Middenstand en Productiviteit R. S. Electrische installaties Een strijd om het behoud. Ruwe, schrale huid Geneest snel SOEST. SS AVONDEN voorwerpen. SOESTERBERG. I^anies! Vooral nu NEDERLAND OVER 20 JAAR. KAPITEIN FANTOME. PAS OP DE DIEREN. WERELDTAAL EN UNESCO. de Wij hebben zelden zoveel gehoord en gelezen over de verhoging Wij hebben zelden zoveel gehoord en gelezen over de verhoging van pro ductiviteit als de laatste tijd. Mogen wij de verschillende publicaties kloven, dan bestaat er in Europa een achterstand in het toepassen van middelen ter verhoging van productiviteit, de voortbrenging van voederen en diensten per man per uur, met behoud van de kwaliteit. Die achterstand bestaat dus ook in Nederland en het is te begrijpen, dat men alle middelen aanwendt om daarin verbetering te brengen. Er zijn populaire radiopraatjes, er bestaat een Contactgroep Opvoering Productivi teit Er zijn commissies, doorgeefstations, subsidies uit tegenwaardegeld en een reeks van cursussen en voordrachten op allerlei terrein om de pro ductiviteit te vergroten. Men moet wel tot de conclusie komen, dat als het nu niet lukt, men nooit meer succes zal hebben. bitter om het te constateren, te weinig heeft kunnen investeren op maar de productiviteit zal in Europa en zeker niet in Nederland, nog in geen mensenleeftijd de hoogte bereiken van de V.S. De oorzaken van dit voor ons nadelige verschijnsel liggen voor het grijpen De nieuwe wereld beschikt over meer energie- en krachtbronnen dan ons oude werelddeel. Het heeft in de bevordering van de productiviteit niet de achterstand geboekt van twee wereld oorlogen. Het heeft een onmetelijke| srote markt, die productie in het groot mogelijk maakt en de normalisatie op tal van terreinen tot een succes maakt. Een grote markt leidt spoedig tot spe cialisatie, waardoor de vakkennis en de geoefendheid van de arbeider op een beperkt gebied worden opgevoerd. Een belangrijke factor is stellig ook de men taliteit van de producent en de consu ment. De mentaliteit van de Amerikaan se arbeider is veel meer geschikt tot het verrichten van deelbewerkingen en de consument richt zijn aandacht meer op de doelmatigheid van een artikel voor een bepaald gebruik dan op vorm, kleur etc. Wi] zien in Europa verwende consu menten en de arbeiders laten alle as pecten van het leven voortdurend op zich inwerken. Hun arbeid is niet alleen en niet steeds gericht op de opbrengst of het geld, maar op levensvervulling. Daarin spelen economische factoren niet steeds een rol, stellig een veel min der belangrijke rol. Alhoewel wij er dus wel op uit moeten zijn om de productie per man en per uur op te voeren, moe ten wij niet trachten van onze bedrij ven afgietsels van Amerikaanse onder nemingen te maken. De middelen om de productieviteit in Europa na het berei ken van een bepaald punt op Ameri kaanse wijze te vergroten zullen falen. Europa, en ook Nederland, heeft zijn eigen productiviteitsvragen en moet daar in eigen stijl een oplossing voor zien te vinden, waarbij de wetenschappen eco nomie, sociologie en psychologie nauw moeten samenwerken. Wat dan? Hoe kan men de productiviteit verho gen? Er ligt een reeks van middelen en combinaties van methoden voor de hand. Men kan het zoeken in de ver mindering van de hoeveelheid grond stoffen met een daaraan gekoppelde gewijzigde werkwijze. Men kan andere grondstoffen gaan aanwenden, die min der aandacht eisen en hetzelfde resul taat geven. Men kan de aangewende hulpstoffen, zoals