wt- ÖZSSEE02I Dc Burgemeester geeft een beeld van 1954. TWEEDE BLAD Prima benzine p. ltr. 36,5 ct WITTE POMPEN Fa. Van de Wijngaart ROUW- TROUW- W. A. Butzeiaar De Soester Raad bijeen. 1000 Woningen worden dubbel bewoond. Soest heeft 700 B.B.-ers nodig. PETROLEUM per liter 19 cent STOOKOLIE per liter 15 cent Alles afgehaald. In de bloei van Uw leven ROODE KRUIS-AVOND voor leden. TONEELAVOND ORGEL51 PIANO'5 INKOOP VERHUUR VERKOOP KAPPER lODERNE HAARVEPZOPGING Officiële mededelingen. Dinsdagavond kwam de raad van onze gemeente In openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van de Burgemees ter. Afwezig waren de heren CLEMENS (K.V.P.) en DORRESTEIN (A.R.). Na de opening met gebed sprak de Bur gemeester zijn nieuwjaarsrede uit, welke wij hieronder laten volgen: Ter gelegenheid van deze eerste verga dering van de Raad in het nieuwe jaar wens ik U allen van harte een goed 1955 toe. Moge dit jaar voor U persoon lijk en voor ons allen samen, als verant woordelijk Bestuur, als ook voor de aan onze zorgen toevertrouwde gemeente, een goed jaar worden. Daarvoor is no dig, dat wij, al naar de mate dat onze krachten reiken, ons uiterste doen om er ook iets goeds van te maken. Zonder de Goddelijke zegen zal echter ook het hardste zwoegen der mensen ijdel blij ven. Het is in vele gemeenten een gewoonte om op de eerste Raadsvergadering in het nieuwe jaar enige cijfers te noemen. Ik kan mij voorstellen, dat ook U hier voor belangstelling hebt en wil U er enige noemen. Niet echter, dan na er ten overvloede op gewezen te hebben, dat een cijfer geen enkele absolute waar de heeft en op zichzelf niets zegt. De maatschappij is voortdurend in bewe ging. Het geven van cijfers suggereert een statische toestand, is een moment opname van een beweging en geeft dus een vals beeld. Door reeksen van cijfers te geven, een zekere periode omvattend, zou het mogelijk zijn een iets juister beeld te geven. Hierdoor kan althans het element der beweging het wezenlijke van onze samenleving meer tot zijn recht komen. Aangezien mij geen bruik bare getallen-reeksen ter beschikking staan, zal ik U dus op beperkte schaal enige cijfers noemen, met het gevaar een vals beeld te vormen. In 1954 vonden 497 geboorten plaats en overleden 227 personen, een geboorte overschot gevende van 270. Er vestigden zich 2212 personen en ver trokken 2050, een vestigings-overschot gevende van 162. Als gevolg van een en ander vermeerderde de bevolking met 432 zielen van 24354 tot 24786. Te Soesterberg vermeerderde de bevolking met 210 zielen van 3550 tot 3760. In het licht van deze ontwikkeling mo gen wij in de eerste helft van dit jaar de 25000ste inwoner verwachten. Teneinde U nog ook enig inzicht te ge ven in het aantal gezinnen, dat uit de gemeente vertrok en zich hier van bui ten vestigde nog de volgende cijfers: 278 gezinnen vertrokken, waardoor in 129 gevallen woonruimte vrij kwam. Er vestigden zich 348 gezinnen. Een vesti gingsoverschot van 70 gezinnen opleve rende. Voor de zich vestigende gezinnen moest in (348 minus 129 gevallen is) 219 gevallen nieuwe woonruimte gevonden worden. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 Toch al aan Uw stoel gekluisterd door slopende Hheumatlek Daar brengt Kruschen redding en uit komst. Wonderlijk die weldadige wer king van de kleine dagelijkse dosis. Kruschen's zes minerale zouten stimu leren de bloedzuiverende organen tot krachtiger werking en nemen zo de oorzaken weg van Uw kwellende pijn. Neem dan toch Kruschen. Tot heil van Uw gezondheid en de zuiverheid van Uw bloed. 184 huwelijken werden voltrokken. 703 verhuizingen binnen de gemeente vonden plaats van zowel gezinnen als alleen staande personen. De woningnood duurt onverminderd voort en vervult ons met zeer grote zorg. Door het vasthouden van de rege ring aan bepaalde normen op de bouw kosten betrekking hebbende, was het niet mogelijk tot de bouw van een enigszins bevredigend aantal woningwet woningen te geraken. Het is zeer be droevend, dat ondanks alle moeiten en zorgen van de plaatselijke overheid het in de 10 jaren sedert de bevrijding niet mogelijk is geweest in onze expansieve gemeente het woningprobleem merkbaar nader tot een oplossing te brengen. Het afgelopen jaar kwamen 36 arbeids- woningen gereed, 63 middenstandswonin gen en 3 villa's en bungalows. In 1954 werden voor Soest 492 vestigings vergunningen uitgereikt, en wel 86 aan personen van elders door koop, 52 aan personen van elders door ruil, 46 aan personen van elders door toewijzing en 308 aan personen ter plaatse. Voor Soes terberg werden 87 vergunningen uitge reikt. Het aantal samenwoningen te Soest be draagt ruim 1000. Ondanks de woningnood is in 1954 een begin gemaakt met het op grote schaal onbewoonbaar verklaren van woningen. 