BEENDERRIBBEN Philips-Grandig VAN ESSEN Belachelijk lage Opruimiogs-prijzeo. r Eisenhower s troonrede verwierf instemming. KOUDE KUNSTJES. KEfêKSTR.3 TEL.27©Ó LOUPE'S LEESGLAZEN SPECIAAL-OPTIEK SOEST. Goed gebruik van het gezins-inkomen. IN DE HOEK. Sticlitsclie Schoenhuizen Soest Utrecht Baarn VRIJDAG 14 JANUARI 1955. 33e JAARGANG No. 4. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE. DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN 1DMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr. P. H. RITTER De ontvangst der Ambonnezen in Ne derland is een grote lijdensgeschiedenis. Zij vormt een keten van incidenten en rechtsverkrachtingen, zij geeft ons een beeld van ettelijke erbarmelijk inge richte kampen, in sommige waarvan, zo als in het kamp Beenderribben, bijna niet te leven is. In Beenderribben is thans een opstand uitgebroken. Toen de leider der P.N. M.S., de heer S. Siwalette, aangezegd zou worden, dat hij met zijn vrouw en acht kinderen de barak in Beenderrib ben moest verlaten, vatte een aantal Ambonnezen post voor de woning van Simalette en versperde de man, die het bevel tot overplaatsing kwam brengen, de weg. Toen heeft de Rijkspolitie honden op de Ambonnezen losgelaten. Een maatregel die men nauwelijks op misdadigers zou toepassen, maar die aangewend werd tegen gasten van onze staat. Wij beseffen de moeilijkheden, waarvoor het commissariaat van de Ambonnezen- zorg zich bevindt, wij erkennen de nood zakelijkheid, dat orde en rust worden gewaarborgd, maar er is een uiterste van tact nodig om het Ambonnezenpro- bleem te regelen. En vóór alles is er nodig begrip van de gevoelens, die de Ambonnezen beheersen. Er zijn incidentele moeilijkheden. Som migen in Beenderribben weigerden te voldoen aan de verplichting op te geven hoeveel zij verdiend hadden, waarom hun geen zakgeld en geen kledingbonnen werden verstrekt. Maar men moet zoe ken naar de grondoorzaak van het ver zet. Deze ligt hier, dat het commissari aat voor de Ambonnezen de door de heer Simalette gestichte organisatie, die tot doel heeft de aanhankelijkheid der Ambonnezen aan de republiek der Zuid- Molukken te bevorderen, niet erkent. Wij krijgen de indruk, dat achter die weigering zich bevindt een oriëntatie naar de door Nederland ten opzichte van de Indonesische deelstaten gevolgde politiek. Het is gebleken, dat Nederland tot dus verre partij heeft gekozen voor de on wettig tot stand gekomen Republik In- donesia en zich vijandig heeft getoond tegenover de rechtmatig uitgeroepen re publiek der Zuid-Molukken en de Ne derland steeds trouw en met inzet van leven steeds gediend hebbende Ambonne zen. Ingevolge letter en bedoeling van de mantel-resolutie der ronde-tafelover eenkomsten, de daarin vervatte Renville- beginselen en art. 2 der Overgangsover eenkomst, is Nederland juist verplicht om steun te verlenen aan volksbewe gingen ter verwezenlijking van het zelf beschikkingsrecht, zoals Ambon en de andere Zuid Molukse eilanden die te zien hebben gegeven. Maar Nederland heeft dit niet slechts nagelaten, doch deze, zijn vrienden, weerstreefd. De Koninklijke Pakketvaart-maatschap- pij maakte de aanval op Ambon moge lijk door haar schepen beschikbaar te stellen. Door middel van zijn militaire missie heeft Nederland wetenschappe lijk en technisch aan Ambon's vijand steun verleend. Het heeft de aanval mo gelijk gemaakt door de opleiding van de Indonesische troepen. Het heeft de cen traliserende Javaanse regering in de kaart gespeeld. De Ambonnezen gevoelen zich gegriefd, doordat de hier te lande vertoevende Zuid-Molukse oud-militairen der Konink lijke Nederlands-Indische Landmacht niet worden beschouwd als „militairen op weg naar huis", zodat zij volgens hun dienstvoorwaarden bij het K.N.I.L. en het ter ronde-tafelconferentie overeen- gekomene recht hebben te worden ver voerd naar de plaats, waar zij zich wil len vestigen. Vreest men hun deelneming aan het