Niet dringen s.v.p We pikken toch een lütje. SPORT. Ondanks het verbod. SOEST. IN DE HOEK. EEN WIJS WOORD VOOR IEDERE DAG DINSDAG 11 JANUARI 1955. 33c JAARGANG No. 3. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Ook in 1955 zal de machtsstrijd in de we reld zonder twijfel voortgaan. Rusland en Amerika staan als een paar grommende honden tegenover elkander en betwisten elkander elk stukje invloed, hoe klein het ook mag zijn. Communistisch China wil Formosa hebben en nationalistisch Formosa wil het Chinese vasteland heb ben. Frankrijk en Duitsland gunnen el kaar de Saar piet. Indonesië, dat niet eens in staat is zichzelf behoorlijk te be sturen, wil er Nieuw-Guinea bij hebben. Spanje hoopt vroeg of laat Gibraltar van Engeland los te wrikken, Cyprus wil zich weer bij Griekenland voegen en in het Midden-Oosten gaat de woestijnoorlog om de randgebieden van Israël onverminderd verder. Men zou zo zeggen, dat de wereld te klein is voor alle mensen, aangezien men zich zo druk maakt om het bezit van grotere of kleinere stukken land. Maar na tuurlijk is de oorzaak van die strijd niet alleen een kwestie van ruimte. Het gaat ook om de economische waarde van som mige industrie- en landbouwgebieden. Het doel van elke strijd is het gevoel van eigen macht te vergroten, want het is belangrijk om zich belangrijk te gevoelen en althans om voor anderen belangrijk te schijnen. Overigens is de wereld niet zo dicht be volkt, dat het ruimteprobleem inderdaad grote zorgen oplevert. Ondanks alle offi ciële pessimisme ten aanzien van de voed selproductie is de voortbrenging de laat ste jaren groter dan wij in staat zijn aan de wereldbevolking te distribueren. Over schotten hopen zich op en hier en daar moet zelfs de productie worden beperkt om geen verkoopcrisis te veroorzaken. Men wil dat nu wel verbeteren door mid del van een soort boven-nationale distri- butiedienst, die de overschotten ten goede - -sou., hunner1 dein komen--aan dc onder voede gebieden, maar de enige afdoende oplossing is dat landbouw en industrie zich in deze streken zo ontwikkelen, dat elk volk in eigen behoeften kan voorzien. Een deel van de pessimistische beschou wingen ten aanzien van de vooruitzichten van de voedselvoorziening berust op een schatting van de groei van de wereld bevolking in de eerstvolgende dertig jaar. Volgens de desbetreffende dienst van de Ver. Naties telde de wereld in 1950 om streeks 1450 millioen mensen, maar in 1980 zal de wereldbevolking een aantal hebben bereikt van 3630 millioen. Dat is dus ongeveer de helft meer. Waarschijn lijk zal deze schatting wel ten naastenbij juist zijn, al kunnen toekomstverwachtin gen over de bevolkingsgroei soms heel anders uitvallen dan zich op het moment laat aanzien. Wanneer wij de huidige ver dat Europa verreweg het dichts is bevolkt, houdingen in ogenschouw nemen, zien wij In ons werelddeel telde men in 1950 bijna 600 millioen inwoners (andere schattingen spreken van 550 millioen) op een opper vlakte van nog geen 11 millioen km2. Azië, dat met 44 millioen km2 viermaal zo groot is, had in dat jaar een bevolking van ruim 1100 millioen mensen (volgens andere schattingen ruim 1300 millioen). Azië is dus slechts half zo dicht bevolkt als Europa, waarbij men echter in aan merking moet nemen dat de noordelijke helft, Siberië, Thibet, Mongolië enz. veel minder bewoonbaar is dan de zuidelijke en oostelijke kuststaten van Voor- en Ach- ter-Indië, China