\fioemaker Vreugde over herziening Omzetbelastingwet. Belachelijk lage Opruimiogs-prijzen. Handkappen - Oorwarmers Stichtsche Sclioenhuizen Soest Utrecht Baarn UITVERKOOP. SPORT. PHILIPS BI-AMPLI J Officiële mededelingen. fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 SOEST. Goed gebruik van het gezinsinkomen. IN DE HOEK. EEN WIJS WOORD VOOR IEDERE DAG VRIJDAG 7 JANUARI 1955. 33e JAARGANG No. 2. SOESTERCOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Met ingang van 1 Januari is in de heffing van de omzetbelasting een in grijpend verandering gebracht. Het is helaas niet zo, dat we als consumen ten voor een deel van deze drukkende last zijn bevrijd, maar handel en industrie zullen zich toch even over de nieuwe regeling moeten buigen, om de wijzigingen goed in zich op te nemen en daarnaar te handelen. De groothandel zal de wenkbrauwen fronsen, want die moet nu °/o betalen van zijn omzet. In fabrikantenkringen, die van vier op vijf procent zijn gebracht, zal men ook niet bepaald juichen. Er is ook geen sprake van een algemeen feest in productie- en handelskringen, maar toch zijn er in bepaalde sectoren verschuivingen en deze hebben hun economische gevolgen, waar wij even onze aandacht bij willen bepalen. Het belangrijkste van de gehele thans gel dende wet is wel, dat de détailhandel voortaan zal zijn vrijgesteld van het be talen van omzetbelasting. Een deel van de kleinhandel had reeds langer afscheid genomen van dit onder deel der fiscale lasten, maar thans zal het overgrote deel der winkeliers een zucht van verlichting slaken nu zij niet meer eens per kwartaal met een flinke hap geld naar de betaalkantoren behoeven. Voor kruideniers en vele anderen betekent dit een verlichting van last omdat men in het verleden gewend is geweest de om zetbelasting uit de winst te voldoen. Wij weten allen, dat de omzetbelasting in de wereld is gekomen als een verbruiks belasting. Er is nog niet zolang geleden een tijd geweest, dat elke winkelier bij het afrekenen met zijn klant een rekening overlegde, waarbij hij afzonderlijk naast de prijs der artikelen ook enkele procen ten rekende vor de omzetbelasting. Hier betaalde de consument dus nog duidelijk de omzetbelasting. Hij kon die zelf als een aparte post op de rekening vinden. Voor de verhoogde prijs stelde de verbrui ker de staat rechtstreeks verantwoorde lijk. In een later stadium is dit systeem voor de kleinhandel verboden. Men moest de omzetbelasting maar in de verkoopprijs calculeren. Dit is ook gebeurd en vooral in het aanvangsstadium van deze wijze van heffing is daar de hand aangehouden. Naai bedrijfsbelasting. Met de steeds drastischer wordende bepa lingen der prijsbeheersing in de oorlogs jaren werd die calculatietheorie tot een holle frase. Er waren vastgestelde prij zen en men was er op menig gebied op uit de winstmarges van de handel, dus ook van de détailhandel, omlaag te drukken teneinde langs die weg de stijging van de kostprijs te camoufleren. En zo is in de loop der jaren die omzet belasting geworden tot een bedrijfsbelas ting voor de détailhandel, die het inko men van vele middenstanders aanzienlijk heeft geschaad. Na de oorlog is er met klem tegen het laag houden van de winstmarges gepro testeerd. De prijsbeheersing bleef en een figuur als prof. Lieftinck, die zich door zijn fiscale politiek wel bekend maar niet geliefd heeft gemaakt, was niet bereid de détailhandel tegemoet te komen. Wel heeft prof. Lieftinck voor de naaste toekomst herziening beloofd, maar er is nooit iets van gekomen. De aanhouder wint. De klachten van de détailhandel