Zuid- moluks' verzet De Ambonnezen beklagen zich erover, dat zij geen gelden mogen overmaken aan de vertegenwoordigers van de re publiek der Zuid-Molukken, een door onze rechterlijke macht erkende staat. Men ziet de weerspiegeling van de Indo- nesisch-gezinde politiek van onze re gering in de behandeling der hier te lande vertoevende Ambonnezen. Zij moe ten aldus gegroepeerd zijn, dat de natio- naal-gezinden geen aaneengesloten blok kunnen vormen. Vandaar de moeilijk heden met de huisvesting, die moeilijk heden zijn van de indeling. Men wenst hen niet zo in te delen, dat hun natio nale geestdrift wordt gestimuleerd. Wie in Nederland kan zich indenken in wat het vertrapte volk der Ambonne zen op het ogenblik beleeft Zij gevoe len de dag der vrijheid naderen en zij hebben maar één wens: met hun landge noten voor die vrijheid te vechten. Met duidelijke trekken den zij de op handen zijnde ineenstorting van de Indo nesische republiek zich oltrekken. Wat de tegenstanders der sou ereiniteitsover- dracht hebben voorspeltvoltooit zich in enkele jaren. Het I: donesische rijk brokkelt uiteen. Toen Ir dië leefde on der het gesmade westen e kolonialisme, was het een rustig, wel', trend land. Nu is het een chaos geword'n, een gebied, waar oneindig wordt geit den. Ieder wel denkend mens begrijpt d-< drift tot her stel en vernieuwing, die jn de Ambon nezen bruist. Er is tact, veel tact geboden bij de be handeling der moeilijkheden met de Am bonnezen. En er zou veel gewonnen zijn, indien de Nederlandse redering een neu traliteitspolitiek tegenover Indonesië ging volgen en niet toestond, dat een Neder landse rederij bleef deelnemen aan het vervoer der troepen va>. Ambon's vij anden, die alleen maar uit zijn op hun vernietiging. Wij zouden verplicht zijn Arnbon te steu nen, maar wij behoren in ieder geval ons te onthouden van hulpverlening aan belagers. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW. Eisenhower heeft zijn jaarlijkse State of the Union aan het Congres uitgebracht, een rede oorspronkelijk bedoeld als een overzicht van de toestand waarin de Ver enigde Staten zich bevinden, maar in de loop der tijden geworden een soort troon rede, althans jprogramma voor het nieuwe jaar. Deze geeft volkomen weer de ietwat abnormale toestand, waarin door de laatste verkiezingen en gebeurtenissen de Amerikaanse politiek is komen te ver keren. Het is meermalen geschied, dat een repu blikeins president met een in meerder heid democratisch Congres had te rege- instemmend. De structuur van het pro gramma van Eisenhower staat hen goed aan. Eert „wapenpool Met de ratificatie van de accoorden van Parijs is nog geen verdere voortgang ge maakt. Men blijft natuurlijk intriges in de Franse Raad van de R publiek vrezen. Mendès-France is daarom met zijn wa- penpool gekomen, waar--v hij bij zijn kort bezoek aan de xianucuise minister niet het volle gehoor heeft gevonden. De bezwaren van West-Duitsland blijken sterker, omdat men vreest, dat de Duitse - ,,..j industrie niet voldoende kan worden in- ren, of omgekeerd, en dat is altijd, dank geschakeld Dezer dagen zal nu Mendès. France te Baden-Baden een onderhoud zij de soepelheid der Amerikaanse grond wet, goed gegaan. Maar thans is het an ders, want de ommezwaai in de meerder heid verzekert het behoud van de per soonlijke politiek, die de republikein Eisenhower met medewerking van de democraten gaat voeren. Dit geldt vooral de buitenlandse politiek, waarin, ook ten opzichte van Oost-Azië, een bovenpartij- dige overeenstemming is bereikt, die zelfs Roosevelt niet had. Vandaar, dat de democraten van de hand hebben gewezen Dulles' aanbod om, ge lijk hijzelf een tijd lang republikeins ad viseur ter zijde van de democratische staatssecretaris Acheson is geweest, nu een vooraanstaand democraat een plaats naast zich in het State Department te ge ven. Wel zal de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, die