brandstoffen, wijzigen, zodat men er minder voorzichtig mee behoeft om te gaan (b.v. benzine door electriciteit) en er tijd wordt gewonnen. Misschien is het ook wel zo, dat de ge bruiker bepaalde eigenschappen van een artikel helemaal niet of slechts matig op prijs stelt. Weet men dit, dan kan het goed daaraan worden aangepast, zodat een moeilijke bewerking achterwege kan blijven, en het product veel sneller ge reed komt. Misschien kan een arbeider veel beter of veel meer werk leveren, wanneer hij een langere opleiding volgt cd 's avonds cursussen bijwoont. Door het houden van voordrachten over het grond- stofverbruik zal er misschien minder al- val worden veroorzaakt. Voorsprongspremie. Het onderzoek naar alle genoemde ver schijnselen en vele andere kost vefl geld, dat gedeeltelijk onder het hoofd research, gedeeltelijk onder efficiency, maar stellig ook onder kostprijs, inkoop enz. kan worden verantwoord. Maar er moet een bedrag worden geïnvesteerd voor cursussen, vernieuwingen enz. Grote bedrijven zijn gewend daarvoor een deel van de winst af te zonderen om hiermee langs de weg van een voor sprongspremie op andere bedrijven de het terrein van de productiviteitsverbe tering. Men heeft daarvoor bij de kost prijscalculaties geen rekening kunnen houden. Ten dele komt dit voort uit de onvoldoend aangevoelde noodzaak om daarmee rekening te houden. Ook de on voldoende voorlichting voor dit doel in het verleden kan een deel van de schuld wegdragen. Financiering van betere productiviteits- methoden uit de winst is voor vele mid denstanders onmogelijk omdat het reste rend verteerbare inkomen dan te klein zou worden voor een redelijk consump- tiepeil. De opbouw van de fiscale wet geving hier te lande houdt ook behoor lijke investeringen op dit terrein tegen. In middenstandskringen, waar men zich onvoldoende zorgen maakt over de ge zondheid van zijn zaak in een verder verwijderde toekomst, vergeet men dat men een deel van zijn zaak verteert, wanneer men zijn economische activiteit niet tevens op de toekomst richt. De strijd om het behoud. Onder middenstanders dient men in de ze jaren van hoogconjunctuur wel te bedenken, dat lang niet alle winst ook verteerbaar is. Een deel dient te worden den besteed aan het behoud van zijn zaak. En waar de overheid immers het bestaan van een krachtige middenstand essentieel acht voor de structuur van een gezonde maatschappij, daar dient zij studie te maken van de gemiddelde winstmarges in de verschillende bran ches en daaruit conclusies te trekken voor de te volgen middenstandspolitiek, voorzover die bestaat. Het toelaten van onvoldoende winstmar ges in het verleden heeft de midden- en kleinbedrijven verzwakt. Men neme ook fiscale maatregelen, die de nodige arm slag geven om voor klein- en middenbe drijf gunstige voorwaarden te scheppen tot vergroting der productiviteit. En men trachte niet steeds Amerikaanse metho den over te nemen, maar eigen wegen te vinden. naie met inhoud, -kinderhandschoen, rech ter kinderhandschoen en hoofddoek. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14-16 uur. RADIO-DISTRIBUTIE GESTOORD. De Soester Radio-distributie werd Zater dagavond gestoord doordat op de Dorre- steinseweg enige draden van het boven grondse radio-net afknapten. Monteurs van de P.T.T. herstelden de schade. FREONSKIP EN lANFaLD. De Friese vereniging „Freonskip en Ien- fald" mag met de door haar gegeven to neeluitvoering op een zeer geslaagde avond terugzien. Het door eigen krachten gespeelde stuk „De Waernimmer" werd goed vertolkt. De inrichting van het toneel was keurig in orde en de costuums van de spelers goed verzorgd, terwijl kapper Rouwen daal zich weer goed kweet van zijn taak als grimeur. De begeleiding van de zang werd ver zorgd door mej. L. de Jong, terwijl de heer Verbij de dansmuziek voor zijn re kening nam. Ongeveer 140 Friezen hebben door hunne aanwezigheid luister aan deze avond bij gezet. De vereniging mocht een flink aantal nieuwe leden boeken, terwijl de boekver koper aardig wat Friese boeken aan de man bracht. KERKSTRAAT 29 TELEF. 2938 SPREEKBEURT PROF. DR. DIEPENHORST. Op Donderdag 20 Januari a.s., 's avonds half acht, wordt er een openbare verga dering gehouden van de A.R. Kiesvereni ging, waarop Prof. dr. I. A. Diepenhorst uit Amsterdam, lid van de eerste Kamer en bekend door zijn wekelijks commen taar voor de N.C.R.V., hoopt te spreken. De toegang is vrij. Men zie voorst de ad vertentie in dit blad. ONZE LIEVERDJES. Jeugdige bewoners van de Heide weg, die een oud auto-chassis tot een kampeerverblijf hadden omgebouwd, za gen hun werk vernield door andere kna pen. De politie spoorde de 3 kleine vernielers, van 10- en 13-jarige leeftijd, op en liet hen voor straf weer opbouwen wat zij vernield hadden. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. wer den aangevoerd 173 biggen van 42.50 tot 55.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd: 132.00 stuks. Hoendereieren van 12.25 tot 14.75, middenprijs 13.25, prijs per kg. 2.21. De handel op beide markten was traag. ix r.-r- cliifT Womop ndriHcphnf de sfeer van het massaproduct liggen er grote moeilijkheden, die deels wel wor den uitgebuit, ook in Nederland. Dik wijls zijn die bedrijven door een vroe ger behaalde voorsprong zelfs in staat om de genoemde kosten aan de verbrui ker in rekening te brengen. Bij andere bedrijven zijn de mogelijk heden tot productiviteitvergroting veel beperkter. Naast enkele eenvoudige mid delen zou een werkelijk wetenschappe lijk verantwoorde poging tot productivi- teitsvergroting grote investeringen vra gen, waarvoor de middelen ten enenmale ontbreken. Voor hen schept de finan ciering van de productiviteitsvergroting grote financiële problemen. Nu bestaan er wel een reeks subsidies voor dit doel, maar zij zijn slechts aanvullend. De door de bedrijven zelf te realiseren investe ringen worden dikwijls als te zwaar gevoeld en hierdoor wordt de produc- tiviteitsgedachte enorme schade berok kend. Middenstand achterop. Het komt ons voor, dat vooral de Mid denstand in de achter ons liggende jaren Pakje shag, dames handschoen, koffertje met verband-artikelen, kinderwantje, bruine ceintuur van regenjas, sjaal, brui ne wollen want, muts en sjaal, geblokte sjaal, sjaal, bruine want, grijze hand schoen, spanzaag, sleuteltje, kinderporte- monnaie met inhoud, plastic portemon- T.T.V. „SHOT". Ook voor onze Soester tafeltennisvere niging „Shot" begint deze week de twee de helft van de competitie. Nu zal moeten blijken of de enkele we ken van training de conditie van de spe lers vergroot heeft. Het toeval wil, dat Donderdag alle senio ren-teams spelen. Donderdag: Shot 3-Shot 2, Shot 5-Shot 4, Shot 6Over 't Net 7, en de plaatselijke ontmoeting Stompert 1Shot 1 te Soes- terberg. De uitslagen van deze week zijn: Shot 17—Shot 16 6-4 (dames). Shot 7—Shot 10 6-4 (adspiranten). Shot 15—Shot 14 7-3 (adspiranten). LEDEN KAMER VAN KOOPHANDEL. Bij beschikking van de Heer Staatsse cretaris van Economische Zaken, d.d. 