32 woningen werden onbewoonbaar ver klaard. Drie onbewoonbaar verklaarde woningen werden ontruimd en hiervan werd één afgebroken. Met kracht dient gestreefd te worden naar verdere ont ruiming van deze woningen. Het zal waarschijnlijk nodig zijn, dat meerdere in handen van de gemeente komen ten einde tot afbraak en sanering van het betrokken dorpsgedeelte te geraken. Ten behoeve van woningbouw, straat- aanleg en scholenbouw werden te Soes terberg terreinen aangekocht van een zestal eigenaren voor ruim 90.000. op 't Hart van een 4-tal eigenaren voor rond 6.000.—, in het uitbreidingsplan Van Lenneplaan van 5 eigenaren voor ruim 54.000.in Soest-Zuid tussen de Braamweg en de Duinweg voor ruim 26.000.tussen de Braamweg en de Plasweg van een 5-tal eigenaren voor ruim 11.000.in het complex Laza- rusberg voor rond 10.500.en nabij de Waldeck Pyrmontlaan voor rond 8.000.—. In totaal voor rond 241.000. Daarenboven werd te Soesterberg over gegaan tot inbezitname van grond voor de bouw van 35 middenstandswoningen en straataanleg. De kosten van deze ter reinen zijn nog niet bekend. Tevens werden tot een bedrag van 38.500.gronden aangekocht voor in dustriële doeleinden. Aan particulieren werd grond verkocht tot een bedrag van ruim 52.000. terwijl voor industriële doeleinden ter reinen tot een bedrag van rond 10.500.- werden verkocht. De gemeente heeft thans ruim 575 H.A. grond in administratie en ruim 570 wo ningen. Het was mogelijk de outillage voor het onderwijs door nieuwbouw en verbouw van scholen te verbeteren. In 1954 kwamen tot stand een nieuwe openbare school te Soesterberg en een nieuwe R.K. Kleuterschool aldaar. De Chr. U.L.O. werd aanmerkelijk uit gebreid en vernieuwd, de R.K. school te Soesterberg werd met twee lokalen, een kantoor en een gymnastiekzaal met kleedkamers en wasgelegenheden uitge breid en van de Chr. School te Hees verbeterde de inrichting. De huishoudschool opende voor het eerst haar poorten, zij het voorlopig nog in tijdelijke ruimten. In 1955 mag de gereedkoming verwacht worden van de Chr. V.G.L.O.-school, de Koningin Emma Huishoudschool en de Chr. Kleuterschool te Soesterberg, van welke scholen de bouw reeds het vorig jaar begonnen is. In dit jaar zal een begin gemaakt wor den met de bouw van een R.K. Meisjes school te Soestdijk en de uitbreiding van de R.K. U.L.O. Bovendien moet voor 1955 nog rekening gehouden worden met: een verbouw van de R.K. Jongensschool; de bouw van een gymnastieklokaal bij de R.K. U.L.O., en de bouw van een tweede R.K. school te Soest-Zuid. Met het Openbaar Slachthuis deed de vijfde afzonderlijke tak van dienst, sinds 1945 de vierde, haar intrede in onze gemeentehuishouding. Als gevolg van de gunstige positie van de arbeidsmarkt is het aantal inwoners dat gedurende het afgelopen jaar moest worden gesteund krachtens de sociale voorzieningsregeling beperkt. Ook het aantal geplaatsten bij de sociale werk voorziening was miniem. Het gelukte daarnaast een 20-tal zgn. gehandicapten op een beschutte werkplaats passende arbeid te bezorgen. Het aantal inwoners dat met financiële medewerking van de gemeente wordt verpleegd in inrichtingen voor geestes zieken stijgt regelmatig. Momenteel doen zich 56 gevallen voor. Slechts in 8 ge vallen was het nodig een bijdrage te verlenen in de kosten van verpleging van t.b.c.-patiënten. De subsidie, die door de gemeente ver leend wordt aan de kruisverenigingen maakt het mogelijk, dat het werk kan worden uitgebreid. te verzorgen door het Toneelgezelschap „ZONNEGLOREN", op DINSDAG 25 JANUARI, des avonds 8 uur, in Hotel „Eemland". LEDEN VRIJE TOEGANG (met 1 intro ducé). Plaatsbespreking a 10 ct. Zaterdag 22 Januari en Maandag 24 Januari. Adressen: Hotel Eemland, Soestdijk en Soesterbergsestraat 34, Soest-Zuid. Beide dagen van 10-18 uur. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2460 KOOP EN TERKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise van de „SOESTER COURANT" van VRIJDAG 21 JANUARI 1955. Uw adres voor het huren van kleding BAARN. TEL. 27BI4 SPIERPIJN. SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thennogène ver drijft de snerpende pijn. Alhoewel langzaam maar zeker wordt de gezinsverzorging ter hand genomen door particuliere en kerkelijke stichtin gen of instellingen. Ofschoon de stijging der directe kosten van levensonderhoud verhoging van de steunnormen en uitkeringen noodzakelijk maakten, bleven de uitgaven van Maat schappelijk Hulpbetoon over 1954 7.500.beneden het bij de begro ting geraamde bedrag. Aan het bejaar- denvraagstuk en de zorg voor de licha melijk en geestelijk gehandicapten zal in het thans aangevangen jaar bijzondere aandacht en studie worden gewijd. Met de uitbouw en uitrusting van de Organisatie Bescherming Bevolking werd verdere voortgang gemaakt. Dank zij de burgerzin van velen konden zowel de overheidsorganisatie als de zelfbe scherming worden uitgebreid. Maar ook zijn er nog velen op wier medewerking zeker gerekend zou moeten kunnen wor den, die verstek laten gaan en zich zelf dusdoende buiten de gemeenschap stel len. Buiten de zelfbescherming zijn onge veer 700 personen nodig, mannen en vrouwen, die zich willen geven, oefenen en bekwamen om hun gezin en dat van hun naasten op de best mogelijke wijze te helpen in geval van oorlog of andere rampspoed. Het is mogelijk om op nog veel meer facetten van de gemeentelijke activiteit het licht te doen vallen. Thans is echter volstaan met die weinige. Ik hoop U althans op enkele punten wat vermel denswaard te hebben medegedeeld. Moge het mij mogelijk zijn over een jaar van grote vooruitgang te kunnen gewagen! De heer VAN WELY (V.V.D.) dankt, als nestor van de raad, de voorzitter voor diens goede wensen voor 1955 en namens de raad wenst spr. de voorzitter ter, de wethouders en de ambtenaren wederkerig een goed 1955 toe. Spr. brengt de motie van orde in herin nering (van het raadslid R. Hilhorst), om de raadsvergaderingen niet later dan tot 10.30 uur te laten voort duren. Dit zou „dunnere" dossiers geven en vrucht dragende besprekingen. In 1955 zullen grote vraagstukken aan de orde komen en spr. toont zich dankbaar, dat in deze vergadering de raad voorgelicht wordt omtrent het rioleringsplan. Een voor beeld ter navolging, zegt spr. Problemen zijn er nog genoeg, aldus spr., en hij wijst op het woningvraagstuk, straten aanleg, de bouw in „Braamhage" en de flatbouw in „Vredehof". De VOORZITTER dankt de heer van Wely en meent, dat de bedoelde motie van orde betrekking had op die bepaalde vergadering. De raad heeft sindsdien niet te klagen gehad over te lang duren de vergaderingen. Hierna komt de agende in behandeling. 1. Ingekomen stukken: a. Schrijven van de P.U.E.M. inzake ver laging electriciteitstarieven. Voor kennisgeving aangenomen. b. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken betreffende de gebreken aan de 44 woningen, staande aan de Gene raal Spoorstraat te Soesterberg. Dit rapport blijft ter inzage liggen en komt een volgende maal weer op de agen da. c. Verzoeken om subsidie van de Stich ting Militaire Tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront en van het Katholiek Medisch-Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme met prae-advies van B. en W. Conform besloten. 2. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van: a. de woning Plasweg 40; b. de woningen Pokkerstraat 19 en 21. Conform besloten. 3. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs open bare scholen voor het jaar 1955. Conform besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de erepenningen der ge meente en het beschikbaar stellen van prijzen. (Door ons reeds uitvoerig omschreven.) Conform besloten. 5. Voorstel om het subsidiepercentage voor het voorzieningsfonds voor kunste naars vast te stellen op 200 °/o. Conform besloten. 6. Voorstel tot wijziging der gemeente begroting 1954. Conform besloten. 