en Japan. Amerika is nog veel minder dicht bevolkt. Hier treft men op ruim 38 millioen km2. slechts 330 millioen mensen aan, waarvan 170 millioen in Noord-Amerika, 50 milli oen in Midden-Amerika en 110 millioen in Zuid-Amerika. Uit deze cijfers blijkt te vens, dat de bevolkingsdichtheid van Zuid-Amerika, dat kleiner is dan de noordelijke helft van dit werelddeel, be trekkelijk weinig lager is dan die van Noord-Amerika. Afrika beslaat bijna 30 millioen km2 en telt een kleine 200 millioen mensen. Dit werelddeel is dus nog veel dunner bevolkt dan Amerika en ditzelfde geldt voor het vijfde werelddeel, dat Australië, Nieuw- Zeeland en de ontelbare eilanden in dat deel van de Stille Oceaan omvat. Geza menlijk noemt men dit werelddeel thans Oceanië, een naam, die vroeger alleen aan de verspreide eilanden werd gegeven. De totale oppervlakte van dit gebied be draagt ruim 9 millioen km2. Dat is dus iets minder dan Europa beslaat, doch de bevolking is niet talrijker dan 13 millioen mensen. Als de bevolkingsdichtheid van Europa net zo gering was als van Oceanië, dan zou heel Europa minder inwoners tellen dan Nederland en België samen. Behalve Europa en de dicht bevolkte de len van Azië is de wereld dus volstrekt niet overladen met mensen en zal ook een toeneming met 50 °/o in de komende dertig jaren geen overbevolking veroor zaken. Komen de verwachtingen uit, dan zal in deze 30 jaar de bevolking van Eu ropa stijgen van 600 tot 780 millioen, Azië van 1300 tot 2000 millioen, Amerika van 200 tot 290 millioen. Hoe enorm dit pro bleem ook schijnt, er is ruimte in over vloed en er kan nog voldoende land in exploitatie worden genomen om de voed selproductie te vergroten. Bovendien kan de productiviteit van het reeds aanwezige cultuurland in het merendeel der landen op grote schaal worden opgevoerd door verbeterde landbouwmethoden. Over de mogelijkheden behoeven wij ons dus geen zorgen te maken. Maar zei niet reeds een 16e eeuwse dich ter: ,,Ach, waren alle mensen wijs en de den daarbij wel, de wereld ware een paradijs, nu is zij vaak een hel". S E C. SPEELDE SLECHTE WEDSTRIJD. Met 2 invallers voor Polhoven en v. 't Klooster, voor wie v. Kooi (spil) en van Sitter (rechtsbinn.) optraden, heeft S.E.C. tegen Ares een slechte wedstrijd gespeeld. De gastheren demonstreerden na de start een overwicht in snelheid en combinatie vermogen en S.E.C. stelde hiertegen al leen verdedigende wapens op. De Soester aanval was lauw en lusteloos en zonder vechtlust. Tot tien minuten voor rust bleef de stand blank, hoofdza kelijk door het goede verdedigen van S.E.C. en doordat Ares niet over schut ters beschikte. Toen werd een fraai doelpunt gemaakt door de Ares linksbinnen, die een voorzet van rechts bekroonde. Na de rust vlotte het beter met het S.E.C.- team en een gelijkwaardige strijd was het gevolg. Doelpunten bleven echter uit en de Soester aanval zag geen kans een goede aanval met succes te belonen. Daar stonden zij, diep in hun kraag weggedoken en stampvoetend van de koude. Een echte gure Januari wind sneed dwars over de grote verkeersweg van Arnhem naar Den Haag. Een blauw ge zicht van de kou: twee militairen in dik ke winterjassen, hun koffertjes naast hen op de grond. Een paar personen auto's raasden voorbij en telkens ging de duim van de ene soldaat omhoog en maakte het na de oorlog zo bekend ge worden liftgebaar. Nog stopte er geen wagen en de weinige keren, dat de auto