalen datum de Ver zekerden die geweigerd zijn of een „uit sluiting" voor één of andere ziekte heb ben gekregen, zich weer opnieuw zullen kunnen aanmelden en dan zonder selec tie. (Ook deze regeling zal in voornoemd blad bekend gemaakt worden). Ondanks ijverig speuren en grote waak zaamheid, ondanks 2 grote geldbelonin- gen is de dader van de in de laatste 2 jaren plaats gehad hebbende hooiberg- branden nog nimmer gevonden en zet hij zijn sinister bedrijf voort. Het was Zondagavond, dat een passe rend brandweerman, in een hooiberg aan de Lange Brinkweg, vlammen zag. Hij maakte direct alarm en ging alvast met emmers water het begin van brand te lijf. De brandweer volgde zeer snel, daar de plaats van de brand (de boerderij van de Weduwe Schimmel) tegenover de brandweer-centrale ligt. Een hoek van de hooiberg, waarin de vuurhaard aanwezig was, werd uitge zaagd, waardoor verder onheil werd voorkomen. Op 14 October j.1. had op deze boerderij ook een hooibergbrand plaats en, even als nu, bleek ook toen, dat deze brand was aangestoken. Vorige maal werd de hooiberg, die aan de Lange Brinkweg staat, aangestoken en door de vlammen volledig vernield. Een tweede hooiberg, welke tussen de bran dende berg en de boerderij stond, werd door de brandweer behouden. Zondagavond werd echter laatstbedoelde hooiberg aangestoken en de krachtige wind had de boerderij in vlammen doen opgaan, wanneer niet op zo'n snelle wij ze ingegrepen was. Het uitgebreide politieonderzoek is in volle gang en men hoopt een spoor van de dader te vinden, die, zoals gezegd, sinds twee jaar hooibergen aan de Lan ge Brinkweg en het Kerkpad in brand steekt. Iedere Soestenaar, die inlichtingen denkt te kunnen geven, die leiden kunnen tot aanhouding van de dader, wordt verzocht zich op het politiebureau te melden. ORANJE-COMITé. Het Oranje-comité heeft zich geconsoli deerd. De heer J. J. J. M. Festen is bereid gevon den het voorzitterschap te aanvaarden en is als zodanig op Woensdag 1 December j.1. door de Burgemeester geïnstalleerd. Het Bestuur is thans als volgt samenge steld: Ere-Voorzitter Mr. S. P. Baron Ben- tinck; Voorzitter J. J. J. M. Festen, Steen- hoffstraat 65; Secretaris J. C. M. Smit, Molenstaat 29; Penningmeester C. A. H. G. Goudriaan, Kerkdwarsstraat 18. Behalve de zittinghebbende vertegenwoor digende verenigingen zullen nog enkele andere verenigingen uitgenodigd worden eveneens toe te treden. Blijkens besprekingen zal dit Oranje-Co mité de Koninginnedagviering op moderne leest schoeien en de inwoners ook in de avonduren van een passende feestvie ring laten genieten. Wilt U profiteren van deze organisatie Wilt U het nieuwe jaar goed beginnen Stort dan Uw vrijwillige bijdrage giro nummer 321369, ten name van Óranje- Comité Soest. Dat het Uniformenfonds, ondanks het be ëindigen van de actie, in de belangstel ling blijft staan, getuigt het volgende schrijven, hetwelk het bestuur begin De cember 1954 van de heer J. M. Tonis, Bos straat 7, alhier, mocht ontvangen. Ge noemde heer schrijft alsvolgt: „Met St. Nicolaas geeft men in het alge meen aan goede bekenden een geschenk. Tot mijn grote genoegen las ik, dat de obligatielening is voltekend. Bijgaande obligatie schenk ik U van harte voor het blazen bij het inhalen van Sint Nicolaas. U veel succes wensend teken ik" Dit mooie voorbeeld is reeds door anderen gevolgd. St. Nicolaas en het Kerstfeest zijn voorbij, maar ter gelegenheid van het nieuwe jaar nemen we zeer gaarne obli gaties in ontvangst. En hierbij is het niet gebleven. Ook Hare Majesteit de Koningin heeft haar belang stelling getoond en een bedrag aan het fonds geschonken. Thans laten we de eindafrekening volgen: Saldo vorige opgave 8065.54 Een inschrijver heeft niet aan zijn verplichting voldaan en de obligatie is teruggehaald 10. Zonder mankeren zullen we allen met de beste voornemens aan 1955 begonnen zijn. We namen ons voor om dit te laten en iets anders te dóén. En ofschoon we van binnen een stemmetje hoorden, dat zei: „Daar komt toch geen sikkepit van terecht, want een jaar heeft nog altijd 365 