Geschonden Jubileum voor Ambon. W. N. Nieuwenhuis HAARVERZORGING J. KOPPEL. VRAGENDIENST. Burgerlijke stand. SOEST. DE ANTWOORDEN VAN MALENKOW. Belangrijker dan verleden jaar. VAN KEURKORPS TOTONGEWENSTE VREEMDELING. Nederland heeft een grote actie ingezet voor hulp aan de vluchtelingen. Begaan met het lot van de ontelbare „displaced persons" brengen werknemers en werk gevers veel geld bijeen voor de vluchte lingenzorg der Verenigde Naties. Maar niet alleen buiten onze grenzen vertoeven vele ontheemden. Wij kennen ze ook in eigen land. Hoe leven hier de verdrevenen Zij wachten in voormalige concentratiekampen en wonen in houten barakken. Een aantal van deze behui zingen is ronduit slecht te noemen en vele dezer „woonoorden" zijn tegen onze vochtige zomers en de langdurige win ters niet bestand. Hebben de mensen, die daarin moeten huizen, voldoende kleding en dekking, ontvangen zij zakgeld, hebben zij vrij heid van handelen en van spreken Wij moeten helaas een ontkennend antwoord geven. Een deel der hier vertoevende Ambonnezen ontvangt momenteel geen zakgeld en geeen kledingbonnen en als zij hun stem verheffen dreigt Den Haag met.... deportatie. Een merkwaardig volk huist in ons land. Komend van een klein eiland, dat min of meer toevallig uit de zee opsteekt, heeft dit volk het in zijn historie niet gemakkelijk gehad. Zolang wij in Neder land onze nationale geschiedenis kunnen schrijven, heeft het daarin een beschei den rol gespeeld. Af en toe schitterde zijn ster wanneer het weer een van zijn zonen meer mocht tellen onder de dra gers van de Militaire Willemsorde. Het vermeerderde de schuld van ons konink rijk. De binding van Nederland aan Ambon is eigenlijk onbegrijpelijk. Zij dateert uit de koloniale geschiedenis. De kooplieden van onze Oost-Indische compagnie zoch ten overal naar winstgevende producten en steunpunten voor hun handel. De han del in specerijen was winstgevend. Alle Molukken stonden vol specerijbomen. Met de vruchten er van hadden Terna- tanen en Javanen al jaren een bloeiende handel gedreven. De Ambonnezen zaten toen onder het juk van de grote volken onder de archipel. Er is niets nieuws onder de zon. Ambon nezen kweekten de bomen. Zij zorgden voor mooie noten, die voor een appel en een ei naar de Javanen gingen. Reeds toen werden de Ambonnezen onderwor pen aan een soort slavernij op eigen bo dem. Toch was de welvaart in die stre ken een voorbeeld voor het gehele Oos ten. De Portugezen verdreven de Javanen van Ambon. Dat gebeurde in 1512 en hun overheersing duurde tot pl.m. 1600, toen de Nederlanders het bewind namen. Nog geen christendom. Men moet het bestuur van die dagen trachten te zien in de lijst van de tijd. Er werd meer met stokken gewerkt dan met overleg. Noch de Portugezen, noch de Hollanders kwamen er om chris tendom en goede medische verzorging te brengen. Zij wensten alleen spece rijen. Wat er met de bevolking gebeur de, interesseerde hen niet. De Hollanders werden door de Ambon nezen geroepen omdat de uitbuiterij door de Portugezen onverdraaglijk leek. Er zijn wel perioden geweest, waarin zij 'n draaglijk lot kregen, maar de knoet bleef evenals de onderwerping. Van Por tugal naar Holland overgaan beteken de ook wel eens van de regen in de drup komen. Enkele malen werd door de gouverneurs een deel van het eiland uitgemoord. De aanplant van specerijbomen werd sterk gereglementeerd. De Ambonnezen wer den uitgeschud, bedrogen en onderbe taald. In een goed specerijenjaar werd de aanplant uitgebreid. Maar niet zodra daalden de prijzen of grote aanplantin gen werden platgebrand en een deel der bevolking uitgemoord. Het