hielden aan en werden sterker toen de na-oorlog- se koopwoede van het publiek wat gestild was en de omzetten, althans goederen, krompen. Intussen werd de differentiatie van het tarief steeds meer uitgebreid. Er kwamen verschillende tarieven voor de artikelen. Er kwam een gewone omzetbelasting, een Ja mevrouw, ja, ik begrijp het: U heeft liever niet iets zwarts; Zwart wordt anders véél gedragen, Maar hier heb ik iets aparts. Het modelletje is snoezig, Exclusief is 't bovendien, 't Zit alsof 't voor U gemaakt is. Wilt U 's in de spiegel zien 't Is het nieuwste van het nieuwste, d'Allerlaatste nouveauté, Uit Parijs kwam 't dezer dagen Met de vliegmachine mee. Ja, de kleur is zéér kleurhoudend, Wacht, dit haakje moet nog vast; Deze staat al ruim drie maanden In de zon in d'uitstalkast. 't Is beslist een reuzenkoopje En wat lijnt hij mooi uw lijn Tc Geloof, juffrouw, dat U gelijk hebt, Déze moet het dan maar zijn. Zeg, die dame, die daar weggaat, Heb ik een japon verkocht.... 'k Zou hem nog niet willen dragen Als ik hem zó hebben mocht. CLINGE DOORENBOS. tussen-tarief en een weeldebelasting, later weer aangevuld met een lijst van vrijge stelde goederen. En voor industrie en handel en voor het ambtelijk controlerend apparaat werd de omzetbelasting-wetge ving tot een doolhof van tarieven met uit zonderingen en grensgevallen, waar prac- tisch niemand meer de juiste weg in wist te vinden. De economische last werd tot een economische kwelling. Aan al die administratieve moeilijkheden, die de kosten voor de betrokkenen steeds hoger maakten, werd nog toegevoegd de roepstem om aan de middenstand meer verzachting te geven teneinde hem niet geheel te doen ondergaan. En de nieuwe wettelijke regeling is het produet van al die protesten; van jarenlange strijd om verbetering in een toestand, die als on rechtvaardig werd gevoeld. Papieren rompslomp vermindert. Met één streep zijn nu de winkeliers van hun omzetbelastingplicht bevrijd. Het be tekent minder rechtstreekse afdracht aan de fiscus, het houdt tevens een aanzien lijke administratie verlichting in voor de détailhandel. De uren, die hij in het verleden aan zijn omzet-administratie besteedde, kan de détaillist nu aan zijn zaak geven. Een be langrijk winstpunt, dat men niet in een gedeeltelijk verlies mag laten verkeren, door nu de gehele administratie te ver waarlozen. Want met al die cijfers begon men met zijn zaak toch ook administra tief., te exerceren. Men begon belangstelling voor vergelij kende omzetcijfers te krijgen, voor stati stieken en voor de boekhouding in het al gemeen, dank zij die belastingplicht. En langs de weg der fiscale plichten heeft menigeen de waarde van een behoorlijke boekhouding leren waarderen. Men zij als winkelier verstandig en men gooie met het badwater niet het kind weg. No. 61 (Berkenlaantje) tot en met perceel kadastraal bekend gemeente Soest, Sec tie D, No. 2899. Van de beslissing van Gedeputeerde Sta ten voornoemd staat b .roep op H.M. de Koningin open. Dit be'oep kan worden ingesteld door iedere belanghebbende uiterlijk op de dertigste dag nadat deze aankondiging heeft plaat» gehad. Het adres van beroep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maa. ingediend bij de Commissaris der Konir ?in in deze pro vincie. Door deze zal ec i. bewijs van ont vangst worden afgegeven. Soest, 5 Januari 1955. LAGER ONDERWIJSWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat de raad dier gemeente, bij besli'it van 28 Decem ber 1954, op grond van het bepaalde in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking heeft verleend aan: a. het bestuur der stichting Engendaal- school te Soest, tot aanschaffing van enige banken ten behoeve van de Van der Huchtschool voor u.l.o.; b. het bestuur van de Vereniging ,,De School met den Bijbel", gevestigd te Soest voor: 1. aanschaffing van enije banken en een driedelige kast ten behoeve van de Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan no. 11; 2. aanschaffing van enige banken ten be hoeve van de Chr. lagefe school Hees; 3. aanschaffing van enijge banken en het treffen van enkele voorzieningen in ver band met de stijging van het aantal leer lingen en de uitbreiding van het aantal leervakken ten behoeve van de Chr. u.l.o. school aan de Prins Bernhardlaan no. 21a. Twee gescheiden geluidskanalen. Twee gescheiden versterkers. Twee gescheiden luidsprekers. -»■ Drie extra radiobuizen. (Nadruk verboden.) Van Weedestraat 36a Telefoon 2792 ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET. De Burgemeester van Soest brengt hier bij, overeenkomstig het bepaalde in art. 10, lid 9, juncto artikel 10, lid 4, der We- deropbouwwet, ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente (afd. Eigen dommen) met ingang van 8 Januari 1955 gedurende een week voor een ieder ter inzage liggen: a. het besluit van de Raad dier gemeente d.d. 14 September 1954, afd. V, No. 2304, tot onteigening van gronden, gelegen na bij de Van Lenneplaan te Soest, zulks voor de verwezenlijking van een aldaar gepro jecteerd bouwplan, strekkende tot leni ging van de woningnood; en b. het besluit van de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting d.d. 20 De cember 1954, afd. Juridische Zaken, No. 1217949, inhoudende de goedkeuring van het voornoemde raadsbesluit van 14 Sep tember 1954. WEGENWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van de Wegenwet, dat van 8 Januari 1955 af gedurende 14 dagen ter gemeentese cretarie ter inzage van een ieder is gelegd het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht d.d. 20 December 1954, 2e afdeling, No. 4011/2304, alsmede het daarbij goedgekeurde besluit van de Raad dezer gemeente d.d. 29 October 1954, Afd. I, No. 2394, tot onttrekking aan het open baar verkeer van het gedeelte van weg No. 63 (onbenaamd) lopende vanaf weg S.E.C. S.E.C. gaat op bezoek bij Ares, een der hekkesluiters van haar afdeling. Een Soes- ter overwinning is te verwachten. Ge speeld wordt op het F.sc-terrein in Den Dolder. Het programma is alsvolgt: AresS.E.C., te 2.30 uur. S.E.C. 2Velox 3, te 11.30 uur. A.W. 2S.E.C. 3, te 12.15 uur. B.D.C. B.D.C. speelt te Nijkerk tegen N.S.C. en het zal veel moeite kosten beide punten mee naar Soest te nemen. Het programma is alsvolgt: N.S.C.B.D.C., te 2.30 uur. Odin 3B.D.C. 2, te 2.30 uur. B.D.C. 3—A.P.W.C. 3, te 12 uur. HEES. De door de K.N.V.B. vastgestelde wed strijden voor „Hees" gaan niet door, we gens het overlijden van het lid der vere niging, de heer Kerkdijk. HOCKEY. Het programma voor de M.H.C. „Soest is alsvolgt: Heren: SoestKameleon 4, te 12 uur. Dames: SoestBe Fair 4, te 2.30 uur. Zaterdag wordt gespeeld Hilversum H Soest A, te 3 uur. De standen in de hockey-competitie zijn alsvolgt: Dames: Be Fair 4 8 16 Soest 1 7 8 Voordaan 3 6 7 Kameleon 3 7 13 Kampong 6 6 0 Heren: Be Fair 5 7 12 't Gooi 6 7 9 Amersfoort 5 7 9 Soest 1 7 7 Kameleon 4 7 3 S.C.H.C. 7 7 2 enkel woord zal worden gesproken over de overgang van normaal inkomen naar pensioen. Deze lezing wordt aangeboden door de ge- zamelijke plaatselijke spaarinstellingen. Allen willen wij graag „waar voor ons geld" hebben. Wij willen bereiken, dat ons gezin zo goed mogelijk wordt