12 Januari 1955 No. 5347a, zijn per 1 Januari 1955 tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken benoemd: C. H. Cortus, Scherpenzeel. J. N. A. Kochheim, Soesterberg. J. H. van Lonk- huyzen, Amersfoort. J. E. Meihuizen, Soesterberg. A. W. Ros, Baarn. J. Stuur- op, Amersfoort. Prof. Drs. B. D. Har- ting, Amersfoort. G. E. van Maanen, Amersfoort. J. L. van Nieuwenhuizen, Amersfoort. H. van Galen Last, Amers foort. J. H. Gielen, Baarn. J. F. Mul der, Amersfoort. W. van Gent, Amers foort. J. Hanhart, Amersfoort. W. C. Pijpers, Amersfoort. E. Veenvliet, Amers foort. J. Sier Jr., Amersfoort. P. Nef- kens, Amersfoort. J. de Gans, Amers foort. Mr. W. J. van Eek, Amersfoort. In de vergadering der Kamer van 5 Januari j.1. werden tot leden van het dagelijks bestuur benoemd de heren: H. van Galen Last, voorzitter; J. H. van Lonkhuyzen, plv. voorzitter; W. van Gent, plv. voorzitter, en tot haar secre taris Mr. F. C. A. Eenhorst. AANRIJDING. Een militaire vrachtauto, komende uit de richting Soesterberg, wilde op de Amers- toortsestraat de Van Weerden Poelman- weg inrijden. Te dien einde werd de richtingaanwijzer uitgezet en was men op het middenvak van de rijweg gaan rijden. Daar achter kwam een personen auto, die de vrachtauto links wilde pas seren, wat echter rechts had moeten plaats hebben. Op het moment, dat de vrachtauto naar links afboog, was een aanrijding onvermijdelijk. De personen auto liep hierbij aan de rechterzijde aan zienlijke schade op. Geen persoonlijke ongevallen. DADER VAN DIEFSTAL MET BRAAK OPGESPOORD. Kort geleden werd alhier des nachts in gebroken in een villa aan de Verlengde Schoolweg. Vermist werden een bedrag aan geld en enige consumptieartikelen. Het mocht dezer dagen de politie van Soesterberg gelukken om de dader, een zekere J. V. uit Blaricum, oud 36 jaar, op te sporen. Deze legde een volledige bekentenis af. Hij is voor meerdere diefstallen ingeslo ten in het huis van bewaring te Amster dam. GEVONDEN VOORWERPEN. Linker glacé dames handschoen, paar witte gymnastiekschoenen, blauw kin dersjaaltje, wiskunde leerboek (algebra), oude damesfiets zonder dynamo, twee muntbiljetten van 2.50, sjaal (rood en wit), groen geblokte sjaal, grijs geblokte sjaal, abonnement Meesters pianisten serie, speelbal, kaatsbal, linker gevoerde glacé heren handschoen, bruine kip, schroevendraaier, combinatietang, sjaal en bruin-gele sjaal. Inlichtingen politiepost, Montgomeryweg. CONCERT LUCHTMACHTKAPEL. Op Woensdag 19 Januari a.s. zal door de Luchtmachtkapel, onder leiding van de le Luitenant Van Diepenbeek, een con cert worden gegeven in de gemeentelijke Markthal te Amersfoort. Dit concert, dat georganiseerd is door de regionale afdeling van „Onze Lucht macht", in samenwerking met de Amers- foortse gemeenschap, belooft een prach tige uitvoering te worden. Deze kapel, zestig man sterk, geeft een uitvoering van populair-klassieke mu ziek, dus voor elk wat wils. OPNEEMPLAATSEN VOOR MILITAIREN. Te Soesterberg zijn 4 plaatsen aangewe zen, alwaar militairen zich op werkda gen van 18.00-20.00 uur, Zaterdags van 13.00-15.00 uur en Zondag van 16.00- 18.00 uur mogen ophouden, teneinde door automobilisten vrijwillig te worden meegenomen. Bedoelde plaatsen zijn gelegen vóór de Dumoulin-kazerne, vóór het R.K. Mili taire tehuis, „Huis ten Halve", Amers- foortsestraat bij restaurant „De Taveerne" en Amersfoortsestraat bij hotel „Huis ter Heide", nabij de spoorwegovergang. Hamea-Gelei voor Uw handen Wij zijn een klein land