bestuurders met hun duim op het stuur rad wezen ten teken, dat de wagen vol zat, groette de militair beleefd en keek me.t spiedende ogen de weg weer af of er nog geen andere wagens in aantocht waren. Wij maakten ondertussen een praatje met de ander, die iets verder van de rijweg afstond. Het bleken twee dienst plichtigen te zijn, gelegerd in de Krom houtkazerne te Utrecht, bij de technische troepen, die hun geld wilden uitsparen om toch nog iets in de portemonnaie te hebben, als zij bij ,,het meisje" aankwa men. Neen, getrouwd waren zij nog niet en daar zou voorlopig nog wel niets van komen, want beiden hadden er pas een half jaartje opzitten en dus nog een jaartje voor de boeg. Daarna lokte weer de burger baas. De man was electriciën, de ander metselaar in de bouw en dan zou de droom van een „eigen nestje" niet meer veraf zijn. Verontwaardiging en list. We spraken over de dienstplicht. De lif ter was er inmiddels bij komen staan om ook zijn hart eens te luchten. Hoe wel beiden zichzelf „burger in noodver- pakking" vonden en het liefst zo gauw mogelijk de dienst wilden verlaten, be- schouden zij deze toch als een noodza kelijk kwaad, waarvoor de jonge man nen zich opofferingen moeten getroosten. Maar toen het gesprek op liften kwam, raakten de tongen pas goed los. Toen minister Staf als een sinterklaas- surprise het liftverbod uitvaardigde, heeft hij waarschijnlijk nooit vermoed, dat dit verbod zo'n storm van veront waardiging teweeg zou brengen, zowel bij de soldaten als bij de burgers èn de vertegenwoordigers in de Kamer. „U had de jongens eens moeten horen op de kamers. De een wilde voor de an der niet ondertoen in het uiten van on aangenaamheden naar het hoofd van de minister en reeds direct werd er over wogen op welke manier men dan wel zonder betalen hetzij om het geld te bewaren zoals deze twee, hetzij door gebrek aan geld, zoals zovele anderen - toch thuis kon geraken. Want „thuis" is langzamerhand voor deze jongens een begrip geworden en er zijn er, die men 's Maandags met een zuur gezicht aan de dienst ziet beginnen, maar die tegen dat het Zaterdag wordt, weer aar dig opleven. Och, het is toch allemaal kolder en als je een beetje een geschik te M.P.'er tegenkomt, zal hij je niets maken, als je je duim maar naar be neden houdt". Beroeps- en gelegenheidslifters. Wij kwamen tot de enigszins wonderlij ke ontdekking, dat er nog verschil be staat tussen lifters en lifters. De één doet het alleen als hij geen geld heeft of iets moet betalen, waarna van zijn soldij geen treingeld meer af kan. De ander, het zijn er uitraard maar weinig, maakt van liften een beroep. Kou of geen kou, regen of geen regen, 's Zaterdagsmid- dags om één uur stapt hij de poort uit en begeeft zich naar de grote weg en iedere week opnieuw beleeft hij nieuwe avonturen. Vrij vervoer Dat kent hij niet, hij ver koopt het ver beneden de prijs aan een plaatsgenoot van hem en die centen kan hij ook nog opmaken. Veelal lukt het hem om nog eerder dan de anderen, die per militaire trein reizen, thuis te zijn en 's Maandags vertellen zij met trots in wat voor merk prachtige slee zij gereden hebben, met welke snelheid en hoeveel goede Engelse sigaretten zij van de autobezitter, die zelf ook in dienst geweest is, gekregen hebben. Dan lacht men om de ver1 van hun maats en de volgende keer, als hun ver lof wordt verleend, stappen zij welge moed weer naar de grote weg en be proeven hun geluk