aftreedt zodra de accoorden van Parijs eventueel in werking treden, optreden als technisch adviseur en tevens als hoofd van de commissie, die wijzi gingsvoorstellen zal ontwerpen voor het handvest der Verenigde Naties. Ook al brengt het nieuwe jaar ons Nog geen ijs van stenen dik, Wel waait soms 'n vrij fris windje, Ondernullig is het kwik. Hebt U voor Uw waterleiding Al het nodige gedaan Als het buizenwater ijs wordt, Wil het niet meer door de kraan En de broze buizen barsten, Later komt de lekkerij En de loodgieter heeft doorgaans Nèt een ander karrewei. Denkt U óók eens om de vogels Ook wat drinken moet er zijn: Zuigen op een staafje ijs is Lékker, maar niet in hun lijn. Staat er iemand op Uw stoepje Blauw te bekken van de kou, Zelfs al is 't met een kwitantie, Help hem dan een beetje gauw. Of, nog beter, laat hem binnen, Want daar is het minder guur; En, als nèt de koffie klaar is, Ook al is de koffie duur. CLINGE DOORENBOS. de en ook de onderhandelingen met Ly- bië slagen niet naar wens. Engeland is zo goed als zeker, dat de spoorwegstaking, algemeen als een natio nale ramp beschouwd, niet zal doorgaan. Er wordt nu verder onderhandeld, maar niet onder stakingsdruk. Eden gaat op reis, naar Oost-Azië, voordat binnenkort de SEATO-mogendheden een samenkomst te Bangkok zullen hebben. Dit verklaart de directe afwijzing door Amerika en En geland van Malenkow's zo gezegde vre delievende voorstellen. De rol van India. Het ziet er naar uit, dat de SEATO, al is zij een zwak getimmerde, toch meer le venskracht zal kunnen opbrengen dan de omvangrijke conferentie te Bangkok, die door de vijf Colombo mogendheden in hun bijeenkomst te Buitenzorg is op touw zet. Van deze is ongetwijfeld India de voornaamste. [n de aangelegenheid van de Amerikaanse spionnen in China (die niet het doel maar wel de aanleiding van de reis van de V.N. secretaris-generaal Hammerskjöld naar Peking was) speelt India weer een zon derlinge zol. Terwijl iedereen nog giste naar de resul taten van de urenlange besprekingen, die Hammerskjöld met Tsjoe En Lai en ook met Mao tse Toen^'heeft gedaan, vertelt Delhi, via zijn ambassadeur te Peking, dat van vrijlating der Amerikaanse pilo ten geen sprake zal zijn. Als India een vooraanstaande plaats in Azië wil inne men, zal Pandit Nehroe meer met de rea liteit moeten rekening houden dan tot dusver. In het roerige Midden-Amerika ontston den moeilijkheden: Costarica gevoelt zich bedreigd door Nicaragua. Teneinde te ver hinderen, dat de Veiligheidsraad zich in dit conflict mengt, zijn de organen van de Amerikaanse organisatie reeds bijeen ge weest om olie op de golven te werpen. Terwille van de vrede. Eisenhower oogstte van beide zijden lui de instemming met zijn overzicht van de wereldtoestand en de maatregelen, te ne men om vrede en veiligheid in de wereld te bewaren, desnoods met nieuwe finan ciële opofferingen. Militair is daarom voorgesteld een verlenging van de dienst plicht van 2 jaar, die op 30 Juni a.s. af loopt; betere voorwaarden voor vrijwil lige beroepsmilitairen en reorganisatie van de burger diensten bij de strijdkrach ten. Minder algemeen was uiteraard de in stemming, die hij oogstte met zijn libe raal handelsprogramma, dat reeds dade lijk in de verlenging, gedurende tenmins te twee jaren van de Reciprocal Act voor ziet. Hier heeft hij de eigen rechter vleu gel tegen zich. Dat de bovenpartijdigheid geen betrekking heeft op binnenlandse maatregelen als bv. op het gebied van landbouw, versterking van werkgelegen heid, financiële e.a. maatregelen, spreekt vanzelf. Maar in het algemeen waren de met Adenauer hebben, dat ook over deze wapenpool zal lopen, in verband waar mede Mendès-France in zijn voorstellen reeds een verzachting heeft aangebracht, die ook voor de Benelux van betekenis is. Men heeft in de laatste tijd wel wat erg de nadruk gelegd op Adenauer's ouder dom en de eenzaamheid van zijn positie, die te veel