met grote pro blemen nu en in de toekomst. Het heden kennen wij reeds, laten wij daarom eens een blik in onze toekomst werpen zoals ons dit mogelijk wordt gemaakt door de verschillende plannen die wij bezitten. Een van onze grootste problemen van Nederland is zijn kleine ruimte en het grote aantal mensen dat hier moet leven. Volgens berekeningen zal Nederland over 20 jaar ca. 12 millioen zielen tellen. Vooral het westen van ons land zal bijzonder dicht worden bewoond want in 1975 moeten wij hier ongeveer de belft van onze bevolking zoeken. Onge twijfeld zal de uitbreiding van de steden een probleem vormen, want nu reeds dreigen de steden naar elkaar toe te groeien. Denken wij hier aan het West- land, Den Haag, Delft, het Kennemer- land, Gooi en Utrechtse heuvelrug. Bij het Noordzeekanaal zal een industrie centrum ontstaan, waarvan te voorzien valt, dat het tot vrij belangrijke agglo meraties in het Westen zal leiden. Het valt te verwachten dat er bij de ingang van het Noordzeekanaal één grote stad zal ontstaan, gevormd uit de reeds be staande plaatsen en verbonden door een nieuw ontworpen verbouwing, die het karakter van een volwaardige city zal dragen. Op waterstaatkundig gebied zal vooral, bij uitvoering van de plannen, de af sluiting van de zeegaten opvallen. Voor een dergelijke afdamming schat men de tijdsduur op ca. 20-25 jaar. Het tempo hangt geheel af van technische en eco nomische factoren. Tegen 1975 zal de Zuiderzee zijn definitief einde hebben gevonden en zal het IJsselmeer zijn in trede hebben gedaan. Dan liggen daar de uitgestrekte nieuwe gronden, die echter nog niet geheel voltooid zullen zijn. In het midden van dit nieuwe land zullen wij de plaats Lelystad vinden met duizenden inwoners. Zes grote wegen zullen van het „vasteland" naar deze stad lopen. Als hoofdverkeersweg zult U in 1975 kunnen rijden van Amsterdam naar Lelystad, Utrecht-Lelystad en Zwol- le-Lelystad. Bij de aansluiting van de nieuwe polders met de N.O.-polders kunt U dan een „tweede Moerdijkbrug" be wonderen. Bij uitvoering van de plan nen zal men geen Lauwerszee meer zien, maar een polder van ca. 5500 ha. Ook de Dollard zal veranderd zijn, evenals de eüanden van Zeeland. Bij inpolderin gen in de Schelde zal het nieuwe land de afstand zodanig inkorten, dat een tun nel onder de Wester-Schelde mogelijk wordt. Deze mogelijkheid wordt thans in com binatie met een studie over de inpolde ring van het land door van Saeftinge on derzocht. Energie is voor ons land wel een van de belangrijkste factoren. Momenteel ma ken de energiekekosten gemiddeld ca. 4 °/o van de totale industriële kosten uit. Ongeveer een derde deel van de beno digde brandstoffen moeten wij invoeren. Wij hebben steeds meer energie nodig maar onze kolenmijnen zijn nu eenmaal niet onuitputtelijk. Een uitbreiding van de kolenproductie is dus noodzakelijk. Kijken wij nu naar 1975 dan zien wij in 't gebied van Vlodorp onze 5e staats mijn, de „Beatrix". De levensduur van deze nieuwe staatsmijn schat men op 80 jaar. Ongeveer 100 millioen ton ko len moeten hier voor ons land in de grond zitten. Wij hebben een kans dat wij buiten Zuid-Limburg nog een kolen- gebied zullen bezitten in De Peel. Thans is het Peelveld nog geheel in het sta dium van onderzoek. Op 700 m. diepte heeft men hier kolen gevonden in een 69-80 m. dikke laag. Misschien is in 1975 dit gebied dus veranderd in een groot kolengebied. Een volkomen nieuw gezicht in de geschiedenis van Neder land kunnen in 1975 de waterkracht