doel van de acties was het aanbod in specerijen te verminderen, waarna men weer opdracht gaf nagelbomen aan te planten. De bevolking kende de oorzaak niet van de afwisselende belangstelling en afkeer van hun nationale producten. Zij werd in alle opzichten opstandig. Het loon van de voor de compagnie werkende Am bonnezen bedroeg in die tijd een stuiver en een pond rijst per dag. Er waren flin ke werkers onder. Velen van hen wer den als slaven verkocht naar alle delen van de wereld. Men nam hen in de eer ste plaats mee naar de andere delen van de archipel. Op deze wijze werden de Ambonnezen naar alle windstreken ver- Epreid. Nu nog wonen er meer Am bonnezen buiten Ambon dan op het eiland van die naam. Een keurcorps. In de achttiende eeuw kwam er langzaam een geregeld bestuur. De willekeur ver dween en de zin voor orde en regelmaat bracht de Ambonnezen weer dichter bij de Nederlanders. Organisatietalent van het Westen, gekoppeld aan werkkracht en liefde voor hun geboortegrond bij de Ambonnezen maakten van Ambon weer een welvarend eiland. Er kwam waar dering voor Nederland en toen men man nen zocht voor de handhaving van rust en orde in de archipel, bleken de Ambon nezen daarvoor het beste te voldoen. Dit jaar is het 150 jaar geleden, dat Ne derland de grote verdiensten van de Ambonnezen voor het eerst erkende. De gouverneur op Ambon kreeg opdracht om drie compagnieën van Ambonnezen elk van tweehonderd man, voor vijf jaar aan te werven. Zij werden beroepssol daat en ontwikkelden zich later tot het keurcorps van het K.N.I.L. Onschatbaar zijn de diensten, die de Ambonnezen aan ons koninkrijk hebben bewezen. Bij elk conflict, in elke onrust, verdedigden deze mannen onze driekleur tot de laatste man. Overal waar zij ver- Echenen, keerde de rust als bij tover slag terug. De verering van ons vorsten huis door Ambon steeg bij elke genera tie en bereikte een hoogtepunt tijdens de regering van koningin Wilhelmina, door de Ambonnezen wel „oude grijze moeder" genoemd. Haar portret werd verdedigd, zoals men een kind beschermt. Bij de geldzuivering weigerden velen op Ambon de bankbiljetten met de beel tenis van Koningin Wilhelmina door te knippen. Trouw aan onze driekleur. De Jappen vermoordden alle Ambonne zen, die zij aantroffen met tekenen van trouw aan Oranje. Er zijn er geweest, die met hun Nederlandse vlag de bossen Ingevlucht zijn, waar zij leefden van vruchten, liever dan zonder vlag in het dorp te moeten wonen. Er zijn er ge weest, die zich met onze nationale drie kleur levend lieten begraven. Het is nu anderhalve eeuw geleden sinds wij de Ambonnezen, als soldaten, onze vlag toevertrouwden. Zij hebben hem Wel bewaard. Daarom gaan onze hoeden af voor de duizenden, die hun leven heb ben geofferd voor onze zaak. Ook al hebben wij dit jubileum geschonden. Want juist vijf jaar voordat wij dit feest van anderhalve eeuw Ambonnese trouw mochten vieren, droegen wij hun land over aan een nieuwe overheersing van Javanen. Daarmee is voor hen de glans van dit jubileum verbleekt onder druk van de geroofde vrijheid. In ons vlakke land liggen nu enkele kam pen. Daarbinnen wonen de strijders van weleer in een koude omgeving. Zij kij ken mistroostig uit de oude, soms lekken de barakken naar het wijde Hollandse landschap. Hun wapens zijn hun ontno men, hun land is hun ontrukt. Hun le dematen verstijven in ballingschap. On begrip en wantrouwen staan in hun ogen. Maar misschien dwaalt hun blik nog eens af naar het stille landschap, dat hen thans omringt. Daar leeft het volk, voor welks glorie zij vochten in vrijheid. Helaas, in Den Haag kent men bij dit jubi- jubileum