'""v TWEEDE BLAD Autorijlessen Prima benzine p. ltr. 36,5 ct WITTE POMPEN ROUW- ^o TROITW- Nobile's eerzucht kostte vele mensenlevens. W. A. Butzelaar Moderne TÓCH ONGERUST. VeAqulde. 9cdtep£Jt" LOEMPIA'S f 0.40. SOEST. Autorijschool D. Enge! Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. -\ Vooruit maar weer. J VAN WEEK TOT WEEK IN SOEST. PETROLEUM per liter 19 cent STOOKOLIE per liter 14 cent Alles afgehaald. AFVALWATER-REINIGING. Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zalu. kleding BAARN. TEL. 2783 Waar bleef de „Italia" KAPPER p - «g v K HAARVERZOPG1NG jjN van de „SOESTEB COURANT" van VRIJDAG 7 JANUARI 1955. In alle toonaarden en in alle talen is er bij de jaarwisseling op gewezen, dat er over de gehele wereld vrede heerste, dat nergens „de stem van het kanon" werd vernomen. Natuurlijk, dit stemt tot vreugde. En als men de goede wensen verneemt van de staatslieden der mogendheden, die het lot van de wereld in handen hebben, dan zou men geneigd zijn te zeggen: er is vrede en het blijft vrede overal. Ons kan niets gebeuren De heren menen het allemaal zo goed met ons, gewone stervelingen. Zelfs Ma lenkof, de premier der Sowjet-Unie, zond het Amerikaanse volk een hartelijke groet en de beste wensen voor het nieuwe jaar. Dat hij even daarvoor als de voornaam ste oorzaak van de spanning tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten had gezegd, dat die spanning de schuld was van de Westerse mogendheden, die over eenkomsten van Londen en Parijs sloten en dat daardoor het oorlogsgevaar groter werd, mag niet hinderen. Zijn grote tegenstander, de president van de V.S., Eisenhower, vond, dat wij 1955 met vertrouwen tegemoet mochten zien. Mendès France was van oordeel, dat zijn land er economisch bovenop moest komen en dat Frankrijk moest worden bevrijd van de verplichtingen, die dè Amerikaan se hulpverlening de Fransen oplegt. Zelfs Franco zong mee in het koor der goed- willenden en deelde de Spanjaarden me de, dat hij zijn regering binnen afzienba re tijd wil hervormen. Het klonk allemaal zo goed en best, dat men er haast koude rillingen van kreeg. Adenauer, de West-Duitse bondskanse lier, liet een ander geluid horen. Om het communistische gevaar te keren moeten we de godsdienstige en geestelijke mach ten van het Westen mobiliseren, zei hij. Dat communistische gevaar Is dat er dan Lezen we niet in „De Waarheid", dat het nieuwe jaar door de krachten van de vrede en de vooruitgang met versterk te strijdwil, vastberaden en vol vertrou wen (is) binnengetreden Wat wil Ade nauer dan met zijn communistisch ge vaar Hoe komt hij er bij te zeggen, dat „de vrijheid niet alleen door de wapens kan worden beveiligd?" De wapens Al is 1954 dan als vredesjaar geëindigd, wij, doodgewone mensen, zijn er lang niet gerust op, dat het evenwicht in de wereld bewaard zal blijven. Het zijn de wapens, die ons het gevoel geven, dat wij, ondanks die vrede, op een rommelende vulkaan leven en dat elk ogenblik een uitbarsting kan komen zonder dat wij het vege lijf kunnen bergen. De proeven met de atoom- en waterstof bom worden nog steeds genomen. On langs lazen wij van een deskundige, dat de uitwerking van een zo'n bom dezelfde is als de eruptie van de Krakatau, waar van enige jaren later nog kon worden vastgesteld, dat ver, heel ver van de haard der uitbarsting de lucht nog met stof deeltjes was bezwangerd. Deze deskundige wees erop, dat door het nemen van die proeven de natuur wordt ontwricht en als men weet, dat reeds meer dan 60 proeven met dergelijke bommen werden genomen, dan mag men zich toch wel afvragen: kan dat allemaal wel goed zijn Werkt de mensheid zelf niet aan zijn ondergang Het Belgische meteorologische (Weerkun dig) Instituut te Ukkel had verschijnselen waargenomen, die naar zijn mening het ge volg waren van het ontploffen van atoom bommen. Zij hadden een tiental dagen na de ontploffing van zulk een bom de ge volgen van radio-activiteit kunnen vast stellen. Het spreekt vanzelf, dat er op deze mede deling geruststellende verklaringen volg den. Ons eigen De Bilt had de verschijn- 'KM.MTE! hetzHl /.