7. Voorstel om een obligatielening van de v.m. N.V. Centrale Slachtplaats bui tengewoon af te lossen. Conform besloten. 8. Voorstel tot regeling van 6 °/o salaris verhoging per 1 Januari 1955. Conform besloten. 9. Voorstel ten aanzien van herziening van de jaarwedden van de secretaris en de ontvanger. De heer ORANJE (V.V.D.) verklaart zich accoord met de verbeteringen van de jaarwedden van de secretaris en ontvan ger, doch, wijzende op het voorstel van Gedeputeerde Staten, zegt spr. dit te doen, omdat het onze secretaris en onze ontvanger betreft. Met de functionarissen van IJsselstein en Leusden (waarover in het voorstel van G.S. was gerept) heeft Soest niets te maken. Sprekende over de ingekomen verzoeken van de Alg. R.K. Ambtenaren Vereniging en van de Nederlandse Bond van Ge meenteambtenaren ontwikkelt spr. be zwaren tegen de gedachtengang in het verzoekschrift van de R.K. Ambtenaren Vereniging gemaakt. Deze adressant heeft n.1. verband gelegd tussen de sa larissen van de Burgemeester en die van de gemeente-secretaris. Spr. erkent de opgaande lijn in de jaar wedden van beide functionarissen, wel ke verband houdt met het inwonertal, doch de secretaris en de Burgemeester zijn onvergelijkbare grootheden. De figuur van het burgemeesterschap is historisch gegroeid, terwijl een ge meente-secretaris een administratieve functionaris is. Het is niet nodig, dat een secretaris zich optrekt aan de ambtsketen van een Bur gemeester en dat deze x-procent van het burgemeesters-salaris moet ontvangen, zoals het verzoekschrift suggereert. De VOORZITTER wijst er op, dat de raad alleen uitspraak doet over de sa larissen van de Soester secretaris en ont vanger. De visie in het verzoekschrift van de R.K. Ambtenaren Vereniging vervat acht spr. eveneens onjuist. De jaarwedden WV/AH Tfll NIEUWE WEG 103 Vnll IUL TELEFOON 2 9 68 van deze onvergelijkbare grootheden moet men in overeenstemming brengen met de jaarwedden van functionarissen in andere overheidsdiensten. Conform besloten. 10. Voorstel tot aankoop van grond: a. gelegen nabij de Birkstraat van J. de Ruig c.s.; De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) acht het onjuist, dat deze grond gekocht wordt voor de somma van 0.25 per vierkante meter. Dit is bouwgrond ter wijl bouwgronden aan de Middelwijk straat, waarop niet gebouwd zal worden, voor ƒ5.— per vierkante meter werden gekocht. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) verzoekt het voorstel aan te nemen. In dien mocht blijken, dat een ander stand punt moet worden ingenomen, dan zal een hogere prijs worden betaald. Conform besloten. b. gelegen nabij de Laanstraat van A. P. Stalenhoef; Conform besloten. c. gelegen nabij de Soesterbergsestraat van Ir. H. Winkelman; Conform besloten. d. gelegen nabij de Eemstraat van de Fa. Boet en Reyerkerk. Conform besloten. 11. Voorstel tot verkoop van gemeente grond, gelegen nabij de Schrikslaan, aan D. Chr. Stam. Conform besloten. 12. Uiteenzetting van het Ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verheij te Amersfoort en het Rijks-Instituut voor zuivering van afvalwater terzake het rioleringsvraagstuk in deze gemeente. De riolering van Soest. Ir. Veltkamp, van het Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verheij te Amers foort, hield hierna een inleiding over het rioleringsvraagstuk van Soest. Spr. wees op de functie van een riolering, die door middel van buizen regenwater, huishoudwater en faecaliën, alsmede in dustrie-afvalwater afvoert. In Soest wordt het gemengde stelsel toe gepast, hetgeen betekent, dat alle afval water door één buizenstelsel zal lopen. Dit vuile water zal niet zo maar mogen worden afgevoerd in de Eem, doch eerst gezuiverd dienen te worden door een rioolzuiveringsinstallatie. Aan de Maat- weg zal een installatie verrijzen voor het water van Soest, Soestdijk en Soest- duinen, terwijl Soesterberg een eigen reiniging krijgt. De installatie aan de Maatweg zal een capaciteit krijgen van vijf maal de zgn. „droogweer-afvoer". Dit is de afvoer van water, zonder hemelwater er aan toe gevoegd. Bij grote regenbuien zou de rio lering overlopen, doch dit is voorkomen door overstorten te maken, welke later leeglopen in de riolering. In Soesterberg komen expansie-bassins oftewel bergvijvers en een