van zijn krachten zou vergen. Het kleine incident in de Bondsdag, waar bij hij, hetgeen hem zelden gebeurt, aan de oppositie een antwoord schuldig bleef, is wel wat opgeblazen. De Westduitse S.D.P. gevoelt dat ook en om te trachten te verhinderen, dat de accoorden door de Bondsdag in tweede en derde lezing wor den aanvaard, zet hij nu een grote cam pagne op touw. Steeds luider wordt de roep, dat de hereniging van Duitsland moet voorgaan, maar ook steeds meer treedt naar voren de gedachte, dat deze hereniging juist langs de omweg der ac coorden het best kan worden bereikt. Sovjet-Rusland heeft nog geen van zijn dreigementen uitgevoerd, maar het staat reeds vast, dat over het gezameiijk leger der satellieten in Oost-Duitsland, Polen, Tsjechoslowakye en Hongarye maarschalk Rokossowski, die reeds minister van Oor log in Polen is, het bevel zal voeren. Orde in verkiezingschaos. Mendès-France heeft nu de kaart van het Franse kiesrecht uitgespeeld om orde in de Franse politiek te brengen en het voortbestaan ener radicale meerderheid te verzekeren. Hij wil terugkeren tot het oude districtenstelsel, waardoor de com munisten en de volksrepublikeinen bij de verkiezing van 1956 sterk zullen achter uitgaan. Vandaar verzet in die kringen, maar tevens aanhang rechts en links, die Mendès-France ten goede kunnen komen. Hij heeft meer steun dringend nodig, want te New York zijn door de Tunesiërs on vriendelijke woorden gesproken, in Al giers en Marokko is het verzet nog gaan- VOOR Kamer- en Buiten-thermometers Maximum- en Minimum-thermometers Brillen, met en zonder recept, voor particulieren en Z.F.-leden commentaren, die de democratische leden j BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 van het Congres aan de pers verschaften, Hoek Soesterbergsestraat. Over dit onderwerp sprak Dinsdagmiddag Mej. Onderdijk, docente van het Gezins- Begrotings-Instituut (G.B.I-), voor de le den van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afd. Soest, Baarn en omstr. en voor de leden van de Vrouwen Electri- citeis Vereniging afd. Soest-Baarn. in ho tel Zeiler te Baarn. Het Gezins-Begrotings Instituut is een nog zeer jonge Stichting (sinds 1954), die gedragen wordt door de 4 grootste Spaar banken in Nederland. Het doel van de lezing was niet om elke huisvrouw nu eens precies te vertellen hoe ze met het inkomen moet omgaan, maar veeleer om een grondpatroon te ge ven, waarvan ieder gezin kan uitgaan. Aan de hand van plaatjes liet Mej. On derdijk zien, dat twee gezinnen met het zelfde inkomen en dezelfde uitgaven zich toch meer of minder kunnen veroorloven. Als voorbeeld werden twee families ge nomen. Bij de fam. de Vries zaten allen goed in de kleren, was alles keurig ver zorgd en bleef er nog geld voor een jaar lijkse vacantie over, terwijl de fam. Bak ker eeuwig in de knoei zat, doordat mevr. Bakker zonder overleg maar uitgaf. Het geheim van mévr. de Vries was, dat ze haar inkomen in drie gedeelten ver deelde: één voor de vaste lasten (huishuur, licht, gas, belasting, enz.), één voor huis houdgeld w.o. ook collectes, zakgeld, huis dieren enz. en één voor reserve o.a. kle ding, aanvulling linnenkast, dokter, spaar bank enz. Met behulp van een, budget-pop liet de docente zien, dat een normaal figuur een gezonde besteding van inkomsten bete kende. Werd de hoed te hoog, dan drukten de vaste lasten te zwaar: werden de benen te kort, dan zakte zij spoedig erdoor, van wege de te kleine reserve. Na de lezing was er nog gelegenheid tot vragen stellen, waarvan enkele dames ge bruik maakten. Er bestond nogal verschil van mening over de grootte van het zak geld voor de kinderen en het zelf zakgeld verdienen door de kinderen. Al bij al was het een leerzame middag en wij zijn ervan overtuigd, dat menig huis moeder met goede moed zal beginnen meï het vormen van potjes, om te trachten het inkomen zo goed mogelijk te besteden. Hopelijk krijgt haar budget-pop