opnieuw. De ene keer lukt het natuurlijk beter dan de andere, maar over het algemeen zijn ze betrekkelijk snel thuis en wen sen ook geen geld voor de terugreis uit te geven. Dan stappen zij de dag, dat zij terug moeten, bijtijds de deur uit en liften terug naar de kazerne. „Het gebeurde me", vertelde een van de lifters, „dat mij, toen ik op zekere dag met twee heren meereed, gevraagd werd, hoe ik over de keuze-commissie van het Nederlandse voetbal dacht. Nou, hoewel ik weinig verstand heb van voetballen, antwoordde ik, dat ze ook deze K.C. maar gauw moesten opdoeken en toen de ene heer wat verwonderd keek, be greep ik aanvankelijk niets, maar later werd het mij duidelijk. Hij vertelde, dat ik met Pelikaan, eens een roemrucht voetballer uit het Nederlandse elftal en thans lid van deze keuzecommissie, had meegelift". Toch nog tevreden. Uit het gesprek met deze militairen kwam een zekere dankbaarheid ten opzichte van het liftverbod van minister Staf tot uiting. Doordat de reacties op dit ver bod het vraagstuk van het goedkope vervoer voor militairen in het middel punt van de belangstelling plaatsten, kunnen de militairen thans gemakke lijker liften èn door het M3-teken op de auto's èn door de komende cen trale liftplaats, die door de A.N.W.B. zal worden gevraagd. Bovendien is het aantal malen vrij vervoer verhoogd tot achttien per jaar Het gevolg zal zijn, dat nu meer militai ren gaan liften, die anders voor half geld per trein reisden, zodat dit ver bod een uitwerking heeft gehad als een boemerang. Terwijl wij nog even verder praatten met deze lifters, stopte er plotseling zonder vraaggebaar een prachtige wa gen, waarvan de bestuurder de „heren" militairen vroeg of ze soms een lift wens ten en waarheen. De auto droeg het kenteken M3 en de militairen boften, dat deze wagen rechtstreeks naar Den Haag ging. Terwijl de soldaten instap ten, maakten wij nog eens een praatje met de bestuurder van de wagen, die verklaarde, dat hij principiëel tegen het liften van burgers was, maar soldaten gaarne een lift gaf, want zelf militair geweest zijnde, wilde hij „de loop van het vaderland" niet het risico laten lopen, dat zij met een lege portemonnaie moesten teren op het beursje van hun meisje of op toegestopt geld van thuis om het weekend zo aangenaam mogelijk door te brengen. Weg stoof de wagen, richting Den Haag. Door de achterruit knikten en wuifden de militairen ten teken, dat zij het vol komen met de chauffeur eens waren. Tien minuten voor het einde kwam het Soester doel onder druk te staan, doordat Ares een slotoffensief ontketende. De S.E.C.-verdediging zwichtte echter niet en het einde kwam met de kleine nederlaag. 0-1. T.T.V. „SHOT". Door het succes van vorig jaar aange moedigd heeft de sportcommissie van de tafeltennis-vereniging „Shot" besloten dit jaar, indien de Eem berijdbaar zal zijn, wederom een IJsselmeertocht op de schaats te organiseren. Om het uithoudingsvermo gen op te voeren, wordt één maal per week door belangstellenden athletiek be oefend door o.a. hardloopwedstrijden op de lange afstand. Dit jaar zal er, naast de wedstrijd, ook gelegenheid bestaan voor een touristen- tocht. Verder staan er op het programma de clubkampioenschappen '55, die midden Februari verspeeld zullen worden, en de Soester kampioenschappen in Mei a.s. Naast de reeds bestaande Tennisvereni ging „Wimbledon" zal er, zo gauw de avonden minder kort zijn, ook een afde ling