verzorgd Dat is voor de huisvrouw in deze tijd geen gemakkelijke taak. Zij krijgt wel meer geld in handen dan vroeger, maar ook de prijzen zijn gestegen; het ene ar tikel is b.v. anderhalf maal zo duur als voor de oorlog, maar een ander wel vier maal zo duur. Daarenboven zijn nieuwe behoeften geschapen door de vele nieuwe artikelen en huishoudelijke apparaten, die op de markt zijn gekomen. Het gebruik hiervan kan veelal een aanmerkelijke ver lichting der werkzaamheden voor de huis vrouw betekenen. Voordelig kopen is wer kelijk een kunst geworden. Iedere huisvrouw wil wel eens horen hoe anderen het doen, vooral wanneer die an deren met eenzelfde bedrag meer schij nen te kunnen doen dan zij zelf. RIJWIEL WAS VERDWENEN. De heer T„ woonachtig op de Schaepman- straat, had Zondag zijn rijwiel in een ga rage aan de Birkstraat gezet. Toen hij zijn eigendom weer wilde meenemen, bleek de fiets verdwenen te zijn. SCHOORSTEENBRANDEN. Dinsdagmorgen bluste de brandweer met de nevelspuit een schoorsteenbrand in het perceel Eemstraat 12. De schoorsteen was pas geveegd, zodat men over de oorzaak in het duister tast. Dinsdagmiddag rukte de brandweer weer uit voor een schoorsteenbrand, nu in het perceel Smitsweg 2. Met de nevelspuit was ook dit brandje spoedig geblust. VOLKSZANG. Met verwijzing naar het bericht in ons blad van Dinsdag 4 Januari, betreffende de samenstelling van het bestuur van het Oranje-comité, deelt men ons mede, dat de Nederlandse Vereniging voor de Volks zang, afd. Soest, een der organisatie's is, die op Koninginnedag hun medewerking hopen te verlenen. Nieuwe leden kunnen zich laten inschrij ven Donderdag 13 Januari, des avonds 8 uur, in 't Oranje-Hotel, alwaar repetitie gehouden wordt onder de bekwame lei ding van de heer Van den Broek uit Baarn. Men zie de advertentie in dit blad. Op Dinsdag 11 Januari 1955, om 2.30 uur, zal mej. Onderdijk, docente van het Ge- zins-Begrotings-Instituut (G.B.I.), voor lichtingsinstituut voor doelmatige beste ding van het gezins-inkomen, opgericht en gedragen door de 4 grote Spaargroepen in Nederland, voor de leden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Baarn, Soest en omstreken, en de leden van de Vrouwen Electriciteits Ver eniging, afdeling Baarn-Soest, eventueel met introducées, in hotel Zeiler, Stations plein 6 te Baarn, een lezing houden met lichtbeelden, onder de titel: „Mevrouw de Vries komt uit, hoe doet ze dat toch?". Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, terwijl na de pauze nog met een CORRESPONDENTIE. Een bewoner van de Eigendomweg. Daar de ondertekening van Uw schrijven niet te ontcijferen is, bent U voor ons een onbekende en van ons onbekende per sonen kunnen geen ingezonden stukken worden opgenomen. Na hetgeen door ons is geschreven over het afschieten van vuurwerk en de daar bij door opgeschoten knapen veroorzaakte overlast aan voorbijgangers en buren vra gen wij ons af of U opname van het door U ingezondene nog nodig oordeelt. Niet alleen in Den Haag bestaat een ver bod tot het zonder vergunning afsteken van vuurwerk, doch in vele andere plaat sen in ons land en waar thans practisch uit het gehele land dezelfde klachten ko men, kan wel worden aangenomen, dat bedoeld verbod in de toekomst in veel gemeenten toepassing zal vinden, ook in Soest. Red. Het is nog maar een paar weken geleden, dat wij door „de melkhandel" werden blij gemaakt met de mededeling, dat de verhoging van de melkprijs met 1 cent per liter geen doorgang zou vinden. Wij hadden dit, zo luidde de voorlichting, te danken aan het feit, dat de sanering in onze