geen dankbaarheid voor de dap peren. Den Haag tart de democratie -en onthoudt deze ontheemden zakgeld en kleding als zij willen meespreken. Zij dreigt met verplaatsing als zijn hun stem verheffen. En wanneer wij daarbij zwijgen, is deze stilte een hulde. Een stilte van schaamte, die ons vervult. IN DE MEEST UITGEBREIDE EN BESTE VORM kunnen wij U bieden dank zij RIJKE ERVARING, ge toetst in binnen- en bui tenland. De MODERNSTE TOE STELLEN en de SPE CIALE PRAEPARATEN, welke individueel wor den toegepast. MOOI GEZOND HAAR OP EEN GAVE, GEZONDE HUID. Dameskapsalon Braamweg 84 Telefoon 2045 W. V. Kan iemand die 19 jaar is en in het bezit van het MULO-diploma reeds een plaats krijgen bij de politie Antwoord: Neen, U moet meerderjarig zijn (21 jaar). Minderjarigen kunnen geen gezag uitoefenen over anderen. P. G. Een echtpaar ontvangt noodwet ouderdomsvoorziening. Kan inwoning krijgen. Wordt het bedrag, door inwo ning verkregen, in vermindering gebracht van de uitkering Antwoord: Gedeeltelijk wordt hiermede rekening gehouden. Indien het jaarlijks door inwoning verkregen inkomen, na aftrek van 200.meer dan 50. bedraagt, wordt de uitkering verminderd met de helft van dit inkomen, nadat dit naar beneden is afgerond tot 50. of een veelvoud daarvan. Wanneer het inwoning betreft van een alimentatie- plichtige zoon, dan ligt de zaak anders, omdat alimentatie-uitkeringen van 'n kind buiten beschouwing blijven. Verder is het bedrag dat de onderhuurder be taalt, niet het juiste bedrag van Uw verdienste. U hebt immers zelf ook meer kosten, die niet gehonoreerd worden. P. D.-L. Is het geoorloofd in het don ker aan de linkerzijde van een verkeers weg (zonder trottoirs) te lopen Antwoord: Ja, dit is geoorloofd. Hiervoor bestaan geen wettelijke voorschriften. U loopt 't veiligst aan de uiterste linkerzijde. U kunt dan het verkeer zien, dat U op Uw weghelft tegemoet komt en U zult niet zo licht van achteren worden aangereden. Loopt U rechts, dan wordt U door ach teropkomende fietsers en automobilisten, die ook rechts houden, niet altijd tijdig gezien al voeren zij ook licht. Vooral bij dimlicht en dus juist als twee auto's elkaar moeten passeren, loopt U rechts, als onzichtbare derde, groot gevaar Vele voetgangers beseffen dit onvol doende. N. II. Bestaat er een avondcursus voor opleiding tot radio-telegrafist Tot wie moet ik mij wenden en welke voor opleiding moet men genoten hebben Antwoord: U kunt U in verbinding stel len met de opleidingsschool van de Ned. telegraafmaatschappij „Radio Holland" te Amsterdam, Keizersgracht 688. Ver eiste vooropleiding 3-jarige H.B.S. of M.U.L.O. B. Duur opleiding ongeveer 2 jaar. Maximum leeftijd 20 jaar. Mevr. R. Is het waar, dat met het verhitten van margarine de vitamines verloren gaan en dat dit niet het geval is bij het smelten van vet en natuur boter Antwoord: De vitamines A en D waar het hier om gaat, verdragen verhitting wel, zulks in tegenstelling tot het vita mine C. Laatstgenoemde vitamine komt echter noch in margarine, noch in vet en natuurboter voor. J. W. W. Ik heb een huis verhuurd voor 54.75 per maand. (Per 1 Januari 1954). Dit huis moet nodig een repara tie ondergaan, waarmede 2000.tot 2500.gemoeid zal zijn. Mag ik na de reparatie de huur verhogen tot b.v. 60.per maand Antwoord: De onderhoudskosten, dus kosten die nodig zijn voor de instand houding van het perceel, komen voor rekening van de huiseigenaar en mogen niet verhaald worden op de huurder. v. Weedestraat 23 Tel. 2577 Aanleg en onderhoud van GASleidingen en gasapparaten WATERleidingen en Sanitaire installaties ELECTR. Techn. Install.bur. DAKBEDEKKINGEN en onderhoud van daken. Stofzuigers enz. ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. GEBOREN: Johan Melchior Ernst, zoon van J. E. Schuin, schrijver en A. Voorbij, Birk- straat 47. Elvira Petronella, dochter van J. Lagemaat, calculator en J. Buijs, Steenhoffstraat 22. Pieternella, dochter van L. Jonker, bakker en H. Busink, Mariastraat 16. George Arnoldus, zoon van W. von Bannisseht, militair en G. M. van Loenen, Kerkstraat 23. Peter Mathijs, zoon »an L. R. L. Mertens, mi litair en G. Bast, Molenstraat 76. An- tonie Arie, zoon van J. C. Baars, hout bewerker en J. Kaats, Wieksloterweg W.Z. 5. Adriaan Hendrik, zoon van R. P. Beijer, metaalslijper en A. H. Pelt, Korte Hartweg 24. Catharina Johanna Gijsbertha Maria, dochter van A. M. Tammer, autospuiter en W. G. Th. van de Wijngaard, Schoolweg 32. Volker Johannes, zoon van E. van Leijenhorst, landbouwer en J. Jansen, Postweg 5. Maria Ignatia, dochter van H. G. van Ooijen, huisschilder en C. A. M. de Ruijgt, Soesterbergsestraat 99. ONDERTROUWD: Derk Florissen, tuinman, Lange Brink- weg 35 D en Jacoba Hendrika Wolfsen, Lange Brinkweg 35 D. GEHUWD: Reijer Koster, kolensjouwer, Nieuweweg 42a en Cornelia van Rouwendaal, Korte- weg 19. Adres na huwelijk: Nieuweweg 42a. Nicolaas Antoon van Hornsveld, timmerman, Nieuweweg 63 en Sietske Bakker, Bosstraat 61. Adres na huwelijk: Nieuweweg 63. OVERLEDEN: Maria Johanna Wilhelmina Aris, 72 jr., Vredehofstraat 15. Hermanus van Burg steden, 67 jaar, gehuwd met M. J. Wij nen, Rademakerstraat 43. Maria Chris- tina Schijf, 77 jaar, gehuwd met D. J. Geerkens, Heideweg 52. Geertruida Eli- sabeth Barr, 68 jaar, wed. van J. IJ. B. Barends, Castricum. Jannetje Keizer, 53 jaar, ongehuwd, De Bilt, Beetzlaan 19. Wilhelmina Berg, 78 jaar, weduwe van H. Langendonk, Koninginnelaan 171. Harm Boekhoudt, 84 jaar, wed. van C. Rutters, Olijkeweg 5. Piet Kramer, 63 jaar, gehuwd met M. P. van Kleef, Nieu- wegweg 87. Barendina Satharina de Jonge, 82 jaar, weduwe van B. M. de Lignie, Burg. Grothestraat 35. Hille- gonda Splinter, 88 jaar, weduwe van J. de Jong, Ringweg 6. „ONS GENOEGEN" SPEELDE „DE VLAM". Voor een goede bezette Eemland-zaal voerde de toneelvereniging „Ons Genoe gen" Zaterdagavond het toneelspel „De Vlam" op. Regisseur Kamerbeek had door het vak manschap van de heer A. Lulkinga te Baarn de beschikking over een prachtig décor en gaf, voor de aanvang van de voorstelling, de bezoekers de gelegenheid zich over de echtheid van dit decor te verbazen. Het stuk speelde n.1. op het erf en aan de achterzijde van een boerderij en zeer realistisch had de heer Luikinga dit uit gebeeld. Er was een echte, gevulde hooiberg, een heuse waterput en een levende waakhond en door dit alles werd een goede en juiste sfeer geschapen, waarin de spelers van „Ons Genoegen" tot een hoogtepunt van hur. kunnen kwamen. De tragedie in vier bedrijven draaide om boer Fons Verstenen (G. Westerveld), die, wegens een oude vete, een ingewortelde haat bezat tegen zijn buurman Mander Kroon (G. J. Kamerbeek). Deze tragedie werd doorkruist door een stille verloving tussen de zoon van Kroon en de dochter Rosa van Verstenen (Mevr. Geytenbeek-Meester), welke de toneel schrijver aanleiding gaf om ditmaal niet het gebruikelijke happy-end, doch tot een andere climax te komen. Kroon Jr. verzocht Verstenen te komen bij het sterfbed van zijn vader. Deze wei gerde en Kroon, die teleurgesteld heen ging, werd door een onbekende doodge schoten. Hiervan werd natuurlijk Ver stenen verdacht, die, dank zij een rechter lijke dwaling, 10 jaar in het gevang ver dween. Rosa trouwde met een andere jongeman en een