volleybal opgericht worden. Het bestuur overweegt daarom de moge lijkheid tot het stichten van een sport- centrale, waarin de afdelingen tafeltennis, en volleybal ondergebracht kunnen wor den. Th. Rademaker kreeg de vererende uit nodiging deel te nemen aan de wedstrij den tegen Gelderland. Hij wist al zijn partijen te winnen. De uitslagen van deze week zijn: Shot 16Shot 18 1-9 (dames). Shot 10Shot 12 2-8 (adspiranten). Shot 11Shot 13 6-4 (adspiranten). Deze week spelen: Shot 16Shot 17 (dames). Shot 14Shot 15 (adspiranten). Shot 7Shot 10 (adspiranten). CLUBTENTOONSTELLING „DE ZWALUW". Zaterdagavond opende de voorzitter van de postduivenvereniging „De Zwaluw" de jaarlijkse clubtentoonstelling, welke in hotel „De Gouden Ploeg" werd gehouden. De heer v. d. Brakel releveerde de belang rijkheid van het houden van dergelijke tentoonstellingen, waarop de beste dieren van de leden aanwezig zijn. De 16-jarige F. de Zoete kreeg een pluim voor het be halen van 2e en 3e prijs. De keurmeester, de heer v. d. Meijden, moest 210 duiven keuren en de prijzen vielen alsvolgt: Onbevlogen doffers. 1. Sj. Rijksen, 93 p. 2. C. de Goede, 92% p. 3. F. de Zoete, 92 p. 4. J. v. Herwaarden, 92 p. Onbevlogen duivinnen: 1. P. Wolfsen, 92% p. 2. P. Grift, 91% p. Doffers tot 350 km. 1. J. v. d. Belt, 92% p. 2. Sj. Rijksen, 92 p. 3. J. Rauch, 92 p. A. Hilhorst, 92 p. Duivinnen tot 350 km. 1. N. v. d. Veen, 92 p. 2. V. Reyerse, 92 p. 3. C. de Goede, 91% p. 4. W. Krijt, 91 p. Doffers van 350 tot 550 km. 1. P. Duyst, 93 p. 2. J. v. d. Brink, 92% p. 3. C. v. d. Veen, 92 p. 4. J. Leek, 91% p. 5. H. Go- rissen, 91% p. Duivinnen van 350 tot 550 km. 1. J. Leek, 91* p. 2. L. v. Klooster, 91 p. 3. J. Onwezen, 91 p. 4. J. Leek, 91 p. Doffers boven 550 km. 1. J. Leek, 93 p. 2. J. Blokland, 92% p. 3. J. v. d. Brink, 92% p. 4. J. v. d. Brink, 92% p. Duivinnen boven 550 km. 1. H. Smit, 92 p. 2. J. Onwezen, 91% p. Jonge doffers van 0 tot 100 km. 1. W. Krijt, 90% p. 2. C. v. Veen, 90 p. 3. P. Duyst, 89% p. Jonge duivinnen van 0 tot 100 km. 1. P. Wolfsen, 88% p. 2. L. v. Klooster, 88 p. Doffers van 100 tot 250 km. 1. V. Reyer se, 91 p. 2. Sj. Rijksen, 90% p. 3. R. Schif- Eaert, 90% p. 4. J. v. d. Brink, 90% p. 5. P. Grift, 90% p. Duivinnen van 100 tot 250 km. 1. H. Smit, 2. A. Hilhorst. 3. Sj. Rijksen. 4. N. van Veen. 5. H. Adams. Doffers van 250 km. en hoger. 1. G. Vis ser. 2. B. Roest. Duivinnen van 250 km. en hoger. 1. H. Gorissen. 2. F. de Zoete. 3. W. v. Kloos ter. VOLKS-UNIVERSITEIT. Woensdag 12 Januari a.s. spreekt de heer G. Veenstra, architect B.N.A., voor de Volks-universiteit over het onderwerp „Wat maken wij van ons huis". 7e CYCLE-CROSS. Niettegenstaande de koude was de deelname aan de 7e cycle-cross van „Tempo" behoorlijk en de strijdlust werd door de koude niet beïnvloed. Gerrit Ruttenberg was bij de start niet aanwezig, doch daar men hem wel verwachtte, trachtten de overigen al vast een goede positie in te nemen. Ruttenberg kwam na 5 minuten en Het vlug mopperen zit de Nederlanders in het bloed. Wanneer er iets is, dat niet gaat zoals we zouden willen, staan we direct klaar met critiek en vaak zonder de moeite te hebben genomen even verder te kijken dan onze neus lang is. Daardoor zijn we dikwijls onredelijk. Toen vorige week, door de bij vriestem peratuur vallende regen, alle wegen in spiegelgladde ijsbanen werden omgeto verd, waren er enige Soestenaren, die de gang van zaken in het geheel