zuiveringsin stallatie tussen de Postweg en Schoolweg. Vijf overstorten zullen in Soest worden gebouwd, verder een tussengemaal in Soestduinen, alsmede een nabij het In dustrieterreinen te Soestdijk. Spr. wees op de samenwerking, welke er zal kunnen bestaan tussen de huisvuilver werking en de Zuiveringsinstallatie. De in beide installaties verkregen vaste stof fen kan men mengen, waardoor een hoog waardige meststof verkregen wordt. Mej. Ir. Broek van Het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (R.I.Z.A.) ver telde hierna in een technisch betoog hoe het Soester rioleringswater gezuiverd zou worden. Begonnen zal worden met een installatie voor 13.000 inwoners (Soestdijk) en aan deze capaciteit wordt toegevoegd de ver vuilingskracht van het industriewater. Dit wordt in „inwoners" omgerekend en het water van de Soester industrie is gelijk aan 3500 inwoners. De zuiveringsinstallatie is in eerste aan leg berekend op het afvalwater dus van 16.500 inwoners. Een tweede uitbreiding verhoogt de capaciteit tot 33.000 inwoners en daarna tot 49.500 inwoners. (Hierin is het industriewater, in „inwoners'.' uitge drukt, inbegrepen.) De gang van het Soester afvalwater is alsvolgt. Een enorm snijrooster houdt alle grove vaste delen tegen, daarna komt het water vla pompen in zand-vangen (goten, waarin het in het water aanwezige zand bezinkt), om daarna in een groot basin te stromen. Hierin bezinkt het slik, dat door een langzaam draaiend apparaat van de bodem wordt geschraapt. Het reeds nu schonere water wordt hierna in grote fil ters gebracht. Dit zijn meters-hoge grote ronde bakken, waarin een dubbele bo dem. Op de eerste bodem liggen steen massa's, waardoor het water siepelt. Op deze stenen ontstaat een bacterie-huid. De bacteriën halen zuurstof uit de lucht en zorgen voor vernietiging van de rot- tingsstoffen e.d. Het water wat dan in de dubbele bodem zakt is al weer gezuiverd en gaat, via een afvstgoot, naar een na- bezinkings-filter, om tenslotte in het Ou de Grachtje te worden afgevoerd en van daar naar de Eem. Intussen is een grote hoeveelheid slijk verzameld, hetgeen door gisting omgezet is in organische stof en bevrijd is van ziektekiemen e.d. Gassen komen hierbij vrij, welke worden opgevangen om als verwarming te dienen bij het gistings proces van het slijk, waardoor het gisten sneller zal gaan. Met lichtbeelden liet Mej. Broek de vroe gere en moderne manier van riolering zien. Het waren interessante causerieën, wel ke met veel belangstelling werden beluis terd. De Burgemeester dankte de sprekers. 8TEENHOFFSTR. 83 - TEL. 8842 j |g Als U ons werk in de spiegel ziet, I g Beaamt U eerlijk: „Mooier kan het niet", DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 17 Januari 1955 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van L. Krijgsman, van be roep koffiehuis-houder, wonende te Soest, om een slijtvergunning in de beneden- localiteit, van het perceel, plaatselijk ge merkt nr. 45 en gelegen aan de Heideweg aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Soest, 20 Januari 1955 VERORDENING VLEESKEURINGSWET. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Soest doen te weten, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 28 December 1954, is vastgesteld de navol gende verordening tot wijziging van de Verordening als bedoeld in artikel 26, lid 1, der Vleeskeuringswet. Artikel 1. Het bepaalde in artikel 1 van de Veror dening, als bedoeld in artikel 26, le lid, der Vleeskeuringswet, wordt gelezen als volgt: „Voor het oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen of vilderijen van vee, penserijen en inrichtingen, bestemd tot bewaring of verwerking van bloed of dierlijk afval, wordt aangewezen het ter rein, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, No. 3136. waarop is gevestigd het Openbaar Slachthuis". Artikel 2. Deze verordening treedt in werking op de dag, volgende op die, waarop zij is afge kondigd. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Utrecht bij besluit van 11 Januari 1955, 5e afd., No. 3683, goed gekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, de 21e Januari 1955. De verordening ligt gedurende drie maan den ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5