onnozele broer van deze bekende op een goede dag, dat hij de moord had begaan. Verstenen had zijn „straf" onschuldig uitgezeten en kwam als een berouwvol mens terug om de onnozele moordenaar voortaan als zijn beschermeling te hoeden. Goed en gaaf spel werd er getoond en de zaal werd volledig geboeid. De heer W. C. Priem, voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen, huldig de het gezelschap en wenste Soest geluk met deze toneelgroep. De regisseur-spe ler, de heer Kamerbeek, mocht in deze hulde volop delen. RIETDEKKERS DEDEN EXAMEN. Op het rietdekkersbedrijf van de firma H. van de Pol, Eemstraat alhier, heeft het jaarlijks rietdekkers-examen weer plaats gevonden, georganiseerd door de Riet- en Strodekkers Vakfederatie. Acht candidaten uit verschillende plaat sen van. ons land hebben onder het oog van de examen-commissie, bestaande uit de heren H. C. Groot te Heiloo, H. v. d. Pol alhier, P. Heres te Bedum en E. Hek stra. te Murmerwoude, rieten daken en kapellen gemaakt, welke werden beoor deeld op binding, legging, dikte en af werking. Bovendien moesten de candida ten voldoen aan een bepaalde theoretische kennis. De erkenning om als rietdekker werk zaam te mogen zijn verkregen de heren W. Breedveld te Castricum: Tj. v. d. Ga- Ilën te Dokkum; G. J. Velthuis te Ter- wolde. P. Poland te Hoogwoud; A. J. Verhagen te Haarlanderveen en J. v. Zan ten te Kockengen. Afgewezen Werd één candidaat, terwijl P. Hommelsbrug uit Schalkwijk een theo retisch herexamen moet afleggen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot J. C. v. d. Berg is geslaagd voor het Staatsexamen Bedrijfs administratie. Voor het diploma Technisch Vereni gingsleidster zijn geslaagd Mevr. W. Schuyt-Zwart en Mej. F. M. Ronnen- bergh, leden van de Soester Turnclub. VOOR VEILIG VERKEER. De Veilig-Verkeer politiemannen, de he ren F. Sonders en J. C. M. Smit, hebben de Soester weggebruikers uitgenodigd tot een bijeenkomst in Bosch en Duin. Er worden drie verkeersfilmen gedraaid, ter wijl ploegen, gevormd uit leden van de Motor- en Autoclub „Soest" en van de Soester Bromfiets Club, elkaar de eer zullen betwisten in een hersen-gymna- stiek-wedstrijd, welke in het teken zal staan van de verkeersregels. AFLOSSING OBLIGATIELENING. Door de liquidatie van de N.V. „Cen trale Slachtplaats voor de gemeente Soest" zijn de activa en passiva van deze N.V. per 1 Januari j.1. op de gemeente Soest als enige aandeelhoudster over gegaan. Onder de passiva bevindt zich een obli gatie-lening, pro resto groot 26.000. die een rente draagt van 4 "Io. Volgens de voorwaarden, waaronder de lening indertijd is aangegaan, kan te allen tijde tot vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing worden overgegaan. Naar de mening van B. en W. zijn er termen aanwezig om van de bevoegdheid tot vervroegde gehele aflossing gebruik te maken. De over de lening verschuldigde rente is n.1. vrij hoog, aldus B. en W. in een schijven aan de raad. Bovendien brengt een obligatie-lening veel administratie en extra kosten (o.a. advertentiekosten) met zich. B. en W. stellen de raad dan ook voor tot vervroegde gehele aflossing te be sluiten en wel per een door B. en W. te bepalen datum. SOESTER VOLLEYBAL-VERENIGING. Was tussen Kerst en Nieuwjaar de Soes ter Volleybal Vereniging de gast van Be- Ka te Baarn, de afgelopen week trok S.V.V, naar B.G.