--«Ml. VERBEELDING VANORSZ.'JN J MAR.RIKZ.AL ZELF EVEN -jKgaan koken Allee Ijkt zi,1n pos BEtm luistert, hu meent ge- FLONS TE HOREN EN GESTOMMEL inde -Richting van KAJ<Jit_, WflT IS KST< selen eveneens waargenomen, maar noem de de conclusie van Ukkel wetenschappe lijk voorbarig. „Het zou best kunnen zijn, dat die verschijnselen door iets anders werden veroorzaakt. Het was overdreven dadelijk te denken aan radio-activiteit veroorzaakt door die bommen". Och, wat heeft de gewone man ermee te maken Laten we met onze experimen ten die gewone man toch geen angst aan jagen. Die gewone man heeft aan de kou de oorlog ruimschoots voldoende. Die moet je in het geloof laten, dat zo'n bom slechts kinderspel is. En verder moeten wij maar geloven, dat de Russen enkel en alleen maar streven naar vrede en gerechtigheid. Voor die ge wone man waren de nieuwjaarsredevoe ringen tam en druipend van goede wil. Maar de secretaris van de C.P.N., Paul de Groot, behoefde in zijn nieuwjaarsrede niet te zeggen, dat wij ons niet in slaap moesten laten sussen door al die vrede lievende redevoeringen. Burg. Grothestraat 37 - Tel. 2537 ONS ENORM SUCCES Nieuweweg 97 Telefoon 2543 We zijn nu uit-geoliebold En uit ge-appelflapt En ieder zegt, misschien tevreê We hebben 't weer gelapt. We staan nu aan een nieuw begin Met vele plannen klaar, Dat is al haast traditioneel Aan het begin van 't jaar. We schudden nog „een late hand" En dan duurt het niet lang, Of alles is al weer gewoon En gaat gewoon zijn gang. Ook onze krant brengt U dit jaar Het nieuws van lief en leed, Zoals het dat het vorig jaar Steeds regelmatig deed. Alleen de toekomst zit nog in Een goed gesloten zak, Misschien verschijnt er nog 'n keer Een soort van almanak, Die alle dingen reeds voorspelt, Maar als het zover was Geloof ik, dat noch U, noch ik Daar dagelijks in las. Maar wat er ook gebeuren mag, Ik hoop toch allermeest, Dat U mijn rijmpjes ook dit jaar Weer in gezondheid leest. Kerstmis en Oudejaar, de hoogtepunten van 1954, zijn weer in de vergankelijkheid opgegaan en we schrijven al weer 1955, een nieuwe bladzijde van de tijd. Kerstbomen sierden onze hoofdweg. Op de Van Weedestraat hadden de winke liers gezorgd voor deze straatversiering en daarbij kwamen de traditionele bomen voor het politiebureau en het gemeente huis. Ook de V.V.V. had dit jaar een boom in haar kantoor geplaatst. Dat na twee da gen de lichtjes in de boom van de gemeen tehuis-ambtenaren niet meer brandden, kwam doordat in het nachtelijk uur lam pen uit de boom waren ontvreemd. Bepaald indrukwekkend was de traditie om het oude jaar op Oudejaarsavond te verjagen op de wijze zoals onze voorou ders deden, n.1. met veel lawaai en harde knallen. Moest in 1953 de politie hiertegen al hard handig optreden, op de laatste Oudejaars avond was dit weer zo. Het is jammer, dat volwassen kinderen een traditie kunnen verlagen tot een ruw bedrijf en straatschenderij. De lol om an deren de schrik op het lijf te jagen viel een beetje anders uit dan men had ge dacht, want tientallen vuurwerk-afstekers lopen thans in de ziektewet, omdat zij een paar verwoeste vingers bezitten of brandwonden hebben opgelopen. Amputa tie van vingers is zelfs voorgekomen, als mede een geval, waarbij een rechter on derarm werd open gereten. Weet U op wie de lol neerkwam Op onze artsen, die allen op Oudejaarsavond in touw zijn geweest en die hun eigen ver bandmiddelen en hun vrije tijd moesten offeren. Wie betaalt dit gelag(ch) Wij allemaal, doordat de heren rotjes-gooiers enige weken niet werken en geld toe krijgen uit de kassen van onze ziekte- of ongevallenfondsen. Niet alleen de politie, die tientallen keren moest uitrukken is kwaad, ook vele inwo ners en ook onze artsen. Men had dit alles niet zo zwaar aange rekend, als het kinderen betrof. Van jon ge mannen van om de 20 jaar verwacht men meer beschaving. Naar het ons toeschijnt, zal het wel de laatste keer geweest zijn, dat men in Soest vuurwerk afsteekt zonder vergunning. Dan hebben we er weer een verbod bij en weer een beetje vrijheid minder. Het nieuwe jaar zette met koud weer in en herinnerde ons eraan, dat winter en kou synoniem behoren te zijn. Toen er ook nog regen viel op de bevro ren grond dachten we aan zand en as, het welk iedere huisbewoner op zijn stoep en op zijn straathelft moet gooien om de gladheid te beteugelen. Helaas wordt deze verordening slecht na geleefd, de herhaalde verzoeken van de politie ten spijt. Bij plaatselijke verordening is bepaald, dat dit werk gedaan moet worden, evenals het sneeuwruimen. Moeten er nou be keuringen worden gemaakt, om ons aan de wet en onze plicht tot burgerzin te herinneren Kom nou. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 3185 OLYMPIA KORFBAL-AFDELING. De plannen van de Chr. gymnastiek vereniging „Olympia", om haar op non- actief zijnde korfbal-afdeling weer nieuw leven in te blazen, hebben geleid tot het aanstellen van een le klasse trainer. Na 15 Januari zal reeds één 12-tal seni ores deelnemen aan de competitie van de Chr. Korfbalbond, terwijl zo spoe dig mogelijk 3 jeugdtwaalftallen zullen worden geformeerd. FREONSKIP EN IENFaLD. Deze Friese vereniging brengt dezer da gen weer een mooi Fries toneelstuk voor het voetlicht met eigen krachten. Bijna 30 jaar geleden opgericht, is het een verheugend feit, dat, na een inzinking gedurende de jaren 1940-45, de belang stelling voor het Friese toneel, zowel bij medewerkers als bij toeschouwers, nog steeds blijkt toe te nemen. Dit bewijst, dat, ook buiten Frieland, vele Friezen gehecht blijven aan toneel in de Friese taal. Ongetwijfeld zullen velen hunner daar van bij de in dit nummer per adverten tie aangekondigde voorstelling, weer ge tuigen DIERENBESCHERMING IN DECEMBER. Meerdere adviezen werden gegeven en verbeteringen aangebracht tijdens de pe riodieke controle op de kettinghonden. In het begin der maand bleek, dat de honden in het woonwagenkamp er niet florisant uitzagen en lusteloos waren. Om die re den werden meerdere bezoeken gebracht en kreeg de inspecteur de indruk, dat er hondenziekte heerste. De dierenarts werd ingeschakeld en de dieren bleken lijdende te zijn aan schurft en wel van de kwaad aardigste soort, hetgeen voor kleine kin deren niet ongevaarlijk kan zijn. De inspecteur heeft de bewoners hierop gewezen, de politie werd ingeschakeld en alle 6 aanwezige honden werden met volledige goedkeuring der eigenaren, pijn loos afgemaakt. Het kamp is door onze inspecteur, met medewerking van Gemeentewerken, ont smet, waarbij 100 L. ontsmettingsstof werd gebruikt. Er zal op worden toegezien, dat het eerste half jaar geen honden in het kamp wor den gehouden. Van de ingekomen klachten omtrent slechte verzorging van huisdieren bleek een drietal volkomen ongegrond. Ook In andere plaatsen komen dergelijke klach ten voor, hetgeen bleek op de rayonver gaderingen der Dierenbeschermingsafde lingen in de prov. Utrecht. Woningnood en jalouzie zijn in de regel de schuld van dergelijke onjuiste meldin gen. Desondanks worden alle klachten on derzocht, waarna de aanbrenger bericht ontvangt. Heel lang geleden, toen de Noordzee nog niet tussen Engeland en de rest van Europa stroomde en mensen leefden in de wouden waar nu de Doggersbank ligt, was er bepaald geen sprake van een probleem op het gebied van de drink watervoorziening en van de afvalwater- lozing. De Rijn, die sinds oertijd het water uit Zwitserland en Duitsland naar hier voert, was drinkwater-leveran<3êt"7en van afvalwater was er nog weinig spra ke, om de eenvoudige reden, dat er sledhts weinig menselijke wezens waren en (de water-hygiene niet zo groot was als feu. Het was de heer C. G. Klaarhamer al hier, die zich jarenlang heeft bezig ge houden met de problemen betreffende afvalwaterreiniging, die Woensdagavond, in het Oranje-Hotel, voor de Volksuhi- versiteit, de grote betekenis van de Rijn al waterleverancier van ons land be lichtte. Spr. wees op de grote verbinding, welke bestaat tussen de drinkwatervoorziening en de afvalwater-lozing. 