dan flin ke lange benen. FRAAIE PRESTATIE VAN ONZE ZWEMSTERTJES. In de stand van de Zwemcompetitie van de Kring midden Nederland van de K.N.Z.B., welke competitie Maandagavond werd voortgezet in het sportfondsenbad te Amersfoort, is voor De Duinkikkers Wij ouderen hebben, toen direct na nieuwjaar de berichten verschenen over het gedrag van de jeugd in ons dorp, een bedenkelijk gezicht getrokken en gezegd: „tjonge tjonge, wat een jeugd, wat een jeugd". We vergaten toen gemakshalve maar, dat we, volgens onze ouders, destijds óók niet uitblonken, of beter gezegd wel uit blonken, 'maar niet op .de manier, die door ouders en politie wordt geappreci eerd. De kans bestaat, dat ook mijn zoon dit hoekje onder ogen krijgt, dus kan ik niet in bijzonderheden treden, maar lieve mensen, wat heb ik vaak voor m'n vrij heid en lijfsbehoud moeten rennen. En praat me niet over vuurwerk. In onze tijd hadden we op de jeugd van heden voor, dat de agenten geen schijn van kans tegen ons hadden. Stuk voor stuk liepen we de 100 meter sneller dan een agent; met fiets, motor of jeep wa ren onze tegenstanders nog niet uitge rust en daardoor waren wij vrijwel nooit het haasje. Ik bedoel maar, de jeugd van nu is in wezen precies hetzelfde als de jeugd van vroeger. Er is wel iets veranderd, ja ze ker. De oorlog heeft hier en daar een deuk toegebracht. Kinderen zagen hun ouders vreemde dingen doen en wisten vaak niet wat goed of verkeerd was. We voeden de kinderen ook vrijer op. Ze zijn daar door misschien wat wilder, maar ook on afhankelijker. Maar dat hebben we zelf gewild. „De eeuw van het kind" hebben wij, ou deren, zelf uitgevonden en wanneer het nu soms niet gaat zoals we het graag willen en nu en dan soms botst, moeten we daarover niet in alarmtoestand gera ken. De oorzaak zit niet altijd bij de jeugd. Wij zullen de hand ook wel eens in eigen boezem moeten steken. En als ik de autoriteiten verzoeken mag. niet te veel „verboden" a.u.b. Wel meer politie, welke niet alleen nodig is voor de jeugd, maar ook voor de goede orde op de 4M> duizend hectare grond, dat we Soest noemen. H. OEKMAN. practisch geen wijziging gekomen. Na de tweede competitieavond nemen zij nog steeds de 9e plaats in. De oorzaak schuilt in het feit, dat het merendeel der leden het nummer vlinderslag nog niet genoeg onder de knie heeft. Wan neer men op dit nummer flink oefent, zal dit aan het resultaat zeker ten goe de komen. Opmerkelijk is de fraaie prestatie, die de meisjes hebben geleverd op het esta fettenummer 5 x 50 meter vrije slag, waarbij zij de vierde plaats bezetten achter De Robben, Hilversum; Neptunus, Amersfoort en H.Z.C., Hilversum. De ploeg, die ons die vreugde bracht in het kleine kamp, waarin 2 debutanten zaten, bestond uit Ans Kraaikamp, Ineke van der Woude, Roos Timmrman, Hil- de Veenendaal en Truus Moree. De volledige, stand van dit voor ons zo fraaie nummer was als volgt: 1. Robben in 2 min, 4.58 sec. 2. Neptu nus, Amersfoort, 2 min., 5,84 seconde. 3. H.Z.C., 3 min., 0.33 sec. 4 Duinkikkers, 3 min., 1,35 sec. 5. Zwemlust, 3 min., 1,57 sec. 6. A.Z.&P.C., 3 min., 20 sec. 7. Vecht streek, 3 min., 2,44 sec. 8. K.Z.V.A., 3 min., 2,78 sec. 9. U.Z.S.C., 3 min., 2,88 sec. 10. Wilskracht, 3 min., 3,17 sec. De stand is nu ais volgt: I. De Robben, 19 min 0.49 sec. 2. Nep tunus, 20 min., 2 sec. 3. H.Z.C., 21 min., 3,83 sec. 4. A.Z.&P.C., 22 min., 0,57 sec. 5. Wilskracht, 22 min. 8.51 sec. 6. U.Z.S.C. 23 min., 0,54 sec. 7. K.Z.V.A., 25 min., 0.94 sec. 8. Vechtstreek, 25 min. 8.08 sec. 9. Duinkikkers, 25 min., 9.44 sec. 10. Flevo, 28 min., 9,24 seconde. GEMEENTE KOOPT EEMSTRAAT-WONINGEN. Ter bescherming en tot behoud van het historische huizenbezit der gemeente achten B. en W. het wenselijk, dat de gemeente de eigendom verkrijgt van de woningen Eemstraat 4, 6 en 8. Voorge steld wordt deze huizen aan te kopen voor in totaal 6000.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1