centrales zijn. Totaal zullen het 7 water krachtcentrales in de Maas worden, die ons een welkome aanvulling van ener gie zullen leveren van 100-500 millioen kwu per jaar. De plannen voor dit pro ject zijn momenteel bij een commissie in studie. De aardgasleiding, die thans reeds een deel van ons land van aardgas voorziet, zal een uitbreiding ondergaan zodat over 20 jaar een groot deel van onze huismoeders zal koken op aardgas. Voor veel zeilers zal het een somber bericht zijn, dat zij de kans lopen het Tjeukermeer in Friesland te moeten mis sen. Er is een plan om dit meer droog te leggen. Een centrum van zeer grote activiteit zal ongetwijfeld in 1975 Delfzijl zijn. Als men dan dit deel van ons land be zoekt zal men het niet herkennen. Dui zenden arbeidskrachten zullen door deze industrie worden aangetrokken en de soda zal een stempel op de gehele streek drukken. Gevraagd tegen 1 Febru ari flinke WERKSTER voor de schoonmaak. Dinsdags, Woensdags en Donderdags van 9 tot 5 uur. Aanm. Woensdag tussen 2 en 4 uur, Rust huis „Buitenzorg", Hei deweg 52, Soest-Zuid. Gevraagd net MEISJE Voor hele dagen. Mevr. Solleveld, Torenlaan 5, Baarn. WERKSTER gevraagd voor halve dag per week. Mevr. Smits, Plasweg 52, Soest-Zuid. WONIN GRUIL. Aangeb. te Amstelveen nieuw huis, 5 kamers, keuken, douchecel, tuin en schuur. Gevraagd woning te Soestdijk of Soest. Br. no. 290 bur. S. C. PB VOLGBlWS PAG KA'JGTHST LICHMIÏ VAH PE KOOPnAN E£N VZEBL'JK ZEEMAHS&RAF. WAT MOET ER YAti Z'JH AR ME DOCHTER TeRECHTKO- HGN.KOM l« VlE SENd- PLOTSELIHG WOEDT JEAK OP Z'JlV SCHOUDER GETIKT. evcN DtLPE tttPrrcirt 1. Bij het invallen van vorst denke men er aan de dieren zoveel mogelijk op stal te zetten. Schapen kunnen beter buiten blijven, maar dan moet er wel gezorgd worden voor drinkwater en bijvoedering. 2. Het verdient aanbeveling om koeien die nog buiten zijn van een dekkleed te voorzien. Bijvoedering en drinkwater moet worden verstrekt. Ze moeten ook een beschuttende plek vinden (schuur of onderdak), waar ze zich nog wat meer kunnen bergen. 3. Het hakken van bijten is voor de vo gels dringend noodzakelijk. Ze hebben soms meer behoefte aan water dan aan voedsel. Evenwel, dat laatste is ook be langrijk. 4. Geeft de vogels gelegenheid om vet tot zich te nemen. Een klompje schapen vet, met wat vogelzaad er doorheen ver mengd (z.g. vetbollen). Ook een halve kokosnoot, aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden geaccepteerd. 5. Bij gladde wegen: zet Uw paarden scherp. 6. Watervogels kan men ook dienen met fijn gesneden groenvoer (b.v. boerenkool). Wij denken aan de meerkoeten. 7. Let op de waakhond. Haal Uw trouwe viervoeter bij hevige koude vooral des avonds en 's nachts in huis of in de schuur en als hij op de dag buiten is, geef hem dan zoveel mogelijk bewegingsvrijheid. De UNESCO heeft aandacht gegeven aan Esperanto. Met algemene stemmen werd besloten de U.E.A. (oe-ee-aa), de Espe- ranto-wereldbond, te aanvaarden als or ganisatie met raadgevende stem". Bij al les, wat betrekking heeft op het vraag stuk van een gemeenschappelijke taal in de internationale betrekkingen, zal de E.A.U. geraadpleegd worden. Zou van Montevideo de victorie begin nen In elk geval is het UNESCO-be- sluit een blijk van officiële waardering, als aan Esperanto nog niet was ten deel gevallen. „Door het dikke duister heen schijnt moedig een sterretje". Zo ongeveer zong Zamenhof, de vader van Esperanto. Het sterretje wint aan kracht.

Soester Courant | 1955 | | pagina 3