&S.V. om enige wedstrij den te spelen. Zowel bij de dames als bij de heren bleek uit de behaalde resultaten, dat er Don derdagsavonds in de gymnastiekzaal in de Kerkebuurt serieus wordt getraind, want beide avonden bleek, dat de tegen standers volkomen tegen elkaar waren opgewassen. Uit het feit, dat de vereni ging momenteel reeds twee dames- en twee heren teams op de been brengt, blijkt wel, dat de vereniging zich ook in dit opzicht in opwaartse lijn beweegt. V.V.V. FANCY-FAIR. Onze V.V.V. gaat een grote Fancy-fair houden in de zalen van restaurant „Eem- land" op Donderdag, Vrijdag en Zater dag, 10, 11 en 12 Februari a.s. Vragen van de pers en Voor de tweede keer heeft Malenkow, sinds hij premier van de Sovjet-Unie werd, geantwoord op een reeks vragen, die hem door een Amerikaanse corres pondent gestuurd werden. Hij volgt hierin, hoewel zeldzamer, één van Sta- lin's gewoonten. Doch de antwoorden, die hij dit nieuwe jaar aan Edward Schott van het Tele- nieuws heeft gegeven, zijn belangrijker dan die, welke hij verleden jaar aan Kingsbury Smith van de Internationale Nieuwsdienst deed toekomen. Dit waren slechts een paar gemeenplaatsen, doch nu geeft hij een uiteenzetting over be paalde kwesties, die de moeite waard zijn om nader te bekijken. Niet dat er iets nieuws verteld wordt. Het is weer een bevestiging en een her haling van wat Molotow verleden jaar steeds weer verkondigd heeft. Doch dat is op zichzelf reeds belangrijk. Wij we ten nu, dat de Sovjet politiek in het nieuwe jaar dezelfde is gebleven. Westduitse wraak. „Bepaalde Amerikaanse kringen" dit is de term die de Sovjet-leiders gewoonlijk bij zulke gelegenheden ge bruiken en waarmede zij dan de rege ring van het land bedoelen - worden be schuldigd van „voorbereidingen voor een nieuwe oorlog". Zij doen dit door weer een Westduits „wraakzoekend" leger in het leven te roepen, door een bewapeningswedloop en de vestiging van een netwerk van bases rondom de Sovjet Unie en andere vredelievende staten. Voorts worden de Westerse mogend heden ervan beschuldigd, dat zij de vre de bedreigen door de overeenkomsten van Londen en Parijs. Wat de Sovjeteisen betreft, die Malen kow weer aanduidt als „noodzakelijk om de spanning te verminderen", deze gaan niet alleen terug tot de conferentie van Berlijn in 1954, doch tot de vier-mogend- heden conferentie in Parijs in het voor jaar van 1951. In het kort samengevat komen zij hier op neer: 1. Geen bewapening in West-Duitsland, zodat, wanneer Duitsland herenigd zou worden, de enige militaire strijd macht in het gehele land de door de Russen georganiseerde en door com munisten Oostduitse „kazerne-politie" zou zijn, die in feite een leger is met artillerie, zwaar geschut en lucht macht. 2. De terugtrekking van alle Britse en Amerikaanse troepen uit het vaste land van Europa en de verdwijning van het gehele West-Europese ver dedigingsstelsel van de NATO. 3. De stopzetting van alle westelijke bewapenings-programma's. 4. Het opgeven van het plan voor de Westeuropese Unie. Verdeel en heers. Dit is dus het Russische programma voor het „vreedzaam naast elkaar bestaan" van Oost- en West-Europa. West-Europa moet verdeeld worden, practisch zonder middelen om zich te verdedigen, ge scheiden van Engeland en Amerika. Oost-Europa moet evenals nu een mas sief, eendrachtig blok van onder com munistisch bestuur staande landen blij ven onder het oppergezag van de Sov jet regering. Het gehele continent zou dan door de sterke militaire macht van de Sovjet-Unie en zijn satelliet-staten overheerst worden. Dit is een voorstelling van zaken waar over niet eens door de Westeuropeanen behoeft te worden gepraat. Toch kondigt Malenkow nu weer aan, dat hij nergens anders over wil praten. Hij schijnt zelfs het idee van een vier- mogendheden conferentie te verwerpen, tenzij de drie westelijke machten bereid zijn de oplossingen, die zij bereikt