'j.j Nu Nederland een grote hoeveelheid mensen op kleine gebieden bijeen hdeft (steden), zijn er 2 dringende problemen, n.1. waar het steeds meer nodige schoon water vandaan te halen en waarin deze zelfde hoeveelheid water weer geloosd moet worden. l> Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopval lend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U Uw adres voor het huren aan OOK AMUNDSEN BEHOORDE TOT DE SLACHTOFFERS. Nadat in 1926 twee beroemde poolvor- sers, Amundsen en Ellsworth, met het luchtschip „Norge" een geslaagde pool expeditie hadden ondernomen, besloot de ontwerper, de Italiaan Umberto Nobile, in 1928 zelf een grote expeditie naar de pool te ondernemen en wel met het zus- terluchtschip van de „Norge", de „Italia". De gehele bemanning bestond uit Italia nen en het moest een grootse demonstra tie worden van Italiaanse kunnen, althans dat was Nobile's opzet. Tot zijn grote spijt kon de gezagvoerder zijn plan niet geheel uitvoeren en moest hij op het laatste nippertje nog gebruik maken van de diensten van de Zweedse weerkundige Malmgren en de Tsjech dr. Behounek. Het eiland Spitsbergen werd door Nobile als basis voor zijn tochten gebruikt en het lag in zijn voornemen drie vluchten te maken. De eerste vlucht zou gaan over Groenland, de tweede over Nova Zembla en de derde rechtstreeks naar de Noord pool. De twee eerste vluchten verliepen naar wens en Nobile kon tevreden zijn, hoewel deskundigen reeds voor de tocht meen den, dat Nobile niet de geschikte man was om de leiding van dergelijke pool- vluchten op zich te nemen. Boven de pool. Drie en twintig Mei 1928 werd de derde tocht ondernomen, een tocht waarover No bile het grootste stilzwijgen bewaarde. In de vroege morgen werden de kabels los gegooid en het sigaarvormige luchtschip verhief zich in de ijle lucht. Aan boord bevonden zich zestien personen, samenge bracht in de betrekkelijk kleine gondel en wel veertien Italianen en de twee buiten landers. Hoog in de lucht vertelde Nobile zijn mannen, wat het "doel van deze derde tocht was. Hij zou het luchtschip recht streeks naar de Noordpool sturen. In de loop van de volgende dag bereikte men de pool inderdaad en hier liet Nobile de Italiaanse vlag vallen, terwijl op een koffergramofoon in de gondel het Itali aanse volkslied werd gespeeld. Oorspron kelijk was Nobile voornemens geweest een landing op de pool te maken, maar hier kon niets van komen in verband met de weersomstandigheden. De wind rukte en wat men ook probeerde, het lukte niet dadelijk terug te keren. Een drama. De volgende dag, de vijf en twintigste Mei, voltrok zich het drama. De „Italia" bleek onklaar te zijn geraakt en verloor zeer snel hoogte. Hoe men ook stuurde en wat men ook probeerde, het lukte niet het luchtschip omhoog te krijgen en met een oorverdovende slag sloeg het tegen het ijs. De stuurgondel brak van de romp en boorde zich in de sneeuw. Ook de ach terste motorgondel bleef op het ijs achter en even later verhief de „Italia" zich weer en steeg omhoog met slechts de tweede motorgondel, waarin zich zes Italianen be vonden, waaronder de journalist Lago. Wat het lot van deze mannen is gewor den, weet men niet. Nooit heeft men meer iets van de „Italia" gezien of overblijfse len gevonden. Op het poolijs bleven in de barre koude tien mannen achter, waarvan er één bij de val gedood was, terwijl vijf anderen meer of minder ernstig gewond waren, waaronder Nobile zelf. De mannen mochten van geluk spreken, want in de gondel vonden zij een tent en voldoende levensmiddelen, kleding en onderdelen van het radio-apparaat, waar door het mogelijk moest zijn contact met de buitenwereld op te nemen. Spoedig bleek echter, dat hun apparaat niet ver genoeg reikte en zij geen contact kregen. De Zweed Malmgren en twee Italianen gingen te voet uit om te trachten hulp te vinden. Pas op zes Juni werden de zwak ke seinen van de ongelukkigen door een amateurzender opgevangen. Onmiddellijk kwamen vijf landen in actie om te trach ten de vermisten te vinden. Zweden en Finland zonden vliegboten en piloten. Rusland stuurde enkele ijsbrekers uit en Frankrijk stelde de poolonderzoeker Amundsen een watervliegtuig ter beschik king om aan de opsporing deel te nemen. Italië zelf zond twee grote