provincie vrijwel was doorge voerd en zo goed werkte. Wanneer het zo kort geleden allemaal zo puik ging, dat die verhoging van 1 cent niet nodig was, snap ik niet, waar nu die 3 cent en in sommige gevallen 4 cent per liter verhoging vandaan zijn gekomen. In het wegvallen van subsidie zit het deze keer niet, want die blijft de regering onverdroten bijpassen. Het is net of „de Melkhandel" een paar weken geleden een stapje terug heeft ge daan om een betere afzet te hebben voor de sprong naar 3 cent, die in de beurzen valt tussen de koe en de gesaneerde melk venter. Millioenen centen per dag. In de bekendmaking heet het: „de melk handel" besloot. Maar wie is „de Melk handel" dan wel Niet de melkkoe hou dende boer, want die kan er allang met z'n pet niet meer bij. Ik vroeg het een boeren kennis van me en die zei: „ja kiek, alles wordt duurder hee". Ik vroeg hem of hij die 3 cent verhoging op zijn afrekening meer ontving Nee, dat dacht hij wel niet. „Dat hoor ik wel, dkt zoeken ze wel uit". Wie geen vreemde in dat Jeruzalem is, die weet wel, dat het een beetje anders zit. Die weet, dat bepaalde groothande laren zich op dit dagelijks terugkerende voedsel hebben geworpen en een „melk- macht" hebben opgebouwd, waartegen weinig (meer) te doen is. Tenzij onze regering waar maakt, dat zij tegen „kartelvorming" is, kunnen we van „de melkhandel" nog grappen beleven. Een ieder kan zien, dat hij, die de melk- voorziening in ons land in handen heeft, het voor het zeggen heeft. Ook als aan stonds de leveranties aan de geallieerde legers wegvallen. Nog kan de regering ingrijpen. Wanneer het haar ernst is tegen kartels te strijden, kan zij thans het bewijs leveren en mis schien met die 3.3 cent subsidie per liter, die het gehele volk bijeenbrengt, een loonsverhoging voorkomen. H. OEKMAN. Australië: s.s. Strathaird (13 Jan.). Australië: s.s. Arcadia (18 Jan.). Nieuw Zeeland: v.ia Engeland (8 Jan.). Nieuw Zeeland: via Engeland (15 Jan.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. Rotti (20 Jan.). Ned Nw. Guinea s.s. Rotti (20 Jan.). Ned Ant. m.s. Dora Oldendorff (12 Jan.). Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (18 Jan.). Suriname: m.s. Bonaire (12 Jan.). Suriname: m.s. Mentor (26 Jan.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Jagerfontein (11 Jan.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Carnarvon Castle (15 Jan.). Canada: s.s. Rijndam (12 Jan.). Canada: s.s. American Attorney (13 Jan.). Canada: m.s. Noordam (20 Jan.). Chili: s.s. Rijndam (12 Jan.). Chili: m.s. Noordam (20 Jan.). Brazilië: s.s. Presidente Peron (8 Jan.). Brazilië: m.s. Aldabi (12 Jan.). Brazilië: s.s. Maasland (17 Jan.). Australië: via Engeland (8 Jan.). VRIJDAG. Gij, die uzelf zo wijs gelooft, Ei, let eens op die korenschoven: De volle halm buigt need'rig 't hoofd, De lege steekt het trots naar boven. ZATERDAG. Er leeft geen mens, die niet eens, heel onverwachts, iets goeds heeft onder vonden. Denkt daaraan zo dikwijls als ge moe deloos zijt, dan zult ge nooit wanho pen aan de toekomst. ZONDAG. Als ge geen zon kunt zijn voor velen, Niet zelve baadt in zonneschijn, Weest niet bedroefd, ge kunt toch zeker Nog wel een zon voor enk'len zijn. En is Uw licht heel flauw en Wein, Tracht dan een lamp, een kaars te zijn. Spreidt enig licht toch om U heen Voor enk'len of desnoods voor één. MAANDAG. Al te goed is buurmans gek, Dit houdt elk voor wis. 't Is gelukkig geen gebrek Dat aansteeklijk is. Tegen één, die daaraan lijdt Blijven er in onze tijd Wel tienduizend van bevrijd.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1