dagen", op dat ogenblik was het toch ons eerlijk voornemen. Maar vóór we een maand verder zijn, en dan neem ik het nog ruim, is in de meeste gevallen van onze goede voorne mens niets meer over. Ja, soms herinne ren wij ons niet eens meer wat we ons voornamen of beloofden. Daar moeten we iets tegen doen en moeilijk is dat niet. Wanneer we aan de binnenkant van on ze voor- en achterdeur op een stukje pa pier kort maar duidelijk schrijven wat we beloofden, of alleen maar „Denk om je beloften", komen we 1955 met min der haken en ogen door dan het voor gaande jaar. Het mag waar zijn, dat je door schade en schande wijs wordt, ik zie niet in waarom we die goede eigenschap niet zouden proberen te verkrijgen met zo min mogelijk schade en schande. De narigheid, die we kunnen voorkomen door een simpele herinnering, dagelijks onder onze neuzen gewreven, moeten we anderen en onszelf besparen. Vooral an deren. Daarin zit een nog grotere ver dienste dan ons zelf buiten schot te houden. Mocht er, ondanks de herinnering op on ze deuren, toch af en toe eens narigheid zijn, zoek dan eerst bij U zelf. Misschien dat U die ochtend, in Uw haast, de herinnering niet zag, of mis schien stapte U wel met Uw verkeerde been uit bed. Meestal zijn de kleinigheden oorzaak van een hoop trammelant en boze woorden en omdat het nog zo'n tijd duurt voor we ze op oudejaarsavond 1955 toch weer moeten „vergeven en vergeten", kunnen we ze beter voorkomen. Probeert U hét eens met zo'n papiertje op Uw deur. H. OEKMAN. 8055.54 Nog geplaatst 1 oblig10. Schenkingen Amateursparade „Eemland" 52. H. M50.— Winkeliersvereniging „Soest" 600. Diverse giften 13.50 Eindtotaal 8781.04 De uniformen zijn aanbesteed en zullen op 29 Januari 1955 geleverd worden. Het doet het bestuur genoegen te kunnen me dedelen, dat de gelden, die voor het groot ste gedeelte in Soest zijn opgehaald, ook in Soest besteed konden worden. Aan de navolgende firma's is de levering van het benodigde opgedragen: Uniformen (na inschrijving) Fa. H. H. Buurman Zonen. Overhemden, dassen, handschoenen enz. enz. 't Handelshuis. Klerenhangers Fa. P. van de Witte. Mot- tenzakken Fa. Kraal. Lederwerk Fa. Fu- gers. NIEUWJAARSBAL. Zaterdagavond werd in de zaal van Res taurant „Eemland" het traditionele Nieuwjaarsbal gehouden, georganiseerd door de Dansstudio Ann en Bert Kitn- perman te Amersfoort. Met autobussen waren de leerlingen van de diverse cursussen van deze dans studio naar „Eemland" gekomen en on der de tonen van „The Musical Sere- naders", een band uit Utrecht, werd ge animeerd gedanst, waaronder ook dan sen van vroeger. De heer Kamperman en echtgenote kre gen tijdens dit bal een electrische klok door hun leerlingen aangeboden. VOOR DE BOOTTOCHT VOOR SOESTER CHRONISCHE PATIëNTEN. Verantwoording 24-31 December 1954: Mevr. v. d. S1. C. J. 't H2.50 Reeds verantwoord 160. Totaal 163.50 Giften worden tegemoet gezien op giro 415585 t.n.v. H. de Graaf, secr.-penningm. van het Ned. Rode Kruis, afd. Soest, of op de Ned. Middenstandsbank N.V. te Soest. Wilt U inlichtingen vóór U geld stort voor deze boottocht, duur 8 dagen Het secre tariaat, Soesterbergsestraat 34, geeft U alle gegevens ook telefonisch 2629. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van j.1. Vrijdag werden aangevoerd: 85 stuks biggen van 45. tot 55.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd: 165.000 stuks. Hoendereieren van 15. tot ƒ16.—, henneneieren van f 13.tot 14.50, middenpnjs 15.50, prijs per kg. ƒ2.40. De handel op de biggenmarkt was matig en op de eiermarkt vlug. GEVONDEN VOORWERPEN. Paar blauwe kinderwanten, paar bruine heren handschoenen, ringetje, wollen handschoen, wollen das, regenjas-cein tuur, vulpen blauwe kinder handschoen, rubber laars, paar glacé dames hand schoenen, bruin-gele glacé handschoen, zaxmes, Harroband muntbiljet van 2.50, rode dames portefeuille met in houd, parapluiehoes, oorbel, blauwe muts en kinderwantje. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, iedere Woensdag, van 14 tot 16 uur.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1