vliegtuigen. Meer ongelukken. Het was de Zweedse vlieger Lundberg, die de verongelukten ontdekte en met zijn van ski's voorziene toestel een landing kon maken. Hij nam als eerste Nobile mede, met de bedoeling later terug te ke ren en de anderen op te halen. Zijn twee de poging mislukte echter. Hij sloeg met zijn vliegtuig over de kop en veronge lukte. Tenslotte vond de Russische ijsbreker „Krassin" de mannen. Eerst trof hij de drie mannen, die te voet waren gegaan, aan, waarbij bleek, dat de Zweed Malm gren overleden was. De twee anderen werden aan boord genomen. Later vonden zij de tent met de anderen. Zeven weken hadden de mannen op hun redding moe ten wachten. Zo werden tenslotte acht van de zestien mannen van de „Italia" ge red. Hun redding eiste echter nog meer slacht offers. De Zweedse vlieger Lundberg noemden we reeds, maar ook het Franse vliegtuig met aan boord de beroemde Amundsen en Guilbaud en een beman ning van vier koppen werd nooit terug gevonden. Voorts verongelukten nog drie Italiaanse vliegers met hun vliegboot, zodat het totaal aantal slachtoffers van Nobile's noodlotsexpeditie tot achttien steeg. Dat was het einde van een trotse Itali aanse droom. De op de Noordpool uitge worpen Italiaanse vlag heeft wel erg duur gekost. De waterleverancier, de Rijn, bespre kend, wees spr. erop, dat deze rivièr een ontzaggelijke hoeveelheid water aan voert, waarvan hij 11 aan de IJssel afstaat, 22 aan de Beneden-Rijn en 67 o/o aan de Waal. Via gemalen bij de Lemmers, Monnikendam en Amsterdam voeren wij Rijnwater naar de grote polders. De Rijn, die veel zout meevoert, wordt sterk vervuild door de industrieën in het Roergebied, welke vervuiling door de oorlog zeer toenam, daar vele vuil- water-reinigingsinstallaties in Duitsland werden verwoest. Per jaar brengt de Rijn 76 milliard M3. water naar Nederland, waarin 4 milliard kg. slib en sinds jaren pompen we dit Rijnwater naar de waterreservoirs onder de Duinen, welke voorraadschuren met dit Rijnwater worden aangevuld. De verder gaande vervuiling van de Rijn maakt vele voorzieningen nodig, om dit systeem van watervoorziening voort te zetten. Uitvoerig besprak spr. de vroegere door gang van de Rijn door de Gelderse Val lei, waardoor het water in Amersfoort zo hoog kwam te staan, dat enige ma len de Amersfoortse stadspoorten zijn beschadigd. Nu wordt bij Rhenen zoveel Rijnwater in de Gelderse vallei toegelaten als Amersfoort wenselijk acht. De fabrie ken in Ede en Veenendaal halen grote watermassa's uit de grond en het vuile water stroomt van Ede naar Veenendaal, via de Lunterse Beek, tenslotte in de Eem. In 1927 waren deze wateren zo ver vuild, dat de visstand ten onder ging, zwemmen levensgevaarlijk werd en de veeteelt schade opliep. De gemeente Amersfoort vatte de oude strijdbijl tegen de Geldersche Vallei weer op en wilde een comité stichten. De heer Klaarhamer werd als deskun dige aangezocht een rapport samen te stellen over deze vervuiling en verbete ring van de toestand. Spr. heeft, om de vervuiling te doen verminderen, Rijnwater laten toestro men in de wateren van de Gelderse Val lei, omdat een voortdurende verdunning vuil water tenslotte schoon maakt. Bij een toevoeging van 2V2 M3. per secunde bleek dit middel reeds heilzaam te wer ken. In 1931 leverde spr. hierover een rap port bij Gedeputeerde Staten in en tot op heden heeft dit college geen stap pen gedaan, om deze zaak aan te pak ken, met het gevolg, dat het Eemwater steeds verder vervuilt. Nu Soest op het punt staat een riool zuiveringsinstallatie te gaan bouwen aan de Eem, betekent dit, dat Soest straks het afvalwater uit onze gemeente als schoonwater in de vervuilde Eem zal laten vloeien. Zeer uitvoerig besprak spr. de verschil lende principjes van reinigingsinstalla ties, waarin men het grote vuil opvangt, zand e.d. laat bezinken en het onoplos bare vuil met bepaalde middelen laat verdwijnen. Lichtbeelden verduidelijkten deze interes sante causerie. 8TEENHOFFSTR. 63 - TEL. 2842 Als wij Uw haar verzorgen gaan, Trekt U bewonderende blikken aan §B

Soester Courant | 1955 | | pagina 5