niet aan stond. Staande achter de ruiten van ons Postkan toor, waar het in de goed verwarmde ruimte behagelijk praten is, al heb je zelfs geen postzegel van 2 cent nodig, werd door enige dorpsgenoten critiek ge leverd, die even onbillijk als onheus was. Men moest veel vlugger met zand strooien beginnen en er deugde geen snars van en dan te weten, dat, Soest, een der eerste gemeenten was die met zand op de weg kwam. Dergelijk gemopper kunnen we natuur lijk rustig voorbijgaan en het nemen voor wat het is: geklets in de ruimte, ware het niet, dat bij dit soort gelegenheden zich een mentaliteit openbaart, waartegen we toch iets moeten proberen te doen. Opmerkelijk is, dat zij die zich bij zo'n gezelschap voegen, het roerend met de beweringen eens zijn. Onverschillig waarover het gaat, wanneer er wat te kankeren valt, dan zijn ze er als de kippen bij. Maar zelden, dat zich iemand meldt om te wijzen op de kip zonder kop. Durven we dat niet, of willen we niet voor spelbreker worden aangezien H. OEKMAN. startte fel, om in het eindklassement tenslotte de 3e plaats op te eisen. Wil van Barneveld nam na de start de -leiding om-deze niet meer af te staan. Klaas van 't Klooster nestelde zich op de tweede plaats en Henk de Bree, Piet v. d. Broek en Rienus Muis bezetten respectievelijk de 3e, 4e en 5e plaats. Deze laatsten behielden hun plaatsen niet, daar Ruttenberg steeds meer op drong. Na de vierde ronde werd Muis ge passeerd, v. d. Broek was in de zesde ronde aan de beurt en na de achtste ronde werd De Bree gepasseerd. De jeugdige Van 't Klooster bleek voor Rut tenberg onbereikbaar te zijn. De uitslag werd: 1. Wil van Barneveld, tijd 1.20 uur (3.30 sec. sneller dan vorige week). 2. Klaas van 't Klooster, 1.25 uur. 3. Gerrit Ruttenberg, 1.28 uur (zuivere rijtijd 1.23 uur). 4. Henk de Bree, tijd 1.29 uur. 5. Piet v. d. Broek, tijd 1.31 uur. 6. Rienus Muis, tijd 1.39 uur. KEUKEN STOND IN BRAND. Door het omvallen van een brandende pe troleumkachel ontstond in de keuken van de familie W. Brugge van 's Gravendeel, wonende aan de Praamgracht, brand. De Soester politieauto werd per mobilo foon naar de Praamgracht gedirigeerd en met behulp van de schuimblusser en enige emmers water werd de brandende keu ken-inventaris geblust. De nevelspuit ar riveerde kort daarna, doch voor de brand weer was er niets meer te doen. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinderwantje, kettinkje met kruisje, 2 rollen lood, schakelarmband, zijtas van fiets, blauwe want, pink (koe), wieldop van auto, das, schakelarmband, oorbel, zakje met nylon kousen, rechter glacé handschoen, leren portemqrmaie, vergulde knip, wollen das, rode portemonnaie met inhoud, rechter handschoen, werkjas, 2 hazewind honden, bruine kinderportemon- naie, staaflantaarn, kinderschaats, kin- derportemonnaie, damesrijwiel, armband je, autoped, groot dekzeil, schaats, rode kinderwantjes, padvindersriem en pakje shag. Inlichtingen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14-16 uur. DINSDAG Wanneer wij geen gebreken hadden, zouden wij er niet zo'n genoegen in vinden deze bij anderen te ont dekken. WOENSDAG. De zintuigelijke waarneming is het fundament van alle kennis. DONDERDAG. Alle kennis is herinnering. Kennis is een gebouw, opgetrokken uit de verschillende geestelijke bouwstenen, in een juiste orde gerangschikt vol gens een verstandig plan.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1