heb ben inzake de Westeuropese problemen, te laten varen. Waarom deze taal? De bedoeling van de gehele Sovjet-di- plomatie is om tot op het laatste mo ment toe te trachten de ratificatie van de Parijse overeenkomsten en zo de vol tooiing van de integratie van Westeu ropa te verhinderen. Daarom moeten alle officiële Sovjetuitspraken zo gesteld zijn, dat het iedereen duidelijk is, dat de ratificatie van de overeenkomsten een onoverkomelijke hinderpaal voor een regeling inzake Duitsland, voor een Oostenrijks vredesverdrag, voor een ver mindering van de spanning in Europa en zelfs voor een vier-mogendheden con ferentie ter bespreking van Europese kwesties zal vormen. Wanneer de ratificatie geschied is en de nieuwe Westeuropese Unie in wer king is getreden, zullen de Russen wel van deze politiek afstappen. Daarom be hoeven wij de dreigende toon, die uit de antwoorden van Malenkow spreekt, niet al te tragisch op te vatten. Wat opvalt, is, dat de Sovjet premier wel uitgebreid over Europa spreekt, doch zich zeer vaag uitlaat over het verre Oosten. Het enige dat hij hier van zei, was, dat de Sovjet-Unie plan nen tot onderhandelen over de regeling van een aantal kwesties in het verre Oosten zou inwachten. Geen staatsman van enig ander land zou zich anders kunnen uitdrukken. Men krijgt de in druk, dat de Sovjet regering voelt, dat zij een beetje voorzichtig moet zijn in zake aangelegenheden in het verre Oos ten, dat zij niets kan zeggen, dat op een of andere manier Mao tse Toeng en Tsjoe En Lai tot iets zou binden. Wij hebben Wij hebben ductiviteit a geloven, dan van middele goederen en Die achtersta men alle mi populaire ra( teit. Er zijn en een reeks ductiviteit te het nu niet Het is bitter maar de produd zeker niet in I mensenleeftijd cl de V.S. De oorl nadelige verschl grijpen. De nieul meer energie- I ons oude werej bevordering vair de achterstand oorlogen. Het grote markt, dia mogelijk maakt! tal van terreineil Een grote markl cialisatie, waardl geoefendheid var beperkt gebied belangrijke factd taliteit van de I ment. De mental se arbeider is vl verrichten van I consument richtl de doelmatigheil een bepaald geb| etc. Wij zien in El menten en de pee ten van hes zich inwerken, en niet steeds of het geld, ml Daarin spelen j niet steeds een der belangrijke wel op uit moei per man en perl ten wij niet tr| ven afgietsels nemingen te ma_ productieviteit I ken van een Ir kaanse wijze td Europa, en ooi eigen productivil in eigen stijl eJ vinden, waarbijl nomie, sociologf moeten samenvJ Hoe kan men gen Er ligt en combinaties hand. Men kan mindering van I stoffen met el gewijzigde werll grondstoffen ga| der aandacht taat geven. Ml hulpstoffen, zoa| zodat men er behoeft om te electriciteit) en I Misschien is hef bruiker bepaald artikel helemaal prijs stelt. Weef goed daaraan een moeilijke bl blijven, en het reed komt. veel beter of wanneer hij eeij of 's avonds cu houden van vool stofverbruik za.il val worden verf Het onderzoek schijnselen en geld, dat gedel research, gedei maar stellig ooi enz. kan wordq moet een bec voor cursussen,! Grote bedrijven een deel van dl om hiermee lan| sprongspremie toekomstige wil een beperkt aal de sfeer van h<f grote moeilijkh^ den uitgebuit, wijls zijn die ger behaalde om de genoemd ker in rekening Bij andere bei heden tot pro| beperkter. Naa_ delen zou een L lijk verantwoor| teitsvergroting gen, waarvoor ontbreken. Voo ciering van de grote financiëla er wel een reelL maar zij zijn sll de bedrijven zl ringen wordenl gevoeld en hii tiviteitsgedacht<| kend. Het komt ons denstand in del

Soester Courant | 1955 | | pagina 2